VRACHTWAGENS «AINOBHSSEN TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEU WSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 15 JUNI 1932. No. 139. BINNENLAND. ZEELAND. FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE. van de oude gerenommeerd» Europeesche Vrachtwagenfabrielc -22 de iet 361 en iS, ilo por en Lat le- fte an :rs rt. OVERLEG VOOR DE WEGEN. Naar aanleiding van een schriftelijke vraag van het lid der Tweede Kamef den heer Beumer 'betreffende de instel ling van een zoogenaamde Commissie van Overleg voor de Wegen, deelt de minister van Waterstaat mede, dat het bepaalde in artikel 78 van de Grond wet naar het oordeel van den minister in dit geval niet van toepassing is. De commissie immers is niet bedoeld als een permanente instelling, waarvan het Grondwetsartikel spreekt, omdat wel mag worden aangenomen, dat zij eerlang, als de voornaamste der thans aanhangige werken tot aanleg en ver betering van rijkswegen binnen betrek kelijk korten tijd zullen zijn tot stand gekomen, haar belang zal hebben verlo ren en zal kunnen worden ontbonden. Mocht intusschen na verloop van tijd blijken, dat de commissie toch een meer duurzaam karakter verkrijgt, dan kan de vraag, of op den voet van artikel 78 der Grondwet een wettelijke voorzie ning moet worden bevorderd, nader in overweging worden genomen. SNELLER AFVLOEIING VAN AMB TENAREN IN NED. INDIë, Hoewel een recent onderzoek inge steld door de Generale Thesaurie, uit wees. dat vanaf 1 Januari 1931 tot ulti mo 1932 11 pCt. der ambtenaren op een maandwedde van boven de 800 nl. 536 op een totaal van 4888, zal worden of werd ontslagen, heeft de G. G. zich bereid verklaard de mogelijkheid van een sneller afvloeiing door beperking der formatie in hoogere rangen nader te overwegen. Daartoe is een rondschrij ven uitgegaan naar de hoofden van de partementen. ïn het bijzonder dient te worden ge let op personen, die niet bepaald in een leidende functie werkzaam zijn, doch wier routine tot dusver de oorzaak van hun handhaving was. Bovendien verzoekt de G. G. de moge lijkheid na te gaan of de om reden van dienstbelang 'aangehouden gepension- neerde officieren en Europeesche bur gerlijke landsdienaren niet alsnog kun nen worden gemist. WALCHEREN. Gemeenteraad van Serooskerke. SEROOSKERKE (W.) In de Maan dagavond gehouden voltallige Raadsver gadering wenschte de Voorzitter wethouder Wondergem, die voor het eerst in 1932 ter Raadsvergadering aan wezig is, geluk met zijn aanvankelijk herstel en hoopt, dat geheel herstel mag berikt worden. De heer Wonder gem zegt hem hiervoor dank. De rekening van de Chr. Wijkverple ging over 1931 benevens de begrooting 32 wordt voorgelezen en goedgekeurd. Hierna deelde de Voorzitter mede, dat het onderhoud van den „Kleine Put- weg door de gemeente kan worden overgenomen. Dit werd goedgekeurd. De oorzitter die zeide, dat de betrokken minister de ondersteuning voor -werkverschaffing heeft verlengd tot 25 Juni a.s. Hij vroeg voorts, of de Raad meent, dat wederom na genoem den datum om verlenging moet worden gevraagd. Op een vraag van den heer Hoegen hoeveel werkloozen er tegenwoordig zijn, antwoordde de Voorzitter van gemiddeld 12. Allen zijn het er over eens, dat steun in den vorm van werk 90). Lee Wang kreeg letterlijk schuim op zijn mond. Zijn zwarte haar scheen op te gaan staan en de vinger aan den trek ker spande zich, totdat de trekker zich even achterwaarts bewoog. Ik dood je daarvoor! Ik dood je daarvoor! gilde hij. Spencer lachte boosaardig. Probeer wat anders! snauwde hij, naar het pistool wijzend. Dat ding