„ARNHEM" LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 13 JUNI 1932. No. 137. ZEELAND. ZUID-BEVELAND. FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE. LANDBOUW. $\"j Hootd-en Kiesp/^f MIJNHARDT'5 POEDERS SPORT. GEMENGD NIEUWS. hi'- MIDDELBURG. Het is zeker wel vooral toe te schrijven aan het in dit geval haast te mooie weder, hetwelk velen naar bui ten had doen trekken, dat de tweede uitvoering van het Middelburgsch mu ziekkorps in de Abdij gisteren niet zoo druk bezocht was als 14 dagen geleden de eerste, maar toch waren er nog hon derden, die genoten van hetgeen het korps ook nu weer bood. Dat er volop genoten is, bleek wel het meest als de muziek erg zacht speelde, men hoort dan om zoo te zeggen niets buiten die zachte toonen. Het programma stelde weer in de gelegenheid kennis te maken met een nieuw nummer nml. Prélude van S Rachanioff, Maar ook verder bevatte het mooie, gaarne op deze uitvoerin gen gehoorde nummers w.o. het her derslied „Siziliëtte" van von Blon en Meditation (Ave Maria) van Ch. Cou- nod. De derde uitvoering is voorloopig vastgesteld op Zondag 3 Juli des mor gens te 8 uur. VLISSINGEN. Het was Zondag dank zij het heerlijke zomerweer druk op en bij de badplaats, van heinde en ver waren honderden komen genieten van zee en strand, tal van auto's voerden naast de openbare middelen van vervoer welko- men dagjesmenschen aan. Onder de au to's schijnt het aantal Belgische steeds in aantal toe te nemen, en ook had 'n enkele Franschman zijn reis tot Wal cheren uitgestrekt. Maar ook enkele pleizierbooten brachten Belgen aan, wellich.t een 800 tot 900 in totaal. Onder hen waren een 350-tal oud-strijders uit de jaren 1914- 1918. Een deputatie van deze, bestaan de uit generaal Le Keu en een viertal andere officieren begaf zich na aan komst per auto, met den heer J. Lou werse, die namens den burgemeester aanwezig was, naar het kerkhof Vrede hof aan den Koudekerkschen weg, waar de generaal met enkele toepasselijke woorden een bloementuil legde bij het monument, dat aldaar bij een 30-tal graven van jongemannen, die in den oorlog aan de zijde der geallieerden het leven lieten, is opgericht. De consul van België, de heer J. van Boven, die op de begraafplaats aanwe zig was, heeft ook aldaar in het kort gewezen op de beteekenis van deze daad van piëteit. KAPELLE. In de Vrijdag gehouden openbare zitting van den raad was af wezig de heer A. J. van Liere. Besloten wordt alsnog geen verbe tering aan te brengen in de bocht Vroon- landschenwegParalelweg, mits voor de bestaande verharding zorg gedragen wordt. De Chr. bewaarschool te Biezelinge bericht dat blijkbaar een misverstand heeft plaats gehad en men naast elkaar ging, inplaats van met elkaar, de ge noemde voorwaarden kunnen aanvaard worden. Het te betalen bedrag voor de H. B. S. scholieren bedraagt voor deze ge meente aldus de Minister 1088, De uitkeering van den Minister voor de werkloozen bedraagt 583,86. Op 't moment zijn er geen werkloozen. Het verslag van de Commissie van toezicht op het Lager onderwijs bereik te den raad. Gewezen werd op de verf- looze banken in de openbare school. Ook de eindgevel moet nagezien wor den. B. en W. besloten dit werk met de vacantie te laten verrichten. Met lof werd gewaagd van de scholen. Door B. en W. is geprotesteerd tegen de vermindering van de postbestèl- 88). Nina, door zijn angst aangestoken, stond met zulk een haast op, dat haar stoel omviel. Mijnheer, U excuseert me, niet waar? hijgde ze. - Er bestaat niet het minste gevaar voor jou, Nina, stelde Spencer haar scherp gerust. Ga als het je belieft zit ten! en