TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 8 JUNI 1932. No. 133. BINNENLAND. VERVOER VAN BELGISCHE ARTIKELEN NAAR NEDERLAND. DE CRISIS EN DE BOUWVAK ARBEIDERS. FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE. RECHTZAKEN. Politierechter te Middelburg. Het versche kadetje. LANDBOUW. De vooruitzichten voor den Zeeuwschen landbouw. DE STERRENHEMEL 8—15 JUNI, 23 h MT (24 h ZT). ZUID GEMENGD NIEUWS. Ongelukken. Fabrieksbrand. (Wordt vervolgd). Op de vragen van den heer Korten- horst in verband met een onlangs door de directie der Nederlandsche spoorwe gen toegestane korting van 10 pet. op het tarief bij vervoer van kalk, gasbui zen en producten van asbestcement van België naar Nederland, heeft minister Reijmer o.m. geantwoord, dat het hem bekend is, dat de directie der Nederl. Spoorwegen 10 pet. korting op het ta rief heeft toegestaan. Van de bevoegdheid, neergelegd in ar tikel 31 der Spoorwegwet, om bijzondere overeenkomsten te sluiten tot vervoer tegen een lager dan het openlijk aange kondigde tarief, maakt de directie der Nederlandsche Spoorwegen sinds jaren gebruik. Dergelijke verlagingen, welke in con currentie tegen andere vervoermiddelen worden verleend om vervoer voor den spoorweg te behouden of te veroveren, staan los van het vraagstuk van alge- meene verlaging der vrachttarieven. Het beroep op het rapport der Commissie- De Vries kan dan ook niet als juist wor den erkend. Ook de bedoelde overeenkomst is 'n gevolg van concurreerend vervoer langs den waterweg. Was die overeenkomst niet gesloten, dan zouden de goederen niettemin langs anderen weg zijn inge voerd; de Nederlandsche schelpkalkin dustrie zou mitsdien niet voor de Belgi sche concurrentie zijn behoed, doch de spoorwegen zouden vervoer hebben ge derfd, zonder dat dit tot een daling zou geleid hebben van hun algemeene kos ten, welke mitsdien voor een grooter deel op het overige spoorwegtransport zouden moeten drukken. Op grond hiervan is de minister niet bereid te bevorderen dat de directie der Ned. Spoorwegen geen faciliteiten meer verleent. Op een verzoek van de gezamenlijke vakcentrales en de bouwvakbonden aan de Regeering om de crisisregeling voor steun aan werkloozenkassen toe passelijk te willen verklaren op de werkloozenkassen der bouwvakarbei ders, heeft op 23 Mei j.l. de minister van binnenl. zaken geantwoord, dat hij een beslissing meent te moeten aanhou den, totdat een regeling inzake de cre- dietverleening aan de bouwnijverheid zal zijn tot stand gekomen. Alsdan zal de omvang van de werkloosheid onder de bouwvakarbeiders nader worden be zien. „Bij het treffen van een regeling inzake de credietverleening zal; gelijk wel van zelf spreekt, uwe medewer king van groofen invloed zijn", zoo be sloot de minister. De drie vakcentralen en de daarbij aangesloten bonden in de bouwbedrijven hebben thans den minister een telegram gezonden, waarin wordt gezegd: „Uw mededeeling de noodzakelijkheid daar van te bepalen nadat een regeling in zake credietverleening is tot stand ge komen, is momenteel geen oplossing. Eventueele credietverleening werkt eerst langzaam door. Heeft o.i. voor dit jaar zeer geringe beteekenis. Werk loozenkassen van de vakbonden niet in staat langer aan reglementaire ver plichtingen te voldoen. ,'Kasbesturen zullen drastische maatregelen moeten nemen en werklooze arbeiders naar de overheid moeten verwijzen. Vragen als nog dadelijk hulp van de regeering on afhankelijk van eventueele credietver leening." Wanneer de regeering niet tot me dewerking bereid zal blijken te zijn, zullen de kasbesturen nog deze week ingrijpende maatregelen moeten treffen, 84. Spencer boog plechtig, terwijl Nina schril lachte. Is het omdat wij geen goed ge