TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 2 JUNI 1932. No. 128. ZEELAND. FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG WALCHEREN. Gemeenteraad van Arnemuiden, ARNEMUIDEN. Onder leiding van den burgemeester, den heer H. G. Hor- ninge, vergaderde de raad Dinsdagmid dag in voltallige zitting. Mededeelingen. Medegedeeld werd dat de heer Joos Marteijn zijn benoeming tot lid van de schattingscommissi'e voor de rijks in komstenbelasting niet aanneemt. Ingekomen is een propagandage schrift inzake het te houden tweede congres voor Kleuterzorg met verzoek om finantieelen steun. De kosten van hulpverleëning door de brandweer van Middelburg bij den brand in den nacht van 3 op 4 Mei j.l. bedragen 76.70. Herverpachting „Het Veer tje," Aan de orde is een voorstel van B. en W. tot herverpachting van het veer over het Arnekanaal. De Voorzitter zegt dat de ge ringe belangstelling voor het veer ze ker zijn oorzaak vindt, dat hiervoor voortaan geen verlof zal worden ver leend. Hij stelde namens de meerder heid van B. en W, voor, het verlof als nog hiervoor te vergunnen. De heer B. Franse zegt, dat hij des- gewenscht ter gemoetkoming aan de principieele bezwaren der antirevoluit- onaire raadsleden, er in tegemoet wil komen om het verlof niet voor den Zondag te verleenen. De heer A. Schuit blijft er tegen dat er van gemeentewege een verlof wordt geëxploiteerd. De heer C. S. van Eenennaam blijft er tegen, omdat het allicht aanlei ding tot verboden verkoop van sterken drank geeft. De Voorzitter zet uiteen, dat dit nog veel moeilijker is tegen te gaan, wanneer er geen verlof verleend wordt. Ook hij heeft geen bezwaar, de voor waarden van Zondagsluiting in de pacht overeenkomst op te nemen. Het voorstel van B, en W. wordt met 4 voor en 3 tegen aangenomen, tegen de heeren P. A. Baaijens, wethouder, Schuit en Van Eenennaam. Lid schattingscommissie. Tot lid der schattingscommissie wordt de heer J. Langebeeke benoemd. Zekerheidsstelling ontvan' ger. Door de steiging van het bedrag der inkomsten en uitgaven der gemeente, moet de zekerheidsstelling van den ge meente-ontvanger worden verhoogd. B. en W. stellen voor die op 3250 te laten en den ontvanger te verplich ten geen hooger bedrag aan gelden der gemeente dan de zekerheidsstelling in kas te houden; het meerder moet steeds worden gestort op de Bank van Neder- landsche Gemeenten, Dit geld kan hier alleen worden afgehaald, met medewer king van den Burgemeester. De raad vindt deze regeling goed. Agent arbeidsbemiddeling. Tot agent 'der arbeidsbemiddeling benoemt de raad den tegenwoordigen correspondent, de heer A. Buijs Jzn. B, en W. stellen voor een vergoeding te geven van 20 's jaars. De heeren Van Eenennaam en J. K. Q r u c q vinden dit wel wat weinig en stellen voor hiervoor 50 als ver goeding te geven. De Voorzitter zegt dat 20 ze ker een gering bedrag is, gezien het vele werk dat hier voor gedaan moet wor den; hij wijst er op dat hiervan 50 pCt. door het rijk wordt vergoed. Met algemeene stemmen wordt be sloten 50 belooning te geven. 