Cocktail for you-Cocktail for me Take a Cock Cocktail fo Cocktail altogether TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜ WSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 20 MEI 1932. No. 117. BINNENLAND. FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE. ZEELAND. Zangschool „Hosanna". WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. THOLEN, CIGARETTES-COCKTAIL CIGARETTES- COCKTAIL CIGAKET CARET! COCKTAIL CIGARETTES - COCKTAIL CIGARETTES - COCKTAIL KUNST EN WETENSCHAP. Handel, Nijverheid en Visscherij ONDERWIJS. RECHTZAKEN. UITGAVEN VOOR GODSDIENSTIGE DOELEINDEN. De Vrijdenkers Vereeniging „De Da geraad" te Amsterdam verzond een adres aan den voorzitter der Bezuini gingscommissie (Welter) in Den Haag waarin zij er op wijst, dat op de be grooting van verschillende departemen ten belangrijke bedragen worden uitge trokken ten behoeve van godsdienstige doeleinden, waarop, naar hare meening groote besparing mogelijk is. Voor uitkeering aan kerkgenootschap pen staat voor 1932 uitgetrokken het to tale bedrag van 2.457.083. Deze uit keeringen geschieden ten behoeve van vier godsdienstige genootschappen, we ke h. i. geenerlei aanspraak kunnen ma ken op staatssubsidies. Het zou, aldus adressante, ook zeer belangrijk zijn om een belasting te hef fen op goederen in de doode hand. Het is moeilijk te schatten welke waarde deze hebben; zij kan alleen constatee- ren, dat de waarde dezer onroerende goederen sinds 1874 is toegenomen met een bedrag van 36'7.636.062, zoodat zij het geheele bedrag van de goederen in de doode hand gerust op 500 millioen meent te mogen stellen. En belasting heffing op deze goederen zou ten mim ste aan grond- en vermogens- en in- komsten belastingen 4 millioen in brengen. Op de begrooting voor onderwijs be dragen de subsidies voor het Bizondere Onderwijs te zamen 65.672,619.; dit onderwijs is voor 90 pet. christelijk om derwijs en het staat, volgens adressan te, vast, dat ten minste 20 pet. daarvan voor het onderwijs in den godsdienst besteed wordt, wat neerkomt op onge veer 10 millioen per jaar. Men weet verder, dat van de uitga ven voor het lager onderwijs ongeveer 10 millioen subsidies ten goede ko men aan kloosters en religieuse instel lingen, die dus dit bedrag zuiver als ex tra toelage kunnen beschouwen. Dit be drag is indertijd door minister Waszink in overleg met het R. K, Onderwijsbu reau in Den Haag aldus vastgesteld. Op de begrooting van Onderwijs wor den voorts nog subsidies uitgetrokken voor de opleiding van godsdienstleera ren tot een gezamenlijk bedrag van 167.146. Verder nog subsidies voor bizondere universiteiten, handelsscholen enz 213.047 en dan nog subsidies voor res tauratie en bouw van historische ge- denkteekenen,waaronder, volgens adres sante, in de praktijk bijna uitsluitenc kerken en torens verstaan worden, tot een bedrag van 696.000. Behalve deze gelden is op de begroo ting van Justitie nog uitgetrokken voor godsdienstleeraren in gevangenissen etc. 66.257 en verder op de begrooting van Binnenlandsche Zaken, voor godsdien stige verzorging van krankzinnigen, j 3.550, op die van Defensie voor vloot- predikanten, legerpredikanten enz, een bedrag van 151.982, Uit het vorenstaande trekt adressante de gevolgtrekking, dat de geheele be sparing zou kunnen bedragen een som van J 23.756.065, te vermeerderen met de derving van de inkomsten van de goederen uit de doode hand, te schat ten op 4 millioen per jaar. terwijl jaar lijks aan successierechten gederfd wordt zeker pl.rn. 750.000. In totaal zou men dus kunnen bespraren circa 28% mil lioen, allicht 30 millioen. Al de bovenstaande zeer groote be dragen dienen uitsluitend tot bevorde ring en instandhouding van godsdiensti ge belangen, terwijl deze toch, naar de meening van adressante, als een per soonlijke aangelegenheid, waarmee de staat niets te maken moest hebben, be schouwd behooren te worden. 