^Provinciale jJeeutusche 1 'INTERNATIONAL UITG. N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Telefoonnummers: No. 125. Twee Bladen. MAANDAG 30 MEI 1932. Eerste Blad. 175e Jaargang. BINNENLAND. ZEELAND. vlissingen: De Vrachtwagenfabriek met de grootste ervaring WEER EN WIND, MIDDELBURGSCHE COURANT Otgblftd Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg j8 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regelvoor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. Lange St. Pieterstraat, Middelburg Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen; van 17 regels f 2.10elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk» kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent «as*® BSgflBÜ DE WERKLOOZENZORG. Het departement van Binnenlandsche Zaken heeft de volgende gegevens in zake de werkloozenzorg over het tijd vak van 3 April tot en met 30 April ver strekt. Van 103 gemeenten met rond 584,843 inwoners waren bij het samenstellen van dit overzicht nog geen gegevens ontvangen. De gemeenten, van welke gegevens zijn ontvangen uitgegeven (zonder aftrek van subsidies van staat, c.q. provincie): aan werkloozensteun 5.251,700 en voor werkverschaffing 1,605,618. Uitbetaald is door de werkloozenkas- sen 1,440,556, Het rijk heeft betaald 1,870,930. HULDIGING GENERAAL SNIJDERS Tot het comité, dat zich gevormd heeft om generaal C. J. Snijders ter gelegen heid van zijn tachtigsten verjaardag te huldigen, zijn alsnog toegetreden de hee- ren C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen en H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, majoor van den Generalen Staf. DE NOODTOESTAND TEN PLATTELANDE. Het hoofdbestuur van den Bond van Landpachters in Nederland heeft het volgende telegram gezonden aan den voorzitter der Eerste Kamer: „Noodtoestand ten plattelande on dragelijk. Pachters geen geld meer om pacht te betalen. Dagelijks tientallen gevallen van pandbeslag en dreigen daarmee. Onmiddellijke behandeling voorstel-Ebels, een weldaad voor dui zenden pachters, daar gelegd of dreigend beslag hun levensvreugde en arbeids- lust dooft. Ontevredenheid zeer groot. Gerechtelijke verkoopen, gevaarlijk voor handhaving orde. In werking treding wet-Ebels vóór en boven alle andere maatregelen noodig. INCIDENT IN RAADSVERGADERING In de Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Bergen op Zoom kwam het tot een incident tus- schen den heer Walder (s.d.a.p.) en den voorzitter, toen de heer Walder na slui ting van het debat over een onderwerp, daarover alsnog het woord nam en bleef doorspreken niettegenstaande de voor zitter hamerde en hem 't woord had ont nomen. De raad besloot den heer Walder uit de raadszaal te doen verwijderen en toen hij daaraan geen gevolg gaf, werd de vergadering geschorst. Na heropening verklaarde de heer Walder zich aan de leiding te zullen onderwerpen. De raad besloot in principe om een radiodistributie-centrale in Bergen op Zoom in te stellen. DE LANDING VAN DE ZEPPELIN IN NEDERLAND. Nu de contracten geteekend zijn, is onmiddellijk daarop de datum waarop de landingen zullen plaats hebben, vastgesteld, n.l. Zaterdag 18 Juni a.s. Des ochtends zal de landing geschie den op het Vliegveld Twente en des na middags te Rotterdam-Waalhaven. Tusschen deze landingen zal de Graf Zeppelin een wijde rondvlucht ook buiten onze grenzen maken, waar voor voor passagiers de gelegenheid be staat daaraan deel te nemen. DE BERLAGEBRUG TE AMSTERDAM. Zaterdag heeft de burgemeester van Amsterdam, de nieuwe, de z.g. Berlage- brug over den Amsetl, tegenover den Amstellaan geopend. Hiermede is een directe verbinding tusschen O. en W. buiten het stadscentrum om, tot stand gekomen. De