79). Spencer vond dit alles heel grappig. Soms sloeg de Decker een schrillen toon aan, die een ernstigen schok toe bracht aan het vertrouwen van het pu bliek in zijn ruim opgevatte weldadig heid. Het stelen van de opbrengst van het concert, dat ten behoeve der blinde militairen gegeven was, was iets, om moeilijk overheen te komen en zijn aan slag op het fonds voor werkloozenon- dersteuning brak bijna het hart der be heerders en van romantische jonge da mes. Maar een royale, ofschoon wat late, uitdeeling van geld onder de per sonen, voor wie de opbrengst van het concert en het werkloozenfonds bedoeld was, vergezeld als het ging van een rui me uitdeeling van speelkaarten, deed het wispelturige publiek vragen naar de eerlijkheid van de concertgevers en be heerders, en naar het percentage, dat ieder met recht of onrecht kon verwach ten voor zijn zelfopofferend werk, loen kwam de nachtelijke berooving van een bank in de City en de moord op een nachtwaker, die gevonden werd met een gekreukelden Ruiten Boer in zijn hand, en een stuk van een gepolijs te stalen breinaald in zijn hart! Vaststelling vergoeding Bijz, L. O. Uit de rekening van het Bijz. L. O, blijkt, dat in verband met de kosten van de léermiddelen der openbare school door de vereeniging in voorschot te veel is ontvangen een bedrag van 427. Werkverschaffing. De Voorzitter deelde mede dat de werkloosheid nog steeds toeneemt, zoodat B. ten W. voorstellen de werk verschaffing nog voort te zetten, Spr. zou willen, dat de raad leden uit zijn midden aanwees, om met B. en W. een commissie van voorilchting te vormen bij de te werkstelling te dienen. De heer Franse zegt, dat de ge volgen van de crisis zich in onze ge meente nu zoodanig doen gevoelen, dat dit de financieele ondergang der ge meente dreigt te worden, Moreele ondergang van vele arbeids- gezonde werkkrachten en de physieke ondergang van hen die met verant woordelijkheidsbesef hier de leiding ge ven. Spr. hoopt da de raad ter voorlich ting en tot een grondige bespreking van den toestand met het college van B. en W. een commissie zal willen vormen. Het is zijn persoonlijke overtuiging is, dat het zal moeten komen tot een ruimer toeslag op het loon, dat in den landbouw moet worden betaald, en dan niet op de basis van den aard van het werk, maar op dat van het grondge bruik en wel zoo dat de eerste onmis bare krachten geheel voor rekening van den werkgever komen en de daarna be- noodigde werkkrachten met zoo noodig 75 pCt. of meer olonvergoeding. Dit zou den landbouwer, die thans onmogelijk het gangbare loon dat in den landbouw toch al aan den lagen kant is, kan be talen in staat stellen het op peil te hou den. De heer B a a ij e n s acht een com missie niet noodig en vindt het beter dat de menschen voor minder loon naar de boeren gaan werken. De heer L. P u ij p e, Schuit en Q r u c q vinden een commissie ook overbodig. De heer Van Eenennaam be grijp. zeer goed dat B, en W. de mede werking van een paar raadsleden wen- schen, om samen een commissie te vor men. De heer A. Cornelisse zegt dat de heer Franse blijk geeft, niet meer met den landbouw op de hoogte te zijn. Geen enkele landbouwer stelt een werk kracht meer te werk dan de beslist onmisbare, al zou hij er nog best een bij kunnen gebruiken en al kost die maar een 0.25 per dag. Z.i. moet de regeering hier net doen als in Italië; alleen steun aan den land bouw op voorwaarde dat ze de men schen te werk stelt. De heer Q r u c q vindt dat ook het juiste standpunt. Dat moet de regeering hier ook doen. De heer Franse merkt op, dat het dwangsysteem van Italië niet overeen komstig onzen volksaard is, hij meent dat de heer Cornelisse ook hier blijk geeft niet met den landbouw op de hoog te te zijn. De Voorzitter dringt na al het het gehoorde met klem er bij den raad op aan, mede te werken tot de vorming van een commissie. Het voorstel wordt met 4tegen en 3 st. verworpen, vóór de heeren Franse, Van Eenennaam en Cornelisse, Vervolgen^ deelt de Voorzitter mede dat de post werkloosheidverzeke