TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DINSDAG 31 MEI 1932. No. 126. ZEELAND. FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE. LEGER EN VLOOT. RECHTZAKEN. LANDBOUW. MIDDELBURG. Het Middelburgsch Ziekenfonds. Gisterenavond hield het Middelburgsch Ziekenfonds zijn algemeene vergadering in de kleine voorzaal van de Concert- en Gehoorzaal onder voorzitterschap van den heer mr. A. J. van der Weel. De secretaris-penningmeester, de heer L. Onderdijk, bracht zijn jaarverslag uit. Wij ontleenen daaraan het volgende: Het afgeloopen boekjaar kan als een kalm worden aangemerkt, de exploita tierekening sluit ook nu weer met een batig saldo, zij het dan ook een aanmer kelijke lager dan vorig jaar. Hiervoor zijn echter direct aanwijsbare oorzaken, De uitbreiding van de specialistenhulp, de betere installatie van den administra teur, aankoop van enkele meubelen daar voor, de met 1 Juli ingegane verzeke- rinsplicht krachtens de ziektewet, dit alles vorderde meerdere uitgaven, waar tegenover geen noemenswaard meerdere inkomsten staan. Hoofdzaak is echter de stijging van den post geneesmiddelen, ontstaan door het zooveel grooter aantal voorgeschreven recepten. Dit «aantal was 41059 tegen 36781 in 1930. Ware het niet dat tegenover de belangrijke stijging van het aantal recepten een daling was van den gemiddelden prijs dier recepten tot 6.38 ets. tegen 6,8 ets, in 1930, dan had het fonds voor een aanmerkelijk tekort gestaan. Ook de restitutie van brillen, buikbanden enz. vorderde een groote uitgave, terwijl daartegen geen posten aan te wijzen zijn waar een soortgelijke daling inzit. De noodige zuinigheid, zonder de nood zakelijkheid maar in het minst te kort te doen, bij het voorschrijven van ge nees- en verbandmiddelen is geboden, wil het fonds, waaraan steeds meerde re eischen worden gesteld, op een be hoorlijke basis blijven. De medewerking van deelnemers en specialisten is en blijft daarvoor noodzakelijk, ook ech ter die van leden. Over de toename van het ledental kan het bestuur tevreden zijn, daar moeilijk een belangrijke stijging kan worden verwacht zoolang de voor waarden tot toetreding dezelfde blij ven. Op 5 Januari 1931 bedroeg het le dental 5386 en 1976 kinderen beneden 16 jaar; op 4 Januari j.l. was dit resp. 5542 en 2035, Ingeschreven zijn in 1931 totaal 325 leden en 93 kinderen; er overleden 59 leden en 8 kinderen, wat ongunstiger is dan in 1930. De volle contributie gingen betalen 112 16-jari- gen. Geboren werden, voor «zoover het leden van het fonds betreft, 125 kinde ren. Van deze 125 kinderen hielp de kraamvrouwverpleegster er 108, dus 86.4 pCt„ tegen 66 pCt. in 1930 en 71 in 1929. Deze verpleegster legde 3500 bezoeken af en verleende weder hulp op het consultatiebureau voor zuige lingen en bij de praktische opleiding van bakers. Dit jaar verloor het fonds wegens vertrek als deelnemer arts J, J. Wap. Behalve medewerking aan de hem ge brachte spontane hulde, zond het be stuur een schrijven aan dr. Wap, waarin hem dank werd gebracht voor zijn aan het fonds bewezen diensten en voor de prettige samenwerking met hem. De medewerking, die gevraagd was voor de kleuterzorg, door de zuster voor het consultatiebureau .