COCKTAIL SUPER AMERICAN LONG DRIVE COCK TA 1L - COCKTAIL?! COCKTAIL CTG>ARETTES ARE BETTER YOU CAN TASTE I^YO.U CAN'SEE IT COCKTAIL TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 27 MEI 1932. No. 123. FINANCÏEEL-ECONOMISCH WEEK-OVERZICHT. ZEELAND. CIGARETTES-COCKTAIL CIGARETTES-COCKTAIL CIGARET KUNST EN WETENSCHAP. SPORT. FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE. Onze financieèle deskundige uit A m- sterdam schrijft ons: Het beste zijn nog wel diegenen er aan toe, die bij het begin van de beurs- crisis 'n groot deel van hun gelden be legd hadden in Nederlandsche staats fondsen, en die zich niet hebben laten meesleepen door de onrust, die tijdelijk op de Nederlandsche obligatiemarkt heeft geheerscht, doch hun bezit kalm hebben aangehouden. Geheel zonder kleerscheuren zijn ook zij er niet afge komen. Voornamelijk als gevolg van de inmiddels ingetreden stijging van den rentevoet zijn de noteeringen van Ne derlandsche staatsfondsen, hoewel weer belangrijk hooger dan het laagste niveau in 1932 nog aanmerkelijk be neden de koersen van omstreeks een jaar geleden. Zoo noteert de 4 pCt. Ne derlandsche staatsleening thans ca. 95 pCt., tegen een laagste noteering van 85 pCt. in het najaar van 1931, doch ca. 103 pCt. een jaar geleden. 3% pCt. Ne derland, die voor een jaar ca. 100 pCt. noteerde, en sindsdien tot 69 pCt. was gedaald, noteert thans ca. 87 pCt,, ter wijl voor 2)4 pCt. Nederland de notee ringen achtereenvolgens 70 pCt., 51 )4 pCt., en thans ca. 62 pCt. bedragen. Zooals gezegd, komt het verschil tus- schen de tegenwoordige en de oude hoog'e noteeringen echter voornamelijk op rekening van de algemeene stijging van den rentevoet. Het Nederlandsche staatscrediet op zich zelf heeft krach- tigen weerstand kunnen bieden aan de aanvallen, waaraan het in het vorige jaar heeft blootgestaan, toen het losla ten van den gouden standaard in andere landen ook velen voor het lot van den gulden deed vreezen. 1 hans behoort de Nederlandsche staat tof de weinige landen, die tegen be- trekkelijk gunstige voorwaarden nieuwe middelen op de open markt kunnen op nemen. Voor den tweeden maal in dit jaar komt de Nederlandsche regeering met een nieuwe leening aan de markt. Evenals de vorigen keer bedraagt deze I 250 millioen, waarvan rond 150 mil- lioen bestemd is voor aflossing van de 6 pCt. leening 1922B, zoodat aan nieuw ge'id weer 100 millioen wordt ge vraagd. De regeering heeft zich door het gunstige resultaat van de eerste leening 1932 niet laten verleiden, om te trach ten, betere voorwaarden te bedingen. Ook thans weder is de inschrijving, bij een rentevoet a 5 pCt. opengesteld. Het koersverloop van binnenlandsche gemeente-leeningen heeft dat van de staatsfondsenmarkt niet geheel kunnen volgen. In het algemeen hebben de lee ningen der kleinere gemeenten zich be ter gehouden dan die der groote ge meenten van ons land. In de laatste weerspiegelt het wantrouwen in het fi- nanciëele beheer en de wetenschap, dat de begrootingen een aanzienlijk te kort laten, ter dekking waarvan tenslot te wel een beroep op de kapitaalmarkt zal moeten worden gedaan, tenmin ste, als de omstandigheden dit weer mo gelijk maken. Op het oogenblik zou een nieuwe leening van Rotterdam of Am sterdam geen groote kans van slagen hebben In den jongsten tijd hebben Amsterdamsche lscmnjSsii zich G6ni^s~ zins kunnen herstellen, nu door het in grijpen van hoogerhand in de quaestie van loonsvermindering van het gemeen- tepersoneel de lasten uit dezen hoofde voor de gemeentebegrooting althans iets verminderd zijn, al zal het niettemin moeilijk blijven, het evenwicht tusschen ontvangsten en uitgaven te