68. Hij vroeg me wie zij was, meende, dat zij een slim klein ding was, totdat ik hem zei, wat ze mij toescheen, toen hield hij zijn mond. Net als alle mannen. Hij had oog voor figuren. Clinton keek den ander peinzend aan en streek over zijn kin. Welken kant keek hij uit toen hij neergeschoten werd? vroeg hij kalm. Dat moet U mij vragen! antwoord de de chauffeur. Ik heb geen oogen ach ter in mijn hoofd. Hij zat een poosje daar op het benzinevat, toen stond hij op en leunde tegen den muur en scheen een oog te houden op den geheelen vervloek ten boel. Clinton wees op het dunne stukje staal dat in het haar van den doode te zien was. Je gebruikt natuurlijk niet zulk soort gereedschap? vroeg hij met gedempte stem. De chauffeur boog zich voorover en bekeek met afkeer het korte eindje ge polijst staal Toen hij opstond, was zijn gezicht bleeker dan ooit. Ik gebruik een massa gereedschap pen, die er zoo uitzien, zei hij uitdagend maar dat daar is niet van mij. -Clinton knikte met het hoofd en keek Zij voegt daar nog aan toe, dat het van algemeene bekendheid is, dat het aantal inwoners van Nederland, dat voor kerk en godsdienst onverschillig is en waarvan velen bij de volkstelling offi cieel opgeven.dat zij niet beschouwd wenschen te worden als tot eenig kerk genootschap te behooren, steeds groei ende is en dat een groeiend percentage van de Nederlandsche bevolking geen belang heeft of dit niet wenscht te heb ben bij de subsidies en uitkeeringen door den staat aan kerkelijke instellingen Adressante is derhalve van mecning. dat het volstrekt niet op den weg van de regeering ligt om dergelijke subsi dies te verleenen. MIDDELBURG. Zooals wij reeds verleden week in een grooter bericht mededeelden, zal het Middelburgsch Muziekkorps Zondag a.s. zijn eerste Abdijuitvoering geven en wel van 12 tot 1 uur. Gaarne wekken wij ook hen, die geen trouwe bezoekers dezer zoo mooie uit voeringen op een bezoek aan de Abdij te brengen, waar bij goed weer het ver blijf alleen reeds een genot is. Te gelijk met den Zomertijd treden a.s. Zondag de nieuwe dienstregelingen van de verschillende middelen van ver voer in werking. Vele vertrekuren zijn onveranderd gebleven, maar toch zijn er verschillende wijzigingen aangebracht die het gewenscht maken de spoor boekjes en andere gidsen te raadplegen alvorens op reis te gaan. Zoo zijn er op de spoorlijn VlissingenRoosendaa' zoowel motor- als spoortreinen, die in vertrek en aankomst wijziging van en kele minuten ondergingen en kwam er op Zondag een nieuwe boemeltrein Vlis singenRoosendaal bij vertrekkende uit Vlissingen te 9.33, Middelburg 9.43 Goes 10 uur, enz. De motortrein, die tot nu toe iederen avond te 22.30 van Mid delburg naar Goes reed, rijdt in het ver volg alleen Zaterdag en Zondag. Deze week kan de rubriek „Waar is werk?" door gebrek aan aanvragen niet verschijnen. „Hosanna" als eerste der rij van jaar- lijksche zangschooluitvoeringen in de concertzaal. Als gewoonlijk: veel lust en ijver aan gene, veel belangstelling en waardeering aan deze zijde. Een ruime sorteering liedjes, opgewekte en ern stige, aardige en melodieuse; veel nieu we ook. En veel solisten en solistjes evenzoovele goede, soms beste resulta ten van een jaar zanglessen. Die héé jonge vooral; voor wie plankenkoorts een onbekend woord, een