Amstelbrug bij de Cein tuurbaan zal daardoor zeer worden ont last. Ook het verkeer met het Gooi zal veel van deze brug gebruik maken. De totale breedte bedraagt 23 a 24 m, terwijl de rijweg 15 m breed is; be halve aan een dubbele trambaan zal deze brug nog aan 4 verkeersfiles plaats kunnen bieden. Het ontwerp van de brug is vervaar digd door den dienst van Publieke Wer ken, voor wat het architectonische deel betreft in samenwerking met dr. Berla- ge. De beweegbare overspanning is uit technische overwegingen gevormd door één enkelvoudige basculeklap van 23 m breed en circa 14 m lang. NEDERLAND—EXPRESS. De speciale trein met post en passa giers in aansluiting op het m, s. „Marnix van St. Aldegonde" zal Dinsdagmorgen 31 Mei om 10.20 uur van Genua vertrek ken. Aankomst Woensdagmorgen 1 Juni 8.05 uur te Zevenaar; 8.57 uur Arnhem; 9.46 Utrecht; 11 uur Den Haag (S.S.); •10.19 Amsterdam (W.P.) 10.33 Amster dam (C.S.) en 11.17 uur te Rotterdam (Maas). DE VERPACHTING VAN DE STATIONSRESTAURANTS. Naar de Msb. verneemt heeft de direc tie der Nederlandsche Spoorwegen be sloten bij afloop van de verpachting der Stationsrestauraties aan de firma Goe- them en Noteboom en de N.V. E. Pluribus Unum, deze pacht niet meer te verlen gen, doch de restauraties uitsluitend aan particulieren te verpachten. Teneinde aldus goedkoopere consumptie-prijzen te verkrijgen. NA HET VLIEGONGELUK MET DE „OOIEVAAR". Naar de „Avondpost" vedneemt, heeft mevrouw Baudart, de weduwe van een der bij het vliegongeluk van de „Ooie vaar" op 6 December van het vorige jaar op het vliegveld te Bangkok om het leven gekomen passagiers zich via een Rotterdamsch advocaat tot de K.L.M. gewend om vergoeding van de schade door haar geleden door het omkomen van haar echtgenoot. MIDDELBURG. Ontvangsten Plaatselijk Crisisco mité van 23 tot en met 28 Mei 1932. Wekelijksche bijdragen gemeente Gymnasium 1,25 en 1,80 Weke lijksche collecte 120,78 Maande- lijksche bijdrage J. H. C. f 1; 14e Reg. Inf. 20.04. Het gironummer van den Penning meester is 188020. Zooals uit een publicatie in het tweede blad blijkt, zal het deel van de Lange Burg van de Groenmarkt tot den Wal van 1 tot en met 14 Juni en dat van den Wal tot de Markt van 15 tot en met 22 Juni voor alle verkeer, behalve dat van voetgangers, zijn afgesloten. Het Christelijke Muziekgezelschap „Oefening na den Arbeid" trok Zater dagavond weder spelende door een deel der stad in verband met een serenade, gebracht aan een medelid, die in het huwelijksbootje is gestapt. Vrijdagavond geeft het Middel- burgsch muzieklkbrps zijn tweede uit voering in dit seizoen op het Molen water en als gewoonlijk te 8 uur. Het eerste Abdijconcert. Had verleden week het weder het on mogelijk geblaakt een uitvoering van het Middel'burgsch Muziekkorps in de Ab dij te doen plaats hebben, gisteren heeft moeder de natuur zich milder getoond en zeer velen aangemoedigd te gaan naar het iedere maal voor deze uitvoeringen weer geschikt blijkend terrein, dat zoo vele andere plaatsen ons benijden. Maar er zijn er zeker ook die ons .benijden om het hebben van een muziekkorps', dat zoo hoog staat, als waarop de heed Joh. H. Caro het zijne weet te houden. Bracht het korps dit maal oude bekende, maar gaarne gehoorde numtmers van Rich. iWagner, n.l. „Einzug der Göt- ter in Walhal!" uit „Das Reingold" en fragmenten uit „Tannhauser" ten gehoo- re, onder de kléinere stukken waren een tweetal nieuwe' n.l. „In een klooster tuin'' van KetèJlbey en „Vredesklan'k'en" van Klein, die weder toomden de goede keuze van den directeur en 'de goede instudeering onder zijn leiding. Het groot aantal aanwezigen' heeft zich zeer dankbaar getoond door applaus en maar weinigen zijn er