ONDERWIJS. Schoonheidsontwaken. RECHTZAKEN. LAATSTE BERICHTEN. SPORT. LEGER EN VLOOT. BUITENLAND. Algemeen Overzicht, BURGERLIJKE STAND. MARKTBERICHTEN. KORTGENE. Benoemd tot gecommitteerde bij de eindexamens der Zeeevaartscholen o.a. de heer K. JaSperse te 's-Gravenhage, oud-leeraar van de Zeevaartschool te Vlissingen. Tot directeur van de R.-K. Midi detbare Handelsdagschool te Hulst is, behoudens goedkeuring van den Minister ran O., ;K. en W|. 'benoemd' de heer dr. J. f. Gielen, leeraar in Nederlandsche taal eö handelscorrespondentie en geschie denis aan die school'. Examen art. 12 H. O.-wet. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot lid en voorzitter van de commissie aan wel ke in 1932 het afnemen van het examen bedoeld in art. 12 der Hooger Onder wijswet wordt opgedragen: dr. E. H. Ren- kema, 's-Gravenhage; en tot lid o.a. dr. W. F. Stutterheim, alhier. Literair-economische afd. (A-aid.) H. B. S., enz. Bij beschikking van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen is bepaald: dat eene literair-economische afdeeling (A-afdeeling) is verbonden aan de Hoo- gere Burger Rijks scholen te Goes, te Middelburg, te Oostburg; te Vlissingen; en te Zierikzee. dat o.a. de navolgende school eene zelfstandige literair-economische H.B.S. (H.B.S. A) vormt: de bijzondere H.B.S. A met 5-jarige cur sus te Middelburg. Zooals de milde Stralen der voorjaarszon een bloesem van schoonheid aan boom en struik tooveren, wekt het dagelijksch gebruik van ,,Zij"-Crême een nieuwe lente in Uw huid. In prijzen van 203045 en 75 cent. (Ing. Med.) De moord op den heer Eschauzier. Het gerechtshof te Den Haag heeft gisteren behandeld de zaak tegen, den 32-jarigen J. A. J. H. K. <en den 22-> jarigen J. G. iWi. P. die op 20 Febi* waren veroordeeld door de rechtbank aldaar tot resp .20 en 5 jaar gevangenisstraf we gens moord op den heer Eschauzier en medeplichtigheid daaraan op 9 Mei '31. Na verhoor van enkeje getuigen werd de behandeling geschorst voor een nader onderzoek naar de echtheid van een blaadje papier, dat bij vaststelling der schuld van groote heteekenis wordt ge acht. 2.42 62—64 kg 2.532.55; 64— 66 kg 2.57; eendeieren 2,132.19; kalkoeneieren 5 ct,; ganzeneieren 7, STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen: f 1000: 3045 5248 14743 400: 4604 18212 17220 200. 1863 10632 12808 18031 '200: 1832 7325 9567 10568 12490 12548 12616 15607. TWEEDE KAMER. Het wetsontwerp regelende den in voer van schoeisel wordt aangenomen met 56 tegen 23 stemmen, dat betreffen de tricotgoederen met 55 tegen 24 stem men, dat betreffende wollen-, en half- wollenstoffen met 50 tegen 29 stemmen. Het wetsontwerp betreffende den in voer van bovenkleeding wordt aangeno men met 49 tegen 21 stemmen. DRINGENDE STEUN VOOR DE MELKVEEHOUDERIJ. He Kon. Ned. Landbo'uwcomité heeft een telegram aan den minister van Eco nomische Zaken en Arbeid gezonden waarin dringend verzocht wordt, in ver band met den meer dan treurigen toe stand der melkveehouderij in afwach ting van het tot stand komen van de wet tot steun aan de melkveehouderij, nu reeds voorloopig maatregelen tot steun o.m. door ontlasting van de bo termarkt wel te willen nemen. DE AARDBEVING OP N.-O.-CELEBES Volgens raming zijn in de Minahassa ruim 600 woningen geheel en een 400- tal gedeeltelijk verwoest. De schade aan huizen en huisraad bedraagt in totaal ongeveer 200.000, scholen, kerkgebou wen en openbare werken niet inbegre pen. De telefonische verbinding is ner gens verbroken. Donderdagmorgen ontstond brand in de boerderij van den landbouwer H. M., gelegen onder M a a s w i e 1. Het vuur sloeg weldra over de schuur en stallen. De drie gebouwen brandden tot den grond toe af. De inboedel ging ver loren. De bijzetting van het stoffelijk overschot ran den vermoorden Japan- schen premier Inukai heeft plaats ge had onder buitengewone belangstelling der bevolking. De keizer en de