rose DE ZUIDERZEE AFGESLOTEN TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 30 MEI 1932. No. 125. FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE. ZEELAND. sco koude melk. Hoofd-en Kiespij^ MIJNHARDT'5 POEDERS_ In nog geen twaalf jaar tijds kwam een weergaloos werk gereed, dat meer dan 70 ja ren voorbereiding vroeg Een medewerker schrijft ons: De Vlieter dicht! De Zuiderzee ge storven! Het IJsselmeer geboren! Wat enkele tientallen jaren geleden als een utopie werd beschouwd, en waar voor de groote massa in 1849, toen de waterstaatsingenieur B. P. G. van Dig gelen zijn plan tot bedijking en droog making van de Zuiderzee publiceerde, niet anders dan een geringschattend schouderophalen had, is werkelijkheid geworden. Althans in zooverre, dat de Zuiderzee door een geweldigen dijk van de Noordzee is afgesloten en ten deele is drooggelegd. In nog geen volle twaalf jaar tijds is een werk verricht, dat een voorbereiding van meer dan 70 jaren heeft vereischt, en waarbij talrijke plan nen gedurende langeren of korteren tijd op den voorgrond zijn getreden. Dat tenslotte tot bedijking en gedeele- telijke drooglegging van de Zuiderzee werd besloten is voor een niet gering deel te danken aan het doorzettingsver mogen van wijlen oud-minister Ir. C. Lely, die, nadat hij in 1897 tot hoofd van het technisch bureau der in 1886 opgerichte Zuiderzee-vereeniging was benoemd, een achttal nota's publiceer de inzake de technische en finantieele mogelijkheid der drooglegging van de zee door middel van een afsluitdijk via Wieringen en drooglegging van 4 pol ders met openlating van het Ysselmeer. (Het plan dus, zooals het thans voor 'n groot deel is uitgevoerd). Niettemin moest het plan-Lely nadat het geduren de drie jaren bij een staatscommissie in onderzoek was geweest tot driemaal toe bij de Staten-Generaal worden in gediend alvorens tot uitvoering kon worden besloten. Die laatste indiening geschiedde in 1916, toen dr. Lely voor de derde maal minister van waterstaat was. Toen nog duurde het tot 1918 voor en aleer de beide Kamers het wetsontwerp aanna men. Op 14 Juni 1918, dus in den tijd van hoogconjunctuur tegen het einde van den wereldoorlog werd het tenslot te in staatsblad No. 354 opgenomen. Nog echter zouden er twee jaar over heen gaan, alvorens met de werkzaam heden een aanvang werd gemaakt; eerst op 20 Juni 1920 had de openbare aan besteding plaats van het eerste gedeel te van het werk, de beteugeling der die pe geulen van het Amsteldiep bewes ten Wieringen. Weer twee jaar later besloot men tot een beperkte uitvoering van het oor spronkelijk plan, zulks in verband met den toestand van 's lands financiën. Niet temin kwam reeds in 1925 de eerste dijk van Ewijcksluis aan de N. Holland- sche kust naar Wieringen gereed. Een jaar later, toen de economische toe standen een aanmerkelijke verbetering te zien gaven, werd een besluit geno men tot versnelde uitvoering der wer ken, een besluit dat op heden van kracht is, doch waarvan inmiddels de verdere uitvoering zeer onzeker is geworden. Weer eenige jaren later, op 27 Juli 1929, kwam de dijk van Medemblik naar Den Oever gereed en kon een begin worden gemaakt met de droogmaling van den Wieringermeerpolder. Op 10 Februari 1930 werden daarvoor in wer king gesteld de gemalen „Lely" en „Lee mans", die in ruim 7 maanden het maai veld van den geheelen polder droog maalden. Dit eerste groote resultaat werd bereikt op 2! Augustus 1930. Het Iweede groote resultaat n.l. het voltooien van de 29 K.M. 625 M. lange dijk tusschen Wieringen's Oostpunt en 76). - Na een onaangenamen nacht in een cel doorgebracht te hebben voor het heil van zijn ziel, zooals een vriende lijke beambte het noemde