geweest die pok niet in klinkende munt uiting gaven aan hun wensch dat deze uitvoeringen blijvend een onmisbaar deel van de Mid- del'hurgsche samenleving zullen vormen. Een leerzame tentoonstelling. Gaarne hebben wij voldaan aan het verzoek een kijkje te komen nemen in de bovenzalen van het Volksgebouw in de Nieuwstraat, waar Zaterdag en Zondag de afdee'ling Natuurvrienden van het In stituut voor Arbeidersontwikkeling in samenwerking met db A. J. C., een ten- ,Wat hoog staat dient beklad." F. W. Drijver. toonstelling hield, die vooral als een leerzame moet worden aangeteekend. De leden dezer organis'atie :hebbein gedurende hunne tochten langs de dui nen en de landwegen van ons eiland tal "an planten en bloemen ontdekt en aan- geteekend waar deze te vinden waren en de laatste dagen der vorige week zijn Velen er op uit (getrokken om die te lia- len voor deze tentoonstelling. Zoo had 'men bijeen geKregen een uitgebreide col lectie planten en bloemen,.die groeiend langs en in de slooten en watergangen, op weiden en akkers, op duin en vroon en daarnaast een bijna geheel volledige Verzameling van hoornen en heesteirs, die ons eiland zulk een mooi aanzien geven. Zoo ontbraken o.a. niet de dn muren en op daken groeiende planten. Maar behalve deze zaken, troffen wij er ook een flinke collectie schelpen en steensoorten aan, vooral gevonden op het strand. Bijna geen artikel of de naam stond er bij als een bewijs van de in- intensiteit der bestudeering. De leiders van dit werk kunnen met voldoening terug zien op hetgeen is be reikt, (e.n daarin een aansporing vinden om op den ingeslagen weg voort te gaan. De heer O. P. Lootsma, loods- leerling eerste klasse heeft de Carne- giemedaille met gratificatie ontvangen voor het met gevaar voor eigen leven redden van een der opvarenden van 't loodsvaartuig Vlissingen, die te water was geraakt. WALCHEREN. ZeelamL tuin. Het laatst verschenen nummer van het steeds zoo keurig verzorgde week blad ..Buiten" bevat een groot aantal foto's van Middelburg en Veere, met het eerste deel van een artikel „Walche renZeelands tuin", geschreven door Henri Dronkers, burgemeester van Vee- re, en den directeur-hoofdredacteur van ons blad. Het maandblad „Fordwereld" brengt eveneens een opstelletje van D$ met 4 foto'tjes: „Naar Zeelands tuin Wal cheren." ARNEMUIDEN. Onder leiding van den voorz. den heer J. J, van Doeselaar, vergaderde Vrijdagavond de hier ge vestigde afdeeling Vereeniging Zieken- huisverpleging op Walcheren. Hoewel de voorzitter, de heer J. J. van Doeselaar zeide wegens af treding zich niet meer herkiesbaar te stellen, werd hij toch met algemeene stemmen herkozen, doch hij liet deze benoeming niet welgevallen. In zijn plaats werd met volle meerder heid gekozen de heer P. de Haas, arts, welke deze benoeming aannam. De heer J. Langebeeke merkt op, of hier niet uitgemaakt moet worden welke personen gestemd moeten wor den. De heer J. J. W ij k h u ij s vroeg of Arnemuiden niet beter zelfstandig kon staan en zich van Middelburg onttrek ken. Dit voorstel vinden vele aanwezigen een gevaarlijk punt, zoodat hier niet verder op ingegaan werd. Meerdere punten n.a.v. de Zaterdag gehouden algemeene vergadering wer den besproken ARNEMUIDEN. In de Christel, school werd Vrijdagavond de eerste ringver- gadering gehouden van den ring Mid delburg der Jongelingsvereeniging op Gereformeerden grondslag. Een lid van de J. V, „Herman Fan- keel" te Middelburg en de heer M. Wattel behandelden 'n onderwerp over Calvijn, 'n lid van de J. V. te St. Lau rens, de heer Boon sprak over de soci ale wetgeving in Nederland. Tot lid van het afdeelingsfoestuur werd de heer Cornelisse gekozen. Op de beide onderwerpen volgde