keizerin hadden zich doen vertegenwoordigen, Voorts waren aanwezig de partijleiders, de hoogwaardigheidsbekleders en de leden van het corps diplomatique. Middelburg, 19 Mei. Op de veiling waren 52.000 eieren aangevoerd. De no teering was: kipeieren 52—54 kg f 1.88' 54-56 kg 1.95—1,98; 56—58 kg 2-°6—2.07; 58-60 kg 2.132.19; ïfo f 2-23~2.24; 62—64 kg 2.382.41; 64—66 kg 2,38; 66—68 kg 2.54; bruine 60—62 kg 2.40 Zaterdag j.t. hield de Postduiven - vereeniging Zeelandia alhier, haar eer ste wedvlucht 'in het seizoen met oude duiven van uit Mouscrom "(België). Afstand 90 kin. De duiven werden in vrijheid gesteld out 12 u. 30 m. met N. 'W, wind De eerste prijswinnende duif bereik te haar bok omj I u. 45 nif 2 sietc. Laatste prijswinnende omi 2 u. 2 ml. '32 sec., De prijzen werden behaald als' volgt: le pr. W. Witte, 2e, 11e, 18e_ en 20e pr. :W. Adriaansen, 3e, 14e en 15e pr. J. de Buck, 4e pr. E. Polvliet, 5e, 8e, 10e en 17e pr. J. de Brtee,6e en 22e pr. D. M. Klaassen, 7e pr, J. Léfèvre, 9e en 21e pr. P. J. Marcus, 12e pr. J. J. Snoep, 13e, 16e en 19e pr. R, Dirven, 23e pr. P. de Vos. t Schaken. Zooals uit een advertentie in dit num mer blijkt speelt mr. Oskam Zaterdag avond in de Eendracht een consultatie partij tegen de heeren J. M. Mullié en H. Strooband alhier. Het eerste klasseschap van Middelburg onzeker? Gisterenmiddag ging als een loopend vuurtje de mare door onze stad, dat de voetbalvereeniging Middelburg zich te vroeg zou hebben verheugd in het bezit van het eerste klasseschap. Wat toch was het geval? Na iederen wedstrijd gespeeld voor den K. N. V. B, moeten de vereenigingen staten inzen den met de namen der spelers en dit binnen twee maal 24 uur. Dit is natuur lijk ook geschied na den wedstrijd Ju lianaHelmond op Zondag 8 Mei. Hel mond heeft toen gebruik gemaakt van zijn recht om controle te verzoeken, daar zij in de meening verkeerde, dat de doelverdediger van Juliana reglemen tair niet gerechtigd was voor die club uit te komen. Van dit aangevraagde on derzoek heeft men de andere betrokken vereenigingen onkundig gelaten en het was dus te begrijpen, dat ieder meende dat na den uitslag der Maandag gespeel de wedstrijden Middelburg eerste klas- ser was. Hier schuilt o.i. juist de groote, onvergeeflijke, fout bij 't Bondsbestuur. Middelburg zou zich niet te vroeg heb ben verheugd, de feestcommissie geen serenades hebben georganiseerd, als men geweten had, dat er nog een on derzoek noodig was en de kans bestond op nog een wedstrijd HelmondJuli ana, Als Helmond daarbij won, kreeg het totaal 9 punten en was dan dus eer ste klasse, in plaats van Middelburg, dat 8 punten heeft. Speelde Helmond ge lijk, dan zou er een beslissingswedstrijd MiddelburgHelmond moeten plaats hebben, alleen een overwinning van Ju liana zou Middelburg zonder meer eer ste klasser doen blijven. Het was te begrijpen, dat bestuur, spelers, leden en supporters van Mid delburg zeer teleurgesteld waren door dit hun van officieele Zijde gedane be richt, waarbij tegen het verder maken van plannen voor feestvieren werd ge waarschuwd. Men heeft het er dan ook niet bij ge laten en hedenmorgen zijn enkele be stuursleden van Middelburg met den trainer naar Den Haag getrokken voor een onderhoud met het Bondsbestuur. Oefeningen op Walcheren. Op 20 Mei a.s. zal een groote oefening op Domburg gehouden worden door het Roode Kruis en Landstorm Korps Mo tordienst met medewerking van vlieg tuigen. De stallen van het Kasteel Westhove worden ingericht tot hoofdverbandplaats De auto colonne marcheert over den Noordweg en Seisweg naar het oefen' terrein. De ontwapeningsconferentie. De werkzaamheden ter ontwapenings conferentie te Genève zijn in vollen om vang hervat. D. w. z. de commissies ver gaderen, Betoogen, beraadslagen, en weer betoogen en beraadslagen nog al tijd over de aanvalswapenen. En al deze besprekingen hebben tot dusver weinig resultaat gehad, daar