nog onbeken der begrip schijnt. Wat goede, zuivere stemmetjes en stemmen, wat een muzi- kaal-voelen bij enkele, toekomstige in derdaad krachten voor de zangvereeni- ging. Noemen we den executant van Som- mers Kiekeboe! Dat werd een succes Voor het overige zongen de jongens en meisjes: „jongere en oudere (of beter héél jonge en jonge) als steeds klasge- wijs, steeds dus moeilijker. Twee van den directeur, den heer Jan Kuiler (Mijn hartje is een klokje; vroolijk liedje; hee aardig, dit laatste vooral; de hoogste klas een kerstliedje). Tot het zeer moei lijke Najaar van Ph. Loots. Beide hoog ste na de pauze Zweers' steeds zoo frisch „Van een Zeeuwschen jongen". En allen: de mooie cantate van Pe ter Benoit: De wereld in. Heel goede samenzang was hier bereikt in dit véél eischend werk (slotkoor!) De heer Jan Kuiler, die alle nummers met oprecht leed naar wijlen zijn onder geschikte. i Hij was een goede kerel, zei hij langzaam en er zal heel wat voor den moord betaald worden. Er heerschte een kort oogenblik stilte gedurende hetwelk Clinton, sir Peter en de chauffeur ernstig naar het lijk keken, toen kwam dr. Brenner haastig door de 'aan aanloopen, gevolgd door den agent in burgerkleeding. De dokter schrikte toen hij de breinaald zag. Moord? riep hij. Het ziet er wel naar uit, zei Clin ton kortaf. Ik heb om den ziekenwagen ge stuurd, zei de agent in politiek zacht jes, met zijn oogen ongeloovig op het ijk gericht. Goed, antwoordde Clinton. Je moest er maar mee naar het bureau éaaib De dood trad onmiddellijk in, zei de dokter opstaande. Hoe is het gebeurd. Dat zal ik U eenigen tijd later ver tellen, dokter, beloofde Clinton grimmig. En 't is waar ook U heeft ook van och tend een wond van den butler verbon den, nietwaar? i Ja. Een vrij-leelijke meswond onder den arm, antwoordde de dokter, Ik be greep van hem, dat de Chineesche be diende hem bij ongeluk stak. U kan de wond niet verkeerd voor een kogelwond hebben aangezien vroeg Clinton hoopvol. De dunne lippen van dr. Brenner krul leidde en begeleidde, kreeg een fraaie bloemenhulde en oogstte een dankbaar applaus voor deze bewijzen van lang en toegewijd instudeeren. O. EN W. SOUBURG. Gistermiddag is alhier een vergadering gehouden van steuntrekkende werkloozen ter bespre king van de verslechterde steunregeling welke reeds deze week op hen van toe passing is verklaard. Algemeen was men van gevoelen, dat deze regeling zonder meer niet kan worden aanvaard, in ver band waarmede aan B. en W. een adres is gericht, waarin verzocht wordt bij den minister stappen te doen om de regeling alsnog ongewijzigd van kracht te ver klaren. GOES. Voor de derde maal' in den tijd Van enkele maanden is1 een nieuw bank' gebouw in gebruik genomen. Thans is de beurt aan de Amistelrdainsche Bank die ie»en nieuw gebouw heeft hetrojk- ken op de plaats waar vroeger de zaak' van den heer Mannliardt in de Lange Kerkstraat was gevestigd. Binnenkomiende ziet men achter de loketten (wij wijzen er op, dat er voor de coupons en ellecten aparte loketten zijn wat de cliënten zeker zullen apipreciee ren) een flink en ruim van daglicht voorziene kamer voor het personeel niet daarachter de directicKam'mer. Ook bevinden zich nog in? het ge bouw twee spreekkamertjes. De bovengrondsche kluisinrichtin-g vol doet geheel aan alle eischen Van bevei liging tegen inbraak en brand. Er staan niet minder dan drie knipkamertjeis: ten dienste der cliënten. Ook is er een gele genheid voor bewaring1 (tijdens tijdelijke afwezigheid) van waardevolle voorwer pen. De M'iusinrichtiog is vaneen' nood deur, uit'komlend in de