;-35; TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 11 JUNI 1932. No. 136. BINNENLAND. ZEELAND. FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE. -'JEE:„isc— III ■hm KUNST EN WETENSCHAP, GEMENGD NIEUWS. ST D- ïk., oi. ïn- lr. it. é- h„ at T. ld en iat ek el- int id. ic- »te ur 17. n- .n- na m jk. at. nt. 6. 'a- :nt js. n- 1 id, 'f- e au lt< ks- L&. STEUN AAN DE EENDEHOUDERS? Evenmin als de kippenfokkers maken de eendenhouders momenteel een flo- rissanten tijd door, aldus de Maasbode, Dit was voor het Tweede Kamerlid van de Bilt aanleiding, den minister van Economische Zaken en Arbeid te vra gen of het Z. Exc. bekend is, dat de be- drijfspluimveehouders (waaronder de bedrijfseendenhouders zijn begrepen,) speciaal ook de bedrijven in Noord-Hol land, met ondergang van hunne bedrij ven bedreigd worden door den lagen marktprijs der eieren, die beneden kostprijs ligt (marktprijs kipeieren deze week 2.75, eendeneieren 1.80, pro ductieprijs minstens 2.90). In dit ver band vraagt de heer van de Bilt dan of de Minister op korten termijn, wijl de nood dringt, een verzoek wil instellen naar middelen, die deze bedrijven, wel ke niet door de reeds in de Tweede Kamer aangenomen wet: „garantiere geling ten behoeve van de kippenhou- derij", zullen worden geholpen, alsnog door toeslag als anderszins, voor on dergang zullen kunnen behoeden. DE LOONSVERLAGING VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. Na de verwerping van de gewijzigde voorstellen inzake de loonsverlaging van het spoorwegpersoneel door de or ganisaties van dit personeel heeft de di rectie een brief aan den personeelraad gezonden, waarin zij zeggen, tot hun leedwezen te hebben moeten vernemen dat ook het gewijzigde voorstel betref fende de in te voeren verlaging van loo- nen enz. niet kan worden aanvaard. De directie heeft zich nu genoodzaakt gezien den minister van Waterstaat mede te deelen, dat het oorspronkelijk voorstel, zooals het op 14 April j.l. werd kenbaar gemaakt, onder die om standigheden gehandhaafd blijft. Met het oog op den naderenden datum van invoering der wijziging heeft de di rectie den minister verzocht zijn beslis sing zooveel mogelijk te willen bespoe digen. MIDDELBURG. Koninklijke Nederlandsche Brandweervereeniging, Het programma voor de op 14 en 15 Juni alhier te houden vergadering van de Koninklijke Nederlandsche Brandweervereeniging opent met een voor- en welkomswoord van den heer H. Bierman, commandant van de brand weer alhier, waarin hij eerst herinnert aan den brand op 7 December 1929, o.a. met deze woorden: Onmeedoogend woedde al spoedig die al-vernietigende vijand; machteloos stonden de mannen, met ijver bezield, doch zonder voldoende middelen; rade loos, dat zij niet vermochten te helpen; handen wringend, toen uur na uur huis na huis een prooi werd der vlammen, zonder dat de kleine motorspuiten, noch de handspuiten, die Middelburg toen bezat, iets konden uitrichten. Met ver eende krachten van de brandweren, uit vele andere plaatsen werd het vuur bedwongen, nadat met angst en vree zen twee dagen en nachten de parate brandmeesters en brandweerlieden met alle kracht die in hen was, hadden ge zwoegd. Het zij mij vergund hier een woord van warme hulde te brengen aan allen, die aan de roepstem van Burge meester en Commissaris der Koningin onmiddelijk gehoor gaven om te trach ten te behouden, van onze mooie aloude stad, wat te redden was. En verder: Nu die toestand gewijzigd 87). HOOFDSTUK XXXII. 