Ttooge -gr TTt f 7VKP VERSCH GEKARND TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 17 JUNI 1932. No. 141. BINNENLAND. ZEELAND. FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE. NIEUW- ST, JOOSLAND. TERAARDEBESTELLING MR. TH. HEEMSKERK. Gistermiddag is onder buitengewoon groote belangstelling op de algemeene begraafplaats te Den Haag ter aarde be steld, het stoffelijk overschot van mr, Th. Heemskerk, minister van Staat, oud minister president, oud-minister van ju stitie, oud-lid van de Raad van State en lid van de Tweede Kamer. Bij het Kuy- perhuis werd een palmtak aangehecht. Een dichte schaar belangstellenden wachtte den stoet op de begraafplaats op. Bijna alle ministers, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, de burge meesters van Amsterdam en Den Haag, talrijke oud-ministers, een groot aantal Kamerleden, vele leden van hel corps diplomatique, hoogleeraren en verder tallooze andere belangstellenden. Aan de groeve werd eerst namens de regeering het woord gevoerd door den minister-president Ruys de Beeren- brouck. Dr. H. C o 1 ij n schetste vervolgens 't verlies dat de A.R.-partij en de A.R.- Kamerfractie door het heengaan van mr. Heemskerk lijden, en bracht in her innering dat mr. Heemskerk zijn geliee- le leven heeft gegeven om te dienen. Hij diende het land, de Kamer, de partij, de fracties en zijn God, Prof. Dooyeweerd sprak als rec tor magnificus der Vrije Universiteit mede op het verzoek van het college van curatoren en van den directeuren der vereeniging voor Hooger onderwijs op Ger. grondslag, Mr. C, J. Heemskerk, oudste zoon van den ontslapene, dankte den vertegen woordiger van de Koningin, de sprekers en verdere belangstellenden voor de laatste eer aan zijn vader bewezen. Ds. Bouma sloot met een kerkelijk woord en gebed de plechtigheid. Autobusconcessies, Overeenkomstig het verzoek van den heer M, de Bart te Goes hebben Ged. Staten ingetrokken de aan hem verleen de vergunningen voor dagelijksche auto busdiensten van Hoedekenskerke over 's Gravenpolder naai- Goes en van El- lewoutsdijk over Oudelande, Baarland, Kwadendamme en 's Gravenpolder naar Goes en aan de Bart vergunning ver leend voor één dienst zijnde een samen voeging van beide genoemde diensten, van Ellewoutsdijk over Oudelande, Baarland, Hoedekenskerke (steiger) en 's Gravenpolder naar Goes en wel dage lijks met uitzondering van den Zondag. MIDDELBURG. Verbetering. In het raadsverslag in het nummer van gisteren, staat, dat de heer Corne- lisse zeide, dat de Voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur de cijfers ook niet kende. Dit berust op misverstaan. De heer Cornelisse heeft gezegd, dat de Voorzitter ook niet wist hoe de heeren van Andel en Mes aan de cijfers kwa men. Wegens gebrek aan aanvragen zal deze week de rubriek ,,Waar is werk?" niet verschijnen. ZUID-BEVELAND. GOES. In de Donderdag j.l. gehouden vergadering van stemhebbende ingelan den van den Goeschen polder werd de rekening over het dienstjaar 1931-1932 vastgesteld in ontvang op 8707 en in uitgaaf op 6795. De begrooting voor het dienstjaar 1932-1933 werd in ontvang en in uitgaaf vastgesteld op 10.900 met een post on 92. Clinton glimlachte grijnzend, toen hij weer de stem van den persoon hoorde, die eens versmaad had hem zijn auto matisch pistool te ontnemen. Houd je mond! snauwde hij. Maar Clinton, zei Lee Wang op 'n toon van smartelijk verweer, een broe der zou toch iemand niet met opzet we gens valschheid in geschrifte doen ver volgen? Houd je mond, als ik het je zeg! Je zult gelegenheid genoeg hebben om voor het gerechtshof grappig te zijn. Sir Peter kreeg een kleur bij het noe men van het gerechtshof en zijn stem klonk heesch. Moet ik bepaald nu spreken? vroeg hij. Als ik een vraag doe verwacht ik gewoonlijk een of ander antwoord, ant woordde Clinton kortaf. Maar U be hoeft niet in bijzonderheden