(beschikbaar te stellen, moest helaas worden afgewe zen, omdat de zuster met de eerder vermelde werkzaamheden reeds al te zeer bezet is. Naar aanleiding van het reeds in 't vorig jaarverslag besproken adres aan den gemeenteraad inzake specialisten hulp in het ziekenhuis, kan worden 77). In het begin was hij geneigd geweest zich tegen Spencer's bepaling te verzet ten, dat hij zich van alle financieele handelingen zou onthouden gedurende de zes maanden van het contract. Hij had heimelijk de marktberichten bestu deerd en mislukte pogingen gedaan om in aanraking te komen met een plotse ling onzichtbaar geworden Harker, maar zonder hulpmiddelen als hij was en zonder andere zakenvrienden, die verondersteld konden worden hem eenigszins goedgezind te zijn, had hij met tegenzin de bepaling aangenomen en nu kon het hem weinig schelen, of Ryan trusts vormde, die vielen of zich overgaf aan.... wat alles vernietigde. Misschien had een gesprek, dat hij gehoord had ongeveer twee maanden nadat hij zijn tegenwoordigen staat aan vaard had, invloed op zijn houding ge had. Hij had op een avond in den salon een boek zitten lezen ondanks het verbod van Spencer om zoo iets te doen en de deur van de studeerkamer stond op een kier, Enid had een vluchtig gesprek met Spencer, en sir Peter had weinig aan- medegedeeld, dat te dezer zake een onderhoud heeft plaats gehad met B. en W., waarbij bleek, dat deze niet on sympathiek staan tegenover deze zaak, maar dat men een en ander liever wil de laten loopen over de schijf van de bestaande ziekenfondsen. In deze richting nu, zijn met de be trokken specialisten besprekingen be gonnen, die naar het bestuur hoopt, tot resultaten zullen leiden, die voor de le den der Middelburgsche Ziekenfondsen van zeer groot belang zijn. Ten opzichte van de tandheelkundige verzorging en de ziekenfondsen heeft de commissie uit de Maatschappij voor tandheelkunde zeer belangrijke nieuwe gezichtspunten naar voren gebracht, ter wijl op het congres voor openbare ge zondheidsregeling, te Baarn, waarvan ook het fonds lid is, de tandheelkundige verzorging een belangrijk punt van be spreking heeft uitgemaakt. Het bestuur zal tegelegenertijd deze zaak dus nader onder het oog moeten zien. Waar hier uit den aard der zaak ook een financi eele kant aanzit en de tijd allerminst geschikt is om tot meerdere inkomsten te geraken, zal deze belangrijke zaak, tenzij medewerking van overheidswege zou kunnen worden verkregen, nog wel eenigen tijd op den achtergrond moe ten blijven. Zoo spoedig men tot de er kenning komt, dat reeds op zeer jeugdi gen leeftijd leiding, toezicht en hulp ook ten opzichte hiervan noodig is zullen ze ker ook de ziekenfondsen hierbij een be langrijke taak hebben te vervullen. De heilgymnastische behandeling nam ook dit jaar weer toe. De gedeeltelijke bijbetaling van de ouders liet niets te wenschen over, slechts enkele ouders bleken nog niet voldoende doordrongen van het groote belang dat in deze hulp voor hun kind gelegen is, en moesten door een ernstig onderhoud daarvan overtuigd worden. Een nieuw kaartsysteem werd samen gesteld, nadat het oude 20 jaar had dienst gedaan. Met achterstand werden geroyeerd 9 gezinnen met een bedrag aan achterstand van 30.04; met ach terstand bedankten 4 gezinnen met 7.24 en vertrokken er 4 met 9,76. Er hadden 29 tusschentijdsche veranderin gen plaats, n.l, 24 van arts, 1 van apo theker, 2 van oogarts en 2 van tandarts; van de jaarlijksche gelegenheid om kos teloos te veranderen, maakten 47 gezin nen, omvattende 92 leden en 21 kinde ren gebruik. Met de gebruikelijke dankbetuigingen aan allen, die medewerkten om het voor het bestuur en speciaal voor hem zelf een aangename taak te doen zijn lei ding te geven en het fonds te besturen, eindigt de heer Onderdijk. De samen werking liet volgens hem ook dit jaar niets te wenschen over en spr. hoopt, dat dit zoo zal blijven tot heil van het fonds. Het jaarverslag keurde de vergadering goed. De exploitatierekening toont een eind cijfer van 78.860.12 met een goed slot van 220.40. De commissie tot nazien der rekening sloot zich aan bij het accountantsrap port en stelde voor den penningmeester te déchargeeren voor het gehouden be- heer over 1931» Onder