w BEURS- EN WISSELKOERSEN. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. LANDBOUW. RECHTZAKEN. LAATSTE BERICHTEN. BEURSTHERMOMETER. Groningen in het museum rond geleid en deze prees de inrichting zeer en zei- de, dat 't verre weg het beste der klei nere schoolmusea is. Spr. zeide, dat men tekort komt als men er bij aan schaffing van een en ander niet eens eerst een kijkje gaat nemen. Het is zoo ver dat spr. gelooft dat niet een uitge ver meer zal weigeren zijn uitgaven in te zenden zelfs niet de firma Samson, die er eerst weinig lust in had. Spr. bracht grooten dank aan mevr. Was, den heer Roelands en de inspec- trice voor het bewaarschoolonderwijs, mejuffrouw Houba, voor hun werk voor de afdeeling voorbereidend onderwijs. De firma Tamson heeft toegezegd met een kleine tegemoetkoming der Vereeniging in een der lokalen aan de drie ramen verschillende systemen aan te brengen voor het donker maken van lokalen voor filmvoorstellingen enz. Hierna bracht spr, grooten dank aan den secretaris voor zijn keurig en vol ledig verslag. Evenals dit verslag werden goedge keurd de rekening van den penningmees ter, den 'heer B. J, A. Stoopman, aan wijzend een goed slot van 387.62% en diens begrooting, zulks nadat de pen ningmeester er op gewezen had dat men aan het goed slot het recht niet moet ontleenen om te bedanken als lid, om dat het goede slot zeer welkom is en er wellicht een volgend jaar weer eens iets nieuws kan worden gedaan. Spr. bracht dank aan den heer Douma, die destijds 500 aan de vereeniging leen de, welke som nu geheel is afbetaald. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur den heer Douma tot eerelid be noemde, waarmede het aantal'tot 2 steeg, want ook de heer Brandsma is reeds eerelid. Spr. onderstreepte dat men niet be danken moet en mede moet werken om te zorgen dat geen provinciaal subsidie moet worden aangevraagd. Men moet er een eer in stellen zelf het museum te kunnen in stand houden. Wel moet men helpen waken tegen het intrekken van subsidies van gemeente- of school besturen. Men moet helpen leden wer ven en spr. beschouwt vergaderingen als deze als interinspectorale inspectie ver gaderingen. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. Onderdijk, C. Roelands en mr. J. H. M. Stieger. Te 12 uur werd gepauzeerd tot 2 uur. In de middagvergadering, die zeer druk bezocht was, heette de voorzit ter de nu aanwezigen welkom op de zen tweeden schoolmuseumdag en dat in de eerste plaats de leden en her haalde daarbij hetgeen des morgens reeds was gezegd over uitbreiding der instelling en hen, die daaraan mede werken, waarbij spr. thans ook voegde den administrateur, die, ondanks zijn vrij hoogen leeftijd, werkt met jeugdig vuur. Spr. deelde mede, dat de heeren De Bree en Stoopman gemeend hebben hun ne functie resp. van secretaris en pen ningmeester te moeten neerleggen en dat de heer Roelands bereid is gevon den voor den tijd van één jaar voorloo- pig de functie van secretaris-penning meester te vervullen. De voorzitter bracht dank aan den heer De Bree, die met den heer Brandsma de vereeniging heeft opgericht. Men kan zich de ver eeniging niet denken zonder den heer De Bree, die gelukkig in het bestuur blijft. Ook de heer Stoopman stond steeds pal voor het Schoolmuseum en was te Middelburg bij alles de werker. Spr. bracht ook dank aan den heer Roe lands voor zijn bereidwilligheid de func tie op zich te nemen. Spr. herhaalde zijn opwekking lid te blijven en keurde de houding af van hen, die