herstellen Op de aandeelenmarkt hebben zich in de afgeloopen week vrijwel geen nieuwe factoren doen gelden. De stem ming is moedeloos gebleven, en er is weer weinig omgegaan, waardoor de koersen over het algemeen afbrokkel den. Van industrieele waarden, waren Unilever flauw, in verband met de moeilijkheden, waarvoor dit concern zich als gevolg van het menggebod ge plaatst ziet. Aandeelen Aku werden in het geheel niet beïnvloed door de me- dedeeling, dat de winst van ruim 2 millioen over het afgeloopen jaar te sa men met een deel van het nog aanwe zige saldo uit vorige jaren, voor afschrij vingen zal worden aangewend. Men had zich niet gevleid met de hoop, dat een dividend zou kunnen worden uitge keerd. Van bankaandeelen daalden Ned.. Handel Mij. in koers, op de verwach ting, dat ook door deze instelling het di vidend zal worden gepasseerd. Ook de andere Indische banken waren flauw gestemd. In suiker- zoowel als in rub- beraandeelen ging nagenoeg niets om, en de koersen zijn weinig veranderd. De publicatie van het jaarverslag van de Koninklijke Petroleum Mij. heeft niet tot een herleving van de belangstelling voor dit fonds geleid. Daarvoor bevatte het verslag dan ook te weinig nieuwe gezichtspunten, en voor zoover het nieu we mededeelingen bevatte, waren deze grootendeels van ongunstigen aard. Het feit, dat er onder de tegenwoordige omstandigheden nog met winst gewerkt is, waaruit een dividend van 6 pet. kan worden betaald, is echter op zich zelf bevredigend, evenals het feit, dat sterk bezuinigd is op de exploitatiekosten, zoowel als op de kosten voor nieuwen aanbouw. De directie der Koninklijke besluit haar verslag met de verklaring, dat zij even lang het hoofd kan bieden aan de crisis als welke andere petroleummaat- schappij ook. m Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Koloniale Bank 41 )439%. Ned. Handel Mij. 59—53—53 Amsterd. Bank 80 7575%. Philips Gloeilampen 67%62%63. Unilever 9910093%94. Ned. Kabelfabriek 170—181—177. Koninkl. Petroleum 121%114115%. Amsterd. Rubber 3029%. Ned. Scheepvaart Unie 4742%. Handelsver. „Amsterdam" 137134. Deli Batavia Mij. 8386. Deli Mij. 99%93. MIDDELBURG. In verband met de gisteren in St.. Joris gehouden vergadering van de af- deeling Zeeland van de vereeniging van Nederlandsche gemeenten ,had de heer F. W. de Vries, vertegenwoordiger der firma Blikman en Sartorius een kleinen maar pakkenden stand van de bekende Royal Schrijfmachines in de kleine bo- venvoorzaal neergezet. Het bleef niet bij de schrijfmachines, maar ook enkele andere machines, die op een gemeente huis prachtisch werk kunnen doen wa ren aanwezig en daarvan noemen wij den Pa-Wo duplicator, een roteerende duplicator, een handige en eenvoudig werkende machine. Een en ander mocht de belangstelling van de aanwezigen te recht opwekken. Voor zoover noodig herinneren wij er nog eens aan, dat het Middelburgsch Muziekkorps hedenavond te 8 uur de eerste Molenwateruitvoering geeft en Zondag a.s. bij gunstig weder de eerste uitvoering in de Abdij, die verleden week werd uitgesteld. Men weet die uitvoering begint te 12 uur. ZUID-BEVELAND. ELLEWOUTSDIJK. In de op Woens dag alhier gehouden vergadering van Ingelanden van het Waterschap Elle- woutsdijk werd goedgekeurd de rekening over het afgeloopen jaar bedragende in ontvang en uitgaaf resp. 46.781 en 41.842. De begrooting voor 1932-'33 werd vastgesteld, zooals die door het bestuur was ontvangen met bedrag wegens in komsten en uitgaven van 44.881. Het dijkgeschot voor de gewone gron den werd vastgesteld op 23 per hect are (vorige dienstjaar 27) dat voor de vroonen werd van 13 tot ƒ11 vermin derd. De heer Jacobus Krijger