^rouinciale Zeeuw sche 4- &n- »i, UITG. N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT No. 13%(P DINSDAG 14 JUNI 1932. 175e Jaargang. BINNENLAND. FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE. ZEELAND. WEER EN WIND. Verwachting tot Morgenavond: Hoog- en Laagwater te Vlissingen. h MIODELBURGSCHE COURANT •Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen f2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regelvoor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers; Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen; van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent, In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" o! „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. a—MM—■BSSMiMsttJweum-aiiiSDMmaaiwMiüiMrj ii^TfTTirTfrrTiWim^1—flf—iB"" BET RAPPORT-WELTER EN DE REGEERING. Het Tweede Kamerlid Van der Waer- den heeft den minister van binnenland- sche zaken, voorzitter van den raad van ministers, gevraagd; oi de regeering het niet gewenscht acht, teneinde een oeverlooze discussie te voorkomen, dat de publicatie van 't rapport-Weiter onverwijld gevolgd wordt door mededeeling van de beschouwin gen en voorstellen der regeering ter za ke? EVENREDIGE VRACHTVERDEELING IN DE BINNENSCHEEPVAART. Bij het departement van economische ■zaken en arbeid is in verren staat van voorbereiding een wetsontwerp voor tij delijke maatregelen ter bevordering van een evenredige vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart. DE DERDE KRUISER. In de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp tot goedkeuring van een aantal besluiten van den gouver neur-generaal tot wijziging van de Indi sche begrooting voor 1932 wordt mee gedeeld, dat de regeering geen vrijheid kan vinden, gevolg te geven aan den aandrang van verscheidene leden tot opschorting van den bouw van den der den kruiser. DE KOMST VAN DE ZEPPELIN. Zooals men weet, zijn de passagiers plaatsen voor de Rondvaart van Twente over Hamburg, de Westfriesche Eilan den, Wadden-eilanden, Nieuwe Afsluit dijk, Zuiderzee, dwars over Noord-Hol land, Noordzee richting Kanaal, Oost kust van Engeland, Zeeuwsche kust, Hoek v. Holland, Rotterdam Waalhaven, uitverkocht. Voor de terugreis Waalhaven Fnedrichshafen is de Zeppelin reeds half uitverkocht. Ook voor FriedrichshafenTwente zijn verschillend^ passagiers ingeschre ven. Wij kunnen nog deze aardige bijzon derheid vermelden dat, Twente, het land van de wereldvermaarde textiel-in- dustrie, de Zeppelin niet laat gaan, zon der de kranige commandanten eene at tentie te hebben bewezen. Onder lei ding toch van dr. H. W. Holsboer heb ben de .eerlingen van de Hoogere Tex- j School te Enschedé een badhand doek vervaardigd, waarin het beeld van een Twentsche stad is verwerkt met de Zeppelin er boven. Deze badhanddoek is van z.g.n. frotté, dus van kleine lig gende lussen en deze lussen geven de teekemng. Deze handdoek zal aan den commandant worden aangeboden. Tevens hebben de leerlingen van de Hoogere Textiel School nog een fraai linnen damast tafellaken gemaakt, dat zal dienst doen bij het serveeren van de verfrissching die den commandanten zal worden aangeboden. De teekening is 89). Maar wij hebben de obligaties nog niet' zei Spencer scherp. Pardon! en hij duwde den baronet op zijde met krach tige hand. Spencer! De waarschuwende kreet kwam met zulk een kracht over sir Peters lippen, dat Harker onwillekeurig naar den inkt koker greep als een verdedigingswapen. het je blieft, Lee Wang? zeide hij met koele beleefdheid, zijn hand uit strekkend. Lee Wang keerde zich om met een beweging als een verschrikte kat. Zijn