applaus bracht de voorzitter, mr. A. J. van der Weel, den secretaris-penningmeester dank voor zijn werk voor het fonds. De voorzitter, die aan de beurt van aftreding was, werd bij acclamatie als zoodanig herkozen. Naar aanleiding van een voorstel van een der leden-vertegenwoordigers om aan een lid, woonachtig op 't Zandt (Koudekerke) geheel of gedeeltelijke restitutie te geven van operatiekosten in het gasthuis te Middelburg, en in 't vervolg de leden aldaar in die kosten tegemoet te komen, werd door het be stuur nog eens nadrukkelijk er op gewe zen dat het ziekenfonds noch te Mid- dacht geschonken aan de enkele zacht gesproken woorden, die tot hem geko men waren, totdat na geritsel van pa pier, Spencer zeide: Ik zou U raden morgen Westland Mijnen te koopen, miss Enid. Èr volgde een eenigszins gerekte pauze, Maar hoe kan ik dat, mijnheer Spencer? Dat zou geschikt kunnen worden, miss Enid, Misschien wilt U er mij voor laten zorgen? Er zijn ook een paar waardevolle premies, die Uw vader ze ker niet over het hoofd gezien zou heb ben, welke verkocht kunnen worden, We moeten hem niet geheel van alles beroofd laten. Sir Peter keek ongeloovig naar de deur, toen verliet hij de kamer op zijn teenen met groote voorzichtigheid en n zonderling ootmoedig hart. Bij een andere gelegenheid had Spen cer, die naar zijn kamer terugkwam om iets, dat hij vergeten had, sir Peter overvallen terwijl hij bezig was zijn kleeren en Ikoffers grondig te onder zoeken, Spencer had hem een poosje onopgemerkt gadegeslagen en zei hem toen kalm, dat de obligaties niet in de kamer waren, en dat verder zoeken vruchteloos was. Spencer had hem toen rustig onderhouden over het recht van eigendom, en had hem naar de provisiekamer gestuurd met een on- delburg noch in de omgeving operatie kosten vergoedt of kan vergoeden met het oog op de financiën van het fonds en de overeenkomsten met de specialis ten, verbonden aan het fonds, alleen en uitsluitend betreffen poli-klinische hulp en niet klinische hulp, dit is hulp bij ver blijf op de ziekenzalen van het gasthuis. De regeling die te Middelburg bestaat ten opzichte van 3e klasse-patiënten bij chirurgische en interne behandeling, is een regeling van de gemeente Middel burg met de Godshuizen die uitsluitend van toepassing is voor ingezetenen van Middelburg en waar het Middelburgsch Ziekenfonds geheel buiten staat. Na eenige discussie hierover werd het desbetreffende voorstel verworpen. Na rondvraag werd hierop de verga dering gesloten. WOLPHAARTSDIJK. In de Vrijdag gehouden vergadering van Ingelanden van het Waterschap Oud -Wol- phaartsdijk werd de rekening over 1931-'32 vastgesteld in ontvang op 21.869 en in uitgaaf op 15.175, De begrooting voor het dienstjaar 1932-'33 werd vastgesteld in ontvang en in uitgaaf op 22.117 met een post van 3.059 voor onvoorziene uitgaven en een te heffen dijkgeschot van 22 per ha, dat is 2 per ha minder dan vorig jaar. Aan den ontvanger-griffier, den heer W. F. K. Lenshoek, werd op diens ver zoek tegen 1 Augustus a.s. ontslag ver leend op de meest eervolle wijze. De bezoldiging voor den te benoemen ontvanger-griffier werd gesteld op 350 met verplichting 8 V2 pCt. bij te dragen voor pensioenstorting, terwijl de zake lijke borgstelling werd vastgesteld op 5000 (Hypotheek op land of huizen). De bezoldiging van den dijkgraaf werd gebracht van 700 op 500, die van de gezworenen van 150 op 75, Aan de pachters van de weilanden van het Waterschap werd voor 1932-'33 eene pachtreductie toegestaan van 40 pCt, Wegens periodieke aftreding van den heer J. Goetheer als dijkgraaf werd de volgende; aanbeveling opgemaakt: le cand. J. Goetheer, (aftr.); 2e cand. M, L. Smallegange; 3e cand. A. Koert. Wegens periodieke