(De$e 'venfiahkiwq Ló waanSovg oo&v ecM&eid en qua&teit! RUSTIC n#IU spaart hart en zenuwen Handel, Nijverheid en Visscherij Verkeerswezen, Post en Telegrafie, LEGER EN VLOOT. LAATSTE BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS, SPORT. Financiëele Berichten. iffleeie iiaf! gegarandeerd coffeïnevrij BUITENLAND. Algemeen Overzicht. MARKTBERICHTEN. geven van de verschillende afdeelin- gen, commissiën en van de véle verrich tingen van den Bórid. Autobeurs. Onder groote belangstelling is Dinsdag middag op de markt te Apeldoorn de autobeurs officieel geopend door den burgemeester. Er maren 138 wagens aangevoerd. De autobeurs zal voortaan iederen Dinsdagmiddag gehouden worden. Mooie opdracht. Aan de firma Smit-.Slikkerveer is opge dragen de levering van een turbogene rator voor de opwekking van draai stroom van 6300 volt en een vermogen van 25000 K.Wu of ca. 30000 P.K. bij 3000 omw./min. bestemd voor de Plrov. en Gem. Centrale Utrecht. Ontslagen bij de Posterijen. Naar de Grondwet verneemt is thans aan een drietal beambten bij de Poste rijen te Roosendaal, die op voor- loopig Arbeidscontract bij den dienst werkzaam zijn. tegen 1 Augustus defi nitief ontslag aangezegd. De openkomende plaatsen bij de pos terijen zullen, naar het blad verder ver nam worden aangevuld met personeel ■van de afdeeling Inklaring" (Stations postkantoor), welke afdeeling te Roo sendaal zou worden opgeheven om te worden overgeplaatst naar Rotterdam, ofwel naar Breda. De inkrimping der postbestellingen. Maandag vergaderde te K r u i n i n- g e n de afdeeling O. Z. Beveland van den C.B.P.T.T. Op deze 'vergadering was aanwezig het hoofdbestuurslid, de heer Van der Baan. Na een overzicht van de vele ver slechteringen, die het personeel zoo wel in zijn salaris, als in zijn overige rechten heeft moeten ondergaan, kwam hij tot de laatste bezuinigingsmaatrege len van de beclrijfsleiding. Door vermindering tvan postbestel lingen, treinverzending en mindere kan toor-openstelling wordt het publiekbe- lang zeer geschaad, een groot aantal lo cale krachten en hulpbestellers wordt overbodig gemaakt. Uit de vergadering kwamen ook ver schillende stemmen op, om den achter uitgang als gevolg daarvan te de- monstreeren. Verschillende betoogden, dat op be tere wijze meer bezuinigd kon worden. De hoop werd dan ook geuit dat de ad ministratie op haar plannen zal terug komen, daar het publiek zich niet zal neerleggen bij den achteruitgang op postgebied. Ind. Stoomvaartlijnen. Dempo (uitreis) 7, 10 n.m, v. Suez. Chr. Huygens 8 v. Batavia n. Atnst. P. C. Hooft 8 van Amst. n. Batavia. De sergeant der mariniers J. F. Ros is bevorderd tot sergeant-majoor, de kwartiermeesters J. van Roode A. Rietveld en O. Blauw tot bootsman en de korporaal-torpedomaker R. M. A. van Kralingen tot sergeant-torpedoma ker. vlug en krachtig optreden is het te dan ken dat de bewoners van de brandende perceelén zich nog bijtijds, al was het in nachtgewaad, in veiligheid konden brengen. De drie gezinnen hadden te zamen 16 kinderen. De huizen waarin de gezinnen van den H. en P. woonden brandden met het huis van Van G. tot den grond toe af. Van den inboedel kon niets worden gered. Het Gerechtshof te Amsterdam wees arrest in de zaak van den Alk- maarschen advocaat, die in hooger be roep had terecht gestaan ter zake van het op 23 Febr. j.l, door de rechtbank