VICTORIA-WATER Verkeerswezen, Post en Telegrafie. LANDBOUW. Handel, Nijverheid en Visscherij BUITENLAND. BRIEVEN UIT BERLIJN. BEKENDMAKINGEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG BURGERLIJKE STAND. zelfwerkend 17'/z cent waschmiddel per pak Probeert het en oordeelt zelf. BEVOLKING WAAR IS WERK? Verkoop ingen - Verpachtingen in Zeeland OBERLAHNSTEIN NATUURLIJK BRONWATER. In kwaliteit en smaak onovertroffen. (Ingez. Med. APOTHEKEN. Zondag en de nachten der volgende week is te Middelburg geopend de apo theeik van mevr. wed. J. Walraven v. d GardeHammacher, Korte Noordstraat Wijziging openstellingsuren voor de Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoren, Met ingang van 20 Juni a.s. worden de uren van openstelling voor den post en telegraafdienst van onderstaande kantoren en stations gewijzigd, en be paald als volgt: Koewacht: 8.3011; 1415; 17.30 19. Biervliet: 8.30—11; 14—15.30; 18—19, Cadzand: 8.30—11; 14—15.30; 18—19 Groede: 8.30—11; 14—15.30; 18—19, Hoofdplaat: 8.30—11; 14—15.30; 18— 19. Schoondijke en Sluis: 8.3011; 14 15.30; 18—19. Colijnsplaat: 8.3011; 1415; 18 19.30. 's-Gravenpolder: 911.30; 1415.30; 18—19. 's-Heer Arendskerke en Heinkens- zand: 8.30—11; 14—15.30; 18—19. Kamperland: 8,3011; 1415; 17.30 —19. Kapelle-Biezelinge: 8.3010; 1112; 14—15.30; 18—19. Kortgene: 8.30—11; 1415.30; 18 19, Kruiningen: 8.3012; 1415; 17.30 19. Kwadendamme: 8.3010.30; 1213; 14—15; 18—19. Oudelande: 911; 1213; 1415; 18—19. Ovezande: 8.3011; 1415.30; 18 19. Rilland: 8.30—11; 14—15; 17.30—19. Wissekerke: 911.30; 1415.30; 18 9. Clinge en Graauw: 8.3011; 1415; 17.30—19. Graauw (telefoon): 8.3012.30; 14 16.30; 17.30—19. Kloosterzande, Nieuw-Namen en Stop peldijk: 8.30—11; 14—15; 17.30—19. Kloosterzande (telefoon): 816.30; 17.30—20. Stoppeldijk -(telefoon): 8.3012,30; 14 16.30; 17.30—19. Arnemuiden: 8.3011; 1415.30; 18 —19. Domburg: 1 Sept. t/m 30 Juni post en telegraaf 8.30—11; 14—15.30; 18—19; idem telefoon: 8.30—12.30; 1416.30; 1819.30; 1 Juli t/m 31 Augs. post en telegraaf 817; 1820; idem telefoon 8—21. Koudekerke, Oost-Souburg, Veere en 'Westkapelle: 8.30—11; 14—15.30; 18— 19. Aardenburg, Hoek, Walsoorden, West- dorpe, Zaamslag en Zuidzande: 8.30 11; 14—15; 17.30—19. Walsoorden (telefoon): 812; 1417; 17.30—19.30. Zuidzande: 8.30—12.30; 14—16.30; 17.30—19. Philippine:. 8.30—11; 14—15; 17.30— 19. St. Annaland, St. Maartensdijk, Oud- Vossemeer, Poortvliet, Scherpenisse en Stavenisse: 8.30—11; 14—15; 17.30—19. St. Annaland (telefoon): 816.30; 17.30—20. Oud-Vossemeer en Stavenisse (veer) (alleen telegraaf): 8.3011; 1416; 17.30 —19. Brouwershaven: 8.3011; 1415.30; 18—19. Bruinisse: 8.3012.30; 1415.30; 18 —19,30. Burgh-Haamstede, Dreischor, Nieu- werkerk, Noordgouwe, Noordwelle, Oos- terland, Ouwerkerk, Renesse en Scha- rendijke: 8.30—11; 14—15.30; 18—19. Alleen wijziging tele graafdienst: Burghsluis, Duivendijke en Flauwers: 8—16.30; 18—19.30. Kerkwerve: 916.30; 1819.30. Schelphoek, Schuddebeurs, Seroos- kerke (Sch.) Viane, Westenschouwen, Zijpe en Zonnemaire: 816.30; 18 19,30. Nieuwe luchttaxi bij de K. L. M. De K. L. M. heef! dezer dagen \een nieuw taxivliegtuig in gebruiik genomen Het vliegtuig biedt plaats aan vier personen en is uitgerust met een Gip- sv-motor van 110 P.K. met een ntiax. snelheid van 185 K.M. per uu|r. Mede door aanwezigheid van een staartwiel is het vliegtuig op den grond even be stuurbaar als een automobiel. Gevonden voorwerpen P. T. T. kantoor. De directeur-generaal der P. T. en T. maakt bekend, dat bij het Hoofdbestuur der P. T. en T. berusten de navolgende in de wachtkamers van onderstaande kantoren gevonden voorwerpen: P.T. T.