aftreding van den heer M. L. Smallegange als gezwo rene werd de volgende aanbeveling opgemaakt: le cand, M. L. Smallegange, (aftr.); 2e cand. Joh. Driedijk, 3e cand. A, Weyns, In de Vrijdag gehouden vergadering van ingelanden van den polder Nieuw- S a b b i n g e werd de rekening over 1931-'32 vastgesteld in ontvang op 1.552 en in uitgaaf op 1.097. De begrooting voor het dienstjaar 1932-'33 werd vastgesteld in ontvang en in uitgaaf op 1.520 met een post van 127 voor onvoorziene uitgaven en een te heffen dijkgeschot van 8 per ha, dat is 2 per ha minder dan vorig jaar. Aan den ontvanger-griffier, den heer W. F. K, Lenshoek werd op diens ver zoek tegen 1 Augustus a.s. ontslag ver leend op de meest eervolle wijze. Herbenoemd werd als gezworene de heer M. J. Mol en als afgevaardigde naar het Waterschap voor de uitwate ring door de sluis aan „de Piet", de heer Jan J. Klompe. De zakelijke borgstelling van den te benoemen ontvanger-griffier werd vast gesteld op 400. In de vergadering van ingelanden van den polder O o s t-N i e u w 1 a n d werd de rekening over 1931'32 vastgesteld in ontvang op 4314 en in uitgaaf op 3364. De begrooting voor het dienstjaar 1932'33 werd vastgesteld in ontvang en in uitgaaf op 4228 met een post van 278.85 voor onvoorziene uitgaven en een te heffen dijkgeschot van 17 aangenaam gevoel van schaamte. Het zoeken was een verloren hoop geweest op niets dan een vaag vermoeden ge grond, en sir Peter bracht een groot deel van den avond door in een onder houd met Lee Wang een onderhoud dat den Chinees overtuigde dat het gezond verstand van het Westen de wijsheid van het Oosten naderde, want sir Peter gaf te kennen dat Spencer evenmin een butler was als hij zelf. De kerel handelde als een gentle man! Toen de dagen korter werden, scheen sir Peter jonger te worden en toen op een prachtigen morgen, vroeg in den herft, Spencer de auto bestelde en sir Peter zeide een mand voor een pic nic te pakken, droeg de baronet bij zondere zorg, dat de mand alles be vatte, wat vereischt en noodig was voor den heerlijken picnic aan den zeekust bij Howick, die daarna volg de, Bij deze gedenkwaardige gelegen heid liep sir Peter met bloote voeten in het ondiepe water achter zijn doch ter en droeg een ouden suikerzak, waarin zij de schelpen liet vallen, die zij van tijd tot tijd uit het zand opdolf, en hoewel het gesprek beperkt bleef tot een correct: Ja, miss Enid, neen, miss Enid, en dergelijke omvangrijke en eerbiedige opmerkingen, deed zijn her nieuwd gevoel voor humor hem toch genieten van den heerlijksten dag, dien per ha, dat is 3 per ha minder dan vorig jaar. Aan den ontvanger, den heer W. F. K, Lenshoek, werd op diens verzoek te gen 1 Augustus a.s. ontslag verleend op de meest eervolle wijze. Wegens periodieke aftreding van den heer M. J, Mol als gezworen werd de volgende staat opgemaakt: le. M. J. Mol (aftr,); 2e. H. Minnaard; 3e. P. Ta- zelaar. De zakelijke borgstelling van den te benoemen ontvanger-griffier werd vast gesteld op 1000. In de yergadering van ingelanden van den polder H e e r e n werd de rekening over 1931'32 vastgesteld in ontvang op 2302 en in uitgaaf op 949.67, De begrooting voor het dienstjaar 1932 '33 werd vastgesteld in ontvang en in uitgaaf op 2979, met een post van 200 voor onvoorziene uitgaven en een te heffen dijkgeschot van 6 per ha, dat is 2 per ha minder dan vorig jaar. Aan den ontvanger-griffier, den heer W. F, K. Lenshoek, werd op diens verzoek tegen 1 Augustus a.s. ontslag verleend op de meest eervolle wijze. Herbenoemd werd als gezworene de heer J. J. van Liere en als afgevaardigde naar het waterschap voor de Sluis aan den Oosterlandpolder de heer P. Blok. De zakelijke borgstelling van den te