te Driewegen werd herbenoemd tot vertegenwoordiger van het waterschap in den Dijkraad voor de waterkeering Borssele. Op de aanbevelingslijst voor gezwo rene in de vacature door de gewone af treding in het loopende jaar van den heer C. van de Velde, werden achtereenvol gens geplaatst de heeren C. van de Vel de, Jacobus Krijger en J. G. Nieuwen- huijse de eerste te Ellewoutsdijk de bei de laatsten, te Driewegen. De vergadering besloot met het oog op de minder gunstige tijdsomstandighe den alle besluiten in te trekken die strek ten het bestuur te machtigen om onder destijds gestelde bepalingen over te gaan tot begrinting van wegen in diet waterschap voor zoover die in beheer van het waterschap zijn. Nu alle wegen van eenig belang in de laatste jaren door verharding zijn verbeterd, bestond te gen de gemelde intrekking geen enkel bezwaar. NIEUWDORP. In de Woensdag j.l. gehouden vergadering van stemhebben de ingelanden van den Noor d-K raai- ertpolder werd de rekening over het dienstjaar 1931-'32 vastgesteld in ontvang op 5012 en in uitgaaf op 3297. De begrooting voor het dienstjaar 1932-'33 werd in ontvang en in uitgaaf vastgesteld op 4670 terwijl het dijkge schot bepaald werd op 11 per ha. schotbaar en 8.50 per ha. vroonland. In het vorig dienstjaar bedroeg dit res pectievelijk 13 en 9 per ha. Op den staat van aanbeveling ter be noeming van een gezworene wegens pe riodieke aftreding van den heer H. van Gorsel werden geplaatst de heeren H. van Gorsel (aftredend), D. Goense en J. Dekker Iz. allen wonende te 's-Heer Arendskerke. De heer W. Kakebeeke werd her benoemd tot afgevaardigde naar het Waterschap Sluis in de Piet. In de vergadering van stemheb- benden ingelanden va'n den Z u i d- Kraaiertpolder werd de reke ning over het dienstjaar 1931-'32 vast gesteld in ontvang op 6151 en in uit gaaf op 3750. De begrooting voor het dienstjaar 1932-33 werd in ontvang en in uitgaaf vastgesteld op 6074, terwijl het dijk geschot bepaald werd op 6 per ha, schotbaar en 4 per ha. vroonland. In het vorig diensjaar bedroeg dit res pectievelijk 11 en 4 per ha. Op den staat van aanbeveling ter be noeming van een gezworene wegens periodieke aftreding van den heer C. A. van Nieuwenhuyzzen werden geplaatst de heeren C. A. van Nieuwenhuyzen (aftredend), Jacob van 't Westeinde en Jacobus van 't Westeinde, allen wonen de te Nieuwdorp. In de vergadering van stemhebben de ingelanden van den We s t-K raai- ertpolder werd de rekening over het dienstjaar 1931-'32 vastgesteld in ontvang op 11.756 en in uitgaaf op 7.593. De begrooting voor het dienstjaar 1932-'33 werd in ontvang en in uitgaaf COCKTAIL CIGARETTES - COCKTAIL CIGARETTES - CQCKTAil (Ing. Med.) vastgesteld op 10650, terwijl het dijk geschot bepaald werd op 13 per ha. schotbaar en 11 per ha. vroonland. In het vorig dienstjaar bedroeg dit res pectievelijk 16 en 12.50 per ha. De heer P. Meeuwse Pz. werd tot ge zworene herbenoemd. Tot afgevaardigde in den Dijkraad der Waterkeering van den calamiteuzen polder Borssele werd de heer B. A. Re- mijn herbenoemd. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. AARDENBURG. De stembevoegde ingelanden van de vereenigde polders Beooster Eede en Hoogeland van Sint Kruis (Nederlandsch gedeelte), stelden in hunne Woensdag gehouden algemee ne vergadering het dijkgeschot vast op 5 (v. j. ƒ6). De ontvangsten bedroe gen 9350, de uitgaven 8019. De be grooting voor 1932'33 sluit op 8250, met 725 als post voor onvoorzien. De heer Marcel Rodts werd herkozen als gezworene. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van de gemeente St. Kruis, besloot de vergadering de tol len op den weg onder bepaalde voor waarden af te schaffen. Koor Platoff. Over het Don Kozakkenkoor dat a.s. Maandag in den Schouwburg al hier concerteert, vonden wij uitsteken de beoordeelingen in de groote bladen. Algemeen worden het stemmenmate- riaal en de voordracht geloofd. Wij mo gen dezen avond dan ook wel in ieders belangstelling aanbevelen. Mevr, Akkeringa. Naar het Vad. verneemt speelt het In dische klimaat, de overstelpende hitte mevr. Akkeringa parten en keert zij reeds 15 Juni aan boord van de Indra- poera naar het vaderland terug, niette genstaande de geweldige belangstelling welke zij in Indië ondervindt. Zij bezocht reeds Malang, Blitar, Toeloeng, Modjo- kerto, Sidohardjo, Djetiroto, Djember Bij Em. Querido's Uitgevers Mij. Amsterdam zullen binnenkort verschij nen: Gods Goochlaartjes door Augusta de Wit; De Uitvinder, oorspronkelijke roman (d^oor Nine van der Schaaf: De Wjlden van Europa, door A. den Doo laard, met 16 illustraties. Vervolgens: De Misdaad van Pater Amaro, door Eca de Queiroz. rotman ,uit het Portugeesch, vertaald door 'J. Slauerhoff en R. Sclrreuder en Rood Koren door Maurice Hindus (schrijver van Ontredderde Wereld) vertaald door mr. I. E. Prins-Willekes Macdonald. Als goedkoope herdruk verschijnt ten Slotte Duczika, Berlijnsche roman door Herman Heijermans. Op initiatief van de Korfbalclub J. M. M. te Biervliet werd aldaar een vergadering gehouden met verschillen de zustervereenigingen, waarbij in begin sel besloten is tot oprichting van een Zeeuwsch-Vlaamsche Competitie over te gaan. Dezen zomer nog zal een compe titie gespeeld worden. 74). - Wat.... wat, stotterde hij. Spencer boog voorover en bekeek met ernstige belangstelling de adver tentie, die uit sir Peter's handen viel. Hm, Niet veel hoop op nieuwe fi- nancïeele schikkingen op grond van zulk een ding, Brace, zei hij plechtig. Sir Peter keerde zich woedend tot hem. Bij den hemel, Spencer! schreeuw de hij met trillende neusvleugels en zijn handen scheurden de onschuldige ad vertentie in twee stukken, ik zal je hier voor dooden! Ik nu doen hè meester? vroeg Lee Wang beleefd, terwijl hij uit den salon binnen kwam en een mes uit zijn mouw haalde. .Alleen Spencer had in de laatste paar minuten het gele gezicht om de half open deur zien gluren en alleen Spencer was het die niet schrikte. Gooi dat neer! snauwde Clinton, op den Chineesch afgaande. Lee'Wlang keek even naar den drei genden mond van het pistool, wierp met een angstigen gil zijn mes weg en vluchtte met een vloed van opgewon den Chineesche uitroepen. Doorzoek hem! Doorzoek hem, Clinton! beval sir Peter, die Eric in wanhopigen toorn aankeek, Doorzoek wien? vroeg Clinton strijdlustig. Doorzoek hem! Sir Peter wees met een bevenden vinger naar den gevan gene, Zanik niet, snauwde Clinton. Ik heb hem al eens gefouilleerd! Hij legde zijn hand zwaar op Eric's schouder. We zullen de quaestie der „obli gaties" tot later laten rusten, zei hij kalm. Ik moet je hebben wegens mede plichtigheid aan den moord op Mea- dowbank. Moord? riep Harker ongeloovig uit. Eric gaf geen antwoord op de be schuldiging. Hij hief het hoofd trotsch op, draaide zich om, en verliet de ka mer met Clinton vlak achter zich. Er heerschte diepe stilte in de kamer toen zij verdwenen waren, alleen de afnemende klank van voetstappen in de hall werden gehoord; en, toen het hek hard gesloten werd, slaakte sir Peter een diepe zucht. De baronet scheen in deze laatste paar oogenblikken zichtbaar verouderd. Hij stond tegenover het raam, zijn ar men langs zijn zijden hangend, zijn han den nog de gescheurde advertentie vast houdend, zijn borst ingevallen, zijn hoofd voorover gezakt, zijn lorgnet zacht slin