GENERAL Streamline banden. EIT1-MI. ir 'n sensatie voor auto-rijders! LAT. SCH00LSTR. TRANSVALIA R»wielen INSTALLATIE BUREAU VAN AARTSEN ONDERWIJS KUNST EN WETENSCHAP. LAATSTE BERICHTEN. C. JONGEPIER, Langeviele. RECHTZAKEN. SPORT. BEURS- EN WISSELKOERSEN. BEURSTHERMOMETER. Depot te MiddelburgA, DE SMIDT, Varkeusmarkt. Tel. 200. (Ingez. Med.) Wreede Handen. Hardy, de kapitein van een schoe ner, heerscht als een ware tyran over zijn'mannen. Midden in de woestijn ont moet Hardy, Helen, een hulpelooze, dwalende jonge vrouw, die hij op sluwe wijze in zijn macht probeert te krijgen. Een kind, dat zich in een bar in een der havens bevindt, weet Helen met moeite uit de handen van Hardy te red den. Ook ontmoet zij daar een onder slechten invloed staanden jongen Ame rikaan. Tegen al deze moeilijkheden weet zij moedig stand te houden en haar dappere, energieke geestkracht wordt beloond. Deze spannende sensationeele film speelt zich af in de Sahara-woestijn en aan de romantische Amerikaansche kust. Tijdens het matinée wordt nog ver toont „De man met de stalen vuisten", een Wild-West-drama, waarin Bob Cus ter de dubbele rol van de Broeders Royal speelt. ufaJsaaamB? HET LAAGST IN PRIJS. (Ingez. Med.) Hedenochtend te kwart voor twaalf Naar aanleiding van dit kennelijk is den burgemeester van Amsterdam praemature en tendentieuze bericht, dr. W. de Vlugt, door den voorzitter kunnen wij mededeelen, dat, naar ons en den secretaris der Vereeniging „Het bij informatie op het bestuur van den Spinozahuis" de heeren dr. J. D. Bie- K. N, V. B. gebleken is, het onderzoek rens de Haan en W. G. van der Tak, in deze zaak nog voortduurt en pas fï "rfÖ-téKS. t- '1 OEFENING MOTORKORPS op het stadhuis de zilveren Spinoza- penning aangeboden. De voorzijde van deze penning ver toont den beeldenaar van Spinoza over Maandag of Dinsdag tot een definitief resultaat zal kunnen voeren. Voor zoo ver men zich bij den K, N. V. B. reeds thans een oordeel meende te kunnen eenkomstig de in 1744 naar het por- vormen, was keeper Moonen volkomen tret der Opera Posthuma gestoken ko- gerechtigd tot medespelen peren plaat. De keerzijde vertoont n afbeelding van het Spinozahuis te j Rijnsburg. Lilian Harvey naar Hollywood. Naar gemeld wordt, zal de bekende Duitsche filmster Lilian Harvey in den a.s. herfst de Ufa verlaten en naar 'Amerika gaan. Zij heeft gecontracteerd met de Fox-filmmaatschappij te Holly wood. Naar verluidt zal de filmster i voor haar vertrek nog in twee films, die momenteel in voorbereiding zijn, optreden. V oe tbalpr ogr amma. Kampioenschap van Nederland. EnschedéV eenndam. FeijenoordP. S. V. Het bestuur der Kon. Academie van Wetenschappen maakt bekend, dat voor de prijsvraag uit het legaat van Hoeufft aan geen der 23 toegezonden Latijnsche gedichten de gouden me daille is toegekend. Spinoza-Herdenking. Ter gelegenheid van de 300ste verja ring der geboorte van Benedictus de Spinoza, werd hedenmiddag op initia tief van het bestuur der Vereeniging „Het Spinozahuis" in de Agnietenkapel te Amsterdam een herdenkingssamen komst gehouden. De voorzitter der Vereeniging „Het Spinozahuis", dr. J. D. Bierens de Haan uit Aerdenhout opende de bijeen komst met een rede over: „De betee- kennis van het menschbegrip in Spi noza's wereldleer". Prof. dr. H, Brugmans, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam sprak over: „Spinoza en Amsterdam". Tenslotte sprak de heer W. G. van der Tak, secretaris van het Spinoza huis over: „Spinoza's persoonlijkheid". Spinoza's levensleer, aldus deze spre ker, gaat uit van het beginsel, dat elk ding, de mensch incluis, in zijn aanzijn tracht te volharden, waarbij van een zedelijke wereldorde geen sprake kan zijn, leert Spinoza de ontplooiing van 's menschen vermogens overeenkom stig zijn aard. Hierin is de deugd gele gen, hierin ook 's menschen vreugde en