TWEEDE BUD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 25 MEI 1932. No. 121. ZEELAND. middelburg^ ZEEUWSCHE PROVINCIALE BRANDWEERBOND. ZUID-BEVELAND. De arbeidsbemiddeling in Zeeland. NOORD-EEVELAND. Gemeenteraad van Wissekerke, De secretaris van het Plaatselijk Crisiscomité verzoekt ons opname van het volgende: Het Nationaal Crisis Comité heeft van de Vereeniging voor Penningkunst de beschikking gekregen over 100 genum merde exemplaren van een in opdracht der Vereeniging voor Penningkunst spe ciaal voor het Comité ontworpen Crisis penning. Deze penning, naar ontwerpen van den medailleur C. J. van der Hoef vervaardigd door de Koninklijke-Begeer te Voorschoten, is een groote gietpen- r.ing, ongeveer 11 cm in diameter, die door het Nationaal Crisis Comité zal worden verkocht voor 50.per exem plaar. Tevens zal door de Vereeniging voor Penningkunst een uniek zilveren exemplaar aan Prinses Juliana worden aangeboden. Aangezien van deze penning dus slechts 100 genummerde bronzen afgiet sels vervaardigd worden, waarna de modellen zullen worden vernietigd, raadt 't Nationaal Crisis Comité de lief hebbers aan onverwijld een exemplaar te bestellen. Indien een exemplaar besteld wordt door bemiddeling van den secretaris van het Plaatselijk Crisiscomité yvordt de op brengst door het Nationaal Crisiscomité in de kas van het betrokken Plaatselijk Crisiscomité gestort. De fraaie penning vertoont aan de voorzijde in hoog relief een pakkende allegorie, n.l. een heiblok, waaraan aan beide zijden gespannen touwen met ste vige knuisten die dit heiblok ophijschen als randschrift staat bovenaan: „Met el kandervoor elkander". De keerzijde vertoont in laag relief een vuurtoren, die haar lichtbundels naar alle kanten door de duisternis heenboort als een veilig baken voor de vele in nood verkeerenden. Als rand schrift in fijne letters het woord „Steun- penning", Bestellingen worden spoedig inge wacht bij den secretaris Molstraat F 94. Gisteravond kwam het harmonie gezelschap „Ons Genoegen" uit Vlissin- gen per tram op de Markt alhier aan en trok spelende naar het Schaftlokaal van den Houthandel Alberts aan „Achter de Houttuinen", waar de heer A, Frenks, lid van genoemd gezelschap, met zijn echtgenoote en verdere familieleden en vrienden zijn zilveren bruiloft vierde. Het zilveren paar werd een serenade gebracht en de heer Frenks noodigde den directeur en zijn medeleden binnen. Al spelende trok Ons Genoegen later weer terug naar de Markt. Reeds enkele dagen is men hier bezig met een verhuizing, die meer dan gewone belangstelling trekt om de ar tikelen die verhuisd worden. Wij doe len op alle attributen enz,, die eigen dom van de vereeniging Uit het Volk Thans laten wij volgen het jaarver slag 1931-1932, uitgebracht in de ver gadering van 23 Mei bij monde van den secretaris, den heer mr. J. M. Pilaar. Ter voldoening aan het bepaalde in art. 16 der statuten, wordt u hierbij het verslag aangeboden over het afgeloopen vereenigingsjaar, In navolging van het jaarverslag over het vereenigingsjaar 1930-31 tevens als aanvulling daarvan in zooverre, gaan hieronder aan het overzicht vooraf de wijzigingen, welke de besturen, zoowel het zgn. Hoofdbestuur, als de verschil lende afdeelingsbesturen, wat betreft hunne samenstelling in dit jaar hebben ondergaan. In de eerste plaats dient hierbij te worden vermeld, dat de Heer Commis saris der Koningin zich bereid verklaar de, van den Bond het eere-voorzitter- schap te aanvaarden. In het bestuur van den Zeeuwschen Provincialen Brandweerbond werd be noemd in de vacature, ontstaan door het bedanken van den Heer P. J. We- melsfelder, de heer mr. W. J. Woldringh van der Hoop, burgemeester van West- kapelle, terwijl in de bestaande vacature van tweede vertegenwoordiger voor de afdeeling