l No FINANCIEEL-ECONOMISCH WEEK-OVERZICHT. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. BEURS- EN WISSELKOERSEN. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. LAATSTE BERICHTEN. Handel, Nijverheid en Visscherij GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. Algemeen Overzicht, BEURSTHERMOMETER. Li J. DE uxrnmf&nm Onze deskundige medewerker uit Am sterdam schrijft ons: De krachtige stijging, die korten tijd geleden ook op de Amsterdamsche beurs voor Amerikaansche spoorwegbonds was ingetreden, heeft zich in verband met den verderen achteruitgang der fi- nancieele positie van de desbetreffende maatschappijen niet kunnen handhaven en heeft in enkele gevallen zelfs voor een nieuwe reactie plaats gemaakt. Daarentegen hebben Duitsche obliga tion geprofiteerd van de gunstigere ver wachtingen in zake Lausanne, waardoor de onzekerheid over de verdere ontwik keling van den binnenlandschen politie- ken toestand van Duitschland en de toe komstige houding tegenover de buiten- landsche schuldeischers op den achter grond is geraakt. Vooral de Dawes- en de Youngleening zijn krachtig in koers gestegen. In tegenstelling hiermede is de onge animeerde houding der binnenlandsche obligatiemarkt. De nieuwe Nederland- sche staatsleening is zelfs tot 98% teruggeloopen, bij een emissiekoers van 100 wat verband moet houden met de ontstemming, die vooral in het bui tenland is veroorzaakt door het feit, dat voor een deel van het door de Rijksfond sen gegarandeerde bedrag van 60 mil- lioen gebruik moet worden gemaakt. De wetenschap, dat in den loop van het jaar nog wel opnieuw door den Staat een beroep op de markt zal moe ten worden gedaan, hetzij voor dekking van eigen behoeften, hetzij voor die van de Koloniën, kan aan de stemming voor staatsfondsen natuurlijk niet ten goede komen, Hoe grooter de vraag naar nieuw kapitaal wordt, des te hoogere rente zal moeten worden toegestaan, teneinde door aantrekkelijker voorwaarden de te rughouding van beleggers te overwin nen. Reeds heeft de Provincie Noord- Holland zich laten machtigen tot de uit gifte van 6 leeningen. Waar deze pro vincie als een der meest credietwaar- dige der publieke lichamen kan worden beschouwd, vraagt men zich af, wat de rente zal moeten worden voor de emis sies van die gemeenten, die minder goed bij het beleggend publiek staan aange schreven. De koersen der oude provin ciale- en gemeenteleeningen waren in de afgeloopen week dan ook meerendeels gedrukt. Op de aandeelenmarkt was de stem ming, in het algemeen genomen, vast, wat in de meeste afdeelingen in het koersverloop duidelijk tot uiting kon komen. Zoo waren suikeraandeelen op sommige dagen bepaald willig; het hoofdfonds, HJV.A., boekte in één beurs- dag zelfs een koerswinst van ca. 10 en ook de incourante soorten waren goed gevraagd. De oorzaak hiervan was de gunstiger stemming op de New-York- sche suikermarkt, terwijl de statistische positie van het product ook wel iets be ter beoordeeld wordt. Wanneer de toe stand op de suikermarkt maar eens weer zoo ver zou verbeteren, dat de produc tie voor de Java-suikerondernemingen geen verlies meer laat, zou er reeds veel gewonnen zijn. Op het oogenblik werken zij vrijwel alle met meer of min der groote verliezen, zooals uit de in den jongsten tijd gepubliceerde jaarver slagen duidelijk is gebleken. Een andere afdeeling, die een vaste stemming aan den dag heeft