ARNHEM" DE KREUGER-AFFAIRE. LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ GEMENGD NIEUWS, 0 BEKENDMAKINGEN. Vergaderingen, Concerten, enz. had hem 6000 boete of 3 maanden hechtenis opgelegd. Tegen T. B., 32 jaar, caféhouder te Lekkum, die door de rechtbank te Leeuwarden was vrijgesproken van de. tenlastelegging, 600 te hebben verzwe gen bij de belastingaangifte en het ge bruik maken van een valsche kwitantie, werd een maand gevangenisstraf ge- ëischt. Het Hof veroordeelde J. L., 69 jaar, zonder beroep te Leeuwarden, wegens belastingontduiking van eenige duizen den guldens tot 1000 boete of 1 maand gevangenisstraf. H. M. 37 jaar, koperslager te Bergum, werd veroordeeld tot 1250 boete of 1 maand gevangenisstraf. De rechtbank had hem 1000 boete opgelegd. BRANDENDE SIGARET DE OOR ZAAK. Woensdagmiddag is op den Spaarnwouderweg in den Haarlem meerpolder een particuliere auto, vermoedelijk door een weggeworpen eindje brandende cigaret, in brand ge raakt. De bestuurder die alleen in den auto zat, wist zich te redden, doch kreeg ernstige brandwonden in het gelaat. De auto is grootendeels verbrand. VAN EEN DAK GEVALLEN. Woensdag is te Utrecht een 73-ja- rige man, die op 'n dak van een schuur tje aan het werken was, doordat het dak instortte naar beneden gevallen. De man •overleed dadelijk. AVONTUURLIJKE SPRUITEN. De drie jeugdige spruiten van een Nijmeeg- sche familie, resp. 7, 9 en 10 jaar oud, hebben blijk gegeven van hun avontuur lijken aanleg zoo lezen wij in het Han delsblad. Maandagmiddag verlieten zij de ouderlijke woning voor het maken van een wandeling. Hun tocht voerde via Ub- bergen en Beek naar de Nederlandsch- Duitsche grens, waar zij vernamen dat in het naburige Cranenburg de kermis pret in vollen gang was. De gelegenheid vonden zij te schoon om daarvan niet te profiteeren en dus passeerden zij de grenslijn en keken op de Cranenburg- sche kermis hun oogen uit. Daarna herinnerden zij zich, dat in Kleef familie woonde en aangezien de afstand van Cranenburg naar Kleef korter is dan den terugweg naar Nijmegen, zetten zij hun uitstapje in Duitschland voort en kwamen des avonds acht uur bij de fa milie in Kleef aan. De familie stelde zich telefonisch in verbinding met de ouders, die in doodelijke ongerustheid verkeerden. De bengels toonden zich bij hun te rugkeer hoogst voldaan over het wel slagen van hun uitstapje. BEIDE VOETEN AFGEREDEN. Te Buchten-Born sprong een 20-jarig arbei der, die werkzaam was bij de werken voor het Julianakanaal op een in bewe ging zijnde locomotief. De jongeman kwam daarbij echter te vallen en ge raakte onder de machine, met het nood lottig gevolg, dat hem beide voeten wer den afgereden. Enkele uren later is de ongelukkige in het ziekenhuis overleden. FRAUDULEUS VERVOER VAN KRULSTAARTEN. Terwijl varkens en biggen hier te lande vrijwel niets opbrengen, zijn t aan de overzijde der Duitsche grens nog steeds waardevolle dieren. Geen wonder dan ook, dat zich in krulstaarten Van het Noorden van Groningen tot het Zuiden van Limburg een uitgebreide smokkelhandel heeft ont wikkeld. Vooral van de Gtroningsche grens worden herhaaldelijk goede aanhoudin gen van de douane gemeld. Thans zijn ook in Strasz bij Ker k'e- rade de Duitsche am|bjfenaren een flinke smfofkkelzaak op het spoor ge komen Dezer dagen werd' een vracht auto aangehouden, met achttien jonge varkens, die frauduleus over de grens waren gebracht. De chauffeur werd aan gehouden, auto en varkens werden in beslag genomen en ook de betrokken veehandelaar viel in handen van de po litie. Het onderzoek wees uit, dat de aan gehoudenen hun handel al geruimen tijc en op ruime schaal jireven, waarbij valsche papieren dienden om Qe lading te dekken en Veilig over de grens .te loodsen. Het was