Walcheren werd voorzien door de benoeming van den heer H. Bier man commandant van de Middelburg- sche Brandweer. Inmiddels is door het vertrek van den heer Woldringh van der Hoop opnieuw een vacature ontstaan. Als leden van de Technische-Com- missie, aanvankelijk bestaande uit de heeren H. Bierman en W. J. Agterberg, commandanten van de brandweer on derscheidenlijk te Middelburg en te Vlissingen, werden voorts nog benoemd de heeren P. Verbeek, opperbrandmees- ter te Zierikzee en E. Visscher, inspec teur bij de Middelburgsche Brandweer, voorzitter van deze commissie is de «eer H, Bierman. Voor het Volk zijn en die sedert tien tallen jaren op een der zolders van het stadhuis hebben gelegen, doch nu naar een der lokalen in het Oost-Indisch Huis worden overgebracht. Stukken van mi niatuur huizen, van schepen enz. enz., komen voor den dag als evenveel be wijzen hoe deze vereeniging zich op ve lerlei gebied bewogen heeft en nog be weegt. Gisteravond vergaderde de afdee ling Middelburg van de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging op Walcheren. Een zestal personen wees de verga dering aan als afgevaardigden naar de algemeene vergadering, die Zaterdag middag evenals deze vergadering, in de Sociëteit „St, Joris" plaats heeft. De agenda voor bedoelde algemeene verga dering gaf aanleiding tot eenige bespre king en bracht o.a. de vraag naar voren of er nu een accountantsonderzoek der boeken plaats heeft, nog wel reden van bestaan is voor een controlecommissie. De voorzitter, de heer H. J. van Geuns, die aan de beurt van aftreding was, werd bij acclamatie tot bestuurs lid herkozen. GOES. Gistermiddag werd in het Schuttershof een druk bezochte verga dering gehouden van gemeentebestu ren en agenten der arbeidsbemiddeling in Zeeland ter bespreking der wet op de arbeidsbemiddeling. De vergadering werd geopend door den heer H. P. Staal, directeur der districts-arbeidsbeurs te Middelburg, die de aanwezigen welkom heette, in het bijzonder de heeren Th. v. Lier, referendaris bij den rijksdienst der arbeidsbemiddeling en werkloosheids verzekering te Den Haag, dien spr. noemt den geestelijken vader van de wet op de arbeidsbemiddeling en den heer J, K. M e 1 s e, landbouwbemidde- laar aan de districts-arbeidsbeurs t'e Middelburg. Spr, achtte het wel van belang een vergadering als deze te be leggen, nu bedoelde wet op 1 Januari j.l. in werking is getreden. De eerste spreker, de heer Van Lier gaf in korte trekken een over zicht van den inhoud der genoemde wet. Deze wet onderscheidt: a. de openbare arbeidsbemiddeling en b. de bijzondere bemiddeling met of zonder winstoog merk. De wet van 29 November 1930 re gelt niet veel betreffende het materi eel recht der openbare arbeidsbemid deling. Alleen in hoofdstuk 2 der wet staan enkele algemeene bepalingen. De wet schrijft voor, dat er zullen zijn plaatselijke en districtsorganen en het rijksorgaan. De werkwijze wordt echter niet geregeld. Die kunnen de organen, onder nader overleg, met de hoogere instanties, zelf regelen. Sinds 1 Mei ressorteert de arbeids bemiddeling en werkloosheidsverzeke ring onder het Departement van Bin- nenlandsche zaken. Ieder werkgever en werkzoekende Afdeeling Walcheren. In de vacature, ontstaan door het be danken van den P. J. Wemelsfelder als zoodanig, werd tot voorzitter benoemd de heer mr. W. J. Woldringh van der Hoop, burgemeester van Westkapelle. Voorts werden benoemd tot bestuurslid de heeren W. J. Agterberg en H. Bier man. Het vertrek van den voorzitter naar elders deed andermaal voor deze functie een vacature ontstaan. Afdeeling Noord- en Zuid-Beveland. In de bestaande vacature van be stuurslid werd voorzien door de benoe ming van jhr. mr. G. A. Strick van Linschoten, burgemeester van Krabben- dijke, terwijl in de sedert nog