een aangename bespreking, waarna de J. V. alhier dank gebracht werd voor deze eerste gulle ontvangst van den ring. N. EN ST. JOOSLAND. Alhier wer den de gewone jaarvergaderingen ge houden door de navolgende polders. Johanna. Alle ingelanden waren tegen woordig of vertegenwoordigd. De reke ning over 1931-32 beliep in ontvangst 385.41, in uitgaaf 393.48. De begroo ting voor 1932-33 werd' vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 355.07 met een Dijkgeschot van 11.per H.A. (vorige jaar 12.Wegens ontslagneming van den Dijkgraaf, den heer J. K, Mesu, werd in diens plaats gekozen de heer J. L. Hage, thans plaatsvervangend, In de plaats van den heer Hage werd als plaatsvervangend Dijkgraaf gekozen de heer P. Kodde Lz. Namens Ingelanden betuigde mr. Heijse den Dijkgraaf dank voor al Wat hij gedurende ruim 14 jaar in het belang van den polder gedaan heeft. Ook de ontvanger griffier be tuigde den voorzitter dank voor de aan gename samenwerking, die altijd tus schen hun geheerscht heeft. De voor zitter betuigde zijn dank aan Inge landen en ontvanger-griffier voor de medewerking aan hem betoond. Nieuwerkerke. Vier van de 5 Ingelan den waren aanwezig of vertegenwoor digd. De rekening over 1931-32 bedroeg in ontvangst 433.08, in uitgaaf 361.41. De begrooting voor 1932-33 werd vast gesteld op 409.85 in ontvangst en in uitgaaf. Dijkgeschot 2.50 per H.A. evenals het vorige jaar. De heer A. J. van Nieuwenhuijze nam ontslag als Dijkgraaf. In zijn plaats werd gekozen de heer J. L. Hage thans plaatsvervan ger. In de plaats van den heer Hage werd als pl.v.v. Dijkgraaf benoemd de heer C. Mesu. Mr. Heijse bracht den voorz. dank voor hetgeen hij gedurende 16 jaar in het belang van den polder heeft gedaan, terwijl de ontvanger-griffier hem dank bracht voor de ondervonden medewer king. De voorzitter betuigde ook zijn dank aan Ingelanden en ontvanger griffier voor de genoegelijke samenwer king, steeds ondervonden. Suzanna. Beide Ingelanden waren vertegenwoordigd. De rekening over 1931-32 werd goedgekeurd in ontvangst op 6.238 en in uitgaaf op f 5.928. De begrooting voor 1932-33 werd vastge steld in ontvang en in uitgaaf op 1,671. Hef dijkgeschot werd bepaald op 17 per ha (vorig jaar 19). Middelburgschen polder. Van de 14 stembevoegde Ingelanden waren 13 aan wezig of vertegenwoordigd. De reke ning over 1931-32 werd vastgesteld in ontvangst op 2.605 en in uitgaaf op 2.404. De begrooting van 1932-33 werd goedgekeurd in totaal op 2.542 in ontvang en in uitgaaf. Op voorstel van het bestuur werden de salarissen ver minderd van den Dijkgraaf met 10 en gebracht op 50; van elk der Ge zworen van 40 op 30; van den ontvanger-griffier van 150 op 130 en van den bode van 35 op 30, ter wijl op de post vergaderingskosten 14 werd bezuinigd. Het Dijkgeschot werd bepaald op 8 per ha (vorige jaar 9). De heer A. J. Klompe werd wegens periodieke aftreding herkozen als Ge zworene, terwijl in de plaats van den Gezworene den heer J. K. Mesu, die als zoodanig heeft bedankt, gekozen werd de heer A. de Jager Sr. De voorz. betuigt namens de Inge landen den heer Mesu dank voor het geen hij gedurende 28 jaar in het be lang van den polder heeft gedaan en voor de aangename samenwerking, waarop de heer Mesu allen dankt voor de ondervonden medewerking. In den Molenpolder waren alle inge landen aanwezig of vertegenwoordigd. De rekening 1931 -'32 beliep in ont vangst 181.86 en in uitgaaf f 183.54. De begrooting voor 1932-33 werd vast gesteld op 136.67 in ontvang en in uitgaaf. Het Dijkgeschot werd bepaald op 5.50, vorige jaar 7.De heer J. K, Mesu bedankt als Dijkgraaf. In zijn plaats werd gekozen de heer C. Baas Jr., thans pl.v.v. In de plaats van den heer Baas werd gekozen de heer Sa muel Janse Samz. Aan den heer Mesu werd door Ingelanden en ontvanger griffier dank betuigd voor hetgeen hij 38 jaar in het belang van dezen polder gedaan heeft, en voor den genoegelij- ken omgang. Mortiere-polder. Van de 8 Ingelanden waren 5 aanwezig. De rekening 1931-32 bedroeg f 497.22 in ontvang en 424.62 in uitgaaf. De begrooting 1932-33 werd vastgesteld op 384.12 in ontvang en in uitgaaf. Het Dijkgeschot werd bepaald op 6.