gele gelaatstrekken hadden een uitdruk king van ongelooflijke wreedheid, zijn tanden kwamen te voorschijn als in een doodshoofd en zijn oogen schitterden van moorddadigen haal. In zijn linkerhand hield hij een enve- oppe en in zijn rechter een afschuwe- hjk automatisch pistool met langen loop! ~T Z'e nu, zei hij met een doodelijke edreiging, den stoel op zijde duwend met zijn knie en een schrede achter waarts gaande om de kamer te beheer de en en op het pistool kloppend met et eene einde van de enveloppe, dit eveneens op de Hoogere Textiel School ontworpen. In het Oosten des Lands hebben vrij wel alle bedrijven op Zaterdag het werk stilgelegd, of het aanvangsuur verzet. Alle scholen zullen Zaterdag gesloten zijn. DE KUSTVERDEDIGING. In een nota naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp tot in trekking van de wet van den 23sten Juni 1913, tot instelling van een fonds ter verbetering van de kustverdediging, zegt de regeering, dat sinds de instel ling ten laste van dat fonds aan het ma ken en verbeteren van de forten bij Vlissingen en Kijkduin een bedrag van in totaal rond 3.500.000 werd uit gegeven. Naar het oordeel van de regeering is een belangrijk deel van deze gelden uitgegeven voor den bouw van verde digingswerken, die destijds gerekend moesten worden tot werken, welke aan de modernste eischen voldeden. Eerst in den loop van den wereldoor log bleek nadat de bouwwerkzaam heden waren onderbroken dat, in ver band met hetgeen in dien oorlog werd ervaren, het tot dusverre ingenomen standpunt zou moeten worden verlaten. Het reeds gemaakte werk moest zoo als dat trouwens met veel materieel, ontworpen voor den wereldoorlog, het geval was als minder doelmatig wor den beschouwd, zoodat het dan ook niet verantwoord kon worden geacht nog be langrijke sommen voor den afbouw te bestemmen, waardoor dan twee forten zouden zijn verkregen, die oogenschijn- lijk een doelmatige besteding van de gelden zouden hebben opgeleverd, doch door welken bouw de landsverdediging slechts weinig gebaat zou zijn geworden. De in aanbouw geweest zijnde forten bij V 1 i s s i n g e n en Kijkduin zullen op de hiervoren ontwikkelde gronden in derdaad verder buiten gebruik moeten worden gelaten. TEGEN HET ONTWERP-ARTSENIJ- BEREIDKUNST. De Alg. Ned., de R. K. en de Ned. Chr. Drogistenbond hebben gister in den Dierentuin te Den Haag een vergadering gehouden tegen het wetsontwerp inzake de artsenijbereidkunst. Met algemeene stemmen werd een resolutie aangeno men, waarin er op wordt aangedrongen het ontwerp niet aan te nemen, o.a. om dat door»aanneming van dit wetsont werp niet alleen aan vele duizenden drogisten en hun gezinnen hun voor naamste middel van bestaan zal worden ontnomen, maar dat met zekerheid mag worden aangenomen, dat het groote aan tal werknemers, actueel in hun dienst tot werkloosheid zal worden gedoemd. DE VISCHINVOER IN BELGIE. In de Maandagmiddag gehouden we- kelijksche bijeenkomst van het kabinet- Renkin is naar de Brusselsche corres pondent van de N. Rott. Crt. meldt, be sloten tot contingenteering van den in- ding gaat heel gauw af! Allen handen op. Het wapen beschreef een langzamen dreigenden boog. Zoowel Harker als Eric sprongen op om zich op dit gele gevaar te werpen, maar een scherpe kreet en een onheilspellende strekking van den gelen vinger aan den trekker deed hen stil staan met hun armen lang zaam boven hun hoofd opgeheven, waar bij Harker woedend gromde. Zij wisten dat dit geen snoevende inbreker was. Hier was onmiddellijk en doodelijk ge vaar en het oogenblik voor heldendaden was nog niet gekomen, Henry Aimsbury maakte niet