TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 26 MEI 1932. No. 122. BINNENLAND. INTELLECTUEELE TOENADERING TOT BELGIE, DE LUCHT VERBINDING NEDER LAND—NEDERL.-INDIë, ZEELAND. MIDDELBURG, WALCHEREN. FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. RECHTZAKEN. Politierechter te Middelburg. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. Vlaamsche letterkunde, De nieuwe stratosfeertocht. SPORT. DE STERRENHEMEL 25 MEI— 1 JUNI, 22 h MT. ZUID VENUS MARS JUPITER SATURNUS GEMENGD NIEUWS. Ongelukken, (Wordt vervolgd.) De Belgische regeering heeft, na eeni- gen tijd geleden aan minister Terpstra mede in zijn hoedanigheid van voorzit ter van de Nederlandsche afdeeling van de commissie, belast met de uitvoering van het intellectueel verdrag met Bel gië, het Grootkruis in de Kroonorde van België te hebben verleend, aan den on dervoorzitter, de leden en den secretaris van de Nederlandsche afdeeling de vol gende onderscheidingen toegekend: mr. J. Limburg, grootofficier in de Kroon orde; prof. R. N, Roland Holst en prof dr. J, Schrijnen, beiden commandeur in de orde van Leopold II; prof. dr. J, Barge, officier in de Kroonorde; ir, C. F. Stork DWzn. en mr. H. J. Smidt, bei den officier in de orde van Leopold II. De Belgische gezant, de heer Ch. Mas- kens, heeft in het gebouw van de Bel gische legatie de versierselen aan deze onderscheidingen verbonden, uitgereikt In een omzendbrief aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken hier te lande deelt de directeur-generaal der P.T.T. mede, dat het voorshands niet in het voornemen ligt, maatregelen te treffen tot beperking of stopzetting van den luchtdienst NederlandNederh- Indië. Bedoelde dienst, die thans nog aanzienlijke offers vraagt zal op den duur alleen in stand gehouden kunnen worden met den krachtigen steun van handel en nijverheid. De directeur- generaal doet daarom een beroep op de Kamers om er toe mede te werken, dat het publiek een zoo groot mogelijk ge bruik van dien dienst maakt. Uit het 76ste verslag der Vereeni- ging tot het bezoeken der Armen al hier, loopende over 1931, het 88ste jaar van het bestaan der vereeniging, blijkt o.a., dat nieuw ingeschreven werden 4 gezinnen of alleenloopende personen, het getal aanvragers bedroeg 69, dat der aanvragen 687, of resp. 13 en 118 min der dan in 1930. De uitgaven voor onderstand heeft het bestuur weder aanmerkelijk beperkt. Bedroegen deze over 1930 4.798.10, in 1931 werden zij teruggebracht tot een bedrag van 3864.50, terwijl het goed slot 347.25 bedraagt. Dit goede slot is echter slechts schijn en het gevolg van vermindering van kapitaal. Wijlen mevrouw Keg-Ermerins lega teerde een bedrag van 1000 aan de vereeniging, welk legaat met groote dankbaarheid is aanvaard. De instelling van het Plaatselijk Cri siscomité verlichtte de taak der ver eeniging de laatste maanden eenigszins. Nochtans blijft een groot aantal behoef- tigen op steun der vereeniging aange wezen, zoodat het bestuur niet mag ver flauwen in de pogingen om de geldmid delen te verbeteren. Het verslag sluit derhalve met den wensch, dat de leden-wijkbezoekers in deze richting werkzaam zullen blijven en met de betuiging van dank voor hun ne goede zorgen, ook in 1931 aan de vereeniging besteed. WESTKAPELLE. Dinsdagavond ver gaderde alhier de afdeeling „Het Groe ne Kruis", welke vergadering voorname lijk belegd was voor de uitreiking der diploma's aan de deelnemers en deel neemsters, die met vrucht een eersten 73). Spencer bukte en raapte de jas op en hield die in zijn linkerhand, toen hij kalm vroeg: Spreek je tegen mij, Brace? Ga weg! schreeuwde de baronet woedend, een stap nader komend. Je kunt sir