benoemen ontvanger-griffier werd vast gesteld op 500. Traangas-gummistok bij de marechaussee. Gehield wordt dat Tij liet wapen dar marechaussees een traangas-gummistok is ingevoerd, te gebruiken bij relletjes, enz. Het is een gewone gummistok, doch in het handvat is een kleine loop, waarin een trainsgaspatroon zit, die wordt afgeschoten door middel van een veejr met een naald. De Krijgsraad te 's-Hertogenbosch heeft Zaterdag uitspraak gedaan i.z. de fraude bij de militaire administratie te Breda. De Krijgsraad veroordeelde luitenant v, D. tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en ontslag uit den dienst zonder ontzetting van de be voegdheid om bij de gewapende macht te dienen. De wachtmeester B. werd veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Verduisteringen door een advocaat. Voor de rechtbank te Alkmaar werd in Februari de zaak behandeld contra mr. K., voorheen advocaat en procu reur te Alkmaar, wien toenmaals ten laste was gelegd het zich wederrechte lijk toeëigenen van effecten, welke hij als beheerder van de liefdadige instel ling „Het Huis van Zessen, onder zich had, alsook het verduisteren, geduren de de jaren van 1925 tot 1930 van be langrijke geldsoomen (als maximum werd in de dagvaarding genoemd een bedrag van 107.917.96) ten nadeele van de O.L. Vrouwe Stichting te Amersfoort, waarvoor hij als beheerder optrad van de te Alkmaar gevestigde R.K. Meisjesscholen. Het O.M. eischte tegen verdachte 3 jaren gevangenisstraf, welke eisch door de rechtbank, die verschilende verzach tende omstandigheden aanvoerde, werd gehalveerd. Verdachte die tot 1 y2 jaar werd veroordeeld, ging in hooger beroep. Donderdag diende deze zaak voor 't gerechtshof te Amsterdam. De procureur-generaal eischte beves tiging van het vonnis. hij in „jaren" gekend had. Den volgenden avond had hij voor het eerst de voordeur geopend, toen er gebeld was tot de onverholen verbazing van Spencer, die dien pijn lijken plicht niet aan sir Peter opge legd had en had den bezoeker be leefd gezegd, dat mijnheer Spencer thuis was en of hij binnen wilde ko men totdat hij gevraagd had of mijn heer Spencer hem ontvangen kon. Mijnheer Spencer kon hem ontvan gen en den bezoeker onbewust van de eer, die hem te beurt viel, werd zijn hoed en jas afgenomen door een ech ten, levenden baronet. Spencer had hem geroepen nadat de bezoeker weg was, had hem ernstig bedankt en gezegd, dat hij dien plicht niet weer onnoodig op zich behoefde te nemen en had hem daarna met een kort „goeden nacht!" weggestuurd. Goeden nacht, mijnheer, had de baronet geantwoord. En Spencer had het hoofd gebogen om zijn oogen te verbergen, die opeens dof van aandoening werden; wie zal zeggen of het van dankbaarheid of vernedering was? Alleen tegenover Eric behield sir Peter zijn houding van diepen afkeer. Ofschoon hij altijd stipt was in de ver vulling zijner plichten jegens dien on- gewenschten dinger naar de hand zij ner dochter, vergaf hij het den jonge- In St. Joris te Middelburg ver gaderde het bestuur der Onderl. Slacht vee-verzekering van den Kring Wal cheren Z.L.M., met de plaatselijke ver tegenwoordigers der dorpsafdeelingen. De voorzitter, de heer C. Franse verwelkomde allen en bracht dank aan de plaatselijke vertegenwoordigers voor hun onmisbaren arbeid voor de verze kering. De secretaris, de heer W. de Buck bracht rapport uit over het verschenen boekjaar 1931-1932, Het verloop was zeer gunstig, de pre mie's waren laag; voor varkens 0.15, kalveren 0.25; stieren, ossen en vaar zen 0.50 en voor koeien 1 per stuk. Alle groepen bij elkaar geteld was de deelname nog toegenomen, ofschoon in het algemeen minder vee is afgele verd dan in het vorige weidejaar. De secretaris trad