te treden als U nipt wil. Dat kan U voor het ge réchtshof sparen. Sir Peter's hoofd zonk weer, Lee Wang is mijn halfbroeder, zei voorzien ad 5.156, terwijl de uitkee- ring aan de eigenaren der schotbare gronden evenals in het vorig dienstjaar bepaald werd op 2 per ha. Herbenoemd werd tot dijkgraaf de heer J. Zandee Az. en tot gezworene de heef J. Vermeule. KLOETINGE. Dinsdagavond kwam de Raad dezer gemeente in een open bare vergadering bijeen. Voorzitter de Burgemeester. agentschap der arbeidsbemiddeling en tot vaststelling eener verordening voor het agentschap der arbeidsbemiddeling en den dienst der werkloosheidsverze kering. RILLAND-BATH. Woensdag verga derde de Raad, Besloten wordt aan hel Kerkbestuur der Vrije Evangelische Ge meente te Bath te verkoopen een stuk grond bij het kerkgebouw tegen den prijs van 1.30 per m2. Aan de ingelanden van den Reigers- bergschen polder werd op hun aanvra ge verkocht een stuk grond aan den derden weg ter breedte van zes m en ter volle diepte (15 m.) Op een adres van B. Meeuwsen te Bath, die een perceel grond, waarop hij een opstal heeft geplaatst, van den te- genwoordigen huurder bij den opnieuw ingaanden pachttermijn wil overnemen, zal worden bericht, dat de Raad het voor den regelmatigen gang wensche- lijker acht den loopenden pachttermijn te doen voortgaan op den bestaanden voet, doch dat de Raad niet ongene gen is na afloop van dien termijn het perceel aan adressant te verhuren bui ten de openbare verpachting. De Raad besloot de salariskorting voor de gemeente-ambtenaren te doen ingaan op 1 Juli a.s. SCHORE. Woensdag is alhier gehou den het concours van den Zeeuwschen Zangersbond „Zang Veredelt". Omstreeks 12 uur had de officieele ontvangst ten gemeentehuize plaats, waarbij allereerst het woord werd ge voerd door den burgemeester van Scho- re. Hierop spraken nog de heeren C. Flipse, W. Snoep en J. van Nieuwenhui- ze, resp. voorzitter van den Zangers- bond, regelingscommissie en plaatselij ke zangvereeniging. Na deze ontvangst werd door de deelnemende vereenigingen gezamenlijk het bondslied gezongen en trok men in optocht naar het feestterrein. Op het concours werden de volgende prijzen behaald: 3e afdeeling: le prijs: „Zang Veredelt" te Schore met 195 p.; „Nu met Hope" te Burgh met 183 p. „Tot Oefening en uitspanning te Borsselen met 180 p.; Excelsior" te ferseke met 180 punten; 2de prijs: „V. Z. O, S" te St. Maartensdijk met 148 punten; „Ons Genoegen" te Kats met 146 p; 2e afdeeling: le prijs: „Cloeting's gemengd koor" te Kloetinge met 191 p.; 2e prijs: Mannenkoor „Zang en Vriendschap" te Wissekerke met 169 p.; „Crescendo" te Kruiningen met 168 p.; „Oefening baart Kunst" te Goes met 166 p.; „Polyhym nia te Sluiskil met 145 p.; „Crescendo" te Hoek met 145 p.; 3e prijs: „Gemengd Koor" te 's-Heer Abtskerke met 131 p,; le afdeeling: le prijs: „Door Oefening Vereenigt" te Vlissingen met 198 p.; 3e prijs: „Zanglust" te Wilhelminadorp inet 143 p. In de pauze zong „Orelio" van Axel een tweetal liederen het fanfaregezel schap „Scheldegalm" van Hansweert, zorgde in de pauze en gedurende de avonduren voor de noodige afwisseling. Verder verleende nog medewerking het kinderkoor „Excelsior" van Ierseke. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent I. JOOSSE. BtüE BB 34-0180" (Ingez. Med.) hij, met bijna onhoorbare stem. Oh! riep Clinton luid uit, Van Uw vaders kant? Ongelukkig ja, antwoordde Lee Wang met een boosaardigen glimlach. De spot deed sir Peter's oogen schit teren en hij ging rechtop staan. Eeuwen van opvoeding bleken uit zijn hooghar tige houding, toen hij fronsend keek naar het wezen, dat eeuwige schande over zijn huis gebracht had en die zich op dat feit scheen le beroemen. Er sprak nu geen verwaandheid uit sir Peter's houding; alleen beleedigende trots, Ik zal U nu in 't kort bijzonderhe den zeggen! zei hij, met zijn hand