Natuurboter duurder bezuinigt/ BEURS- EN WISSELKOERSEN. LAATSTE BERICHTEN, BURGERLJKE STAND. KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJS. RECHTZAKEN. BEURSTHERMOMETER. C-. .'.1 ■RP^H m meening, dat het beter is de ontvang sten omhoog te brengen. Is er eenlge kans op inwilliging van een verzoek om ontheffing? Spr. meent van niet. De heer Chr. van den Heuvel, lid der Tweede Kamer, keurt het wer ken met moties van afkeuring af. Verder zegt spr., dat de hoofdbesturen der beide andere organisaties hun meening hebben veranderd en zich hebben geplaatst op het standpunt van den C. B. T. B. Beter zijn doeltreffende steunmaatregelen dan ontheffing van sociale lasten. We moeten het er liever over eens zijn, dat de uit gaven voor sociale verzekering bij het bedrijf behooren in goede en in slechte tijden. De discussie hierover wordt verdaagd tot de middagvergadering. Rede Commissaris der Koningin. De Commissaris der Koningin zeide dank voor de uitnoodiging en de wel komstwoorden. Dit is geen gewone be leefdheidsfrase, maar deze woorden ko men uit den grond van sprekers hart. Spr. wil, als hij uitdrukking wil geven aan zijn sympathie voor dezen Bond, geen scheiding maken tusschen Christe lijke en niet-christelijke landbouwers en absoluut geen partij kiezen. Op een ver gadering van neutrale of R.K. organisa ties zal spr. ook gaarne zijn beste wen- schen aanbieden. Maar toch wil spr. het niet onder stoelen of banken steken, dat het zijn wensch is, dat de Zeeuwsche landbou wers het hoofd buigen voor den Koning der Koningen en Christus als hun Heer en Heiland eerbiedigen niet alleen in kerk en Staat, maar ook in het maat schappelijk leven. Wij beleven zorgvolle tijden. De toestand schijnt hopeloos en fatalisme en egoisme verteeren de vol keren. Veel ernstiger nog dan de econo mische crisis is die op geestelijk gebied. Wanneer die eerst maar overwonnen is, zal ook het eind van de economische crisis spoedig zijn bereikt. De overheid heeft tot taak te zorgen, dat ieder onderdaan op menschwaardige wijze door het leven kan gaan. Ook het Prov. bestuur wil gaarne helpen, maar de Prov. kas laat zoo wei nig toe. Meer posten op de begrooting zijn reeds direct of indirect ten bate van den landbouw. Bij de opcenten kan niets meer bij. Maar toch kan spr. meedeelen, dat Ged. Staten j.l. Vrijdag hebben be sloten aan de Prov. Staten voor te stel len, dat de provincie zich garant stelle voor een bedrag van 1 millioen tegen over de tarwe-organisatie, opdat de land bouwers hun tarwe tijdig zullen kunnen inleveren en het geld er voor ontvangen. Met de beste wenschen voor den Zeeuwschen landbouw en dezen Bond eindigt spr. De Voorzitter dankte den Com missaris zeer voor zijn hartelijk en troostend woord en voor den toegezeg den steun van Ged. Staten. De heer Van Oeveren te Wol- phaartsdijk protesteerde tegen de ver slechteringen in den postdienst. Het aantal bestellingen op de dorpen is niet alleen sterk verminderd, maar ook de gelegenheid tot verzending. Dit strijdt met alle belangen van handel en bedrijf. De voorzitter zeide den steun van het bestuur toe. De heer P. A. P. D i e 1 em an te Axel wil afzien van het vriendschappelijk be zoek aan de Ammoniakfabriek, gezien de schade die deze fabriek aan den land bouw in de omgeving toebrengt. De voorzitter is overtuigd van die schade, maar wil toch eens graag in die fabriek kijken. De heer P. A. P. Diel e m a n ziet hierin een principieele kwestie. De fa- brieksdirectie wil alleen onderhandelen met de Z. L. M. en niet met den N. C, B. en den C. B. T. B. De voorzitter merkte op, dat dan een bezoek misschien aanleiding kan zijn tot verbroedering. De heer C. Wolfert te Neuzen wees ook op den hinder der fabriek. De omwonenden moeten soms 's nachts uit hun