-kantoor Middelburg: 1 bankbil jet; P.T.T.-kantoor te Goes: 2 bankbil jetten. Voor het terugontvangen van de ze voorwerpen kunnen de rechthebben den zich wenden tot den directeur van het betreffende kantoor. De tuinbouwvereeniging Kapel- Ie en Omgeving besloot aan de Ver- eeniging Land- en Tuinbouwbelang voor het diensjaar 1932 een subsidie van 10 te verleenen. Bij de bespreking over de regeling van den verkoop van- aardbeiën bleek bij stemming het meerendeel voor vatvei- ling, een minderheid voor blokveilen en waren er verscheidene leden welke nog niet konden beslissen. Besloten werd om binnenkort aan den secr. der vereeniging de opgave te ver strekken van de oppervlakte en bij welke indeeling men wilde zijn. Aanzienlijke kwantums werden reeds, opgegeven van jucanda's Mad-Matet en vroegere soorten. Met de .regeling verkoop frambozen zal men wachten om te besluiten tot de eerstkomende vergadering. De vereeniging is lid geworden van de Pomologische vereeniging voor 10 per jaar. Aan het bestuur der veiling is ver zocht om bekwame deskundige con troleurs welke aardbeien kennen. Besloten werd tot samenwerking met de andere bestaande vereenigingen. Het halen van Mosselzaad. Men meldt uit Y e r s e k e: Zooals bekend, is van 31 Mei 1.1. tot 8 Juli a.s. de Zuiderzee opengestelc voor het halen van mosselzaad. Dat de ze tijd voor de meeste mosselkweekers te kort is, oom het benoodigde zaad te halen, moge blijken uit het feit, dat er onder de motorschipperse en ware raz zia is ontstaan in het maken van re- cordreizen. Thans bracht een schipper het zoover dat hij (met een der snelva- rendste schepen) de reis Yerseke-Wie- ringen binnen de 11 dagen vijfmaal deed incl. visschen en uitzaaien, waarvan de kortste reis in 43 uren werd gedaan. BELGIE. Pleidooi voor den vrijhandel. De zer dagen heeft prof. De Leener, hoog leeraar aan de Brusselsche universiteit en voorzitter van het Belgisch nationaal comité ter verdediging van den vrijhan del, in de „Indépendance Beige" een Open Brief aan den Franschen minister president Herriot geschreven. Hij wijst op den economischen noodtoestand in Europa en betoogt dat dezelfde staten, die thans te Genève met elkaar over de beperking der bewapening onderhande len, niet aarzelen op het gebied van den internationalen handel strijdmiddelen te gebruiken, die een atmosfeer van vijand schap opwekken. De oplossing van het financieele vraagstuk alleen is niet vol doende om de wereld uit het moeras te helpen. België heeft steeds blijk gegeven van een goede gezindheid ten opzichte van 'n verlaging der toltarieven, doch som mige groote mogendheden, o.a. Frank rijk, hebben dit voorbeeld niet gevolgd. „Al de vrienden van Frankrijk in het buitenland zouden er zich over verheu gen, mijnheer de minister-president," al dus prof. De Leener, „indien zich onder uw regeering een passende zwenking mocht voordoen. U hebt onlangs ver klaard: „Ik wil trachten, met al mijn krachten en met geheel mijn ondervin ding, de