aan Fransche zijde juist de zware aanvals wapenen als verdedigingsmiddelen wor den voorgesteld, waardoor geen over eenstemming kan worden bereikt over het Engelsch-Amerikaansche voorstel tot een algemeen verbod dier aanvalswape nen. De nieuw ingestelde commissie voor de gas- en chemische wapens is thans ook bijeen. Ofschoon alle regeeringen zich op de ontwapeningsconferentie voor de af schaffing van de gas- en chemische wa pens hebben uitgesproken, zijn ook hier omtrent nog moeilijkheden ontstaan, daar men het er al weer niet over eens kan worden, welke gas- en chemische wapens als aanvalswapens te beschou wen zijn. Zoo zit er al heel weinig voortgang in. Integendeel. Geen verwondering baart dan ook het bericht, dat de Fransche delegatie ter ontwapeningsconferentie zal trachten deze opnieuw te verdagen, of ten minste de werkzaamheden der commissies te rekken tot 5 Juni, daar naar alle waarschijnlijkheid eerst dan de nieuwe Fransche regeering zal zijn sa mengesteld. En nog minder baart 't verwondering, dat Lord Cecil voor volkenbondsjour nalisten zijn leedwezen heeft uitgespro ken over het verloop der besprekingen in de technische commissies der ontwa- penings-conferentie, waar verschillende deskundigen het aangedurfd hebben te betoogen, dat slagschepen, zwaar artil lerie-geschut en militaire vliegtuigen niet als aanvalswapenen te beschouwen zijd. Lord Cecil deed een krachtig beroep op de openbare meening, om erop aan te dringen, dat de algemeene commissie der ontwapeningsconferentie de fouten der technische commissies zal herstellen en bet standpunt zal innemen, dat die wa pens als aanvalswapens moeten be schouwd worden, welker bezit aan een staat die een ander land wil overvallen, de uitvoering van dit politieke aanvals plan zou vergemakkelijken. Wanneer men de kwestie van dit standpunt bekijkt, dan geeft het vredes verdrag van Versailles een duidelijk ant woord op de vraag, welke deze wapens zijn. Alle oorlogschepen boven de 10.000 ton, alle onderzeebooten, alle tanks, al le kanonen met een kaliber van meer dan 105 m.M. en alle militaire vliegtui gen moeten als zoodanig beschouwd worden. Russisch voorstel. De Russische regeering heeft bij de ontwapeningsconferentie een voorstel ingediend, dat de regeeringen zich zul len verplichten, de conferentie in te lichten over de in de bewapeningsin dustrie in de verschillende landen be legde particuliere kapitalen, opdat een werkelijke vermindering van deze kapi talen kan worden bereikt. De ramp van de „Georges Philippar". Naar uit Aden wordt gemeld, zouden bij den brand van de „Georges Philip par" plm. 70 passagiers om het leven zijn gekomen. Tot de vermisten behoort de bekende Fransche schrijver en journa list Albert Londres, zoomede de pro cureur-generaal van Hanei, die zich naar Frankrijk begaf om daar zijn verlof door te brengen. Het rapport van den kapitein van het schip, waarin de oorzaak en de nadere bijzonderheden van de ramp worden ver meld, is nog steeds niet te Marseille ont yangen. De moord op Baby Lindbergh, Al wat thans bekend wordt is een en al onverkwikkelijkheid. Een warnet van leugens en bedrog. Wat ook haast niet anders kan, nu wel vast schijnt te staan, dat Lindbergh's baby spoedig na de ont voering was overleden. Frank Parzyck die aan de politie ver klaard had, dat hij één van de ontvoer ders van Lindbergh's kind was en die uitvoerige mededeelingen over den dooc van het kind had gedaan, heeft nu be kend, dat al zijn mededeelingen gelogen waren. De reeder Curtis is gearresteerd. Hij is overgebracht naar de gevangenis van Flemington ih New Yersey, aangezien hij niet in staat is een cautie te storten van 10.000 dollar. Hij wordt ervan be schuldigd de politieautoriteiten gehin derd en misleid te hebben bij het achter volgen van misdadigers. De straf hier voor is 3 jaar gevangenisstraf en 1000 dollar boete. Naar de politie mededeelt is thans ge bleken, dat