KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. LANDBOUW. LAATSTE BERICHTEN. MEER WERK VOOR DE DIAMANTINDUSTRIE. INGEZONDEN STUKKEN. BEURS- EN WISSELKOERSEN. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. SPORT. Handel, Nijverheid en Visscherij ONDERWIJS. Financiëele Berichten. BEURSTHERMOMETER. Benoemd tot leeraar bij de Doops gezinde gemeente te Aardenburg, de heer A. Mulder te Middelburg. Waar bij de Ned. Herv. Kerk te St. P h i 1 i p s land nog een belangrijk bedrag aan kerkelijke belastingen over 1931 was te ontvangen, werd besloten, hen, die nog niet betaald hadden, per post een wissel hiervoor te presentee ren. Aan dit besluit is intusschen uit voering gegeven. Naar de Zierik. Nwsb. nu verneemt, heerscht hierover ernsti ge ontstemming, daar gebleken moet zijn, dat op deze handelswijze van het kerkbestuur uitzonderingen zijn ge maakt, door n.l. enkele niet-betalers on der ,,de gegoede klasse" der bevolking eerst nog per brief te verzoeken aan hun verplichtingen te willen voldoen. Don-Kozakken koor „Platofi" Schouwburg. De Concert-directie Ernst Krauss heeft het bestaan tegen seizoen-einde het, onder leiding van Nicolas Kostrukoff staande, koor van Don-Kozakken „Pla- toff" hier ter stede, en dan nog wel in den Schouwburg, te doen optreden. Naar wij vernamen, zou de reden, waarom voor dit in hoofdzaak muzikale ovene- ment, onze acoustisch zoo voortreffe lijke concertzaal niet benut werd, uit sluitend gelegen zijn in den Kozakken- dans, die een tweetal medewerkenden, bij wijze van klap op den vuurpijl, aan het slot, laten zien. Welaan; hoe belang wekkend en o.i. eerder huivering- dan lachwekkend deze wilde en woeste, uit een der vele diepten van de ziel dezer half-Aziaten voortspruitende, dans ook moge zijn, wij hadden hem lie ver zien vervallen, wanneer daarmede de stellig groote winst aan klankschoonheid te behalen ware geweest. Want voor een zoo forsch amalgama van natuur stemmen is onze schouwburg, hoezeer wij deze instelling overigens ook waar- deeren, te eenenmale ongeschikt. Neen, dan ware misschien zelfs, zooals een be langstellende ons opmerkte, een uit voering in de open lucht te prefeeren ge weest! Desalniettemin: het is een avond van zeer bijzonder genot geweest voor de aanwezigen, die den schouwburg zoo ongeveer voor de helft vulden. Hoezeer weten deze Russen ons onder den indruk te brengen van hun zang, die misschien niet op de technisch volmaakte hoog ten der doorgestudeerde Westerlingen mag staan, maar die, wellicht zelfs wel mede daardoorontspruitende recht streeks naar de natuurziel des zangers zelf, ons vermag te boeien, onze aan dacht kluistert in een klankenketen, nu eens fijn en teer als filigraan rond blan ken hals, dan weer donderend en brui send als een ankerketting die door de kluisgaten rommelt. Ziet dien charman- ten Kostrukoff met z'n lachende kop en z'n fijne handen voor den martiaal opge- stelden troep staan, dirigeerend met armen, handen en z'n vingers, waardoor' men 't contact en de eenheid voelt uit- stroomen! Luistert naar die peilloos die pe bassen, die heldere tenoren met hun wonderlijk vermogen om met falsetstem het vrouwentimbre zoo nabij te komen, en al fluisterend en