Peter Brace geen geld afper sen! Ga weg! Clinton hield de handboeien stevig vast, toen hij zich omkeerde om naar leze merkwaardige vertooning te zien. Het scheen wel dat hij dien ochtend nog met een andere zaak te doen zou krijgen. Geld afpersen is een leelijk woord, Brace, zei Spencer kalm. En er staat een leelijke straf op! antwoordde de ander. En wat is je voorstel anders dan afzetterij? Ik deed je een voorstel dat je aan genomen hebt, herinnerde Spencer hem. Spreek als het je belieft niet op dien toon tot me! Ik neem geen voorstellen aan van iemand van jouw soort, spotte sir Pe en tweeden herhalingscursus in het ver- leenen van eerste hulp bij ongelukken hebben gevolgd. Na een hartelijke toespraak van den voorzitter, den heer ds. W. Reus, werd aa n 6 dames en 8 heeren het diploma uitgereikt. Ook bracht de voorzitter dr. Huijgens dank voor zijn ijver en toewij ding, aan wien het te danken is, dat in Westkapelle onder zijn leiding thans een reddingsbrigade is gevormd. Ook bracht spr. dank aan deelneemsters en deelne mers voor hun bereidwilligheid, tijd en moeite te geven, om zich te doen be kwamen tot het verleenen van eerste hulp bij voorkomende ongevallen. Daarna deed de heer dr. Huijgens en kele mededeelingen, betreffende 't ma terieel en het werk van de reddingsbri gade. Spr, wekte de leden der brigade op, één keer per maand met hem samen te komen, met het doel het geleerde op de cursussen te onderhouden. Besloten werd de brigade te noemen: „Steeds Pa raat". Op een vraag van een der leden, of aan de leden der brigade ook een insigne zal worden uitgereikt, werd me degedeeld, dit voorloopig, gezien de ta melijk groote kosten, daaraan verbon den, nog niet te doen. Daarop werd als afgevaardigde naar de algemeene vergadering van de Prov Groene Kruis Vereeniging benoemd de heer B. Baay en als diens secundus de heer dr. Huijgens. GROEDE. Dinsdag hield de afdeeling Groede van het Groene-Kruis, haar algemeene voorjaarsvergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat de zuster in 1931 had afgelegd 3973 bezoe ken, n.m. 2940 bij zieken, 421 T.B.C, en 612 zuigelingbezoeken. 86 personen maakten 132 maal gebruik van de ver plegingsartikelen. Het ledental daalde door vertrek naar elders van 412 leden tot 411. Uit de rekening en verantwoording van de penningmeesteresse bleek, dat over 1931 was ontvangen 1244.en was uitgegeven 830.Als afgevaar digde naar de algemeene vergadering Prov. Groene Kruis te Goes, werd be noemd de heer A. J. Pauw, als plaats vervanger de heer F. E. Pas, AARDENBURG. Dinsdag vergader den de stembevoegde ingelanden van het Nederlandsch gedeelte der vereenig- de polders bewesten Eede bezuiden St, Pietersdijk en eerste gedeelte van den Papenpolder. De ontvangsten bedroegen 7202, de uitgaven 6990. De begroo ting voor 1932'33 werd vastgesteld op 6526 met een post voor onvoorzien van 456. Het dijkgeschot bleef vastgesteld op 6 per ha. Als gezworene werd her kozen de heer Ernest Bruyck te Eede In de zitting van Dinsdag 24 Mei wer den de volgende personen gedagvaard: J. J, P. L., 41 j., werkman te Goes, wegens beleediging van Adriaan de Dreu, te Goes op 29 Maart 1.1. Eisch en uitspraak 10 s. 5 d.h, J. H,, huisvrouw van J. M., 29 j., zon der beroep te Goes, wegens mishandeling van Adriana Kosten te Goes op 31 Maart 1.1. Eisch en uitspraak 5 s 2 d.h. D. A. F., 41 j., landbouwer te Wissen- kerke, wegens beleediging van D, C. Dijkman te Wissenkerke op 30 Maart 1.1. Eisch en uitspraak 5 s 2 d.h, F. van O., 27 j., zonder beroep te Bie- zelinge, wegens mishandeling van Kor- nelis Boon, te Biezelinge op 3 April 1,1. Eisch 20 b, s. 10 d.h. Uitspraak 15 s. 5 d.h. Pa. W., 