RECHTZAKEN. KERKNIEUWS. LEGER EN VLOOT. SPORT. Verkeerswezen, Post en Telegrafie. GEMENGD NIEUWS. AFLOOP AANBESTEDINGEN 3»"» M—II I gen dat het igeheele grondwerk aan het nieuwe weggedeelte in eigen beheer door de gemeente door werkeloozcn mag ge maakt worden. De 'levering van schoolbanken voor de O. L. schooi' te Geersdijk zal gegrond.' worden aan de schoolimfeujbélfabiie k te Goes, daar de timlmtettirian alhier voor dien prijs niet kan leveren. Vele leden vonden dit jamjmer, met het oog op de werkloosheid;' foij de timihterliedeii, imaar het verschil was niet ,te verantwoor den. Een schrijven van het bestuur der Ned. Herv. kerk te Wissekerke, waarin geklaagd wordt over het optreden der jeugd door het Voetballen op het kerk plein en maatregelen worden verzocht ter beteugeling hiervan daar het be stuur anders zou 'moeten overgaan tot afsluiting van het kerkplein, zeer ten ongerieVe der ingezetenen. De v o o r- z i 11 e r zegt in de Vorige vergadering; gesproken te hebben over oen terrein te Wissekerkte. Hij is in onderhandeling getreden inet F. Dees met gevolg dat Dees Van het stuk land aan den Dorps- dijk vier geniet als weide wil opzaaien als de gemeente Vijftig gulden per jaar. huur betaalt en hij zelf het recht voor behoudt, om Voor wedstrijden of der gelijke vergunning te verleeinen. Met alg. st. werd besloten met den heer Dees een overeenkomst voor dien huur aan te gaan, waarin Vermeld w'ordt, dat bet terrein des Zondags' gesloten blijft. Aan den heer M. J. .Verborst werd 'tegen 1 Juli e.k. eervol ontslag verleend' als 'bezoldigd ambtenaar van den burger lijken stand. Vastgesteld wordt een nieuwe veror dening regelende de heffing van ver gunningsrecht, waarin vermeld dat het vergunningsrecht zal bedragen f 12.50 per f 50 huurwaarde, met een minimum Van f 40 per jaar. Het verschul|digd!Q recht voor een melksalon, werd vastge steld op f 25 per jaar. Bij de rondvraag informeert de heer v. Halst of de 21 dagen genoe^nd in de winkelsluitingswet kunnen verleend worden door den burgemeester. De voorzitter antwoorde bevestigend. Do heer N oordhoe k; klaagde over de aanstaande wijziging in de postbestelling en noemlde het in treurig. De voor zitter adviseert dat de betrokkenen met een adres werken en den gemeen teraad adhaesie betuigen, mujsischien brengt dit wel verbetering. De heer v. Halst Vraagt of het niet ligt op. den weg van de Z. L. M., daar diens léden] in hoofdzaak de gedupeerden zijn. Weth. Schippers vulde gezamfenlijk opko men. De heer Balkenende achtte het nuttiger dat de raad het deed. i. Kantongerecht van Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft in de zitting van IS Mei veroordeeild' wegens eieren van 'kieviten ten vejrfküop voor- hantjgn hebben na 30 April!: E. B., huisvrouw A. L. R., te Vlissingen f 2 ib. s. 2 d. h.; Piet reen motorrijtuig rijden, zonder het oogenblik over 6 motorspuiten be schikt. Op eene aanvraag aan het hoofdbe stuur der P.T.T. om eene telefonische dag- en nachtverbinding tusschen de ver schillende gemeenten onderling, werd goedgunstig beschikt. In den loop van de maand Augustus werd te Sluis een groote brandweer demonstratie gehouden. Op deze demonstratie waren uitge- noodigd de gemeentebesturen van dit district, met de leden der vereeniging van burgemeesters, secretarissen en ont vangers. Aan de demonstratie werd deelgeno men door de motorspuiten van Biervliet, Groede en Oostburg, Aardenburg kon wegens een defect aan de spuit niet deelnemen, alsook door de firma Bikkers N.V. Branspuitenfabriek te Rotterdam, de N.V. Iffa Minimax te Amsterdam en de N.V. Maatschappij Oxygenium te Schiedam. Het doel dezer demonstratie