gelegd, was die der tabakken, in verband met het feit, dat het .verloop der laatste Suma tra tabaksinschrijvingen beter is ge weest, dan men op grond van de resul taten der vorige inschrijvingen had kun nen verwachten. Er bestond levendige kooplust en de gemaakte prijzen waren in het algemeen bevredigend. Voor rubberaandeelen was de onder toon eveneens vast, zonnder dat de ont wikkeling der productiemarkt hiertoe aanleiding gaf. Uit de in den laatsten tijd verschenen jaarverslagen van de Ned. Indische rubbermaatschappijen is echter gebléken, hoezeer deze onder den druk der omstandigheden de productie kosten omhoog hebben weten te bren gen. Ofschoon zij zelfs thans niet zijn aangepast aan den sterk gedaalden ver koopprijs, is de positie der ondernemin gen er toch in zooverre gunstiger door geworden, dat de verliezen voor het oogenblik beperkt worden, terwijl de maatschappijen paraat staan, om onmid dellijk te profiteeren van eenige ople ving der vraag en een daarmede gepaard gaande prijsstijging, zelfs als deze bin nen beperkte grenzen blijft. Van industriëele aandeelen kwamen de leidende fondsen, Unilever en Phi lips, op een hooger niveau. Wat laatst genoemde betreft was dit mede te dan ken aan het bericht, dat de maatschap pij zich behalve op de fabricage van re- productie-apparaten voor de klankfilm industrie thans ook op opname-toestel len is gaan toeleggen. Voor Koninklijke Petroleum was de belangstelling aanvankelijk niet groot, maar later trad ook hier bij toenemende vraag een koersverbetering in. Hieronder volgt een overzicht van 't koersverloop: Koloniale Bank 35%42%42 Amsterdamsche Bank 65 (71—69, Aku 21%—24. Philips Gem. Bez. 5467. Unilever 86%94. Koninklijke Petroleum 113122%. Amsterdam Rubber 2533%, Handelsver. „Amsterdam" 132% -148%. Deli Mij. 7598. Ds. D. J. Vossers van Rozenburg hoopt Zondagavond 28 Aug. a.s. intrede in Vlissingen te doen, na 's'mor gens bevestigd te zijn door ds. J. S. Hartjes. Ds. E. H. Blaauwendraad, Ned. Herv. predikant te Vlissingen, die beroepen is te Baarn, zal Zondag 24 Juli afscheid nemen van zijn tegenwoordige gemeente en Zondag 31 Juli zijn intrede doen te Baarn, na bevestiging door dr. H. W. Obbink uit Utrecht, vroeger al hier. De Geref. Kerk te Wemeldin- g e hoopt op 17 Juli a.s. haar 25-jarig bestaan te herdenken. Ds. Heida van Vlaardingen, toentertijd predikant te Ierseken, hoopt op dien dag een gedachtenisrede uit te spre ken De Raad van Nederlandsche ker ken belegt tegen den 3en October te U t r e.c h t een conferentie, welke kan worden bijgewoond door gedelegeerden van de aangesloten kerken. Twee on derwerpen zullen worden behandeld Ten eerste de vraag die op de eerste conferentie reeds aan de orde is gesteld maar toen niet volledig is behandeld n.l. Welke invloed de sociale wetgeving omtrent verzekering en verzorging, oefent op den dienst der barmhartig heid van de kerken en ten tweede wordt besproken de vraag wat reeds gedaan wordt en wat nog verder gedaan kan worden ter moreele ondersteuning van de andere en de jongere onvrijwillige werkloozen. Afgezet als predikant. Dinsdag heeft de classis Woerden der Geref. Kerken opnieuw vergaderd ter behandeling van de zaak van dr. J. G. Ubbink te Zevenhoven, die wegens zijn boek „Nieuwe Belijdenis aangaande Schrift en Kerk" was geschorst, defini tief ontzet, zoo meldt Het Handelsblad, uit het predikambt. Dr. U. heeft nog recht van beroep op de Partic. Synode; of hij van dit recht gebruik zal maken is nog niet bekend. Dr. J. G. Ubbink is sinds 1904 predi kant in de Geref. Kerken; hij heeft eerst te Oosternijkerk, daarna te Monniken dam en sinds 1918 te Zevenhoven ge staan. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. Fokkema te Sprang is beroe pen te Poortvliet. Beroepen (toez.) te Vlissingen, ds. A. F. W. de Kluis te Serooskerke (W.) Ds. A. F. W. de Kluis te Serooskerke (W.) heeft bedankt voor het beroep naar 's Heer Arendskerke. Geref Kerk. Ds. W. A. Wiersinga te Weesp is be roepen te Loosduinen. Geref. Gem. Ds. B. va Neerbos te Terneuzen is beroepen te Vlaardingen. Bij het deze week gehouden exa men voor helpster, uitgaande van den Bond van het Nederlandsche Roode Kruis, behaalden het diploma, de da mes: E. J. Bosschaart, A. C. P. v. Heijl, M. Heijboer, W. Z. Hoencamp, J. Jon- gepier, C. de Klerk, M. Petiet, A. Rooze, M. J. Schaalje, C. de VliegerVersluis, N. C. Wisse, P. C. v. d. Woestijne, allen alhier. Voor het examen Bewaarschool onderwijzeres akte A, zijn te Rotterdam geslaagd de dames S. M. Brand te Breskens; M. L. de Best te Aar denburg; H, M. Baveco te Krui ding e n en P. Vreeke te Domburg. Voor het eindexamen van 't Gym nasium (Canisius College) te Nijmegen slaagde voor diploma B de heer E. de Meurichy te Hulst. AMSTERDAM, 17 Juni. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele noteering van heden. Ned. 22 B 1000-6 100% Ned. 17 1000-4% 95—96. Ned. 31 1000-4 91—92. Ned. 32 1000-5 99—99%. Certificaten-3 72%71%. Cert. N.W.S.-2% 59%—59. O. Indië 22 1000-6 84—87%. O. Indië 23 100-6 71—71%. O. Indië 16 1000-5 86%—86%. O. Indië 26 1000-4% 76—77%. Duitschl. f 100-7 46%—48. Duitschl. 30 1000-5% 32%—35%. Engl. W.L. 50-200-5 79—79%. Engl. F.L. 50-200-4 76%—75%. Zeeuws. Hyp. B-5 97—97. Zeeuws. Hyp. B.-4% 8989. A Amsterd. Bank 69 A Bank Assoc. 24% C Rott. Bankver. 5354%. A Twentsche Bank 75 A Pref. Jurgens A 69% A De Schelde N.B, 30 A Ver. Papf. v. Gelder 50%53. C Am. Car en Foundry 6%7%. C Am. Smelt Ref. 10%11, C Farbenind. I.G. 69%72. C U. States .St. C. 29%—29%, C C. Publ. Serv. 11%. C North Am. Cv. 19%20%. A Born. Sum. H.M. 107114. A Ned. Wol Mij. 17%18. A Singkep Tin M. 5758%. A J. C. Japan Ln. 23%35. A Rotterd. Lloyd 36%42%, A S. M, Nederland 40%45. A Amst. Thee C.M. 1718. A Houth. Alberts 2424. C Peruvian C. Pr. 3%4%. A Southern Rlw. 5%6%. C Union Pac. Rr. 44%45. C Int. Nickel 4%5. Luchtpost met de Graf Zeppelin. Behalve wat betreft de reeds bekend gemaakte gelegenheid tot verzending van luchtpost-correspondentie met de Graf Zeppelin, is nader besloten dat ook van Enschedé af correspondentie met dit luchtschip kan worden vervoerd. De stukken moeten daartoe voorzien zijn van aanwijzing „mit Luftschiff Graf Zeppelin ab Enschede". Het luchtrecht bedraagt eveneens 80 cent voor brieven (beneden 20 gram) en 45 cent voor briefkaarten; alleen kan voor Nederlandsche bestemmingen, wat de gewone frankeering betreft, volstaan worden met het binnenlandsche port (dus 0.06 voor een brief en 0.05 voor een briefkaart.) Voorts kan Zaterdag ook luchtpost correspondentie worden afgegeven op het vliegveld Waalhaven. DE LOTING VOOR DEN DIENST PLICHT. Hedenmiddag vond in de Weeskamer op het Binnenhof te Den Haag de loting plaats voor den dienstplicht der lich ting 1934. Bij deze loting werd gebruik gemaakt van het Amsterdamsche re gister van