DE FUME CUSTARD Verkeerswezen, Post en Telegraiie. RECHTZAKEN. AFDEELING ZEELAND VAN DE VEREENIGING VAN NEDERLANDSCHE GEMEENTEN. Gisteren hield bovenstaande afdeeling haar derde jaarvergadering in de soci- teit St. Joris te Middelburg onder voor zitterschap van den heer P. Dumon Tak, burgemeester van Middelburg, die zijn blijdschap over de goede opkomst uitte en mededeelde, dat de Commissa ris der Koningin bericht van verhinde ring zond, evenals de burgemeester van Domburg, de heer Van Voorthuijsen. Spr. heette speciaal welkom den heer Van Woelderen, burgemeester van Vlis- singen als lid van het hoofdbestuur der vereeniging. De afdeeling kent het groo- te belang der vereeniging en spr. ver zoekt den heer Van Woelderen de ver eeniging een goed jaar toe te wenschen De afdeeling telt thans 70 leden, maar er zijn nog vele gemeenten die er geen deel van uitmaken, het is zeer ge- wenscht dat het aantal leden toeneemt en spr. vraagt de aanwezigen eens ronc te kijken bij naburige gemeenten en die tot toetreding op te wekken. Inzake de destructie van vleesch is men nog geen stap verder gekomen. De Z.Lv-Mv zag er ia-deze tijden verder van af. steun te verleenen en dit is aan het hoofdbestuur gemeld. Alle gemeenten lijden onder den druk der economische omstandigheden en vooral in Zeeland, door den crisis in den landbuow. Mid delburg heeft dit ook zelf aan de lijve ondervonden. Mocht dit zoo eenige ja ren voortduren, dan zal de toestanc steeds moeilijker worden. Alom vordert de werkloosheid groote uitgaven tegen over inkrimpende ontvangsten. Spr. vertrouwt dat althans de jongere aan wezigen nog wel eens weer betere tij den zullen medemaken. De aanwezighedi van velen op deze vergadering zal de onderlingen band weer versterken. Alsnu kwam aan de orde het jaar verslag van den secretaris, den heer F Bisschop, over 1931, Hieraan ontleenen wij, dat het aantal leden in dat jaar eenigszins is toegeno men. Het bestuur zou gaarne wederom een beroep willen doen op de mede werking van de leden om, tegelegener- tijd de nog niet aangesloten gemeenten op te wekken, om als lid der vereeni ging en der afdeeling toe te treden. Deelgenomen werd aan de op 17 Oc tober j.l. te Den Haag gehouden verga dering met afgevaardigden van verschil lende gemeenten (ook uit Zeeland), al waar besproken werd de positie van de gemeenten tegenover de heerschende werkloosheid en daaruit voortvloeiende gevolgen. De werkzaamheden van het besturr bewogen zich op de volgende gebieden: Begrootings- en rekeningsvoorschriften ten bate der gemeente Arnemuiden; huurprijzen voor de woningen welke door de gemeenten en bouwvereeni- gingen met Rijks steun zijn gesticht voor Axel; schoolgeldheffing voor Sta- venisse verpleging van armlastige krank zinnigen door een adres aan de Provin- ciaile Staten en de reeds genoemde vleeschdestructie in Zeeland. Afwijzend werd beschikt op een ver zoek van de afdeeling Zeeland van den Ned. Bond voor gemeenteambtenaren om subsidie voor een cursus in gemeen te-administratie, zulks omdat de geld middelen dit niet toelieten. De inkomsten der afdeeling bedroe gen over 1930 5519.91, de uitgaven 235.76, alzoo een goed slot van 316.15 tegen 334.75 over 1929. Het verslag van de secretaris en de rekening van den penningmeester, den heer dr. A. J. J. Mes, werden goedge keurd, waarbij de V o o rz i 11 e r er op wees, dat de entree gelden maar één maal betaald worden en die nu niet meer binnenkomen van beteekenis. Men zal met contributieverhooging vooral in deze tijden zoolang mogelijk wachten en eerst het potje opmaken. De vergadering herkoos als bestuurs lid den heer dr. Mes zulks bij acclama tie. De Voorzitter deelde mede, dat het bestuur in het vervolg rekening za: houden met den wensch, dat in het ver volg om 11 uur in plaats van 10 uur zal worden begonnen. Spr. stelt voor de volgende vergade ring eens te Goes te houden. De heer Van Doorn opperde Zie- rikzee, dan kan men er heen vliegen De heer B a n n i n k beveelt zeer 'n vergadering op Schouwen en Duivelanc aan in 1934. De Voorzitter wil dit gaarne in gedachten houden, maar zou de leden dan toch niet willen verplichten er heen te vliegen. De gemeente Heinkenszand had ge vraagd steun aan een adres aan het hoofdbestuur inzake de vermindering van werkgelegenheid door het verbou wen van meer tarwe in plaats van pro ducten, die meer werkkrachten ver- eischen. De Voorzitter zeide, dat het be stuur dit zeer moeilijk acht, het is geen makkelijke materie. Uit de vergadering ging een stem op om dit aan de orga nisaties van werkgevers en werknemers in den landbouw over te laten. De Voorzitter zeide, dat de Z. L. M. dit ook reeds vroeg. De vergade ring besloot in dien geest. De burgemeester van Hoek, de heer mr. J. A. van Tienhoven, lichtte de wenschelijkheid toe, dat er een staalkaart worde opgemaakt van maat regelen die de burgemeesters mogen en kunnen nemen in tijden van oproerige bewegingen enz. De Voorzitter achtte vooral ook voor de kleinere gemeenten zulk een handleiding zeer gewenscht en op zijn voorstel werd een commissie benoemd om deze zaak nader te onderzoeken en rapport uit te brengen. Deze com missie zal bestaan uit de heeren Van Tienhoven, mr. A. J. van der Hoeven, burgemeester van Tholen, jhr. mr. G. A. Strick van Linschoten, burgemeester van Krabbendijke en P. A. Schwartz, burgemeester van Rilland-Bath. De heer Van Tienhoven vroeg f het niet gewenscht is ook een amb tenaar van het O. M. in de commisie te noodigen. De Voorzitter achtte het beter overleg met zulk een ambtenaar aan. de commissie over te laten. Een tweede kwestie door Hoek aan de orde gesteld en door mr. VanTien- hoven toegelicht, was de moeilijkheid voor gemeenten in Zeeland om iemand te laten deel nemen aan een cursus over arbeidsbemiddeling te Zwolle of te Den Bosch, en de wenschelijkheid dat zulkeen cursus ook te Goes wordt gehouden. De Voorzitter deelde mede, dat in overleg met de Rijksarbeidsbemidde ling eerst zal worden onderzocht of er deelnemers voldoende zullen zijn, daar over krijgen de gementen een circulai re. De heer Schwarts, burgemeester van Rilland Bath, sprak naar aanleiding van de circulaire inzake de korting op de uiteering aan de gemeenten, waarin hij een dwang ziet voor pensioenaftrek en die van Ged. Staten inzake de veld wachterssalarissen, Hij acht deze wijze van handelen in strijd met de wettelijke bepalingen, het is zoo iets van ,,Je geld of je leven". Spr, begrijpt niet, dat daar tegen niet meer geprotesteerd is. De gemeenten moeten toch volgens de wet beslissen hoe het wezen moet. Er wordt van bovenaf misbruik gemaakt van de economische toestanden. De Voorzitter zeide, dit ook zoo aan te voelen, het is een tijdelijke dwang tot beperking der uitgaven. Het afdeelingsbestuur zal zeker rekening houden met hetgeen gezegd is en er het hoofdbestuur van in kennis stellen. Spr. acht ook het tornen aan de auto nomie der gemeenten verkeerd. De heer J. C. A. B a n n i n k, burge meester van Zierikzee, zeide, dat hij burgemeester is van een plaats van his torische beteekenis, doch met platte landskarakter en financieel minder sterk dan plaatsen als Goes, Vlissingen en Middelburg. Er is in Den Haag ook nog een gezag en dat dwingt eerst tot het stichten van een barak voor be smettelijke ziekten, dan trekt men er een deel van de subsidie aan de R.T.M. in en kunnen de gemeenten te hulp ko men en nu komt men weer met den luchtbeschermingsdienst. Men moet