zoo'n beweging. Zijn armen gingen in de hoog te bij den eersten glimp van den dreigen den dood en hij bukte naast den schoor steen in minderwaardige angst. Sir Peter leunde slap tegen de tafel, zijn oogen dof door onuitsprekelijke martelingen, hij was stil, wanhopend. Enid, bevend en bleek, maar merk waardig vastberaden in het aangezicht van een gevaar, dat zij zien kon, keek naar den Chinees met wijd open, uitda gende oogen, terwijl Nina met een glim lach van verdraagzaam genoegen op haar gezicht, haar handen op haar heu pen bevallig op één voet staande, bijna naast Lee Wang's elleboog stond en een waardeerenden blik wierp op het dra matisch tooneel. Spencer keek minachtend naar het dreigende wapen, dat recht op zijn hart Denken alleen bevredigt niet. De daad moet de gedachte voltooien. voer van visch. Het is de bedoeling vooral den invoer van dure visch te be perken. Als basis zullen genomen wor den de cijfers van het jaar 1931 wat overeenkomt met een vermindering van den invoer met 20 a 25 pCt. In de Staatscourant van 13 Juni j.l. vindt men mededeelingen aangaande de opening van de jacht. Een ambtenarenreglement voor het personeel der Kamers van Koophandel en Fabrieken is bij het departement van economische zaken en arbeid in voorbereiding. De afdeeling van den Nederland- schen Kappersbond heeft een adres aan den gemeenteraad gezonden, waar bij verzocht wordt nu de verordening op de winkelsluiting op verschillende punten gewijzigd zal moeten worden alsnog een verplichte middagsluiting voor de barbiers- en kapperssalons in de verordening vast te stellen. Gisteravond is te Zwolle de algemeene vergadering begonnen van de Algemeene Nederlandsche Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer (A.N. V.V.V.) Bij beschikking van den minister van economische zaken en arbeid is be paald, dat voor de berekening van het ziekengeld als dagloon voor de werk verschaffing te werk gestelde arbeiders uit de na te noemen gemeenten een be drag van 1.75 geldt, ongeacht bij wel ke werkverschaffing de arbeiders te werk gesteld waren, toen zij ongeschikt tot werken werden: Aardenburg, Cadzand, Duivendijke, Eikerzee, Ellemeet, Ellewoutsdijk, Haamstede, Hoedekenskerke, Kloetinge, Nieuwerkerk, Oosterland, Philippine, Schoondijke, Serooskerke (W.), St. An- naland, Wemeldinge, Westkapelle, Wol- phaartsdijk. De Prov. Vertegenwoordiger in de Prov. Zeeland van den Kon. Nat. Bond „Het Oranje Kruis" meldt ons dat nu ook op Schouwen en Duiveland de uitzetting van melding- en telefoonpos ten voor de organisatie van Eerste Hulp bij verkeersongelukken heeft plaats ge vonden. Te Zierikzee, Bruinisse, Dreischor, Noordgouwe, Brouwershaven, Renesse en Burgh-Haamstede zijn melding-pos- ten gevestigd; Zijpe, Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Schuddebeurs, Oudendijke, Scharendijke en Westen Schouwen wer den van telefoonposten voorzien. gericht was en lache spottend. Dames en Heeren, zei hij, met een sierlijke beweging van zijn hand naar Lee Wang, mag ik U den persoon voor stellen, die als de Decker optreedt! De blijde glimlach keerde terug op het gezicht van den Chinees en hij boog ironisch, zijn smalle oogen lieten den man voor hem geen oogenblik los en schenen toch iedere beweging in de ka mer op te nemen. Lee Wang groet allen samen! zei hij vriendelijk. Geef mij die papieren, Lee Wang! Spencer maakte een dreigende be weging en onmiddellijk hernam Lee Wang zijn uitdrukking van wreedheid. Hij hield met één hand den revolver dicht tegen zijn zijde en met de andere gaf hij de obligaties aan Nina! Kleine blanke vrouw neemt ze! zei hij vriendelijk. Kleine blanke