Kort Zeeuwsch Nieuws. In de reiskoffer KERKNIEUWS. BEURS- EN WISSELKOERSEN. KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJS. zelfwerkend l7Vz cent waschmiddel f per pak RECHTZAKEN. LANDBOUW. BEURSTHERMOMETER. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D, IJZENDIJKE. Aangaande den brand in de groote landbouwschuur van I. M. de B. aan den Biervlietschen <weg alhier, kan nog nader gemeld worden, dat werkvolk juist bezig was de laatste "hand te leggen aan een nieuw dak. Zij hadden echter niet gerookt. Men ver moedt, dat vonken uit den schoorsteen van het huis de oorzaak zijn. Een var ken ten eenige biggen kwamen in de vlaarimen om. Verzekering dekt de schade. Ten nadeele van een landbouwer te Koudekerke is een dezer dagen uit een in de kamer van de woning staande kast, een belangrijk bedrag aan geld ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Met ingang van 6 October a.s, is aan den Rijksveldwachter brig. tit. P. A. de Moor te Biggekerke, eervol ontslag uit zijn betrekking verleend. Bij gunstig weer zal het muziek korps E. M. M. te Seroos kerke, Za terdag 11 Juni a.s. des avonds 'lacht uur een uitvoering geven in do imu- ziektent. Terwijl een timmermansknecht te Heinkenszand op een ladder in de onmiddellijke nabijheid van de electri- sche stroomdraden stond, kon hij schijn baar de lust niet bedwingen eens te probeeren, of het nu werkelijk wel zoo erg was, wanneer men beide draden eens beetpakte. Toen hij de draden evenwel beetnam, werd hij krampachtig in elkaar gewrongen. Men trok de tim mermansknecht aan de schoenen naar beneden, waar hij eenige oogenblikken noodig had om weer op zijn verhaal te komen. Met de Staatscourant van 8 Juni zijn verzonden afdrukken van de akten van de N.V. C. Minnaar, te K r u i n i n- g e n. i Tot tijdelijk controleur voor den Plantenziektenkundigen Dienst te Wa- geningen is benoemd den heer P. Ver gouwe te Hoek. Benoemd tot rijksveldwachter ter standplaats Overslag, Fr. van der Zande, agent van politie te Haarlem. Toen zekere B. te Philippine een dezer dagen bij zijn in de gemeente Biervliet gelegen vischwater kwam, be merkte hij dat van de- 10 door hem ge plaatste vischfuiken er 6 verdwenen waren. De politie stelt een onderzoek in. Met ingang van 16 Juni a.s. is de Rijksveldwachter brig. tit. A. Bosman verplaatst van Sint Anna ter Mui den, gem. Sluis naar Oostkapelle. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week 29 Mei tot en met 4 Juni, in de pro vincie Zeeland bedroeg: Roodvonk Clinge 1; St. Philipsland 1. behooren Aspirin -Ta bletten, want op reis staat U in 't bijzonder jaan het gevaar j kouvatten bloot. van Let op oranje band en Bayerkruis. Prijs 75 ets. (Ingsz. MecL) Ned. Herv. Kerk. Ds. H. Stolk te Charlois is beroepen te Scheveningen. Geref, Gem. Op het tweetal te Vlaardingen komt voor ds. B. van Neerbos te Terneuzen, UIT HET VOLK—VOOR HET VOLK. Gisterenavond hield bovengenoemde vereeniging haar jaarvergadering op de kleine bovenzaal van de Vergenoeging onder voorzitterschap van den heer W. de Graaf, die er in zijn openingswoord o.a. aan herinnerde dat de vereeniging ook verleden jaar niet stil heeft geze ten. Het dag. bestuur maakte zijn op wachting op de receptie ter eere van het 40-jarig bestaan van Medioburgum; op 31 Augustus had de gebruikelijke fak keloptocht plaats, waarbij dit maal het bestuur bezwaar maakte de paarden der bereden agenten voor rekening der ver eeniging te nemen; de wedstrijd in ge velversiering had het gewone verloop, doch Floralia trok zeer weinig belang stelling. Dank brengt spr. aan den heer A. C. de Vos, die weder hout belangloos ter beschikking stelde en aan de heeren Mulder, Baljeu en Bakker, die de jury vormden. Het bestuur meende niet te moeten voldoen aan het verzoek van de M. T. V. om stellages te mogen gebruiken en