46 j., zonder beroep te 's- ter. Ik wil je hulp op geen enkele voor waarde aannemen! Ik zal al mijn ver plichtingen nakomen zelfs al word ik genoodzaakt al wat ik bezit te gel de te maken! Zeer heldhaftig sir Peter, ant woordde Spencer vol bewondering. Maar de obligaties? De baronet glimlachte listig. De obli gaties waren terecht en zijn oorspron kelijke plannen konden dadelijk ten uitvoer gebracht worden. Daar zijn ze mijnheer! antwoord de hij zegevierend, naar het pak op ta fel wijzend. Daar zijn ze! Waar? i Daar! Spencer keek even naar het pak en glimlachte toen twijfelachtig. Hoe weet je dat? vroeg hij vrien delijk. Het zou goed zijn ze te onder zoeken. Sir Peter's glimlach veranderde in een achterdochtig fronsen. Wat bedoel je? snauwde hij. Maar voordat Spencer kon antwoor den werden deuren heftig geopend, voeten naderen snel en Harker vloog de kamer binnen, groote opwinding verspreidend. Clinton liet zijn pistool zakken, toen hij den bezoeker herkende en nam Heerenhoek, wegens peleediging van Maria Wlestdorp te 's-Heerenhoek op 4 April 1.1. Eisch en uitspraak 10 s. 5 d.h. M. C. de J., 19 j., zonder beroep te Ovezand, wegens mishandeling van Ma ria Pantus te Ovezand op 17 April 1.1. Eisch en uitspraak 10 s. 5 d.h. Mr. Dieleman Jr. achtte het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrij spraak en bij eventueele veroordeeling oplegging van een voorwaardelijke straf. M, J. M., 44 j., werkman te Bruinis- se, wegens mishandeling van Hendrik Schikker te Bruinisse op 15 April 1.1. Eisch en uitspraak 10 s. 5 d.h. M. W., 29 j., veldarbeider te Waarde, wegens overtreding van de Rijwielbe lastingwet (fietsrijden zonder belasting plaatje) te Waarde op 12 Mei 1931, Eisch en uitspraak 5 s 2 d.h. Zondag 29 Mei a.s., des voormid dags zal ds. A. Blanson Henkemans in de Ned. Hervormde Kerk te Nisse worden bevestigd door ds. S. H. J. Voors uit Zierikzee en zal hij des namid dags zijn intrede doen. Een driejaarlijksphen letterkundigen prijs, genaamd „Van de Vlaamsche pro vinciën", werd toegekend aan Maurice Roelants. Deze prijs, die thans frs. 6000 be droeg, zal volgende maal op frs. 10.000 worden gebracht. De Brusselsche correspondent der Maasbode meldt dat professor Piccard thans heeft medegedeeld, dat hij den aanstaanden stratosfeertocht zelf met zijn leerling Max Cosyns als bestuurder van den ballon zal vergezellen. Vermoedelijk zal de opstijging dit maal te Miinchen en niet te Augs burg plaats hebben. Zondag a.s. zal de Athleüekyta'r- ceniging E. M. M. a 1 hier een afslands- 'm'arseli van 45 kim. houden. Er Aeb- hen zich tot heden 155 dcelnemjers aan- gemeld. Hieronder bevinden zich leden van (die Rotterdamsche Wandels.pojrlver- eeniging (R.W.V.), de wandelsportvereeni- ging „Delft", Marathon, Achilles, Vol harding (Souburg), Midelburg, Zeelandia, Ons Huis, V.T.V., Marine Sportvereen. en Medioburgum, terwijl voorts verschil lende particulieren inschreven. De secretaris van de Wandelsport-' afdeeling van de K.N.A.V., de heer A. A. Ahlrichs, zal aanwezig zijn en aan den tmarsch deelnemen. Des anjorgens1 te acht uur wordt ge start van de sociëteit de Vergenoeging, waar de deelnemers na afloop weer samenkomen. De tocht gaat Van Mid delburg over Koudekerke, Biggekerke, Zoutelande, Westkapelle, Domburg, waar een uur igepauzeerd wordt. Daarna door de bosschen naar Vrouwenpolder en over Veere naar Middelburg. Enkele deelnemers uit Zuid-Holland zullen eerst te half tien vertrekken, daar deze niet tijdig aanwezig! kunnen zijn. Zondagnacht is te Basel overle den de bekende Belgische windhonden liefhebber G. Beernaerts, uit Gent, 'n man, die de internationale windhonden- sport heeft