is niet geladen! Met prachtigen moed keerde hij zich even af en wier.p zich daarna bliksem snel terzijde, toen Lee Wang den trek ker drukte. Er klonk een luide tik, een hoog brommend geluid, een licht gerinkel, toen een schilfer van de groen nephriet vaas vloog en een harde bons op de deur van den salon! Pas op! riepen Enid en Eric, toen Lee Wang het pistool liet vallen, een mes uit zijn mouw haalde en vooruit sprong. Harker deed een grooten sprong voorwaarts, maar voor hij zijn doel be reikte, was er een luid gerinkel van ge broken glas en hout en Clinton stond verschaffing noodzakelijk is. Wel is waar kost het groote financieele offers voor de gemeente, maar men meent, dat het beter is die menschen vooralsnog hulp te .verleenen. Z.h.s. werd aangenomen verlenging aan te vragen. Een voorstel van B. en W. tot het vaststellen eener verordening regelen de het heffen en invorderen van ver gunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein te Seroos kerke, beevens het vaststellen eener verordening regelende het heffen en in vorderen van verlofsrecht voor den ver koop van zwak-alcoholische drank in 't kltin, worden z.h.st. vastgesteld. Van het gemeentebestuur van Oost- kapelle was ingekomen een schrijven, inhoudende een voorstel om de keur- loonen in den kring Oostkapelle te ver lagen in dier voege, dat de keurloonen in het vervolg zullen bedragen: voor een rund als voorheen f 4.voor een var ken 2.voorheen 2.50; voor een vet kalf 2.voorheen 2.50; voor een graskalf als voorheen 2.50; voor een varken beneden 50 K.G. 1. voorheen 1.50; voor een nuchter kalf, schaap, geit of bok als voorheen 0.50. De centrumgemeente deelt voorts mede, dat bij de verlaging der tarieven de noodige voorzichtigheid is betracht, in verband met de onzekere toekomst (abattoir Middelburg en Vlissingen) en dat verlaging hoofdzakelijk op varkens en vette kalveren moet worden toege past, waarmede zich het college van B. en W. vereenigt. B. en W. stelden dan ook voor, aan de centrumgemeente te berichten, dat de Raad zich met de voor gestelde verlaging vereenigt, maar dat de tarieven onmiddellijk zullen worden herzien als de exploitatie een te kort zal aanwijzen. Z.h.st. aangenomen. Aangaande een verzoek van de Na tionale commissie tegen het alcoholisme om aan de Kroon te verzoeken, het aan tal verloven te bepalen op 0 werd voor kennisgeving aangenomen, omdat naar het oordeel van B. en W. een dergelijk verzoek eerst in 1935 kan worden inge diend. Goedgekeurd. Z.h.st. wordt afwijzend beschikt op een verzoek van de Sinclair Petroleum S. A. te 's-Gravenhage, om vergunning tot het plaatsen van een benzinepomp op het ongenummerde, aan de gemeente toebehoorend perceel vóór het café van den heer F. Geldof. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een kasgeldleening ad 2000.voor 1932. De kasgeldleening aangegaan in December j.l, voor den dienst 1931 kan practisch niet worden afgelost, omdat de uitbetaalde loonen der werkloozen, werkzaam in de werkverschaffing zulks verhinderen. Van het Rijk is tot op heden nog niets ontvangen der toegezegde bij drage, Deze kasgeldleening moet admi nistratief echter in den dienst 1931 wor den afgelost. Het voorstel van B. en W. komt derhalve hierop neer, dat deze leening op papier wordt afgelost, terwijl op papier, weder een nieuwe leening wordt gesloten voor den dienst 1932. Z.h.st. goedgekeurd. Hierna werd in comité vergaderd. roiD-BEVELAND YERSEKE. De raad der gemeente werd gepresideerd door Burgemeester Gunning. Afwezig met kennisgeving de heer Scheele, die later ter vergadering kwam, en