Handel, Nijverheid en Visscherij SPORT. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. BUITENLAND, Financiëele Berichten, AFLOOP VERKOOPINGEN, Algemeen Overzicht. ft KORTGENE. De Kreeftenvisscherij. Men schrijft ons uit I e r s e k e: Met <fe Kreeftenvisscherij gaat het ook niet naar wensch, de vangst is nu wel niet zoo schitterend, maar gezien de weersomstandigheden gaat het niet slecht. Anders is het evenwel met den prijs, welke geregeld naar beneden wordt gedrukt, door aanvoer van buitenland- sche kreeft, speciaal Noorsche. Deze worden in elk kwantum aangeboden en ook aangevoerd, dank zij de gedepre- cieerde valuta der Scandinavische rijken tegen zeer concurreerenden prijs, b.v. Noorwegen f 1.08 per kg. Zoo komen iedere week versche aanvoeren die den Zeeuwschen visscher het brood uit den mond nemen. Tegen een prijs van f 1.10 a 1,25 per kg. is geen enkele kreeftenvis- scher in staat om pacht, aas en werkloon ■op te brengen, laat staan een boterham te verdienen. Het verbouwen van schepen. Naar de N. R. Crt. verneemt, is aan de werf WiltonFijenoord te Rotter dam opgedragen het verbouwen van twee schepen voor de Ver. Nederl. Scheepvaartmaatschappij, n.l. de Gaas- terkerk (ex Gaasterdijk) en Grootekerk (ex Grootendijk). Deze schepen zullen o.a. worden verlengd en zij zullen een nieuwen steven krijgen. Dit laatste staat in verband met de gunstige resultaten, welke men heeft gekregen met het s.s. Slamat van den Rotterdamschen Lloyd, dat kort geleden op gelijke wij ze is verbouwd. Duivensport, Uitslag van den duivenwedvlucht van ,,de Blauwe Doffer" te S c h o r e op Zondag j.l. van uit Compiègne (Fr.). Af stand 242 km. Los 8.30 h. Z.W. wind. Lucht zwaar bewolkt en regen. Ie, 16e, 18e S. Modde, Hansweert; 2e Joh. Meij er, Kruiningen; 3e, 4e, 5e, 12e D. J. v. d. Have, Kapelle; 6e, 13e, 15e J. P. Thee naart, Hansweert; 7e A. J. Vroegop, Kruiningen, 8e, 10e, 14e Geb. Smalle- gange, 9e L. Nieuwenhuijze, beiden te Schore; lie. A. Krombeen, Hansweert; 17e A. Verhage, Kruiningen; 19e, 20e, 22e Gebr. Sonke, Waarde; 21e C. Boo gaard, Hansweert. Eerste duif 10.48 h; laatste duif 11.23 h. Wereldzwemrecord verbeterd. Woensdagavond heeft Jean Taris te Parijs het wereldrecord vrije slag over 1000 meter verbeterd en gebracht op 12 minuten 57 3/5 sec. Het oude wereld record stond op naam van Arne Borg met 13 min, 2 sec Mej. Godard heeft het Fransche re cord op den 200 M. vrije slag, dat op haar naam stond met 2 min. 45 sec., gebracht op 2 min. 42 sec. Buitenlandsche reizen per auto. Vanwege den A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland schrijft men ons: Heel veel automobilisten koesteren nog een onbestemde vrees voor de gren zen; de vele berichten over verhooging van douanetarieven en de onrustbaren de waarschuwingen van den laatsten tijd hebben daaraan zeker geen goed ge daan, integendeel Wanneer we echter nagaan, dat alleen de A.N.W.B. in het jaar 1931 niet minder dan ruim 33.000 internationale rijbewijzen heeft afgege ven, dan bewijst zulks wel zonneklaar, dat die „grenzenvrees" misplaatst is. Het is echter niet te veel gezegd, dat het Pan-Europa van wijlen Briand reeds thans voor den bona-fiden automobilist gerealiseerd is Voor moeilijkheden in den vreemde behoeft de automobilist niet te vreezen. Wie in Holland behoorlijk rijden kan, past zich in enkele uren aan de veran derde omstandigheden aan. Zelfs rijden in het hooggebergte is niet moeilijk aan te leeren, en dikwijls zelfs minder ge vaarlijk, dan een tochtje over een smal- len Nederlandschen dijk! Vóór de reis moet de wagen eens goed onderhanden genomen worden, voorts kan men en kele reserve-onderdeelen meenemen. Veel behoeft het niet te zijn, want in geheel „beschaafd-Europa" zijn goede garages te vinden. Voor verdwalen be hoeft men ook al