te Alkmaar gewezen vonnis, waarbij hij wegens verduistering op groote schaal ten nadeele van de R.K. Instelling van Weldadigheid te Alkmaar en van de te Amersfoort gevestigde Onze Lieve Vrouwe Stichting, welke te Alkmaar 'n aantal scholen heeft, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Het O.M. had drie ja ren geëischt. Het Hof heeft op formeele gronden 't vonnis van de Alkmaarsche rechtbank vernietigd en opnieuw rechtdoende, denj advocaat veroordeeld tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf, met aftrek vim drie maanden voorloopige hechte nis. Haar V. D. verneemt, hebben (de grensambtenaren te E ijs den vanwegk? de regeering mededeieling ontvangen, dat de ex-koning van Spanje onder den naam van graar van Toledo, de grens zal pas- seeren om een bezoek aan HedéjHand te brengen. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud.) Op onderstaande nummers vielen de volgendé prijzen: f 50.000 18486 f 25.000: 14848 f 1500: 5764 f 1000: 1300 1664 15825 f 400: 1273 6604 11629 13224 13311 13765 f 200: 7519 f 100: 174 536 766® 10322 14567 15415 17604 19014 19265 19751 20075 20500 Op de veiling alhier waren heden 47.000 eieren aangevoerd. De no teering was: kipeieren 5254 kg 2.05 —2.14; 54—56 kg 2.16—2.20; 56—58 kg 2.292.33?; 58—60 kg 2.46—2.54; 60—62 kg 2.64—2.70; 62—64 kg 2.77 2.81; 6466 kg 2.91; bruine: 56 58 kg 2.40; 58—60 kg 2.52; 62—64 kt» 2.722.80; eendeieren 2.45; ganseieren 7; kalkoeneieren 5, De landbouwer C. B. uit S t o 1- w ij k e rs 1 u i s, wien gisteren op de Veemarkt te Den Bosch een ernstig on geval overkwam is zónder tot bewust zijn te zijn gekomen overleden. De ongelukkige was gehuwd en va der van zes kinderen. Het Gerechtshof te Arnhem heeft arrest gewezen in de zaak tegen de drie gebroeders R„ die door de Tiel- sche rechtbank wegens moord op dei? rijksveldwachter Tap te Kerkdriel op 31 December 1931 waren veroor deeld ieder tot 13 jaar gevangenisstraf. Het Hof heeft thans G. R. veroordeeld tot 13 jaar gevangenisstraf en de beide andere verdachten tot 10 jaar gevange nisstraf. De eisch was tegen allen 13 jaar. Een geweldige brand heeft van nacht gewoed te R o s m al e n, waarbij drie arbeiderswoningen in de asch zijn gelegd. Te ongeveer 12 uur werd de brand ontdekt, welke was ontstaan in de woning van Chr. van G. Door het Ongelukken. Woensdagmorgen klom te DenBosch de 41-jarige C. B., afkomstig uit Stolwij- kersluis, op een vrachtauto, die op weg was naar de Bossche veemarkt. De wa gen was zoo hoog geladen, dat de man, die boven op de manden zat, met zijn hoofd in aanraking kwam met dwars liggers van het viaduct der Ned. Spoor wegen. De chauffeur, die niet wist dat de man op den wagen zat reed gewoon door. Het bleek dat B. boven op de manden met een ernstig verminkt hoofd lag. Dinsdag reed op den Rijksstraat weg te Soesterberg een student uit Utrecht met vrij groote vaart in zijn auto met mej. H. uit Utrecht als passa gier, op een auto die aan den rechter kant van d enweg stond. Mej. L., die juist uit de stilstaande auto stapte, werd door dit voertuig tegen den grond ge worpen en vrij ernstig gewond. Ook mej. H. kreeg door de botsing vrij ernstige verwondingen. De beide bestuurders bleven ongedeerd. Woensdagmiddag wilde mej. H. H. te N u 1 a n d den weg oversteken. Daarbij is zij door een personenauto gegrepen en een eind meegesleurd. Zij