1 |A Sir Peter nam werktuigelijk het kaart je aan en zijn oogen schitterden woedend toen hij er naar keek. Ryan! snauwde hij binnensmonds, en zijn lippen krulden zich van woeste vreugde bij het gevoelen, dat zijn tot nu toe onzichtbare vijand in zijn bereik was. Ryan! Die mij in de laatste twee jaren heeft tegengewerkt! Bij den hemel! Dat genoegen heb ik gehad, stemde Spencer vriendelijk glimlachend toe. U moet dikwijls verwonderd zijn geweest, dat U bij zoovele geslepen zetten zoo gemakkelijk schaakmat kon zetten, sir Peter, ging hij luchtig voort. Als Uw butler was de gelegenheid om goede in lichtingen te verkrijgen buitengewoon gemakkelijk. Het Ryan Weezenfonds was een voldoende veiligheidsklep voor mijn geweten. Ik wil niets weten van je vervloek te liefdadigheid! snauwde de baronet woedend het kaartje stuk scheurend en het driftig in het spottende gelaat tegen over hem gooiend. Waar zijn die obli gaties? is en krachten noch moeiten zijn ge-' spaard om tot verbetering van 't brand- wezen te komen, is er misschien eenige kans, dat de naam van Middelburg op brandweergebied wordt gebracht op de lijst, waar zij prijken, die met eere ge-" noemd worden, Dat zal echter alleen kunnen gebeuren, wanneer U, bestuur- deren en brandweermannen, de gast zijt geweest in deze oude veste; wanneer gij hebt bewonderd wat schoons onze stad U biedt; wanneer gij naast de brandweerbelangen een oogenblik ge wijd hebt aan ons mooie Walcheren; wanneer gij U niet te veel geërgerd hebt aan de puinhopen en afschuttin gen, die helaas nog herinneren aan de Decemberdagen- en nachten van 1929; wanneer gij U overtuigd hebt, dat thans Middelburg op brandweergebied geou tilleerd is zooals een kleine stad be taamt. De vergadering heeft plaats in de So- cieteit St. Joris Dinsdagmorgen te half twaalf en zal met onderbreking voor 'n lunch, duren tot 4 uur, waarna te half vijf een ontvangst door het gemeente bestuur ten stadhuize zal plaats hebben. Dien dag heeft te half zeven een ge meenschappelijke maaltijd op de socië teit de Vergenoeging plaats, waarbij te half acht het Middelburgsch Muziek korps eene uitvoering op de Markt geeft, en van 9 tot 10 uur de Stadhuis belichting wordt ontstoken. Woensdagmorgen wordt zoo noodig de vergadering voortgezet of anders di rect de Brandweerkazerne bezichtigd en vervolgens een kijkje genomen bij demonstraties door den handel langs het kanaal aan de zijde van het station (niet zooals het Programma aangeeft op de Loskade). Vervolgens heeft in hotel du Commerce een demonstratie plaats van een geheel nieuw systeem, waarmede het mogelijk is met geringe kosten par ticuliere perceelen rechtstreeks met Brandweerkazerne en Politiebureau in verbinding te brengen. Vervolgens maken de congressisten een autorit rond Walcheren met hotel Britannia te Vlissingen tot eindpunt. Na de aldaar gebruikte lunch wordt de brandweerinstallatie op de motorveer boot Prinses Juliana bezichtigd en met deze boot een tocht op de Schelde ge maakt als besluit der bijeenkomst. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inko men en/of vermogen (gewetensgeld) is ontvangen bij: den inspecteur der direc te belastingen alhier 163.49. NOORD-BEVELAND, COLIJNSPLAAT. In de Donder dag gehouden spoedeischende verga dering van den gemeenteraad van Co- lijnsplaat waren de heeren Dees en De Pree afwezig. De voorzitter deelde mede, dat deze vergadering is belegd naar aanleiding van een bezoek, dat hij heeft ontvangen van eenige winkeliers. Zij kwamen be zwaren opperen tegen de verordening op de winkelsluiting. Tevens was inge komen een verzoek van een aantal winkeliers om gedurende den zomertijd het sluitingsuur te bepalen op 11 uur zomertijd. Na een drukke bespreking werd hiertoe besloten met 4 tegen 1 stem. Verder werd verzocht om de in de wet genoemde 21 dagen voor deze ge meente aldus vast te stellen: 1 en 2 Januari, 2e en 3e Paaschdag, 2e en 3e Pinksterdag, 3 kermisdagen, van 1 tot en met 7 December, 2e en 3e Kerstdag, 29, 30 en 31 December. Met 4 tegen 1 stem wordt besloten in de verordening op te nemen, dat voor deze dagen de Spencer trok zijn wenkbrauwen op. Heb ik U al niet gezegd dat ze van mij zijn? vroeg hij koel. De magnetische in vloed keerde weer in zijn oogen