gerend aan het einde van het zwarte lint, zijn houding die van de diepste neerslachtigheid. Een verslagen man. Spencer keek hem door half gesloten oogleden aan, en hij betreurde het ge voel van medelijden dat in zijn hart op welde voor dit snauwende beest, dat den trap had ontvangen, welken het zoo ten volle verdiende. Hij liep langzaam om de tafel heen, tot hij bij den baro net stond, tikte hem op den schouder en stak hem de weggegooide jas toe. Brace, zei hij kalm Sir Peter zag op naar het bleeke ge zicht voor hem, en zag daar geen mede lijden, alleen een onverbiddelijke vast beslotenheid. Hij keek met lichten weerzin naar de jas, en toen weer in Spencer's harde oogen. Ik voel me nog al ziek, Brace, ik denk, dat ik naar bed zal gaan. Leg, als het je belieft, mijn pyjama uit, gebood Spencer. Wat? Er klonk geen groote toorn in dien eenen letergreep, alleen een wensch, om te weten of het verzoek ge meend was. Och, ik wilde, dat je niet altijd met wat aankwam, Brace. Leg, als het je belieft, mijn pyjama uit. Sir Peter bleef een oogenblik staan en trachtte tevergeefs eenige orde in zijn verwarde gedachten te brengen; toen nam hij zwijgend de jas, draaide zich zonder een woord om en liep lang zaam naar de deur van den salon. De drie anderen zagen hem met ver schillende gewaarwordingen verdwij nen. Spencer zuchte zacht, en zonk in den dichtst bij staanden stoel, zijn ge zicht doodelijk bleek door de langdurige poging de flauwte meesier te blijven, die zijn pijn verwekte; en, toén Nina in een schrillen lach schoot bij het sluiten van de deur, flikkerden zijn oogen woest. Loop naar de hel, snauwde hij driftig, toen het meisje opstond van den Chesterfield en naar hem toekwam met bevalligen tred en een innemenden glimlach. Harker schudde zich heftig, en lachte onnoozel. HOOFDSTUK XXVIII. Voor het overige van den dag en het grootste deel van den volgenden dag, verstoorden de werkzaamheden der po litie in hooge mate den gewonen gang van de huishouding der Braces. Geheim zinnige en haastige auto's vlogen naar het hek en vlogen ook weer weg; en een steeds wisselende groep van ernstige mannen stond op verschillende punten in den tuin, en beredeneerde de hoe ken van waar een man met succes kon aangevallen worden, als hij naast de deur der garage stond. Twee mannen onderzochten zorgvuldig de kleine groef in het goed onderhouden grasveld hij het voorportaal en vonden een ko gel, een stomme getuige, dat Meadow- bank in het wilde geschoten had waarschijnlijk nadat hij getroffen was. De motregen, die gestadig viel, deed niets om hen te helpen in hun zoeken naar voetstappen, die zij niet verwacht ten te vinden en de sporen van de wor steling op het grintpad boezemden hun alleen belangstelling in als bewijs dat Eric Aimsbury niet gelogen had. Er was slechts één houdbare theorie aan de zaak de Decker had moord gevoegd bij zijn andere misdaden. De maner waarop, was een kwestie, die zij niet oplossen konden. Was Mea- dowbank van dichtbij getroffen of op n afstand, en hoe? Mannen, wier namen de harten der meest verstokte misdadi gers doodelijke angst aanjoegen, schud den, zonder iets los te laten het hoofd en peinsden ernstig. Mannen, die nieuw waren in het onderzoek van groote mis daden, schudden het hoofd en verkon digden op luiden, overtuigenden toon dwaze theorieën. Alleen Clinton waag de geen theorie over de zaak hij leed van de sarcastische opmerkingen van zijn chef en ging denken dat het detec tivewerk niet de romantische bezigheid was, die het hem toescheen, toen hij over zijn daden blufte voor een bewon derende menigte in de eeetzaal. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5