bed vanwege het vergif. De heer J. Bakker te Axel vraagt wat het bestuur in dezen gedaan heeft, De voorzitter antwoordde dat nog nooit een verzoek dienaangaande is ingekomen. De heer P. A. P. Diel e m a n vraagt of de minister den heer Stevens alleen heeft benoemd om de belangen van de leden der Z. L. M. te behartigen. De heer ir. Stevens protesteert hiertegen. De familie M. Dieleman en de heer Dekker waren de eersten, die klaagden over schade door de fabriek. Doordat de heer Dekker lid der Z. L. M. was, is deze zaak over de Z. L. M. ge- loopen. Aan al de belanghebbenden is gevraagd of zij vertrouwen stelden in de commissie-Leenhouts-Stevens. Alleen de heer P. A. P. Dieleman had dat niet en wenschte voor zichzelf op te komen. Maar hij moet de zaak niet eenzijdig voorstellen. De voorzitter deelde mede, dat 't bestuur deze zaak overneemt en in de zen de belangen der leden zal beharti gen. Hierna vereenigden de aanwezigen zich aan een koffietafel, die uitstekend was verzorgd. Na heropening deelde de voorzitter mede, dat de heeren Vogelaar en Domi- nicus resp. met 55 en 68 stemmen waren herkozen als Hoofdbestuursleden en eerstgenoemde met 54 st. tevens als be stuurslid der prov. afdeeling. Rede Chr. v. d. Heuvel. De heer C. v. d. Heuvel schetste eerst de geweldige ontwrichting van on zen tijd. 89 van onze beste ondernemin gen hadden ter beurze op 1 Jan. 1929 een noteering van 5 miljard en op 1 Jan. 1932 van 1miljard, een verlies zoo groot als de waarde van onzen ge- heelen Nederlandschen bodem bedraagt -Hulp van' de overheid voor het be drijfsleven is op zich zelf iets vreemds en iets gevaarlijks. Als de Staat de be drijfsverliezen moet goedmaken, moet hij ook deelen in de winsten. Bij onze bodembedrijven echter is een algemeen belang gemoeid en wel in die mate, dat ineenstorting geheele provin cies zou maken tot een economische ruïne. Ook mag en moet de overheid ons beschermen tegen de maatregelen van het buitenland. Spr. behandelde nu eenige detailpun ten. lo. De tarwewet. Op andere wij ze dan door verhooging van het meng- percentage (waarvoor de regeering de Kamers noodig had) is mogelijk gemaakt dat de geheele oogst 1932 zal kunnen worden afgenomen. Spr, doelt hier op de prijsverhooging der Vita-tarwe. Misschien zal de gemid delde prijs in plaats van 12.50, 12 worden, maar dit is te verdedigen op grond van den lageren kunstmestprijs. Bietens'teun. Hierbij zal gebro ken moeten worden met het tegenwoor dig stelsel van steunverleening. Veel be ter is een verbod van invoer van sui ker (contingenteering of sterk verhoogd invoerrecht). Dit kost de overheid geen cent. De zuivelsteun is van groot belang. Een tiende van de bevolking is er bij betrokken. Steun voor de varkens en voor den tuinbouw zijn op komst. We moeten dit alles zien als noodver banden. Meer niet. Hoofddoel is de in komsten van het bedrijf te verhoogen. Dit gaat vlugger dan de uitgaven te ver lagen. In dit verband bespreekt spr. de sociale verzekering. Na een strijd van 25 jaar is beslist, dat de verzorging van den niet meer tot werken in staat zijnden arbeider behoort tot de maatschappij en niet tot den staat, De boer moet zorgen voor zijn ziek paard, dus ook voor zijn zieken arbei der. En is men het daarmee eens, waarom zich dan gericht op de kleinste var de bedrijfsuitgaven? De sociale lasten be dragen voor den akkerbouw 10 per ha en voor de veeteelt 5 per ha. Kan men nu zeggen dat dit de ondergang voor de bedrijven is? Spr, vreest dat er meer achter zit, n.l. een anti-sociale trek, die Christen-boeren niet past. De sociale lasten beteekenen voor onzen landbouw en veeteelt 10 millioen per jaar, terwijl de bedrijven 150 miljoen steun ontvangen. Kunt ge die 10 miljoen niet betalen, zegt spr., vraag dan nog wat meer steun, maar gooi niet het beginsel over boord, waarmee ge tevens de ar beidersgroepen tegen u in het harnas zoudt jagen. Tenslotte wekte spr. op de Chr. orga nisatie uit te bouwen en sterk te maken. Op deze rede volgde nog eenige be spreking. De heer Van den Heuvel de vragen beantwoordende, wees er op, dat nog niet bekend is, hoe groot de tarwe AMSTERDAM, 15 Juni. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele noteering van heden. Ned. 22 B 1000-6 100%—100%. Ned. 17 1000-4% 94—94%, Ned. 31 1000-4 91—91. Ned. 32 1000-5 99—99. Certificaten-3 72% Cert. N.W.S.-2% 59—59%. O. Indi 22 1000-6 82%—82%, O. Indië 23 100-6 71%—71%. O. Indië 16 1000-5 87%—85%. O. Indië 26 1000-41/.. 75%—75%. Duitschl. 100-7 45%—46%. Duitschl. 30 1000-5% 31%—31%. Engl. W.L. 50-200-5 79%—79%. Engl. F.L. 50-200-4 75%—75%. Zeeuws. Hyp. B-5 9797. Zeeuws. Hyp. B-4% 8989. A Amsterd. Bank 66%71. A Bank Assoc. 24% C Rott. Bankver. 5253. A Twentsche Bank 75 A Pref. Jurgens A 70 A De Schelde N.B. 30- A Ver. Papf. v. Gelder 49%50. C Am. Car Foundry 5%6%. C Am. Smelt Ref. 99%. C Farbenind. I.G. .66% C U. States St. C. 27%—28%. C C. Publ. Sèrv. 1 C North Am. Cy. 18%—18%. A Born. Sum. H.M, 104104%, A Ned. Wol Mij. 17—17. A Singkep Tin M. 5757. A J. C. Japan Ln. 21% A Rotterd. Lloyd 35% A S. M. Nederland 36 A Amst. Thee C.M. 16%16%, A Houth. Alberts 20%24. C Peruvian C. Pr. 3%3%. A Southern Rlw. 5% C Union Pac. Rr. 4040. C Int. Nickel Cy. 4% oogst 1932 zal zijn. De tarwe moet nog in de aar komen. Maar toch niet drie maal dien van 1931, zooals is beweerd. Misschien is voor het volgend jaar een beperking te wachten tot 80 pet. De prijs van 15 is nog niet definitief vast gesteld. Misschien is eenige verhooging niet onmogelijk. De gemiddelde prijs zal wellicht van 12.50 op 12 komen. Een deel van de beste tarwe zal wel licht naar de kropmaalderij gaan. Dit zou ook financieel voordeelig zijn voor de boeren. D s. E. Raams te Hoek sprak een slotwoord. Op een vraag van den voorzitter, ver klaart de afd. West Zeeuwsch-Vlaande ren haar motie onverkort te handhaven. Ze wordt echter bij zitten en opstaan met meerderheid van stemmen verwor pen. De heer J. d e F e ij t e r, burgemees ter van Zaamslag, dankte voor het hier houden der algemeene vergadering. Nadat de voorzitter allen heeft be dankt, die aan het welslagen van dezen dag hebben medegewerkt, gaat ds. Raams in dankgebed voor. Hierna werd per auto een bezoek ge bracht aan de Ammoniakfabriek te Sluiskil. Enkele ingenieurs leidden de gasten rond. Kruisbessenpluk stopgezet. De pluk van de kruisbessen is door verschillende kweekers op Zuid-Beve land stopgezet, daar de prijs de laatste dagen gezakt is tot 3% a 4 cent per kg. Alleen in die bedrijven, waar in hoofdzaak of geheel door eigen perso neel gewerkt wordt, wordt nog de pluk voortgezet, hoewel de opbrengst minder dan de kostprijs bedraagt.. Hierdoor worden ook vele arbeiders gezinnen, die in dezen tijd weer een extratje dachten te verdienen, gedu peerd. DE KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE BRAND WEERVEREENIGING. Hedenmorgen hebben de congressisten voor het grootste deel eerst een bezoek gebracht aan de Brandweerkazerne en hun groote tevredenheid betuigd over hetgeen Middelburg thans op het gebied der brandweer bezit. Zoowel de inrich ting van de kazerne en het alarm systeem, als het flinke materiaal werd door allen voor een stad, die geen be roepsbrandweer kan hebben, als zeer goed geprezen. Vervolgens had aan den Kanaaldijk bij den Ouden Vlissingschen weg een demonstratie plaats met draagbare mo torspuitjes, snelbluschapparaten, schuim- bluschapparaten, gasmaskers van ver schillende firma's. Het zou ons te ver voeren ieder dezer instrumenten afzon derlijk te vermelden en zij het dus vol