(vorige jaar 8. Gemeenteraad van Vrouwenpolder. VROUWENPOLDER. Vrijdagmiddag vergaderde de voltallige Raad der ge meente. De voorzitter deelde mede, dat de Polder Walcheren in de kosten van verharding van een gedeelte van den Schellachschenweg (3) ten hoogste 249 Vracht wagens Tractor» Omnibussen N.V. H. ENGLEBERTS AUTOMOBIELHANDEL OEN HAAGi THERESIASTRAAT 145, TELEFOON 77206» AMSTERDAMi WETERINGSCHANS 130, TELEFOON 3435^ MIDDELBURG! KORTE DELFT A83, TELEFOON 63» (Ingez. Med.) 30-V-'32. Zaterdag en Zondag hoogste lucht temperatuur 21 °C (70 °F); laag ste 9.9 °C (50 °F). Heden 9 h: 14.1 °C; 12 h: 15.8 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand alhier 763 mm, laagste 760 mm. Hoogste barometerstand 769.3 mm te Röst; laagste 751.8 mm te Breslau. Verwachting tot Morgenavond! Zwakke tot matige veranderlijke wind, later uit Z, richtingen, tijdelijk op klarend, aanvankelijk nog kans op regen of onweer in het Oosten, in het Westen weinig of geen regen, iets warmer over dag. Zon op: 4 h 48; onder 21 h 07. Licht op: 21 h 37. Maan op: 2 h 39; onder: 14 h 08. N.M.: 4 Juni. Hoog- en Laag water te Vlissingen, Westkapeile is 28 min. en Domburg 23 min, vroeger; Veere 38 min. latex (S« springtij). Mei. Ma. 30 Di. 31 Wo. Do. Hoogwater. 11.17 23.33 12.10 Juni. 0.23 12.50 1.03 13.27 Laagwater. 5.11 17.30 6.06 18.21 6.51 7.30 19.03 19.42 zal bijdragen, dat het aandeel der ge meente in de gemeentefondsbelasting over het dienstjaar 1932-'33 is geraamd op 800, dat de normale subsidie inge volge het werkloosheidsbesluit 1917 over het 3e kwartaal 1931 door de ge meente verschuldigd is vastgesteld op 42,41, dat aan het gemeentebestuur van Serooskerke (W), ingevolge de L. O.-wet 1920 over de jaren 1930 en 1931 verschuldigd is resp. 5.25, 18,53 en 7,56. N.a, van de inkrimping van den P.T. T.-dienst werd met alg. st. besloten alsnog een schrijven tot den directeur- generaal te richten, waarin de bezwa ren voor 't platteland tegen de voorge stelde inkrimping worden uiteengezet en te verzoeken, alsnog wijziging te wil len doen aanbrengen. Besloten werd tot verlaging van de keurloonen voor varkens, vette kalve ren en varkens beneden de 50 Kg. slachtgewicht over te gaan en deze loo- nen van resp. 2,50, 2,50 en 1,50 terug te brengen op resp. 2, 2 en E M.a.s. werd besloten tot vaststelling der verordeningen op de heffing en in vordering van het vergunnings- en ver- lofsrecht in de gemeente. Medegedeeld werd dat het maximum aantal verloven voor de gemeente 4 be draagt. Bij de breedvoerige bespreking werd naar voren gebracht dat men het maximum aantal dier verloven gaarne zou zien teruggebracht op 0, De heer K e s t e 1 o o gaf in overwe ging toch in ieder geval voor Gapinge de mogelijkheid open te laten een der gelijke inrichting te vestigen. M.a.s. werd besloten B. en W. op te dragen tegen de volgende vergadering den raad zoodanige ontwerp-verorde- ning ter vaststelling voor te leggen. M.a.s werd besloten het adres der Ned. Vereen, tot bevordering van den Arbeid voor onvolwassen arbeidskrach ten te Amsterdam, om als lid tot die Vereeniging toe te treden, voor kennis geving aan te nemen, op grond dat een minimum contributie van 10 te hoog

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 1