KERKNIEUWS. LANDBOUW. RECHTZAKEN. BEURS- EN WISSELKOERSEN. LAATSTE BERICHTEN. Verkeerswezen, Post en Telegraiie. LEGER EN VLOOT. ONDERWIJS. Handel, Nijverheid en Visscherij BUITENLAND. Algemeen Overzicht BEURSTHERMOMETER. Wettig gedeponeerd.) 26e pr. P. Bouwense; 20e pr. S. Versluis, 23e pr. E. Polvliet; 25e en 28e pr. P. Marcus. Bij de Fransche tenniskampioen schappen te Parijs sloeg in het Heeren enkel, le ronde: Timmer (Nederland) Alain Gerbault 64, 62, 62. Timmer, die op het laatste oogenblik toch nog heeft besloten aan de enkel spelen deel te nemen, heeft zeer gemak kelijk van Alain Gerbault gewonnen. De bevestiging en intrede in de Geref. kerk van Ho e k door den candi- daat C. B. Bavinck is bepaald op Zondag 26 Juni a.s. Als bevestiger hoopt op te treden Ds. C. B. Bavinck, em. pred. te Amersfoort. Geref. Kerk. Ds. M. van Wijk te Bolnes, voor heen te Oostburg, is beroepen te Rot terdamDelfshaven. De eerste kruisbessen werden te K a p e 11 e weder geplukt, de verzen ding geschiedde naar het buitenland en heeft een aanvang genomen. Algemeen verwacht men dat de oogst dit jaar niet zoo groot zal zijn. Vanwege de veilingsvereeniging K a p e 11 e-B iezelinge en Omgeving welke 759 betalende leden telt, werd vanaf 1 April 1931 tot 31 Maart 1932 in totaal geveild voor f 487.734.41; aan aardbeien in totaal 978.225 kg, gemid delde prijs 14.29 kg.; roode bessen 601.525 kg, gem. prijs 8.58 zwarte bessen 37.488 kg, gem. prijs 16.35 kg; kruisbessen 617.125 kg, gem. prijs f 4.95 kg; frambozen 29.905 kg, gem. prijs 23.17 kg; kersen 80.988 kg, gem. prijs f 34.92 kg; pruimen 124.906 kg. gem. prijs 22,30 pCt. kg; appels 1.362.611 kg, gem. prijs 6.67 kg; peren 729.468 kg, gem. 8.42 kg. Verder werden groote partijen kroet- appelen en groenten geveild. Dagelijksch Bestuur Z.L.M. Het Dagelijksch Bestuur der Z.L.M, hield onder voorzitterschap van mr. P. Dieleman zijne gewone maandelijksche vergadering Dinsdag j.l. in het Land- bouwhuis te Goes. In verband met het ingediende wets ontwerp betreffende tijdelijke maatre gelen tot hulpverleening aan de melk veehouderij is door de crisiscommissie uit de Zeeuwsche landbouworganisaties tot den minister van Economische Za ken en Arbeid het verzoek gericht eeni- ge wijzigingen in voormeld wetsont werp te willen aanbrengen, opdat met de belangen van de boerenboterberei- ders zal kunnen worden rekening ge houden. Met instemming werd vernomen dat deze gevraagde wijzigingen in de zoo juist verschenen nota van wijziging op het wetsontwerp zijn opgenomen. Kennis werd genomen van het voor nemen in Zeeland een vereeniging van boerenboterproducenten op te richten. Met de ontwerpstatuten dezer vereeni ging werd behoudens enkele opmerkin gen accoord gegaan en besloten werd als lid toe te treden. Plet ontwerp va'n wet tot regeling van den invoer van boter, waarvan de in diening noodzakelijk werd geacht in verband met de voorgestelde hulpver leening aan de melkveehouderij, gaf tot geen bijzondere opmerkingen aanlei ding., dat tot het verleenen van een garantieregeling ten behoeve van de kippenhouderij werd voor kennisgeving aangenomen. Aan een afvaardiging uit het Bestuur van het Centraal Bureau uit het N.L.C. werd medewerking toegezegd tot het bevorderen van den coöperatieven aan koop van kunstmeststoffen