zelschap zijn? vroeg ze. Dat heb ik niet gezegd, antwoord de de baronet strak. Poeh! zei het meisje, schouderop halend. Sir Peter keek kwaadaardig. Hij haat te haar manier van „poeh" te zeggen zelfs nog meer dan haar glimlach. Dames en heeren, zei Spencer vroolijk, als gastheer wil ik den eer sten toast uitbrengen. Hij hield zijn glas op armslengte, even boven den rand van zijn voorhoofd en keek er bewonderend naar. De Decker! zei hij plechtig, en dronk. HOOFDSTUK XXXI. De glimlach verdween van alle an dere gezichten met uitzondering van dat van Lee Wang. De Chinees keek van den een naar den ander of hij het niet begreep en vestigde toen zijn on- aldus besluit een communiqué der vak centrales. In dezitting van 7 Juni werden de volgende personen gedagvaard: L. J, van den B., 42 j., fabrikant te Clinge, wegens beleediging van Johan nes Lauwrijs te Clinge op 5 April 11. Eisch 10 of 5 d.h. Uitspraak ƒ5 of 2 dagen hechtenis. Mr. P. Adriaanse vroeg vrijspraak. J. F. Th. N., 25 j., werkman te Rot terdam, wegens beschadiging van een huisdeur, toebehoorende aan G. van Gijsel te Hulst op 8 April 1932. Eisch en uitspraak 15 of 10 d.h. A. C. R. P-, 29 j„ paardenkooper te Loochristie (België) wegens verduiste ring van een kelderwinde, toebehooren de aan Petrus Apers, welke kelderwin de hij door bemiddeling van G. de^Meij- er, van Apers had geleend, te Zuiddor- pe op 2 Januari 1932, Eisch en uitspraak vrijspraak. J. R„ 47 j., zonder beroep te Bosch- kapelle, wegens wederspannigheid te gen den wachtmeester der Koninklijke maréchaussée Jeremiasse en den maré- chaussée Hariot, toen de deurwaarder Poppe op 18 April 1932 te Boschkapelle bezig was met de door haar bewoonde woning te ontruimen, krachtens een vonnis der Rechtbank te Middelburg, en de deurwaarder haar gelast had zich te verwijderen. Eisch 20 of 10 d.h. Uitspraak vrij spraak. Mr. Kuipers achtte het ten laste ge legde niet bewezen en vroeg vrijspraak, R. C. van H., 25 j., werkman te West- dorpe, wegens diefstal van een dynamo Van een electrischen rijwiellantaarn, toebehoorende aan Franciscus D'Hont, te Wachtebeke (België), in het begin van Februari 1932. Eisch en uitspraak 15 of 10 d.h. J. N. de F., huisvrouw van D. B., 30 j., zonder beroep te Hontenisse, we gens het rijden als bestuurster van een motorrijtuig op den Provincialen weg van Hulst naar Walsoorden, niettegen staande haar bij vonnis van den Kan tonrechter te Ter Neuzen het bestu ren van motorrijtuigen tot 30 November 1932 was ontzegd, gepleegd op 23 April 1932. Eisch 50 of 10 d.h. Uitspraak 30 of 10 d.h. M. d. J„ 35 j., slager te Breskens, wegens mishandeling van Jan den Ha mer te Middelburg op 28 April 1932. Eisch en uitspraak 15 of 10 d. h. K. O, G. S., 29 j„ schippersknecht aan boord van het schip „Sarto", wegens be leediging van Wessel Vermeulen te Ter- neuzen op 27 April 1932. Eisch en uitspraak 1 of 1 d.h. J. L. v. T„ 24 j., werkman te Terneu- zen, wegens diefstal van een hamer, een bakje spijkers en een boortje, toebehoo rende aan Leendert Kanters, ter Ter- neuzen op 3 Mei 1932. Eisch: 7.50 of 5 d. h. Uitspraak: 5 of 2 d. h. A. J. L., 22 j., werkman te Terneuzen, wegens diefstal van een ijzeren hamer, toebehoorende aan Leendert Kanters, te Terneuzen, op 3 Mei j.l. Eisch: 7,50 of 5 d. h. Uitspraak: 5 of 2 d. h. W. S., 35 j., timmermansknecht te Souburg, wegens beschadiging van een betonnen rioleeringsbuis, toebehooren de aan de gemeente O. en W. Souburg, te Souburg op 4 April j.l, Eisch en uitspraak 10 of 5 d. h. G. A. L., 24 j., landarbeider te Co- lijnsplaat, wegens diefstal van een per- noozelen blik op Spencer. Vervloekt, mijnheer! Wees ver standig! snauwde sir Peter, de ontstel lende stilte verbrekend. Brace! zei Spencer