onder zijn beleefdheid klonk de toon van bevel. Eric raapte den stoel op en het meis- je ging weer zitten; haar teenen dansten vlugger dan ooit, haar handen kneep ze samen tot de knokkels wit zagen en haar gezicht werd bleek, zoodat de poe der er belachelijk tegen afstak, Lee Wang! Spencer's scherp bevel deed den Chineest h stilstaan, toen hij z9n hand op den deurknop had. Ik erg bang! Ik terug naar China! •Ik nu ga! Lee Wang! Ja, mijnheer! De tanden van den Chinees klapper den hoorbaar toen Spencer gebiedend naar den stoel wees, dien hij zoo plot seling verlaten had. Als je zoo goed wilt zijn de papie ling. Geantwoord is dat aan het verzoek niet kon worden voldaan. Besloten werd nog eenmaal den Dir.- Generaal der Posterijen te wijzen op den handel welke vooral zoozeer bena deeld wordt. Ook bedruipt het postkan toor alhier zichzelf, zoodat het rijk hiervan geen schade ondervindt. Ook de middagtrein, alsnu uitgescha keld biedt veel ongerief en vertraging, de toestand is aldus niet houdbaar. Aan het verzoek van de inwoners aan den Stationsweg om verbetering van waterafvoer is reeds voldaan. Vervuiling had plaats door particulieren. Nadere voorstellen hieromtrent worden door B. en W. overwogen en zullen t.z.t. den raad bereiken. De steunregeling zal nader onder de oogen gezien worden. Bespreking volgt binnenkort. Over de rooiing van den boom bij de loods van den heer P. Zegers aan den Stationsweg moet door B, en W. nog bespreking volgen om met een voorstel tot den raad te komen. Ingewilligd werd het praeadvies van B. en W. tot vaststelling eener nieuwe gemeenschappelijke regeling betreffen de den Keuringsdienst van vee en vleesch. Als onbezoldigd ambtenaar van den Burgerlijken stand werd benoemd de heer J. J. van den Dries ambtenaar ter secretarie. Alsnu kwam in behandeling het laat ste punt der agenda verzoek van de vereeniging tot bevordering van het la' ger tuinbouwonderwijs op Zuid-Beve land om de gemeente lid te doen wor den hunner vereeniging. Het meerderheidsvoorstel aldus de voorz, van B. en W. is om als lid toe te treden en tot wederopzegging te beta len 100 per jaar. De heer Wisse zegt dat de gemeente- financiën dit niet toelaten, de inkomsten zijn nu reeds volgens den Inspecteur 1600 minder dan de raming en worden wellicht nog wel minder. De voorz. zegt dat Kapelle wel met een goed bedrag moet komen, omdat men hier het fruitcentra heeft, wat moe ten dan andere gemeenten doen? De heer B. de Jonge zegt: heel het dorp enkelen uitgezonderd leeft van den tuinbouw. Het is van een algemeen be lang dat proeven genomen worden. Met vier tegen twee voor (de heeren Van der Have en De Jonge) wordt het voorstel van B. en W. verworpen. Weth. Van Wingen stelde voor om jaarlijksch 50 te voteeren. Voor stem den weth. Van Wingen, weth. Van der Have en De Jonge, tegen Wisse, Fraanje en Zuidweg. Bij de rondvraag vraagt de heer Zuid- weg, hoeveel macadam is aangekocht. De voorzitter zegt dat deze nog aangekocht moet worden. De heer Fraanje verzoekt een vroegere uitschakeling van het licht der straatlantaarns. De voorzitter zegt dat B. en W. al meermalen hierop hebben gewezen. Ook vraagt de heer Fraanje naar de voorwaarden en het contract aange gaan met de bouwondernemers Staal en Mol. De toestand van den weg voor de menschen om hun woning te bereiken is bij nat weer meer dan erg. Een polis der is de beste geldbelegging. Inspecteur G. Lindenbergh, Wester straat 16, Goes. (Ingez. Med.) ren uit den stoel te halen, Lee Wang. Er klonk een geluid van verbazing en toen Lee Wang onrustige blikken op den stoel én de ontstelde gezichten der anderen