Financieele Berichten, LANDBOUW. 171/2 cent per pak zelfwerkend f2 waschmiddel 'j' GEMENGD NIEUWS. AFLOOP VERKOOPINGEN. BEKENDMAKINGEN. baggeren van de zwaaiplaats in ieder geval zal moeten geschieden en dat ook een beschoeiing of andere voorziening wel noodig zal blijken, doch voorloopig achterwege zal kunnen blijven. De kosten van het eerste raamt hij op 35.100. Ged. Staten wijzen er op, dat bij het toestaan van 175.000 voor de nieuwe boot voor dezen dienst er wel aan ge dacht moet worden dat binnen korter of langer tijd eveneens beschikt zal moeten worden over rond 32.000 voor deze beschoeiing of andere voorziening. Het schijnt billijk, dat de gemeente Zierikzee, die in het verleden heeft bijgedragen in de kosten van verbete ring van haven en zwaaiplaats en die bij die verbetering wel 't grootste belang heeft, ook in de hier geraamde kosten een deel draagt. De onderhandelingen hierover zijn nog hangende. Vereenigen de Staten zich met de voorstellen, dan zal daarvan het gevolg zijn, dat, naarmate de nieuw te bouwen schepen worden afgeleverd, verschilende, thans in de vaart zijnde schepen zullen kunnen worden afge voerd, Aangezien ook stilliggende sche pen onderhoudskosten veroorzaken en het wel uitgesloten is, dat al deze sche pen alsdan ooit weer dienst zullen doen, stellen Ged. Staten voor, hen te machti gen ter zijner tijd over te gaan tot ver koop van de daarvoor het meest in aanmerking komende vaartuigen. Provinciaal Wegenfonds. Naar aanleiding van een rapport van eene commissie uit hun midden en na een breedvoerige toelichting, komen Ged. Staten me de volgende voorstel len: A. om de Wegenbelastingverordening zoo te wijzigen, dat in de kosten van uitvoering van de plannen voor wegs- verbetering eene bijdrage wordt ver leend van ten hoogste 75 pCt. en dat dit maximum evenwel in bepaalde ge vallen, ter beoordeeling van Ged. Sta ten, overschreden kan worden. B. Als tak van dienst, waarvan in de begrooting der Provinciale inkomsten en uitgaven alleen worden opgenomen de eindcijfers van de geraamde ontvang sten en uitgaven of de geraamde voor- of nadeelige saldi, als bedoeld in art. 116 der Prov. wet, aan te wijzen, on der den naam „Provinciaal Wegenon- derhoudsfonds" alle bezittingen en schul den, inkomsten en uitgaven ter zake het onderhoud van de wegen, die over eenkomstig het Provinciaal wegenplan verbeterd en bij de Provincie in beheer en onderhoud zijn, en daarvoor een over gelegde verordening vast te stellen. C. De begrooting van het Provinci aal Wegenfonds voor 1932 in ontvang sten en uitgaven vast te stellen op 827.467.34. D. de rekening over 1930 van het Pro vinciaal wegenfonds vast te stellen in ontvangsten op 735.251.34, de uitga ven op f 279.513.56 en het goed slot op 455.737.78. Wijziging provinciaal wegen plan en wegenbelastingveror dening. Van het hoofdbestuur der Vereeniging „Rijwielpad Walcheren" kwam verle den jaar een verzoek in om subsidie in de onderhoudskosten van rijwielpaden, doch later een verzoek om dit niet te behandelen, daar een nader adres in het voornemen lag, dit is nimmer ontvan gen. Toch heeft de aangelegenheid van den aanleg en onderhoud van rijwielpaden en de eventueele subsideering vanwege de provincie de belangstelling van Ged. Staten behouden. Ten eerste waren zij van meening, dat rijwielpaden, die geen deel uitmaken van een op het Prov. wegenplan voorkomende weg, doch die dienen om 'l verkeer met rijwielen over zulkeen weg geheel of in aanzienlijke ma te over et nemen, voor 'n bijdrage in aan leg en onderhoud in aanmerking kwa men. De Minister van