ring met 1000 moet worden verhoogd, als gevolg van de hoogere uitkeeringen die thans plaats hebben. De pensioengrondslag van den heer J. P. Israël wordt in overeenstemming Eindelijk werd het publiek boos en verschrikt, en het riep luide om het bloed van den Decker. HOOFDSTUK jKXIX. Op den avond van den twintigslen Mei noodigde Eric zich zelf uit om bij Spencer en Enid te komen eten, en niet éénmaal gedurende den geheelen maal tijd maakte hij ook maar ééne opmer king, die eenigszins gerekend kon wor den betrekking te hebben op de waar digheid van den butler, die hem zoo uitstekend bediende. Hij sprak slechts nu en dan, wat zulk een buitengewone omstandigheid was, dat Spencer niet laten kon er iets van te zeggen. Heb je je durf verloren, Eric? Ik ga het gelooven, mijnheer Spen cer. Spencer keek over de tafel Enid aan, die hevig bloosde. Je zult nooit een betere gelegen heid hebben, zei hij tot Eric, toen Enid opstond en naar den salon ging. Een wel wat minderwaardig voor deel, vindt U niet? vroeg Eric onrus tig. Zoolang het een voordeel is, waar om zou je dan tobben over de mate er van? vroeg de ander. Ik ga in de stu deerkamer een sigaar rooken en laat je aan je lot over, Eric trommelde een poosje met zijn vingers op het tafellaken, nadat Spen cer heengegaan was, toen, een vertrou- met de periodieke verhooging van zijn jaarwedde gebracht. Rondvraag, Bij de ïondvraag zegt de heer Fran- s e, dat voor volledige draineering van den weg naar de Arnebrug nog 40 aan buizen noodig is. De raad keurt deze uitspraak goed; alleen de heer Baaijens en Crucq tegen. Verder zijn door het groot aantal te werkgestelden nog een vijftal kruiwa gens noodig. De raad vindt goed ook deze aan te schaffen. De heer Schuit vraagt of de werk verschaffing nog voortgang kan hebben. De Voorzitter zegt dat tot ein de Juni weer verlenging door de regee ring is verleend. Hierna besloten vergadering. ZUID-BEVELAND. KRABBENDIJKE. De rekening 1931 van de Zuid-Bevelandsche gascentrale „Oosteinde" sluit voor den gewonen dienst met een ontvang van 87263, een uitgaaf van 94.326. SCHORE. Dinsdagavond vergaderde de gemeenteraad. Afwezig de heeren G. de Vrieze en G. Zoeteweij. N. a. v. een adres van de afdeeling Schore van den Neutralen Bond van Bouwvakarbeiders in Nederland is een adres ingekomen waarin gevraagd wordt om invoering van een steunregeling voor niet meer trekgerechtigde arbei ders van die afdeeling wordt een steun regeling vastgesteld. Goedgekeurd wordt de rekening 1931 van de Gezondheidscommissie met een ontvang ad 1686, een uitgaaf ad 1091. Tegen de begrooting 1933 van die commisie met een eindcijfer van 1544 (Schore moet bijdragen 21.79) zullen geen bezwaren worden ingebracht. Op voorstel van B. en W. wordt het bedrag van de zekerheid van den ge meente-ontvanger verhoogd tot een tiende deel van den gemiddelden gewo nen ontvang over de laatste vijf jaren. Vastgesteld wordt een verordening voor het opgerichte agentschap der ar- beidsbemideling, tot agent wordt be noemd de heer H. D. Trimpe, gemeente secretaris. WAARDE. Algemeene vergadering van Ingelanden van het Waterschap Waarde, onder voorzitterschap van den dijkgraaf den heer M. H. J. Weststrate te Waarde. Tegenwoordig waren 21 Ing- gelanden, uitbrengende 24 stemmen. De rekening over 1931, waarvan de inkomsten bedroegen 19.912 waarvan de uitgaven beliepen 15,153, en waar van het goed slot beliep 4.758 werd goedgekeurd. De begrooting voor 1932 werd vastge steld met een bedrag aan inkomsten en uitgaaf van 19.263 en een post