de heer Kooman. Een aanvraag om bestrating (half) uit de gemeentekas (van IJsendijk c.s.) werd verworpen. Het kohier hondenbelasting werd vast gesteld op 451; het kohier straatbe lasting 1932 op 1285. Bij de goedkeu ring der rekening 1931 en begrooting 1933 van de gezondheidscommissie merk te de heer H a g e op, dat een bezol diging ad 800 voor den secretaris dier in het vernielde raam met zijn zwaar automatisch pistool in de hand, Gooi het mes neer en laat je pid- gin-Engelsch varen, vriend, en steek het zoo gauw als je wilt in je zak! snauwde hij. Handen op! Lee Wang bleef bijna tusschen hemel en aarde staan. Het mes viel gehoor zaam uit zijn hand en zijn armen gingen opwaarts. Hij wilde geen kans wagen met Clinton achter zich. De detective kwam langzaam vooruit. Het was een toestand zooals hij gedroomd had en hij genoot er ten hoogste van. Zijn toe hoorders waren zeer oplettend, en dit was zijn optreden als ster. Hij bleef voorzichtig staan en nam Lee Wang's pistool zeer voorzichtig op, woog het in zijn hand, richtte het naar den vloer en trok aan den trekker. Het eenige resultaat was een gonzend geluid en een lichte tik. Jammer dat je niet wat meer tijd aan dit ding besteed en er een repe- teerpistool van gemaakt hebt, zei hij be wonderend. Hij maakte een dramatisch gebaar en wees naar de deur van den salon. Twee moorden en bijna drie! Dit is je geluksdag, Spencer! In het deurpaneel stak een stuk van een gepolijste breinaald! HOOFDSTUK XXXIII. Een lichte beweging achter zich deed KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE BRANDWEERVEREENIGING. Het congres van bovengenoemde ver eeniging begon gisterenmorgen tegen 12 uur met de algemeene vergadering in de Sociëteit St. Joris alhier, welke ver gadering druk bezocht was door perso nen uit verschillende deelen van ons land. De Voorzitter van den Provinci alen Zeeuwschen Brandweerbond, de heer G. A. Hajenius, heette bij ontsten tenis van den burgemeester van Middel burg, allen welkom. Spr. wees op het mooie van onze provincie en gaf een paar voorbeeelden om aan te toonen, boe verkeerde begrippen er nog over Zeeland heerschen bij verschillende landgenooten. Daarom is de komst van landgenooten steeds welkom en spr. hoopte, dat dit congres voor velen een aanleiding mogen zijn nog eens naar Zeeland terug te komen. De heer W. A. K e e m a n, waarne mend voorzitter van de K.N.B.V., dank te voor deze woorden en hoopte, dat men prettige dagen in Zeeland zou door brengen en met den heer Hajenius, dat de frische Zeeuwsche wind de hoof den koel zou houden. Vervolgens heet te spr. verschilende officieele personen welkom, o.a. de regeeringsvertegen- woordigers,de heeren, die des middags een lezing zouden houden, de verte genwoordigers der Belgische vereeni- ging, de leden, die van verre komen, vooral de Friesche afgevaardigden, daar die bond voor het eerst aanwezig is en den heer Broekhuizen, comman dant van de brandweer te Batavia. Spr. stelde aan de vergadering voor den nieuwen secretaris, den heer v. d. Meulen en den technisch adviseur, ir. v. d. Tas. Ook de nieuwe vertegenwoor diger der Vereeniging van Nederland- sche gemeenten, de heer mr. J. Dijck- meester, oud-voorzitter der Brandweer, vereeniging had als zoodanig een wel kom in ontvangst te nemen. Spr. spelde den officieelen vertegen woordiger der Belgische organisatie het kruis der vereeniging op de borst. Daar Clinton zich plotseling omdraaien en zich op Nina werpen, die voorzichtig naar de salondeur ging. Waar kom je vandaan, Sally? vroeg hij ruw, het meisje bij den arm grijpende en