terug en zijn houding veranderde langzaam in een van wraakgierige strijdlust. Het was geen toeval dat Aimsbury er mee naar jou deed komen, Brace, ging hij voort met zachte doordringende stem. Hij wist waar hij er geld op kon krijgen zonder dat hom lastige vragen gedaan werden! En jij dacht dat je kans zag mij te villen, nietwaar? Vermoed je dat ik wist dat die obligaties geleend waren? Ik doe meer dan het vermoeden! Ik zeg ronduit dat je het wist. sir Peter! De handen van den baronet balden zich, de aderen op zijn voorhoofd zwollen op en zijn oogen flikkerden, terwijl hij trachtte zijn hevige woede meester te worden. U vergist zich, mijnheer! zei hij, met dikke heesche stem. Zooals in veel andere dingen ze ker? vroeg Spencer scherp. Zijn oogen keken dreigend door de saamgeknepen oogleden met een spottenden glimlach van geheimzinnige macht. Waarom denk je dat ik twee bretels (braces) achter liet? Daar heb ik niet het minste idee van, mijnheer, spotte de ander; uit zijn plotseling gewijzigde houding sprak zijn onoprechtheid. Is U daar zeker van? Heel zeker, mijnheer! EE BLIJFT ALTIJ 0% KWAL IT SIGARET VOOR UW GEZONDHEID! IptlpSftÉ (Ingez. Med.) bepalingen omtrent het sluitingsuur niet gelden. Daarna wordt besloten de verordening van 15 Febr. j.l. in te trekken. Bij de rondvraag vestigde de heer H a r t o g de aandacht op klachten van ingezetenen over overlast van water bij regenval. De heer De R e g t lichtte deze klachten nog nader toe, waarna B. en W. toezeggen, dat zij een en ander ter plaatse zullen onderzoeken. Tot slot worden op verzoek van wet houder Van Dis nog eenige werkob- jecten voor werkverschaffing genoemd. De heeren Hartog en De Regt dringen vooral aan op verbetering van den toe gang tot de haven. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D, AXEL. In de vergadering van den polder Beoosten Bleij Benoorden werd de rekening 1931-'32 goedgekeurd met 9.101 aan ontvangsten en 7.023 aan uitgaven. De begrooting 1932-'3.3 werd vastge steld in ontvang en uitgaaf op 8.853 met een post voor onvoorziene uitga ven 1.015. Benoemd werd tot dijkgraaf de heer C. A. Dekker Gz., tot gezworene J. J. Michielsen, de heer M. W. Koster had bedankt als dijkgraaf, de aftredende ge- U liegt dapper voor een kwade zaak, sir Peter en misschien hadt U ge lijk, dat U geen acht sloeg op een min derwaardige grap. Een oogenblik was er ademlooze stil te en de anderen wachtten op de vol gende woorden met een hart, dat pijn lijk hard klopte van opwinding. Spencer hief langzaam zijn vinger beschuldigend op en wees naar de ba ronet en zijn stem werd nog scherper, totdat zfj donderend werd ondanks haar kalmte. Ik liet ze hier achter om je te waarschuwen dat anderen wisten dat er twee Brace's hier in huis waren! Sir Peter richtte zich uitdagend op, zooals iemand zou doen, die tegenover een vurende sectie stond, maar met een bevreesd gemoed toen de andere op hield om zijn woorden grooter gewicht bij te zetten, Jij en je broeder Arthur, die aan de Somme sneuvelde. Een doodelijke stilte viel over de ka mer en het gelaat van Lee Wang ver loor iets van zijn vriendelijkheid bij de geweldige woorden. En die broeder is de man, die als de Decker is opgetreden! Sir Peter verschrikte heftig, alsof hij zich op zijn beschuldiger wilde werpen, maar de wijzende vinger en de magne tisch blik hielden hem op zijn plaats vast. Dat wist je, ging de onverbidde lijke stem kalm voort, en je vermoedde natuurlijk dat hij de obligaties zou ste zworene F. Dekker Fj. wenscht niet meer in aanmerking te komen. Het dijkgeschot werd bepaald op 7.20 1ste kl., 6 2e kl., 4.S0"3e kl., en 3.60 4e kl.' AXEL. De vergadering van den Ca- tharinapolder keurde de rekening over 1931-'32 goed, sluitend in ontvangst op 3.039 en in uitgaven op 2.568, De begrooting sloot met een bedrag van inkomsten en uitgaven ad 2.635, met een bedrag van onvoorzien ad 105. Het dijkgeschot we d gebracht op 5 per H.A. Tot dijkgraaf werd herkozen de heer J, Dekker Fzn., tot gezworene de heer B. L. Ysebaart, beiden te Axel. De gouden Bosscha-medaille, Aneta meldt uit Batavia dat de Na tuurwetenschappelijke Raad van Ned.