was tot zijn spijt verhinderd te voldoen aan de uitnoodiging van den Markkoop- liedenbond om op haar jubileumfeest te komen. In verband met de veiligheids maatregelen, welke de commandant van de brandweer voor het stadhuis ge- wenscht had, moest de zolder, waar al lerlei van de vereeniging geborgen was, ontruimd worden, en kon alles naar het Oost-Indisch Huis worden overgebracht. De verhuizing kostte de vereeniging maar even 120. Nog deelde de voor zitter mede, dat aan de heeren Kleine- pier Sr. en Jr. een oorkonde is overhan digd, die deze heeren zeer op prijs ble ken te stellen. Hierna bracht de secretaris, de heer J. A. Tavenier, het 67ste jaarverslag uit loopende over het vereenigingsjaar 1931 —1932. Dat jaar was er een van rust, een scherpe tegenstelling met het daaraan voorafgaande met zijn aaneenschakeling van bestuurs-, leden- en commissiever gaderingen en zijn grootsch optreden naar buiten. Twee der bestuursleden, de heeren Delzenne en v. d. Mijle, vierden hun 20- jarig bestuurslidschap. Het bestuur verloor door overlijden zijn lid v. d. Kreke, terwijl de heer Bo- asson door drukke werkzaamheden meende te moeten bedanken. De eerste werd vervangen door den heer Wie- landt, in de laatste vacature is nog niet voorzien. Als directeur van de Volkszangschool werd de heer Bommeljé, die om ge zondheidsredenen zijn ontslag nam, ver vangen door den heer Bosdijk. Van Sep tember tot Januari werden de lessen tijdelijk waargenomen door den heer De Klerk. Pogingen om met Koninginnedag een bloemencorso te houden, mislukten. De traditioneele fakkeloptocht op den avond van dien dag ging door. Floralia is een mislukking geworden. Door te weinig aanvrage van stekjes is er aan verbonden een kinder-Floralia. Aan de leerlingen der hoogste klassen werd een stekje verstrekt, tegen den halven prijs. Het succes is echter van zoodanigen aard geweest, dat voortzet ting in dezelfde richting niet wensche- lijk is. Aan den wedstrijd in gevelversiering namen een 20-tal personen deel, De volkszangschool begon haar les sen met 115 leerlingen, terwijl aan het eind van den cursus nog hetzelfde aan tal ingeschreven was. Het jaarverslag werd met dank aan den secretaris goedgekeurd en hetzelf de geschiedde met de rekening van den penningmeester, den heer J. Delzenne. In de vacature-Boasson koos de ver gadering tot lid van het bestuur den heer mr. J. Moolenburgh en herkoos zij tot bestuursleden de heeren J. A. M Lambermont en Chr. J. Mazure. Bij de rondvraag zeide de heer mr. P. C. Adriaanse, dat hij bij het nasnuffelen der notulen in verband met het 40-jarig bestaan van Vreemdelingenverkeer tot de ontdekking kwam, dat deze vereeni ging is opgericht op initiatief van het toenmalig bestuur van Uit het Volk Voor het Volk. Spr. wilde op deze ver gadering daarop nog eens goed het licht laten vallen en dit met groote waardeering. De voorzitter bracht den secretaris van V. V. V. dank voor deze woorden; AMSTERDAM, 9 Juni. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 22 B 1000-6 100%'-100s/s. 'Ned. 17 1000-41/2 97y8-96%. Ned. 32 1000-5 100a/8—100y8. Ned. 31 1000-4 93—923/*. f Certificaten-3 72%72%, Cert. N.W.S.-2% 59%—59%. O. Indië 22 doll. 1000-6 82%—81%. O. Indië 23 pndst. 100-6 70%70%. O. Indië 16 1 000-5 88%—88%. O. Indië 26 1000-4% 79—,77%. DuitscM, pndst. 100-7 42%41. Duitschl. 30 1000-5% 28%—27%, Engl. W.L. 50-200-5 79%—79%. Engl. F.L. 50-200-4 76%—76%. Zeeuws. Hyp. B-5 97%97. Zeeuws. Hyp. B-4% 89%89%, A Amsterd. Bank 66%65%. A Bank Assoc. 24% C Rott. Bankver. 