wierp, maakte Harker een be weging alsof hij zelf naar de papieren wilde zoeken. Spencer wenkte hem ge biedend terug. Ik niet weet, ik niet weet! Er is niets om bang voor te zijn, verzekerde Spencer hem bgkqaoigkq Lee Wang, verzekerde Spencer hem koel. De papieren zijn in den stoel! St.... stoel, heer? In den stoel! herhaalde de ander geduldig. Krijg ze als het je belieft voor me. Lee Wang liep langzaam en voor zichtig naar den stoel terug alsof hij verwachtte dat deze moorddadige nei gingen zou hebben en zich plotseling op hem zou werpen. Hij legde zijn hand verlegen op den arm en toen hij lang zaam «zich omkeerde en vreesachtig in de diepte van het bekleedsel begon te voelen, keek sir Peter hem met een uitdrukking van afschuw aan. Het scheen alsof de baronet vreesde wat de Chinees voor den dag zou brengen. Spencer keek een oogenblik naar Lee Wang en wendde zich toen tot de anderen. Ziet U, zei hij volkomen kalm, ik nam ze slechts uit de brandkast en gooide ze onmiddellijk in sir Peter's stoel daar sir Peter op dat oogenblik Melkcursus. Van den dezen winter op Walcheren gehouden melkcursus had Vrijdagavond j.l. het examen plaats, waarbij de vol gende leerlingen een diploma in ont vangst konden nemen: Prina Lorier, Koudekerke; Maatje Vader; Martina Lorier; Johanna van Sluijs, Veere; Adri- ana van Soelen, Veere; Pieternella Da- vidse, Pieter Vader, Maatje de Nood en Abraham de Nood, beide Vrouwen polder. De leerlingen, bij wier naam geen woonplaats is vermeld, wonen bij Middelburg. Het toegekende aantal pun ten varieerde van 190 tot 161. De uitreiking der diploma's had na af loop plaats ten kantore van de Coöpe ratieve melkfabriek alhier. Nadat ver schillende personen de leerlingen had den toegesproken en den leiders van den cursus en anderen, die hunne medewer king hadden verleend, dank was ge bracht, stelde de directeur der fabriek, de heer M. van Varik, allen in de gele genheid de inrichting in oogenschouw te nemen. Q Doos A-Sct.Per stuk 8ct. Bij Uw drogist. (Ingez. Med.) Vijfjarig bestaan Zeeuwsche Atletiek- bond. Zaterdagmiddag hadden op het ge meentelijk sportterrein alhier ter gele genheid van het 5-jarig bestaan van den Zeeuwschen Athletiekbond, wedstrijden plaats, die dank zij de goede regeling een vlot verloop hadden. Het weder werkte zeer mede en het bezoek was bevredigend al had het veel grooter kunnen zijn. Voor den aanvang heeft de heer Schotte namens de cadettenvereeni- ging „De Algemeene" uit Breda den Zeeuwsche Bond gecomplimenteerd met zijn lustrum zulks onder aanbieding van een prachtige mand bloemen. De voorzitter van den Z. A. B., de heer K. de Vries, heeft voor deze huldi ging dank gebracht en zag daarin een bewijs van de goede verstandhouding tusschen beide organisaties op het ge bied der lichamelijke ontwikkeling. Hierna konden de verschillende num mers van den wedstrijd aanvangen, waarbij zeer goede prestaties zijn gele verd en verschillende Zeeuwsche re cords op athletiekgebied verbeterd. Het aantal nummers van het program ma was te groot om van ieder den vol- ledigen uitslag te vermelden en bepalen wij ons daarom tot de eerste prijswin- ners en de vereenigingsprijzen. Al is dat hier wellicht niet in overeen stemming met hetgeen de cijfers aantoo- nen, dan willen wij toch met het zwak ke geslacht beginnen. Bij de dames was dan de uitslag: Vereenigingswedstrijd: 1ste prijs, jubi leumbeker, Achilles Middelburg 5714 p., tweede, kruis van de K.N.A.U., Mara thon, Vlissingen, 43 p., derde Wilhel- mina, Middelburg, 2714 p. In de verschillende onderdeelen wa ren no. 1: 100 m hardloopen mej. M. v. Driel, Achilles 