provinciale j^eeuwsche No. 132. Twee Bladen. DINSDAG 7 JUNI 1932. Eerste Blad. 175e Jaargang. BINNENLAND. ZEELAND. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJS RECHTZAKEN. WEER EN WIND. LANDBOUW. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen £2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regelvoor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg T elefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10elke rage) meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk' kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent. KANAALPLANNEN IN W. N. BRABANT. Ir. J. A. Jacobs te Oudenbosch heeit in een brochure een oplossing aan de hand gedaan van de hangende kwesties bij de kanaalplannen in W. N. Brabant. Hierin geeft hij eerst een resumé van de afwateringsmoeilijkheden in de stroomgebieden van Mark en Vliet. De oplossing wil de afwateringsmoeilijkhe den wegnemen en tevens voldoen aan de bestaande verlangens t.o.v. de scheepvaart. Zoowel het stroomgebied van de Mark als van de Vliet zou hij willen splitsen in twee panden, een boven- en een benedenpand. Het stroomgebied van de Boven- Mark als dat van de Boven-Vliet zou hij een aparte strooming willen geven. De Boven-Vliet door een afwaterings- (tevens Scheepvaartjkanaal van den Vliet even beneden Roosendaal in di rect westelijke richting naar Bergen op Zoom, alwaar het in de Oosterschelde zou uitmonden. Aldus van het bovenwa ter bevrijd, zou op den Beneden-Vliet heel gemakkelijk een laag peil te hand haven zijn, ten gerieve van de loozing der daarop uitwaterende polders. De beide panden zouden aldus van elkander onafhankelijk worden wat de loozing betreft, de grondverbetering zou met succes kunnen worden door gevoerd, de afwatering ware in goede banen geleid en aan de scheepvaart behoeften zou zijn voldaan. De Boven-Mark zou onmiddellijk moeten loozen op het Hollandsch Diep door middel van het Terheyden's- Heerenhuiskanaal (ontwerp ir. Jacobs) tot het uitvoeren waarvan het Heem raadschap van Mark en Dintel bereids heeft besloten; het benedenpand, dat door een schutsluis bij Terheyden van het bovenpand zou zijn gescheiden, zou loozen via Dintelsas Op deze wijze zouden de hooge wa terstanden te Breda worden genormali seerd, voor het benedenpand, waarop de Haagsche beemden moeten uitwate- ren zou een mogelijke peilsverlaging kunnen worden verkregen. Resumeerende komt ir. Jacobs tot de samenvatting van de volgende wer ken, die ter voorziening in de behoef ten van West-Brabant dienden te wor den uitgevoerd; lo een kanaal Terheyden's-Hee- renhuis, geraamd op 2.200,000. 2o. een kanaal RoosendaalBer gen op Zoom, geraamd op 3.500.000. 3o. de Mark-Vliet-verbinding, ge raamd op 650.000. Voor ruim zes millioen ware aldus in de primaire behoeften van West- Brabant op ontwaterings- en scheep vaartgebied te voorzien. NEDERLAND EN BELGIë. Vandaag zal een delegatie van de Bel- gisch-Luxemburgsche economische unie, onder voorzitterschap van den heer Suelens, naar Den Haag gaan om er de besprekingen te vervolgen over een nieuw handelsverdrag tusschen Neder land en België. De onderhandelingen zul len waarschijnlijk van 7 tot 10 Juni ge houden worden en de punten behande len, die bij de eerste besprekingen hangende waren gebleven. De toestand van mr. Th. Heems kerk, die in het Diaconessenhuis te Utrecht wordt verpleegd, was gister avond elf uur onveranderd. I Pe Algemeene Nederlandsche ver- eeniging Het Groene Kruis houdt op 16 en 17 Juni een congres te Utrecht. Op dit congres zullen de onderwerpen kraamhulp en de taak der kruisvereeni- gingen ten opzichte