gevestigd. Door zijn be roemden kennel werd hij als een der eersten beschouwd op dit gebied. werktuigelijk het pak van de tafel op, terwijl hij wachtte op de oorzaak van deze luidruchige komst en de anderen zich plotseling verschrikt naar den procureur wendden. Wat is er met uw telefoon ge beurd, sir Peter? vroeg Harker buiten adem. Wie heeft ons afgesneden? Toen zag hij de bijzondere groepeering der anderen, hij hield op en keek. Hallo, wat is er aan de hand? vroeg hij nieuws gierig. Wat is er aan de hand met jou? vroeg sir Peter nijdig. Dat is er aan de hand met mij! antwoordde Harker boos, terwijl hij een kaart neerwierp voor de ©ogen van den baronet. Het was een Klaveren vier! i Weer een! hijgde sir Peter, met verschrikten blik naar de kaart. Wat beteekent het? Het beteekent dat mijn kluis van nacht leeggehaald is, antwoordde Har ker kalm. Hè? riep Clinton, die de obliga ties in gedachten uit de enveloppe ge haald had. Die kaart was vanochtend bij mijn post. Zij moet gisterenavond in de bus geweest zijn, maar de bus werd pas vanochtend geleegd. En nu is alles weg! O EERSTE KV; VOLLE MAAN 3 LAATSTE KWJmER NIEUWE HAAN Sterretijd 14 h 13 min. Een jpaanloos kaartje: de volle maan is deze dagen nog niet boven de kim op het uur, waar voor dit kaartje ontworpen werd. Zij staat in Waterman, Visschen en Ram, altegaar sterrebeelden die later opko men. HAAR GEWASSCHEN MET BEN ZINE. Dinsdagavond heeft de 27-ja- rige mej. J. v. H. in haar woning aan de van Brakelstraat te Rotterdam haar haar met benzine gewasschen. Zij deed dit in de keuken vlak bij een bran dend comfoor. Op een gegeven oogen- blik is het haar in brand gevlogen. De vader van mej. v. H., die op haar ge schreeuw toesnelde, wist met een kus sen spoedig de vlammen te dooven. Des ondanks bleek het slachtoffer vrij ern stige brandwonden aan hoofd en handen te hebben gekregen. ONBESTUURD MOTORRIJWIEL RIJDT 'T TROTTOIR OP. Dinsdag middag reed de 28-jarige motorrijder A. v. d. S., met zijn motor naar Den Haag. Bij den oprit van het spoorwegemplace ment kwam hij met zijn rechterarm in aanraking met een handkar, die daar wou oversteken. Ten gevolge hiervan viel de man van zijn motor op den grond, waarna het motorrijwiel onbestuurd het linkertrottoir opreed, waarbij eenige per sonen werden aangereden. De aanrijding was zoo ernstig dat de 74-jarige mevr. B, uit Apeldoorn een ge compliceerde beenbreuk en haar 36-ja- rige zoon W. B. uit Rijswijk een been breuk bekwamen. De motorrijder was door deze aanrijding zoo verschrikt, dat hij het hazenpad koos, doch in den loop van den avond heeft de man, die aan 't ongeluk geen schuld heeft, zich eigener beweging bij de politie aangemeld. Ook werd nog een derde voetganger, de 37-jarige H. P, L,, bij de aanrijding aan een zijner handen verwond. HUN GARDEROBE AANGEVULD. In den nacht van Maandag op Dins dag is ingebroken in een heerenmode winkel aan de Ceintuurbaan te Am sterdam. De indringers klommen met behulp van een paar ladders over de schuttingen van tuin tot tuin en bereik ten zoo de modezaak, waar zij een keus maakten uit de costuums, jassen, over hemden enz. Het schijnt wel of zij de artikelen voor eigen gebruik wilden bestemmen, want kleedingstukken van een grooten maat zijn, na overhoop gehaald te zijn, Ook Uw Wairarapa pétroleumaandee- len, sir Peter! Sir Peter's kaak ging hoorbaar dicht en zijn oogen flikkerden boosaardig toen hij zich omkeerde om naar Eric te kijken, die zijn blik met een opgewek- ten glimlach beantwoordde. Sir Peter dacht snel na. Het verlies der Waira rapa petroleumaandeelen beteekende, dat hij de tienduizend ergens anders voor drie uur moest losmaken. Toen viel zijn