zangerig mompelend een achtergrond te scheppen voor een weemoedige melodie achtergrond die soms aan orgeltonen doet denken. Moet nog gezegd worden, dat het over-populaire Wolga-bootlied door z'n voortreffelijke vertolking een bijzonder hartelijk applaus verwierf, en dat het wel zeer ontroerende „Avondklokken" gebisseerd werd? Er mogen dan niet zoo heel velen ge weest zijn, medunkt, Kostrukoff en zijn Kozakken zullen toch niet kunnen zeg gen, dat hun in Middelburg geen cha- leureuse ontvangst gewerd. Greta Garbo, Volgens een bericht uit Hollywood is naar het Handelsbl. meldt Greta Gar bo onverwachts naar Zweden vertrok ken, waar zij een eigen film-maatschap pij wil oprichten. Vrijdag werd te St. Laurens op de weide van den heer J. de Boeft de gewone ajralijksche veekeuring, uit gaande van de vereeniging tot verede ling van het rundvee, gehouden. Door verschillende vereenigingen en particulieren waren prijzen beschikbaar gesteld. Aangevoerd werden 2 stieren, 29 melkkoeien, 5 kalfvaarzen en 8 stuks jong vee. De uitslag der keuring is als volgt: Een driejarige stier van gebr, Rey- nierse met 78 punten, le prijs, een 1%- jarige stier van J. Kwekkeboom metl 74 punten 2e pr. Melkkoeien, le kalf: M. L. de Regt, 78 punten; Jac. den Boeft 76% p.; J. J. Geertse 75% p,Jac. den Boeft, 74% P- 2e kalf: J. Koole Dz., 84 en 81 p,; J. J. Geertse 80% p.; J. Koole Mz. 79% p. 3e kalf: J. Koole Dz., 82 p.; M. L. de Regt 79 p. 4e kalf: J. Koole Mz., 81 p.; J. J. Geertse, 80 p., F. Kwekkeboom 79% p. I A. van der Heyde 79 p.; Jac. den Boeft 78% p.; F. Kwekkeboom 78 p. 5e kalf: P. Wisse Fz., 84 en 80 p.; J. Koole Dz., 82% p.; F. Kwekkeboom, 81 en 78 p.; M. L. de Regt, 79% p.; J. Koole Mz. 78 p. Oudere koeien: J. Koole Dz., 85 p.;j M. Gilde 83 p.; P. Wisse Fz„ 81 p.; P. Gilde 80% p.; A. vas der Heyde, 79 p.; F. Kwekkeboom, 78 p. Kampioen werd Bontje, van J. Koole Dz., met 84 p. met extra prijs van 2.50 van de Coöp. Eiland Wal cheren. Kalfvaarzen werden nrs. 1, 2 en 4 F. I Kwekkeboom, nr. 3 en 5 M. L. de Regt. Vaarzen van 9 tot 12 maanden 1 en| 2 F. Kwekkeboom. Kalveren 1 en 2 Gebr. Reynierse; 2 en 3 J. Koole Dz. Conflict in den landbouw in Zeeuwsch- Vlaanderen, De R.-K. Landarbeidersbond heeft, naar de „Volkskr." meldt, te Graauw en te Groenendijk-Kloosterzande de sta king aangekondigd, omdat arbitrage door de werkgevers werd afgewezen. In negen dorpen werd overeengekomen 't loongeschil aan een scheidsrechter te onderwerpen, en wel te Boschkapelle, Stoppeldijk, Terhole, Lamswaarde, Hengstdijk, Ossenisse, Koewacht, Zuid- dorpe'en Westdorpe, Te Hulst, St. Jansteen, Clinge en N.- Namen zal deze week de beslissing val len; in laatstgenoemde plaatsen zijn de boeren nog niet bereid een contract met den Landarbeidersbond te sluiten. EEN WERELDAANBOD. Gegarandeerd echte diamanten ringen (14 karaats goud) zijn verkrijgbaar voor 475 Batco-de Wereld-coupons, die ver pakt worden bij vele welbekende inter nationale sigarettenmerken van hooge kwaliteit. Of U Egyptische-, Amerikaansche- of Virginia-sigaretten rookt, sta er op Batco-de Wereld-coupons er bij te krij gen. (Ingez. Med.) S.s. Merauke verkocht. Het momenteel opgelegde s.s. Merauke van den Rotterdamschen Lloyd, groot 10.250 ton d.w. gebouwd in 1912, is aan de Metaal Mij. S. A. verkocht. UIT MIDDELBURG. Heden trokken werkzaamheden aan den Langen Jan weer veler aandacht. Het waren de voorbereidingen voor het schilderen van enkele deelen van den toren. De gedachte, bij velen opgeko men, dat de Haan reeds weder naar bo ven wilde vliegen, was onjuist, hij heeft zijn nieuwe pakje nog niet gepast. