VRACHTWAGENS OMNIBUSSEN BEURS- EN WISSELKOERSEN. Kort Zeeuwsch Nieuws. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. LAATSTE BERICHTEN. KUNST EN WETENSCHAP. GEMENGD NIEUWS, BEURSTHERMOMETER. VLISSINGEN, Vl In verband met de twaalf provin- giën-tocht met auto's heeft morgenavond een soirée in Britannia plaats, zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt. 'Tr.;.i taüuiterev- a»q tGisteravond is ter' hoogte van het standbeeld van Frans Naerebout een 8- jarig meisje als spelende van den muur gevallen en met een ernstige hoofd wonde eerst naar huis, doch later naar het ziekenhuis overgebracht, Het aantal werkloozen, dat verle den week 785 bedroeg, is thans 782, van wie er 96 bij de werkverschaffing werk zaam zijn gesteld. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. Gemeenteraad van Terneuzen. TÉRNEUZEN. In de Dinsdag gehou den vergadering van den gemeenteraad was de heer Hamelink afwezig. De begrooting der Gezondheidscom missie voor 1933 gaf aanleiding tot een opmerking van den heer Colsen, dat de ramingen niet het kenmerk droegen van den tegenwoordigen financieelen toestand. Aan de Commissie zal wor den verzocht in het algemeen de zui nigheid te betrachten bij het voteeren van uitgaven. Een verzoek van de huurders der ge meentewoningen te Sluiskil om verla ging van huur, werd op grond van de daaraan verbonden bezwarende financi- eele consekwenties van de hand gewe- zen. Met betrekking tot de Winkelslui tingsverordening is bericht ingekomen dat de minister niet bereid is om het sluitingsuur voor de winkels tijdens den zomertijd te stellen op 9 uur 's avonds. Wel is de Minister geneigd goed te keuren, dat op Zondag ook sigaren- en tabakswinkels gedurende 4 achtereen volgende uren mogen geopend zijn. Naar aanleiding van het verzoek van een belanghebbende werd nader ook nog bepaald dat het venten met patat- tes frites e.d. na 8 uur 's avonds (tot 11 uur) zal geoorloofd zijn. Uit een corres pondentie bleek, dat de minister wel geneigd is een dergelijke afwijking te bevorderen. De verkoop van dit artikel begint juist des avonds en het verschaft aan enkelen een bestaan. De heeren Van Aken, Van Cadsand en Huijssen stemden hier echter tegen. Een adres van den gemeenteraad van Westdorpe aan den Minister van Eco nomische Zaken, betreffende het weren van buitenlandsche werkkrachten werd voor kennisgeving aangenomen. Een voorstel tot opruiming van krot ten en het bouwen van 3 arbeiders woningen aan de Kerkhoflaan werd voorloopig teruggenomen, daar het nog niet kon afgehandeld worden. Na bespreking in besloten vergade ring werd onder verschillende voor waarden vergunning verleend aan C. F. van Acker te Sas van Gent e.a. tot aan leg van straten enz. in den Loisapolder te Sluiskil. Door Ged. Staten is bezwaar gemaakt tegen het de vorige vergadering op voorstel der S.D.A.P.-fractie in de Alge- meene politieverordening opgenomen art. 21a, waarbij het maken van muziek enz. op Zondag tusschen bepaalde uren geoorloofd wordt verklaard. Ged. Staten gaven te kennen, dit ar tikel te achten in strijd met de Zondags wet en met het algemeen belang, en gaven in overweging het in te trekken B. en W. stelden voor daaraan te vol doen. De heer V a n* D r i e 1 acht het beter aangezien het een principieele beslissing gold, een uitspraak van de Kroon uit te lokken. Over het voorstel van B. en W. staak ten de stemmen. Aan den heer J. J. Doorenbos werd overeenkomstig zijn verzoek met in gang van 1 November a.s. eervol ontslag verleend als gemeentebouwmeester, on der dankbetuiging voor de in die func tie aan de gemeente bewezen diensten. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim werd benoemd de heer G. J. F. Rijnberg. Aan den heer Van Doeselaar ant woordde de voorzitter op zijn desbetref fende vraag dat de zitting der Arbeids beurs te Sluiskil voorloopig was opge heven in verband met de weinige daar wonende werkloozen, terwijl nader zal worden overwogen of voldaan kan wor den aan zijn verzoek om in de Fabrieks- straat ook twee-maal per week vuilnis op te halen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. Gemeenteraad van Breskens. Dinsdagmiddag kwam de raad in vol tallige vergadering bijeen. Besloten werd voorshands geen wij zigingen te brengen in de verordening op de vermakelijkheidsbelasting, con form het voorstel van B. en W. In afwijking van het reeds eerder be paalde werd op verlangen van den Mi nister uit de Algemeene politieverorde ning artikel 25 gelicht (betrekking heb bende op de Winkelsluiting) en in een afzonderlijke verordening opgenomen, levens werd de openingstijd voor win kels des Zondags op 9 uur gesteld. Nogmaals kwam in behandeling het beroepschrift van den heer Nieuwen- burg tegen het besluit van B. en W., waarbij het peil, voor door hem te bou wen woningen vastgesteld was. In de vorige vergadering besloot dat col lege tot verdaging en droeg het B. en W. op nadere inlichtingen in te winnen, volgens den Voorzitter hebben B. en W. zich van die taak gekweten, het onder zoek is door hen zoo uitgebreid moge lijk geweest, en hun advies is verwer ping van het beroepschrift. De heeren C ar e 1 s en L ij k gaan met het advies niet mede, daar h.i. de op deze zaak betrekking hebbende stuk ken hen niet ten volle bevredigen. De voorzitter is bereid in comi- te-generaal eenige mededeelingen van persoonlijken aard te verstrekken, in dien de raad daar nog prijs op stelt, doch de zaak zelf dient in openbare vergadering behandeld te worden. De heer Vasseur iö van meening, dat de raad te weinig onderscheid maakt tusschen personen en zaken, vol gens hem hebben B. en W. goed ge- handeld, de zaak is heel eenvoudig, de bouwer is in overtreding en hij kan zich derhalve volkomen met het advies van H. en W. vereenigen. Ook de heer D e Aruijter is deze meening toegedaan, doch op verlangen van den heer Note- baart, die zich nog geen oordeel ge vormd heeft, gaat men in comité-gene raal. Na heropening handhaaft de heer vasseur zijn meening, hij kan niet inzien, waarom de raad er anders over zou denken. Het gaat hier niet om de bouwers, doch om de bewoners en ook is het een gemeentebelang (doortrek king van de Vergouwestraat). De heer Brand informeert of deze bouwwerken afgebroken moeten wor den, indien de raad het beroep ver werpt. De voorzitter licht een en ander toe en bespreekt aan de hand van een schetsteekening nogmaals de situa tie. Het voorstel van B. en W. werd ver volgens met alg. st. (de heeren Carels en Lijk hadden de zaal verlaten) aan genomen. Na eenige bespreking werd besloten en' W- een