was op de eerste plaats bij de gemeentebesturen belangstelling op te wekken voor de brandbestrijding in het algemeen en op de 2e plaats in de practijk te bewijzen wat door onderlinge hulp kan worden bereikt bij het blusschen van een brand van eenige beteekenis. De demonstratie mag schitterend ge slaagd heeten. Ook kan als practisch resultaat vermeld worden de aanschaf fing van motorspuiten door de gemeen ten Zuidzande en Schoondijke bovenge noemd. Het voornemen bestaat met de leden der verschillende motorbrandspuit be zittende gemeenten telken jare een of meer oefeningen te houden op groote schaal, met welke oefeningen beoogd wordt de verkrijging van routine met den omgang van spuit en materiaal en bij onderlinge hulpverleening. Afdeeling Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren. Door den voorzitter dezer afdeeling, den heer J. Huizinga, burgemeester van Neuzen werd voor de verschillende brandmeesters een lezing gehouden over het onderwerp: ,,De taak van de brand weer bij brand". rijbewijs: K. V. te Middelburg 5 b. s. 5 d. h. imtet een mbtorrïj luig rijdén zonder nüm|mer met letter: W. IJ. J. G. te Nij- tojegen f 10 s. 10 d. 'h. taét een motorrijtuig zich op een weg bevinden zonder achterlicht: M. H. te Middelburg f 2 b. s. 2 d. he lmet een motorrijtuig rijden zonder ten 'minste twee onafhankelijk' krachtig wer kende remjtnen: J. C. te Weméldinge, f 5 b' s.. 5 d .h., J. M. te Zoujtejandie» f 15 b. s. 15 d. h., >A. V. te IJeijn- kenszand f 5 jfr. s. 5 d. ho rnet een motorrijtuig rijden zonder dat het rijtuig is voorzien van een of meer platen, waarop vermeld fabrieksmerk', fa- 'iVieksnUrrfbelr enz.: I. J., K. H. te N. en St. Joosland ieder fiks. 1 d. h; Sliet een rijwiel' de linkerzijde Vanj den weg houden zonder dat dit 'noodzakte- lijk is: P. S. te Zoutelande f 3 b. s. 3 HE li., I. J. R., huisvrouw D. G. O. S. te Missingen f2 to's. 2 dj. h. Het drama in den Majeliatoren. De Hooge Raad heeft Dinsdag behan deld het cassatieberoep van J. G, M., leidekkerspatroon te Den Haag, die, zoowel door de rechtbank te Amster dam, als in hooger beroep door het ge rechtshof aldaar is veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf wegens moord op zijn compagnon A,, doordat hij dezen heeft geworpen van den Ma jeliatoren te Amsterdam op 29 Maart 1929. De Raadsheer bracht een uitvoe rig rapport uit, hetgeen ongeveer IJ» uur in beslag nam. De verdediger van verdachte, mr, Kokosky, was niet aan wezig. Namens hem lichtte mr. A. Mout te Den Haag het volgende cassatiemid del toe: schending, althans verkeerde toepassing der artt. 358 juncto 415 straf verordening, doordat het Hof verzuimd heeft een beslissing te geven omtrent de feiten, welke aan verdachte bij het pri mair ten laste gelegde, meer of anders waren ten laste gelegd dan het Hof be wezen heeft verklaard. De conclusie van het O.M. werd be paald op a.s. Maandag. De classis Zaandam der Geref. Kerken besloot een schrijven te richten aan de a.s. Particuliere Synode van N.- Holland, opdat deze overneme een ver zoek van de a.s. Generale Synode te Middelburg (1933), om een weg te ba nen, waardoor voor candidaten, die in de Evangelisatie werkzaam zijn, een zoodanige regeling hunner kerkelijke po sitie getroffen wordt, dat hun arbeid een ambtelijk karakter draagt. De nieuwe kruiser. De gunning voor den bouw van den nieuwen kruiser zal binnen één maand plaats hebben. Er is door vijf werven ingeschreven, n.l, de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde", de Scheepsbouw-Maatschappij te Am sterdam, WiltonFeijenoord, de Rotter- Voorts zullen in deze afdeeling voor het vervolg gemeenschappelijke oefe