doende, dat het succes met allen zeer goed was. In hotel du Commerce hebben daarna vertegenwoordigers van N.V. Asto te Den Haag een electrische installatie voor politie-noodroep en brandmelding gede monstreerd. Deze instelling is zoowel op straatmeldingsposten als in kantoren en andere particuliere perceelen aansluit- baar op het gewone distributienet en zoowel in het politiebureau als in de brandweerkazerne komt een centrale, waar een sirene kennis geeft als er on raad is, terwijl een nummer aangeeft welke abonné heeft opgebeld. Een inrichting als deze is thans te Zwolle in aanleg en volgens de vertegen woordigers kunnen de kosten door de abonné's worden betaald. Na deze demonstraties maakte het ge zelschap met enkele touringcars en particuliere auto's een rit over Domburg en Westkapelle naar Vlissingen, waar te half twee in Britannia de lunch volgde. Aan dezen maaltijd nam ook de Commis saris der Koningin deel, die des morgens met belangstelling de «demonstraties had gevolgd. Na de lunch begaf men zich naar de haven om aan boord van de motorveer boot Prinses Juliana de daar aange brachte brandbeveiligings installatie in oogenschouw te nemen en dan met deze boot een tocht op de Westerschelde te maken. Hiermede was het congres, dat in alle opzichten geslaagd mag worden ge noemd en zeker ook als propaganda voor Walcheren van groote beteekenis was, beëindigd. A Koloniale Bnk. 40%42%-42. A N.I. Hbk. 1000 47%—47. C Ned. H. M. 1000 53%—53%-54%. A Alg. Kunstz. U. 23%24-23. A. v. Berkels Pat. 15%15%. C Calvé-Delft 41%42%. A C. Suiker Mpij, 12%14%. A Int. Viscose 3%3%. A Küchenm. I. Acc. 1%1%. A Ned. Ford A.M. 90%89%. A Philips Gem. B, 59%63%-60f. C Unilever 9292%-90%. C Anaconda Cop. 9%10-9%. C Bethlehem St. 10%—10%-10%. A A.N.I.E.M.— N.B. 154—155%. C A. Gas en El. Cy. 1 C Cities Serv. Cy. 2%2%. C Midd. West Ut. A Boeton Mijnb. 8—8. A Kon. Petr. Mpij. 118%—120-18%. C Contin. Oil Cy. 4%4%-4%, C Shell Union O.C. 3%3%-3%, A Holl. Amer. Lijn 1 A K.N. Stoomb. Mij. 67%, 3NL 50-0233" (lngez. Med.) In een causerie over de ontwikke ling van het binnenlandsch luchtverkeer op de algemeene vergadering van Vreemdelingenverkeer te Zwolle, heeft de heer A. v. d. Paauw, chef der afdee ling Handel en Vervoer der K. L. M., gezegd, dat men in Z.-V laanderen plannen koestert voor den aanleg van een luchthaven. Heden heeft de Personeelraad der Nederlandsche Spoorwegen een bespre king gehad met den minister van Wa terstaat over de voornemens der direc tie omtrent de loonsverlaging van het spoorwegpersoneel. Verslag daarvan zal worden uitgebracht aan de verga dering van de hoofdbesturen der aange sloten organisaties, die Vrijdag a.s. te Utrecht zal plaats hebben. Het Gerechtshof te Den Haag wees arrest in de zaak tegen den 40-jari- gen koopman J. H.' A. K., die door de rechtbank ter zake van diefstal van een postzak uit een postauto voor het hulp postkantoor aan den Van Lennepweg ge pleegd in den avond van 29 Sept 1931 is veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf. Het Hof heeft het vonnis der rechtbank vernietigd en op andere gronden ver dachte K. veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf. Dinsdagavond is op den Maresingel te Leiden, de 59-jarige weduwe C. K. aangereden door een haar achterop ko mende auto. Ernstig gewond werd zij naar het ziekenhuis overgebracht, waar zij aan de bekomen verwondingen is overleden. De autobestuurder doofde na de aanrijding onmiddellijk zijn lichten en reed door. Hedennacht ontstond brand in de groote landbouwschuur van J. V. onder de gemeente Dinteloord. Een per soon die zich per auto in de omgeving bevond en de vlammen zag oplaaien, waarschuwde de bewoners die nog slie pen. Aan blusschen viel niet meer te denken. De schuur met bijbehoorende