Waterstaat heeft dit wat het rijwielpad VlissingenZou- telande betreft, onderschreven, en ook voor doortrekking via Westkapelle naar Domburg. Daarvoor is noodig dat het rijwielpad VlissingenDomburg op het provinciaal wegenplan. wordt gebracht. Voor den aanleg stellen Ged. Staten overeenkomstig het advies van den hoofdingenieur van den Prov. Water staat een subsidie van 75 pet. voor en voor het onderhoud 25 per km. Zij stellen voor de verordeningen in dien geest te wijzigingen. In de tweede plaats moet worden gelet op die rijwielpaden, die niet bij eenigen weg, voorkomende in het wegenplan behooren. Daarop is het voorgaande niet van toepassing en op eenigen steun voor deze paden kan mitsdien geenerlei aanspraak worden gemaakt. Ook zouden de financieele om standigheden dergelijken steun voors hands onmogelijk maken. Afkoop Tollen. Ged. Staten stellen voor over te gaan tot afkoop van de tollen op weg no. 20 van het Prov. wegenplan (Hoofdplaat Nieuwlandsche molen) en op weg no. 23b (PhilippineDriekwart) en wel door aan de gemeenten Hoofdplaat en Philip pine resp. 11.015 en 13.405 uit te keeren, van welke bedragen de rente uitsluitend mag gebruikt worden voor onderhoud van genoemde wegen. Verbetering steigers te Kort- gene en Wolphaartsdijk. Ged. Staten vragen een crediet aan van 3900 voor een niet onaanzienlijke verbetering en versterking van de stei gers te Kortgene en te Wolphaartsdijk- sche-veer, zoomede van de daarheen leidende toegangsbruggen. Een meer uit gebreide verbetering zou ten minste 45.000 kosten doch waarschijnlijk meer en een dergelijke uitgave achten Ged. Staten voor deze objecten in den tegen- woordigen tijd niet verantwoord. Subsidie Stoomtram Walcheren Door de N.V. Stoomtram Walcheren is tot dekking van het tekort van haar stoomtrambedrijf over 1931, geraamd op 23.000 verzocht subsidie te verleenen tot een bedrag van 9635. Hoewel zij het belang, dat de streek bij het perso nen- en goederenvervoer van deze stoomtram heeft, niet ontkennen, mee- nen Ged. Staten het verleenen van een subsidie te moeten ontraden zulks met het oog op den toestand der Provinci ale geldmiddelen. Geldleening. Blijkens een nader te melden nota omtrent de financieele verhouding tus- schen de Provincie en de N.V. „P.Z.E. M." is in den laatsten tijd niet geleend voor de buitengewone uitgaven voor de electrificatie. Hiertoe was te minder aanleiding, (omdat deze uitgaven kon den worden gefinancierd met aanwezige kasmiddelen en door opneming in 1930 van de geldleening 1930 voor buitenge wone werken ad 3.000.000. Thans ech ter zijn de werken, waarvoor de be doelde leening is aangegaan goeddeels voltooid of zal dit binnenkort het ge val zijn. De geleende gelden zullen dan geheel noodig zijn voor het doel, waar voor zij feitelijk bestemd zijn. Hieruit volgt, dat het tijdstip waarop de leening groot 4.058.000, waartoe op 16 Juni 1930 werd besloten, tot dekking van de kosten van electrificatie reeds is be reikt. Bij de poging geld op te nemen zijn Ged. Staten gestuit op het bezwaar dat een gestelde rente-limiet onder de huidige omstandigheden te laag is, nml, 5 pCt. Aangezien zij een aannemelijke aanbieding ontvingen voor een bedrag van 500.000 hebben Ged. Staten met toestemming van den geldgever dit be drag, totdat de rente-limiet zou zijn verruimd, opgenomen bij wijze van kas- geldleening. Binnen afzienbaren tijd zal nog een bedrag ten hoogste 1,000.000 dienen te worden opgenomen. Teneinde in verband met de onzekere tijdsomstan digheden een speling te hebben zal het aanbeveling verdienen de rente be rekend tegen