verscheen Eric weer in het huis en drong er op aan den gebelgden Clinton te helpen om het mysterie op te lossen. Evenals veel andere jongelieden bezat hij een overdreven idee van zijn eigen scherp zinnigheid en zijn herinnering aan de werkwijze van Sherlock Holmes deed hem op de onwaarschijnlijkste plaatsen naar een oplossing zoeken. Het eenig merkbare resultaat van zijn pogingen was echter een schrille Chineesche ver vloeking van zijn persoon, toen hij twee eieren brak in het kleine kippenhok, dat Lee Wang hield als een liefhebberij en tot hulp voor smakelijke omelettes, en eindelijk was hij, evenals de politie, ge noodzaakt toe te geven dat hij vastge zet was. Gedurende de week, dat Spencer te bed bleef om te herstellen van zijn wond terwijl hij de lieve attenties van Nina, dagbladschrijvers en praatzieke detec tives van zich af stiet, bleef sir Peter brommig in zijn eigen kamer en liet nie mand anders dan Le, Wang toe, die hem de Friesche kust bij Zurig is thans be haald. Bruisend en kokend joeg de vorige week nog het water met een verval van ongeveer een meter door het open dijksgat. Beukend klotsten de golven te gen de uiteinden van den dijk, doch de keileem, een natuur-product, overblijf sel van de moraines uit den ijstijd, gaf geen krimp, en bood weerstand aan den sterksten golfslag, Keileem is het hoofdbestanddeel van den dijk, die van waterlijn tot wa terlijn, dus op N.A.P, gemeten, 90 tot 100 M. breed is. Iedere meter lager geeft een verbreeding van 10 M. zoodat al naar gelang van de diepte de dijkvoet een breedte heeft van 130 tot 200 M. De buitenkruin is 6 M. 20 tot 7 M. 40 boven A.P. hoog; de binnendijk, de z.g. tuimeldijk, heeft een breedte van 34 M. en hij ligt ongeveer 5 M. 40 boven N.A.P. Op dezen dijk is aangelegd een 6 M. breede betonweg en een fietspad. De weg kan echter nog aanzienlijk ver breed worden zoodat er eventueel plaats komt voor een dubbele spoorlijn. Nog aan het einde van dit jaar hoopt men zoover te zijn, dat men zich per auto of motor van de Noord-Holland- sche kust bij Ewijcksluis naar de Frie sche kust bij Zurig zal kunnen begeven. Zaterdag is dit naaste toekomstbeeld dichter bij de werkelijkheid gebracht, want toen is het laatste gat van den dijk gedicht. De sirenen van meer dan 80 schepen hebben het groote feit aan de bevolking van Nederland verkondigd. Toen hun scherpe tonen de lucht scheurden was de Zuiderzee gestorven en het Ysselmeer geboren. De plechtigheid. De officieele sluiting droeg een tech nisch karakter; daarom waren ook vrij wel uitsluitend technische autoriteiten genoodigd. Aan boord van de „Stavo ren" waren o.a. Staatsraad dr. H, Co- lijn, de minister van Waterstaat mr. P. J. Reymer; de directeur-generaal van den dienst der Zuiderzeewerken, ir. P. de Blocq van Kuffeler; de directeur-ge neraal van den Waterstaat, dr. ir. J. A. Ringers en andere autoriteiten. Om kwart over twaalf stroomde het wassende water nog kalm door de nau we opening, die de twee dijken in wor ding nog van elkander scheidde. Twee ontzaglijke kranen met imponeerend- groote grijpers wachtten aan weerszij den van den dijk op het teeken, dat zij den laatsten aanval zouden kunnen be ginnen. Eerst werden de officieele re devoeringen gehouden op de ponton. Dr. H. Colijn memoreerde den arbeid aan den Zuiderzeedijk, die negen jaar geleden werd begonnen, en herdacht dr. ir. Lely, den man, die van 1887 af voor de zaak streed. Na hem spraken ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, directeur-generaal der Zui derzeewerken, en daarop minister Rey mer. „Thans breekt dus, aldus de mi nister, na 'n doelbewuste voorbereiding van jaren voor de Zuiderzee en hare om geving eene geheel nieuwe periode