geluk. Anders dan volgens de slaafsche moraal van het Christendom gelooft Spinoza in de eensgezindheid der men schen door de rede. Dit inzicht, in ver band gebracht met den oorsprong aller dingen, d.i. God, doet den mensch ten slotte alle dingen zien, in het licht der eeuwigheid, Spinoza's leven is met zijn philoso phic vereenzelvigd geweest: de mensch en -de denker waren één. Nadat spr, alsnog gewezen heeft op het onbaat zuchtige en welwillende, de werkzaam heid en bescheidenheid, alsook op het behoedzame, dat de persoon van den wijsgeer kenmerkt, besluit hij zijn rede met een woord van zijn leermeester, wijlen dr. W. Meijer: „Als men mij vraagt, hoe ik het leven beschouw, dan antwoord ik: van boven af en va» de zonzijde. En dit is mij mogelijk ge worden sinds ik heb leeren zien door de brilleglazen, die Spinoza geslepen heeft". Geslaagd te 's-Gravenhage voor het Voorloopig Machinistendiploma de heeren J. Mulder van Rotterdam en J. de Smid van Middelburg, leerlin gen van den Machinistencursus verbon den aan de Ambachtsschool te Mid delburg. Tot onderwijzer aan de Chr. School j te Heeg is benoemd de heer D. Mari- nissen te St. Laurens. Geslaagd voor de P.B.N.A. examens Telefoon 309 is het voordeeligst (p. a. Garage 't Gilde.) De Ondernemer O. TISSING. (Ing. Med.) AUTO-ONGEVAL. Twee inspecteurs en twee inspectri- ces van het onderwijs, die vanuit Leeuwarden waar zij een vergadering op onderwijsgebied hadden bijgewoond per auto op weg waren naar de Zuider- te Arnhem voor adspirant Waterbouw- zeewerken, botsten nabij Francker door kundig Opzichter de heeren P. Groenen- berg en A. de Priester voor Landmeet-1 kunde 1ste gedeelte de heer S. Louwer- se, allen te Koudekerke ('t Zand), voor Wegentechnicus de heer J. P. Roo- j se te Koudekerke. De heer J. P. Wage, hoofd der O, L. school te St. P h i 1 i p s 1 a n d, staat no. 1 op de voordracht voor hoofd eener O. L. school te Tiel. Bevorderd aan de universiteit Te Groningen tot doctor in de tetteren /en wijsbegeerte op proefschrift: Les no els iet la tradition populaire, de heer 7. R. H. de Simidt, geboren te Sas van Gent. EN ROODE KRUIS. De generaals inspecteeren de werkzaamheden. Mooier, Sterker, Billijker! AGENT het springen van een band tegen een boom. Mej. A. K. werd aan het hoofd gewond, terwijl mevr. v. RielSmeenge uit Assen met den schrik vrij kwam. De bestuurder, de heer Houwen, uit Leeuwarden werd aan de borst ge kneusd. De auto werd totaal vernield. De Do X. Naar uit Holyrood, Nieuw-Brunswijk, wordt gemeld, is de vliegboot Do X he dennacht om 7 h 20 A.T, gestart voor de vlucht over den Atlantischen Oce aan. De vliegboot zette koers naar de Azoren. Volgens berichten in de Japansche bladen zal de ontruiming van Sjanghai door de Japansche troepen op 4 Juuni a.s. zijn. geëindigd. Slechts een mijnen- legger met kleine bemanning zal in Sjanghai achterblijven. Koopt toch in den vreemde niet Wat eigen land u net zoo biedt! (Ingez. Med.) Het vorig jaar bezocht 'n 37-ja- rige handelsreiziger, in dienst bij een firma in reclame-artikelen, een steen fabrikant te Brummen en zou hem vol gens opgave 5000 potlooden, bedrukt met den firmanaam van den fabrikant hebben verkocht. De steenfabrikant zeide echter slechts 50 potlooden te gekocht. Het orderbriefje, waarvan de steenfabrikant geen co- pie had, vermeldde 5000 potlooden. Conform den eisch van het O. M. ver oordeelde de rechtbank te Amsterdam den man tot zes maanden gevangenis straf. Middelburg ie klasse? In de „Maasbode" troffen wij gisteren het volgende bericht aan „De intrede van Middelburg als op volger van De Valk in de Zuidelijke le hebben klasse is nog niet geheel zeker." „Onze Helmondsche correspondent bericht ons hieromtrent dat een protest inzake het door Juliana ongerechtigd laten meespelen van keeper Moonen in den wedstrijd JulianaHelmond a 1 s