haar midden in de kamer gooiende. Met een sprong als van een panter wierp Lee Wang zich in de richting van het raam. Eric vloog hem na, maar zijn dorst naar wraak zou niet gestild worden, want Harker, de vroegere halfback van het voetbalelftal der juristen-studenten club, schoot zijn voet vlug uit en de Chineesch viel met zijn hoofd tusschen de overblijfselen van het familieporce- lein der Braces. Onmiddellijk was de advocaat bij hem en hem op zijn wan kelende voet zettend, boog hij zijn ar men achterwaarts en bracht hem naar het midden van de kamer terug. Probeer geen verdere gekheden of ik breek je je vervloekten nek! waar- schuwd Harker, die tot nu toe met moei te kalm was gebleven. Maar Lee Wang zou althans dien avond geen verdere gekheden meer uit halen. Een straaltje bloed vloeide van onder zijn linkeroog, daar een kostbare kan hem den weg betwist had, en zijn oogen knipten verbijsterd gedurende 'n paar oogenblikken. Clinton grinnikte waardeerend. Ik had hetzelf niet beter kunnen doen, gaf hij grootmoedig toe, toen hij commissie hem te hoog voorkomt. Dit zal onderzocht worden door B. en W. Besloten werd tot aankoop van 5000 5 pet. Nederlandsche Staatsleening. Aangewezen werd als boekhoudkun dige voor het gemeentebedrijf de heer Kraayeveld te Middelburg. Bij de rondvraag werd de intrekking der tweede postbestelling ter sprake ge bracht. Dit heeft reeds de aandacht van den voorzitter. Hij heeft evenwel weinig hoop. De heer D a a n e vraagt of de brandput aan den Grintweg niet moet uitgemodderd worden. De meeste leden van den raad voelen meer voor demping. Deze kwestie zal nader worden behan deld. De heer H a g e klaagde over de re geling van den brandweer. O.a. bij den laatsten brand bij Westveer liet veel te wenschen over. De Voorzi tter erkent dat er veel fouten aan kleven en aangekleefd hebben, daarom zal er een geheele reorganisatie plaats heb ben, Willen de heeren daarom even wachten. Verder merkt spr. op dat hij met het oog op de Winkelsluitingswet gaarne eenige dagen zou willen veran deren bijv. tot 11 uur open. Voorts geeft hij B. en W. een betere regeling tot het heffen van liggelden in overweging: geen havengeld per ton, maar liggeld per vierkante meter. Een voorstel-Mcl om voetbalwedstrij den op Zondag te verbieden werd ver worpen. De heer Scheele vraagt naar een eventueele steunverleening bij het op houden der werkverschaffing. Er wordt geen beslissing genomen. na bracht de heer Keeman speciaal dank aan den heer Bierman, commandant van de Middelburgsche brandweer voor de goede voorbereiding en voor zijn voor woord in het programma. Vroeger was de naam Bierman onbekend, behalve wellicht bij zijn generaals, maar sedert hij commandant der brandweer is, heeft hij zich in brandweerkringen populair gemaakt. Spr. wees op de moeilijkheden der vereeniging door het bedanken ook van den heer Vleming als voorzitter en stel de voor dezen, die voor herstel van ge zondheid in het buitenland vertoeft, een telegram te zenden. Spr. wees op het aantal ernstige bran den, dat ook in het afgeloopen jaar weer plaats had en waarvan enkele men- schenlevens kostten. Ook wees hij op het nog steeds voorkomen van stalbranden en de instelling eener commissie, die ter zake zal rapporteeren. Ter nagedachtenis van enkele over leden kameraden stonden de aanwezi gen even op. De secretaris, de heer v. d. Meu len, deelde mede, dat o.a. van den Com missaris der Koningin, van den burge meester en den wethouder van fabrica ge bericht van verhindering was inge komen en bracht daarop zijn jaarverslag uit. Hieruit blijkt, dat