aan. Met vertrouwen zien wij de toekomst tegemoet en mogen verwachten dat ook de gewijzigde toestand tot voordeel van geheel ons land zal strekken. Ik ont veins mij niet dat daaromtrent bij som migen twijfel is gerezen, maar waar de regeering naar vermogen tracht leed te verzachten, mogen wij vertrouwen dat de sombere voorgevoelens niet zullen worden bewaarheid en dat ook latere geslachten de g ebeurtenis van heden kunnen beschrijven als te zijn gewor den een zegen voor ons vaderland. Na een woord van dank te hebben gesproken tot allen die aan de voorbe reiding en de uitvoering van het werk hun krachten hebben gegeven, verzocht de Minister den heer Telders, voorzit ter van den Raad van Bestuur van de zijn eten bracht en dien hij steeds af snauwde, eten bracht en dien hij steeds afsnauwde. Enid vermeed haar vader en zijn huis geheel en al in dien tijd en deed daar mede zich zelf meer verdriet dan sir Pe ter. Zij had ernstig gebeden, dat haar va der gedwongen zou worden om met en als gewone eenvoudige menschen te le ven, maar, nu dan zulk een toestand een feit geworden was geworden, koesterde zij een onlogische boosheid tegen den be werker er van Spencer. De gedachte aan haar vaders vernedering was, voor het oogenblik, sterker dan alle overwe gingen over de noodzakelijkheid van zijn disciplinaire onderwerping. Zij voelde dat zij moest wennen aan de gedachte van deze „dichterlijke" rechtvaardigheid, nadat haar eerste woede gezakt was, voordat zij weer in aanraking kwam met de beide partijen en daarom be sloot zij voor tenminste een maand me- vrouw Hënry Aimsbury en haar plechti ge ontvangdagen te verdragen. Zij zond om Nina. Want Nina was on schatbaar voor de bijzonderheden van haar toilet en uit haar vlugge vingers ontsprong schoonheid even natuurlijk als prachtige rozen ontspruiten uit doornige stengels. En door Nina's verhuizing vond Spencer eenigszins vrede en de bedien den der Aimsbury's vonden er een reden tot verzet in. Toen Spencer weer in staat was rond Mij. tot Uitvoering der Zuiderzeewer ken, de volledige afsluiting der Zuider zee tot stand te doen brengen. Het werd 12 h 58, Frans de Blocq van Kuffeler, het 12-jarig zoontje van den directeur-generaal, zwaaide een vlag, teeken dat de dichting kon beginnen. Te 1 h 2 was de dijk één. Bestond dus de Zuiderzee niet meer. Thans: Het IJsselmeer. Sirenes loeiden; de officieele gasten klonken, wenschten elkaar geluk, ge ëmotioneerd. De Marinekapel speelde het „Wilhel mus". De directeur-generaal heeft dadelijk nadat het werk was voltooid, een tele gram gezonden aan de koningin, waarin haar het gedenkwaardige feit werd me degedeeld. Op Wieringen woeien van veel hui zen en van de kerk op Hypolitushoef de vlaggen. De geheele vloot van de MUZ lag bevlagd, maar ook de visschersvloten van Volendam en Urk vlagden. Half stok! Bij velen was er Zaterdag vreugde, bij velen ook rouw.Met den naam Zui derzee verdwijnt de naam Zuiderzeevis- scher. WALCHEREN. Gemeenteraad van Westkapelle. WESTKAPELLE. Vrijdagavond ver gaderde de Raad te Westkapelle onder leiding van den heer K. Minderhoud, waarnemend burgemeester. Het nieuw gekozen raadslid, de heer J. Lous, werd geinstalleerd en na beeëdiging door den voorzitter gelukgewenscht met zijn ver kiezing, waarbij hij de hoop uitsprak, dat deze mede moge werken in het belang der gemeente. De heer Lous dankte den voorzitter voor de tot hem gerichte woorden, en hoopte als raadslid mede werkzaam te mogen zijn in het belang der gemeente. Een schrijven van het bestuur van den Polder Walcheren, waarbij werd mede gedeeld, dat in de algemeene verga dering is besloten tot een bijdrage van 8% pCt. in de kosten van de verharding van den Noordweg en