menschelijke belangen te dienen, want Fankrijk kan zijn welvaart op den nood van geen ander volk vestigen; van Frankrijk dient men geen enkele daad van zelfzucht te vreezen". Daar Frankrijk ten slotte ook niet aan het onheil dat de wereld bedreigt, kan ontsnappen, hoopt prof. De Leener dat dit land nu spoedig van zijn opposi tie tegen een ingrijpende internationale muren zal afzien en een terugkeer tot actie voor een snelle verlaging der tol- normale toestanden mogelijk zal maken. Nood der intellectueelen, Dat de economische crisis ook voor vele intel lectueelen een ernstigen vorm begint aan te nemen aldus de Brusselsche cor. der N.R.Crt. blijkt wel uit 't feit, dat ongeveer een paar honderd candidaten zich reeds aangemeld hebben voor één enkele betrekking van vertaler bij de Kamer van afgevaardigden. Gisteren werd in de Brusselsche agglomeratie 'n examen afgenomen voor de benoeming van eenige politieagenten. Onder de candidaten, die zich hadden aangemeld telde men drie onderwijzers, twee in genieurs en verscheidene andere per sonen, die aan de universiteit college radden geloopen. Ook onder de jongst aangenomen tramconducteurs bevinden zich verscheidene gestudeerden. FRANKRIJK. De vroegere premier André Tardieu is Donderdagavond uit de door hem ge- eide groep der linksch republikeinen getreden. Met hem zijn uitgetreden de leden die Dinsdag tegen het kabinet Herriot heb ben gestemd. Tardieu heeft onder den naam republikeinsch centrum een nieu we fractie gevormd, welke uit 32 afge vaardigden bestaat, 't Verluidt dat na de stemming over de motie van vertrou wen in de regeering-Herriot oneenig- heid is ontstaan in de linksch republi- keinsche fractie. Deze oneenigheid heeft tot de splitsing geleid. Er zijn verwijten aan het adres van Tardieu gericht. Tar dieu heeft zich thans met de hem na staande politici afgescheiden. (Van onzen correspondent). Duitschers niet voor de repu bliek geschapen, De door snee-Duitscher monarchist. Wat de groei van het nationaal- socialisine eigenlijk beduidt. Von Schleichers werken ach ter de schermen. De oude passie teruggevonden. Wat we in het groote Duitschland in de eerste plaats opmerken, is een te rugkeer naar verhoudingen van vóór den wereldoorlog, zij het ook nog niet de groote wederkeer van het „caesaris me", gelijk Oswald Spengler dien in zijn bekende (en zeer verschillend beoor deelde) philosophise standaardrosk „Un tergang des Abendlandes" voorspelc heeft. Ik ken het Duitsche volk uit eigen aanschouwing nu ongeveer twintig ja ren en beschik dus over de ervaring, die vergelijkingen mogelijk maakt. Toen in November 1918 de revolutie kwam, die de Hohenzollerns en alle kleinere vorstenhuizen van hun tronen verjoeg en ernstige republikeinen, maar ook veel Janhagel, naar voren bracht, stonc na eenige maanden mijn zeer stellige overtuiging vast, dat onze oostelijke buren, de nijvere Duitschers, niet voor de typische, gezonde republiek gescha pen zijn. Sociaal-democraten en communisten zijn natuurlijk talrijk. En de socialist in hart en nieren zal, zoolang de huidige generaties leven, voor majesteiten niet meer eerbied gevoelen dan voor ieder ander „bourgeois." Maar zelfs in de rijen der sociaal-democraten loopen in Duitschland honderdduizenden arbeiders, die alleen maar méédoen, alleen maar met verstand