directiekamer, voorzien. Nieuw voor Goes is dé alarnrfcnrich- ting. Bij inbraak kunnen dl© alarmin richtingen in werking woi'den gebracht loeit de sirene en vallen de grendels Van de deuren, zoodat de verdachte als een muis in den val zit. ST. ANNALAND. J.l. Woensdagna middag geraakte de handelsreiziger M uit Bergen op Zoom in den Dorpsweg, het stuur kwijt over zijn motorfiets waar door hij kwam te vallen en een poos be wusteloos op den weg bleef liggen. Bij geneeskundig onderzoek bleek dat een been gebroken was. Verder had hij een hoofdwonde. Per auto werd hij huis waarts gebracht. ST. ANNALAND. J.l. Woensdag 18 dezer werd alhier de gewone algemeene jaarvergadering van ingelanden van den Polder Moggershil gehouden. Behandeld en vastgesteld werd de re kening dienst 1931-'32, in ontvang op 2213 en in uitgaaf op 1987. Even zoo de begrooting over 1932-'33, in ont vang en in uitgaaf op een gelijke som van 2.212. Het Dijkgeschot werd be paald op 46 per ha gelijk aan dat van 't vorig jaar. Aan de beurt van aftreding was de gezworene W. van Putte. Door het be reiken van den 70-jarigen leeftijd was deze niet meer benoembaar en werd nu met a. s. als zoodanig gekozen de heer Jacs, van Putte. Tot vertegenwoordiger van den Dijkraad van de Calamiteuze polders Oud Kempenshofstede Moggers hil werd herbenoemd de heer W. van Putte. Verder werd de door den Ontvanger- Griffier te stellen zekerheid gebracht van 111 op 425, den zich even om, Zelfs U zou gezien hebben dat het een wond door een mes was, antwoord de hij. Volgens mij was Spencer zeer gelukkig dat het mes daar trof, voegde hij er bij. Behalve een. beetje stijfheid is het niet waarschijnlijk dat hij eenig stoffelijk ongemak er door zal hebben. Vfaar deze arme kerel ik kan me niet voorstellen hoe hij neergeslagen werd. Er moet heel wat kracht achter het projectiel gezeten hebben. Ja, antwoordde Clinton, en er zal ïeel wat kracht komen achter den man, die het afzond. Vlak achter hem. En dat zal de politiemacht zijn, Geloof me maar! Toen het lijk van Meadowbank weg gehaald en de dokter vertrokken was, Heef Clinton zoo lang stil staan, leu nend tegen den garagedeur en het huis met half gesloten oogen aanziend, dat sir Peter iets van sympathie voor hem voelde en hem eindelijk zacht op den schouder klopte, Een droevige zaak, ICIinton, zei sir Peter plechtig. Er moet nauwkeurig onderzocht worden. Dat zal gebeuren, beloofde Clin ton grimmig. En ik zal het onderzoek eiden. Hij keerde zich tot den chauf- ëur. Gaat die auto van je? vroeg hij opeens. Ja, anwoordde de chauffeur on zeker. Goed, Breng ze op gang, Weet je Douglass Street Ponsonby? ?N<-- i T-- n j t (Ingez. Med1.) Oude begraafplaats blootgelegd. Op de Hooge Woeste onder E p e is bij een heideontginning een begraafplaats van de oudste bewoners d^r Veluwe bloot gelegd, In verscheidene r'onde graf heuveltjes werden gedeelten van ge raamten, waarbij verscheidene steenen gebruiksvoorwerpen aangetroffen, o.a. kannen, steenen bijl en steenen speld, De N.V. Amstelbank. Donderdag werd de, aan de N.V. Am stelbank verleende surséance van beta ling op haar verzoek door de Amster- damsche rechtbank opgeheven. Op grond van de bepalingen van de buitenrech- terlijke overeenkomst, wordt de Am stelbank thans door de gezamenlijke cre diteuren gecontroleerd. Voor dit doel werd reeds meer dan 99 pet. der aan deden van de Amstelbank in handen gesteld van een trustee. De Officier van Justitie, mr. Bosch, had 'n gevangenisstraf van vier en een half jaar tegen hem geëischt. De kantonrechter te Utrecht heeft een directeur van een stoomzuivelfa- briek wegens