14.2 sec; hoogspringen mej. Sandifort, Marathon 1.30 m; ver springen mej. Van Driel 4.32 m.; kogel stooten mej. Van Driel 7.16; discuswer pen mej. Van Driel 21.33 m en speerwer pen mej. Van Driel 21.81 m. Bij de heeren van specifiek athletiek- vereenigingen was de vereenigingsuit- slag: eerste prijs, jubileumbeker, Alge meen, Breda 7714 p„ tweede, kruis K.N. A.U., E.M.M., Middelburg 73 p.; 3e pr. Marathon, Vlissingen 4214 p. In de verschillende onderdeelen waren op den Chesterfield zat. Het was mijn bedoeling ze bij de eerste beste gelegen heid weg te halen, want ik had gegron de reden om te weten dat scherper oogen dan die van sir Peter dien avond op mij letten. De gebeurtenissen volg den elkander echterteoo snel op, dat 't mij onmogelijk was ze dien avond weg te nemen en de ongelukkige Meadow- bank zat er, in de letterlijke beteeke nis, tot den volgenden ochtend op, en ik wist, dat zij voorloopig veilig waren. Ik was van plan er een nagemaakt pak voor in de plaats te leggen voor den scherp zienden persoon, als hij voor nemens was een bezoek te brengen en ik kan zeggen dat ik hard gepeinsd heb wat ik met het echte pak zou doen, als ik het uit den stoel had verwijderd. Gelukkig werd mij de moeite bespaard het weg te halen, want sir Peter gooi de met zeer begrijpelijke woede den stoel, dien hij in het bijzonder als de "zijne beschouwt, door de kamer, toen ik er op wilde gaan zitten, en ik kon er den anderen van naast de boekenkast voor in de plaats zetten en zoo mijn on gerechtigheid met een beleefde veront schuldiging bedekken. Zooals U ziet is deze stoel en hij wees op dien bij de tafel geheel gelijk aan dien, welken onze vriend nu bezig is te onderzoeken. Ik had gelegenheid mijn nagemaakte pak in dezen stoel te stoppen, terwijl sir Peter er over dacht of hij mij mijn eer ste brandy en soda zou klaar maken, no. 1 3000 m hardloopen C. van Sorge, Marathon 10 min 15.1 sec.; 1500 m F. Stücker, algemeene 4 m 43.1 sec. 400 m v. d. Feltz, E.M.M. 55.6 sec.; 100 m, Maurenbrecher, Algemeene, 11.8 sec.; Hoogspringen, De Bruijn van E.M.M. en Stücker, Algemeene ieder 1.62 m.; vèr- springen, Maurenbrecher, Algemeene 6.46 m, kogelstooten J. Schipper, E.M.M. 12.63; speerwerpen, Schotte, Algemeene 47.83; discuswerpen, Maurenbrecher, Al gemeene 37.03. Bij de heeren van de niet-specifiek athletiekvereenigingen was de vereeni- gingsuitslag: eerste prijs, jubileumbeker Wilhelmina, Middelburg 3314 p.; twee de, kruis K.N.A.U. Zeelandia, Hans- weert 1914 p.; derde Zeemacht, Vlissin gen 19 p. In de verschillende onderdeelen wa ren no. 1: 1500 m hardloopen P. Bou- wense, Wilhelmina 5 min. 0.5 sec.; 100 m P. J, Sturm, Wilhelmina, 12.4 sec.; hoogspringen W. Louwerse, Wilhelmina 1.50; verspringen A. de Pagter, Wilhel mina 5.98 m; kogelstooten P. Bostelaar, Zeemacht 9.40 m; speerwerpen P. de Munck, Wilhelmina 42.14 m. Nog resten de Olympische estafette^ waarbij de Algemeene één was in 4 min 7.2 sec., en de 4 maal 100 m estafette gewonnen door Wilhelmina in 48.4 sec. Aan het slot van den middag heeft daar de voorzitter door beroepsbezig heden niet tot het einde had kunnen blijven, de heer R. van Roo deelneem sters, deelnemers, juryleden en belang stellenden dank gebracht voor wat ieder had gedaan om de wedstrijden te doen slagen. Op voorstel van den secretaris, den heer J. Bal, is het bloemstuk afgegeven aan de vrouwenzaal van het Oude Man nen- en Vrouwenhuis. ZICHZELF LEVENSGEVAARLIJK VERWOND. Zaterdagmiddag was in de schoenmakerswerkplaats van M. F. S. aan de Havenstraat te Rotter dam de 22-jarige knecht J. D. bezig een plaat leer met