werd met ern stige wonden aan beide beenen opge nomen. DE AUTO-BANDIET VAN OISTER- WIJK. Bij de moeilijke arrestatie van Idrie autobandieten in Noord-Brabant werd in O i s t e r w ij k de gevaarlijkste van het trio na een hevig vuurgevecht aangehouden een uit het krankzin- nigengesticht te Woensel ontsnapte psychopaat. Door deze arrestatie is naar het Handelsblad verneemt we derom in handen van de justitie geval len de man, die reeds vroeger uit het psychopaten-asyl te Leiden wist te ont snappen en daarna te Amsterdam ver oordeeld werd wegens de vervaardiging van valsche nationaliteitsbewijzen en triptieken voor automobilisten. In een gestolen auto had hij hier voorts op het Valeriusplein een stuurman van de koopvaardij overreden en gedood. BRANDJE OP DE INDISCHE TEN TOONSTELLING. Dinsdagmorgen is op het terrein van de Indische tentoon stelling aan het Westbroekpark te Den Haag nabij den hoofdingang van de tentoonstelling, waar een kamp in aanbouw is, een begin van brand ont staan doordat een pot met was, in ge bruik bij een optrekje van IK m2, vlam vatte, welke met de dakbedekking van dat optrekje in aanraking kwam. Door snel ingrijpen van het op het tentoonstellingsterrein gestationeerde brandweerpersoneel werd het vuurtje spoedig gebluscht. NOODLOTTIG STRAATGEVECHT TE BOSKOOP. Woensdag is het te Boskoop tot relletjes gekomen. De ze hebben zulk een omvang genomen, dat in den loop van den middag een waren veldslag is geleverd tusschen com munisten, socialisten en politie, waar bij de arbeider J. de J. uit Gouda werd gedood en een tiental personen ernstig of minder ernstig werden gewond. Reeds eenige dagen was het onrustig te Boskoop, tengevolge van het feit, dat eenige werkloozen, die arbeid hadden gevonden bij de werkverschaffing al daar er ontevreden over waren, dat zij met werken evenveel verdienden als niet-tewerkgestelden van ,,de steun" trokken. Zij veroorzaakten overlast, waarop de werkverschaffing werd stop gezet en de betrokkenen van iedere steunuitkeering werden uitgesloten. Eenige malen reeds hadden zij voor het gemeentehuis gedemonstreerd, doch telkens wist de politie hen tot heengaan te bewegen. Woensdagmorgen werd opnieuw ge demonstreerd. Een kleine honderd werkloozen hadden er zich verzameld, de communisten hadden de leiding. Toen zekere v. d. L. het woord wilde voeren trachtte de politie hem dit te be letten. De menigte koos partij voor den ge vangen genomene en wilde de politie te lijf. Deze slaagde er echter in, door het uitvoeren van eenige charges, de men- schen te verspreiden. De door dezen gang van zaken te leurgestelde communisten hebben toen de hulp ingeroepen van hun partijge- nooten te Gouda en hun verzocht des middags te komen demonstreeren. De communisten te Gouda hebben aan het verzoek der Boskoopsche par- tijgenooten onmiddellijk gevolg gegeven en loopende en per fiets toog een 125- tal hunner naar het stadje. Intusschen echter had de plaatselijke afdeeling der S.D.A.P. een protestver gadering belegd. Na de sluiting van deze vergadering ontmoeten de socialisten de Goudsche „hulptroepen" en gezamenlijk met de Boskoopsche ontevredenen trokken zij naar het raadhuis. De politie trachtte hen uiteen te drij ven, doch men wierp naar haar met straatsteenen. Ondanks den tegenstand gelukte het den politiemannen evenwel de menigte, die nog steeds