stalling ging geheel in vlammen op. Vijf varkens, vier stieren en alle landbouw werktuigen en machines gingen verloren. Het woonhuis bleef gespaard. De Grieksche gezant te Washing ton heeft opdracht gekregen, aan de re geering der Ver. Staten mede te deelen, dat Griekenland tengevolge van de ern stige crisis en van het feit, dat het niet geen deviezen kan verschaffen, gedwon gen is de betaling van zijn oorlogsschul den aan Amerika onafhankelijk van de besluiten die te Lausanne zullen wor den genomen, met ingang van 1 Juli a.s. te staken. Middelburg. Van 13 tot 15 Juni. Getrouwd: A. J. Petrie, 28 j. jm. en M. J. Zomer, 26 j. jd. Bevallen: T. Castel geb. De Buck. d. C. M. Verton geb. Douw d.; J. Kentin geb. Hamelink z. Overleden: A. J, 't Gilde 85 j. wedn. M. M. Rober; A. J. van As 67 j. A Ned. Scheepv. U. 37%39%-38%. A H.V. Amsterdam 146%149-45%, A Java Cult. Mij. 81%—90-87. A N.l. Suiker U. 64%—66%-68. A Poerworedjo S-O, 5%6. A Deli Batavia 75%78. C Deli Mij. 1000 92—91%. A Senembah 11095. C Chicago Milw, 1. A Amst. Rubb. C. 31%—31%-30. A Deli-Bat. Rubb. 8%-9%. A Hessa Rubber 1012, A Serbadjadi S.R. 66%. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 14 Juni 15 Juni. Londen 9.08 9.06%. Berlijn 58.50 58.50. Parijs 9.72% 9.72%. Brussel 34.45 34.45. Zwitserland 48.25 48.22% Kopenhagen 49.55 49.50. New-York 2.47% 2.47%. Heftig incident in de Opera Comique te Parijs. Tijdens een voorstelling van het Rus sische Operagezelschap te Parijs het welk hier te lande Moessorgski's „Bo ris Godoenof' heeft opgevoerd in de Opéra Comique, begon plotseling Sjal- japien een zijner partners, die een fout maakte, in het Russisch op luiden toon uit te schelden Eenige Russische dames verlieten hierop geërgerd de zaal; toen ging Sjaljapien tegen den dirigent Stei- man te keer en hij wilde zelf de lei ding van het orkest overnemen, alles ten overstaan van het Fransche publiek, dat. van dezen zonderlingen dialoog weliswaar geen woord snapte, maar 't optreden toch eenigszins zonderling vond, aldus Het Handelsblad. Na een opgewonden discussie, waar bij Steiman in zijn woede zijn dirigeer stok brak, wist deze zich toch in zoo verre te beheerschen, dat hij, uit hoffe lijkheid jegens de Opéra Comique, waarvan de Russische kunstenaars de gast waren, de voorstelling tot het eind toe leidde. Doch daarna nam hij onmid dellijk zijn ontslag. Voor het examen akte L.O. slaag de te Etten mej. E. E. Verstraeten te C 1 i n g e. Te Utrecht slaagde voor het exa men ter verkrijging van het diploma der vereeniging van Raden van Arbeid, de heer I. C. Pluijmers te Middelburg. Voor het examen nuttige handwer ken is geslaagd aan de Kweekschool te Dongen, mej. G. Fermont te Bosch- k a p e 11 e. Aan de Rijkskweekschool alhier slaagden voor het examen nuttige hand werken de dames: W. E. A. van Hal, C. J. M. Edelman, H. W. M. Kuijpers, allen te Vlissingen; P. A. Jansen en S. Mulder te Middelburg. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, K. en W. is tot weder- opzeggens toegelaten als privaat-docent in de faculteit der letteren en wijsbe geerte a. d. Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de beginse len van het Hebreeuwsch en het Ara- meesch dr. H. W. Obbink te Utrecht. Voor den Krijgsraad te Den Bosch stond terecht de soldaat E, de R. het regiment infanterie te Harderwijk. Deze had geweigerd de „Tribune" af te geven, waaruit hij in de kazerne zat voor te lezen. Hij beweerde het blad buiten de kazerne gevonden te hebben. Tabak Koninkl. 3— Philips H. V. A. - Industrie MARKT - Aku Amerika Suiker O bl. markt Unilever Robber Mijnen V- prn reel desl vrijs Nj Maa Llo} haar vooil mac| schij is inj Vc terie| Mei mooil giftej een Dourl (Wettig gedeponeerd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2