bij aanbieding der kwitantie be danken. Vervolgens heette spr. de gasten wel kom, n.l, leden van schoolbestuur, com missies van toezicht en gemeenteraden en de schoolartsen. Ten slotte heette spr. welkom den heer dr. A. van Voorthuysen, inspecteur van het buitengewoon onderwijs te Utrecht, die zou spreken over „De nood zakelijkheid van het buitengewoon on derwijs", en wees er op, dat het een slechte tijd "is om iets nieuws te enta- meeren. Spr. denktniet dat er direct zulkeen school zal komen in Zeeland, al is het zeer gewenscht, dat de onderwij zeressen niet langer tevens verpleeg sters zijn voor achterlijke kinderen, die door buitengewoon onderwijs veel ver der zouden komen. Men moet eerst en thousiasme voor zulkeen school maken en dan zal de zaak wel verder rollen. De heer dr. Van Voorthuysen zeide, dat deze tijd van bezuiniging niet makkelijk is om propaganda te maken voor buitengewoon onderwijs, vooral daar ook het rijk voor nieuwe scholen thans geen subsidie kan geven. Zeeland is op dit gebied- wat achterlijk en het inrichten van scholen voor achterlijke kinderen is wel in het belang van het overig onderwijs, maar toch in de eerste plaats voor de betrokken kinderen zelf. Spr. wees er op, dat een ziek kind geen misdeeld kind is. Van de misdeelde kin deren zijn die met een geestelijke afwij king het ergste, ook voor de naaste om geving en zelfs voor de geheele samen leving. De misdeelde kinderen zijn te split sen in doofstommen, blinden, psychi- aten, slecht hoorenden en geestelijk ach terlijken. Men zegt wel dat de wereld achteruitgaat maar inzake de houding te genover deze misdeelden is zij zeker voor uitgegaan Voor deze menschen, zooals trouwens voor ieder, is arbeid het meest noodige. Dit kan door drie maatregelen, eerst voorzorg, daarna onderwijs en op voeding en ten slotte nazorg. Bij de voor zorg kan o.a. gelet worden op de erfe lijk belaste kinderen; onderwijs en op voeding moeten er opgericht zijn van de kinderen bruikbare menschen voor de maatschappij te maken. Voor blinden en doofstommen is men .reeds ver in die richting ook in verge lijking met het buitenland. Niet, alle kinderen zijn ten deze reeds in gestich ten, maar dat ligt dan voornamelijk aan de ouders, die de belangen der kinderen in den weg staan. Over de nazorg wil spr. nu niet veel zeggen, want dat heeft de vereeniging A.V.O (Arbeid voor on- volwaardigen) uitvoerig behandeld. Spr. meent dat het loon naar prestatie voor deze menschen meer kans van slagen heeft dan loon naar behoefte. De vak- vereenigingen verzetten zich tegen dit laatste in het belang der volwaardige arbeidskrachten. Spr. komt dan meer tot de zwakzinni ge kinderen. Dit is een belangrijk vraag stuk, waarmede niet alleen de onderwij zers, maar ook de medici, de juristen en de sociologen te maken hebben. Het is niet altijd makkelijk te defini- eeren wat verstandig en wat zwakzinnig is. Men moet de zwakzinnigen verdeelen naar de oorzaak der afwijking. Van* de drie soorten van zwakzinnig heid is het idiotisme wel het ergste en de idioten kan men dan ook alleen ver zorging geven, De graad van zwakzin nigheid dient men te bepalen door een test. en daarbij blijkt veelal dat het ge heugen der zwakzinnigen niet minder ontwikkeld is dan van andere kinderen Maar ook blijkt, dat ieder geval weer verschilt. •Het zou goed zijn als men ook voor moreele afwijking een test. zou kun nen aanleggen. Bij de vraag welke waarde de zwak zinnigen nog voor de maatschappij kun nen hebben, wijst spr. op