van de lichamelijk gebrekkigen worden behandeld. In een Maandagmiddag te Utrecht gehouden gecombineerde vergadering van de hoofdbesturen van den Platte- landersbond en de Nationale Boeren- en Tuinderspartij „Het groene front", is be sloten tot fusie behoudens goedkeuring der algemeene vergaderingen. Als naam der, aan één geworden organisatie is gekozen, Nationale Boeren Tuinders- en Middenstandspartij (Plattelandersbond en Nationale Boeren- en Tuinderspartij Het groene front.) De gistermiddag te Utrecht ge houden buitengewone algemeene ver gadering van den Bond van Ambtena ren in dienst bij de Ned. Spoorwegen heeft nadat het gewijzigde voorstel van de directie der Nederlandsche Spoor wegen in de afdeelingen bij schriftelijke stemming met vrijwel algemeene stem men wa« afgewezen, zich met algemeene stemmen tegen dit voorstel verklaard. Een Vereeniging tot Bevordering van het vliegwezen op Walcheren. Zaterdagmiddag, op Haamstede, zijn de grondslagen gelegd voor een Vereeni ging tot bevordering van het luchtver keer van en naar Schouwen-Duiveland; op Walcheren heeft zich reeds een co mité gevormd, dat hetzelfde doel na streeft. De bestaande luchtvaartcomités toch zijn meer technisch-adminstratief ge- örienteerd: zij hebben eigenlijk tot taak een aantal autoriteiten bijeen te bren gen, teneinde de verschillende vraagstuk ken, verbonden aan de bevordering van het luchtverkeer, zoo vlot mogelijk op te lossen; dat zij in deze richting veel en goed werk deden, en dat er in de toekomst nog veel werk voor hen aan den winkel zal zijn, staat dan ook wel vast. Een dergelijk officieel comité is ech ter minder geschikt stelt zich ook niet ten doel propaganda voor de lucht vaart te maken in breederen kring; po gingen om bv. door het organiseeren van een lezing, of zelfs van een demonstra tie of een heel vliegfeesi, de belangstel ling en het enthusiasme voor het vlieg wezen in alle kringen te bevorderen, liggen, naar veler meening, niet op den weg van dit officieel comité. Teneinde dit deel van het terrein te bestrijken is besloten tot de oprichting van de „Vereeniging tot be vordering van het vlieg wezen op Walcheren"; het voorloopig bestuur daarvan is samen gesteld als volgt; burgemeester C. A. van Woelderen, Vlissingen, voorzitter; dr. S. S. Smeding, Middelburg, secre taris; de heer J. M. Smits, Vlissingen, penningmeester; leden zijn verder de heeren W. Berdenis van Berlekom, J. Onderdijk en L. baron van Randwijck te Middelburg; A. Smit en dr. Staverman te Vlissingen en jhr. H. A. van Doorn te O.- en W.-Souburg. Het doel dezer nieuwe vereeniging zal zijn de bevordering van het vlieg wezen op, van en naar Walcheren in den ruimsten zin des woords en door alle goede middelen; ondersteld mag daarbij worden, dat zij vriendschappelijke be trekkingen zal aanknoopen met hare Schouwen-Duivelandsche zustervereeni- ging. MIDDELBURG. De nieuwe stukken die heden op het carillon van den Langen Jan worden geplaatst, zijn Heel uur; Seht, er kommt mit Preis gekrönt, Handel; Half uur: Scherzando, Mozart; Kwart vóór: Waar de blanke top der duinen, R. Hol en Kwart over: Onze duinen, Huber. Het eerstvolgend Abdij-concert zal plaats hebben Zondag 12 Juni e.k. des middags 12 h. Het is ons gebleken, dat er twijfel heerscht over het al of niet houden van een paardenmarkt, nu er geen verloting is uitgeschreven. Wij kunnen daarom melden, dat wel degelijk een paardenmarkt gehouden wordt en wel op Donderdag 23 Juni op het Molenwater. Het plaatselijk crisiscomité ont ving van de bekende tabaksfirma Douwe Egberts, te Joure 1000 pakjes tabak, die onder de werkloozen zijn verdeeld. ZUÏD-BEVELAND. BAARLAND. De voorzitter van het Centraal stembureau heeft in de vaca ture wijlen den heer H. Schout benoemd tot lid van den gemeenteraad den heer J. de Rijk, (a.