5352. A Twentsche Bank 80- A Pref. Jurgens A 6968. A De Schelde N.B. 30 A Ver. Papf. v. Gelder 5150%. C Am. Car Foundry 5% C Am. Smelt Ref. 87%. C Farbenind. I.G. 62J{63%. C U. States St. C. 28%—27%. C C. Publ. Serv. C North Am. Cy, 16%15%, A Born. Sum, H.M. 102102%. A Ned. Wol Mij. 17—, A Singkep Tin M. 54—52. A J. C, Japan Ln, 2321%. A Rotterd. Lloyd 35—323/4'. A S. M. Nederland 331/*— 33. A Amst. Thee C.M. 13%13%. A Houth. Alberts 18—20%. C Peruvian C. Pr. 4%4%. A Southern Rlw. 5%6. C Union Pac. Rr. 39%37%. C Int. Nickel Cy. 4%4%. het blijkt dat 40 jaar geleden mannen met een vooruitzienden blik Uit het Volk leidden; hun geesteskind is flink opgegroeid en spr. hoopt, dat 't Vreem delingenverkeer steeds goed moge gaan. Hiermede was de algemeene verga dering afgeloopen en ging men over in een bestuursvergadering, die wij op ver zoek ook bijwoonden, en waarvan het volgende kan worden gemeld: Dit jaar zal geen Floralia gehouden worden en eerst begin 1933 zal voor dat jaar worden beslist, waarbij tevens over een andere wijze van inrichting kan worden gedacht. Mede op initiatief van den heer E. Berdenis van Berlekom, lid van het be stuur, die door ongesteldheid niet aan wezig kon zijn, maar die steeds groo te belangstelling voor het werken der vereeniging heeft, besloot men begin 1933 een huisvlijttentoonstelling te or- ganiseeren, al of niet in samenwerking met den Volksbond tegen drankmisbruik en binnenkort op te wekken om gedu rende de wintermaanden voorwerpen voor die tentoonstelling te vervaardigen. Hierna kwam de bespreking over den Koninginnedag aan de orde en bleek het mogelijk te zijn te samen met turn- vereenigingen op Walcheren zoowel des middags als des avonds iets bijzonders te geven. In algemeene trekken besloot de ver gadering om des middags een optocht te houden met als eindpunt het gemeen telijk sportterrein, waar dan met be geleiding van muziek de nummers zul len worden gegeven, die ingestudeerd worden voor de groote turnfeesten te Rotterdam in 1933, Na terugkomst in de stad volgt dan een rust en voor den avond is gedacht aan een reprise der uitvoering op de Markt met concert en belichting van het stadhuis. Ook zullen zoowel des mid dags als des avonds reien in Zeeuwsch costuum op het programma worden gezet, mede om de aanwezig heid van vele leden van de Ned. Chr. Reisvereeniging, die op 31 Augustus en 1 September Walcheren hopen te be zoeken. Met een fakkeloptocht zal de dag besloten worden en kwam naar voren, dat het een aangename en welkome af wisseling zou zijn als af en toe onderweg eenig Bengaalsch vuur zou worden af gestoken. Inzake den wedstrijd in gevelversie ring werd besloten, ook dit jaar zulk een wedstrijd te houden. Daarvoor zul len binnenkort circulaires verspreid worden. Ten opzichte van de Volkszangschool deelde de penningmeester mede, dat deze op Woensdag 22 Juni haar open bare les zal houden. nog dagelijks zijn praktijk in zijn kli niek. Oude grafsteetien. Bij de vernieuwing van den vloer iii de Ned. Herv. Kerk te Dokkum zijn, naar de N. R. Ct. meldt, enkele tiental len oude grafsteenen uit de 16e eeuw te voorschijn gekomen. De wapens en adelijke titels zijn tijdens de Fransche overheersching ervan afgebeiteld. Ook meent men een onderaardsche gang te hebben ontdekt, die naar Sions- berg (ongeveer 1 km afstand van de kerk) moet loopen. De nalatenschap van Anna Pavlova, Uit New York wordt gemeld, dat de nalatenschap van Anna Pavlova in Amerika thans is vastgesteld op een bedrag van 331.000 dollar. De echtge noot van de danseres, Victor Dandré is eenige erfgenaam van het vermogen, dat in totaal op ruim 80.000 pond kan worden geschat. Op de gister te Leiden gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van de Maatschappij der Nederlandscbe Let terkunde werd mëdedeëling gedaan, dat „Komedianten trekken voorbij'' van Jo han Fabricius bekroond is met den C. W. van der Hoogt-prijs, groot 1000 en de Mei-prijs f 1000, voor de helft toe gekend is aan „Rembrandt'' van Thëun de Vries, voor de helft aan „Een Man van Aanzien" van Siegfried van Praag. Dr. A. W. van Renterghem, zestig