een proef op grooten schaal in Engeland genomen, waarbij o.a. bleek, dat er op het land meer zwakzinnigen waren dan in de groote steden en dit vermoedelijk om dat de beste krachten van het land naar de steden trekken. Ook in ons land zijn bij onderzoék haarden van zwakzinnig heid gevonden. Idioten vindt men in alle lagen der bevolking, maar de lichtere zwakzinnigen vooral bij de laagste stan den en onder hen veelal de alcoholis ten, de prostituées en de misdadigers. Bij het hoog noodige onderwijs aan deze kinderen, kan men het er niet op aan laten komen welke leerkrachten er te krijgen zijn, wat wellicht bij het ge wone onderwijs nog toelaatbaar is. Daar is het in de eerste plaats te doen om de kinderen kennis bij te brengen, maar op de buitengewone scholen is dit niet het geval, hier moet men toepassen, wat in geneeskundige kringen de ar beidstherapie wordt genoemd. Daarbij sluit zich dan het gewone onderwijs aan. Men moet het de kinderen zoo aange naam maken, dat zij liever school gaan dan vacantie hebben. De arbeid, die men de kinderen opdraagt moet zoovee] mogelijk aanpassen bij hetgeen zij kun nen presteeren. Zij moeten individuee] werk hebben en men moet ook rekening houden met het tempo, waarin ieder AMSTERDAM, 26 Mei. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 22 B 1000-6 100%—100%, Ned. 17 1000-4% 98%—98%. Ned. 31 1000-4 93—93. Ned. 32 500-5 100%—100%. Certificaten-3 7575. Cert. N.W.S.-2% 62% O. Indië 22 doll. 1000-6 86%—85%. O. Indië 23 pndst, 100-6 70%70%. O. Indië 16 1000-5 89%— 89%. O. Indië 26 1000-4% 79—79. Duitschl, pndst. 100-7 37%38. Duitschl 30 1000-5% 29%— 29%. Engl. W.L. 50-200-5 78%—78%. Engl. F.L. 50-200-4 76%—76%. Zeeuws. Hyp. B-5 97i/297y2. Zeeuws. Hyp.B-41/2 891/2 A Amsterd. Bank 757534. A Bank Assoc. 21% C Rott. Bankver. 58 A Twentsche Bank 80 Pref. Jurgens A. 7274. De Schelde N.B. 30 Ver. Papf. v. Gelder 5353. Am. Car Foundry 5%5%. Am. Smelt Ref. 9%8%. Farbenind. I.G. 56% U. States St. C. 29%—29. C. Publ. Serv. 1 North Am. Cy. 17%15%. Born. Sum. H.M. 105%104, Ned. Wol Mij. 18 Singkep Tin M. 58 J. C. Japan Ln. 33- Rotterd. Lloyd 4341. S. M. Nederland 45%44%. Amst. Thee C.M. 13%13%. Houth. Alberts 2423. Peruvian C. Pr. 5%5. Southern Rlw. 6% Union Pac. Rr. 41%39%, Int. Nickel Cy. 4%4%. kind werkt. De kinderen moeten zoo veel mogelijk actief bezig zijn. Het gaat op deze scholen niet om de leerstof, maar om het kind. De zelfwerkzaam heid is hier het voornaamste en men mag niets doen, wat die kan verminde ren, Ook moet men voorkomen, dat het minderwaardigheidsgevoel wordt aange kweekt. Het onderwijs aan deze zwak zinnige kinderen mag geen vakschool zijn, zooals bijv. voor de blinden wel het geval is. Spr. wijst op de huishoudaf- deelingen van buitengewone scholen, die ïeel goede dienstboden opleiden. Men mag nimmer zeggen er is aan dat kind toch niets te doen en er van af zien om er van te maken, wat er van te maken is. Men mag zich ook niet beroepen op de erfelijkheid, al is die er zeker in som mige gevallen. Voor Zeeland de moge- ijkheid besprekende van dit onderwijs, zeide de inleider, dat er voor een school 24 leerlingen moeten zijn, maar men kan ook een klasse aan een gewone school verbinden, waarmede echter de ervaring niet zoo gunstig is. Spr. meent, dat er scholen zouden moeten komen Dijv. te Vlissingen, te Middelburg, te Goes en wellicht ook in Zeeuwsch- Vlaanderen en dan in andere plaatsen een klasse, die echter aan genoemde scholen verbonden moeten zijn. De voorzitter