-r. partij). KWADENDAMME. Bij het Zaterdag gehouden concours, gegeven door de sociëteit „Victoria", waaraan door 12 sociëteiten met 49 schutters werd deel genomen, behaalde de navolgende per sonen de hoofdprijzen: Hoofd vogel: A. Luyk van Willem Teil te Kapelle; le klep: J. van Doorn van Zorgvliet, te Ellewoutsdijk; 2e klep: A. Luyk, voornoemd; le zijvogel: J. BBSm Men moet te breeddenkend zijn om te tobben, te nobel om zich te erge ren, te sterk om te vreezen, te onver schillig om neerslachtig te wezen. Benito Mussolini. Rijk van Willem Teil te Ovezande; 2e zijvogel: J. de Booy van JulUna te Ou- delande; le hoofdkal: A. Luyk, voor noemd; 2e hoofdkal: D. v. d. Poel van Juliana te Oudeiande; le kleine kal: A. Luyk, voornoemd; 2e kleine kal: D. v. d. Poel, voornoemd. NOORD-BEVELAND. KORTGENE. Maandagmiddag verga derde alhier de gemeenteraad, onder voorzitterschap van den heer J. C. Schuilwerve, tevens secretaris. Afwezig de heeren Salomé, Hollestelle en Wol- se. De voorzitter herdenkt het overlijden van den heer A. de Vos, die vanaf 1902 havenmeester, en van 1912 marktmeester van de gemeente Kortgene is geweest. Er is bericht ontvangen van het mi nisterie van Economische Zaken en Ar beid, dat de wet op de winkelsluiting in orde is bevonden. De voorzitter doet mededeeling dat de plaatselijke afdeeling van de ver eeniging op Geref. grondslag in hooger beroep is gegaan bij Ged. Staten, inzake het vorige raadsbesluit, waarbij besloten werd, niet tot den bouw van een nieuwe school op Geref. grondslag over te gaan, daar er van andere gemeenten ook kin deren zouden moeten komen. N.a.v. een verzoek van den heer J. A. van Boven Jr., om over te gaan tot een verbod om vuilnis te werpen in de sloot bij zijn woning stelt de heer Dorst voor, daar een bordje te plaatsen met: „Verboden vuil te werpen", op voor waarde, dat de firma Schippers er geen bezwaar tegen maakt, die de helft van den grond daar ter plaatse bezit. Aldus werd besloten. De voorzitter deelt mee, dat de provincie rechtstreeks als kooper zal "optreden van den verbeterden weg in den Frederikspolder, en deelt verder mee, dat momenteel 2.082 loon aan grondwerk is uitbetaald. Verder zal de aanbesteding voor verdere verbetering daar ter plaatse ter hand genomen wor den. Een verzoek van O. Scherp om onthef fing van de winkelsluitingswet voor 21 dagen wordt toegewezen. Dit besluit is geldig voor alle winkeliers. De personeele belasting voor biljar ten werd zoo gewijzigd, dat de zes ver gunningshouders voortaan 20 belasting moeten betalen. Dit bedrag is vroeger 40 geweest. Bij de rondvraag vraagt de heer Dees of er werkobject is. De voorzitter moet dit ontkennend beantwoorden, doch zegt, dat er spoedig werk gemaakt zal worden met de aanbesteding in den Frederikspolder. Verder zullen B. en W. aan Ged. Sta ten vragen, wat de kosten beloopen voor verbetering van den weg naar Geersdijk tot de grens van de gemeente Wissen- kerke. De heer De L o o f f acht het nu al noodig, om werkverschaffing te vinden voor den aanstaanden winter. Hij oppert ook het plan om dan een steunregeling in het leven te roepen, als de kosten voor den weg naar Geersdijk eens te hoog werden. De voorzitter acht een steunregeling niet goed voor de mo raliteit van de werkloozen, ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. AXEL. De Vereen, voor Vreemdelin genverkeer te Axel heeft besloten een winkelweek met attractie's