jaar doctor in de medicijnen. De zenuwspecialist dr. A. W. van Renterghem, te Amsterdam, herdacht gister het feit van zijn promotie tot doctor in de medicijnen, welke zestig jaar geleden heeft plaats gevonden. Van Renterghem deed den 19en Januari 1872 het doctoraal examen in de medi cijnen te Utrecht, en den 8sten Juni van hetzelfde jaar promoveerde hij op een proefschrift over: ,,De oorzaken van 'n tropische ziekte: de Beri-Beri." In 1876 werd dr. van Renterghem of f icier van gezondheid le klasse. Hij keerde toen voor de tweede maal uit de tropen terug en deed 7 Februari 1877 zijn artsexamen. Hij vestigde zich nu eerst in Heinkenszand, daarna te Goes. In den Goeschen tijd al ging hij zich toeleggen op de hypnotische the rapie. Den 15en Augustus 1887 stichtte hij te Amsterdam zijn kliniek. De thans 87-jarige dokter verricht A Koloniale Bnk. 35%33%. A N.I. Hbk. 1000 43%—43. C Ned. H. M. 1000 53—53%-54. A Alg. Kunstz. U. 21%21-22%. A v. Berkels Pat. 1414%. C Calvé-Delft 40—39%. A C. Suiker Mpij. 1110%. A Int. Viscose 5— A Küchenm. I. Acc. 1%1%. A Ned. Ford A.M. 85—85%. A Philips Gem. B. 55%— 55%-57%. C Unilever 8585%-87. C Anaconda Cop. 98%-8%. C Bethlehem St. 1110%-%. A A.N.I.E.M.—N.B. 150%-148%. C A. Gas El. Cy. 1%1%. C Cities Serv. Cy. 2%2%. C Midd. West Ut. A Boeton Mijnb. 8 A Kon. Petr. Mpij. 111%111%-13 C Shell Union O.C. 3%3-3%. C Contin. Oil Cy. 44-3%. A Ho 11. Amer. Lijn 1 %- De afdeeling Walcheren van de Vereeniging voor Chr. onderwijzers hield Woensdagavond in de Chr. Kweek school alhier een algemeene verga dering. De voorzitter, de heer R. van der Welle opende de vergadering op de ge bruikelijke wijze en herdacht met dank onder instemming der leden wat de af getreden voorzitter voor de afdeeling heeft gedaan. Een ingekomen schrijven over het houden van een volkszangdag werd voor kennisgeving aangenWen, daar de ver gadering oordeelde, dat het niet op den weg der afdeeling ligt hiervoor te pro- pagandeeren. De heer A. Janse te Biggekerke hield een referaat over: De bijbel op de school. Op dit uitnemend referaat volgde een geanimeerde bespreking. Te Rotterdam slaagde voor het examen van het Chr. bewaarschoolon- derwijs, acte A. (practisch gedeelte) de dames C. de Bruijne te B r e s k e n s, I. v. Wijk en J. v. Wuijckhuijse te Wol- fa a r t s d ij k. Aan de Kweekschool St. Gerardus Majella te Dongen slaagde voor het eindexamen de heer J. Eggermont te K u i t a a r t. Examen nuttige en fraaie handwerken, De Minister van O., K. en W. brengt ter kennis van belanghebbenden: dat de examens voor de nuttige en fraaie handwerken zullen aanvangen op 14 Juli a.s. Weet II dat Holland in 1931 ter bestrijding van werkloosheid en ar moede ruim 150 millioen heeft uitge geven. Wèet II dat in 1931 voor ruim 3 millioen gulden aan zelfwerkende waschmiddelen uit het buitenland werd geïmporteerd. Weet II dat Holland een minstens even goed product levert, dat belang rijk goedkooper is. Overtuigt II zelf één maai en koopt het Hollandsche Xj' Probeert het en oordeelt zelf. (Ingez. Med.) De 42-jarige werkman en koopman M. de K. uit Kapelle was door den Po litierechter te Middelburg wegens verduistering van gelden veroordeeld tot gevangenisstraf van 1 maand voor waardelijk met proeftijd en met ver plichting de gelden terug te betalen. Het Haagsche Gerechtshof heeft gis teren het veroordeelend vonnis vernie tigd en, het feit niet bewezen achtend, De K. vrijgesproken. Voor het Gerechtshof is mr. A. H Kuipers als verdediger voor verdachte opgetreden. A K.N. Stoomb. Mij. 6%6. In de Dinsdagavond gehouden ver gadering van de Tuinbouw vereeniging „H einkenszand en Omstreken", is medegedeeld dat het de bedoeling van het bestuur was geweest, het ver voer van de kruisbessen gezamenlijk te doen geschieden evenals den verkoop Dit is thans onmogelijk, daar