pari-koers te stellen op zes percent, maar dit alleen als maximum Ged. Staten doen een voorstel, hoe ongaarne ook, in dien geest. Opnemen kasgeld. Bij besluit van 24 November werden Ged. Staten, voorloopig voor den tijd van één jaar, gemachtigd kasgeld op te nemen tot een maximum van ten hoog ste 2.000.000. Aangezien de Provin cie ook na afloop van dat jaar, zij het wellicht niet doorloopend, kasgeld zal moeten opnemen, is hel noodzakelijk de geldigheidsduur von de verstrekte machtiging te verlengen. Ged. Staten stellen voor dit in ver band met de onzekere tijdsomstandig heden voorloopig slechts te doen voor het jaar 1933. Toepassing art. 161 Provinciale Wet. Ten voldoening aan het bepaalde bij het besluit van 12 November 1929, dee- len Ged. Staten mede, dat zij van 10 April 1931 tot 11 Maart 1932 verschil lende besluiten namen tot aankoop van een woonhuis, schuur en erf en een aantal perceelen grond in verband met uitgevoerde of nog in uitvoering zijnde wegsverbeteringen tot een gezamenlijk bedrag van 46.534.30, en dat deze be sluiten van hun college Koninklijk zijn goedgekeurd. Financieele verhouding Provin cie—N.V. „P.Z.E.M." Ter voldoening aan de toezegging ge daan bij de behandeling der begrooting voor 1932 doen Ged. Staten eenige me- dedeelingen betreffende de financieele verhouding tusschen de provincie en de N.V. „P.Z.E.M,", waaruit zij resumee- ren, dat de restanten der geldleening bedragen 5.367.500; dat gedekt is uit de middelen van de reserve der Provin ciale Stoombootdiensten 855.832.89 en dat nog moet worden geleend 1.545.675.49, totaal dus 7.769.008.38. Dit bedrag is rond 960,000 lager dan in totaal aan kapitaal aan de N.V. „P.Z.E. M." is verstrekt, zoodat kan worden aangenomen, dat het aandeelenkapitaal thans schuldvrij bezit is van de Provin cie, N.V. Houthandel v./h. G. Alberts Lzn. Co., te Middelburg. In de gisteren gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhou ders waren vertegenwoordigd 305 aan- deelen, uitbrengende 51 stemmen. De vergadering herkoos den aftreden den commissaris, den heer H. C. Wes- seling te Vlissingen. Op voorstel van commissarissen be sloot de vergadering de statuaire reser ve aan te wenden ter gedeeltelijke del ging van het verlies over het boekjaar 1931. De uitloting had plaats van 30 obli- gatiën ad 1000 van de 5 pet. leening, waarvan de nummers nader zullen wor den bekend gemaakt en welke betaal baar zijn per 1 Augustus a.s. Veulenkeuring van Hippos. Gisteren hield Hippos, Vereeniging van Walchersche Paardenfokkers, haar 17de jaarlijksche veulenkeuring op het Molenwater alhier, onder begunstiging van schitterend zomerweder en voor deze deprimeerende tijden veel belang stellend publiek. De heer A. de Feijter was wel zoo vriendelijk ons omtrent deze keuring 't volgende mede te deelen: Ook dit jaar was er veel belangstel ling voor de producten van hengsten, die tot dusver op Walcheren nog niet hadden gedekt, zoo waren er een paar producten van den kampioenhengst Cer tain van Lamswaarde en van den hengst Franco, vorig voor den heer v. d. Minne, ter dekking gesteld. Men mag wel zeg gen, dat de fokkers met beide hengsten tevreden kunnen zijn. Maar ook het geheel gaf een zeer goeden indruk. Zij, die werkelijk be langstelling voor de Walchersche paar denfokkerij hebben, waren, en terecht, zeer voldaan over wat vertoond werd en dat in alle klassen. Het is ook bemoedigend steeds weer het aantal doelbewuste fokkers te zien toenemen en deze op eene wijze op den voorgrond te zien treden, welke tot voorbeeeld kan strekken voor de „luk maar