te organi seeren van 28 Aug.3 Sept. Hieraan zullen verbonden worden verschillende concerten, waarvoor vereenigingen zijn genoodigd, voorts vuurwerk en een wed strijd onder de cliëntèle ten behoeve van de winkeliers. Zij stelt 500 beschik baar. Ook zullen loten of biljetten wor den uitgegeven, als 4 korting. AXEL. In overleg met het bestuur van den Chr. Boeren- en Tuindersbond (onderafd. Z. Vlaanderen) en de beide Protestantsche bonden van Land- en tuinarbeidersbonden wordt getracht om te komen tot een collectief arbeiders contract. Er was reeds toezegging, doch de landbouwers wenschen in verband met den gedrukten tijd geen loon vast te stellen. Opmerkelijk is, dat hier en daar Bel gische werklieden in dienst genomen worden, terwijl er nog veel werkloosheid onder eigen landgenooten heerscht. Op 67-jarigen leeftijd overleed pas toor C. J. Karskens te Werfershoef, die van 1901 tot 1906 pastoor te Z i e r i k- z e e is geweest. Ds. H. C. van den Brink, predikant bij de Geref. Kerk (H.V.) te Amersfoort, heeft tegen September a.s. emeritaat aangevraagd. Ds. Van den Brink stond o.a. te Rotterdam, Dieren en Zandvoort en heeft veel bekendheid verworven door zijn positief stelling nemen in de quaestie-Geelkerken. Te Nijmegen is in den ouderdom van 77 jaar overleden ds. W. P. J. van Haarst, em. predikant der Doopsgezin den. Hij heeft van 1881 tot 1884 te Hoorn op Texel gestaan, daarna tot 1921 te Wormer en Jisp. Eindexamen Tooneelschool. Bij het te Amsterdam (afgenomen eindexamen der Tooneelschool werd 't diploma dezer school toegekend aan de dames Corry Korevaar en Georgette Heyevsky. Mej. Korevaar is voor het volgend seizoen geëngageerd door de N.V. Rot- terdamsch-Hofstadtooneel, terwijl mej. Heyevsky zich verbonden heeft bij het Gezelschap Verkade. Benoeming van hoofden van scholen. Naar de Maasbode verneemt heeft het overleg tusschen B. en W. en den inspec teur van het L.O. in de inspectie Amster dam, omtrent de toepassing van z.g. „ancienniteits-stelsel" bij de voorberei ding der benoeming van hoofden van openbare lagere scholen in deze ge meente niet tot overeenstemming geleid. Er zal thans een oproeping van solli citanten voor hoofd eener school voor gewoon lager onderwijs te Amsterdam worden gedaan, overeenkomstig het Ko ninklijk Besluit van 31 December 1920, waarop alle bevoegden zich kunnen aan melden. Examen hoofdonderwijzer (es). De minister van O., K. en W. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat: het schriftelijk gedeelte van het in 1932 af te nemen hoofdakte-examen zal plaats hebben op Dinsdag 5 Juli a.s.; de monde- delinge examens zullen aanvangen op Maandag 18 Juli a.s.; de commissiën, met het afnemen dezer examens belast, zal o.a. zitting houden te: Rotterdam II: voor de inspectiën Brielle, Dordrecht, Gorinchem, Goes, Middelburg en Neuzen. Voorzitter dezer commissie is A. Smit Jzn., inspecteur van het L. O. te Rotterdam. Tot voorzitter der commissie af te nemen te 's Gravenhage is aange wezen de heer C. Wit, inspecteur van het L. O. te Middelburg, Het Roode-Kruisteeken misbruikt. De Hooge Raad heeft arrest gewezen in de zaak van den officier van Justitie' te Amsterdam contra iemand, die in zijn woning aan de Oude Doelenstraat al daar een biljet voor het raam had han gen met een rood kruis op een wit veld, waardoorheen een verminkt gelaat en eronder: Weigert te geven aan de Roode Kruiscollecte! Op grond van art. 435 bis van 't Wet boek van Strafrecht werd een vervol ging ingesteld, waarbij de officier stelde dat het Roode-Kruisteeken alleen ge voerd mag worden door den geneeskun digen dienst van