bracht grooten dank aan den heer Van Voorthuysen en wees er op dat de aandacht waarmede zijn inleiding werd aangehoord en het applaus reeds bewezen hoe men het ge hoorde waardeerde. Spr. deelde nu mede, dat bericht van verhindering was ingekomen van den Commissaris der Koningin, bescherm heer der vereeniging, den burgemeester, den heer Rienks, hoofdinspecteur van het L. O., en Brandsma, eerelid. Van de gelegenheid om met den spr. van gedachten te wisselen of vragen te stellen, maakte het eerst gebruik de heer Jansen van Biggekerke, die vroeg of het samenbrengen der zwak zinnige kinderen onderling niet ver keerd kan werken en ook hoe men zich de scholen denkt ten opzichte van de religie en het verschil dat bestaat tus- schen openbaar en bijzonder onderwijs. De heer v, d. Driest, van Lewe- dorp, onderschreef deze laatste vraag. De heer K o u w e van Zuidzande vroeg hoe men handelen moet om een zwakzinnig kind opgenomen te krijgen in een gesticht als de ouders daaraan niet willen medewerken. De heer d r. S m i 11, schoolarts te Vlissingen, vroeg of het niet beter is de kinderen in internaten onder te bren gen dan hen thuis te laten en steeds weer de tocht naar de school te laten maken. De heer v. d. Worp uit Oostburg meende, dat veel, wat de inleiding voor het buitengewoon onderwijs had aanbe volen, ook geheel van toepassing zou kunnen worden gebracht voor het ge woon lager onderwijs en dit zelfs ge wenscht zou kunnen zijn. De voorzitter vroeg ten slotte hoe het staat met het vrijheidsprincipe en of het niet mogelijk is, dat kinderen, die achterlijk zijn, na een paar jaar het buitengewoon onderwijs te hebben ge volgd, weer het gewone geregeld kun nen volgen. De heer Van Voorthuysen ant woordde, dat hij ook meent, dat de reli gie in opvoeding en onderwijs een groo te factor is. Men zal zooveel mogelijk drie scholen moeten stichten, een neu trale, een protestantsch christelijke en een R.K. Als het niet kan, dan ver trouwt spr, op samenwerking in deze, waarbij dan het godsdienstonderwijs een eerste plaats moet innemen. Garanties tegen infecteerenden in vloed zijn niet te geven, maar men moet ook niet vergeten, dat men rekening heeft te houden met het milieu waaruit de kinderen komen. Als de ouders niet mede willen wer ken moet eerst de geestelijke, dan het hoofd der school, dan de inspecteur en dan de burgemeester trachten hen te overtuigen en als dat niet helpt begint men weer van voren af aan. Men zou in dat geval vragen of het niet de ouders zijn die getest moeten worden. Over het algemeen is spr. geen voor stander van internaat, al geeft hij toe dat er gevallen zijn, waarin dit wel ge wenscht is. Spr. zal zich niet laten ver lokken op den weg van bespreking van het gewoon onderwijs. De vrijheid komt voort uit den arbeid. Spr. is overtuigd, dat zwakzinnigheid het geheele leven door blijft en daarom kan een kind, dat buitengewoon onderwijs noodig heeft, later weer niet naar het gewone terug keeren. De voorzitter bracht nogmaals grooten dank aan den heer Van Voort huysen en daar niemand meer voor de rondvraag het woord verlangde, sloot hij nu ook met dank voor aller opkomst vooral ook van de gasten, de vergade ring. De bevestiging van ds. C. B. Bur ger, als predikant bij de Ned. Herv, Kerk te Bergen op Zoom, en de intrede, zal geschieden op Zondag 31 Juli. Als be vestiger hoopt op te treden ds. H. de Jonge, te Bergen op Zoom. A Koloniale Bnk 39%39%, A N.l. Hbk. 1000 51—50%. C Ned. H. M. 1000 53-53-54. A Alg. Kunstz. U. 