streng. Het is nog geen tien uur. Denk daar aan, als het je belieft. Sir Peter keek een oogenblik boos, verborg toen zijn aandoening achter een uitdagend masker en boog. Het spijt me, mijnheer, veront schuldigde hij zich koel. Spencer keek hem een oogenblik fronsend aan, toen keerde hij zich tot de anderen, die hem met verschillende graden van verbazing aankeken. Ziet U, zei hij rustig. Ik voel dat ik een kleine schatting schuldig ben aan dien romantischen inbreker, die het mogelijk gemaakt heeft dat ik mijn levenslange eerzucht kon verwezenlij ken, om een gentleman te worden al was het slechts voor zes maanden. Verontschuldig U niet, zei Eric vriendelijk. Iedere toast is een goed ex cuus om zulken Chablis te drinken. Ik weet niet wat mijn ouders zullen zeg gen, als zij weten, dat ik ben gaan drin ken. Henry Aimsbury bracht met moeite een droevigen glimlach te voorschijn. We zullen leeren het te verdragen verzekerde hij zijn zoon, zijn eigen wijn met zichtbaren tegenzin drinkend. Spencer zette zijn glas op den schoor koenpaal, toebehoorende aan P. J. van der Zande, te Colijnsplaat, op 16 April j.l., subsidiair werd hem verduistering van dien paal ten laste gelegd. Eisch en uitspraak 10 of 5 d. h. K. M„ 38 j., visscher te Vlissingen, we gens mishandeling van Lieven van Eenennaam en Jacob van Belzen te Vlissingen op 22 April j.l, Eisch: 10 of 5 d. h. Uitspraak: 10 of 3 d. h, K. M„ 22 muzikant te Tholen, in een woonwagen, wegens diefstal van 2 bossen stroo, toebehoorende aan C. van der Weele, te Colijnsplaat, op 26 April 1932. Eisch: 15 of 10 d ,h. Uitspraak: 10 of 5 d. h. P. C. S., 19 j., varensgezel te Krui- ningen, wegens mishandeling van Ser- vaas Verbrugge te Hansweert op 30 April j.l. Eisch en uitspraak 10 of 5 d. h. A. S., 24 j„ werkman te Middelburg, wegens mishandeling van Salomon Buijs te Middelburg op 4 Mei j.l. Eisch: 1 of 1 d, h. Uitspraak: 0,50 of 1 d. h. L. V., 53 j., venter te Goes, wegens mishandeling en beleediging van den Rijksveldwachter-brigadier C. de Jonge, te Kattendijke op 9 Mei j.l. Eisch en uitspraak 3 weken gevange nisstraf. De vijfde Kamer der Amsterdamsche rechtbank heeft bevestigd het door den Amsterdamschen Kantonrechter gewe zen vonnis, waarbij de heer J. F. Staal, directeur van hotel „Suisse" aldaar, die zich te verantwoorden had wegens het doen afleveren van versch brood vóór tien uur 's morgens in de ontbijtzaal van zijn hotel, van rechtsvervolging was ontslagen. Bij de behandeling in appel had het O.M. het ten laste gelegde bewezen ge acht en één gulden boete, subs, een dag hechtenis gevorderd. Men schrijft uit Zeeland aan de Maas bode: De eerste kruisbessenveiling in Zee land is weer gehouden en spoedig zul len we weer in het volle seizoen zitten. Na de kruisbessen volgen al spoedig de aardbeien, andere bessen, kersen, enz. Het wordt dan weer druk in de boom gaarden en tuinderijen en ook aan de veilingen. De kruisbessen beloven geen grooten oogst. Over het algemeen betreurt men het echter niet dan de oogstvooruitzich- ten ongunstiger zijn dan in voorafgaande jaren, omdat de kans op een wat hoo- geren prijs daardoor stijgt. Sommige telers zijn omtrent de toe komst van de kruisbessenteelt zeer pes simistisch en meenen, dat de kruisbes- sencultuur als leverancier van grondstof voor de jambereiding ten doode is op geschreven en er binnen eenigen tijd aan de zgn. pulp geen behoefte meer zal bestaan. Een statistiek van de ge durende de laatste drie jaar uitgevoerde hoeveelheden kruisbessenpulp leert ech ter, dat die hoeveelheden zeker niet af nemen. De crisis zit meer in den prijs dan in de kwantums. Wil er sprake zijn van een redelijke vergoeding van de productiekosten, dan mag de prijs niet ver beneden