voor onvoorziene uitgaven van 3.432. Hierin waren reeds opgenomen een vermindering van salaris van den Ont vanger-griffier en ook van den dage- lijkschen opzichter bij het waterschap. Het dijkgeschot werd van 15 per ha gebracht op 12 per ha. Het besluit werd genomen, om aan pachters van gronden toebehoorende aan het Water schap een reductie toe te kennen van een derde deel der pachtsom, THOLEN. ST. ANNALAND. Dinsdag 31 Mei werd te St. Annaland de gewone jaar vergadering gehouden van Ingelanden van het waterschap St. Annaland. Vastgesteld werden met a.st. de re keningen der verschillende polders over dienst 1931-32 tot een gezamenlijk be drag in ontvang van 38611 en in uit gaaf van 34864. Mede werden met a.st. vastgesteld wen voorwendend,-dat hij volstrekt niet koesterde, wendde hij zich tot sir Peter, die de eetkamer weer binnenkwam. i Ik hoop dal je je vanavond goed gevoelt, Brace? vroeg hij min of meer streng. Heel goed, dank U, Sir Peter kon er nooit toe komen, „mijnheer" er bij te voegen als hij tot dien brutalen jon gen kerel sprak. Dat is heel goed, begon Eric diep zinnig. Zie je Brace, ik voel vanavond weer de echte oude joie de vivre. Een uitstekende avond om zich goed te ge voelen, vindt je niet? Ik heb het niet in het bijzonder op gemerkt, was het koele antwoord. Neen? Ik verzeker je, dat het zoo is. Eric trommelde nog wat, stond toen op en kwam naar sir Peter toe. Hij tik te hem zacht op den schouder met den top van zijn vinger. Hij voelde, dat hij zich niet met eere van zijn taak kweet hij verloor inderdaad zijn durf. Zeg, begon hij. Maar de ander brak de gedachten- gang af door op zij te gaan om den vin ger te ontwijken. Tik me als het je belieft niet, zei sir Peter scherp. Zeg wat je te zeggen hebt en laat me verder gaan met mijn werk. Heel goed, antwoordde Eric, diep ademhalend en zijn schouders strak trek kend, je hebt het aan je zelf te wijten, de begrootingen voor den dienst 1932- '33 en wel die van het waterschap. In ontvang en in uitgaaf op 16226, Alg. Watering id. 1660, Oudeland en An- navosdijk id. 16.564, Suzanna id. 3.181, Breedenvliet id 1853, Maria id, 152.68, Pluimpot id, 241.41. Het dijkgeschot werd voor den diénst 1932-33 bepaald als volgt: Oudeland en Annavosdijk 16; Suzanna 50.50; Breeden Vliet ƒ11.50; Maria 11.50; Pluimpot 11.50; Vorigen dienst wa ren deze cijfers resp. 18,52, 13.50, 14 en 13.50. In de kosten van verbetering van den Zeedijk van den Annavosdijkpolder moet nog worden bijgedragen per ha door Oudelandpolder 4.48 (v.j. 4.98) en Annavosdijk 4.50 (v.j. 5) terwijl in de bijdragen aan de aangrenzende calamiteuse polders moet worden be taald door Oudeland 1.52; Annavos dijk 1.70; Breedenvliet 1.60 per ha. gelijk als den vorigen dienst. Uit het verslag bleek, dat de algemeene toe stand van de polders bevredigend is en voor de zeewering geen buitengewone voorzieningen worden noodig geacht. Het gewoon onderhoud is alzoo voor een en ander voldoende. De schuldenlast bedraagt voor de Algemeène Watering 5500 en voor de polders Oudeland en Annavosdijk 56.350 waarop jaarlijks resp. 500 en 3900 wordt afgelost. Op den Staat van aanbeveling van een Gezworene door de periodieke af treding als zoodanig van den heer M. J. Heijboer, werden geplaatst als no. 1 de heer M. J. Heijboer met 32 stemmen, 2, de heer Anth. J, Geluk en 3 de heer Anth. Van Luijk Anthz. Herbenoemd werd met a. s. tot verte genwoordiger van Ingelanden der Pol ders Annavosdijk, Breedenvliet, Oude land met Ravensoord en den Dijkraad der Waterkeering van den Calamiteu- zen