crediet van 2100 toe te kennen voor bestrating van de Kijkuit, Lretracht zal worden hieraan zoovee mogelijk werkloozen te werk te stellen N. a. v. het voorstel van B. en W om, nu gebleken is, dat er thans in den landbouw voldoende werk te vinden is voor de als werkloos ingeschrevenen de werkverschaffing tijdelijk stop te zet ten doch deze weder te openen zoodra de toestand zich wijzigt, zeide de heer De Krui, ter dat, nu B. en W. van meening zijn, dat er in den landbouw voldoende werk is, op dat college de B:. rust zu{ks met bewijzen te staven. 1, ,dle ,niet in den landbouw geplaatst zouden kunnen worden, dienen dan toch ondersteund te worden. Hij legt een lijstje over van de landbouwers, waar werkloozen aan gevraagd hebben te- werk-gesteld te mogen worden, doch dit is zonder resultaat gebleven. Hij vraagt w' j soms in de bedoeling van het dagehjksch bestuur ligt de werk loozen hun lot nog erger te maken. De heer Not eb a art kan evenmin met het voorstel van B. en W. meegaan. De bestaande regeling voor de werkloozen voldoet volgens B. en W. niet meer Naar een andere regeling moet omge^ zien worden. Zoolang die er echter nog AMSTERDAM, 25 MeL Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 22 B 1000-6 100%— 100%. Ned. 17 1 000-41/2 985/8- 98i/2. Ned. 31 1000-4 923/*—93. Ned. 32 500-5 100y4—100i/3. Certificaten-3 75i/8— 75. Cert. N.W.S.-2% 62%—. O. Indië 22 doll. 1000-6 86%—86%. O. Indië 23 pndst. 100-6 70%—70%. O. Indië 16 1000-5 89%—89%. O. Indië 26 1000-4% 79—79. Duitschl. pndst. 100-7 38—37%. Duitschl. 30 1000-5% 29%— 29%. Engl. W.L. 50-200-5 78—78%. Engl. F.L. 50-200-4 76%—76%. Zeeuws. Hyp. B-5 97%— 97%. Zeeuws. Hyp. B-4i/2 89i/2 A Amsterd. Bank 771/4—75. A Bank Assoc. 24%' Rott. Bankver. 58 Twentsche Bank 80 Pref. Jurgens A 75%72, De Schelde N.B. 30 Ver. Papf. v. Gelder 5453 Am. Car Foundry 6%5%. Am. Smelt Ref. 10%9%. Farbenind. I.G. 56% U. States St. C. 30%—29%. C. Publ. Serv. 11. North Am. Cy. 19%—17%. Born. Sum. H.M. 106%105% Ned. Wol Mij. 1818. A Singkep Tin Mj. 5 8—, A J. C. Japan Ln. 33 A. Rotterd. Llbyd 44—43. A S. M. Nederland 46%45%. A Amst. Thee C.M. 13%—13%. A Houth. Alberts 2524. C Peruvian C. Pr. 5% A Southern Rlw, 6% C Union Pac. Rr. 4441%. C Int. Nickel Cy. 54%. niet is, is het toch beter de huidige te handhaven dan thans alles stop te zet ten. Hij betwijfelt het, dat er in den aïidbouw werk te vinden is; trouwens de meeste werkloozen hier zijn haven arbeiders, die misschien niet allen voor andarbeid geschikt zijn. De heer Brand is ook tegenstander van stopzetting. Volgens hem is het B. en W. niet te doen om de menschen te pressen naar werk uit te kijken, doch om het loon naar beneden te krijgen. Het is een aanslag op het loon en te vens is het voor hem een bewijs, dat B. en W. zich niet indenken kunnen wat het lot van den arbeider is. De voorzitter zet nogmaals uit een, dat niet alleen in het belang van de gemeente, doch vooral voor de ar beiders zelf het college besloot de werk verschaffing t ij d e 1 ij k stop te laten zetten. 