overigens een winst gevend zaakje, want de varkens werden anet een winst Van niet minder dan zes honderd procent in de Duitsche dorpen van de hand gedaan. DOOR PROPELLER GERAAKT. Toen Donderdagmiddag te K a m p e n eenige militaire watervliegtuigen van. den IJsel zouden opstijgen, sloeg bij het aan aanslaan van een der motoren de schroei: terug, met hel gevolg, dal een dejrmi litairen, een korporaal, door den pro peller werd geraakt. Een zijner armen werd vrijwel verbrijzeld. In een spe ciaal daartoe gezonden vliegtuig is de man later naar Nieuwediep o verge bracht. DE STATENDAM IN EEN STORM Het s.s. Statendam van de Holland- Amerika Lijn, dat 7 Mei van Rotterdam naar New-York vertrok, heeft Dinsdag 10 Mei op den Atlantischen Oceaan met zwaar weer te kampen gehad. De woeste golven beukten het schip en het over slaande water richtte heel wat schade aan meldt het Rott. Nwsbld. 's Morgens tegen half twaalf werd be sloten den warboel op te ruimen, en terwijl het schip zoo goed als gestopt lag ging de eerste officier met den bootsman en een aantal matrozen op den bak om er een klein beetje orde te scheppen. Om half twaalf kwam er opeens een heel zware zee over, die alle aanwezi gen op den bak tegen den zeebreker sloeg. Op het moment, dat de zee over hen heen ging, was er geen, mensch meer te zien. De bootsman brak een been en liep een kaakfractuur op; hij kreeg tevens een wond in zijn hals en klaagde over pijn in den rug. Matroos P brak een dijbeen, matroos De J. kreeg een groote scheurwond aan zijn dijbeen en nog drie andere matrozen werden licht gewond, echter nog in die mate, dat zij geen dienst meer konden doen. De eerste officier en een vijftal matro zen, die zich flink hadden vastgehouden liepen geen verwondingen op. Branden. Op de Stoof te Oud Gastel is de woning met schuur van J. v. D. af gebrand. De bewoners konden met moeite gered worden. De gebouwen werden vernield en de geheele inboe del werd een prooi der vlammen, Ongelukken. Donderdagmiddag wilde een auto een wagen op den Meppelterwe.^ te Zwolle passeeren. Bij deze manoeu vre werd de bejaarde bakker B. aange reden. De heer "B. werd tegen een. booirjf gesTingferd en was op slag dood. Donderdagmiddag is nabij Zwolle de wielrijder J. B. door een voorbijrij dende auto aangereden en op slag ge dood. vens een voortreffelijk begrijper van plastische kunst, blijkt uit zijn laatste boekje, dat onder de auspiciën van ,,De Vrije Bladen" bij „De Spieghel" te Am sterdam verscheen. Het handelde over den, kort geleden gestorven, Vlaam- schen houtsnijder Jan Frans Cantré, en het is met zooveel liefde en piëteit ge schreven, dat ge, Goddank, heelemaal vergeet, een aesthetische verhandeling vóór u te hebben, en ge het bijna kunt lezen als een lyrische ontboezeming. En misschien is ook deze kenschetsing hee- lemaal met goed, want de woorden „ly risch en „ontboezeming" doen aan al lerlei hoog dravende woorden en plech tige of fraaie zinswendingen denken, ter wijl Walschap hier juist niets anders doet dan eenvoudg, slecht en recht ver tellen, eerst over zichzelven, dan over Cantré en diens kunst, maar ongemerkt brengt hij u toch waar hij u hebben wil; geholpen door de vele mooie illustraties van het boekje, voert hij u tot een zuiver be grip van Cantré's werk en hij weet in u de liefdevolle waardeering over te planten, die ook hij-zelf bezit. Er wordt, v°or mijn gevoel, maar zelden iets over beeldende kunst geschreven dat de "10eite yan het lezen waard is; de mees- e schrijvers op dit gebied bepalen zich °f ®en'ge algemeenheden, die ze in ver schillende toonaarden telkens weer her- la en' zo°dat er een soort jargon is ont Een polis der is een waarborg voor het welzijn van Uw gezin. Inspecteur G. Lindenbergh, Wester straat 