een schoenmakers mes door te snijden. Het mes schoot plotseling uit en trof D. in de borst, Anvankelijk dacht de man, dat de verwonding niet van ernstigèn aard was, doch toen hij met zijn patroon op weg ging zakte hij plotseling ineen. Het bleek dat het mes tusschen twee ribben door tot in de long gedrongen was, tengevolge waarvan een ernstige inwendige verbloeding was ontstaan. ERNSTIGE VECHTPARTIJ IN LU NAPARK. Op het Lunapark te Schiebroek heeft Zaterdag een ern stige vechtpartij plaats gehad in het pas geopende „Ober Bayern". De ruzie ont stond doordat een paar bezoekers wei gerden hun verteringen te betalen. De buffetchef J. S., die het geval wilde schikken, kreeg van een van hen een zoodanige afstraffing dat hij bewuste loos bleef liggen. Politiehulp kwam spoedig opdagen, doch één der agenten, wiens sabel afgerukt werd, kwam zóó in het nauw, dat hij gebruik moest ma ken van zijn revolver. De menschen sto ven toen uiteen. Een der vechtersbazen W. S, is opgesloten. GIFTIGE GASSEN INGEADEMD. Het m. s. Marnix van St. Aldegonde van de Stoomvaart Mij. Nederland, dat aan de Javakade te Amsterdam ligt, is Zondag het tooneel geweest van ernstige ongevallen. Door den G. G. D. werd het schip ont- rat. Zooals men weet heeft de G. G. D. hiervoor een speciaal vaartuig. Er wordt uit dit schip blauwzuur in de ruimen en andere deelen van het schip toegelaten, om langs dezen weg de ratten te doo- den. De beambten van den G. G, D. treden daarna deze ruimten met gasmaskers binnen. Dit geschiedde ook nu volgens de voorschriften. Tijdens het gassen nadat wij onze financieele overeenkomst gesloten hadden. Hij keek naar den on- achtzamen baronet met een arglistige schittering in zijn oogen. Zooals U weet nam de Decker het nagemaakte pak dat onze jonge vriend hem vlug afhandig maakte en de echte stukken zijn al de zes maanden in sir Peter's stoel ge bleven! Hij keek naar Lee Wang, die meer scheen te luisteren dan te zoeken, want hij wierp telkens een blik achter zich alsof hij verwachtte in den rug aange vallen te worden. Nu, zijn ze er, Lee Wang? vroeg De Chinees ging wat ijveriger zoeken en stak zijn armen met wat meer moed in de diepte van het bekleedsel. i Geloof niet, heer Misschien zoudt U willen zoeken., sir Peter? stelde Spencer beleefd voor. Sir Peter scheen uit een trance te ontwaken. Hij schudde zich toornig en keek den spreker aan met wezenlooze oogen. Toen keerde zijn blik als geboeid tot den zoekenden Chinees terug. Spencer haalde even de schouders op. - Vreemd, zei hij, hoe het voor de hand liggende altijd over het hoofd ge zien wordt. Als de verkleede mijnheer er aan gedacht had in den anderen stoel te kijken, zou hij wat beters dan wit pa pier gekregen hebben. Als sir Peter er aan gedacht had hem de verwisseling werd de beambte Beukelaar onwel en begaf zich naar een ander gedeelte van het schip om frissche lucht te krijgen. De toestand_ van B. werd echter er ger en hij viel bewusteloos neer. Nader hand is gebleken, dat op die plaats geen versche lucht was, maar een stroom van blauwgas. Dit kwam uit een der daar- naastliggende hutten. B. werd daar ge vonden door eenige geneesheeren, die als gasten het werk van den G. G. D. bijwoonden. Een dokter knielde bij B. neer en gaf hem een injectie. Toen dr. Hoffman opstond, kwam hij in hetzelfde geval te verkeeren als de beambte B, Hij ademde eveneens giftige gassen in en is toen ook neergevallen. Zoo zijn daar op die plaats een zevental beambten van den G. G. D. met het blauwgas in aan raking gekomen en buiten kennis ge raakt. Personeel van de Mij. Neder land en van den Havendienst