23%—22%-23. A v. Berkels Pat. 17%17%. C Calvé-Delft 47%—47%. A C. Suiker Mpij. 12%11%. A Int. Viscose 5 A Küchenm. I. Acc. 1%1%-2. A Ned. Ford A.M. 9591%. A Philips Gem. B. 64%62%-63. C Unilever 93%92%-94%, C Anaconda Cop. 109%-9%. C Bethlehem St. 13%13-%. A A.N.I.E.M.N.B. 162—161%. C A. Gas El. Cy. 1%1%. C Cities Serv. Cy. 3%3%-3%. C Midd. West Ut. A Boeton Mijnb, 109%. A Kon. Petr. Mpij. 115114%-16. C Contin. Oil Cy. 5%4%-4%. C Shell Union O.C. 3%3%. A Holl. Amer. Lijn 2% A K.N. Stoomb. Mij, 8% Woensdagavond gaf de afdeeling Goes van Toonkunst voor een talrijk publiek haar Mei-concert. Uitgevoerd werd „Die Jahreszeiten" van Haydn. Het oratorium werd op voortreffelijke wijze verklankt. Den bekwamen diri gent den heer Otto Lies komt een bij zonder woord van waardeering en hui- de toe. Maar ook het koor, dat zich tot het uiterste ingespannen heeft. Schit terend was o.a. het Wijnkoor. Solisten waren mej. Bertha ten Hope (sopraan), en de heeren G. Goethart (tenor) en Harry van Oss, resp. te Rot terdam, Rotterdam en Amsterdam, Met deze solisten bleek een uitnemende keus gedaan te zijn. Hun zang was superieur. De pianopartij werd op zeer verdien stelijke wijze vervuld door mevr. Ree dijkSurie te Goes. Ook de medewer king van de andere instrumenten viel te loven. Aan de sopraan-soliste en pianiste werden bloemen aangeboden. Aan het slot heeft het publiek alle medewerkenden terecht gehuldigd. Dinsdagavond was een volksuitvoering gegeven, maar hiervoor was de belang stelling gering. Heel uit Batavia zendt men ons een exemplaar van een nieuw weekblad. Het zal heeten „Nieuws van de Week". Men vraagt ons, wat wij er van denken. Het ziet er netjes gedrukt uit, en de inhoud is, schoon vrij onbelangrijk, niet onsma kelijk. Evenwel: wij hooren in Neder land veel van de hevige malaise in In dië. En vragen ons dan af, of het mo gelijk moet zijn in dien tijd zóó'n week blad met succes in Indië te exploiteeren. Wij hebben daar een heel erg zwaar hoofd in, maar de uitgever kan dat be ter beoordeelen, en dus wenschen wij hem alle succes. Dinsdag had te Aagtekerke de jaarlijksche geitenkeuring plaats, uitge schreven door de Prov. Vereeniging tot verbetering van het Geitenras in Zee land. Aangevoerd waren totaal 22 gei ten w.o. 5 lammeren. In kl. I (lammeren) behaalde Joh Wijkhuijs le. Joh. Vos 2e en A. Bakker de 3e prijs. Klasse II 1 jarige: Joh. Wijkhuis le, L. Bakker 2e en Joh. Vos 3e prijs. Kl. III 2-jarige: Joh. Wijkhuis le prijs. Kl. IV Oudere geiten: Joh. Wijkhuijs le, W, Wisse 2e, L. Bakker 3e, J.Jobse 4e en W. Wisse 5e prijs. De kwaliteit der dieren was goed, die der lammeren, zeer goed. Een 8-ta moeder-dieren behaalden een aanbeve- lingskaart voor de fokkerij en 2 lamme ren (volbloeden) werden ingeschreven. Stamboek Nederlandsch Trekpaard (B.T.) Op de van 9 tot 21 Mei op 9 verschillende plaatsen in Zeeland gehou den keuringen van merriën, uitgaande van de afdeeling Zeeland van het stam boek voor het Nederlandsch Trekpaarc (Belgisch Type) waren in totaal 433 van de 496 aangegeven paarden aanwezig. Van deze werden er 367 in het stam boek opgenomen. Hf' De Rotterdamsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 47-jarigen oberkellner M, A. B., geb, te Zürich, die terecht gestaan heeft ter zake van diefstal. Verdachte had zich toegang verschaft tot de logeerka mers van twee Engelschen in het Park hotel, nadat hij eerst door het toedie nen van een slaapmiddel in den drank dezer gasten; hen in staat van bewuste loosheid had