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN WESTKAPELLE. Bij Kon. besluit is tot burgemeester van W estkapelle benoemd jhr, mr. A. F. C. de Casembroot. Jhr. De Casembroot werd 17 Dec. 1906 te Middelburg geboren, en is de zoon van wijlen jhr. mr. E. A. O. de Ca sembroot, lid van Ged. Staten van Zee land. Hij bezocht het Gymnasium a 1 - hier en studeerde aan de rijksuniversi teit te Utrecht. Jhr. De Casembroot is thans adjunct secretaris van den Zeeuwschen Polder en Waterschapsbond, en woonachtig te dezer stede. DE DRIEVOUDIGE MOORD TE PUTBROEK. Heden werd voor de rechtbank te Roermond een aanvang gemaakt met de behandeling van de strafzaak tegen de beide jachtopzieners, vader en zoon. Zij worden ervan verdacht in den nacht van Vrijdag 27 op Zaterdag 28 November 1931 in de nabijheid van Putbroek, den! 27-jarigen F. Werens, den 19-jarigen M. Kersten en diens 27-jarigen broer W. Kersten van uit een hinderlaag te heb ben neergeschoten met een jachtgeweer en daarna hun slachtoffers te hebben begraven op een plek in het bosch, dicht in de nabijheid van den weg waar het misdrijf plaats vond. De beide jonge mannen waren op den bewusten avond uitgegaan, waarschijn lijk om strikken na te zien. Zij kwamen nooit terug.... De ouders deden aan gifte bij de politie en de bosschen wer den grondig afgezocht. In een kuil van ongeveer een meter diep werden de lij ken van de drie vermisten gevond. Weldra werd een spoor gevonden; het resultaat was, dat de 55-jarige jachtop ziener H, v. d. E. en zijn 22-jarige zoon M. v. d. E., politieagent te Posterholt, in hechtenis werden genomen. Te hun nen huize werden vijf revolvers en vier geweren in beslag genomen. In hetzelfde dorp werd sedert eenige maanden een 23-jarige jongeman, Roebroekx genaamd, vermist. Politie en bewoners trokken op onderzoek uit en ook zijn lijk werd ge vonden. Dit laatste geval is de beide verdachten niet ten laste gelegd. Tijdens het vooronderzoek hebben bei de verdachten hardnekkig ontkend ook maar iets met het geval uitstaande te hebben. Door het O. M. zijn 35 getuigen en deskundigen gedagvaard. Reeds lang voor den aanvang van de zitting stond het zwart van de menschen Vanmorgen om drie uur kwamen de eer ste belangstellenden, om zich een plaatsje op de kleine tribune, waar geen zitplaatsen zijn, te veroveren. Voor de groene tafel zijn twee kleine tafeltjes opgesteld waarop een groot aantal in beslag genomen wapens zijn geplaatst, evenals de in beslag genomen kleeren en schoppen. Begeleid door drie marechaussees worden de beide verdachten, vader en zoon Van der E. binnen gebracht. Uiter lijk zeer kalm beantwoordden zij de ge bruikelijke vragen van den president. De officier van justitie bij de recht bank te Arnhem eischte heden tegen den 33-jarigen vischventer J. D. H, te Opheusden, wegens doodslag op de 73- jarige mej. P. van M. te Hemmen, 1 e- venslange gev. straf. Uitspraak 7 Juni. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen: f 1000: 2188 f 400: 6443 11049 13434 f 200 926 1 758 7415 1 0612 118401 13609 f 100: 964 2208 2702 6912 9675 12880 18874 19543 19-828 DE SOCIAAL-DEMOCRATEN EN DE STEUN AAN DE MELKVEEHOUDERS, De houding der sociaal-democraten bij de behandeling van het wetsontwerp in zake tijdelijke maatregelen tot hulpver leening aan de melkveehouderij in de Tweede Kamer moet voor de betrekke lijk geringe groep ten plattelande, die nog verwachtingen van deze partij koesterde, als een koude douche heb ben gewerkt. Door hun tegenstemmen en bloc te gen dit wetsontwerp hebben zij de en kele draden, waarmede de S.D.A.P. met het platteland verbonden was, doorge sneden. De liefde, die sommige van deze Kamerleden bij de behandeling van an dere wetsontwerpen voor het platteland toonden, is gebleken niet van de ware soort te zijn. Voor beide groepen is 't goed, dat de S.D.A.P. zich op zoo duidelijke wijze heeft uitgesproken. Men weet nu tenminste waar men aan toe is. Toch moet men zich afvragen of deze sociaal-democratische Kamerleden zoo weinig psychologisch inzicht bezitten, dat zij tot een dergelijke houding hun toevlucht namen. Want ware 't geen sympathiek gebaar geweest, indien ook zij voor het wets ontwerp gestemd hadden. Van den beginne af aan wisten zij, dat de aanname van het wetsontwerp verze kerd was en dat hun tegenstemmen zon der resultaat zou blijven. Zeker, dit wetsontwerp is niet volmaakt, maar iets beters konden de sociaal-democraten er niet tegenover stellen. Het is een noodmaatregel om een be langrijke groep ingezetenen, wien Het water tot aan de lippen gestegen is, van den ondergang te redden. Was dit den sociaal-democraten niet eenige toege vendheid waard? Zij, die zoo vechten voor bescherming der loonen, zij die zich met hand en tand hebben verzetten te gen de geringe loonsverlaging voor de Amsterdamsche gemeentearbeiders, ble ken gekant tegen maatregelen, die een geringe bescherming der prijzen van en kele levensartikelen beoogden, teneinde den producenten een basis te verzeke ren, waarop althans kan worden voort- gewerkt. Is 't dan zooveel gevraagd, wanneer de verbruiker van natuurboter den boer tenminste de productiekosten vergoedt en niet langer op hem parasiteert? Van de sociaal-democraten, die de uitdrukking „mensch waar dig bestaan' op de lippen hebben, had men bij de be handeling van dit wetsontwerp een an dere houding mogen verwachten. J, K, Mesu Jr. AMSTERDAM, 31 Mei. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 22 B 1000-6 100%—100%. Ned. 17 1000-4% 98—97%. Ned. 31 1000-4 93—93%. Ned. 32 500-5 100—99%. Certificaten-3 74%74%. Cert. N.W.S.-2% 60% O. Indië 22 1000-6 85—81%. O. Indië 23 100-6 70%—71%. O. Indië 16 1000-5. 89—89. O. Indië 26 1000-4% 79—79%. Duitschl. 100-7 37%—38%. Duitschl. 30 1000-5% 27%—28%. Engl. W.L. 50-200-5 78%—78%. Engl. F.L. 50-200-4 76%—76%. Zeews. Hyp. B-5 97%97%. Zeeuws. Hyp. B-4% 89% A Amsterd. Bank 68%70%. A Bank Assoc. 24% C. Rott. Bankver. 