en veevoe der in Zeeland. Teneinde een oplossing te zoeken van het probleem der huidige werkloosheid in het landbouwbedrijf heeft het K.N.L. C. besloten een commissie in te stellen die dit vraagstuk nader onder oogen zal zien. Den heer Ir. C. Stevens, adj. in specteur van de werkverschaffing te Goes, werd verzocht in deze commissie zitting te willen nemen. Deze wensch- te evenwel het aannemen hiervoor nog in beraad te houden. Besloten werd het K.N.L.C. te ver zoeken nogmaals krachtige pogingen aan te wenden om de landbouwcrisis commissie te overtuigen van de nood zakelijkheid het maalpercentage te ver- hoogen op 40 pCt, Met instemming werd vernomen dat het bestuur der landbouwvereeniging Serooskerke (W.) heeft medegedeeld dat het zijn voorstel tot omzetting der vereeniging heeft ingetrokken en haar leden daarvan in kennis gesteld. Kennis werd genomen van de mede- deeling dat de minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw besloten heeft subsidie te bevorderen voor de stich ting van een lagere tuinbou w-» school te Middelburg, waaraan evenwel de voorwaarde wordt verbon den dat voor deze school samenwerking wordt verkregen tusschen de Z.L.M,, den Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland en de Veilingsvereeniging Walcheren. Men verklaarde zich in principe be reid de werktuigencommissie een gelde lijke bijdrage te verleenen voor het ne men van eenige proeven. Van het bestuur der Wagenmakers- patroonsvereeniging in Zeeland was het verzoek ingekomen, de leden aan te spo ren hun werkzaamheden tot het instand houden van hun landbouwwerktuigen te laten verrichten in verband met de. groote werkloosheid in het wagenma kersvak. Besloten werd dit schrijven aan de af deelingen door te zenden In verband met den nood op de be drijven zal den minister worden ver zocht maatregelen te nemen, opdat op zegging van hypotheken e.d. van diege nen die steeds aan hun verplichtingen hebben voldaan, wordt voorkomen. Het bestuur der Gewestelijke Tarwe- organisatie voor Zeeland zal worden verzocht de nabetaling over de gelever de tarwe zoo spoedig mogelijk te willen uitkeeren. Met instemming werd kennis geno men van het verzoek der drie centrale landbouworganisaties aan den Minister van A., H. en N., in het ontwerp-Veilig heidswet, de medewerking der ambte naren der Rijks- en gemeentepolitie, niet zonder meer voor te schrijven, doch te bepalen dat deze door deskundige autoriteiten* die meer bijzonderlijk met de opsporing zijn belast, kan worden in geroepen. Een verzoek om financieelen steun te verleenen aan het meteorologisch dee van het Pooljaar, werd niet ingewilligd. Uitvoerig werd van gedachten gewis seld over de mogelijkheid op welke wij ze het landbouwbedrijf tijdelijk kan wor den ontlast van betaling van sociale las ten. Besloten werd dit punt op de a.s. hoofdbestuursvergadering aan de orde te stellen met prae-advies van het se cretariaat in welke richting kans op succes zou kunnen worden geboekt. Met belangstelling werd kennis geno men van het verslag van de bespreking van den Rijkszuivelconsulent met ver tegenwoordigers der verschillende land bouworganisaties over den invoer van Deensche varkens. Het blijkt dat voor deze zaak groote belangstelling bestaat, Besloten werd het K.N.L.C. te ver