ontstane vacature-van Boven werd benoemd de heer mr, P. A. Schwartz, burgemeester van Rilland-Bath, die deze benoeming evenwel niet heeft aangenomen, zoodat er momenteel wederom een vacature be staat. Afdeeling Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren. De heer F. A. Hendrikse, burgemees ter van Westdorpe, lid van het bestuur, werd tevens tot penningmeester be noemd. Voorts werd de heer B. A. Th. M. Truffino, burgemeester van Hulst be noemd tot loco-voorzitter. Afdeeling Schouwen en Duiveland. In de vacature van secretaris-penning meester ontstaan door het overlijden van jhr. L. van Citters, burgemeester van Haamstede, werd voorzien door de be noeming als zoodanig van diens opvolger jhr. R. J. H. Q. Roëll. Bedroeg het aantal leden bij den aan vang van het vereenigingsjaar nog 85, thans is, doordat de gemeenten Baarland, Eikerzee, Hoedekenskerke, Oudelande en Ovezande het lidmaatschap opzeg den, dit aantal tot 80 gedaald. Voorts is nog bericht ingekomen, dat de gemeente St. Philipsland besloot, voor het lidmaat schap te bedanken met ingang van 1 Januari 1933. V Terwijl reeds in enkele af deelingen op het gebied van hulpverleening bij brand regelingen werden getroffen of de voorbereiding daarvan momenteel in een min of meer gevorderd stadium ver keert, bleek, dat in andere afdeelingen kan terecht bij de organen der arbeids bemiddeling. Maar deze organen kunnen uitzonderingen maken. Uitgesloten kun nen b.v. worden zij, die tegenover de Beurs bedriegelijke handelingen pleeg den of tot werken ongeschikt zijn ge bleken. Niet ieder behoeft door de Beurs als werkgever beschouwd te worden. Niet b.v. een particulier, die eens een trap wil laten schilderen of een kamer be hangen, Zonder speciaal verzoek mag bij de openbare bemiddeling geen onder scheid of voorrang worden 'verleend naar godsdienstige of staatkundige rich ting. De openbare bemiddeling is koste loos. Alleen speciale kosten, op ver zoek van den aanvrager gemaakt, moe ten vergoed worden. Uitvoerig beantwoordt spr. de vraag, welke de houding der arbeidsbemidde ling is bij staking en uitsluiting. Hier over is veel te doen geweest. Geen bemiddeling wordt verleend voor een bedrijf, of een onderdeel van een bedrijf, waar een staking of uitsluiting heerscht. De moeilijkheid is soms: is er werkelijk een staking of uitsluiting of is ze opgehouden? Met het oplossen dezer moeilijkheid is de commissie van toe zicht op Beurs of agentschap, of, als deze commissie ontbreekt, zijn B. en W. opgeknapt. Hoe staat de arbeidsbemiddeling tegenover de arbeidsvoorwaarden? Ar tikel 7 zegt, dat de organen der arbeids bemiddeling moeten kennis geven (meer niet) als een patroon arbeiders wil heb ben tegen een loon, beneden het plaat selijk geldende. Maar de bemiddeling kan plaats hebben. Wel schrijft de wet voor, dat het collectief contract voor de gecontracteerd hebbende partijen door de arbeidsbemiddeling zal worden ge ëerbiedigd. Volgens artikel 8 dragen de organen der arbeidsbemiddeling geen verant woordelijkheid voor de gevolgen der bemiddeling. Er wordt dus b.v. geen ver goeding verleend voor reiskosten, als een reis vergeefs is gemaakt of als de patroon minder loon geeft dan in uit zicht is gesteld. Wel dragen de organen moreele verantwoordelijkheid tegenover gemeentebesturen en den rijksdienst. Ze kunnen maar niet raak handelen. Elke gemeente is verplicht een orgaan voor arbeidsbemiddeling in te richten behoudens ontheffing van de Kroon en wel gemeenten beneden 15.000 inwoners een agentschap en daarboven een Beurs Op de Beurs moet altijd een commissie -toezicht houden, op een agentschap is dit alleen in het algemeen verplichtend in gemeenten boven 5000 inwoners. Van de salarissen der agenten is in de wet niets bepaald. Wel moet advies bij den Minister