een vroegere lichting en in den lotingstrommel bevonden zich even veel nummers als personen in dit re gister voorkomen. Getrokken werd no. 6298 welk nummer in het register cor respondeerde met den naam Wouters, Gerrit, William geboortedatum 7 Juni. In elke gemeente of groep van gemeen ten (sommige gemeenten zijn voor de aanwijzing van dienstplichtingen tot één groep vereenigd) vangt de aanwijzing van de dienstplichtigen voor de lichting 1934 dus aan bij bovengenoemden naam in de voor die lichting bestemde regis ters, en wanneer die naam daarin niet mocht voorkomen bij den alphabetisch onmiddellijk daaropvolgende. De mi nister van defensie woonde deze loting bij. TWEEDE KAMER. De motie-Cramer tot opschorting van den bouw van den aerden kruiser wordt verworpen met 59 tegen 30 st. Voor de s.d., v.d. en de heeren Wijnkoop en Flo ris Vos. Donderdagavond is bij het zwem men te Brunssum verdronken de 30- jarige coiffeur E. v. d. H. De man was gehuwd en laat een vrouw en kind ach ter. VERLENGING MORATORIUM. Direct na de opening van de plenaire zitting van hedenmorgen, deelde Mac Donald als voorzitter der herstelconfe rentie mede, dat de Engelsche, Fran sche-, Italiaansche-, Japansche- en Bel gische regeeringen waren overeen geko men om het per 1 Juli a.s. afloopende Hoovermoratorium voor onbepaalden tijd te verlengen. De verklaring wekte groot opzien en bracht groote beroering onder de aanwezigen. A Koloniale Bnk. 41%48%-50. A N.l. Hbk. 1000 45%— 50%. C Ned. IE M. 1000 53%—56-58. A Alg. Kunstz. U. 2324%-27. A v. Berkels Pat. 16—17. C Calvé-Delft 4343%-44%. A C. Suiker Mpij. 16 A Int. Viscose 3%3%. A Küchenm. I. Acc. 1%—1%-1%. A Ned. Ford A.M. 8991. A Philips Gem. B. 64%67%-70. C Unilever 92%94-95%. C Anaconda Cop, 1010%-10%. C Bethlehem St. 1111%. A A.N.I.E.M.— N.B. 162-163-165. C A. Gas El. Cy. 1%1%. C Cities Serv. Cy. 2%3. C Midd. West Ut. A Boeton Mijnb. 88. A Kon. Petr. Mpij. 121—123%—125. C Contin. Oil Cy. 4%4%. C Shell Union O.C. 3%3%, A Holl. Amer. Lijn 2 A K.N. Stoomb. Mij. 8% Het Zweedsche stoomschip Nakef- jell is uit Archangel alhier aangekomen met een lading hout. Ongelukken. Donderdagmiddag is het 4-jarig zoontje van dhr. V. te Zwijndrecht door een autobus van de N.V. Ridderkerksche Autogarage overreden en op slag ge dood. AMBACHTSSCHOOL TE EMMEN AFGEBRAND. Hedennacht is te E m m e n het gebouw der Ambachts school geheel door brand verwoest. De plaatselijke dierenarts ontdekte in de bovenverdieping van het groote gebouw ter plaatse van de schilderswerkplaats den brand. De directeur en de concierge trachtten aanstonds het vuur te locali- seeren, hetgeen evenwel niet gelukte. De brandweer verscheen spoedig -ter plaatse, doch kon wegens gebrek aan behoorlijke watervoorziening met slechts één straal de vuurzee bestrijden. Het geheele gebouw is een prooi van het vuur geworden. Verbrand zijn bestuurs- en leeraarskamer, een tweetoltimmer- manswerkplaatsen, drie theorielokalen, de bankwerkerij, de smidswerkplaats, de teekenzaal en enkele lokalen voor lager onderwijs. Pe (geheele schoolin- ventaris, alsmede het schoolarchief zijn geheel verloren gegaan. Voorts is de bibliotheek van de afdeeling Emmen der Mij. tot Nut van 't Algemeen, die in een der lokalen was ondergebracht een prooi der vlammen geworden. Ver schillende gebouwen hebben ernstig ge vaar geloopen. Deze brand heeft zeer sterk de aandacht gevestigd op de zeer