ningen worden gehouden voor nader onderricht. Wat de afdeeling Schouwen en Dui- veland betreft kan worden medegedeeld, dat door de gemeente Haamstede een overeenkomst werd gesloten inzake hulpverleening bij brand met de ge meenten Renesse, Noordwelle en Se- rooskerke (Sch.) Tenslotte kan met betrekking tot de afdeeling Tholen en St. Philipsland nog worden medegedeeld, dat het bestuur van den Bond zich in verbinding heeft gesteld met het gemeentebestuur van Bergen-op-Zoom, teneinde eene regeling te treffen inzake hulpverleening in geval van brand op het eiland Tholen, waarbij assistentie van elders zou blijken noodig te zijn. Een beslissing van het betrokken ge meentebestuur heeft het bestuur tot nog toe niet mogen bereiken. Hierna las de secretaris voor het Jaarverslag van de Technische Commissie, samengesteld door den voorzitter dier commissie, den heer H. Bierman en lui dende: Hoewel het in de statuten van onzen bond nog niet is voorgeschreven, dat de T. C. een jaarverslag uitbrengt aan de Algemeene Vergadering, acht deze com missie het toch wel van belang, dat zij een kort résumé geeft van hetgeen zij in het afgeloopen jaar gedaan heeft. Vooraf echter een enkel woord om trent hare Samenstelling. In de bestuursvergadering van 13 Augustus 1931 werd besloten, dat de heeren J. Agterberg, commandant der brandweer te Vlissingen, N. J. C. Lam- brechtsen van Ritthem, commandant der brandweer te Neuzen en H. Bierman, commandant der brandweer te Middel burg zouden gevraagd worden deel uit te maken van eene technische commis sie in onzen bond. De commandant der brandweer te Neuzen meende echter voor deze benoe ming te moeten bedanken, zoodat de werkzaamheden voorloopig door de H. M—MB— damsche Droogdok-^Maatschappij en Piet Smit Jr., allen te Rotterdam. De gehouden jaarvergadering van de Pluimveever, „Middelburg en Omstre ken" keurden de jaarverslagen van den secretaris, penningmeester en ringencon- troleur met dank goed. De finantieele toestand mag gunstig worden genoemd, terwijl het ledental iets is gedaald, n.l. 26 (verl. jaar 29) het aantal donateurs bleef stationnair. De aftredende bestuursleden en afgevaar digden voor de M.T.V, werden allen bij acclamatie herkozen. Het Bestuur is thans als volgt samengesteld: W, Jo- ziasse, voorz., J. C. v. d. Boudt, secre taris, H. M. van Keulen, penningm., L. P. de Bree en J. J. Antheunis, leden. De konijnenfokkers-vereeniging „Nut en Sport" alhier hield haar jaar vergadering in „De Eendracht". De secretaris de heer J. C. v. d. Boudt bracht het jaarverslag uit, wat met dank en applaus werd goedgekeurd, evenals dat van den penningmeester den heer J. T. But. De finantieele toestand der ver eeniging kan goed genoemd worden. Het ledental bedraagt thans 35 (verl. jaar 32) en 8 donateurs (verl. jaar 10). Het aantal jong getatoueerde dieren is bij verleden jaar vergeleken zeer gestegen nl. met 81 stuks. De aftredende bestuursleden en afge vaardigden voor de M.T.V. werden bij acclamatie herkozen, zoodat het bestuur thans is als volgt: J. L. Wigard, voor zitter; C. van der Sluijs, vice-voorzitter; J. C. v. d. Boudt, secretaris; J. T. But, penningmeester; W. de Pagter, A. A. Clement en M. Passenier, leden. Ta- toueerder is de heer Clement. Zweefvliegtuig omlaag gestort. Op den laatsten dag van de te Dor- kum gehouden zweefvlieg-week is een zweeftoestel, bestuurd door den Duit- schen piloot Oelsner tengevolge van 't breken van een der vleugels, omlaag ge stort. De bestuurder was op slag dood. Autorennen. Ernst Henne heeft bij de autorennen Zaterdagochtend op de Avus, de groote Berlijnsche autorenbaan het wereldre cord over 25 K.M. verbeterd. Hij sloeg dit record, dat met een gemiddelde snel heid van 192,72 K.M. per uur op naam van den Engelschman Handley staat ge boekt, door een gemiddelde snelheid van niet minder dan 218,78 K.M. per uur te bereiken. Tevens verbeterde hij het re cord voor motorfietsen der 1000 ccm.