5654%. A Twentsche Bank 80 A Pref. Jurgens A. 7269%. A De Schelde N.B. 30 A Ver, Papf. v. Gelder 50%50%. C Am. Car Foundry 5%5. C Am. Smelt Ref. 7%7. C Farbenind. I.G. 58%61%. C U. States St. C. 27%—27%. C C, Publ. Serv. 11. C North Am. Cy. 14%14%. A Born. Sum. H.M. 104102%. A Ned. Wol Mij. 17%17. A Singkep Tin M. 5552. A J. C. Japan Ln. 27%25. A Rotterd. Lloyd 4037. A S. M. Nederland 40%38%. A Amst. Thee C.M. 13%13%. A Houth. Alberts 23 1 C Peruvian C. Pr. 5 A Southern Rlw. 5 C Union Pac. Rr. 37%37%. C Int. Nickel Cy. 4%4. Zaterdag speelde te Waarde de voetbalvereeniging Ajax van Ierseke te gen S. S. S. van Waarde. De uitslag was IersekeWaarde 5-2. Bruggen voor den Wieringermeerpolder, Naar de Maasbode verneemt, is aan de N.V. Christiani Nielson's Gewapend Beton Maatschappij te Den Haag door de directie der Mij. tot uitvoering van Zuiderzeewerken het maken van 15 bruggen in den Wieringermeerpolder opgedragen. A Koloniale Bnk 37%34%. A N.I. Hbk. 1000 46%—44. C Ned. H. M. 1000 52%—50. A Alg. Kunstz. U. 20% A v. Berkels Pat. 15%15%. C Calvé-Deflt 41%38% ex div. A C. Suiker Mpij. 10 A Int. Viscose 5 A Küchenm. I. Acc. 21%-1%. A Ned. Ford A.M. 79%77. A Philips Gem. B. 59%54%-55% ex-d. C Unilever 87%83%-85. C Anaconda Cop. 8%7%-8. C Bethlehem St. 11%11-%. A A.N.I.E.M.—N.B. 150—149. C A. Gas El. Cy. 1%1%. C Cities Serv. Cy. 1%2. C Midd. West Ut. A Boeton Mijnb. 9%9. A Kon. Petr. Mpij. 110%107 -10. C Contin. Oil Cy. 4%4. C Shell Union O.C. 3—2%-2%. A Holl. Amer. Lijn 2% A K.N. Stoomb. Mij. 8 De Graf Zeppelin naar Nederland. Het Landingsbezoek van de Graf Zep pelin op Zaterdag 18 Juni naar Neder land gaat gepaard met de gelegenheic tot het maken van 3 passagiersvaarten. De eerste tocht geschiedt uiteraard met Friedrichshafen als uitgangspunt. Het vertrek te Friedrichshafen vindt plaats 18 Juni 2 uur v.m. De route is via Frank fort, het Roergebied, regelrecht naar 't Vliegveld Twente, waar de landing tus- schen plm. 7 uur en 8 uur geschiedt. Aan dezen tocht kunnen 35 passa giers deelnemen. De tweede vaart gaat van het vlieg veld Twente via Osnabrück, Bremen, Hamburg, West-Friesche eilanden, Wad den-Eilanden, den pas voltooiden afsluit dijk der Zuiderzee, Noordzee, richting kanaalEngeland, eventueel de Zeeuwsche kust, naar het vlieg veld Waalhaven te Rotterdam. Het vertrek van het vliegveld Twen te is om plm. 9 uur des ochtends, de aankomst van den tocht TwenteHam burgRotterdam op het vliegveld Waal haven is om plm. 4,456 uur. Ook bij A Ned. Scheepv. U. 40%38%-39. A H.V. Amsterdam 127125%-24%. A Java Cult. Mij. 7575. A N.I. Suiker U. 52—50%. A Poerworedjo S.O. 5%4%. A Deli Batavia 7569. C Deli Mij. 100 85— A Senembah 97%92. C Chicago Milw. A Amst. Rubb. C. 27%25%-26. A Deli-Bat. Rubb. 7% A Hessa Rubber 9%8%. A Serbadjadi S.R. 65%. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. dezen tocht zijn 35 passagiersplaatsen beschikbaar, De derde tocht gaat terug naar Frie drichshafen; het is gedeeltelijk een avond- en een nachttocht. Het luchtschip Graf Zeppelin ver trekt een uur na aankomst op het vlieg veld Waalhaven en is om pl.m. 5 uur des ochtends weer „thuis". Aangezien er gelegenheid moet wor den gegeven die passagiers, die zich een gedeelte van den nacht ter ruste zouden wenschen te begeven daartoe in staat te