zoeken ten sterkste te protesteeren te gen de achterstelling van het plattelanc tengevolge van de bezuinigingen bij den P. T. T., waardoor bovendien een on mogelijke verwarring zal worden ver kregen. In verband met een gestelde vraag in de afd. Walcheren van den C.B.T.B, tot den kring Walcheren van de Z.L.M,, om de slachtveeverzekering der Z.L.M. ook voor leden van de C.B.T.B. open te stel len, heeft de -kring Walcheren der Z.L M. dit verzoek eertijds ter adviseering aan het Hoofdbestuur voorgelegd. Op de a.s. Hoofdbestuursvergadering van de Z.L.M, zal dit punt aan de orde worden gesteld. Voor de Haarlemsche rechtbank stond terecht de 38-jarige H. v, S., be schuldigd van poging tot moord op zijn AMSTERDAM, 27 Mei. Het eerste getal is de vorige n'otee- ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 22 B 1000-6 100y8— 100?/g. Ned. 17 IOOO-41/2 983/g—98i/8. Ned. 31 1000-4 93-93. Ned. 32 500-5 IOO1/4—100/4. Certificaten-3 7574%. Cert. N.W.S.-2% 61%—61. O. Indië 22 1000-6 85%—85%. O. Indië 23 100-6 70%—70%. O. Indië 16 1000-5 89%—89%. O. Indië 26 1000-4% 79—79. Duitschl. 100-7 38—40%. Duitschl. 30 1000-5% 29%—30%. Engl. W.L. 50-200-5 78%—78%. Engl. F.L. 50-200-4 76%—76%. Zeeuws. Hyp. B-5 97%97%. Zeeuws. Hyp. B-4% 89% A Amsterd. Bank 75%75. A Bank Assoc. 24% C Rott. Bankv. 58 A Twentsche Bank 80 A Pref. Jurgens A 74—74. A De Schelde N.B. 30 A Ver. Pjapf. v. Gelder 53—52. C Am. Car Foundry 5%5%. C Am. Smelt Ref. 8%8%. C Farbenind I.G. 56% C U. States St. C. 29—29%. C C. Publ. Serv. 1 C North Am. Cy. 15%16. A Born. Sum. H.M. 104104%. A Ned. Wol Mij. 18 A Singkep Tin M. 58 A J. C. Japan Ln, 33 A Rotterd. Lloyd 4140. A S. M. Nederland 44%43%. A Amst. Thee C.M. 13%13%. A Houth. Alberts 2322. C Peruvian C. Pr. 55. A Southern Rlw. 6%5%. C Union Pac. Rr. 39%39%. C Int. Nickel Cy. 4%4%. vrouw. Het O. M. eischte 5 jaar gevange nisstraf, terwijl de verdediger een psy chiatrisch onderzoek verzocht. De recht- >ank heeft thans vonnis gewezen en een onderzoek naar de geestvermogens van verdachte gelast. Voor de rechtbank te Assen stond terecht F. P. te Amsterdamsche Veld, thans gedetineerd, verdacht in den nacht van 5 op 6 Maart jl. zijn woning in brand te hebben gestoken, terwijl hij wist dat zijn vrouw in de woning te aed lag. De officier van justitie eischte een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden. Arrond. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 27 Mei werden de volgende vonnissen uitgesproken: valschheid in geschrifte: H. van 't W., 67 jaar, gemeenteontvanger te 's Heeren- hoek. Gedetineerd 1 jaar gevangenis straf met aftrek van het voorarrest; diefstal: P. S., 35 j., werkman, Middel burg, Gedetineerd, 6 maanden gevang, met aftrek van het voorarrest; C. V. G., 25 j., vlasbewerker te Aardenburg. Vrij spraak; C. F., 21 j., reiziger, Wemeldin- ge gedetineerd, 3 maanden gevang, met aftrek van het voorarrest; dronkenschap: A. S., 44 jaar, arbeider, te Axel, vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter betreffende de straf 14 dagen hechtenis; valschheid in geschrifte: P. F. C., 3Q j., arbeider te Hontenisse, 1 maand ge vangenisstraf; overtreding wapenwet: C. de W., 37 j., landbouwer te 's Heerenhoek, vernieti ging van het vonnis van den Kanton rechter. Vrijspraak; een gewoonte