er met klem tegen opkomen, dat dit op de gemeenten wordt gelegd, het kan desnoods als het rijk veel, de provin cie een beetje en de gemeenten een heel klein beetje betalen. Spr. wil in deze het sein „Wees op Uw hoede" hijschen. De Voorzitter zeide toe, dat men het hoofdbestuur zal verzoeken in deze diligent te zijn. De heer Van Woelderen bracht dank voor de woorden van welkom en zeide aan het hoofdbestuur te zul len mededeelen, dat de jongste spruit der vereeniging een opgewekt leven heeft. Spr, kon mededeelen, dat de nooden der plattelandsgemeenten als gevolg van de landbouwcrisis de volle aan dacht van het hoofdbestuur hebben. De heer J. I. van Ballego ij en de Jong, secretaris van Goes, vroeg hoe het staat met zijn opmerkingen over de wijze van de verkiezing van leden van het hoofdbestuur. De Voorzitter zeide, dat het afdeelingsbestuur ten deze diligent is. De heer J. G. Ramaker, secretaris van Breskens, zeide, dat nu het jaar lijksche verslag voor kleinere gemeen ten niet meer noodig is, men de model len krijgt voor opgaven van het bureau voor statistiek. Spr. ziet daarop z.i. zeer overbodige vragen als bijv. het aantal genomen zonnebaden; de aantallen van de aanwezige rijkspolitie, dat toch el ders bekend is. Spr. is van meening, dat deze omslachtigheid ook geld kost aan het bureau. De Voorzitter zeide, dat de meeningen over de waarde der statis tieken zeer uit een loopen, doch beloof de, dat deze kwestie in de eerstvolgen de bestuursvergadering nader zal wor den besproken. Gemeentelijke registrateur. Hierna was het woord aan den heer P. Noordenbos, directeur van het Registratuurbureau der Vereeniging, die een inleiding hield over de door het bu reau ontworpen methode van ordening der stukken van de gemeente admini stratie. Spr. wees er op, dat er in Zeeland nog maar 11 gemeente of 10 pCt. bij het bureau zijn aangesloten tegen in andere provinciën tot 71 pCt. toe, Spr. zette de vroegere systeemen van opberging van stukken uiteen en meende, dat die verouderd zijn en dat ze niet voldeden aan de eischen, die men mag stellen voor spoedig vinden van stukken enz. Het bureau heeft een stelsel ontwor pen, waarvan spr. ontkent, dat het om slachtig is. In een boek van 50 pagina's komen alle denkbare onderwerpen voor genum merd in groepen van 1 tot 9, die echter weer ieder in onderdeelen zijn gesplitst. Dit kan naar behoefte voor iedere ge meente ingekrompen of uitgebreid wor den. Maar het stelsel dat reeds in 320 gemeenten in werking is voldoet zoowel in Utrecht met 150.000 inwoners als in gemeenten bijv. maar 500 inwoners. De oude klappers kunnen vervallen en men heeft alleen maar meer dagre gisters voor ingekomen en uitgegane stukken die dan als zij gecirculeerd hebben in de dossiers komen, die niet slechts voor één jaar gelden, maar door loopend zijn. Om de registratuur goed te behan delen is een goede opleiding gewenscht, maar dan daarnaast ook, dat in alle gemeenten een zelfde stelsel toegepast wordt, dit zal nog wel lang duren maar is toch hard noodig. Het behoort tot de systimatiek, die men ook om andere onderdeelen der administratie propa MUSTARD (Ingez. Med.) geert, als samenstelling der begroo ting, klappers op tijdschriften enz. Maar ook voor het materieel is het van beteekenis en spr. wijst er op hoe door de invoering der schrijfmachines de pen bijna heeft afgedaan. Men suk kelde daarbij met papier en inkt, en het was te voorzien, dat op die manier verkregen stukken spoedig zouden ver- bleeken, spr. raadt dan ook aan nor maal papier te gebruiken, en zich voor de goede inktlinten te wenden tot het centraal inkoopbureau der vereeniging. (Applaus). De heer G. A. Hajenius, burge meester van Goes, zeide, dat in zijn gemeente het