onvoldoende voorziening van brand weermiddelen te Emmen, hoofdzakelijk door het ontbreken van voldoende wa ter. Het gebouw was verzekerd voor 70.000. De schade mag evenwel op on geveer 80.000 worden geschat. Om trent de oorzaak van den brand is niets bekend. Het onderwijs ondervindt be langrijke stagnatie. Het verlies van het archief der school wordt te meer be treurd, men was juist bezig voorberei dingen te treffen voor het zilveren be- staansfeest der school die in het begin van 1908 geopend werd en thans ruim 200 leerlingen telt. ZES WONINGEN AFGEBRAND. Hedenmorg enomstreeks 4 uur is in het dorp B a k e 1 bij Helmond een ernstige brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer J. van M. De brand breidde zich door den tamelijk sterken wind spoedig uit en tastte het dubbele aan. Vervolgens sloeg het vuur over woonhuis van den heer J. van de L. naar de andere zijde van den weg, waar eeq, blok van drie huizen vlam vatte. Deze drie huizen werden bewoond door de gezinnen A. J., H. van de L. en J, A. Ook de schuur van den heer J. M. vloog in brand. De bewoners wisten zich nog bijtijds in veiligheid te stellen. De heer J. van de L. bekwam bij het redden van zijn kind ernstige brandwonden aan handen en voeten. De plaatselijke brand weer, die slechts over een handspuit be schikt, kon weinig of niet veel uitrich ten. Toch slaagde zij erin een ander door het vuur bedreigd huis te sparen. De burgemeester heeft onmiddellijk de brandweer van Helmond gerequi- reerd, die met groot materiaal, bestaan de uit drie automotorspuiten spoedig ter plaatse verscheen. Aan haar kracht dadig optreden is het te danken dat 't vuur tenslotte werd gestuit. In totaal zijn zes woningen verbrand. Een paard en twee kalveren kwamen in de vlam men om. Van den inboedel kon weinig worden gered. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. Omtrent de oor zaak tast men in het duister. POGING TOT DOODSLAG OP ZIJN VROUW. Aan den Seringenhof te Groningen, heeft Woensdagavond een man, die in dronken toestand ver keerde, zijn vrouw en kinderen mishan deld en getracht zijn vrouw met een bijl dood te slaan. De vrouw zag nog juist bijtijds kans om de deur uit te komen en heeft met haar gezin onderdak ge zocht bij haar familie. Toen de politie verscheen, lag de dronken man te bed en deed hij het voorkomen, alsof er niets was gebeurd. Toen men hem evenwel gelastte om de bijl die hij onder zijn hoofdkussen verstopt had, af te geven, verzette de man zich hevig en raakte slaags met de beide politie-agenten. Deze hebben hem echter tenslotte over weldigd en naar het politiebureau over gebracht. Het was de 43-jarige W. J. die zich thans ter zake van vier misdrijven zal hebben te verantwoorden. do lai be A Ned, Scheepv. U. 3942%-45. A H.V. Amsterdam 145155-59 A Java Cult. Mij. 92%105-14. A N.L Suiker U. 67%—76-80. A Poerworedjo S.O. 6%7%. A Deli Batavia 8594%. C Deli Mij. 1000 98 A Senembah 105113. C Chicago Milw. 11. A Amst. Rubb. C. 32%33%-35%. A Deli-Bat. Rubb. 9%11%. A Hessa Rubber 10%11%-12%. A Serbadjadi S.R. 7-8%, Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 16 Juni. 9.06% 58.55 9.72% 34.45 48.22% 49.50 2.47% 17 Juni. 9.02. 58.65. 9.73. 34.45. 48.24. 49.30. 