over die van zijn dochter, die sympathiek op zijn mouw lag. Waarom een onnoodig martelaar schap oproepen, Peter vroeg Lee Wang sarcastisch. Moeten wij, Bra ces, lijden tot stichting van het volk? i Kan je je mond niet houden? snauwde Clinton, zijn hand dreigend opheffend. Lee Wang glimlachte met zijn vrien- delijksten glimlach en zweeg. Lee Wang is mijn halfbroeder, her haalde sir Peter, Clinton recht aanzien de, maar zelfs al was hij mijn volle broe der geweeest, zou ik hem geen seconde onderdak verleend hebben, als ik ge weten had dat hij de bedrijver was der misdaden, die aan den Decker toege STUKKEN VOOR DE PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Exploitatie Provinciale Stoom bootdiensten Dienst Vlissingen Neuzen. Ged, Staten deelen mede, dat reeds aan eene commissie uit hun midden was opgedragen een, rapport uit te brengen over dezen dienst, toen de Minister van Waterstaat berichtte, dat met ingang van 1 Januari deze dienst van rijkssubsidie zou worden uitgesloten. Op 3 Maart j.l. meldde de minister echter, dat voor 1932 de rijkssubsidie ook voor dezen dienst nog zou gelden, doch na 1 Ja nuari 1933 deze subsidie achterwege blijft, ook wegens de vermindering, die de betrokken post op de Rijksbegroo- ting voor 1933 zal moeten, ondergaan. Reeds door den eersten brief van den minister was echter de vraag omtrent het al of niet voortbestaan van de lijn- Vlissingen—Neuzen in een geheel an der licht gesteld, van het meer theo retische was zij overgebracht op het ge bied der werkelijkheid en een uit spraak werd door de lomstandigheden een eisch. De genoemde commissie kwam tot de volgende conclusies: le. Al beschouwt men de lijn Vlis singenNeuzen niet als een lijn van doorgaand verkeer, toch mag daar in door den Minister geen aanleiding worden gezien de rijksbijdrage voor die lijn in te trekken, zoolang de provincie haar aandeel blijft betalen in de tekor ten op de lijnen, die wel tot het door gaand verkeer gerekend moeten wor den. 2e. Opheffing van de lijn Vlissingen Neuzen brengt voor 't reizend publiek mede een langduriger en minder gerie felijke reis, die bovendien, veel duur der zal worden Op het reizend publiek zal daardoor een zwaardere last gelegd worden, die te schatten is op minstens 25.000.per jaar. 3e. Door opheffing zal de verkeers mogelijkheid, zoowel van het personen- als van het vrachtvervoer, beperkt worden. Daaraan moet tegemoet geko men worden door uitbreiding van de diensten op de lijn NeuzenHoede kenskerke met één dienst en door het inleggen van extra-diensten tutsschen, Neuzen en Vlissingen tijdens het fruit- seizoen. Hierdoor wordt de te verkrij gen besparing beperkt. 4e. Het aangaan van een overeen komst met de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij, teneinde snel trammen lusschen, NeuzenSchoondijke Breskens te verkrijgen, beperkt wordt lol een minimaal b'edrag en moet mits dien worden ontraden, 5e. De tekorten op den dienst Vlis singenNeuzen zijn van dien aard, dat zij, gezien de financieele positie der provincie, niet door de Provincie al léén gedragen kunnen worden,. Handhaving van het besluit van schreven worden. Oh, zei Clinton, zich niet bloot ge vend. Zelfs nu vind ik hel moeilijk te ge- looven, dat zijn uitbarsting hedenavond iels anders was dan het gevolg van 'n dwaze ingeving een romantische wensch, om den Decker na te streven. Hij lijdt aan die dwaze ingevingen, zei Clinton droogweg, met zijn hoofd knikkend in de richting van het stuk staal, dat in het deurpaneel stak. Twee er van zijn noodlottig geworden voor andere menschen. U zei, dat Lee Wang Uw halfbroeder is? Sir Peter aanvaardde de berisping met saamgeklemde lippen en de koele aanduiding om voort te gaan zonder verzet. Enid kwam dichter naar hem toe en hij ging niet weg. Toen mijn moeder stierf, zei hij zonder verderen omhaal, beweerde mijn vader, dat zijn hart gebroken was. Zijn stem werd opeens bitter en Enid druk te begrijpend zijn arm. Met bijna het laatste van zijn geld scheepte hij zich in voor een reis om de wereld, om vre de en den dood te zoeken. Hij vond den dood in Tsinan, in de armen van zijn Chineesche vrouw! i Paatje! riep Enid vol medelijden uit. Beknopt verteld, Uitstekend, zei den Minister van Waterstaat om geen bijdrage meer te verleenen moet dan ook leiden tot opheffing van den dienst, met alle daaraan verbonden schadelij ke gevolgen. 