den vervuilden staat zijner inrichting, veroordeeld tot een geldboe te van 400 of 40 dagen hechtenis. De rechtbank te Amsterdam sprak den kapper J. M. N, di T., die terecht had gestaan verdacht van meineed, vrij. Eh.ja, Goed. Je moet een briefje bren gen aan mevrouw Clinton. Zij is daar op bezoek. Terwijl de chauffeur zich klaar maakte en de auto op gang bracht, schreef Clinton haastig op een blad van zijn notitieboekje een paar regels, die zijn vrouw meldden, dat Meadowbank dood was en nog een paar, om haar te vragen dadelijk naar Meadowbank's vrouw te gaan en bij haar te blijven in dit uur van droefheid. Toen dit gedaan was, scheutde hij iet blad uit, vouwde het en gaf het aan den wachtenden chauffeur. i Het adres staat er op, zei hij. Ga nu. En zwijg over deze zaak. De chauffeur en de auto gingen en toen zij verdwenen waren wendde Clin ton zich tot sir Peter, die zwijgend wachtte. Zij k.eken elkander een oogenblik aan en het bleek ^duidelijk, dat ieder een hoedanigheid in den an der vond, die hun vijandschap vermin derde. Dit maakt de zaak van gisteren avond nog ingewikkelder, sir Peter, zei de detective bedaard. We hejbben te doen met iets ergers dan een inbre ker die speelkaarten rondstrooit om de zaak een cachet te geven. We heb ben een zeer slim moordenaar in deze zaak en ik zal hem pakken voordat hij het mij doet. We zullen naar bin nen gaan en het bureau opbellen en 'n paar mannen meer krijgen. Met ingang van 15 Mei j.l, is be noemd tot hoofd der bijzondere school te Nederwoud de heer J. de Koning, oud-hoofd te K r a b b e n d ij k e. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het voorloopig machinisten diploma, de heer P. M. Zandé van W emeldinge, leerling van den machinistencursus der ambachtsschool te Middelburg. Geslaagd te Amsterdam voor het accountantsexamen de heer E. J. Flip- se te Amsterdam. In September 1932 zal te 's-Gra venhage worden afgenomen het verge lijkend examen voor surnumerair der registratie en domeinen voor 10 plaat sen. Stcrt. no, 95 bevat nadere gege vens. Inspectie Nijverheidsonderwijs, Bij Kon, besluit van 17 Mei is de ge- biedsindeeling voor de inspecteurs en inspectrices van het nijverheidsonder wijs o.a. als volgt vastgesteld: De inspecteur-generaal wordt belast met het rechtstreeksch toezicht op de middelbare technische scholen, met uit zondering van zoodanige scholen in de provinciën Gelderland, Limburg, Noord brabant en Zeeland, De inspecteur ir. L. Th. H. Hesselfelt wordt belast met het toezicht op het Hij ging voor naar de achterdeur van het huis. Ik hoop, dat die chauffeur van U probeert weg te komen, zei hij over zijn schouder. Ik heb hem de kans ge geven. Oh, Beamish is volkomen onscha delijk, dat verzeker ik U, antwoordde sir Peter, toen hij den detective in de keuken volgde. Nu, hij ziet er niet naar uit, zei Clinton. Lee Wang keek op van zijn werk, toen de beiden door de keuken liepen en zijn gelaat was van angst vertrok ken, terwijl het aardewerk in zijn hand rammelde, toen hij twee borden op een plank boven zijn hoofd zette. Hij kroop weg toen de detective hem naderde, en schuilde angstig in een hoek. Clinton zag hem koel aan en zijne lippen krulden zich minachtend. Het was duidelijk dat de moed van den Chinees ernstig geleden had door de emotievolle voorvallen van den morgen, Ik niet weet! Ik niet weet! Houd je mond! beval Clinton hard op. Niemand zal jou dooden! In niet weet! Ik niet weet! Ik zal je niet weten als je je mond niet houdt! dreigde Clinton, dichter bij komend. Waar is Nina? (Word) vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5