hieromtrent worden inge wonnen, als de gemeentebesturen aan spraak willen maken op de 40 pet, ver goeding van het Rijk in dit salaris. Spr. wil wel zeggen, dat het Rijk de salaris sen der agenten op lage basis wil stel len, gezien de economische omstandig heden. daarentegen de totstandkoming van zoo danige regelingen nog slechts geringe voortgang had en de belangstelling in het brandweerwezen in die afdeelingen meer een zuiver lokaal karakter droeg Verzoeken van de leden om inlich tingen bereikten het bestuur slechts weinige. De instelling van de Techni- sche-Commissie vermocht hierin geen verandering te brengen. Het is dan ook des te meer te be treuren dat enkele gemeenten blijkbaar aan de Koninklijke Ned. Brandweerver- eeniging rechtstreeks advies hebben gevraagd, zonder dat toch eenige aan leiding daarvoor behoefde te bestaan. In verband hiermede moge er bij de leden nogmaals op worden aangedron gen, verzoeken om inlichtingen steeds te richten tot het bestuur van den Bond, dat na ingewonnen advies waar noo- dig tevens van de Koninklijke Ned. Brandweervereeniging te allen tij de de verlangde inlichtingen zal kunnen verstrekken, Intusschen valt nog hieraan toe te voegen, dat de Technische Commissie van de zijde van de gemeentebesturen zelden nader bericht bereikte aangaan de in verband met het van haar ge vraagde advies door hen genomen be slissing. Er zal echter bij de betrokken ge meentebesturen wellicht geen bezwaar tegen blijken te bestaan, de Commissie, door tusschenkomst alsdan van het be stuur, voor het vervolg daarmede in kennis te stellen. De ontvangsten over het afgeloopen vereenigingsjaar ten bedrage van 564.84 Yi bleken voldoende. Bij het goed slot van 294.45 dient in aan merking te worden genomen, dat het voorschot van de provincie groot 100 werd verleend tot wederopzeg ging en dat aan post 7 van de begroo ting voor het jaar 1931-'32 nog slechts voor een deel uitvoering werd gegeven, zoodat in werkelijkheid het goed slot minder bedroeg dan over het jaar 1930-'31. Of dc ontvangsten echter blijvend voldoende zullen blijken moet ten zeer ste worden betwijfeld. De kosten van de gemeentelijke be middeling komen in het algemeen voor rekening der gemeente. Alleen draagt het Rijk, zooals gemeld, voor 40 pet. bij in het salaris van den directeur of agent. De kosten van de districtsbeurs worden voor door het Rijk en voor door de gemeenten in het district gedragen. Tenslotte maakt spr. nog enkele op merkingen over de bijzondere bemidde ling, Voortaan mag zonder toestemming van den Minister geen arbeidsbemidde ling met winstoogmerk worden uitge oefend. En wordt er vergunning ver leend, dan gelden verschillende strenge voorwaarden. Bij de nu volgende bespreking vroeg de heer De Wolf te VI issingen hoeveel volgens de nieuwe wet in de salarissen van de ambtenaren der beurs door het Rijk wordt bijgedragen. De heer v. L i e r Niets. De heer De Wolf: Maar Vlissingen kreeg tot heden het salaris van één ambtenaar vergoed. De heer Van Lier: Daartoe is het Rijk niet verplicht. De heer De Wolf vraagt verder de meening van den heer Van Lier over het bemiddelen van ongeorganiseerden bij een staking. De heer V a n L i e r is persoonlijk de meening toegedaan, dat elk arbeider, die werkt op een afdeeling, waar gestaakt wordt en het werk moet worden stop gezet, bij die staking is betrokken. Dit is het beste en billijkste standpunt in de practijk. Anders zouden de ongeorga niseerden altijd bemiddeld kunnen wor den. En dat zou onbillijk zijn. De heer J. O n d e r d ij k, wethouder van Middelburg, merkt op, dat deze op vatting in Middelburg steeds heeft ge golden en dat men zich daarbij best heeft bevonden. Werkgever en werk nemer kunnen zich in zulk een geval van staking wel vinden buiten de organen der