niet bang te zijn, want wegwijzers en dergelijke aanwijzingen ontbreken toch nergens. Bovendien zorgt men er natuurlijk voor goede kaarten, gidsen en een volledig uitgewerkt reis plan te bezitten. De vreemde taal en het geld? Och ja, het is wel gemakkelijk, als men b.v vlot Hongaarsch kan spreken, maar zon der dat komt men er óók wel, en meest al zelfs héél goed Een zakwoorden boekje kan zijn gewicht in goud waarc zijn. Men moet niet te veel contant geld medenemen, dit kan verloren geraken of gestolen worden. Practisch zijn de z.g. reischeques of een credietbrief, dien roen bij bankinstellingen kan verkrijgen, n tenslotte is een reisbagage-verze kering heel nuttig. Men moet dan echter alles verzekeren, ook op de reis te dra gen kleeding en de voorwerpen in de zakken. De bagage. Voor een vierpersoonsauto moet men zich wel ietwat beperken ten aanzien van de bagage. Kleedingstukken, die men weinig of niet gebruiken zal, moe ten hun plaats afstaan aan meer nood zakelijke reisbehoeften. Men behoeft overigens heusch geen zeer duren auto- koffer aan te schaffen; de gewone kof- ers zijn voldoende. Wel moet men een dekzeiltje om die koffers wikkelen, an ders komt alles onder het stof te zitten. Met een klein beetje gevoel voor de practijk zal men zonder twijfel een re delijke oplossing voor het bagagevraag- stufc kunnen vinden. Is het grensgebied gevaarlijk? Men zou het haast gaan gelooven, wanneer men verschillende berichten der laatste weken leest. Maar de practijk en de ondervinding zijn ook hier de beste eermeesteressen, en zij hebben ons tot de overtuiging gebracht, dat 't grensge bied heelemaal niet gevaarlijk is. Zelfs in dezen tijd van smokkelhandel reist de automobilist nog even prettig als een jaar of wat geleden. Wanneer men soms aangehouden mocht worden (als regel door ambtena ren in uniform) dan moet men natuurlijk stoppen. Maar ook wanneer men in Ne derland zou doorrijden, kan een kogel 't gevolg zijn En de Nederlandsche dou ane beambten zijn niet eens in uniform Men moet natuurlijk niet smokkelen en verder steeds bedenken, dat men in het vreemde land als gast vertoeft, met taal kwesties, politiek of fascisme heeft men niets te maken. En als men er zich niet zelf mede bemoeit, zal men er ook wei nig of niets van bemerken. Douane- en politiebeambten moeten natuurlijk be leefd bejegend worden, als een buiten landsche agent u soms aanhoudt, ant woordt dan in uw moedertaal, allicht zal het incident daardoor veel gauwer tot het verleden behooren Verbetering van het Veer Gorinchem Sleeuwijk. Daar door de algemeene toename van het auto-verkeer en tevens door den bouw der nieuwe brug aan het Kei- zersveer de drukte aan het veer Go rinchemSleeuwijk enorm is toegeno men, heeft het gemeentebestuur van Gorinchem besloten om voor dien dienst over de Merwede een groote moderne stoompont te laten bouwen. De genoemde gemeente heeft het ont worpen en de technische leiding van den bouw der stoompont opgedragen aan het Bureau P. Intveld te Delft, dat door verschillende Nederlandsche ge meenten en het Rijk met verscheidene dergelijke opdrachten reeds is belast geweest. Het vaartuig zal belangrijk grooter zijn dan de stoomponten, waarmede thans de veerdienst GorinchemSleeu wijk wordt onderhouden. De aanbeste ding voor den bouw zal binnen enkele weken gehouden worden, Ind. Stoomvaartlijnen. Dempo, 25 v. Rotterdam n. Batavia. Baloeran 25 van Batavia naar R'dam. Johan van Oldenbarnevelt (uitr.) 24 van Algiers. Marnix van St. Aldegonde (thuisr.) p. 23 Perim. Sibajak (thuisr.) 