stelsel van het bureau reeds enkele jaren met succes wordt toegepast. De heer B a n n i n k vroeg of aan dit stelsel ook kosten zijn verbonden? De heer Noordenbos antwoord de, dat er een tarief is, afhangende van het aantal inwoners. Voor de inrich ting wordt van 60 af betaald, en dan verder voor geregelde jaarlijksche con trole 35 als minimum. De heer Hajenius zeide nog, dat men in Goes staat op het standpunt, dat de kost voor den baat uit gaat, men is er ook zuinig, maar niet krenterig. De Voorzitter weet bij ondervin ding hoe soms belangrijke stukken niet meer terug te vinden zijn en raadde dan ook aan zich zoo noodig tot het bureau te wenden. Spr. bracht harte lijk dank aan den inleider en sloot hier op de vergadering. Na afloop gebruikten de meeste hee ren de lunch in de benedenzaal en na men daarna deel aan een excursie naar het Openbaar Coöperatief Slachthuis te Vlissingen. Indische Stoom vaar tliinen- Sibajak (thuisreis) 26, 3 n.üU, Van Tart- ger. De'mjpo (uitr.) 26, 10 v.m., te. ISout- habipton. Johan van Old'eub ar nevelt (uitr.) 26 te Genua. Ghr. Huygens 26 van Amlstejrdam 'te Batavia. De landbouwer J. D. P. te C ad- zand leefde in onmin met zijn schoon vader den landbouwer v. d. L., aldaar. Deze laatste bleek o.a. niet bereid te pachtsom van het door P. gepachte land te verminderen. Toen P. op zekeren dag de pachtsom ten bedrage van plm. 8.65 kwam voldoen, wierp hij het geld op tafel en rukte de kwitantie uit de hand van zijn schoonvader, die daarop constateerde dat er 2.90 aan de ver schuldigde som ontbrak. De rechtbank te Middelburg veroor deelde P. wegens diefstal tot een maand gevangenisstraf, De verklaringen van den schoonvader en diens echtgenoote kwamen Woensdag ter terechtzitting voor het gerechtshof te 's-Gravenhage diametraal te staan te genover die van verdachte en diens vrouw. Het verhoor van verdachte kon niet van de verdachtenbank uit geschie den, omdat het Nederlandsch van P. niet te verstaan was. Dichtbij slaagde het Hof er in nu en dan iets op te vangen. De advocaat-generaal concludeerde tot vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. De rechtbank te Leeuwarden heeft overeenkomstig het vonnis der recht bank te Winschoten D, de W„ reiziger te Leeuwarden, 35 jaar, die zijn auto op zettelijk in brand had gestoken om aan de verzekeringspenningen te komen, tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Kantongerecht van Middelburg. De kantonrechter te Middelburg lieeft in de zitting van 25 Mei veroordeelt! wegens: fnfet een rijwiel in een bocht niet de rechterzijde 'van den weg houden: M. R., Ie Vlissingen f 2 !b. 's. 2 d. h. (met een motorrijtuig rijden zonder 2 onafhankelijk van elkander krachtig wer kende reimjtaen: J. v. d. G. te Aa.rden- b,urg f 20 b. of 20 d. h.v rn'et motorrijtuig rijden zonder spiegel: P. K. te Middelburg f 5 0$ 5 d. h. (met een rijwiel rijden zonder licht: E. K. te Melis kerkte f 3 Ib. oi 3 d. h., Wa. M. Ie Aagtekerk'e, M. P. V. te MiddeM burg ieder 5 b. of 5 d.h.; openbare dronkenschapJ. V. te Vlis singen f 15 !b, s. 15 d. h., F. D. C. te Vlissingen f 10 b. of 10 d'. h. iderm 'bij herhaling: J. J. ten H. te Vlissingen f 20 b. s. '20 d'. tl. in een tramHjluig gaan terwijl de trein in beweging is: H. P, W. te Mid delburg, f 15 b. of 15 d. h. Kantongerecht te Goes. Ee kantonrechter te Goes heeft ver oordeeld wegens overtreding: fietsen onder invloed van gebruikten sterken drank: P. P., Ierseke 14 d. h.; eieren van waterwild zoeken: J. A., J. v. G., M. B., iWissenkerke, 1' 7.50 pf 5 d„ J. P. K., Wissenkerkte f 3 of 1 w. tuchtschool arbeidswet: J. v. d. L., Wolphaartsdijk f 5 of 5 dl, P. J. A. V,., Ierseke, 30 ;m;.