raak" fokkers. Walcheren was eertijds een fokcentra zonder eenige beteekenis, maar is nu op weg een centra met beteekenis te worden. Wij slaan wat dat betreft vol optimisme den blik vooruit. Hippos heeft veel goeds gedaan en zal dat, ge zien haar onverzwakt op den ingeslagen weg voortgaan, ook blijven doen, maar dan moet „Hippos" nog wat meer steun krijgen van de Walchersche fokkers, die lid moeten worden van Hippos of daar weer in moeten terug keeren. De regeling was als steeds goed. De aangiften, waren normaal, maar zooals reeds gezegd, de kwaliteit is merkbaar stijgende. Als eerste categorie waren aan de beurt merrieveulens, geboren in 1932. Een elftal verscheen voor de jury, die als uitstekende eerste plaatste Certine een dochter van den kampioenhengst Certain B 1429, dit veulen behoort aan A. A. van Nieuwenhuijzen te N. en St. Joosland; 2. Calista van Kleverskerke, door Diamant B 1310, eigenaar P. van Dijke, Kleverskerke; 3. Rosa van Mo- lenperk door Franco B 1395, eigenaar A. Abrahamse te Serooskerke; 4. Caline van Kleverskerke, door Iman B 1328, eigenaar P. van Dijke; 5 Londine, door Janus, B 1294, eigenaar A. C. Noom, Nieuwland; 6. Ida door Certain, eige naar C. Mesu, Nieuwland; 7. Jannette, door Fantain B 1248, eigenaar P, Lou- werse, Oostkapelle; 8. Annie, door Sim- plon B 1274, eigenaar A. P. van Nieu- wenhuijze, Oostkapelle. Als van 11 voor gebrachte veulens er een 8-tal uitgetrok ken worden, bewijst zulks, dat die klas se in haar geheel goed was. Ook de tweede categorie, hengstveu lens, geboren in 1932, was in haar ge heel werkelijk goed en merkbaar be ter dan wij daarin vroeger zagen. Eerste werd Henk door Franco, een grof diep veulen van A. Wisse Jzn te Nieuwland, wiens debuut op de keu ringen van Hippos zeer goed is; tweede Simplon door Simplon, eigenaar C. Me su; derde Herman, door Janus, eigenaar A. A. van Nieuwenhuijzen; vierde Con dor, door Janus, eigenaar A, C. Noom, Vier goede hengstveulens, waarbij wij benieuwd zijn ze volgend jaar terug te zien. Ook de heer Noom maakte voor de eerste maal een goed figuur bij Hip pos. Categorie III omvatte de merrieveu lens, geboren 1931. Van de 9 voorge brachte dieren werden er 7 uitgetrok ken, dat zegt voldoende dat het geheel goed was, deze klasse was merkbaar uniformer dan vorige jaar. Eerst Florine 67010, door Malona's Ka- rel 1295, eigenaar C. Mesu, 2. Dorine 65505, derde Caline 67739, beide door Janus, beide eigenaar A. A. van Nieu- wenhuijze; 4. Norma 56234, door Fan tain, eigenaar J. Maljaars, 5. Coba van Molenperk door Simplon, eigenaar A. Abrahamse; 6. Irma 65235 door Fantain, eigenaar J, Maljaars, die op den beteren weg is met zijn materiaal; 7. Letta 65506 door Lodewijk van Luntershoek, eigenaar J. Vlieger, Biggekerke. Voor de vierde categorie hengstveu lens geboren 1931, was alleen opgeko men Issus 65714 door Janus van A. A. van Nieuwenhuijzen. Een zeer best ge beende jonge hengst. De jury gaf hem veel kans. Bij de 5de categorie, tweejarige mer ries was eerst Maria van Zuiddorpe 63412 door Orange de Zuiddorpe B 712; een extra merrie met goede maten, breede gewrichten en vlotte gangen. De eigenaar P. Louwerse, komt daarmede op een goeden weg. Tweede was Com- tesse 62841 door Burus d'Hazegras B 1242; eigenaar C. Mesu. Dit is een mas sale merrie, maar komt in onderdeelen bij de vorige tekort, overigens best, Derde Karoline 63128 door Manola's Karei 1295, eigenaar K. Geschiere te Ritthem. Deze merrie verbetert zich steeds en komt er ook. Vierde is Ro- bertina 64212 door Robert 1300, eigenaar J. Maljaars, vijfde Dora van Molenperk 