andere binnenwe gen tot een maximum van 3200. Het bekende schrijven van het ge meentebestuur van Ooststellingwerf, met verzoek adhaesie te willen betuigen op zijn adres aan de regeering, tot zoo spoedig mogelijke invoering van een steunregeling, ten behoeve van land- en tuinbouw werd voor kennisgeving aan genomen. Op verzoek werd aan den heer mr. W. J. Woldringh van der Hoop met in gang van 18 April j.l. eervol ontslag ver leend als ambtenaar van den Burger lijken stand, onder dankbetuiging. Een verordening werd vastgesteld op de heffing en invordering van 't vergun ningsrecht en verlofsrecht. De heffing van het vergunningsrecht werd bepaald op 12,50 bij elke huurwaarde van 50 of daarbeneden tot een minimum van 40, het verlofrecht, bij verkoop van zwak alcoholische dranken op 25 per jaar. In verband met een schrijven van den Minister, betreffende de door den Raad op 13 April vastgestelde verordening op de winkelsluitingswet zooals wij reeds meldden besloten het venten, verkoo- pen en ten koop aanbieden ook te .ver bieden op tijden, waarop ook de winkels zullen gesloten zijn. Bovendien werd na breedvoerige bespreking besloten op 2den Paaschdag, 2den Pinksterdag die als gewone werkdagen worden beschouwd, te loopen, was zijn eersten gang naar sir Peter's kamer, waar hij met den brommigen baronet over vele zaken sprak. Hij begon met te spreken over de waardigheid van den arbeid en den adeldom van 't dienen en zijn toespraak was 'n beroep op sir Peter's „sportman- schap"', en hij wees er op, dat de che que gehonoreerd was, de P.N. voldaan, en dat sir Peter niet anders kon doen dan genoegen nemen met de voorwaar den, zoo hij een man van eer was! Later ging Spencer naar de keuken, en daar wendde Lee Wang een overdre ven verbazing voob» toen hij hoor de, dat sir Peter hem reeds in vertrou wen had verteld. Hij boog voor Spencer op de juiste manier, en zei hem ernstig, dat zijn pogingen om hem uit den weg te ruimen, zouden ophouden, totdat de meester weer op zijn oude plaats was. Met even grooten ernst dankte Spencer den Chinees en beval zijn vroegeren meester aan zijn goede zorgen aan, om onderwezen te worden in alles, wat tot de kennis van een butler behoort. Sir Peter aanvaardde zijn martelaar schap met brommige onvriendelijkheid, die hem veel verwijten van zijn meester opleverde in de eqrste dagen van zijn nieuwe werkzaamheid. Hij bediende Spencer, als deze gijn eenzame maal tijden gebruikte, met zulk een toornige drift, dat veel tafelkleeden bedorven en verscheidene glazen gebroken werden, en iederen keer dat zoo iets gebeurde, onder goedkeuring van den Minister vergunning te verleenen tot openstelling der winkels van 5 uur 's morgens tot 12 uur 's avonds, en gedurende den zomer tijd, op gewone dagen in plaats van tot 8 uur, tot 9 uur 's avonds. Op een schrijven van het bestuur tot stichting van bewaarscholen, waarin den Raad een subsidie gevraagd werd van een maximum van 300 of 50 pCt. in de te maken kosten, benoodigd voor den verbouw der bewaarschool alhier, welk verzoek in de voorlaatste verga dering is aangehouden, werd thans op voorstel van B. en W. besloten dit -ver zoek nog eenigen tijd aan te houden, met het oog op de gemeentefinantiën, en dus nog geen beslissing te nemen. Goedgekeurd werd het bestuur van de bewaarschool vergunning te verleenen het gebruik van een lokaal der openba re school te verlengen voorloopig tot half October 1932. In verband met een verzoek tot den vleeschkeuringsdienst, kring Oostkapel- le, om verlaging van de keurloonen, was van Oostkapelle een schrijven ontvan gen waarin werd medegedeeld, dat ook Ged. Staten op verlaging aandrongen Evenwel werd in dit schrijven betoogd dat het zeer