hebben toen bemerkt wat er gaande was en hebben een anderen ploeg van den G. G. D. gewaarschuwd. In allerijl zijn toen de bewusteloozen aan den wal gebracht, waarbij de leider van den G. G. D., dr. Peters ook nog onwel werd. Plotseling miste men dr. Hofman. Ver moedelijk is hij van het dek, dat hier geen verschansing heeft in het water gevallen. Men heeft hem niet meer ge zien. Ook dreggen heeft nog geen resul taat opgeleverd. De beambten van den G. G. D. waren spoedig bij kennis, behalve B. die naar het gasthuis is vervoerd. Zijn toestand is bevredigend. IN KOKENDE STEARINE GEVAL LEN. In de stearinesmelterij der Kaarsenfabriek te Gouda, is de 39- jarige arbeider C. J. R. bij het leegstor- ten van baaltjes stearine, in den smelt- ketel, uitgegleden en in de kokende aan den rand van den ketel te grijpen, massa gevallen. De man wist zich nog aan den rand van den ketel te grijpen, waardoor hij alleen met het onder lichaam in de stearine terecht kwam. Toegeschoten arbeiders hebben hem er uitgetrokken. Het slachtoffer had vooral aan beide beenen ernstige brandwonden opgeloopen. HONDERDEN KIPPEN EN KUIKENS VERBRAND. Door het in brand ge raken van een kunstmoeder is brand ontstaan in de kippenfokkerij van de wed. H. B. te Zwaag'westeinde. De brandweer kon niet verhinderen, dat het geheele hoenderpark uitbrandde. Honderdden kippen en kuikens kwa men in de vlammen om. Ongelukken. De 45-jarige J. J. J. uit K e s s e 1, is Vrijdagavond half negen, toen hij per fiets den weg zou oversteken, aangere den door een auto. Hij liep zware ver wondingen op. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is de man, die gehuwd was en vader van vijf kinderen, over leden. Verdronken. Zondagmiddag is nabij de zweminrich ting „Het Witte Huis" te N. Loosdrecht een 19-jarig jongmensch uit Utrecht, wiens naam tot nog toe niet bekend is, die, hoewel bezweet zijnde was gaan zwemmen, onwel geworden en verdron ken. Zondagmiddag is de 25 jarige H. H., uit Amsterdam bij het baden in het Ysselmeer nabij het Muiderbergsche strand, onwel geworden en verdronken. Het slachtoffer was ongehuwd. In de badinrichting Betlem te Mui den, is de 31-jarige H. uit Amsterdam bij het zwemmen plotseling in de diepte verdwenen en verdronken. Zijn vrouw en zijn beide kinderen waren van het on geval getuige. Branden. Te Vees sen bij Wijhe (Dr.) raakte een kunstmoeder bij den landbouwer P. in brand. Het hok brandde geheel uit, terwijl een 200 kuikens in het vuur om kwamen. der stoelen te zeggen, voegde hij er be- teekenisvol aan toe. Zelfs deze insinuatie kon den baronet niet opwekken en Spencer wendde zich ongeduldig tot Lee Wang. Heb je ze? snauwde hij. Ja! Ja, heer! In orde! antwoordde de Chinees vlug, zijn hand dook met zijn geheelen arm tusschen den rug en de zitting van den stoel. Er kwam een lichte beweging in de kamer, als een zachte bries in lang gras. Als het je belieft. Spencer deed een schrede voorwaarts. Maar ik zie den Decker niet, zei Eric met een zenuwachtig hoog lachje. Spencer bleef staan en maakte een gebaar, alsof hij een amateur-gooche laar was, op het punt een oud kunstje te verkocpen. Hij trok eerst één mouw van zijn jas terug en toen den ander. Let heel goed op, zei hij veelzeg gend. Sir Peter keerde zich plotseling om en kwam voor Spencer te staan, terwijl deze Lee Wang naderde. Zijn gelaat was verwilderd en de strijdlust was uit zijn houding verdwenen. Nu.... nu dat wij de obligaties hebben, Spencer.... er.... Ryan, be gon hij met zulk een zachte stem, dat de ander moeite had hem te verstaan, (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5