op als vertegen woordiger in Zeeland, terwijl buiten de provincie als zoodanig wederom tot volle tevredenheid optrad de heer Kol- laart te Rotterdam. Opgemerkt werd nog dat er op moet gelet worden dat de deelnemers al hun vee laten merken en niet b.v. de oude re koeien bij de Onderlinge en het jong vee bij andere verzekeringen, het re glement laat dit niet toe, Op een vraag of ook niet-leden der Z. L. M. mogen deelnemen moest ont kennend worden geanlkvoord, federa tief samenwerken met andere organi saties, komt in bespreking in de eerste Hoofdbestuursvergadering der Z. L. M. De Vei lings vere enigitig Ka p e 11 e- Biezelinge en omgeving kwam1 Za terdagmiddag in het café de Veiling ,in algemeene ledenvergadering bijeen. De voorzitter memoreerde dat het voorbije seizoen van dien aard is ge weest dat we niet angstvallig mogen, zijn; de gang van zaken is goed te noe men. Het bestuur besloot om 100, uit te trekken vopr de te houden proeven van prof. Sprenger om het 2e en 3e soort fruit 'meer rendabel' te maken. De op- en aanmerkingen gem'aa'k't dbor verschillende leden over personen in dienst van de veiling, voornamelijk de veilingmeester-directeur, zijn door het bestuur met de betrokkenen behandeld en de bezwaren onder het oog gezien. Toegezegd werd dat hierin verandering ten goede zal komen. Het bestuur be- s'lopt om in den vervolge de boVenste rij van de koopersban'k'en alleen voor de telers vrij te laten de overigen dienen voor de koopers. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den hee*r L. Verhuist uit Biezelinge oml den Vei lingmeester- directeur te ontslaan, als on geschikt voor zijn taak, onde,rleeken[d door ineer leden. 1 Het bestuur, aldus de voorzitter, be handelde dit verzoek en deelde niet de zienswijze van dezen, acht het niet noo dig hierop vterder in te gaan. Spr. wees op art. 8 der statuten. Uit het verslag der financieele com missie bleek, dat alles in goede orde werd b,eVonden. De contributie werd weder vastgesteld op 1 per lid voor het jaar 1933. Het veilingspercentage werd vastge steld zooals het bestuur dit aangaf, groo te veiling 2, kleine veiling 4, boomgaar den 3 Jfen eiejré/nj 1 pet., eVeneen,si de e,m- ballageregeling vopr telersi en koopers. Het terrein achter d'e Veiling dat straks weer benut zal worden voor de aard beien, zal worden opgeknapt. Gevraagd werd om een goede regeling te stellen van de veilingsuren en te pro te sfeerten tegen dei achteruitzetting van het platteland inzake de postbestel ling en vermoedelijke telefoonbekrim- ping. <i«m man nooit, dat hij den veranderden toestand zoo gemakkelijk aanvaardde en dat hij de beleefdheid van zulk een ongewonen butler zoo onverschillig aanvaardde. Maar sir Peter speelde eerlijk het spel en betaalde den prijs zoo getrouw als hij kon en in het bewustzijn, dat hij dit deed, lag een vernieuwing die even zeer hem verbaasde als anderen, die 't opmerkten. Toen Mei naderde, begon sir Peter teekenen van een zeer begrijpelijke ze nuwachtigheid te toonen. Heel spoedig moest hij de obligaties voor den dag brengen. Het feit, dat zij gestolen wa ren, zou niets beteekenen voor Aims- bury. Alle politiebewijzen in de wereld zouden nooit Aimsbury's overtuiging doen wankelen, dat sir Peter zelf ze had weggenomen, en ongetwijfeld was Aims bury's voortdurend stilzwijgen te wijten aan zijn vertrouwen, dat de obligaties gevonden zouden worden op elk oogen- blik, dat sir Peter verkoos. Zijn oogen- blikkelijke uitbarsting was zeer begrij pelijk geweest, gezien de geruchtmaken de publiciteit, die aan den diefstal ge geven was, maar de ontvangst van zijn geld, zooals beloofd was, moest hem ge rustgesteld hebben, (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5