de 10 ct. per kg dalen afgezien nog van eenige winst voor den ondernemer. Maar de femiddelde prijs aan een der grootste ruisbessenveilingen bedroeg in 1930 4.51 en in 1931 4.97 cent, tegen 12 en 13 cent in de jaren 1927 tot 1929. Er steen. Nu aan de zaken zei hij opgewekt. Nina stond half van haar stoel op en tikte Lee Wang op den schouder. Oh, ga als het je blieft nog niet weg vroeg Spencer haastig, naar het meisje gaande en zijn hand zacht op haar arm leggend. Het gebeurt niet dikwijls dat wij het genoegen van je gezelschap in de studeerkamer hebben en onze zaken zullen niet zeer lang duren. Je moet die geen inbreuk laten maken op onzen avond samen. Nina ging schoorvoetend zitten en wierp een achterdochtigen blik op Lee Wang, die rechtop zat op den rand van zijn stoel en recht voor zich uitkeek met een uitdrukking van zacht geluk. i Het is hoe zegt U het? wel wat laat in den dag voor deze gezellig heid, nietwaar? vroeg Nina scherp. Is het dat wij zes maanden samen zijn ge weest, ja? Eens heb je tegen mij gezegd: loop naar de hel! i St, zei Spencer met een glimlach. Niet in deftig gezelschap, als het je blieft. Hij maakte een gebaar van berusting. Natuurlijk, als je liever weggaat, zei hij. Poeh! barstte Nina raadselachtig uit, en zij ging weer zitten. Is het noodig dat wij vanavond getuigen hebben? vroeg Aimsbury ge prikkeld. Het kan noodig zijn dat wij helpers hebben, antwoordde Spencer raadsel W volle maan 3 LAATSTE KVABTIER 0 NIEUWE MAAN VENUS© MAKS JUPITËB SATUBNUS Sterretijd 16 h 8 min. In het N.N.W. gaat Venus juist on der. Het E.K. van de Maan vindt men voor 8 Juni, nabij Jupiter, laag in het W.; 11 Juni staat de maan tusschen Leeuw en Maagd, 14 Juni tusschen Maagd en Schorpioen. zijn dus de laatste jaren op de kruisbes sen gevoelige verliezen geleden. De eerste veiling in 1932 was nog niet bepaald bemoedigend. De opbrengst was 7.7 cent. Wat de overige bessen betreft, deze vertoonen een beteren stand. Over den stand van de aardbeien hoort men meer klagen. Vroege pruimen zullen zeer schaarsch zijn, latmatig. Vroege appéls laten zich vrij goeG aanzien, de late vertoonen een afwisse lenden stand. EEN KWAADAARDIGE HOND. - Het zoontje van de familie R. te W a s- s e n a a r werd ernstig in het been ge beten door den hond van mejuffrouw De W. Aangezien het kwaadaardige beest een voortdurend gevaar oplevert, zal het op verzoek van de eigenaresse worden doodgeschoten. DOOR AUTOBUS OVERREDEN. - Te Z a a n d a m is Dinsdagmiddag de 22- jarige mej. A. S. uit Koog a.d. Zaan, die achter een stilstaande vrachtauto van daan kwam met haar fiets kómen te val len. Op hetzelfde oogenblik passeerde een autobus. De juffrouw kwam' onder den auto terecht en kreeg tw'ee wielen, over zich heen. De ongelukkige was vrijwel op slag dood. Voorzoover het onderzoek heeft uitgewezen, treft den chauffeur B. geen schuld. DAME BEIDE BEFNEN AFGERE DEN. Dinsdagavond wilde een 26- jarige dame op de kruising Willems- parkweg—Jacob Obrechtstraat te Am sterdam fietsend de trambaan over steken. Vlak achter haar reed de tram. Door belsignalen trachtte de bestuurder de aandacht van de dame te trekken. Zij werd daardoor echter waarschijnlijk ze nuwachtig en stak toch de tramrails over met het noodlottig gevolg, dat zij door den motorwagen werd gegrepen en overdeden. Onmiddellijk werd de tram opgevijzeld, waarna het slachtof fer in ernstigen toestand naar het Te?.