het aantal leden, gemeenten en brandweren, is toegeno men van 468 tot 529. In de betrokken 9 provinciën (Gro ningen en Drenthe zijn nog niet aange sloten) bedraagt het aantal gemeenten 988 en het zijn juist de kleinere gemeen ten, die ontbreken en die juist zoo zeer steun en voorlichting van de vereeni ging en haar bonden noodig hebben. Het aantal kameraden steeg tot 157. Vele adviezen zijn ook dit jaar door vereeni ging en bonden verstrekt. Aan 91 personen zijn onderscheidin gen voor langdurigen brandweerdienst uitgereikt en wel 3 voor 50 jaar, 8 voor 40, 10 voor 35, 11 voor 30, 52 voor 25 en 7 voor 15 jaar. Het systeem van onderlinge brand weerhulp maakt goede vorderingen. De secretaris verstaat daaronder niet over eenkomsten, waarbij voorzit het per- fectioneeren van de eigen brandweer ten koste van anderen, of omgekeerd het parasiteeren op andere gemeenten door zelf niet voor een behoorlijke brandweer te worden of deze te ver- waarloozen, doch waarmede bedoeld zijn regelingen die gebaseerd zijn op de moreele plicht elkaar in geval van nood (dus alleen in zeer bijzondere gevallen) bij te staan en die beoogen, dien bijstand zoo effectvol mogelijk te doen zijn. Zou het de vereeniging gelukken over het geheele land dergelijke regelingen tot stand te brengen, dan zou daarmede een toestand worden geschapen, waardoor brandrampen als helaas nog in het af geloopen jaar voorkwamen, practisch on mogelijk worden. Dit ideaal te verwe zenlijken, moet het doel der vereeniging zijn. Dank bracht spr. ten slotte voor den rijkssteun en aan allen, die in den Bond werken en speciaal aan den heer Kee man, die naast het penningmeesterschap ook het voorzitterschap waarnam. Dit jaarverslag en ook dat van de museumcommissie werd met dank aan de samenstellers goedgekeurd. De rekening aanwijzende een goed slot van 585.63 gaf aanleiding tot enkele opmerkingen, waarbij de heer de Bruijn namens Noord-Holland verzekerde, dat de achterstallige schuld van dien Bond dit jaar nog zal worden betaald, doch daarna werd de rekening goedgekeurd. Bij de begroQting voor 1932-33 had Utrecht een drietal voorstellen inge diend. Dat om de 2500 rijkssubsidie niet in zijn geheel te bestemmen voor een technisch adviseur, doch te verdee- len over de bonden, die toch technische commissies hebben, trokken de afge- zijn buit naar het haardkleed leidde. Nina streek haar handen over haar hart en hijgde pijnlijk. Oh, mijnheer, zei ze, Clinton hart roerend aankijkend, ik ben heelemaal in de war. Och, stoor je er maar niet aan, adviseerde de detective ongevoelig. Hij schudde zijn dikken vinger ver wijtend naar het meisje. Je gaat nu niet naar je liefhebben den echtgenoot terug, nu bij gesnapt is, wel? vroeg hij droevig en het geritsel van .verbazing was balsem voor zijn sensatie-lievende ziel. Zijn oogen vielen op het pak, dat het meisje tegen zich aanhield. Geef ze mij! beval hij scherp. Maar mijnheer.Er waren prach tig nagemaakte tranen van beleedigde onschuld in de oogen van 't meisje, toen zij terugdeinsde. i Geef ze mij! Clinton reikte vooruit en greep met ruwe hand de obligaties. Hij schudde ze uit de enveloppe, schoof ze tegen den mond van zijn pistool, knikte eens en duwde ze onverschillig naar Spencer, die ze kalm opnam. Ze zijn van jou geloof ik Ryan? vroeg hij grijnzend. Spencer boog. Lee Wang keek verbijsterd rond en toen zijn toestand inziend, begon hij op gewonden in het Chineesch te ratelen, terwijl Nina zijn rede ondersteunde met Ulportiïc» N V M- ENGIEBéRTS AUTOMOBteiHANDtt' l DEN HAAG AMSTERDAM MIDDELBURG (Ingez. Meet.) vaardigden