en berekening bij „de par tij" zijn, wier aanleg en neiging echter nog heden overhelt naar het régime van vóór November 1918 en die gaarne te hoop loopen zoodra op straat de wacht met militaire muziek optrekt of hier en daar 'n bijzondere plechtigheid met veel uniformen van besterde diplomaten te bewonderen is en „burgerlijke democra ten" zijn binnen de Duitsche grenzen met een lantaarntje te zoeken. Negen tig procent van hun zeer bescheiden groepje is pas na de revolutie tot re- publikeinsche „overtuiging" gekomen. Onder zulke omstandigheden kon de vér-ziende beoordeelaar reeds kort na de revolutie voorspellen, dat „het nieu we Duitschland" slechts een overgangs periode zou zijn. De doorsnee-Duitscher is monarchist gebleven, niet in die beteekenis, dat hij den spoedigen terugkeer van gekroonde hoofden als gewenscht beschouwt, maar als voorstander-in-zijn-hart van een streng regeeringsrégihie, uitgeoefend door mannen, die door geboorte, opvoe ding en traditie leiden kunnen, en wier karakter geschoold is in een omgeving van ambtenaarszuinigheid en strenge plichtsbetrachting. De blijvende popu lariteit van den ouden rijkspresident Von Hindenburg is aan de verpersoon lijking dezer door vrijwel eiken Duit- scher hooggeschatte eigenschappen te danken geweest. Wat we in deze dagen zien gebeuren, is dus feitelijk niets anders dan het doorbreken van den eigenlijken volks wil, van een meerderheid der bevolking althans feudale ministers, diep respect voor de uniform, tucht en dril, terug keer tot een mentaliteit, die niet ver dwenen, slechts tijdelijk door een ab normale ontwikkeling der dingen bene veld was. De enorm-snelle groei van het nati- onaal-socialisme is, als men dieper in de kern der dingen doordringt en deze be weging van veel uiterlijke franje ont doet, niets anders dan liet doorbreken van een zeer levendig heimwee van groote Duitsche volksgroepen naar de vroegere discipline, die door socialis tisch wanbeheer en door corruptie van republikeinsche overheidspersonen bij na te niet gedaan was; terugkeer naar een dwangbuis, dat de echte Duitscher ten slotte toch liever draagt dan de vrijheidsblouse, waarin hij zich na No vember 1918 ondanks alles wat slordig en zonderling voorkwam. Mannen als Adolf Hitler en generaal Von Schleicher, de twee persoonlijkhe den, die op het oogenblik, -hoezeer ze in karakter, werkzaamheid en pro gramma ook van elkaar verschillen mo gen tezamen de Duitsche toekomst in handen houden, hebben met de bij zondere neigingen van een overgroot deel hunner landgenooten, die ik hier boven kort geteekend heb, met over weldigend succes rekening gehouden. Hitler in volle openbaarheid. Von Schleicher jaren lang achter de scher men. De generaal bereidde de ontwik keling voor, wist den Rijkspresident, die ondanks alles soldaat gebleven is, te omringen met raadgevers, wier stem tenslotte doorgedrongen is; spon dra den naar alle richtingen; zoodat de zoo even teruggetreden romp-regeering op drijfzand rustte. De volkspropagandist organiseerde de groot geworden partij geheel in den geest der generaals, richtte zijn storm-afdeelingen op, gaf den Duitschen man zijn boven alles ge liefde uniform, zijn militaire formaties, zijn technische afkortingen en zijn liefde voor vertoon van troepenbewegingen in groot verband terug. Toen