64150 van Burus, eigenaar A. Abra hamse. Dezelfde klasse was o.i. vorige jaar kwalitatief en in uniformiteit be ter, evenwel in de eeerste nummers minder. (lngez. Med.) De laatste categorie omvatte merriën met afstammelingen. Eerste Fanny van A. A. van Nieuwenhuijzen; tweede Flo ra van A. Abrahamse; derde Dora van A. P. van Nieuwenhuijzen, vierde Emy van Molenvliedt van J. Mesu. Met een krachtige opwekking bij de Hippos het aantal leden te doen stijgen, eindigt de heer de Feijter zijn mededee- lingen. Wie b.v. Californische appelen of Engelsche anthraciet wil koopen, om dat die beter zijn of goedkooper, kan dat in Holland vrij doen. Geen in voerverbod of hooge beschermende rechten maken het leven hier duur der dan het al is. Maar koopt toch geen geïmpor teerde artikelen als Holland het minstens even goed levert en goed kooper. Kent U het Hollandsche, Probeert het en oordeelt zelf. (Ingez. Med.) Donderdagmorgen is gearresteerd, de heer R., concierge aan het kantonge recht te Amsterdam. Deze arresta tie is geschied, omdat hij in zijn particu liere leven zich schuldig heeft gemaakt aan oplichting. Hij beweerde een groote erfenis gekregen te hebben van een aanzienlijk familielid in Rusland. Op de ze erfenis, die alleen in zijn verbeelding bestond heeft hij van een aantal goedi ge burgers bedragen geleend; voorzoo ver thans is na ti gaan tot een bedrag van ongeveer 10.000. Donderdagmorgen is een huis zoeking gedaan in een perceel in de Stuyvesantstraat te Amsterdam. Daar is gevonden een volledige inrich ting voor het maken van bankbiljetten van 10. Behalve de installatie werd ook een partij bankbiljetten die goed nagemaakt zijn, in beslag genomen. In de woning werden drie personen aangetrof fen, die in arrest gesteld zijn op het bu reau aan den Overtoom. BEPERKING VAN LAWAAI IN AMSTERDAM. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam publiceert een waarschuwing voor automobilisten en vooral motorrijders, tegen het rijden met een niet voldoende geluiddempende inrichting voor de uitlaatgassen, omdat daartegen in het vervolg streng zal wor den opgetreden ten behoeve van de be perking van lawaai in de stad. Overtre ders stellen zich dag en nacht aan het gevaar bloot van in beslagneming van hun motorvoertuig als overtuigingsstuk voor de justitie. EEN ANKER UIT DE 17e EEUW. Het Nederlandsch Historisch Scheep vaartmuseum te Amsterdam is in het bezit gekomen van een groot anker dat circa 1500 kg weegt. De stok is 4.30 m lang. Het is een half jaar geleden op- gevischt bij Scheveningen. Vermoedelijk is het afkomstig van een der schepen, die hebben deelgenomen aan den slag bij Terheyden in 1653, in welk gevecht Maarten Harpertzoon Tromp is gesneuveld. KANO OMGESLAGEN. Woens dagavond iwaren te Oegstgeest 2 jongelui, zekeren S. en de 19-jarige H. v. K„ beiden woonachtig te Leiden, in het Oegstgeestkanaal aan het kanovaren. Door den golfslag van een passeerende motorboot sloeg de kano om. Beide jongelui geraakten te water. S. kon zich aan Je kano vastklampen, doch v. K. verdween in de diepte. Beide jongelui konden niet zwem men. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Op den onbewaakten overweg tus schen Wadenoyen en Tiel werd Woensdag de koopman de R. uit Leer dam, vergezeld' van een passagier B. met zijn vrachtauto gegrepen door een trein. De chauffeur de R. werd ernstig gewond. De auto werd totaal vernield langs den weg geworpen. B. bekwam slechts eenige lichte verwondingen, 't Uitzicht was volkomen vrij. TRAGISCHE DOOD. Te B e r g- e ij k viel de 62-jarige F. v. d. S„ door een beroerte getroffen van zijn rijwiel. Hij kwam met een der beenen in een zeis terecht en stierf kort daarop. GEVAARLIJK SPEELGOED, JON GEN ZWAAR GEWOND. Achter de huizen aan den Heidschen Weg in de gemeente Monster is men bezig duinterrein af te graven. De 6-jarige M. V. was daar Woensdag aan het spelen en vond er een oude beschimmelde pa troon. Met deze patroon heeft hij en kele uren gespeeld, heeft er met een ha mertje op geslagen en haar aan zijn va der gegeven. Deze liet de patroon val len en gaf haar aan het kind terug, in de veronderstelling, dat de patroon on schadelijk was. Op een gegeven oogen- blik, toen de jongen er mede in de ka mer van het ouderlijk huis aan het spe len was, is zij ontploft. De linkerhand van den jongen werd nagenoeg geheel afgerukt. Hij bekwam voorts een gapen de wonde in den buik en ernstige ver wondingen aan beide oogen, waardoor hij niet meer zien kon. Hij is naar het ziekenhuis vervoerd waar de linkerhand direct werd geam puteerd. NOODLOTTIGE TWIST. Te Koot- wijkersbroek, gemeente Barneveld heeft de 19-jarige boerenzoon P., den rietdekker E. S. bij een twist met een mes in den buik en de borst gestoken. De verwonde is in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Ongelukken. Te Hemrik (Fr.) is Woensdag middag het 6-jarig meisje J. R. aangere den. Beide beenen werden verbrijzeld. De 23-jarige G. v. O. uit Vlissingen is Maandag in de Rosestraat te Rot terdam door de warmte bevangen en onwel geworden. Hij is in het zieken huis aan den Coolsingel ter observatie opgenomen. Verdronken. Woensdagmiddag is in de Waal bij Nijmegen bij het zwemmen op de ge vaarlijke zandplaat verdronken de 20- jarige H. K. Zijn lijk is nog niet gevon den. Notaris J. L, van der Harst heeft Donderdag in „Mercurius" alhier publiek verkocht: Perceel een. Een Huis, zijnde slagerij met bovenwoning, werkplaats en erf aan de Vlasmarkt te Middelburg, wijk K 154, groot 2 aren 47 ca. Kooper C. P. de Jongh qq Middelburg 8500. Perceel twee. Een pand, zijnde Ga rage met aparte bovenwoning en erf aan de St. Janstraat te Middelburg, wijk I nummers 4647, groot 4 aren 57 ca, Kooper C. C. Mantz qq Middelburg 8500. Perceel drie. Een Huis en erf aan den Sleeperssingel te Middelburg wijk Q 176 groot 97 ca. Kooper M. Sanderse te Middelburg, 2445. Woensdag werd te K a p e 11 e ten overstaan van notaris J. C. Kram in het openbaar, krachtens art. 1223 B.W., ver kocht: 1. Een woonhuis met schuurtje, erf en tuin, nabij den Biezelingschen straatweg, groot 7 a 37 ca, Kooper M. Sinke Ez. voor 2570. 2. Een boomgaard en schuur in Oost Maalstee, groot 60 a 60 ca. Kooper J. de Looze voor 1860. OPENBAAR VERVOLGONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis: a. dat de inschrijving van leerlingen voor den cursus 1932-1933 van het Vervolgonderwijs zal plaats hebben op Donderdag, 30 Juni 1932, des avonds van 79 uur, in een van de lokalen der Centrale 7e klasse-school aan het Veer- sche Bolwerk (ingang Bolwerk); b. dat het vervolgonderwijs wordt ge geven aan jongens en meisjes gezamen lijk, en de cursusduur is bepaald op 2 jaar; c. dat leerlingen der Industrie- en Huishoudschool, Ambachtsschool en Avondschool voor Nijverheidsonderwijs niet tot het vervolgonderwijs zullen kunnen worden toegelaten; d. dat de leerlingen van den cursus 1931/1932, indien zij ook de lessen van den cursus 1932/1933 wenschen te vol gen, zich niet opnieuw behoeven aan te melden. Middelburg, den 14 Juni 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. Electr. Drukkerij G. W. DEN BOER* Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6