in, toen o.a. de regeerings- vertegenwoordiger, generaal de Quay, had medegedeeld niet te denken, dat de regeering zulks goed zou keuren. Het tweede om 2700 uit te trekken om de bonden tegemoet te komen in de kosten van voorbereiding van onderlinge hulpverleening, werd nadat o.a. mr. Dijckmeester er opgewezen had, dat dit bedrag niet op de begrooting te vinden is, verworpen met 15 tegen 12 stemmen en het derde om een regeling te maken voor vergoeding van reis- en verblijf kosten voor de algemeene vergadering, werd in handen van het bestuur gesteld om advies. Hierna werd de begrooting goedgekeurd. Nadat Noord-Holland de candidatuur van den heer C. Gordijn, commandant der Amsterdamsche brandweer, voor voorzitter had ingetrokken, werd tot voorzitter gekozen de heer F. van 't Sant, hoofdcommissaris van politie en commandant der brandweer 'te 's-Gra venhage. Nadat de heer De Leur uit Utrecht verklaard had niet in aanmerking te willen komen, koos de vergadering tot leden van het Uitvoerend bestuur de heeren D. Vleming en J. J. Haarselhorst. Bij de rondvraag vond de heer Broek huizen applaus bij de vergadering toen hij vroeg om ook voor zijn mannen te Batavia medailles voor langdurigen dienst te verkrijgen. Het Hoofdbestuur zal er nader over beslissen. De Abdij. Vervolgens vermeldde de agenda een drietal inleidingen. De eerste betrof eenige beschouwin gen over de Abdij van Middelburg en hare installaties door den heer C. Ba- rentsen, Districts-Bouwkundige bij den Rijksgebouwendienst. Spr. ving na een korte algemeene in leiding aan met op te merken, dat één der belangrijkste zaken bij een brand is, de beschikking te hebben over up-to- date brandbluschmiddelen. Beschikt men daar niet over, dan kan een brand noodlottig worden en voor een stad met historische gebouwen een onherstelbare ramp. Zooals menige stad nog teert op den roem van het verleden, die zich afspie gelt aan de oude bouwwerken, zoo kan ook Middelburg op het bezit van hoogst waardevolle bouwwerken bogen, waar toe onder meer ook het belangrijke com plex gebouwen van de Abdij behoort. Spr. behandelde nu in het kort de ligging van de Abdij, den omvang en groei van de gebouwen en hun schilder* achtige groepeering om het Abdijplein met zijn statige boomen. Tot de geschiedenis der Abdij in ver band met zijn onderwerp komend, zeide spr. dat de Cronijk van Vormezeele het stichtingsjaar stelt op 1123, doch dat er verschillende gronden bestaan om aan te nemen, dat er voor dien tijd reeds een vlugge antwoorden in vloeiend Fransch. Clinton keek een oogenblik verbaasd, Houd op! brulde hij. Praat niet al len tegelijk! Hij porde Lee Wang in de borst met den mond van zijn pistool. Jij, Shanghai! gebood hij. Welke goed tijding heb je? Alles verkeerd! Ik heel goed Chi nees, brabbelde Lee Wang. Ja! viel Clinton scherp in. Dat heb ik al meer gehoord. Lee Wang van Ho- kiang! Ik geloof het niet! Hij nam zijn pistool in de andere hand. Kom nu maar voor den dag, Arthur Brace! De Rui ten Aas is getroefd, schik je er dus maar in! Maar mijnheer.... begon Nina. Clinton legde haar met een wenk het zwijgen op. Houd op! snauwde hij. Spreek En- gelsch, Sally, ik heb genoeg van dien Pranschen nonsens. Hij trok de hand boeien uit zijn broekzak te voorschijn. Kom en laat je optuigen. Kom nu! Met een handige beweging deed hij een boei over haar linker pols, toen zij haar han den tot verweer ophief, duwde hij haar ruw tegen Lee Wang aan, en in een oogenblik had hij den Chinees de andere boei aangedaan. (Wordt vervolgd)#

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5