blik op de obligaties, die Clin ton in de hand had. Zoo zijn ze weg? grijnsde hij. Nu, we zullen ze gauw terug hebben, Har ker. Daar is de dief! zei hij, met zijn hand naar Eric wenkend, Hier is de on dernemende jongeling, die zoo stout moedig was om ons beiden te bestelen! De Decker in eigen persoon! Harker keek ongeloovig naar den ge vangene en lachte toen kortaf. U maakt zich belachelijk door dat U het land heeft aan Aimsbury, sir Pe ter, zei hij, eenigszins minachtend. Ik kwam niet om naar zoutelooze grap pen te luisteren, maar om U te zeggen dat Uw wissel niet betaalbaar is, ten zij U een of andere vlugge regeling van Uw finantiën maakt. Wat de P.N. en de ontvreemde obligaties betreft.. Hij haalde de schouders op en zweeg weer op zij gelegd. Wat gestolen is, heeft tezamen een waarde van onge veer duizend gulden. De kas, die in de^ nabijheid stond, hebben de dieven on aangeroerd gelaten. FRAUDE OP DE UTRECHTSCHE STUDENTENSOCIËTEIT. Naar het „Hbld." vernemt, zijn eenigen tijd gele den onregelmatigheden ontdekt in de administratie der studentensociëteit P. H. R. M. te Utrecht. Kort na de instal latie van de nieuwe kroegcommissie stelde de fiscus een onderzoek in en bij die gelegenheid kwam aan het licht, dat de boekhouder jarenlang moet hebben geknoeid, zoodat een bedrag van enkele duizenden kon worden ontvreemd. De man is in voorloopige hechtenis gesteld. DUIZENDEN GULDENS IN 'T BED VERSTOPT. Op de boerderij „Bouw- lust" onder Kaatsheuvel is door een schoonmaakster een bedrag van eenige duizenden guldens gevonden, verstopt in het bed van een onlangs overledene huisgenoote. De 8-jarige S. J, is onder Roorda- h u i z u m bij het plotseling oversteken van den weg door een auto aangere den. Met een schedelbreuk en twee gebroken beenen werd de kleine opge nomen. Het kind is korten tijd nadien overleden. Maandag bevonden de stuurman en zekere C. R. zich in de machineka mer van een schip te Wieringen. Vermoedelijk kwam hij te dicht bij 't vliegwiel, met het noodlottig gevolg, dat hij werd gegrepen en een paar keer in de rondte slingerde. Het been werd even boven de knie nagenoeg afgerukt. Te Oudepekela is zekere K. B. met zijn motorrijwiel tegen een brug gereden. De ongelukkige werd zwaar gewond en is aan de gevolgen overle den. B. was gehuwd. Dinsdagavond is bij het gehucht Groot- Schoot onder de gemeente B u d e 1 de 14-jarige S. door een vrachtauto over reden en op slag gedood. Den bestuur der treft geen schuld. De jongen was achter op den wagen geklommen. Toen deze plotseling achteruit reed, viel hij er af met genoemd noodlottig gevolg. verder. Wij hebben de obligaties, Harker, antwoordde sir Peter, en daarom zal een nieuwe financieele schikking niet moei lijk zijn. Onder het spreken liep hij naar Clin ton, maar deze, die met de grootste belangstelling naar het gesprek geluis terd had, wenkte hem gebiedend terug en vestigde zijn aandacht op de „papie ren", die hij in de hand had. De detective opende één der „obli gaties" en trok zijn lippen peinzend samen. Hij wierp een scherpen blik van bewondering op Eric en wendde zich toen met een grimmigen glimlach tot sir Peter, Ik weet niet wat U „obligaties" noemt, zei hij maar ik zou niemand ook maar den prijs van één borreltje hier op willen leenen. Hij schoof de „obligaties" naar sir Pe ter, die ze begeerig aanpakte en ze met bevende vingers van elkander begon te doen. De baronet nam er één midden uit den bundel en opende die langzaam met een gezicht van de uiter ste verbazing. Het was een plaatjesadvertentie van een geïllustreerde vertaling van „dief stal onder de wapenen!" A

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5