- f 2 of 30 ünl. een d'ag; Loterijwet i(prikplank) A. F., Wis- senkerk'e f 10 of 10 d. en verbeurdver klaring dér in beslag genomen goederen (prijzen); te Kloetinge Venten zonder vergunning: E. E., Goes f 5 off 5 d'. te Goes over gras van plantsoen löo: pen: A. S„ Goes, 1 of 1 w. t.school; (met aute geen signaal geVen: H. B., Stip hout, f 5 af 5 in Goes met auto in Verbodten rich ting in straat rijden: C, G. Heinkenslzand f 3 of 3 d. fmet auto in ibocht niet rechterzijde houdenG. P. M. Driewegen f 5 of 5 d. rijden zonder rijbewijs J. :H. M„ 's- Gravenhage f 5 of 5 d1.; rijden zonder rood licht: J. d. W. Goes, f 3 of 3 'd'.C fietsen zonder (Licht: J. N., Hansweert. A. v. E., Goes, f 5 of 5 d.; dronkenschap: L. V., Goes, le herha ling, f 25 of 25 jd'. Belastingontduiking. De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Leeuwarden heeft tegen K. P., 58 jaar, zonder beroep te Weidum, die 82.000 op de belastingaangifte had verzwegen, 4 maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank te Leeuwarden BOEKENSCHOUW. (Van onzen letterkundigen mede werker.) Jan Frans Cantre, door Gerard Walschap. Schrift drie van jaargang negen der Vrije Bla den. („De Spieghel", Amsterdam.) Ook in Vlaanderen heeft men litera tuur ènliteratuur. Ik bedoel niet alleen dat er natuurlijk veel verschil bestaat in waarde en beteekenis van hetgeen er als „schoone letteren" wordt gepubliceerd en aangeboden, maar ook in karakter, in wezen en bedoeling ligt er tusschen de diverse publicaties zóó groote afstand, dat men zich soms afvraagt, hoe het mogelijk is dat eenzelfde tijd en eenzelfde land zóó zeer verschillende letterkundige uitingen kunnen opleveren. Een een heid van cultuur bestaat er op- dit-oogenblik in Vlaanderen misschien nog veel minder dan bij ons; of kun nen wij deze eenheid niet constateeren doordat wij er veel te dicht bij staan? Waarschijnlijk moeten wij aan den la- teren historicus overlaten in de diverse verschijningen de gemeenschappelijke diepere tendenz te constateeren weLke óns nu verborgen blijft. Hoe is het bij voorbeeld mogelijk dat voor twee kort na elkander gestorven dichters, die ech ter zóó zeer verschillend zijn als Pol de Mont en Karei van de Woestijne, toch tegelijkertijd een gezonde, goede belangstelling levende is in het beste, meest ontwikkelde deel van het Vlaam- sche volk. Men kan niet zeggen dat het eenvoudig een kwestie is van twee men- schengeslachten, die nog in denzelfden tijd naast elkaar voortleven, elk hunne eigene geestelijke behoeften hebben, en die dus elk ook hun eigen dichter wil len bezitten. Want tusschen Pol de Mont en Karei van de Woestijne bestaat een zóó groote tegenstelling van levenshou ding en van tournure d'esprit dat het onmogelijk te verklaren is uit de evolu tie van het ééne geslacht op het andere. Denk u er maar in: Pol de Mont die een echt volksdichter wilde zijn, die lus tig en leutig zijn liedjes over liefde en lente tierelierde of die in epische ver zen stukjes primitief en ook romantisch volksleven vastlegde, en Karei van de Woestijne, Grieksch-klassiek van geest, en uiterst modern toch door zijn martelende zelfbewustwording, wiens poëzie zwaar en breed van rhythmen, een strak-individueel menschelijk ziele- leven veropenbaart, dat (als Pol de Mont Vlaamsch of Brabantsch is) toch minstens Europees ch mag heeten. Er ligt een onoverkomelijke afgrond tus schen den een en den ander, maar Vlaanderen schijnt beide even sterk noodig te hebben voor zijn geestelijk be staan; Pol de Mont is juist op veler lei wijze plechtig herdacht en een zwa re, statige bloemlezing uit zijn werk werd in vele exemplaren over Vlaande ren verspreid; voor de herinnering aan Karei van de Woestijne heeft men een apart genootschap opgericht, dat zich ten doel