rijksbemiddeling. Aan de vrijheid van arbeid wordt niet getornd. De heer J. K. M e 1 s e, landbouwbe- middelaar aan de districts-arbeidsbeurs te Middelburg, de tweede spreker, spreekt nu over: „De arbeidsbemiddeling in land- en tuinbouw". Nederland kan een landbouwland worden genoemd. Steeds heeft veel verwisseling van personeel plaats. Toch hebben de arbeidsbeurzen vele jaren weinig gedaan aan arbeidsbemiddeling in den landbouw. Hier en daar vonden wel particuliere bemiddelaars in den landbouw een bestaan. Spr. verwijst met instemming naar het rapport der Z.L.M. over dit onderwerp. Ook de Z.L.M. achtte een bemiddelings instituut noodig, vooral voor seizoenar beid. De openbare bemiddeling stond te weinig in contact met de landbouwers en de arbeiders. De agenten moeten meer met den landbouw bekend zijn. Thans wordt door de kringbemidde laars met succes contact gezocht met de organisaties van werkgevers en werk nemers. Het is gebleken, dat er in den landbouw voor de arbeidsbemiddeling een taak is. Maar de agenten moeten wat meer actief zijn. Dan zal het aantal plaatsingen grooter worden. Ook de belanghebbenden werkge- vérs zoowel als werknemers moeten het belang van dezen dienst inzien. De agenten moeten bedenken, dat hun werk meer bestaat in het dienen dan in het gediend worden. Het gaat er om dem rechten man te brengen op de rechte plaats. De agenten moeten vooral vlug werken. Men moet vertrouwen in ons werk krijgen. En daartoe moeten allen samen werken. De agenten moeten tijd en ge legenheid hebben connecties aan te knoopen met werkgevers en werkne mers. Bij de daarop volgende bespreking merkte de heer Geleedst te West kapelle op, dat nog zoovele werkgevers niet doordrongen zijn van het nut der bemiddeling. Kan de Z. L, M. hierbij niet wat helpen? De heer T a n g e te Rilland wijst er op, dat in zijn gemeente, dank zij de medewerking van den burgemeester, de werkgevers zich eerst bij spr. om werk krachten vervoegen, vóór zij Brabanders aannemen. Op een vraag van den heer mr, dr. Mes, antwoordt de heer Van Lier dat de gemeentewet uitsluit dat een burge meester agent der arbeidsbemiddeling is, daar dit een bezoldigde betrekking is. De heer M e 1 s e antwoordt dat de Z. L. M, hare leden niet kan dwingen van het instituut der arbeidsbemidde ling gebruik te maken. Wel zijn we dankbaar voor haar rapport. De heer Van Lier merkt nog op, dat het nooit de bedoeling is geweest, dat de openbare arbeidsbemiddeling het monopolie zou krijgen. Dat doet men alleen in Sovjet-Rusland en Italië. Het instituut moet zichzelf propageeren. Er zijn ook werknemers die er ech ter geen gebruik van maken. Op som mige dorpen is het niet zoo noodig. Maar als de werkgever zelf geen ge schikt werknemer weet, laat hij dan gebruik maken van het instituut. De voorzitter dankt allen voor hun aanwezigheid en sluit de vergade ring. WISSEKERKE. Maandag j.l. vergader de de gemeenteraad. Ingekotmen was het bericht van eer vol ontslag van den heer M. J. Verhorst als burgemeester van Wissekerke. Van Ged. Staten was bericht tot net miaken van een nieuwe verordening overeen komstig de nieuwe drankwet. Van de Noord-Bevelandsche winsk'en Iiersvereeniging een verzoek, om een ver ordening in verband met de winkelslui tingswet te willen miaken, waarin bepaald wordt, dat de winkels des middags Van 12 uur tot 12.30 gesloten moeten izijn. De v o o r z. zegt dat dit den imi nister gevraagd isg die te kennen heieft gegeven, dat zulks n^ogfelijlk is. Alzoo wordt in de eerstvolgende zitting den raad een verordening dienaangaande aan geboden Van Ged'. Staten was bericht ontvan- Ook zelfs dan, wanneer vermeerde ring der inkomsten langs anderen weg niet mogelijk zou blijken, zal echter nog zoo lang mogelijk aan de ten slot te niet te vermijden contributieverhoo- ging