24 v. Marseille. Het zegelrecht op beurs en geldtransacties. De vereeniging voor belastingwe'ten- schap heeft te Amsterdam haar alge meene vergadering gehouden. Mr. H. A. Hartog directeur der Bank-Associatie te Amsterdam hield een voordracht over: „Het zegelrecht op beurs en geldtrans acties". Op uitvoerige wijze ontwikkelde mjr. Hartog, daarin de stelling dat voor het z.g. beurs- of effectennotazegel van ar tikel 73—cri cfer Zegelwet in Nederland op theoretische en practisdhje gronden de grens tusschen al of niet zegelplichtig- heid aldus moet worden getrokken. 1. Zegelplichtig zijn de nota's, ('be helzende de uitvoering .van opdrachten van uiteindelijke 'k'oopers en verkoopers 2. Geenerlei zegelrecht is verschal- tigd op transacties, behoorende tot dén handel in effecten, d.w.z. behoorende tot het raderwerk van beurs- en emissie apparaat. De voordracht gaf aanleiding tot een geanimeerd debat. Notaris J. C. Paap heeft Woensdag in ,,dc Oude Vriendschap" te VILs1- singen in het openbaar Verkocht: bel heerenhuis en erf en tuin, aan het BeHahijypark no. 22, groot 2 aren 5 cen tiaren. Kooper P. v. d. Horst q.q. voor f 7150: het winkelhuis met bovenwoning en erf, aan het Bellam(ypark no. 24, lioe'k Groenewoud, groot 69 centiaren. Koo per P. Lagaaij Voor f 3800; het huis en erf aan hef Groenewoud no. 4, groot 30 centiaren. Kooper P. La gaaij Voor f 975; het huis en erf aan de Vrouwestraat no. 41, groot 80 centiajren. Kooper 'M. J. Brandenburg voor f 925. Regeeringsverklaring nieuw Belgisch kabinet. In de regeeringsverklaring van het Belgisch kabinet die in de beide Kamers werd voorgelezen, wordt gezegd, dat het kabinet de politiek van pacificatie en financieel herstel- zal voortzetten, door het vorige ministerie begonnen. Het talenvraagstuk moet definitief worden geregeld; de regeering zal met dit doel amendementen indienen, die de Kamers in staat zullen stellen het probleem op te lossen door een natio naal votum. De regeering zal de buitenlandsche politiek van vrede en solidariteit voort zetten, op 11 Juli 1931 uiteengezet. Te Lausanne zullen de Belgische gedele geerden geen enkele poging achterwege laten om aan België de compensaties te verzekeren waarop het recht heeft. Zij zullen uit alle macht meewerken aan een economische entente tusschen de volken. De regeering is verder be sloten in te gaan jegen het noodlottige stelsel van beperkingen en belemme ringen waardoor de handelsbeweging wordt tegengehouden. Zij zal alle over bodige uitgaven bij het beheer der openbare diensten uitschakelen. De verklaring houdt zich vervolgens bezig met de quaesties van belastin gen, ouderdomspensioenen, werkloo- zensteun en arbeidsbemiddeling. De regeering zal er naar streven aan de Belgische landbouwproducten eene normale markt in binnen- en buitenland te verzekeren en zal maatregelen voor stellen om de productie te steunen met name de graanteelt. Zij bevestigt haar wensch om den godsdienst- en den schoolvrede te eer biedigen, Ten aanzien van de kolonie Congo zal zij de uitgaven beperken, be hoorlijk ingerichte koloniale onderne mingen steunen, een goede behandeling der inlanders verzekeren en hun rech ten eerbiedigen. Fransche partijvorming. Woensdag werden in de Fransche Kamer tal van fractievergaderingen ge houden. De belangrijkste was ongetwij feld die van de links-republikeinen, de groep van Tardieu, die besloten heeft alle leden van de tot nog toe- onder den naam van democratische actie be kend staande groep van Reynaud op te nemen. Een groot aantal leden van deze tot 16 man geslonken fractie heeft reeds medegedeeld, naar de links-re publikeinen te zullen overgaan, zoodat deze fractie in totaal ongeveer 90 af gevaardigden zal tellen en de sterkste rechtschegroep in de nieuwe Kamer zal vormen. Men acht het zeer waar schijnlijk, dat Tardieu tot president van de Kamer zal worden gekozen. De Sjanghai-kwestie in liqui datie. De Japansche troepen hebben Woens dag hun stellingen bij Woesoeng ont ruimd. Ook Kiangwan is geheel ont ruimd. Een aantal Japansche troepen zal uit de