stellen, is er bij dezen tocht voor alle passagiers slaapgelegenheid ingericht. Hierdoor is bij dezen tocht iet aantal passagiersplaatsen niet 35 maar 24. Ten einde teleurstelling te voorkomen wordt nog medegedeeld, dat 't inschrij ven der passagiers niet geschiedt door de Rotterdamsche Aero Club, Nationa- e Luchtvaartschool, N.V. Luchtvaart terrein Twente, of de Centrale Bureaux Jac. Kleiboer, doch opgedragen is aan de Fa, Wambersie en Zoon, Hoofdpas sage-agenten voor Nederland der Ham- burg-Amerika Linie te Amsterdam en Rotterdam en alle bekende reisbureaux in Nederland. De passageprijzen voor den tweeden tocht zijn, zoo deelt men ons mede, 275, voor den eersten en derden tocht 150. - Tot onderwijzer aan de Chr. school te Apeldoorn, is benoemd de heer S. den Hollander te Terneuzen, Bezuiniging op onderwijsinspectie. Naar „De Gelderlander" verneemt, zal de heer P. Wielinga, hoofdinspec teur van het L.O. .in de tweede hoofd inspectie (Gelderland en Overijsel) op 1 Januari a.s. zijn ambt neerleggen we gens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Het moet in het voornemen van den minister van O., K. en W. liggen, deze vacature dan niet meer aan te vul len, doch Gelderland geheel of grooten- deels toe te voegen aan de eerste hoofd inspectie JNoord-Brabant en Limburg) en Overijssel in te deelen bij de vijfde hoofdinspectie (Groningen, Friesland en Drente). N.V, The Vitrite Works te Middelburg. Naar wij vernemen zal aan de aan deelhouders van de N.V. The Vitrite Works alhier worden voorgesteld over 1931 geen dividend uit te keeren, N.V, Stoomvaartmaatschappij Zeeland te Vlissingen. In de algemeene vergadering van aan deelhouders der N.V. Stoomvaartmaat schappij Zeeland te Vlissingen zal worden voorgesteld over 1931 geen di vidend uit te keeren. Nederlandsche Middenstandsbaak Wij ontleenen het volgende aan het Jaarverslag over het 4e boekjaar: Dat het totaalbedrag der door derden toevertrouwde gelden niet onbelangrijk teruggeloopen is, behoeft gezien in 't licht van de in het laatste kwartaal zich sterk accentueerende vertrouwens-cri sis geenszins verwondering te wek ken. Crediteuren Deposito's en Spaargel den daalden van 18.695.367,tot 13.924.239,—. De ontwikkeling van het bedrijf ge durende het verslagjaar blijkt uit de stij ging van het uitstaande crediet van 19.940.655,— tot 20.049.550.—. De moeilijke tijdsomstandigheden heb ben voor de Bank althans dit gunstige gevolg gehad, dat het oogenblik er door verhaast is geworden, dat zij meer ac tief de saneering van het Middenstands- credietwezen kon ter hand nemen en hoewel de weg, welken wij te bewan delen hebben, nog lang is, de directie zegt het der Commissie-Van Doorninck van harte na: „De genezing van het Middenstands- credietwezen lijkt der Commissie een omvangrijke, doch alleszins dankbare taak." Dat onder de gewijzigde omstandig- 30 Mei 31 Mei. Londen 9.10% 9.11%. Berlijn 58.35 58.15. Parijs 9.74 9.73%. Brussel 34.55 34.50. Zwitserland 48.32% 48.28. Kopenhagen 49.80 49.75. New-York 2.46% 2.46 Aku - Suiker - Philips -ObLmarki - Tabak Rubber Industrie Amerika - Schepen MARKT- Konlnkl. Unilever fWettig gedepvieerd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2