stelt den arbeid van den Meester in kleineren kring te bestudee- ren en dan ook van uit dien kleinen kring tot de breedere lagen van het nog niet ingewijde publiek te brengen. Op het terrein der proza-kunst liggen de tegenstellingen anders, omdat daar, meer dan bij de poëzie, het buitenland een stem in het kapittel heeft. Men kan bijvoorbeeld in Vlaanderen herhaalde lijk constateeren, dat iemand als Felix Timmermans, bevriend en bewonderd in Holland, Duitschland, Frankrijk, in Zwitserland bovenal ook, dat hij toch, zeg ik, in Vlaanderen-zelf maar matig gelezen wordt en door een groot deel zijner gezaghebbende collega's niet bijs ter hoog wordt aangeslagen. Men noemt hetgeen hij schrijft, graag „export-lite ratuur", literatuur dus die goed is vooruit gestoken en zijn tanden ston- voor den uitvoer, -die dus wel in het Duitenland gretig zal worden geaccep teerd, maar waarvoor de Vlaming zelf, indien hij van eenige geestelijke stan ding is, lichtelijk mèprisant den neus op trekt. Vooral „Pallieter" heeft het in zijn eigen land, lang niet zoo goed ge daan als bij ons, en in den loop der laatste jaren is dat er niet beter op ge worden. De Vlaming van cultuur en ontwikkeling heeft genoeg van het „sap pige" en „leutige" leven zijner volks- genooten, hij kan zich moeilijk ver eenigen met 'n primitief-heidensche na- tuur-vereering, en hij schiet niet meer in den lach bij een goedmoedigen, niet altijd even verfijnden volks-humor. In „Pallieter" leeft Vlaanderen zooals het buitenland Vlaanderen gaarne ziet, maar de Vlaming zelf wenscht de diepe re, meer algemeen menschelijke eigen schappen van zijn innerlijk wezen in zijn literatuur veropenbaard te zien, en zoo is er, gelijk men misschien weet, al sinds jaren in Vlaanderen een proza literatuur groeiende van veel wijdere le vens-allure en van diepere innerlijke bezinning. Het begon met een soort re volutie tegen de Streuvels-gekleurde boeren-novelle, die jarenlang de Vlaam- sche literatuur beheerscht heeft, en die met een humoristischen inslag bij Ver schoren en Ernest Claes, een overgroo- te navolging vond. Maar de groote-stads- romans, waarmede André de Ridder daartegen in oppositie kwam, vonden, ook in de groote steden van Vlaande ren zelf, weinig bewondering: „Het ivoren Aapje" van Teirlinck scheen de illusies een beetje beter te verwerkelij ken, doch daarbij bleef het dan ook staan. Steviger en waarschijnlijk van durender beteekenis zijn de pogingen van Maurice Roelants, die reeds voor eenige jaren met zijn boek „Komen en gaan" de eerste moderne Vlaam- sche roman van psychologische-verdiept, wijder menschenleven gaf. In dit ver band mag men echter ook het werk van Gerard Walschap niet vergeten, waar bij zich echter de eigenaardigheid voor doet dat het als 't ware een tusschen- vorm is, die niet geheel loskomt van het vroegere fooersch-novellistische, maar die toch ook niet groeit tot een geheel-eigene, breeder-menschelijke ro man-uiting. Zijn eerste verhalenbundel „Volk" verried reeds dadelijk in den ti tel zijn literaire afkomst,» maar met „Adelaide" en „E r i c" plaatste hij vooral zijn Vlaamsche lezers voor ge heel anderen arbeid. Er is, voor een paar jaren, in Vlaanderen heel wat te doen geweest over dat eerste boek, „Adelaide" van Walschap; het gedurfde, voor sommige kringen wel haast brutale probleem had de men- schen zwaar geïnteresseerd en deed de meeningen ook zeer ver uiteenloopen; er was een benijdbaar pro-en-contra rondom het boek ontstaan en een half jaar lang klaroende de naam van Ge rard Walschap, vreugdevol of veront waardigd, naar alle zijden. Dat hij een erg knappe kerel is, een schrijver van zeer sterke gaven en te-

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6