het leger en het Roode Kruis. De rechtbank achtte het ten laste ge legde niet strafbaar, omdat de wetge ver met art. 435 bis Sr. heeft willen tref fen: a. het gebruik maken van het Roode- Kruisteeken voor eenig handelsdoel; b. het gebruik door onbevoegden van 7-VI-'32: Maandag hoogste lucht- temperatuur 15.8 °C; (61 °F); laagste 8.9 °C (48 °F). Heden 9 h: 11.8 °C; 12 h: 13.7 °C, 1.3 mm regen. Hoogste ba rometerstand alhier 768 mm, laagste 765 mm. Hoogste barometerstand 770.6 mm te Valencia; laagste 750.2 mm te Röst. Verwachting tot Morgenavond: Zwakke tot matige wind uit W. rich tingen, meest zwaar bewolkt tot betrok ken, waarschijnlijk eenige regen, iets warmer. Zon op: 4 h 42; onder 21 h 15. Licht op: 21 h 45. Maan op: 6 h 45; onder: 24 h 22. E.K.: 11 Juni. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkupelle is 28 min. en Domburf 23 min, vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). Juni. Hoogwater. Laagwater. Di. 7 4.06 16.20 10.26 22.53 Wo. 8 S 4.44 16.58 11.03 23.35 Do. 9 5.29 17.43 11.43 Vr. 10 6.16 18.32 0.30 12.25 vlag of armteeken van het Roode Kruis; De rechtbank ontsloeg verdachte van rechtsvervolging, tegen welk vonnis de officier van justitie cassatie aanteeken- de. Op grond dat geen feiten of omstan digheden gebleken zijn, die strafbaar heid zouden uitsluiten, heeft de Hooge Raad thans, ten principale rechtdoende het vonnis van de rechtbank vernietigd, het bewezen verklaarde strafbaar ver klaard en verdachte veroordeeld tot 20 boete. Liefdesdrama. Voor het Bossche Gerechtshof stond Maandag .terecht W. V., die op 27 Dec. bij een vechtpartij te 's-Hertogenbosch waar hij met zijn meisje liep, J. V. heeft doodgestoken. De rechtbank had hem vrijgesproken. De vechtpartij was ont staan omdat het slachtoffer er jaloersch over was, dat zijn vroegere meisje nu met verd. omging. Verzachtende omstandigheden in aan merking nemend, eischte de adv.-gen. wegens zware mishandeling met doode- lijken afloop 2 jaar gevangenisstraf. P'rovinciale commissie uit de veilingen. Vrijdag j.l. vergaderde de Provinciale Commissie uit de veilingen in Zeeland in het veilingsgebouw te Goes. Allereerst werd behandeld enkele Fustaangelegenheden en wel wat betreft de prijzen voor statiegeiden en huur van kisten en bushels Vanwege het centraal bureau waren de statiegelden reeds bepaald op 60 ct. voor de kist en 50 cent voor de bushel, welke regeling voor het geheele land geldt. Voor de huur werden echter geen uniforme prijzen gesteld, doch algemeen was men van oordeel dat dit wel pro vinciaal moet worden geregeld. Daar de Veilingsvereeniging te Ka pelle haar huurprijzen reeds had vastge steld en wel lager als deze volgens het oordeel der andere veilingen moeten zijn, zal deze worden uitgenoodigd om haar alsnog te wijzigen. Voor de aardbeienchips was het wel mogelijk een uniformen prijs vast te stel len voor alle veilingen. Deze zal nader aan de leden worden bekend gemaakt. Wat de terugneming der chips van de handelaren betreft werd een voor alle veilingen geldende regeling ingesteld. In bespreking kwam voorts het inder tijd opgemaakte plan tot steunverlee- ning aan de kruisbessen teelt. Inmiddels is echter gebleken dat vol gens een bericht uit de Nieuwe Rotter- damsche Courant de commissie Lovink zich met deze steunverleening aan den tuinbouw heeft bezig gehouden en aan de regeering heeft voorgesteld om een zekeren toeslag op den veilingsprijs te geven wanneer deze beneden den pro ductieprijs blijft. Hiervoor zou een bedrag van ten hoogste 20 millioen uit 's Rijks schat-

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 1