beide heeren met hun werk gereed waren en de oude regeering als wanhoopsdaad 't eene dezer beide legers verbood, was 't geduld van Hitler en Von Schleicher ten einde, de nieuwe regeering kwam, adelstitels en uniformen verschenen uit ret halfduister op den voorgrond. En wat zien we: de massa's slikken dit al les niet alleen geduldig, maar in vele kringen met een opvallende voldoening. De roode groepen schreeuwen welis waar haar protesten de wereld in, maar de toon dezer protesten is mat. Zelfs bij de communisten. Duitschland heeft zijn \oude (paspie teruggevonden, de republikeinen, de democraten hebben de kunst niet ver staan, hun regeeringsvorm geliefd te maken, de Duitscher heeft zich afge keerd van het nuchter-zakelijke, het vertoonlooze dezer republiek van 1918- '19. Duitschland als geheel wenscht mili taire tucht en streng-Pruisische orde en is in zijn kern anti-marxistisch. Wat we op het oogenblik meemaken is een de monstratie van dien terugkeer naar het oude, het eigenlijke. Onder andere na men weliswaar, met zoogenaamd nieuwe idealen, met andere leiders en andere kerntroepen. En sterk beinvloed door sociale verschijnselen. Roland. OP WOENSDAG DEN 15 JUNI 1932, des namiddags te 2 uur, ter behandeling van de onderstaande zaken 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming lid Commissie van toe' zicht Lager Onderwijs. 3. Aanhouding beslissing op verzoek tot pachtvermindering voor gemeen tegronden aan Langeviele-singel. 4. Hernieuwde vaststelling Gemeentebe- grooting 1932 met bijbehoorende be lasting- en andere financieele voor stellen. Middelburg, den 10 Juni 1932. De Burgemeester, P. DUMON TAK. DIENSTPLICHT. Wenschen imet betrekking tot de inlijving De Burgemeester der gemeente Mid delburg brengt ter kennis van belang hebbenden 1. De ingeschrevénen voor den dienst- picht, die hun wenschen met betrekking tot de inlijving niet reeds bij dé keuiring hebben opgegeven of die iets andxirs zouden wenschen dan zij toen hebben medegedeeld, hebben tot 15 Juli gelegen heid, hun voorkeur o,p te geven aan den commandant van het indeel in gsd strict Middelburg te Middelburg. Het verdient in het algemeen aanbeveling dit schrif telijk te doen. 2. Deze voorkeur 'kan betreffen zoo wel de indeeling bij dé zeelmacht of bij een bepaald' korps als het garnizoen, den tijd van opkomst en de opleiding tot officier of onderofficier. 3. Voor sommige gevallen zijn bij ide keuring bijzondere aanwijzingen ver strekt omtrent de wijze van aanmelding. Voor deze gevallen moeten die bijzondere aanwijzingen stipt worden opgevolgd, ook al wijken zij af van hetgeen hierboven is te kennen gegeven. De hier bedoelde bijzondere aanwijzingen hebben voorna melijk betrekking op vervroegde inlijving indeeling hij den molordiensl en iopiei- ding tot reserve-officiervlieger of reser- ve-officierwaamemer bij de luchtvaart- afdeeling. 