internationale nederzetting vertrekken. Het Japansche hoofdkwartier ver klaarde, dat de troepen Sjanghai spoe dig geheel zullen hebben ontruimd. Ongeveer 35 Chineesche organisaties hebben echter de hervatting van de an- ti-Japansche beweging in China en van de boycot van Japansche goederen ge- eischt teneinde de Japansche regeering te dwingen haar troepen uit Mands- joerije terug te trekken. Gevechten in den Pruisischen Landdag. De Pruisische Landdag vertoonde gis teren het symbool van de tegenstelling van discipline. Tijdens een scherpe re devoering van den leider der commu nistische fractie Pieck, had deze de na tionaal—socialisten toegeroepen: „er bevindt zich in uw rijen een ontzaglijk aantal moordenaars". Hierop drongen de nazi's op. De communisten storm den op het spreekegestoelte af en gin gen om hun woordvoerders staan ten einde deze te beschermen. Toen een Nazi de bovenste trede van de trap van het spreekgestoelte had bereikt, kreeg hij een slag in het gezicht. Er ontstond een verwoede vechtpartij. De stoelen vlogen door de ruimte, terwijl de lampen werden kapot geslagen. De communisten werden door de nazi's letterlijk uit de zaal geslagen. Talrijke leden zijn gewond, en moesten worden weggedragen. Voor zoover mogelijk is, kan geconsta teerd, dat de Hitlerfractie deze woes te scènes niet direct heeft uitgelokt, maar dat den communisten de hoofd schuld treft. Zij hebben gisteren reeds getoond, dat zij kabaal wenschten. Met welk doel is voorloopig nog niet erg duidelijk. Het seniorenconvent zal moeten na gaan, welke de gevolgen van een en ander zal zijn. Het Bestuur van de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" geeft een serie van twaalf verschillende sluitzegels uit. Deze zegels, ontworpen door den bekenden Nederlandschen teekenaar Jung, zijn in kleurendruk uitgevoerd en beoogen alle op te wekken tot het koopen van Nederlandsch Fabrikaat' Hierboven zijn eenige dier zegels, deel beeld." uitmakende van bedoelde serie, afge- BELGIE Instorting in oud slot, Gister is in het oude slot LalaingEcaussines de vloer der eerste verdieping ingestort, waardoor de leerlingen eener kostschool te Ixelles, die juist het slot bezochten in de daaronder gelegen keuken terecht kwamen. 30 a 40 meisjes werden ge wond. DUITSCHLAND. De Pruisische Landdag heeft den nationaal socialistischen afgevaardigden Kerzl met 262 stemmen tot president benoemd. Von Hipper f De bekende leider der zeestrijdkrachten in den slag aan het Skagerrak, admiraal Ridder Frans von Hipper, is Woensdagmorgen in zijn wo ning te Altona, tengevolge van een be roerte overleden. VOLKENBOND. Sir Eric Drummend. De Geneefsche correspondent van de Daily Tel. ver neemt dat de secretaris-generaal van den Volkenbond sir Eric Drummond voornemens zou zijn, zijn in begin van dit jaar ingediende ontslagaanvrage in te trekken. GRIEKENLAND. Nieuw kabinet. Staatspresident Zaimis heeft den republikein Papanas- tasioe belast met de formatie van een kabinet. ZWEDEN. De Kreuger-ailaire. De chef van de Stockholmsche crimineele politie heeft directeur Sjoestroem van het Kreu- ger concern, wegens bedriegelijk failliet voor gearresteerd verklaard. In verband met een ernstige ziekte van Sjoestroem kon de arrestatie voorloopig nog niet plaats vinden, VER. STATEN. Het stoomschip „Barengaria" is met een lading van 20 millioen dollar goud aan boord naar Europa vertrok ken. Hiervan zijn 2 millioen voor N e- d e r 1 a n d bestemd. Comm. partij in Amerika, De com munistische partij van Amerika heeft haar eerste congres Dinsdag te Chicago geopend. De leider deelde mede, dat de communistische partij met een eigen candidaat }aan de presidentsverkiezin gen zal deelnemen. Als candidaat voor 't presidentschap der Ver. Staten zou ge steld worden de neger W. Z, Foster, af