2.47%, De conferentie van Lausanne Gistermorgen is de conferentie van Lausanne in een plechtige zitting te half elf officieel geopend. Op voorstel van Herriot wordt direct na den aanvang Mac Donald met algemeene stemmen tot voorzitter der conferentie gekozen. De ze verkiezing wordt met luid applaus begroet. Bondspresident Motta heette de deel- nemers aan de conferentie welkom en wees erop dat wanneer deze conferen tie zonder resultaat zou uiteengaan, dit slechts met groote nadeelen, voor elk afzonderlijke staat zou tengevolge heb ben, doch waarschijnlijk een algemeene catastrophe. Vervolgens sprak Mac Donald, de openingsrede uit. Deze rede had een programmatisch karakter en behandel de alle op de conferentie ter sprake ko mende problemen en voorts het ontwa- peningsvraagstuk en de komende Lon- densche Landbouwconferentie. Hij zei- de o.a. de conferentie komt bijeen on der de schaduw van een der hevigste economische crisis waardoor de wereld ooit in tijd van vrede is getroffen. De geheele publieke opinie kijkt thans neer op de te Lausanne vergaderde mogend heden die bijeen zijn om te trachten een uitweg uit de huidige nog nooit beleef de crisis te vinden. Het aantal werkloo zen bedraagt op het oogenblik 25 mil- lioen. Het heeft op het oogenblik geen beteekenis meer wat voor soort regee ring aan het bewind is. Ook de Staten zijn verarmd. Het nationale vermogen is verminderd en het humanitaire en soci ale werk staat voor een bankroet. De algemeene levenstandaard van mil- lioenen menschen gaat van dag tot dag omlaag. De regeeringen zijn gedwongen om ter bescherming van hun financiën, den handel zoo scherp mogelijk te be perken. Een eenling kan thans niet meer aan wederopbouw denken. De thans beginnende conferentie heeft een deel van de oorzaken van dezen we- reldnood te behandelen en we! de fi- nancieele erfenis van den wereldoorlog en haar uitwerking op den landbouw. De conferentie juichte het toe, dat blijkens den huidigen stand der onder handelingen, de Ver. Staten zich bereid hadden verklaard, tezamen met de overige mogendheden te willen mede werken aan het verder gaande probleem van het herstel van handel en industrie. Een succes te Lausanne zonder een suc ces der ontwapeningsconferentie achtte Mac Donald ondenkbaar. Mac Donald besloot zijn rede met de woorden: „alles hangt thans van ons af, ik doe op deze conferentie een drin gend beroep om niets anders te vree zen dan zwakheid en om bij de onder handelingen voorstellen uit te werken die om hun inhoud een hulpmiddel voor de wereld beteeken en". Gisteravond werd te Lausanne een gemeenschappelijke verklaring der zes uitnoodigende mogendheden, dat het moratorium voor de duur der conferen tie wordt verlengd. Deze maatregel wijst er op. dat men op een vrij langen duur van de confe rentie rekent, daar een verlenging van het moratorium niet noodig was als men hoopte vóór 1 Juli tot een resultaat te komen. In een onderhoud met den specialen correspondent ven de Daily Express^ verklaarde Mussolini, dat de tijd der herstelbetalingen en oorlogsschulden de finitief voorbij was. Deze dingen zijn Industrie MARKT - Suiker Amerika - Mijnen Tabak - Unilever Rubber - Schepen - Obl.markt- Koninki. - H. V, A. - Philips - Aku oi dig zo< dei zel| din zijlij V nem liev E. betuij famil Midi Al| ben of stJ hebbj schaf BUS! ZOOB Aagt<| den z och tl afgiftl Notal CATl 1 Juli KOST Bij Rechil Kamel tussclj VERC de K<] de te en LI CRUB cileerl pleegif gestie] naamc ,fe Se daagdl genoef een zinnig! De Mie IS spi fWettig gedepcieerd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2