6e. De te bereiken besparing be draagt rekening houdende met de kosten der sub 3 bedoelde maatregelen 29.530, waarvan het aandeel van het Rijk bedraagt 80 pet. De vijfde conclusie kon hoezeer zij in het licht der beschouwingen vrijwel onaanvechtbaar scheen, Ged. allerminst bevredigen. Zij droegen daarom de com missie op, nader te overwegen, of in standhouding van den dienst, zij het dan wellicht op eenigszins anderen voet, toch nog niet zonder al te groote las ten voor de Provincie verkregen zou kunnen worden, rekening houdend met de opheffing van den eersten dagelijk- schen dienst VlissingenNeuzen en te- sparing van ongeveer 14000 zal be- rug, wat reeds een vermoedelijke be- teekenen. Het daarop volgende eindrapporl der commissie geeft natuurlijk alleen ramin gen aan, maar er blijkt uit dat de ex ploitatie mogelijk wordt geacht met de „Schouwen" of met een nieuw schip en dan resp. 11.727 en 15.466 goed slot wordt geraamd, waarbij Ged. Staten er echter op wijzen, dat bij de verdeeling der algemeene kosten ook de lijnen waar voor het rijk subsidie geeft zijn betrok ken en dat de regeering deze dus ook moet goedkeuren. Ged. Staten achten de kans dat dit niet zal gebeuren ui terst gering, doch vinden er toch aan leiding. in voor te stellen, den dienst VlissingeniNeuzen ook na 1 Januari 1933, doch alsdan geheel voor rekening der Provincie, voorloopig te bestendi gen. Voorloopig zal de dienst met het s.s. „Schouwen" worden uitgevoerd, om na te gaan of de lijn VlissingenNeuzen levensvatbaarheid heeft, voor en aleer de Provincie belast \wordt met een voor die lijn nieuw te bouwen schip. Bouw motorschepen voor den Westerschelde-dienst. Bij het voorafgaande zinspeelden Ged. Staten reeds met een enkel woord op een voorstel voor den bouw van drie nieuwe schepen. Ged. Staten hebben in gevolge de beschikbaarstelling van 140,000 voor den ombouw van het s.s. „Zeeuwsch-Vlaanderen" een aanbe steding gehouden, waarbij de inschrijvin gen liepen van 96.700 tot 140.000, Dit zoo uiteenloopend prijsverschil deed de vraag rijzen, of het geen aanbeve ling zou verdienen, in plaats van tot die verbouwing van een oud schip over te gaan tot den bouw van een geheel nieuw schip, temeer waar het s.s. j,Zeeuwsch-Vlaanderen"' reeds 16 jaar uud is en nog 14 jaar zou kunnen mede gaan en een nieuw schip natuurlijk veel langer. Lee Wang goedkeurend. Arthur! Arthur! zei Clinton op va derlijke manier. In zijn testament liet hij mij wei nig van de oorspronkelijke bezitting na, ging sir Peter voort, zonder te letten op de onderbrekingen. Alles, behalve het kleine onvervreemdbare goed was weg gegaan, om zijn Chineesch thuis te on derhouden. Maar hij vermaakte mij een kind van zes jaren. Lee Wang i en zijn Chineesche moeder. Ik was toen achttien jaar. Het kind werd naar En geland gezonden, vermoedelijk door zijn moeder, die graag van hem af wilde zijn. Ik had natuurlijk het land over zijn aanwezigheid, maar uit eerbied voor de wenschen van mijn vader zond ik hem naar een particuliere school. Je vindt het zeker wel goed als ik tijdens de preek zit? vroeg Lee Wang ironisch. Ook een sigaret als ik mag? Sir Peter gaf geen antwoord, maar Clinton wenkte zijn gevangenen naar den Chesterfield met een beweging van zijn pistool. Lée Wang boog voor Nina, die de beleefdheid met een bekoorlijken glim lach beantwoordde en zij beiden liepen