maken van het koopen van goederen zonder volledige betaling: M. K., huisvr. P. K. V., 25 j., zonder be roep, Kloetinge, 1 maand gevangenis straf voorw. pr. 3 jaar; vrijheidsberooving: M. D., 37 j., koop man te Axel, 1 maand gevangenisstraf voorw. proeftijd 3 jaar en bijzondere voorwaarde. Overtreding loterijwet. De Kantonrechter te Goes veroor deelde heden de winkeliers A, K. en D. v. L. tot 10 b. of 10 d. h,; J. H. tot 15 b. of 15 d. h. en A. H. tot 5 b. of 5 d. h. (allen woonachtig te Wissekerke) wegens overtreding der loterijwet. Het betreft hier de verkoop van koffie, waarbij in elke zak een briefje zat, aangevend op welken prijs de koo- per recht had. gen over de regeeringsvorming beginnen. MOORDAANSLAG OP EEN STATION. Hedenmiddag heeft op het station te Zwolle een moordaanslag plaats gehad. Mej. B. die haar kinderen die in het Julianakinderhuis verpleegd worden, had bezocht, wachtte op den trein naar Amsterdam. Mej. B., die bevreesd was aangevallen te worden, bevond zich in gezelschap van een rechercheur van politie. Plotseling werd zij door haar gewezen echtgenoot van wie Zij ge scheiden leeft aangevallen. De man bracht haar met een mes in het gelaat een snede toe. Het slachtoffer bloedde hevig. Zij werd naar het ziekenhuis ver voerd. Haar toestand is niet levensge vaarlijk. De dader kon gearresteerd worden. De Duitsche ambassadeur von Prittwitz heeft in het ministerie van fi nanciën de schuldbekentenissen getee- kend, voor de door het moratoriumjaar uitgestelde bedragen, groot 6 millioen dollar. De schulden moeten binnen 10 jaar worden terugbetaald. Finland en Griekenland hebben eveneens een der gelijk accoord onderteekend. De overi ge landen zullen in den loop van de volgende week onderteekenen. De bekende Ruslandkenner dr. M. J. Larsons had een interview met den Japanschen ambassadeur te Londen, Matsudeira, over de verhouding tus schen Japan en Sovjet Rusland. Matsu deira verklaarde dat Japan zou trach ten alles in het werk te stellen om de rechten der Sovjet regeering in dat ge deelte van Mantsjoerije, dat door de Japansche troepen was bezet, te eer biedigen. Hij was van meening, dat alle geruchten over oorlogsgevaar tusschen Japan en de Sovjet Unie uit de lucht waren gegrepen en dat er van oorlogs gevaar geen sprake was. Gesteund door president Hoover zetten de republikeinsche leiders in Se naat en representantenhuis hun actie voor hoogere rechten op ingevoerde goe deren voort. Men wil opnieuw een be drag van 100 millioen trachten te vinden en sommige leiders bepleitten een ver laging van de verkoopbelasting en een wijziging in de inkomstenbelasting, waar door de totale opbrengst toch ongeveer 100 millioen zal blijven. De Senaat ver wierp een amendement tot heffing van rechten op mangaanerts. De Chineesche regeering heeft in een officieele proclamatie de poststa king in China onwettig verklaard. Alle stakende beambten zijn op staanden voet ontslagen. Er zullen 3000 nieuwe beamten in dienst worden gesteld. Telegrammen via Vlissingen. In verband met de beperkte openstel ling voor den telegraafdienst van het Post-, telegraaf- en telefoonkantoor al hier, (vroeger van 721, thans van 8 21 uur), verzoekt de directeur daarvan ons de aandacht te vestigen op de moge lijkheid voor de hier ter stede telefo nisch