- selschade ziekenhuis werd vervoerd. achtig. Eric keek door half gesloten oogen naar zijn vader, terwijl Enid haar glas in haar vingers ronddraaide en de zenuw achtige schokken in haar keel trachtte meester te worden. Heb je de noodige formulieren, Harker? vroeg Spencer kortaf. Ze zijn alle hier antwoordde Har ker flegmatiek, terwijl hij een pak papie ren, docr elastiek gebonden, uit een binnenzak haalde en op tafel legde. Goed. Nu hebben we alleen de obligaties en Aimsbury's cheque noodig. Dan kan dit huis weer normaal worden, zei Spencer glimlachend. Hij wendde zich tot sir Peter. Brace? Ik kan slechts herhalen dat ik niet weet waar ze zijn! antwoordde de baro net brommig. Henry Aimsbury stond op en er sprak vrees uit iedere lijn van zijn vertrok ken gezicht. Weet je niet waar ze zijn? her haalde hij ongeloovig. Ik heb niet het flauwste begrip waar zij zijn, mijnheer! zei sir Peter uit dagend, Ik ben niet gewend te liegen! Aimsbury's Hppen grilden en zijn oogen flikkerden van doodsangst. Weet je wat dit beteekent! zei hij met voorgewenden strijdust. Niet voordat ik weet wat de obli gaties voor jou beteekenen, Aimsbury, Vermoedelijk zijn haar de beide beenen afgereden. Den bestuurder van dé tram treft geen schuld. CLANDESTIENE DISTILLEERDERIJ ONTDEKT. 't Was de politie te U 1- r u m sinds geruimen tijd bekend, dat in de omgeving een geheime distilleerderij moest gevestigd zijn. Tenslotte kreeg men een spoor in handen, dat leidde in de richting van eenige woonschepen en na een verder onderzoek had men vol doende aanwijzingen om het woonschip van zekeren R. aan een nadere inspec tie te onderwerpen. Inderdaad trof men er de gezochte in stallatie aan. Alles was in volle werking, zoodat den bewoner weinig anders overbleef, dan een volledige bekentenis af te leggen. Het toestel is in beslag ge nomen. Tegen R. is procesverbaal op gemaakt. Dinsdag had aan de Vijverstraat te Breda een ernstige aanrijding plaats tusschen een auto en een wielrijder. Deze laatste, zekere v. d. W., werd, met een ernstige hersenschudding ver voerd naar het nabije Diaconessenhuis. Zijn toestand is bedenkelijk. Dinsdag is te Hoogeveen de 16-jarige J. H., door een vrachtauto aangereden. De jongen kreeg de wie len over het lichaam en was op slag dood. Dinsdagavond is brand uitgebro ken in de fabriek van den graanhande laar V. staande aan de haven te Maas sluis. Spoedig stond de fabriek, wel ke een complex van drie gebouwen be slaat in lichten laaie. De brandweer, weldra versterkt door de motorspuiten uit Delft, Maasland en Vlaardingen, trachtte de belendende perceelen te behouden. De fabriek is totaal afge brand. Het nieuwe fabrieksgebouw is een prooi der vlammen geworden. Be halve kostbare machines, zijn ook de voorraden verloren gegaan, o.m. lag voor verzending gereed een duizendtal ba len verwerkt graan en 100 ton onver werkt graan. De belendende perceelen konden behouden blijven. klonk het slimme en scherpe antwoord. We zullen het nu niet hebben over mogelijke gevolgen voor sir Peter, viel Spencer in, zich tot Aimsbury wendend. Maar als U ons zoudt willen zeggen waarom U zich ontdeed van die obli gaties, mijnheer Aimsbury zou het ons misschien helpen om eenig denkbeeld te krijgen van hun tegenwoordige ver blijfplaats. Henry Aimsbury verslapte éichbaar. Zijn oogen dwaalden rusteloos van Spencer naar sir Peter en weer terug. Zijn lippen bewogen zich zenuwachtig; zijn handen gingen snel open en dicht en op zijn voorhoofd vertoonde zich wat zweet. i Ik ik zou niet denken dat het noodig is dat we hierop verder ingaan? antwoordde hij onzeker. Ik geloof dat ik het niét met U eens kan zijn, mijnheer Aimsbury. Er klonk een toon van rustige autoriteit in Spencer's stem. Waarom deed U ze van de hand,? Ik ik deed ze niet van de hand, mijnheer e Spencer, zei Aimsbury. Zooals U weel beleende ik ze alleen maar. Praat er als het U belieft niet om heen, mijnheer Aimsbury, gebood Spen cer, en zijn stem had een metalen klank.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5