- Indië besloot om, voor het eerst sedert de instelling daarvan, de gouden Bos scha-medaille toe te kennen, en wel aan den heer dr. M. Kerbosch, hoofdadmini strateur van 's Lands Kina- en Thee- len als hij er kans toe zag en met broe derlijke zorg voor het zwakke vat, be sloot je de verleiding van zijn pad weg te nemen door ze zelf te stelen! Een edele beweegreden, sir Peter, als wij vergeten willen dat je wist, dat Aims bury ze oneerlijk verkregen had en nooit op de teruggave zou durven aandringen als je hem bedreigde! Eric's arm sloot zich vaster om Enid's schouders, en de kwaadaardige blik, dien sir Peter op Henry Aimsbury wierp, deed dezen opstaan en in angst dichter naar de deur loopen. U is zeer knap, mijnheer Spencer! spotte de baronet boosaardig. Waar is Uw broeder, sir Peter? vroeg Spencer scherp. Sir Peter hief het hoofd op. Begraven.... in Frankrijk! ant woordde hij tartend. Spencer keek hem een oogenfblik koel aan en keerde zich toen om, zijn schouders boos ophalend. i Het is onnoodig het onderwerp verder te vervolgen, zei hij gelaten met een snellen blik door de kamer. De zenuwachtige spanning, het gevoel van een naderende tragedie, die over de kleine groep hing, openbaarde zich in bleeke, vertrokken gezichten, dwa- 1ende oogen en handen, die zich ruste loos bewogen. Zelfs de flegmatieke Har- ker gaf teekenen van zenuwachtigheid, en Nina's fantastische bewegingen met haar teenen bezorgde haar een scherp onderneming te Tjinjiroean (Pengalen- gan), zulks in verband met zijn verdien sten ten opzichte van de kina-cultuur. Voorhistorische ontdekking. Naar de correspondent der N.R.C. te Brussel meldt, heeft men dezer dagen in een zandgroef te Boisschot, in de De- mervallei, niet ver van het stadje Aar schot, talrijke overbüj selen van voor historische dieren: neushoorn, mam- moeth, walvisch, enz. ontdekt. Koopt toch in den vreemde niet Wat eigen land u net zoo biedtl DE SCHATGRAVERIJ TE ZAAN DAM. Na eenige dagen van .naar stig boren door Madame Sylvia en haar staf op de bekende terreinen der voor malige algemeene begraafplaats te 7. a a n- d a m kwam Donderdag, een kleine ver rassing doordat men oip 10 meter diepte stuitte op een riool, Kelder, schatkamer, gang of iets dergelijks, waarvan de middellijn 1.60 m bleek te zijn. Voorloo- pig is afwachten de boodschap, totdat de vermeende gang is blootgelegd en haar geheimen zijn doorgrond. verwijt van Lee Wang, die op den rand van zijn stoel zat, schijnbaar gereed om in het vuur te springen. Spencer richtte zich tot Enid. Misschien wilt U liever heengaan, miss Enid? vroeg hij met hoffelijke zorg. De oogen van het meisje flikkerden, terwijl zij zich oprichtte. Het Huis Bra ce was ineen gestort en zij wilde met haar vader onder de puinhoopen begra ven worden! Op dit oogenblik haatte zij dien man mej. een koude heftigheid, welke bijna die van sir Peter aanvaard de! Zoo is de vrouw! Ik wil blijven! zei ze met ijskoude kalmte. Spencer boog ernstig en richtte zich toen tot de anderen. Heeren, zei hij, ik vraag U op Uw hoede te zijn als de obligaties voor den dag komen! Dit klinkt akof er iets kan gebeu ren! riep Eric uit met een mislukte po ging tot luchthartigheid, toen hij voelde dat Enid's handen krampachtig zijn mouw vastgrepen. Maar de anderen glimlachten niet. Lee Wang schoot uit zijn stoel alsof hij door een ontploffingsmiddel werd opgestuwd. Zijn smalle oogen rolden en hij brabbelde Chineesch, dat in op gewonden pidgin-Engelsch eindigde. Ik erg ziek heer! Ik nu gaan, hè! en hij liep naar de deur. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5