16, Goes. (Ingez. Med.) 99 staan, waar de leek vreemd tegenover staat en dat door het veelvuldig gebruik zóó versleten is, dat het ook den inge wijde weinig meer zegt. Diepere door schouwing van plastische kunst, zóó uit gezegd, dat ze door het persoonlijke en dire'ct-treffende in den toon der uiting, ons onmiddellijk en zeker nader-voert tot het object der beschouwing, is maar zeer zeldzaam. Voor mij heeft in dezen nog altijd het boek van Rithe over Ro din een buitengewone waarde, maar ook onze Just Havelaar bezat, vooral in zijn eersten tijd, de gaven, welke hiertoe noodig zijn. Gerard Walschap geeft u hetzelfde en deze uitslag is bij hem des te treffender, omdat schijnbaar zijn geheele verhandeling op een veel lager niveau staat dan b.v. het werk van Ha- velaar. Walschap bezit niet Havelaars strijdbare en ietwat dogmatische natuur, het is bij hem alles veel gemoede lijker, het wordt soms bijna bemin nelijk van gemoedelijkheid, maar ge ge voelt het aldoor als volkomen zuiver aan, en de uitslag is (dat blijft toch maar de hoofdzaak) dat ge houtsneden van Cantré leert zien en leert begrijpen op een wijze als waartoe ge uit u-zelf stel lig niet in staat zoudt zijn geweest. Gemoedelijk en beminnelijk, zeide ik, is Walschap in dit kunst-beschouwend werkje, en het geldt vooral voor den aanvang waarin hij vertelt hoe hij er toegekomen is over Cantré te schrijven. Kreuger en Toll, Onbeschrij felijke warboel van de boekhou ding. Krasse staaltjes. Re den tot de knoeierijen nog onbe kend. Kreugers luxueus elven en formidabele uitgaven. Het werken van de gefingeerde mil- lioenenwinsten. 690 millioen kronen tekort. Kreugers ka rakter. Nu zoo langzamerhand de sluiers op geheven worden, nu onpartijdige en zeer bekwame deskundigen steeds ver der doordringen in den onbeschrijfe- lijken warboel van de boekhouding van Kreuger Toll en verschillende doch terondernemingen, en zij hun bevindin gen in enkele belangwekkende rappor ten hebben neergelegd, nu blijkt hoe sterk het vertrouwen in de onfeilbaar heid van een menschelijk wezen, dat onder bepaalde omstandigheden toch geen vertrouwen-wekkenden indruk gaf, kón wezen, al wordt het ook meer en meer duidelijk, dat verschillende me dewerkers van Kreuger zeer goed wis ten, dat de „geniale financier" herhaal delijk praktijken toepaste, die moreel of wettelijk ongeoorloofd zijn. Er be stonden contracten volgens welke op credieten een rente betaald zou moe ten worden, die twee of drie maal hoo- ger was dan de gebruikelijke rente bankiers, zoowel hier in Zweden als in den vreemde, accepteerden reeds in 1924 in het geheim dubbele courta ge voor de Kreuger-papieren, die zij hun cliënten wisten „aan te smeren"; voor Engeland bestemde prospecti van 'n nieuwe emissie bevatten soms heel andere voorwaarden dan de prospecti van üezelfde emissie, die voor de Ameri kanen bedoeld waren en Kreuger heeft enkele malen bankiers van naam om zoo te zeggen „gebid en gesmeekt" om credieten, die nog geen twintigste deel bedroegen van de sommen, die hij vol gens zijn jaarverslagen voorhanden moest hebben. En, voor zoover bekend, heeft niemand bij Kreuger Toll er aanmer kingen op gemaakt toen Kreuger tijdens een verblijf in de Vereenigde Staten een balans van Kreuger Toll publiceerde, terwijl men te Stockholm op het hoofd kantoor nog niet eens met het opmaken van die balans begonnen was. Het is onbegrijpelijk, dat Kreuger zich niet eerder door deze en meer derge lijke fouten en onvoorzichtigheden ver raden heeft, dat het ongeveer tien jaar duurde voor de zaak spaak liep. Onge twijfeld was Kreuger een genie, maar hij gebruikte zijn capaciteiten verkeerd. Hij had direct of indirect de leiding van de boekhouding van tegen de driehonderd ondernemingen, hij wist uit het