aangeslotenen om gedurende den tijd, dat het kantoor Middelburg voor den telegraafdienst is gesloten, hup te legrammen per telefoon aan te bieden aan of te ontvangen van het kantoor Vlissingen, hetwelk onafgebroken voor den telegraafdienst is opengesteld. Bijzondere kosten zijn hiervoor niet verschuldigd; nadere inlichtingen kan men ten kantore inwinnen. De sergeant-konstabel A. J. G. den Braak is bevorderd tot majoor-konsta bel, de kwartiermeester G. M, Hoogen- doorn tot bootsman en de korporaals konstabel Q. G. Feij, G. D. C. Smit en E. P. Erfmann tot sergeant-konstabel. FINANCIEELE DESKUNDIGE COMMISSIE. In aansluiting op de in de vorige week te GenèVe genomen besluiten, zal te Parijs waarschijnlijk in den aanvang van de volgende week een commissie hij een komen, samenges teld uit 'interna tionale financieele deskundigen. Deze comluiissie, die den financieelen en eco- nomSschen toestand Van centraal Eu ropa behandelen zal, zal .worden ge vormd uit vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland, Duitschland, Italië, België, Nederland en Zwitserland, benevens de leden van de financieele com|missIe Van den Volkenbond. r Donderdagmiddag brak door onbe kende oorzaak brand uit in een blok van 10 woningen, hetwelk tpebehoorde aan de diaconie E c h t e 1 d. De in boedels der bewoners konden niet meer gered worden. Hoogstwaarschijnlijk hebben kinderen, die met lucifers heb ben gespeeld, den brand veroorzaakt. Het geheele klok brandde af. Tot directeur en directrice der stichting ..Eigen te huis voor gepensio neerden bij de Nederlandsche Spoor- en Tramwegen „Huize Roos en Beek" te Santpoort zijn benoemd de heer en me vrouw S. J. Buurma te Apeldoorn. Het Fransche kabinet zal Dinsdag a.s. voor de laatste maal bijeenkomen onder voorzitterschap van den president der republiek, Lebrun. De ministers zullen dan tevens afscheid nemen van het staatshoofd en reeds den volgenden dag, den len Juni, zullen de onderhandelin A Koloniale Bnk 39%40. A N.I. Hbk 1000 50%—50. C Ned. H. M. 1000 53%—53%. A Alg. Kunstz. U. 22%—22%-2U/4. A v. Berkels Pat. 17%—17. C Calvé-Delft 47%47. A C. Suiker Mpij. 11% A Int. Viscose 5- A Küchenm. I. Acc. 1%1%-2. A Ned. Ford A.M. 91%89%. A Philips Gem. B. 62%61%-62%. C Unilever 93%95%-92%. C Anaconda 9%9%-10. C Bethlehem St. 1313%-%. A A.N.I.E.M.—N.B. 161%—160. C A. Gas El. Cy, 1 1 C Cities Serv. Cy. 3%—3%-3%. C Midd. West Ut. A Boeton Mijnb. 9%10. A Kon. Petr, Mpij. 115%118-116. C Contin. Oil Cy. 4%4%. C Shell Union O.C. 3%3%. A Holl. Amer. Lijn 2% A K.N. Stoomb. Mij. 8%8. Steunt bij gelijken prijs en kwaliteit DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE. Gij dient daarmede Uw land En ge bestrijdt de werkloosheid. Te Arnhem slaagden voor diploma beton technicus de heer D. de Jager te Kloetinge; voor diploma wegen technicus de heer P. W. v. d. Schraaf te Wilhelminadorp. In September a.s. zal te 's Graven hage worden afgenomen het vergelijkend examen voor surnumerair der registratie en domeinen voor 10 plaatsen. Voor na dere bijzonderheden verwijzen wij naar Stcrt. 