aangroeide, van het plein voor het raadhuis te ver drijven. Op den Koninginneweg kwamen de werkloozen opnieuw in verzet en het regende thans steenen op de hoofden van de politiemannen. Deze trokken op nieuw de sabel en sloegen er nu op in. Bij het gevecht, dat thans ontstond is een der Gouwenaars, de 26-jarige J. de J., vermoedelijk in een sabel geloo- pen, althans hij werd in de hartstreek getroffen en viel hevig bloedend doode- lijk gewond ter aarde. Enkele oogen- blikken later reeds gaf hij den geest. Dit voorval veroorzaakte zulk een consternatie, dat de rebellen tot bezin ning kwamen en er vandoor gingen. Meteen was alle tegenstand gebroken. Het bleek thans, dat een tiental per sonen gewond was. Verscheidenen had den gaten in het hoofd, een had een ge broken arm, terwijl anderen kwetsuren van lichteren aard hadden opgeloopen. Het slachtoffer De J., was gehuwd en vader van twee kinderen. Het gebeurde heeft in het overigens zoo vreedzame stadje Boskoop een ge weldigen indruk gemaakt. De burgerij was geheel van streek en het duurde lang vóór de rust onder haar was weer gekeerd. Nader meldt de Maasbode nog, dat ook een tweetal agenten bij het gevecht bloedend werd gewond. Alhier is opgericht de Voetbal- vereeniging „Stormvogels" Het dag. bestuur bestaat uit de heeren P. Ouwer- kerk, voorzitter; J. Davidse, secretaris, en C. Davidse, penningmeester. De Nederlandsche wegrenner Braspenninck won Dinsdag te Bras schaet een wegwedstrijd over 130 km voor profs in 3 uur en 45 minuten. Met een waterfiets over het Kanaal Per s.s. „Amiral l'Hermite" is Woens dag naar Duinkerken vertrokken de heer H. Schilperoort uit Rotterdam. De heer Schilperoort is van plan met een waterfiets een overtocht te maken van Calais naar Dover. Van Duinker ken zal hij onder de kust door naar Ca lais peddelen en vandaar, wanneer het weer zich daartoe leent, naar Dover oversteken. (Ingez. Med.) Eschauzier en P. E. Tegelberg, die als commissaris aan de beurt van aftre ding waren, werden als zoodanig her kozen. Nederl, Handel-Mij, In de Woensdag gehouden vergade ring van deelhebbers in de Ned. Han del Mij. waren vertegenwoordigd 53.079 aandeelen, rechtgevende op het uitbren gen van 52 stemmen. Het verslag over 1931 werd uitge bracht. De voorzitter, dr. C. J. K. van Aalst zeide, dat het commissarissen en direc tie spijt, dat over het afgeloopen boek jaar geen dividend kon worden uitge keerd. „Wij zijn er van overtuigd, dat wan neer een gunstige verandering in de toestanden intreedt, waarop wij moeten blijven vertrouwen, zulks onze maat schappij, dank zij de veelzijdigheid van haar bedrijf, spoedig ten goede zal ko men". De heeren mr. F. J. Sprenger, P. De Pruisische noodverordening. De Pruisische staatsregeering heeft gisteravond de noodverordening opge steld, waardoor het evenwicht op de begrooting tot stand moet worden ge bracht. De middelen om dat doel te be reiken zijn: lo. accijns op het geslacht. 2o inhouding van 2 K pet. van het sa laris der Pruisische staatsambtenaren, welk bedrag voor hen op een spaar bankrekening zal worden geboekt. 