onverschillig door de kamer en gingen zitten. Clinton zocht zijn zakken na en schoof hun een gehavend pakje sigaret ten en een doosje lucifers toe en na eerst het pakje aan Nina gepresenteerd Het bureau Cornelissen te Amsetrdam bracht een rapport uit, waaruit blijkt dat een nieuwe motorboot van 45 m. lang, breed op het dek 8.50 m. en met een snelheid van maximaal 12 K Eng. zeemijl per uur, 175.000 zal kosten en de exploitatie van zulk een motor boot 4390 voordeeliger zal zijn dan van de „Zeeuwsch-Vlaanderen". Het geen geldt voor de „Zeeuwsch-Vlaan deren' geldt ook voor de „Luctor et Emergo', zij het dan ook dat de verbou- wingskosten voor dit schip vermoedelijk iets lager zouden zijn, omdat dit schip indertijd reeds verlengd werd. Wordt overeenkomstig het voorstel besloten tot den bouw van twee motorbooten voor de Westerschelde, dan ligt het in het voornemen van Ged. Staten om een dezer schepen den dienst tusschen Neu zen en Hoedekenskerke te doen uit voeren en het andere evenals dit de bedoeling was met de „Luctor et Emer go" te bestemmen voor de algemeene vervanging van tijdelijk uit de vaart zijnde schepen, Ged, Staten stellen dan ook voor het besluit van 15 December j.l. tot verbouw van de „Zeeuwsch- Vlaanderen' in te trekken en in plaats daarvan een crediet te verleenen van 350.000 voor den bouw van twee mo torschepen. Bouw motorschip voor den Oos- terscheldedienst. Door den bouw van meer dan één schip zullen de bouwkosten, allicht la ger worden, en ook in de exploitatie zal hel gebruik van verschillende sche pen ongetwijfeld besparing medebren gen. Dit zou op zich zelf geen voldoen de reden zijn om den bouw voor te stellen van een nieuw schip ten behoe ve van den dienst op de Oosterschelde. Deze dienst wordt uitgeoefend door de „Noord-Beveland", gebouwd In 1912, op welk schip evenwel slechts plaats is voor een beperkt aantal auto's, terwijl op de Oosterschelde, evenals op de Westerschelde, het vervoer van auto's hand over hand toeneemt. De vraag of de „Zuid-Beveland' of de „Noord-Beve land" voor dit verkeer geschikt zouden te maken zijn deed zien dat zulks met hooge kosten gepaard zou gaan. Dit is de oorzaak, dat Ged. Staten, het voor stel doen tot den bouw van een geheel nieuw schip, waardoor tevens aan de zoowel door hen als door de Staten als gerechtvaardigd1 ej|kiende 'verlangens van de bewoners van Schouwem-Duive- land zal worden Itegemoet gekomen. Moesten Ged. Staten tot dusverre ont raden op deze verlangens in te gaan, thans schijnt het wel een bij uitstek geschikt tijdstip om tot den bouw van dit schip te besluiten. Naar aanleiding van een vraag van Ged. Staten heeft de hoofdingenieur gerapporteerd, dat verbreeding van het havenkanaal te Zierikzee en het uit te hebben, die er volstrekt niet afkeerig van was, koos Lee Wang met zorg een sigaret en ging achterover zitten om er van te genieten. Als dit het einde van het spel was, nu, dan was het 't einde van het spel! En wat deed het er toe? Hij peinsde, dat het vroeger of later moest komen. Nu? zette Clinton aan, zich weer tot sir Peter richtend, Lee Wang was buitengewoon knap op school bijna schitterend, ging de baronet rustig voort, maar, bij het ou der worden openbaarde zich een wree- de, listige trek bij hem. Hij martelde vogels en andere dieren, blijkbaar al leen voor het plezier, dat het hem ver schafte. Ik kan slechts denken, dat 't de Chinees in hem was.... Nonsens! kwam Lee Wang driftig tus- schenbeide. Zijn de Chineezen wree- der dan de blanken? Ik geloof dat eer der het tegendeel het geval is, be halve in je sensatieromans. Waarom krijgt de Brace in mij niet de schuld? spotte hij. Wij zullen later van jou hooren! viel Clinton scherp in. Lee Wang trok zijn eenigen wenk brauw op en ging weer achterover zit ten met een sarcastischen glimlach. (Wordt vervolgd,)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5