getracht worden te ontkomen. Hierbij moge echter evenals het vo rige jaar nogmaals er op worden ge wezen, dat vele leden niet dan na her haalde aanmaning, enkele van hen zelfs ongeveer een half jaar over tijd, hun ne contributie betaalden. Van de verschilende aan de leden toegezonden stukken moge hier speci aal nog vermeld worden de circulaire betreffende aanwijzingen in zake brand weeraangelegenheden, naar aanleiding van het door den heer Bierman samen gestelde rapport aan de hand van de door hem in opdracht van het be stuur der afdeeling Walcheren ingestel de enquête naar den toestand van de verschillende gemeenten op het eiland Walcheren op brandweergebied. De daarin gegeven wenken kunnen niet voldoende in Uwe belangstelling worden aanbevolen. Voorts werd aan de leden een exem plaar toegezonden van het tot dit doel bij de Koninklijke Nederlandsche Brand weervereeniging aangevraagde druk werkje: Maatregelen te nemen bij bran den in perceelen met electrische instal laties of in hun omgeving." Ten behoeve van de leden werd voorts nog voor elke afdeeling aange schaft een stel zgn. Normaalbladen. Aan de leden werd kennis gegeven, dat de bladen bij de betrokken afdeelingsbe sturen ter inzage verkrijgbaar zijn. Wat betreft de vertegenwoordiging van den Bond in de Koninklijke Ned. Brandweervereeniging kan worden me degedeeld, dat bij verhindering van den voorzitter van de afdeeling Walcheren, die als zoodanig door Uwe vergadering was aangewezen, als vertegenwoordi ger van den Bond op de Jaarvergadering van de Koninklijke Ned. Brandweer vereeniging, gehouden te Tilburg op 8 en 9 Juli aanwezig was het bestuurslid de heer H. Bierman. Wat meer in het bijzonder het werk in de afdeelingen betreft kan het vol gende worden medegedeeld. Uiteraard kan hier slechts het meest belangrijke voor vermelding in aanmerking komen. In de afdeeling Walcheren kan thans binnenkort de totstandkoming worden tegemoetgezien van een regeling inza ke hulpverleening bij brand. De door 't bestuur uitgewerkte plannen wachten nog slechts op de goedkeuring van de verschillende gemeenteraden. Wanneer de gemeenten zich met de haar in ver band daarmede opgelegde en de even tueel voor haar daar uit voortvloeiende verplichtingen kunnen vereenigen, zal daarmede in deze afdeeling een van de belangrijkste kwesties op brandweer- gebied haar beslag hebben gekregen. Voorts kan nog worden medegedeeld dat onder leiding van den heer H. Bierman gedurende den afgeloopen winter een cursus werd geboden, waaraan door na genoeg alle brandmeesters op het eiland werd deelgenomen. Afdeeling Westelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren. De regeling, tusschen de gemeenten Aardenburg, Biervliet, Groede en Oost burg, welke over een motorbrandspuit beschikken, en de overige gemeenten voor onderlinge hulp bij brand getroffen, is in den loop van het jaar 4 maal aan de praktijk getoest en is gebleken dat deze regeling schitterend werkt. Om een voorbeeld aan te halen. In de gemeente Zuidzande brak brand uit, Oostburg werd .opgebeld en binnen 10 minuten gaf de automobiel-motor brandspuit ter plaatse water. Ook de gemeente Sluis heeft 2 maal de hulp van eene motorspuit ingeroepen. De eerste maal werd Oostburg gevraagd. Binnen een half uur was de spuit aan wezig en gaf volop water. Door dit vlug optreden werd een groote ramp voor komen. De tweede maal werd Aarden burg gevraagd. De plaats waar de brand was uitgebroken, een groote boerderij, was op 20 minuten van Aardenburg ge legen. Binnen het kwartier kon met blusschen een aanvang worden gemaakt. In den loop van het jaar 1931 zijn nog door 2 gemeenten motorspuiten aange schaft n.l. Zuidzande en Schoondijke. Zoodat de afdeeling W.Z. Vlaanderen op

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5