de prijzen der kruisbessen van dien aard zijn, dat in vele gevallen niet geplukt zal kun nen worden. Er wordt op het oogenblik hard ge werkt om regeeringssteun ook op dit artikel te verkrijgen doch zoover is het thans nog niet. Uit verschillende feiten blijkt, dat de tuinbouw stiefmoederlijk wordt bedeeld. Besloten wordt, wanneer de prijzen het toelaten de aardbeien ook dit jaar gezamenlijk te verkoopen en te vervoe ren. Besloten wordt om ook de pootuien gezamenlijk te verkoopen. Hcofdbestuursvergadering der Z.L.M. Het hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij vergadert op Dinsdag 21 Juni des avonds in het ge meentehuis te T h o 1 e n. In die bijeen komst "zal worden besproken, op welke wijze het landbouwbedrijf tijdelijk zou kunnen worden ontlast van betaling van sociale lasten. In verband met een ingekomen ver zoek om de slachtveeverzekering der Zeeuwsche Landbouw-Mij. open te stel len voor leden van den Christ, Boeren- en Tuindersbond, zal de vraag onder 't oog worden gezien, welk standpunt de Z.L.M. moet innemen ten aanzien van het opnemen van niet-leden in de in stellingen der Z.L.M. Den volgenden dag wordt te Tholen de algemeene vergadering van de maat schappij gehouden. Daarin zal de land bouwcrisis worden besproken, en zal de heer H. D. Louwes, te Westpolder, voorzitter van de Groninger Maat schappij van Landbouw, spreken over: „Onze lijdende en strijdende boeren stand". De eerste veiling van kruisbessen. Dinsdag werd te Goes de eerste veiling van kruisbessen gehouden. Deze inzet was echter al heel slecht. f De openingsprijs was slechts rond de vijf cent, een prijs zoo laag als rno^ nooit op een eerste veiling is voorge komen. Wel 's groot verschil met vroe gere jaren, toen zelfs bedragen van 20 en 25 cent gemaakt werden. Wat dit voor Zeeland beteekent, wordt duidelijk als men weet, dat in (Zuid- Beveland alleen 3 a 4 millioen kg kruis bessen geveild worden. Algemeene Nederlandsche Zuivelbond, Blijkens het in druk verschenen ver slag over 1931 van den Algemeenen Ne- derlandschen Zuivelbond (F.N.Z.) bleef het aantal gewone leden gelijk. Het aantal buitengewone leden ging met 1 terug, zoodat dit aantal thans 80 be draagt. Door de 438 aangesloten fabrieken werd in 1931 verwerkt 2.217.197.742 kg. melk. Toeneming der hoeveelheid verwerk te melk valt te constateeren bij de bon den in Friesland (12 Mei 1930-12 Mei 1931), Drente, Noord-Holland en Gro ningen. De overige bonden vertoonden te zamen een grooteren teruggang, zoo dat er voor het eerst sedert jaren een achteruitgang in de totale hoeveelheid verwerkte melk valt te constateeren, welke echter nog geen 7 millioen kg. bedraagt. De gemiddelde hoeveelheid per fa briek verwerkte melk over alle bonden bleef gelijk, n.l. 5.1 millioen kilogram. Ook hier heeft dus de voortdurende stijging, welke reeds sedert jaren bij den omvang der fabrieken te constatee ren viel, met uitzondering van een tweetal bonden met een klein ledental, plaats gemaakt voor een stilstand of teruggang, hetgeen ongetwijfeld aan de tijdsomstandigheden moet worden toe geschreven. Verder wordt uitvoerig verslag ge- A Ned. Scheepv. U. 35%—35%-%. A H.V. Amsterdam 130128-30. A Java Cult. Mij. 6867%. A N.I. Suiker U. 49%51. A Poerworedjo S.O. 5% A Deli Batavia 63%63%, C Deli Mij. 1000 76%—73%. A Senembah 84%80%. C Chicago Milw. 1 A A'mst. Rubb. C. 26y*-25y4l-3/*'. A Deli-Bat. Rubb. 7^—7%. A Hessa Rubber 8—7. A Serbadjadi S.R. 6 Prolongatie 1—1. WISSELKOERSEN. 8 Juni 9 Juni. Londen 9.06% 9.07%. Berlijn 58.57% 58.60. Parijs 9.74 973%. Brussel 34.45 34.45. Zwitserland 48.27 48.30. Kopenhagen 49.50 49.60. New-York 2.46% 2.46%, Koninkl. Schepen Industrie - Suiker Mijnen Amerika Tabak - Rubber Unilever - MARKT Obl.markt- (Wettig gedeprueerd.j

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2