5 a 6 landbouwers hebben spr. verklaard, dat nog nooit Breskensche werkloozen werk kwamen vragen. Ver scheidene jongelui werken thans aan de „verschaffing" en nu er in den landbouw werk te over is, of spoedig zal zijn, moet het voor hen een prikkel zijn om op een andere manier dan bij wijze van werkverschaffing aan het werk te ko men. De heer Vasseur zegt dat zoolang er nog werkloozen zijn, de gemeente niet het recht heeft de werkverschaf fing stop te zetten. Als de loonen hoo- ger zijn dan in den landbouw, zou hij een toeslag daarop willen geven. De heer Brand is in principe tegen loontoeslag. Volgens hem werkt het conflict in de haven nog door; hij hoopt dat wethouder Cambier als werkgever tegenover de andere werkgevers het voorbeeld geven zal. Hij en de heer No- tebaart blijven van meening, dat de werkverschaffing niet vervallen mag, doch moet blijven bestaan. Krijgen de arbeiders bij particulieren werk, dan vervalt zij automatisch. De heer D e K r u ij t e r doet een beroep op de c.h, partij en verwijst naar hun program. Tus schen hem en den heer Cambier ont spon zich nog een discussie over het ontstaan van het conflict aan de haven, waarbij echter de meeningen verdeeld bleven. Na nog eenige bespreking en nadat op een vraag van den heer C a reis de voorzitter antwoordde, dat zoodra aan een werkverschaffing weer de behoefte blijkt (die volgens de hee ren Notebaart en Brand nog steeds be staat) hiermede weer begonnen zal wor den, werd met 6 tegen 5 stemmen, die van de heeren Vasseur, Notebaart, De Kruijter, Brand en Lijk) besloten de werkverschaffing tijdelijk stop te zetten. Vastgesteld werd nog een rooilijn en straatgrens aan het eind van den Boule vard, waarin op voorstel van den heer Cambier nog een enkele verandering ge bracht werd. Bij de rondvraag werd nog besloten op voorstel van den heer Brand, de reeds bestaande commissie te belasten met 'n onderzoek naar werkgelegenheid in den landbouw enz. De politie zoekt zekeren de P. wo nende te Koudekerk e, die zich heeft schuldig gemaakt aan verduiste ring van gelden ten nadeele van de firma de G. te Middelburg. Met ingang van 1 Juni a.s. is de Rijksveldwachter J. J. Dieleman te Heinkenszand jin gelijke betrek king overgeplaatst naar Hoek. Pierson, emeritus predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Groningen en voor zitter van den schoolraad voor de school met den Bijbel. Ds. Pierson werd op 16 October 1861 te Heinennoord (Z.H.) geboren. In 1886 aanvaardde hij het predikambt te Halle, vanwaar hij in 1890 naar Hengelo ging. In 1909 werd hij predikant te Gronin gen, waar hij tot 1926 werkzaam was. Zijn verdiensten vonden erkenning door zijn benoeming tot officier de l'Instruc- tion Publique en die in de Orde van Oranje Nassau. Gerei. Kerk (H.V.) Ds. E. L. Slmelik te Rotterdam! (heeft bedankt voor het beroep naar Amster dam-Centruta. De 'kerkeraad der Ned'. HerV. y imeente te Enschede heeft unaniem be sloten, dat in de vacature ds. ten Kate opnieuw een rechtzinnig predikant za worden (bterpepen. Wegens vertrek naar Scheveningjen nam1 d's. G. W. Keur Zondag afschieid van de Geref. kerk.1 van Oudewater, spre kende over Rota!. 8.-35A. Hij werd toe gesproken door ds. P. Warnjenhjoivterctf van Reeuwijk als consulent. Toegezon gen werd Psalm) 121:4. Ds. J. L, Pierson. Dinsdagmorgen is te Bilthoven na een ernstige ongesteldheid overleden in den ouderdom van ruim 70 jaar ds. J. L, A Koloniale Bnk 40%39%. A N.I. Hbk. 1000 51%—51. C Ned. H. M. 1000 55—53. A Alg. Kunstz. U. 23%22%-24. A v. Berkels Pat. 17%17%. C Calvé-Delft 49%47%. A C. Suiker Mpij. 12% A Int. Viscose 5 A Küchenm. I. Acc. 1%1%-2. A Ned. Ford AjM, 96%95. A Philips Gem. B, 63%66%-63, C Unilever 97%—95%-91. C Anaconda Cop. 10%10-10%. C Bethlehem St. 14%14-13%, A A.N.I.E.M.