3o. verdere verlaging van uitgaven voor zakelijke doeleinden. De accijns op het geslacht zal naar schatting 80 a 100 mill, mark opbren- gen. „Der Angriff" kondigt reeds aan, dat de nazi's zich tegen de nieuwe nood verordening krachtig zullen verzetten. Groot tekort in de Fransche begrooting, In een onderhoud met de pers heeft de nieuwe Minister van Financiën ge zegd, dat de begrooting, die op 31 Maart 1931 sloot, een tekort aanwees van 2K milliard francs en de daarop volgende een tekort van 4 milliard met inbegrip van de gevolgen van het Hoovermora- torium .De thans loopende in Maart aangenomen begrooting vereischt verder dringend rectificatie; zij vermeldt o.a. als inkomsten de Duitsche stortingen ad 1.200.000.000, die niet zullen binnenko men. De regeering zal dus voor de zo- mervacantie een tweede begrooting in dienen, waarbij de uitgaven beperkt en het belastingstelsel herzien zal worden om tot een grootere opbrengst te gera ken. De minister van Financiën voegde hieraan toe, dat een van de eerste da den van de nieuwe regeering zal zijn een uitgifte van 2.900.000 obligaties voor het nationale uitrustingplan. Deze zullen uitgegeven worden a 4K pet. te gen den koers van 940 francs. De emis sie van eenige weken geleden zal bij de banken worden ondergebracht. De nieuwe emissie is voor het publiek be stemd. Verder wordt het toezicht op de belasting op den handelsomzet vereen voudigd door samensmelting van een aantal belastingen. De vorderingen van Amerika. 'Het Staatsdepartement heeft zich in een verklaring opnieuw tegen de schrapping der oorlogsschulden verzet. De Amerikaansche regeering blijft niet bereid voorstellen der Europeesche na ties aan te nemen in zake de schrapping der oorlogs- en herstelschulden. Het Amerikaansche standpunt komt hier op neer, dat een schrapping der herstel betalingen door de Europeesche sta ten de Amerikaansche regeering niet verplicht ook de schulden te schrappen. Door het staatsdepartement wordt er de nadruk op gelegd, dat dit standpunt ter kennis is gebracht van alle bij de conferentie van Lausanne geinteres- seerde regeeringen. BELGIë. Nieuwe verkiezingen. De betrok ken autoriteiten, die zorg te dragen heb ben voor het bijhouden der kiezerslijst, hebben, naar de corresp. van de N.R.C. te Brussel meldt, reeds aanwijzingen ge geven met het oog op de aanstaande verkiezingen voor de Kamer en den Se naat, die wel eens konden worden ver vroegd en alsdan in October of Novem ber zouden worden gehouden. Slaagt het tweede kabinet Renkin er echter in de nog in het zicht zijnde klippen te omzei len, dan zullen deze verkiezingen eerst den vierden Zondag van Mei 1933 plaats hebben. De verkiezingen voor de provin ciale raden zouden dan een week later volgen. ENGELAND. Lord Brentford f Gistermiddag is Lord Brentford (sir William Joynson Hicks) op 66-jarigen leeftijd overleden. Hij was minister van huitenlandsche za ken tusschen 1924 en 1929. DUITSCHLAND. Werkloosheid, Volgens mededee- ling van het Rijksbureau voor werkver schaffing waren op 31 Mei bij de ver schillende arbeidsbeurzen 5.583.000 per sonen als werkloos ingeschreven, d.i, 92.000 minder dan op 15 Mei. SPANJE. Schipbreuk. Het Spaansche s.s. „Teide", uit Barcelona komend, heeft ten zuiden van het eiland Fernando Póo met 800 pasagiers aan boord schipbreuk geleden. De opvarenden zijn allen gered. ITALIë. Familie-arrestatie. De ouders, broers en zusters van den persoon die Zater dag in het bezit van eenige bommen en revolvers werd gearresteerd, onder ver denking een aanslag te hebben willen plegen op Mussolini, zijn eveneens ge arresteerd, onder verdenking van me