komstig uit Alabama, waar zijn groot vader indertijd bij een incident door de blanke bevolking is gelyncht. NICARAGUA. In een schermutseling met een groep opstandelingen werden 17 opstan delingen gedood, na een gevecht van een half uur met een patrouille bestaan de uit een marine-onderofficier en 20 man der nationale garde. Bombarde mentsvliegtuigen hebben boven de schuilplaatsen der opstandelingen eeni- ge bommen laten vallen. De garde heeft geen ernstige verliezen geleden. CUBA. Volgens berichten op Cuba, heeft de regeering van Cuba een nieuwe sa menzwering ontdekt van den vroegeren president Menocal. Tot dusver zijn 250 personen gearresteerd. Vier bekende per soonlijkheden zijn bij een poging tot vluchten neergeschoten. JAPAN. Een nieuw kabinet. Salto is erin ge slaagd een kabinet te vormen. Hij zelf zal zich het ministerie van buitenland- zal zich het ministerie van buitenland sche zaken op zich nemen. Minister van financiën blijft Takahasji, Het minsterie van oorlog krijgt generaal Gajasji, dat van marine admiraal Okado. Middelburg, 26# Mei. Boter en eieren aangevoerd door Walchersche boerinnen (officieele priisnoteering): Boter f 0.51. Kipeieren f 2.15. Eendeieren f 2.50. Ganseieren f 7.50. Kalkoeneieren f 6.—. Aangevoerd 'door bandelaren: Boter f 0.46. Kipeieren f 2. Eendeieren f 2. Ganseieren f 6.—. Particuliere prijs: Boter f 0.58, ;cip- eieren f3poelje f2.50, eendeieren f3.—. Middelburg, 26 Mei. Op de vei ling werden de voLgende prijzen besteed: Zeeuwsche blauwe aardappelen 25— 74 per 25 kg; nieuwe aardappelen 23 - 27, id. poters 17—23, tomfaten 37—53, aardbeien 52—1.12, mbsktul 17, snijsla 3—5, spinazie 10—19, zuring 37, peen 8—10, sjalotten 9, postelein 13—22, al les per kg; tuinkers 8, per doosje, vio len 7—18, per 10 stuks; seringen 6, vlo- eln 4, peen 11—22, raapstelen 3, prei 5 6, selderie 6, rammenas 4 Yi, radijs 1Y 121/2, rabarber li/2— 31/2, alles per bos; potplanten 1317, bloemkool 329, koanttammers 1120, alles per stuk; kropsla iy2—2if2 per 'Krop. V1 i s s i n g e n, 25 Mei. Op de vei ling werden de volgende prijzen besteed: Nieuwe aardappelen 26, poters 29, asperges le 27, id. 2e 0.18, id. 3e 0.08, spinazie 10—21, witlof 22, postelein 25 —30 a'lles per kg; -k'ipeieiren 21 23, eendeieren 29 'beiden per 10, bloemkool 171/2—20, sla I1/2—3 beiden per stuk; sjalotten li/2— 2, radijs 1—2, prei 6—8, rabarber 3—4, rammenas 3, peen 48— 21, lelies van dalen 15, seringen 1—5, pioenen 31—35, alles per bos; kervel 9 11, peterselie 37, zuring 1121, al les per kist of mandje; oude aardappelen 28—32 per 10 kg; aardbeien 21—27 per doosje. Goes, 25 Mei. Vei] ings'vereenigintg, Zuid-Bevel and. Aardbeien le soort 85116, id. 2e 39 69, postelein 16—21, id. 2e 6—8, spinazie 5—11, aardappelen 1.60, alles per 100 kg; bloemen, begonias 8 per 100 pot, tulpen 6, wortelen 8, radijs 1.80, selderij 3.10, rabarber 3.70—3.80 alles per 100 bos; bloemkool le 1419, id. 2e S 15, id. 3e 5—13, witte Vo'mlk'ofin'meris 15, kropsla 7, id. 2e 3.10—4.50, ra barber 0.30—0.40, alles per 100 stuks: aardbeien 0.80—1, id. 2e soort 0.50 bei den per 100 stuks. BR. INDIE. Rebellen ter dood veroordeeld. Zeventig rebellen zijn ter dood veroor deeld en 22 andere tot levenslange ver- I banning. Deze rebellen werden sedert de laatste maanden gevangen genomen bij het zuiveren van de Birmeesche streken die in opstand waren. STAATSLOTERIJ. 5de klasse. 7de lijst. Trekking van Woensdag 25 Mei. Prijzen van: f 1000: 17420 f 400: 626 76® 7020 13019 14358 f 200: 10254 f 100: 1468 2734 5576 7254 8056 12044 12067 19212 19616 PRIJZEN VAN f 70. 1052 13446 1347S 13479 20413 20420 NIETEN. 1014 1085 3712 13448 20445 1074 1097 13437 20365 Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent K, DE VOS.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 3