—N.B. 166%—162. C A Gas El. Cy. 1%—1%. C Cities Serv, Cy, 3%3%. C Midd. West Ut. A Boeton Mijnb. 119%-10%, A Kon. Petr. Mpij. 118%—116-14. C Contin. Oil Cy. 5%5%-5, C Shell Union O.C. 3%3%. A Holl. Amer. Lijn 2% A K.N. Stoomb. Mij. 8%8%, fob I.'!' van de oude gerenommeerd» Europeesche Vrachtwagenfabrielói I N.V. H. ENGLêBERrS AUTOM08KIHANDS) DSN HAAG AMSTÏRDAM MlD0ÉlBU»O> (Ingez. Med.) Hoofdakte-examens. De Minister van Onderwijs, K. en W. beeft in de commissiën, welke in 1932 belast zijn met het afnemen van de Hoofdakte-examens benoemd te 's-Gra- venhage: a. tot lid en voorzitter C. Wit, Mid delburg; b. tot lid en ondervoorzitter drs. W. J. Gosselinga te 's-Gravenhage; c. tot lid o.a.: K. Dekker, Middel burg. Te Rotterdam I o.a. tot leden R. v. d. Welle, Middelburg en J. van der Worp, Oostburg; tot plaatsvervangende leden o.a. dr. J. J. Gielen, Hulst, E. Mos en J. W. van Swichgem beiden te Middel burg; te Rotterdam II tot lid en voor zitter dr. K. Huizenga, Middelburg; tot leden o.a. W. A. J. M. Stoux, Zierikzee; tot plaatsvervangend lid o.a. J. H. Pik te Zierikzee. Gecommitteerden eindexamens kweek scholen voor onderwijzers(essen). De minister van O., K. en W. heeft aangewezen als gecommitteerden bij de in 1932 af te nemen eindexamens der Rijks-, gemeentelijke en bijzondere kweekscholen voor onderwijzers en on derwijzeressen in de Derde Hoofdin spectie: Groep 26, a. o.a. mevr. dr. G, M. Kooiman, geb. van Middendorp, te Middelburg; b. als plaatsvervangende gecommitteer den: mej. dr. H. C. M. Ghijsen, te Dom burg; dr. R. v. d. Laan te Middelburg, voor de Rijkskweekschool te Oostburg en de Chr. kweekschool te Middelburg. Groep 27: als plaatsvervangende ge committeerde o.a. mej. M. Scholtens, oud-leerares M. O, te Goes; voor de Chr. kweekschool Haringvliet 48, te Rotterdam, en de Rijkskweekschool te Zierikzee. Groep 28: a. als gecommitteerde o.a. J. A. H. Abeleven, inspecteur van het L. O. in de inspectie Goes, te Goes (voorzitter). Groep 29: a. als gecommitteerden o.a. J. N. Pattist, inspecteur van het L. O. in de inspectie 's-Gravenhage, te 's-Gra venhage (voorzitter); ds. P. J. Steinz, Ned. Herv. predikant te Goes; b. als plaatsvervangende gecommitteerden: H. de Hullu, oud-directeur van Rijksnor maallessen, te Rotterdam; dr. J. H. Vernhout, te Middelburg; mevr. A. Was, geb. Osinga, directrice der Nuts-Fröbel- school, te Vlissingen, voor de Rijks kweekschool te Middelburg en de Chr. kweekschool Haringvliet 84, Rotterdam. ONDERSCHEIDING. Verleend de medaille van het Roode Kruis aan den heer C. A. van Woelde- ren, gep. kapitein der artillerie, met den tit. rang van majoor, burgemeester van Vlissingen. EERSTE KAMER; Het wetsontwerp tot aanvulling van eenige hel'astingontwerpen wordt h, st, aangenomen. J PRINSES JULIANA NAAR DEN WIERIN GERME ERROLD E R. Hedenmiddag heeft Prinses Juliana 'n bezoek gebracht aan den Wieringermeer polder om in de in aanbouw zijnde Ne- derlandsch Hervormde kerk in Sloot- dorp een gedenksteen aan te brengen. Na ontvangst door de heeren prof. Slotenmaker