gewenscht is, dat bij ver laging de noodige voorzichtigheid dient betracht te worden. Voorgesteld werd dat de raad bij besluit zijn sanctie zou willen verleenen, dat het keurloon van varkens gesteld werd op 2, dat van varkens van minder dan 50 kilo gewicht op 1 dat voor vette kalveren op 2. Uit de discussie over dat voorstel, bleek, dat de Raad niet tevreden was met de toegezegde verlaging. De heer K. C y s o u w vond het keur loon bij verkoop van een half varken on billijk. Op voorstel van den heer W. Hu i- b r e g t s e werd na breedvoerige bespre king, besloten met de voorgestelde rege ling van Oostkapelle accoord te gaan met toevoeging dat de Raad gaarne wenscht, dat ook half keurloon gevraagd wordt, wanneer slechts een half varken verkocht wordt, en de andere helft voor eigen consumptie gebruikt wordt, zoodat dit keurloon dan 1 bedraagt. Z. h. st. zal in dien geest een schrijven aan Oostkapelle gericht worden. Daarop werd voorgelezen een schrij ven van C. M. Bolier en andere bezitters van radiotoestellen, waarin werd gewe zen, op de veelvuldige storingen die zij ondervinden, meest voorkomende in de avonduren, van 't gebuiken van enkele electrische toestellen. Meermalen zijn ze gedwongen hun radiotoestel af te slui ten. Adressanten verzoeken den Raad tot het opnemen van een bepaling in de plaatselijke politieverordening ter voor koming van radiostoornis. Gewezen werd op de moeilijkheden voor de bezitters van de electrische toe stellen, die deze gebruiken voor genees kundige doeleinden. Na breedvoerige bespreking werd be sloten, dat de bezitters van dergelijke electrische toestellen verboden is, stoor nis te verwekken van 8 u 's morgens tot 12 uur, 's nam. van 2 uur 's namiddags tot 6 uur 's namiddags en van 7 uur 's- namiddags tot 12 uur 's namiddags. Daarop werd een wijziging gebracht in de gemeentebegrootingen 1931 en 1932, waarbij de voorzitter mededeelde, dat een post voor werkverschaffing, op de begrooting is gebracht van 1500, waar bij geen subsidie van het Rijk. Op het oogenblik is reeds uitgegeven ongeveer 3000. Van 't Rijk is een subsidie toe gezegd van 75 pCt. voorloopig tot 28 Mei. Voorgesteld wordt voor werkverschaf fing het bedrag te verhoogen met 4500 en alzoo te brengen de post op 6000 waarvan gerekend wordt subsidie te ontvangen van 4500. Daarop werd besloten de benaming van correspondent in agent van de ar- geeselde Spencer hem mondeling met zulk een scherpe beleefdheid, dat soms Bully" Brace te voorschijn was gekomen en den toestand betwist had. Dan was Spencer ook opgestaan met grimmige vastbeslotenheid en „Bully" Brace was gaan zitten en was bang geworden voor iets, dat erger was dan lichamelijke straf een biologeerende intimidatie, die hem deed verbleeken en beven en ver wonderd deed zijn over zijn eigen slap pen toestand. Later ging hij dezen merkwaardigen man in 'n meer waar licht zien. Hij kwam tot het plotseling besef dat er nooit be zoekers kwamen om te logeeren, of zelfs maar te eten. Soms kwamen des avonds vreemdelingen, die meer op zakenmen- scben uit de stad dan bedienden leken, om met Spencer te spreken en altijd belde Spencer dan en zei tot sir Peter, dat hij hem dien avond niet meer noodig had, zoodat het scheen dat hij niet ver nederd zou worden voor iemand die hem ook maar eenigszins zou kunnen ken nen. Toen hem door Enid gezegd werd dat dit werkelijk het geval was, ging hij naar zijn kamer en dacht ernstig na en daarna werd zijn houding meer in over eenstemming met zijn tijdelijken toe stand. Enid was de gevoeligste doorn in zijn zijde. Zij bleef hem „Brace" noemen, en beripste hem scherp iederen keer, dat hij zich verzette tegen zulk een onkinder lijke wijze van toespreken. Hij