4. Belanghebbenden behooren er re kening mede te houden, dat niet aan ieders wenschen kan worden voldaan, Middelburg, den 10 Juni 1932. De Burgemeester voornoemd P. DUMON TAK. Vlissingen. Van 2—9 Juni. OndertrouwdA. M. de Vos, '24 j en P. A. Schunselaar, 20 j.; M. P. J. Rouw, 23» j en M'. Van Wee- Te, 28 j., A. J. Prince, 36 j. en Van den Driest, 31 j.; P, Kuiper, 33 j. en E. Rossier, 24 j. Getrouwd: H. J. Kramers, 25 j. en F. R. M. Viaene, 22 j.; W. P. O. VanhoVe, 127 j. en H. M. Goene, 27 j.; I. HehjdVijksIe 27 j. en C. Sohier, 27 j. f Bevallen: M. Marijs, geb van Eenen- naam', z.; IE. J. C. van dé Dijk, géb. Rouw -Koopt mét uit vooroordeel of slëüfr buitenlandsche artikelen, die Holland beter of goedkooper levert. Koopt Nederlandsch fabrikaat. Dat is de meest doeltreffende werkloozensteun. Gebruikt geen geïmporteerd wasch- middel: Holland levert minstens zoo goed en goedkooper. Vraagt het S'K (Ingez. Med.) z.; N. Ros, geb Mudde, d., A. L. Weug geb. Witte, d.; C. P. M. Gons, geb van Baal, d.; J. M. van Splunder, geb. Kui per, d. Overleden: D. Lagendijk, z. 17 m. C. A. Everaars, vrouw van J. Matthijse, 63 j.; J. Pilasse, wedn. van L. G. 3* Scheijbéler 65 j,.; J. C. W. Bom, vrouw van H. Suijver, 59 j.; A. Stroo, man van M. Gijzel, 64 j.; L. C. WioÖJ.fesy d. I j. Zoutelande. Van 131 Mei. Getrouwd: A. de Pach ter jm. 41 j. en E. Louwerse jd. 29 j. Bevallen: E. Zachariasse geb. Koppe- jan d., E. Kleinepier geb. Melis d. ZOUTELANDE. Ingekomen: M. Provoost van Aagtekerke; C, Ver- hage, Eindhoven; D. Lievense, Bigge- kerke; J. de Bree, Biggekerke. Vertrokken: J. Kleinepier, naar Westkapelle; J» Davidse, Ritthem; A. Dingemanse, Me- liskerke; J. Dingemanse, Biggekerke; L. Pleyte, Middelburg; P. Koppejan, Koudekerke. (Ingez. Med.) De Districts-Arbeidsbeurs voor de ge meenten tusschen Oost- en Wester- Schelde, Wagenaarstraat D 78 te Mid delburg zendt ons de volgende aanvra gen Binnenland. ZWOLLE, kuiper bekend met het her stellen van olievaten, dadelijk, aan- vangsloon 20 per week, voor vast. BREDA, bekw. kapster, R.K., dade lijk, loon nader overeen te komen, en kost en inwoning, voor vast. HEERLEN, dames-heerenkapper, zelf standig kunnende werken, dadelijk, 7 per week en kost en inwoning. DEN HELDER, schoenreparateur, moet zelfstandig kunnen werken, en des noods leiding kunnen geven, moet be kend zijn met uitpoets- en stikmachine, indiensttreding n.o.t.k., loon tenminste 8 per week en kost en inwoning, voor vast, moet 14 dagen proefwerken. ROTTERDAM, bekw. tinblazer, dade lijk, 25 per week, voor onbep. tijd, UTRECHT, voor machinef. werkmeester aan wien zal worden opgedragen de in voering van nieuwe werkmethoden in het bedrijf, leiding geven in de fabriek, het verstrekken van technische advie zen aan de directie, slechts hij, die over initiatief, en technische vakkennis be schikt en goed met person, kan omgaan, komt in aanmerking, moet practisch werkzaam geweest zijn als Bankwerker monteur, en goed bekend zijn met Krom hout-, Brons-, Deutsch-, Rennes-, en Hollandia-motoren, enz. BREDA, Walchersche dienstbode (in costuum), moet eenigzins bekend zijn met koken, voorwaarden nader over een te komen. KRABBENDIJKE, reiziger, welke het artikel conserven mee op reis wil ne men, als bij- of neven-agentuur, voor waarden nader overeen te komen, voor de provincie Zeeland. Aanbiedingen uitsluitend aan de Districts-Arbeidsbeurs te Middelburg. Juni. 15 Middelburg, Inboedel, kant. inv., Notarishuis. 16 Middelburg, Slagerij enz. v. d. Harst. 22 Middelburg, Woonhuis, Blaupot fen |Cate. 24 Vlissingen, Inboedel, de Groot en Hondius. 28 St. Laurens, Hofstede, Terpstra. Juli. 6 Biggekerke, Inspan enz., Loeff. Zoutelande, Hofstede en Inspan, Loeff.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6