de Bruine als voorzitter van liet Zuidèrzeefonds der Ned. HerV. herik! ir. A. Roebroek, lid1 der Wieringermfaer- directie, begaf de Prinses zich naar de Ned. Hervormde kerk! waar de plechtig heid van de plaatsing geschiedde. De liberale partij der Eerste Ka mer heeft haar medelid mr, H. Smeenge, die heden 80 jaar is geworden, een tele gram van gelukwensch gezonden. De fractie biedt hem morgenavond in res taurant Royal te 's-Gravenhage een di ner aan, - Donderdagmo^igen begint 'te A ta st e r d ata een door die Kon. Ned. Auto mobiel Club georganiseerden tocht door Nederland welk bedoeld is als een pro paganda voor de schoonheid' van! ons eigen land. Er zijn ongeveer 100 deel nemers taet naar söhatting 40 wagens. De tocht duurt vier dagen en gaat door alle provincies van ons land. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen: f 1000: 17420 f 400 626 76» 7020 13019 14358 f 1200: 10254 f 100: 1468 2734 5576 725 4 8056 12044 12067 19212 19616 Het ontstaan van den Wieringermeer- polder. Het ontstaan van den Wieringermeer- polder is de sluitsteen van verschillen de vroeger drooggemaakte belangrijke polders, waaruit het aller-noordelijke deel van Noord-Holland bestaat. Ar chief-navorschingen hebben geleid tot oprichting van een „Historisch Genoot schap". De kop van Noord-Holland met de eilanden Texel, Vlieland en Terschel ling. De Zuidgrens van het Genootschap is de Oude West-Friesche Zeedijk van Medemblik af tot aan de Zuidzijde van de Hondsbossche Zeewering en sluit zich onmiddellijk aan tegen het Histo risch Genootschap „Oud-Westfriesland" De zetel van het Genootschap is ge vestigd te Den Helder. A Ned. Scheep v. U. 44%44. A H. V. Amsterdam 135136-134. A Java Cult. Mij. 95 A N.I. Suiker U. 6060. A Poerworedjo S.O. 6 A Deli Batavia 86%86. C Deli Mij. 1000 95% A Senembah 105%104%. C Chicago Milw. 1 A Amst. Rubb. C. 29%—29%-29%. A Deli-Bat. Rubb. 98. A Hessa Rubber 109%. A Serbadjadi S.R. 77%. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 24 Mei 25 Mei Londen 9.10 9.10 Berlijn 58.60 58.35 Parijs 9.75% 9.74% Brussel 34.60 34.57 Zwitserland 48.25 48.30 Kopenhagen 49.60 49.50 New-Yorrk 2.47% 2.46% INGEBROKEN IN EEN BOEREN LEENBANK. Hedennacht hebben die ven zich toegang verschaft in het kan toor van de Boerenleenbank te O u d e r- kerk a. d. Amstel. Na eerst achter het gebouw te hebben geprobeerd de ramen te openen, welke ramen echter met luiken en ijzeren balken vastzaten, hebben zij uit de aan de straat zijnde ruiten een groot stuk gesneden. Door dit gat zijn zij op het kantoor gekomen. Daar er geen los geld aanwezig was, hebben de dieven getracht de brandkast te forceeren. Toen dit niet gelukte, zijn zij naar boven gegaan naar de slaapka mer van den directeur. Op het gerucht was deze wakker geworden en heeft hij met een stok van zijn slaapkamer af op de ramen van zijn buren geklopt tot dat deze wakker werden. De dieven hebben daarop overhaast de vlucht ge nomen. Van de daders ontbreekt elk spoor. ONGELUKKIGE SPRONG. In de Binnendammerstraat te Amsterdam wilde Dinsdagmorgen een 15-jarig meis je over een kelderopening springen. Ze -Obl.markt - Rubber - Suiker Amerika Unilever MARKT Koninkl. i— Philips y e Tabak Schepen Mijnen Wettig gedeponeerd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2