vrouw gaat morgen met Lee Wang naar Chi na terug! Enid's oogen gingen verscheidene kee- ren open en dicht, alsof zij niet goed verstaan had en een verschrikten kreet kwam van sir Peter, terwijl de anderen ongeloovig naar dit meisje keken, die zich aan een Chineesch verkoopen wil de! Nina! De brutale kleine heks, die Lee Wang altijd openlijk bespot had! Onmogelijk! Maar het was niet onmogelijk, want Nina nam het pak, onderzocht met veel gewicht den inhoud, wierp het omhulsel VLISSINGEN. De Kon. Mij. „de Schelde" heeft van de P.Z.E.M. de opdracht gekregen van de levering van een stoomturbine met een vermogen van 6000 pk., welk kan worden opgevoerd tot 8000 pk. WALCHEREN. ARNEMUIDEN. Naar de Zeeuw ver neemt heeft de Kroon aan den heer W. A. Pelle, garnalenhandelaar alhier, op zijn verzoek vergunning voor onbepaal- den tijd verleend tot het bouwen van een inrichting voor het drogen van gar- nalendoppen op een terrein gelegen aan den Burgemeester Lantsheerweg. Door B. en W. was aan den heer Pelle vergunning verleend voor den tijd van één jaar, waarna hij in hooger beroep is gegaan bij de Kroon. De heer W. A. Pelle heeft reeds in deze gemeente in exploitatie een con- serveerinrichting voor garnalen, die aan verschilende huisgezinnen een bijver dienste verleent, daar deze voor de in richting garnalen pellen. THOLEN. THOLEN. Zaterdagavond had op den dijk tusschen Oud-Vossemeer en deze gemeente een ernstige botsing plaats tusschen een Belgische vrachtauto en de 36-jarige mej. St., huishoudster alhier. Mej. S. kwam, waarschijnlijk door de felle lichtschijnsels van de auto, in aan raking met den wagen, waardoor zij bloedend werd verwond. Met een toe vallig passeerende autobus werd mej. S. naar dr. Duinker vervoerd, die een schouderfractuur constateerde.. Later is zij naar het Ziekenhuis te Bergen-op- Zoom vervoerd. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. Handeldrijven docr kleine Ned. Koop lieden met collega's in Duitschland, TERNEUZEN. Naar de Terneuzen- sche Crt. verneemt is bij de Kamer van Koophandel en FaWieken te Terneuzen bericht ontvangen van de Nederland sche Kamer van Koophandel voor Duitschland, dat het deze gelukt is van het Duitsche departement van Econo mische zaken de toezegging te verkrij gen dat een zeer welwillende behande ling zal worden toegepast ten aanzien van verzoeken om beschikbaarstelling van deviezen in speciale gevallen, door haar ingediend. Dit betreft kleine Ne derlandsche kooplieden, die handeldrij ven met Duitsche koopers, welke laat- sten veelal niet bereid of in staat zijn zelfstandig vergunning voor deviezen aan te vragen, doch die alleen bereid zijn hun schulden in marken op een Duitsche rekening van den Nederland- schen leverancier te voldoen, welke re kening dan min of meer een geblokkeer de rekening is, waarvan het voor den betrokken exporteur meestal moeilijk is om bedragen naar Nederland te krij gen, en, indien dit al gelukt, vormen de in Spencers gelaat en lachte vroolijk. Wij hebben de eer U bonsoir te wenschen! zei zij spottend. Zij nam Lee Wang vertrouwelijk bij den arm en trachtte hem naar de deur van den salon te brengen, maar hij duwde haar ruw van zich af, toen Spen cer weer wat nader kwam. Ga jij heen! snauwde hij en hij richtte het afschuwelijke pistool tot binnen zes duim van Spencer's hart. Ga weg! Ik dood je! Het was voor de anderen onmogelijk hem te bereiken, zonder Spencer aan het gevaar van een oogenblikkelijken dood bloot te stellen maar Harker raas de zoo donderend, dat sir Peter genood zaakt was zijn hand bevend op den ge leidelijk naar beneden gaanden arm van den procureur