gerechtvaardigd erkend is en dientengevolge wordt op 29 Mei deze Voor de rechtbank te Assen stond wedstrijd overgespeeld en wel te Hel- terecht H. J. te Weerdinge, thans ge mond. Wint Helmond dezen wedstrijd, detineerd, penningmeester van het wa dan promoveert de Helmondsche 2e terschap Weerdinge en het veenschap klasser. Bij gelijk spel moet eventueel Roswinkelerveen, die zich heeft schul- nog een beslissingswedstrijd tegen de dig gemaakt aan verduistering van een Middelburgers gespeeld worden. Deze bedrag van 71.000 ten nadeele van hebben n.l. 8 winstpunten, Helmond mo- het waterschap en veenschap. Het O, menteel 7. De Zeeuwen kunnen dus te M. eischte wegens verduistering 2 jaar vroeg gejuicht en gefeest hebben." gevangenisstraf Gisteren heeft op Walcheren een ge combineerde oefening plaats gehad van het motorcorps Zeeland van den Vrij- willigen Landstorm in samenwerking met de transportcolonnes van het Ne- derlandsche Roode Kruis en de help sters, opgeleid namens die vereeniging. Er waren aanwezig de colonnes van Middelburg, Vlissingen en Terneuzen, Het motorcorps, dat onder de hoofd leiding stond van den commandant, den tweeden luitenant J. C. Persant Snoep, was verdeeld in roode en blauwe troe pen. De eerste hadden volgens het ope ratieplan een landing aan de Walcher- sche kust verricht in de omgeving van Westhove en de blauwe troepen rukten uit Middelburg aan om de rooden zoo mogelijk verder doordringen te belet ten, Hierdoor kwam het gevechtsterrein te liggen in de duinen en de boschran- den van Westhove en Berkenbosch. Het was te begrijpen, dat het Roode Kruis zich dus ook in deze omgeving had opgesteld en het had de hoofdver- ■bandplaats gevestigd in de stallen van Westhove, terwijl achter de veronder stelde eerste linie een drietal hulppos ten bezet werden. De oefeningen werden o.a. bijgewoond door den generaal-majoor P. J. van Mun- nekrede, lid van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, gene raal-majoor dr. J. C, Diehl, inspecteur van den geneeskundigen dienst, den commandant der marine te Vlissingen, het bestuur der afdeeling Middelburg van het Nederl. Roode Kruis, den kring commissaris, den heer H, Dronkers, en verschillende andere belangstellenden. Het verloop van den strijd, waaraan aanvankelijk ook een paar vliegmachi nes zouden deelnemen, die echter voor het dreigende onweer naar veiliger ha ven terugkeerden en waardoor ook het werken met gasmaskers verviel, was van dien aard, dat de blauwe troepen werden teruggedrongen. De quasie schermutselingen hadden natuurlijk vele schijngewonden tot ge volg en spoedig kregen de transportco lonnes veel werk om deze gewonden op te sporen, en op de kaartjes, die zij bij zich hadden, te lezen welke wonden zij hadden om hen dan het eerste ver band aan te leggen en hetzij per bran card, hetzij ondersteund naar de hulp posten te vervoeren. Hier had dan een tweede onderzoek en het leggen van een nieuw verband plaats, waarna verder vervoer naar de hoofdverbandplaats volgden. Ook hier weer een onderzoek, zoo noodig een nieuw verband en dan werden de patiënten lekker onder de wol gestopt. De meeste dezer verbin dingen geschiedde door zachte vrouwen handen en konden de helpsters toonen de lessen met vrucht te hebben gevolgd, zij vormen naast de transportcolonnes zelf een kracht van groote beteekenis, waarvan men alleen mag hopen, dat zij niet te spoedig of zoo mogelijk nimmer, in werkelijkheid mag noodig zijn. Maar de dames kunnen niet alleen verbinden en de zieken verzorgen als zij eenmaal te bed liggen, want zij ontzagen het ook ■- x y JU" AMSTERDAM, 21 Mei. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 22 B 1000-6 101—101. Ned. 17 1000-434 9934—99. Ned. 31 1000-4 93%—95%. Ned 32 500-5 100%—100%. Certificaten-3 |75%75%. Cert. N.W.S.