deplichtigheid. HONDURAS. Onlusten. In Honduras zijn in ver band met de aanstaande presidentsver kiezingen ernstige onlusten uitgebro ken. In een drietal provincies is de staat van beleg afgekondigd en versterkingen zijn naar het Noorden gezonden om de opstandige beweging te onderdrukken. Bij een gevecht tusschen 500 man re- geeringstroepen en 600 opstandelingen zouden 50 opstandelingen zijn gedood, terwijl de regeeringstroepen 11 man verloren. VER. STATEN. Hongerparade. De Dinsdag gehou den parade van werklooze oud-strijders uit alle deelen der Vereenigde Staten, is zonder onregelmatigheden verloopen. Ongeveer 5000 oud-strijders marcheer den van het Witte Huis, langs de histori sche parade-straat naar het Kapitool. Vooraf hadden zij moeten beloven dat zij geen pogingen zouden doen aanwen den het Witte Huis of het Kapitool bin nen te gaan. Zij volgden rustig hun lei ders. Een sterk politie-escorte had de straten afgezet en zorgde ervoor, dat geen toeschouwers zich bij de betoogers konden aansluiten. Het publiek juichte de veteranen herhaaldelijk toe. De betoogers waren meerendeels man nen tusschen de 35 en 50 jaar, en over het algemeen afkomstig uit de westelijke staten, cowboys liepen naast negers. Bij de deelnemers uit de zuidelijke staten liepen de blanken en zwarten geschei den. Hun kleeding was zeer arm en ge deeltelijk gescheurd. Zij droegen bor den, waarop hun eischen stonden: brood en onmiddellijke hulp. Andere opschrif ten stelden de vraag, wie eigenlijk den wereldoorlog gewonnen hadden. Na een uur gedemonstreerd te hebben keerden de oud-strijders naar hun kam peerterreinen terug. Resultaat zal deze betooging voor de veteranen niet hebben daar president Hoover verklaard heeft, de volledige uit betaling der eerst in 1945 vervallende uitkeeringen niet te zullen goedkeuren. Intusschen heeft de demonstratie der oud-strijders in zooverre gevolg, dat de Senaat zijn bezuinigingsprogram inza ke een vermindering van de uitkeering aan oud-strijders, aan een nieuwe be spreking zal onderwerpen. Middelburg, 9 Juni. Boter en eie ren aangevoerd door Walchere boerin nen (officieele prijsnoteering): Boter f 0.64. Kipeieren f 2.50. Eendeieren f 2.75. Ganseieren f 7.50. Kalkoeneieren f6.—. Aangevoerd door handelaren: Boter f 0,58. Kipeieren f 2.25. Eendeieren f 2.50. Ganseieren f 7.—. Kallkoeneieren f 5. Part. prijs: Boter f0.721/2, kipeie ren f 3.50, poelje-f 3.—, eendeieren f 3.50. Middelburg, 8 Juni. Op de vei ling werden de volgende prijzen besteed: Zeeuwsche Blauwe Aardappelen 3040 ct. per 25 kg; nieuwe aardappelen 4 12 ct.; idem poters 18 ct.; idem kriel 1 ct.; tomaten 24,25; aardbeien 98 1.46; druiven 1.621.76; spinazie 24 27; postelein 2029; peeën 15; dop erwten 65 ct. alles per kg.; snijboonen 42 ct. per 50 stuks; perziken 621; pot planten 314; cactussen 916; bloem kool 215; komkommers 314 alles per stuk; kropsla 13,5, per krop; ra barber 1,53,5, radijs 2,53,5, karoten 10, raapstelen 2,53,5, rammenas 5 5,5, viooltjes 3, pioenen 1517, lupinen 13, irissen 9, f lieren 4, anjelieren 10, al les per bos. Middelburg, 9 Juni. Op de ex portveiling deden tomaten, Ü.C.B., A. f32.10, C 30.20, buiten U.C.B., bonken 18, CC 20 en B 32.90. Kruisbessen f 3.804.70, aardappelen 1010.90, poters le 8.40, 2e 57.30, alles per 100 kg. Vlissingen, 8 Juni. Op de vei-

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 3