polder de heer Adr. C. Geluk. Afwijzend werd beschikt op het ver zoek van de afd. van den Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouwbedrijf enz., om de werkeloozen in aanmerking te doen komen voor werkzaamheden aan het onderhoud der polderwegen en voor werken aan de Zeewering; uit overweging dat men voor dergelijke werkzaamhe den geschikt personeel moet hebben, en men niet ieder daar voor kan gebruiken. Het bestuursvoorstel om het gebruik van de Spuikom met 1 Mei j.l. op te zeg gen werd met a, s. aangenomen, omdat door de verbetering indertijd aan de Zeesluis aangebracht, een sterke af vloeiing van het overtollige polderwa ter plaats heeft en daardoor voldoende spuiing ontstaat om de Suatiegeul op voldoende diepte te houden, en dienten gevolge de Spuikom, waar van het on derhoud groote uitgaven vereischt, overbodig wordt geacht. Een uitvoerige bespreking heeft nog plaats over de wegsverbetering van St. Annaland naar de grens van Poortvliet Algemeen is er men van overtuigd dat door het snelverkeer een flinke voldoen de verbetering op zijn plaats zou zijn, maar men deinst terug voor de zoo groote kosten, die daar door ten laste van het Waterschap zouden komen, zoo dat men in dezen een afwachtende hou ding zal aannemen. STAVENISSE. In de Dinsdagavond gehouden jaarvergadering van de Coöp. Boerenleenbank werd gekozen in de vacature H. J. Dorst (bedankt) als be stuurslid de heer Jac. Droogendijk en in die van M. C. Steendijk (bedankt) de heer C. M. Elenbaas. Als lid van den Raad van Toezicht werd gekozen in de vacature C. Steendijk Czn. (bedankt) de heer D. Hage. en als plaatsvervangend bstuurslid de heer Iz. Hage Lzn. De ren te van opgenomen gelden werd bepaald op 5 pet., die van gestorte gelden op 4 pet. Het jaarverslag vermeldde, dat er Nu, misschien schijnt het, dat ik een minderwaardig voordeel trek uit je staat van dienstbaarheid, kerel, maar binnen een paar uur zal je je hondsche humeur weer terug hebben, ik bedoel, ver beterde hij zich haastig zal je weer de goede oude feudale baron en wa tniet al zijn. Sir Peter snoof nijdig. Nu? snauwde hij. Zie je, Brace, als ik die vraag tot na tien uur uitstel kan je me op straat zetten, voordat ik een woord zeggen kan. Die mogelijkheid bestaat natuurlijk. Juist. Eric friemelde zenuwachtig aan zijn das. Nu, luister Brace. Ik ik wil graag met Enid trouwen, maar zij zegt me, dat je toestemming noodig is voor deze hoogst wenschelijke vereeni ging. Ik ben het natuurlijk niet met haar eens.... maar ik heb mijn levenlang de gewoonte gehad van meening te ver schillen met het schoone geslacht. Ik ben nu eenmaal zoo geboren. Nu, wat vindt je er van? Als je op mijn toestemming wacht, jongmensch, zal je lang wachten, ant woordde sir Peter ijskoud. Hm. Ik dacht wel dat je dat zeggen zoudt. Verder? vroeg Eric vol verwach ting.. Verder beschouw ik je als een jon ge deugniet zelfs al vindt de politie dat niet en totdat je me van het te gendeel overtuigt.... in 1931 ingelegd was aan spaargelden 73,885, waardoor het totaal steeg tot 399.155, terwijl er terugbetaald werd 171.934, zoodat er met 31 Dec. 1.1. aan spaargelden schuldig was 227.221. Er werden uitgegeven 16 spaarboekjes en terugbetaald 22 boekjes, zoodat er loopende bleven 373 boekjes. Op 164 hadden in 1931 plaats 253 in lagen en er werden 291 terugbetalingen gedaan. De kleinste inlage was 1 en de grootste 2500. Het saldo der ver leende voorschotten was bij het begin van het jaar 138.295 terwijl er in het verloopen jaar werden verstrekt de som van 11000 en