- klasse. Zondag had bij de Avus-rennen een ernstig ongeluk plaats, dat vorst Lobko- witz uit Tsjecho-Slowakië het leven heeft gekost. Deze reed met een Bugatti met groote snelheid, toen hij de macht over het stuur verloor, zoodat de wagen uit de baan vloog en op den daarnaast gelegen spoordijk terecht kwam. Vorst Lobkowitz werd stervend opgenomen en naar een ziekenhuis gebracht, waar hij kort daarop overleed. Wat de wedstrijden betreft, eerst H. Agterberg en Bierman werden ver richt. Op voorstel van laatstgenoemde wer den in deze commissie alsnog benoemd de heeren E. Visscher, inspecteur der Brandweer te Middelburg en P. Ver beek, opperbrandmeester te Zierikzee, die deze benoeming aannamen. Thans is de commissie aldus samen gesteld: H. Bierman, voorzitter; E. Visscher, secretaris; J. Agterberg en P. Verbeek leden. Het ligt in de bedoeling deze com missie zoo mogelijk uit te breiden met technici van Zuid-Beveland, Tholen en Zeeuwsch Vlaanderen. De bedoeling daarvan is namelijk de ze, dat indien adviezen gevraagd wor den door gemeenten in die deelen van de provincie, kosten en tijd bespaard worden, indien in de buurt een lid van de commissie woont, die een onderzoek en bespreking ter plaatse kan houden. De woonplaatsen van drie der heeren op Walcheren en van één op Schouwen zijn daarvoor eenigszins een beletsel. Daar de bovengenoemde samenstel ling pas den 3den Mei j.l. tot stand ge komen is, spreekt het van zelf dat alle werkzaamheden zijn verricht door de H. H. Agterberg en Bierman. Werkzaamheden waren: I, Advies aan de gemeente Kapelle- Biezelinge. Deze gemeente vroeg eene regeling te willen ontwerpen, waarbij de organi satie geheel geschoeid zou worden op de leest van een brandweerkern, zooals aangegeven werd in het rapport over de Brandweren op Walcheren, samengesteld door de afdeeling Walcheren, Een uitvoerig rapport werd opge maakt, waarin als hoofdpunten op den voorgrond traden: a. Kern te Kapelle, werkende op de waterleiding; b, kern te Biezelinge, werkende op de wa terleiding en c. een motorspuit voor de buiten de kom gelegen gedeelten der gemeente. In den geest van dit rapport heeft 't college van B. en W. aan den Raad ge adviseerd. De tijdsomstandigheden hebben echter het aankoopen van een startten de wagens tot 1500 ccm over 10 ronden of 196.391 km. Winnaar werd de Engelschman Earl Howe met Daimler in 1 uur 6 min, 42% sec. De wagens boven 1500 ccm reden 15 ronden of 294.426 km. Hier was de En gelschman Sir Malcolm Campbell onder de deelnemers, die het absolute snel heids-wereldrecord heeft met een ge middelde boven de 408 km per uur. Win naar werd de Duitscher von Brauchisch in 1 uur 30 min. 52.4 sec. (gem. 194.4 km). |Te Leipzig heeft d'e Duitscher Wei- mann het Duitsch record' speerwerpen., dat 'mét 66.96 M. op zijn naam' stond gebracht op 69.54 M. De Duitsche tien kamp-kampioen Sievert uit Eimobiittel won"* hij die weds (rijden drie numteers verspringen toet 7.06 meter, kogels too- ten taet 15.01 meter en discuswerpen jmet 45 meter. De Hongaar ^Lukacz heeft hij' Boe dapest een Marathonloop over 41.6 krrj gewonnen in 2 uur 11 in|in. >13 sec. Men schrijft ons uit Aarden burg: Tengevolge van de bezuiniging bij de posterijen zal met ingang van Vrij dag a.s. de laatste bestelling in de ge meente komen te vervallen. Van de bui tenbestelling vervalt die van des namid dags, met