-2% 63%—63. O. Indië 22 doll. 1000-6 86—86%. O. Indië 23 pd.st. 100-6 70%—70. O. Indië 16 1000-5 89%—89%. O. Indië 26 1000-4% 79%— Duitschl. pd.st. 100-7 42 Duitschl. 30 1000-5% 30%— 30%. Engl. W.L. 50-200-5 77% Engl. F.L. 50-200-4 76% Zeeuw. Hyp. B-5 97%97%. Zeeuws. Hyp. B-4% 89% A Amsterd, Bank 80% A Bank Assoc. 24% C Rott. Bank ver. 60%— A Twentsche Bank 80 A Pref. Jurgens A 75%- A De Schelde N.B. 30- A Ver. Papf. v. Gelder 54%54%. C Am. Car Foundry 6%6%. C Am. Smelt Ref. 10%10%. C Farbenind. I.G. 61%'61%. C U. States St. C. 31 C C. Publ. Serv. 11. C North Am. Cy. 2019. A Born. Sum. H.M. 106106%. A Ned. Wol Mij. 1818%. A Singkep Tin M. 5657. A Rotterd. Lloyd 45% A. J. C. Japan Ln, 33 A S. M. Nederland 4848. A Amst. Thee C.M. 13%13%. A Houth. Alberts 2626. C Peruvian C. Pr. 5 A Southern Rlw. 6%6%. C Union Pac. Rr. 43%43. C Int. Nickel Cy. 5%5%, A Koloniale Bank 41%41%. A N.I. Hbk. 1000 52%—52. C Ned. H. M. 1000 57%—59. A Alg. Kunstz. U. 23%24. A v, Berkels Pat. 16%17%. C Calvé-Delft 50%49. A C. Suiker Mpij. 12%12%. A Int. Viscose 5 A Küchenm. I, Acc. 2%2%, A Ned. Ford A.M. 99%—98. A Philips Gem. B. 67%68-67. C Unilever 99%99%-98%. C Anaconda Cop. 10%10%-10%. C Bethlehem St. 14%14%-14%. A A.N.I.E.M.—N.B. 167%—167%. C A. Gas El. Cy. 1%1%, C Cities Serv. Cy. 43%. C Midd. West Ut. A Boeton Mijnb. 10%12. A Kon. Petr. Mpij. 121 120%-122%. C Contin. Oil Cy. 5%5-5%. C Shell Union O.C. 3%3%. A Holl. Amer. Lijn 2% A K.N. Stoomb. Mij. 8%8%, A Ned. Scheepv. U. 4747. A H.V. Amsterdam 136138-36%. A Java Cult. Mij. 9697%. A N.I. Suiker U. 6261%. A Poerworedjo S.O. 6%6. A Deli Batavia 8583. C Deli Mij. 1000 99% A Senembah 105% C Chicago Milw. 1% A Amst. Rubb. C. 29%30. A Deli-Bat. Rubb. 9%9%. A Hessa Rubber 1010. A Serbadjadi S.R. 6%7%. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 20 Mei. 21 Mei. Londen 9.06 9.07% Berlijn 58.82% 58.77% Parijs 9.73% 9.74% Brussel 34.60 34.60 Zwitserland 48.27 48.32% Kopenhagen 49.25 49.50 New-York 2.46% 2.46% De helpsters geven een „gewonde" een „verkoeling". niet soms over vrij grooten afstand de brancards met een gewonde er op, te dragen over duin en door het mulle zand van het bosch. Zoo gezegd, het waren allen gelukkig maar schijn-gewonden en het was te be grijpen, dat het voor deze veelal moei lijk was geheel in hun rol te blijven. Het was bijv. zeker al heel moeilijk om te doen als of men door gas be dwelmd was en zich dan door verpleeg sters met kunstmatige ademhaling te la ten bijbrengen. Dat de ernstige gezichten, die men bij dit werk als het meenens was zou mogen verwachten, wel eens geheel zoek waren, liet zich als men al les medemaakte, zoo makkelijk begrij pen. Maar het werk leed er ten slotte niet noemenswaardig onder en iedere opdracht werd geheel volbracht. Toen de geweren zich niet meer lie ten hooren en de troepen weer op West hove en andere vereenigingspunten te rug kwamen, waren ook de laatste ge wonden binnen gebracht. Daarbij had ook de mooie en zeer goed gedresseer de Roode Kruishond van de brigade te Vlissingen uitstekend zijn werk verricht. Na een laatste inspectie over he't werk ook door genoemde hooge militairen kon ook de verbandplaats worden opgehe ven en verzamelden zich er voor alle dames en heeren van het Roode Kruis. De generaal-majoor van Munnekrede, nam hier het woord om namens het Hoofdbestuur, waaraan spr. zeker rap port over zijn bevindingen bij deze oefening zal uitbrengen, dank te brengen aan allen voor hun toewijding en ijver en dit in de eerste plaats aan de leiden de personen bij dit werk. Spr. wilde niet te veel namen noemen doch schudde de doktoren Scheps en v. d. Bijl, die leiders waren, de hand als bewijs, dat zijn dank vooral hen gold. Spr. deed dit ook den heer Persant Snoep, om te symbolisee- - Rubber -Obl.markt Mijnen Koninkl, Suiker Amerika Schepen MARKT - - Tabak Wettig gedeponeerd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2