hoofd hoe de relaties tusschen al deze onder nemingen waren, welke vorderingen ze op elkaar hadden en hoe ze bij elkaar in de schuld stonden althans volgens de boeken, want in feite waren de meeste transacties verzonnen om bonafi de accountans om den tuin te leiden en om voor de buitenwacht, de bankiers en industrieelen die met hem zaken deden, de beleggers die zijn aandeelen en obli gaties hadden gekocht of zouden koo- pen, een mooi beeld van de situatie der groote ondernemingen van het concern op te kunnen hangen. Wat Kreuger er toe gebracht heeft om zoo te knoeien als hij, blijkens de tot nu toe gepubliceerde rapporten, deed, is nog onbekend. Men kan zeggen, dat hij zelf zooveel mogelijk geld in de wacht wilde sleepen, maar dit gaat niet geheel op. Wel was Kreuger niet de in zichzelf gekeerde, menschenschuwe, sobere le vende harde werker, waarvoor men hem zoolang heeft aangezien. Men weet nu, dat hij zijn drie landhuizen in de omge ving van Stockholm niet alleen bezat om er zich in alle rust terug te kunnen trek ken, dat hij in het buitenland zich niet bepaalde tot een enkel schouwburgbe zoek zooals thuis. Men weet ook, dat hij Misschien schrikt ge er wel even van op, omdat het zoo iets geheel anders is dan wat ge in een plechtige verhande ling over kunst meent te moeten ver wachten. Hij begint: „Van kleins af heb ik mij met ernst en ijver voorbereid op een groot, schoon werk. Als kleine jongen dacht ik, dat dit bestond in gratis vierwielkarrekens maken voor al de kinderen van 't dorp (wel moesten ze mij het hout leveren als onze suikerkistjes zouden op zijn). Maar ik kón die wielkens maar niet gezaagd krijgen, ze barstten altijd. Later heb ik uren en uren met mijn oogen toe gezeten om iets uit te vinden voor het huishouden, iets zoo practisch, dat mijne moeder, die toen gedurig ontzettende hoofdpijn leed, eenvoudig op een stoel zou kunnen blijven zitten en toch ge heel het huis in orde houden." Is het niet een wonderlijk begin voor een aesthetische verhandeling, maar ziet ge niet in kleine trekken dat dorp- sche kinderleven voor u, en dan die moeder met heur hoofdpijn, en het kind dat zich aftobt met de vraag: „Hoe kan ik haar helpen?" Een wonderlijk begin, en toch komt ge er langzaam aan, want dan vertelt Walschap hoe hij op later leeftijd de illusie had een mooi, groot boek te schrijven voor het Vlaamsche volk, en dat boek moest, moést geïl lustreerd worden door Cantré. Het heeft zich een luxe permitteerde, die aan het fabelachtige grenst. In den wintertuin van zijn Stockholmsche woning bloeiden zomer en winter de rozen en seringen, die in electrisch verwarmde aarde wa ren geplant. In een restaurant stond al tijd een tafel voor hem gereserveerd en in 't Carlton-hotel te Londen waren ka mers doorloopend door hem besproken, waar eiken dag versche bloemen in de vazen werden gezet en telkens nieuwe kranten op de schrijftafel werden gelegd, omdat alles in orde moest zijn als mr Kreuger misschien plotseling kwam. Hij had eigen woningen te Parijs, Berlijn en New-York, bezat een eigen Junkers- vliegtuig voor zijn reizen in Europa en een stuk of zes speciaal voor hem ge bouwde auto's van de voornaamste mer ken. Bij zijn kleermaker bestelde hij twee keer per jaar zes costuums tegelijk omdat hij passen een paskwil vond en een. der bekendste beeldhouwers van Zweden moet eenige jaren geleden vijf keer achter elkaar eenzelfde sculptuur gemaakt en betaald gekregen hebben vóór Kreuger het werk mooi ge noeg achtte voor zijn woning. En toen de politie kort na Krëuger's dood een onderzoek in zijn woning instelde en zes koffers vol papieren, aanteekenboekjes en brieven in beslag nam, vond men ook in een la van een tafel een handvol bril janten sieraden, die Kreuger daar had liggen