uitzondering van de kom van Draaibrug, waar ook nog een middag bestelling zal gedaan worden. Voor hen die busrecht nemen, zal na aankomst der laatste post, om half tien des avonds, gelegenheid bestaan de post af te halen. Dit busrecht bedraagt 4.per jaar, doch wegens de buitengewone omstan digheden, die de post op zoo'n laat uur doen aankomen, wordt getracht dit be drag op 2.teruggebracht te krijgen. Ook de eerste postverzending om 6 h 30 komt te vervallen, terwijl er een in grijpende verandering komt in de uren van openstelling van het postkantoor, voor zoover het den loketdienst betreft. Dit aantal uren wordt zeer sterk inge krompen, doch het staat nog niet vast, op welken datum deze wijziging zal in werking treden. Indische Stoomvaartlijnen' Sibjajak (thuisreis) 24, v.mi, te Mar seille. P. C. Hooft 24 Van Batavia te A'd'amf, Marnix v. St. Aldegonde, (thuisr.) 23 van Aden. Chr. Huygens (uitreis) 23 van Belawan Johan v. 0'ldenbarnevelt (uitreis) p. 23 Gibraltar. VOOR RUIM 1000 GESTOLEN. Maandagavond heeft men zich tijdens af wezigheid der bewoners met behulp van valsche sleutels toegang verschaft tot de woning van D. L. aan den Schiedam- sche Dijk te Rotterdam. De geheele woning is overhoop gehaald. Vermist motorspuit in den weg gestaan. 2. Advies aan de gemeente Koude- kerke. Deze gemeente wenschte advies in zake het aanschaffen van een motor spuit en in verband daarmee het re- organiseeren van de brandweer op het dorp Koudekerke en op 't Zand. Dit rapport werd ingediend, doch de resul taten daarvan drongen nog niet tot de commissie door. 3. Advies aan de gemeente Vrou wenpolder, Deze gemeente wenschte ingelicht te worden aangaande het gebruik van rookmaskers. Teekeningen en beschrij vingen werden toegezonden. Het resul taat daarvan is aan de commissie niet bekend gemaakt. 4. Conferentie met den Directeur der Zuid-Bevelandsche waterleiding. Eene bespreking werd gehouden om te overwegen öf en zoo ja op welke wijze in geval van brand op Zuid-Be veland van de waterleiding zou kun nen en mogen gebruik gemaakt wor den Waardevolle gegevens werden aan de commissie verstrekt en de meest mogelijke medewerking toege zegd, 5. Advies aan de Gemeente Stave- nisse. Deze gemeente verzocht nadere ge gevens te mogen ontvangen aangaande gasmaskers, welke gegevens werden verstrekt. Óf de gemeente tot aanschaf fing daarvan is overgegaan is de com missie niet bericht. 6. Advies aan de Gemeente Zoute lande. Deze gemeente vroeg onze voorlich ting tot het brengen van eene ver betering in de watervoorziening door het graven van een brandput. Teekening met beschrijving werd haar toegezonden. Of het advies geheel of ge deeltelijk werd opgevolgd is aan de commissie niet gemeld. 7. Advies aan de Gemeente Nieuw en St. Joosland. Deze gemente wenschte eensdeels als werkverschaffing anderdeels ter verbe tering van de watervoorziening bij brand, worden een bedrag van 750 en ver schillende sieraden die gezamenlijk een waarde van ongeveer 250 vertegen woordigen, LICHTERSCHIP GEZONKEN, i Maandagochtend is door tot nog toe onopgehelderde oorzaak het 285 ton metende lichterschip „Apollona", dat in de Maashaven te Rotterdam lag gezonken. Het schip was geladen met graan. BROEDERTWIST. Dinsdagmiddag heblben te A m' s t e r d a mj twee broe ders terwijl [beiden aan het koffiedrin ken waren, twist met elkaar gekregen De jongste der beiden heeft toen plot seling een broodmes gegrepen en daar mede den ander een of meer messteken in de zijde toegebracht. De getrofiene zakte bloedend ineen. De buren rie pen dé assistentie in van de politie) waardoor de dader kon worden gear resteerd. De gestoken© is in