100. Mosselzaad toegewezen. De toewijzing van het door den Bond van Zeeuwsche mosselkweekers, aan iederen kweeker toegewezen mossel zaad van de Zuiderzee, heeft plaats ge had. Er blijkt aanmerkelijk minder te zijn toegewezen, dan verleden jaar, toen èn door minder kwaliteit èn door over productie, de prijs verre achterbleef dan een jaar te voren. A Ned. Scheepv. U. 42/4413/2. A H.V. Amisterdalru 133-134-33. A Java Cult. Mij. 90 A N.I. Suiker U. 58—57. A Poerworedjo S.O. 65%. A Deli Batavia 8684%. C Deli Mij. 1000 93—. A Senembah 102101%. C Chicago Milw. 1 A Amst, Rubber C. 29%29%-28%. A Deli-Bat. Rubb. 88. A Messa Rubber 9%10%. A Serbadjadi S.R. 7%—6%. Prolongatie 1L WISSELKOERSEN. Mac Donald en Washington. Minister-president Mac Donald heeft een telefoongesprek gehad met Wash ington. Er werden verschillende kwes ties besproken, in het bijzonder van economischen aard. Nader wordt medegedeeld, dat de Britsche minister-president met offici eele personen, zoowel te New-York als te Washington heeft gesproken. Over hun namen wordt echter geen mede- deeling gedaan. Naar verluidt hadden de gesprekken veel betrekking op de commercieele zijde der economische vraagstukken. De conferentie van Lau sanne en die te Ottawa zouden in het geheel niet ter sprake zijn gekomen. Het Amerikaansche Staatsdeparte- ment weigert elke mededeeling over het telefoongesprek, weigert ook het feit dat het gesprek inderdaad gehouden is, te bevestigen of tegen te spreken. Zoo dat niemand er iets verder van weet dan de technisch bij het gesprek be trokkenen! De bloedige ruzie in den Prui- sischen Landdag. De nieuwe president van den Pruisi- schen Landdag Kerrl (nat.-soc.) heeft nu wel verklaard, in geen geval meer samenscholingen om het spreekgestoel te te zullen dulden, bij een dergelijk amok als van gister, is er toch eigenlijk van dulden nauwelijks sprake. Hierdoor zullen botsingen tusschen politieke tegenstanders echter veel ge makkelijker kunnen worden vermeden. De toestand van de gewonde afge vaardigden is bevredigend. De sociaal democraat Jürgensen, die met de vecht partij in het geheel niets te maken had, is er, zooals bekend, het ergste aan toe. Hij heeft klaarblijkelijk een inktkoker of een lade van een lessenaar tegen 't gelaat gekregen en hierdoor is zijn ge zicht van het oog tot de kin openge scheurd. Ook het kaakbeen is ernstig gekneusd. Ten slotte heeft hij ook nog een bloedige wonde aan het hoofd op- geloopen. Alles is geheel onverwachts gebeurd. Loos alarm. Er liepen in Duitschland geruchten over een regeeringscrisis. Brüning zou zich niet meer gesteund achten door Hindenburg. Heden: alom tegenspraak. Men kan veeleer verwachten, dat rijkspresident von Hindenburg na zijn eerstvolgend onderhoud met den rijks kanselier op zeer positieve wijze zal te kennen geven, dat deze nog steeds zijn volledig vertrouwen bezit. Maanden lang heeft Hindenburg den rijkskanse lier in diens optreden ondersteund en er bestaat voor hem geen reden dr. Brüning thans in den steek te laten. Wel mogelijk is intusschen het ver dwijnen van generaal Groener uit het rijkskabinet. Het feit, dat in de jongste dagen in talrijke steden ernstige rel- Amsterdam, 26 Mei. 27 Mei. Londen 9.10% 9.09%. Berlijn 58.45 58.39. Parijs 9.74 9.74%. Brussel 34.60 34.56%. Zwitserland 48.27% 48.30. Kopenhagen 49.75 49.65. New-York 2.46% 2.46%. Schepen Suiker Rubber M'-uen Tabak Koninkl. Amerika Industrie MARKT Philips - Obl.markt- Aku -

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2