om bij een geschikte gelegenheid aan kennissen cadeau te doen en die op een waarde van 3000 tot 10.000 kronen per stuk getaxeerd werden. Maar, al smeet Kreuger ook tien keer harder met het geld dan hij misschien gedaan heeft, dan nog zou hij geen kans gezien hebben om alles op te maken wat hij in den loop der jaren in handen kreeg. Groote bedragen zijn uitbetaald als dividend, kapitalen zijn ter hand ge steld aan employé';, van de vele onder nemingen van het concern en millioenen zijn gespendeerd voor volkomen onnoo- dige uitgaven. Maar als men zoo gaat re kenen komt men er niet, omdat er in alle geval de laatste jaren zóó met ge fingeerde millioenenwinsten is gewerkt, zoo is geknoeid met taxaties en transac ties, overschrijvingen en balansen, dat het vooralsnog onmogelijk is na te gaan hoeveel geld er in werkelijkheid is bin nengekomen en hoe dit weer uitgege ven werd. De knappe Engelsche accoun tants van Price, Waterhouse Co., die nu al twee maanden bezig zijn met het onderzoek van de boeken van Aktie- bolaget Kreuger Toll en van ver schillende dochterondernemingen zijn thans zoover gevorderd, dat zij de schul den van Kreuger Toll taxeeren op 1,038,000,000 kronen, waartegenover be zittingen staan, welker waarde op onge veer 350 millioen geschat wordt, zoodat er een tekort zou zijn van bijna 690 millioen kronen. Dezelfde heeren hebben becijferd, dat Ivar Kreuger persoonlijk een schuld van meer dan een half milliard heeft nage laten en dat hij zich borg gesteld had voor in totaal 430 millioen. Wil men nagaan, wat Ivar Kreuger er toe gedreven heeft op allerlei manieren te gaan knoeien en vervalschen, dan moet men allereerst trachten het karak ter van Ivar Kreuger te leeren kennen, dan moet men kennis nemen van alles wat er den laatsten tijd over hem bekend is geworden en er wel zeer op letten, niet misleid te worden door allerlei ge fantaseer van de sensatie-pers. Misschien benadert men de werkelijkheid het best, wanneer men zich Kreuger denkt als een mensch, die zich boven alle andere menschen verheven voelde, als een opti mist die alles mogelijk achtte, als een zoo met zichzelf ingenomen man, dat hij zijn fouten niet wilde zien. De bankier Rydbeck, die Kreuger misschien het beste kende, heeft eenigen tijd geleden gezegd, dat Kreuger hoogstwaarschijnlijk aan hoogmoedswaanzin leed. En een an der, die Kreuger en zijn werk van zeer nabij kon gadeslaan, vertelde ons on niet mogen zijn, Walschap's groote boek bleef tot nu, evenals de vierwiel- karrekes, een droombeeld, en.... Can tré is inmiddels gestorven. Er rest Wal schap niets dan te blijven dóórdroomen hoé die houtsneden hadden zullen wor den, en langzaam droomt ge u met hem weg in de groote en goede dingen van Cantré's kunst. Met opzet vertel ik u daarover niets, want dat zou ramp zalig mislukken in een klein bestek als dit. Ge moet en moogt niet nalaten het zelf te gaan lezen. Herman Poort. Maurice Hindus, Ontredder de wereld. Vert. mr. I, Prins- Willekes Mac Donald, Am sterdam, Em. Querido, 1931. Het is buitengewoon lastig om een gids te vinden dcor het moderne en voor ons nog zoo vaak chaotische Rus land. Sommigen zien er den heilstaat in, die eindelijk op aarde wordt verwe zenlijkt, anderen 'n monstrueuze schep ping, die de geheele, toch altijd nog min of meer veilige samenleving, dreigt te ondermijnen. Hoewel het oordeel van een leek maar wij zijn allen op dit punt leeken hiertegenover weinig maar dan toch even veel waarde heeft, geloof ik dat beide groepen dwa len. Voor ons dwalenden is Hindus nu wel de beste gids, dien wij kunnen vin langs, dat Kreuger nimmer van teruggang of stilstand wilde weten, dat hij tracht te fouten te herstellen door nieuwe fou ten te maken, dat hij en dit is mis schien het belangrijkste na de vor ming van de luciferstrust een nieuwe trust wilde gaan vormen op dezelfde manier en toen dit bij de telefoon dreigde te mislukken direct alweer naar een ander object ging zoeken. 