kon Spen (Ingez, Med.) beidsbemiddeling te veranderen. In ver band met een schrijven voor deze veran dering, werd benoemd tot agent de heer J. M. Geleedst, met ingang van 1 Janu ari 1932, op een jaarwedde van 400, onder hoogere goedkeuring. De heer Geleedst fungeerde thans als tijdelijk aangesteld correspondent der arbeidsbemiddeling. De heer H. C y s o u w vestigde bij de rondvraag de aandacht van geuite klach ten van autobezitters over den slechten toestand van een gedeelte van den grint weg. Spr. was evenwel van meening, dat deze weg thans in onderhoud is van de provincie. De provinciale opzichter daar entegen was van gevoelen, dat de auto bezitters zich moesten wenden tot de gemeente. De voorzitter deelde mede, dat die weg eerst in onderhoud komt bij de Provincie, als deze geheel gereed is. Spr. zou er voor zorgen, dat die weg verbeterd zou worden met het aanbren gen van grint. De heer Huibregtse kwam nog eens terug op zijn uitlating in de vorige vergadering, waarin hij als zijn meening te kennen gaf, dat de tramwegmaat schappij niet moest concurreeren met voerlieden, daar zij subsidie ontvangt van de gemeente. Nu werd hem verteld, dat dit niet waar was, dat de maatschap pij er voor bedankte die subsidie als fooi aan te nemen. Geantwoord werd, dat dit niet waar was, wel dat dit jaar nog geen aanvraag door de Maatschappij om subsidie is in gediend. THOLEN. ST. ANNALAND. In de j.l. Donderdag gehouden vergadering van den gemeen teraad alhier werd medegedeeld, dat Ged. Staten den Raad hebben medege deeld dat zij de bepaling in de politie verordening betreffende het lossen op de haven niet kunnen goedkeuren. De voorzitter zal nogmaals bij dat col lege op goedkeuring aandringen, met het oog op het gevaar dat met machinaal lossen kan ontstaan, waar over hij een verklaring heeft ontvangen van den ha venmeester die zal worden overgelegd. Van het Bestuur van de afdeeling van den Ned. Bond van Arbeiders in Land bouw en Zuivelbedrijf was een dringend verzoek ingekomen, om door de moei lijke omstandigheden, waarin de arbei ders zich bevinden, werk te verschaf fen of is dit niet mogelijk dan gelde- lijken steun te verleenen. Omdat hier aan reeds is voldaan en reeds belangrijke bedragen zijn uitgekeerd van hetgeen in de gemeente is bijeengebracht, wordt dit verzoek aangenomen voor kennisgeving. Doos 4-5ct. Per stuk 8ct. Bij Uw drogist. (Ingez. Med.) cer's behandeling van zijn naam begrij pen, maar dat zijn dochter hem bevelen gaf met dien naam, was iets, dat hem pijn deed als een groot onrecht, en er waren oogenblikken, dat hij in verzoe king kwam vaderlijke handen op haar te leggen voor het heil van haar toekomst. Bij zulke gelegenheden ging hij naar de provisiekamer en koelde zijn wrok op een weinig protesteerenden Chinees. Soms ontwaakte iets in hem dat lang slapend was geweest zijn gevoel voor humor en op een middag verraste Spen cer hem, dat hij lachte, terwijl hij het ziver poetste en grappige opmerkingen tegen Nina maakte, die hem altijd behan delde, zooals zij een gevangen dier zou doen, dat het reukorgaan onaangenaam aandeed. Hij sarde haar met genoegen en zij antwoordde hem in bewoordingen die hem hadden doen blozen als hij an ders geweest was dan hij was een butler. Spencer trok zich ongezien terug en glimlachte wat droevig en werd gedu rende een paar weken daarna veel eischender in zijn houding tegenover den baronet. Maar de strijdlust had sir Pe ter verlaten want hij herkreeg zijn geestelijke gezondheid en herkende in Spencer den kieskeurigen smaak en vol komen eerlijkheid, die hem ook eens eigen waren geweest en die hem zoo geheel ontglipt waren. (Word! vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5