te leggen. Stil dwaas! siste de baronet be vend. Wees zelf stil! snauwde Harker maar zijn geschreeuw kalmeerde toch. Noch Spencer, noch Lee Wang sche nen de onderbereking opgemerkt te hebben. Zij keken elkander in de oogen ieder gereed voor de kleinste drei gende beweging, zooals gladiatoren ieder wachtend op een kans om aan te vallen en te dooden. Doodelijke haat was op de beide ge zichten te lezen, en zooals zij daar ston den, scheen er bijna een soort verwant schap tusschen hen te bestaan de verwantschap van den vleeschetenden 14-VI-'32: Maandag hoogste lucht- temperatuur 23.6 °C; (74 °F); laagste 13.4 °C (56 °F). Heden 9 h: 15.6 °C; 12 h: 17.7 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand alhier 767 mm, laagste 764 mm. Hoogste barometerstand 771.8 mm te Nordöyan; laagste 757.8 mm te V. Ma- noer. Matige tot zwakke N. tot N.O. wind, helder tot licht bewolkt, droog, behou dens, vooral in het Zuiden, kans op on weer, in het Noorden iets warmer, warm weer in het Zuiden, Zon op: 4 h 39; onder 21 h 21. Licht op; 21 h 51. Maan op: 16 h 34; onder: 1 h 46. V.M.: 18 Juni. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). Juni. Hoogwater. Laagwater Di. 14 10.15 22.39 4.17 16.39 Wo. 15 11.14 23.38 5.18 17.37 Do. 16 12.12 6.16 18.38 Vr. 17 13.05 0.33 7.10 19.34 vrijgekregen bedragen in den regel slechts een klein gedeelte van zijn te goed bij de bank of wel postrekening. De Duitsche regeering, overtuigd dat daarin een onbillijkheid schuilt, is be reid, dergelijke gevallen, mits door de Kamer voor Duitschland ingediend, met welwillendheid te behandelen. Voor de bemoeiingen zal een zeker recht moeten worden betaald, dat zoo laag mogelijk zal worden gehouden. Belanghebbenden kunnen zich voor nadere inlichtingen vervoegen ten kan tore der Kamer van Koophandel en Fa brieken te Ter Neuzen. TERNEUZEN. Als lid van de Pro vinciale commissie in Zeeland van het Vrouwen-comité „V. U.-plan 1937", be legde mevr. A. M- de PutterDiele- man, Donderdagmiddag te Terneuzen een vergadering met verschillende da mes uit Zeeuwsch-Vlaanderen O. D„ welke zich bereid verklaard hadden, als hoofd in de plaatselijke commissie zit ting te nemen. De gemeenten, welke voor bewerking in aanmerking komen, zijn naar de „Standaard" meldt, aldus' verdeeld: Mevr. S. van den Bergvan Overbeeke, en mevr. C. van Wijck— Vermeulen, voor Terneuzen; Mevr. R. kannibaal! Je hebt me al zeer langen tijd trachten te. dooden, nietwaar? zei Spen cer eindelijk, door opeen geklemde tanden. Hij duwde zijn hoofd voorover en sprak langzaam en met opzettelijke duidelijkheid. Maar Nina liet het niet toe! Lee Wang's oogen sloten zich, totdat de pupillen bijna onzichtbaar waren en al het slechte van de wereld scheen in zijn dreigende houding samengetrokken. Spreek je tegen me van de kleine blanke vrouw? fluisterde hij. Jaloersch Lee Wang? Dat behoef je niet te zijn. Nina kreeg een kleur van woede en een vreemd licht kwam in haar oogen want zij had dien schitterenden man lief, die haar steeds over het hoofd was blijven zien. Zij had hem hartstochtelijk lief en zij hoopte, dat Lee Wang hem zou dooden! Zij heeft je wel wat belemmerd, niet? ging Spencer spottend voort. Mijn beste kerel, je bent niet de eerste man die zich om een vrouw als een gek ge draagt! Zijn toon veranderde in dien van heftigen toorn. Je hebt getracht mij te dooden, niet om gestolen biscuits, niet uit jalousie, niet om gestolen obliga ties.... maar omdat ik je ken, Lee Wang. Ratel niet tegen me, viel hij uit, toen de Chinees een vloed van Ooster- sche vervloekingen uitbraakte. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 1