vrij ernsti- gen toestand naar het Binnengasthuis overgebracht. TRAP VAN EEN PAARD. Aan den Zijdelweg te Nieuwer Amstel werd de landbouwerszoon G. D. M. toen hij een paard uit de weide haalde, door het dier onverwachts zoodanig getrapt, dat hem twee beenen werden gebroken, MUGGENPLAAG OP WIERINGEN. Het westelijk deel van Wieringen wordt door een muggenplaag van onge kende hevigheid geteisterd. Dichte wol ken dezer insecten verdonkeren ter plaatse de lucht. De malariadienst uit Noord-Holland is reeds gewaarschuwd, doch men kon constateeren, dat men hier niet met malariamuggen te doen had. Men vermoedt dat het naast den afsluitdijk Noord-HollandWieringen gelegen boezemmeer de broeiplaats is der muggen, daar de larven aldaar in dikke lagen op het water drijven. EEN GEVAAR VOOR DEN WEG. - Zondagavond moest naar het Hbld. meldt bij de S t o 11 e n aan het Noord-Hol- landsch kanaal een personenauto een vrachtauto passeeren. Op het oogenblik dat deze auto gepasseerd werd, moest de chauffeur uitwijken voor een dron ken fietsrijder. De bestuurder van de personenauto gooide 'daarom zijn -stuur naar rechts met het gevolg dat hij den aan (dj en kant van den weg spelenden M. B. aanreed. De negerijaj-ige jongen werd zwaar gewond bij zijn ouders bin nengedragen en is later aan zijn ver wondingen bezweken. Naar wij vernemen zal de Directie der Nederlandsche Spoorwegen binnen kort te Utrecht in het openbaar aanbe steden het maken van aanbouwen aan de stationsgebouwen Woensdrecht en R i 11 a n d-B a t h en van een wacht huis bij wachtpost 19 (Kill. 23153) op de lijn Roosendaal-Vlissingen een en ander overeenkomstig bestek 1610 S.S., waar van de kosten geraamd worden op 3300.—. een buisleiding aan te leggen naar de kom van het dorp. Teekening met toelichting werd haar verstrekt. In welk stadium dat werk thans is, werd niet bekend gemaakt. 8. Advies aan den heer Houtekamer te Kloetinge, Genoemde heer verzocht advies om trent de voorwaarden waaraan voldaan moest worden bij het plaatsen van een haard in zijn salon, teneinde hem zoo mogelijk te vrijwaren tegen brand. Eene teekening met beschrijving werd hem verstrekt. Het is de commissie niet be kend geworden of dat advies is aan vaard. 9. Advies aan de Gemeente Hoek. Deze gemeente vroeg voorlichting op het gebied van haar brandweer. Een der commissieleden heeft de gemeente bezocht en naar aanleiding van eene ge houden oefening een aantal wenken en verbeteringen aangegeven.. Daarna is aan de gemeente een uittreksel van het besprokene toegezonden. Het brand weerkorps bleek daarvoor zeer dank baar te zijn. Uit een en ander blijkt dat verschil lende leden van den Z.P.B.B. reeds ge bruik hebben gemaakt van de technische voorlichting en de commissie vertrouwt, dat wanneer hare werkzaamheden meer dere bekendheid krijgen, haar taak meer en meer zal blijken een zeer nuttige te zijn, die van het hoogste belang voor de brandweren in Zeeland kan zijn. Hiertoe zou kunnen bijdragen a. een rapport over alle brandweren in Zeeland in den geest van dat, hetwelk over die op Walcheren is verschenen; b. een geconcentreerde opleiding van de brandmeesters, zooals die in den win ter 19311932 te Middelburg is gehou den en c. eene regeling der onderlinge hulp verleening in alle deelen van Zeeland, zooals die reeds in Zeeuwsch Vlaanderen werkt, op Walcheren in wording is en waarvan de provincie Utrecht zulk een mooi voorbeeld gaf. Met den wensch dat vele gemeenten het nut van onze commissie zullen in zien en van haar technische kennis wil len profiteeren, eindig ik namens de technische commissie dit verslag.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6