0 Voor deze en andere experimenten moest de luciferstrust bloeden en dat zou dan, samen met andere omstandigheden, het concern ten val gebracht hebben. Of deze opvatting inderdaad juist is, zal mettertijd, als het onderzoek verder ge vorderd is, wel blijken. Het is vrij moei lijk reeds meeningen over Kreuger en zijn concern te verkondigen, nu het on derzoek nog pas in zijn begin-stadium is. Eerst thans in verband met het fail- lisement van Kreuger Toll kan de po litie zich grondig met de zaak gaan be moeien en het ligt meer op haar weg dan op dien van de door Kreuger Toll in gestelde commissie van onderzoek welke inmiddels haar taak geheel be ëindigd heeft om de affaire in haar geheel te onderzoeken en de schuldigen of medeplichtigen aan de justitie over te leveren. Bertil J. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis: dat de opgaven, bedoeld in de artikelen 35 en 51 der Drankwet, ter Gemeente secretarie (bovenverdieping) voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, en tegen betaling der kosten algemeen ver krijgbaar zijn gesteld. Middelburg, den 24 Mei 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. DUMON TAK, voorzitter. M. VAN DER VEUR, secretaris. Electro-Bioscoop (Markt), Da gelijks doorloopende voorstellin gen om 7 en 9 uur. Zondags Ma- tinée's om 3 uur. Flor a-B ioscoop (Noordstraat) da gelijks doorloopende voorstellin gen, 7.30 uur. Zondagmiddag 3— 6 uur matinée. V r ij d a g 27 Mei Exp. Voordracht met Lichtbeelden en Dem, Spr, dhr. Pakken. Vergenoeging 8.30 u. V r ij d a g 27 Mei. Molen wateruitvoering Middelt»,urgsch Muziekkorps 8 u. V r ij dag 27 en Zondag 29 Mei. Uitv. Wraak der Kabouters. St. Vin- centiushuis,. 8 uur. Zaterdag 28 en Zondag 29 Mei. Tent. op Walcheren groeiende w. planten enz. Vooruit. Zaterdag 28 Mei. A'llg. verg. Zieken- huisverp'lteging op- Walcheren. St. Joris 2 Yi uur. Zondag 29 Mei. Abdijuitvoering. 121 uur. Zondag 29 Mei. Afstandsmiarscht JE|. M.M. 8 uur v.m. Maandag 30 Mei. Don Kozakkenkoor. Schouwburg. 8.15 uur. V r ij d a g 3 Juni. Orgel-Concert prof. dr. Albert Schweitzer. Nieuwe Kerk 8 uur. Donderdag 9 Juni Gewone Alg, verg. Aandeelh. P.Z.E.M, 4 u. Dinsdag 14 en Woensdag 15 Juni Jaarvergadering Kon. Ned. Brand- weervereeniging. Donderdag 16 Juni. Veulenkeuring „Hippos". Molenwater 10 uur. Donderdag 23 Juni. Jaarlijksche Paardenmarkt. Molenwater. Woensdag 31 Augs. Herdenking 10-j. Lustrum Ned. Chr. Reis-Vereen. den. Hindus heeft zijn jeugd in Rusland doorgebracht en de rest van zijn leven in Amerika, Engeland en af en toe ook weer in Rusland. Hij kent de Wester- sche wereld en de Westersche cultuur en hij begrijpt den Russischen mensch. Hij laat ons nu niet in de eerste plaats het technische wonder zien, het econo mische mechanisme, dat daar in elkaar wordt gezet, maar hij brengt ons tot den mensch. Hij toont ons de verande ring in den mensch en omdat hij dezen mensch van vroeger kent, kan hij ons dat proces duidelijk toonen. Maar om dat hij een religieus en een cultureel mensch-van-het-Westen is, kan hij dien Russischen mensch het relief en den achtergrond geven, die wij vaak missen in beschrijvingen van eenzijdig-georiën- teerden. Hindus gaat zeer diep op het pro bleem in en hij stelt de hoogst belang rijke vraag: Wat heeft het Westen daar op te antwoorden, en vooral, wat heeft het Westen daar op den duur tegenover te stellen? Ik kan u zeer aanraden met dezen gids de reis door dit toch in elk geval zeer interessante land te ondernemen. H. J. Smeding.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 7