terugbetaald werd 16.574, zoodat het totaal op 31 Dec. 1.1. bedroeg 132.720. In loopende re kening werd aan de leden uitgegeven 442.886 en aan hen terugbetaald de som van 166.657, totaal schuld der le den 276.229. In loopende rekening was er met de Centrale een schuld van 198.119 en aan haar werd terugbe taald 19.010, eindcijfer 179.109. De totale ontvangsten aan renten enz. wa ren 20,096 en de uitgaven 18.360, zoodat er een winst gemaakt is van 1736. Dit gevoegd bij het reserve fonds, doet het stijgen tot 22.775. Het aantal leden der bank alhier is 159. De wensch werd uitgesproken, dat ook niet landbouwers, b.v. ambachtslieden en zakenlui in het bestuur kunnen geko zen worden. Het bestuur zal deze zaak nader onder de oogen zien. Vergadering van Woensdag 1 Juni, des namiddags te twee uur. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig 16 leden, afwezig bij den aanvang de heer Harthoorn. 1. Ingekomen stukken. Het jaarverslag van het gymnasium wordt voor kennisgeving aangenomen. Het tweede schrijven van Ged. Staten inzake de abattoirkwestie zal bij het desbetreffend punt der agenda worden behandeld. Van den heer Daniëlse is een verzoek om verlenging van erfpacht ingekomen, dat in handen van burg. en weth. wordt gesteld om prae-advies. Ged, Staten melden, dat de kroon heeft goedgekeurd het besluit tot het heffen van opcenten op vermogensbelas ting en de gemeentelijke fondsbelasting. Voor het stuk grond in de Zandstraat, dat bij de verbouwing van den hoek overblijft, heeft de heer K. J. van Loo 700 geboden, zijnde het bedrag dat bij het desbetreffende voorstel destijds is geraamd. De VOORZITTER stelt voor den grond aan Van Loo te verkoopen, waar toe de raad z. h. st. besluit. De heer PAUL vraagt nog of er geen andere reflectanten waren, waarop de heer ONDERDIJK bevestigend ant woordt, maar niet voor dien prijs. 2. a. Verordening betreffende de Brandweer bevattende algemee ne voorschriften voor het geval van brand. De heer VAN DER FELTZ wijst op het slot van art. 4, luidende dat het verbod om binnen het door de politie afgezette terrein te komen, niet van toe passing is op de leden van den raad en „evenmin op die ambtenaren, wier aan wezigheid in verband met hun instructie vereischt wordt." Spr. zegt dat niet alle ambtenaren 'n instructie hebben, bijv. de Commissaris der Koningin niet ten deze aanzien en ook de officier van justitie niet. Spr. wil daarom lezen „en evenmin ambtena ren, die aanwezig behooren te kunnen zijn. De heer PORTHEINE vindt dit nog Je bent nog al brutaal hoor! viel Eric vermanend in de rede. Ik geloof dat ik je daarover al gesproken heb. Nu, als de gebeurtenissen van den avond zouden bewijzen dat ik in werkelijkheid een van die zwijgende, heldhaftige dui ders ben het onschuldig voorwerp van een wreed noodlot, en al dat moois mag ik dan op je toestemming reke nen? Een zachte hand viel op sir Peter's mouw. Toe, paatje. Het hart van den baronet sprong op toen hij den liefkoozenden naam hoor de op een toon, die zoo lang weg was geweest uit de stem van zijn dochter. Hij keerde zich tot haar en trachtte scherp te zijn. Wees niet dwaas, Enid, snauwde hij. Wat heeft mijn toestemming er mee te maken? Ik begrijp best, dat je je bis cuitfabrikant met of zonder mijn toe stemming zult trouwen. Brace! riep het .meisje scherp, Brace? antwoordde haar vader met een spotlach. Wacht maar tot mor gen, jonge dame. Wat er ook gebeurt, ik zal dan niet langer verplichtingen tegenover Spencer hebben! (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5