gebracht. Uit de kleeren dezer gasten had verd. eenige Engel- sche en Nederlandsche bankbiljetten weggenomen. De rechtbank veroordeel de hem tot 1 jaar en 6 maanden gevan genisstraf met aftrek van den tijd in. voorloopige hechtenis doorgebracht. De eisch van het O.M. was geweest 3 jaren en 6 maanden gevangenisstraf» Overtreding van de Loterijwet? Woensdagochtend heeft de Haagsche politie een huiszoeking gedaan ten kan tore der N.V. „De Lichtstraal", Konin gin Emmakade 175, in verband met een vermoedelijke overtreding van de Lo terijwet. Proces-verbaal werd opgemaakt naar aanleiding van de uitgifte van de zgn. Nijverheidsinschrijvingen, De geheele administratie betreffende deze Nijverheidsinschrijvingen is in be slag genomen. f A Ned. Scheepv. U. 444214. A H.V. Amsterdam "135-134-32. A Java Cult. Mij. 9590. A N.l. Suiker U. 60-58. 1 A. Poerworedjo S.Q. 6 A Deli Batavia 86 C Deli Mij. 1000 95%—93. A Senembah 104%1102, C Chicago Milw. 1 A Amst. Rubb. C. 291/2291/8-1A- A Deli-Bat. Rubb. 88. A Hessa Rubber 9%9 A Serbadjadi S.R. 7%7%. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 25 Mei 26 Mei Londen 9.10 9.10% Berlijn 58.35 58.45 Parijs 9,74% 9,74 Brussel 34.57 34.60 Zwitserland 48.30 48.27% Kopenhagen 49.50 49.75 New-York 2.46% 2.46% Hedenochtend hebben de Koningin, en Prinses Juliana een officieus bezoek aan de bloemententoonstelling in het Jaarbeursgebouw te Utrecht gebracht. Dit bezoek droeg een eenvoudig en in tiem karakter. Naar het Corr. Bur. verneemt, zou het in de bedoeling liggen dat het twee de deel van het rapport der commissie- Weiter nog deze week aan de regeering zal worden aangeboden. De rechtbank te Den Haag deed uitspraak in de zaak tegen den winke lier T. L. S. uit Delft, die terecht heeft gestaan wegens opzettelijke brand stichting in zijn winkel aldaar. Overeen komstig den eisch van het O.M, veroor deelde de rechtbank hem tot 3 jaar ge vangenisstraf en gelastte de onmiddel lijke gevangenneming van verdachte. Hedenmorgen is de blokhuiswach ter N, G. F. te H i 11 e g o m bij het schepen van water voorover in een sloot gevallen en verdronken. De man was 52 jaar oud, gehuwd en vader van negen kinderen Het Japansche telegraafagentschap Shimboen Prengo .deelt officieel mede, dat het eenige dagen geleden versprei de bericht van het overlijden van gene raal Sjirokawa op eeri misverstand be rust. Generaal Sjirokawa is echter in den afgeloopen nacht aan de gevolgen van de verwondingen die hij bij den bomaanslag te Sjanghai opliep, overle den. Middelburg, 26 Mei. Op de vei ling waren 55.000 eieren aangevoerd. Kipeieren 5254 kg 1.83; 5456 kg 1.94—1.97; 56—58 kg' 2.04—2.05; 58— 60 kg 2.11—2.17; 60—62 kg 2.20—2.26; 6264 kg 2.27; 6668 kg 2.46; bruine 54—56 kg 1.96; 58—60 kg 2.14; 60—62 kg 2.21—2.22; 62—64 kg 2.35—2.37; 6668 kg 2.47; eendeieren 2.012.05 en kalkoeneieren 4. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen: f 100.000: 6321 f 1500: 12530 f 1000: 7556 13078 f 400: 4842 10597 13070 13572 f 1200: 4599 12848 13918 17149 •20785 f 100 6711 9564 1 2716 1 285(8 131 76 1 9769 21000 Koopt toch in den vreemde niet Wat eigen land u net zoo biedti MARKT Mijnen - Tabak - Koninkl. Schepen Amerika Unilever e Industrie Aku Suiker Rubber Philips Obl.markt Ni de dam twee Sche terki (ex o.a. □ieufl in v| well* s.s, Llo> ze i| ui „de Zon<] sta Lucl| 18e er, Hav naai Kruf gang Schc 17e 22e gaar. Taats Barijl 1000I 12 reco| met Ml cord haar gebr« (Wettig gedepeneerd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2