de deken Peacock er inder tijd bij Lindbergh op heeft aangedron gen een losprijs van 25000 dollar, dat door de ontvoerders was geeischt, ter beschikking te stellen. Peacock schijnt overtuigd te zijn geweest, dat Curtis in derdaad contact had gekregen met de ontvoerders. Aangezien Peacock echter geen positieve bewijzen had, wees Lind bergh zijn voorstel van de hand. De president van politie in Mexico heeft een belooning van 1000 pesos uit geloofd voor den politieagent die den vermoedelijken ontvoerder van het kinc van Lindbergh Harry Fleischer ar resteert. Fleischer is het laatst de vorige week Donderdagavond gezien. Hij gaf zich uit voor mijningenieur. De politie is zwaar gewapend daar Fleischer be kend staat als een scherpschutter. De reeder Curtis heeft zijn bekente nis uitgebreid en verklaarde, dat deken Peacock hem steeds verder in het be drog heeft verstrikt. Zonder Peacock zou hij het bedrog reeds lang hebben opge geven. BELGIE De haven van Zeebrugge, In de Bel gische bladen verscheen dezer dagen een bericht, volgens hetwelk de sche pen van den wekelijkschen dienst van den Nordeutschen Lloyd tusschen de Canarische eilanden en Hamburg met ingang van 15 Juni, inplaats van Rot terdam Zeebrugge zouden aandoen. Bo ven het bericht prijkte dan ook het kopje: „Zeebrugge als concurrent van Rotterdam", Dit bericht nu blijkt on juist, aldus de Maasbode, althans voor zoover het Rotterdam betreft. De sche pen van dezen dienst deden tot nu toe niet Rotterdam, maar Antwerpen aan. Vlet deze rectificatie zou, als de ver dere inhoud juist is, het kopje hebben moeten luiden: „Zeebrugge als concur rent van Antwerpen". - Donderdagmorgen heeft de koning den afgetreden premier Renkin ont vangen. Na een gesprek van een uur verklaarde Renkin dat hij opdracht ïeeft ontvangen een nieuw kabinet te vormen, ENGELAND. Mac Donald is gister uit Londen naar Lossiemouth vertrokken, en keert 13 Juni naar Londen terug. POLEN Dynamietpatroon ontploft. Dinsdag ïebben herders in de nabijheid van een spoorwegbrug een vrij grooté dynamiet patroon gevonden, die explodeerde toen zij hem wegdroegen. Vier jonge mannen van 18 tot 22 jaar werden op slag gedood, een vijfde herder werd zwaar gewond. De politie meent dat hier een spoorwegaanslag voorbereid zou zijn. OOSTENRIJK. De concentratieregeering. De vor ming van een concentratieregeering van alle burgerlijke partijen onder leiding van dr. Dollfuss is mislukt. De fractieleiders van het nationale economische blok heeft medegedeeld, niet in staat te zijn deel te nemen aan de regeeringsvorming aangezien het in uitzicht gestelde re- geeringsprogram geen enkele maatregel bevat, welke noodzakelijk is met het oog op den moeilijken economischen toestand des lands. SPANJE. Te Moeon in de provincie Sevilla heeft de politie 200 bommen in beslag genomen, die bestemd waren om te wor den gebruikt bij een voor de e.v. dagen vastgestelde opstandige beweging der syndicalisten. Er hebben vele arrestaties plaats gehad. De syndicalistische vak- vereenigingsgebouwen zijn gesloten. Ook te Orihuela kwam het tot ern stige botsingen. Landarbeiders verwoest ten ongeveer 500 pompen. De materieele schade bedraagt meer dan 2 millioen pese ia. Er is politieversterking gevraagd. VER. STATEN Het deficit. Het departement van financiën deelt mede, dat het deficit per 16 Mei bedroeg 2.508.700.476 dollar Verwacht wordt dat het deficit geduren de de zes weken welke nog moeten ver- loopen voordat het financieele jaar ten einde is, zal stijgen tot 3 milliard dollar. De stijgende uitgaven en de vermin dering der ontvangsten zijn oorzaak van dit grootste tekort in vredestijd in de Amerikaansche geschiedenis. De Do X. De Duitsche vliegboot Do X is van Long Island naar St. Johns op New Foundland vertrokken. De equipage bestaat uit 13 man, alsmede de aviatrice Strassmann. Zij zal als hulp pilote en hulp-administratrice dienst doen. Zij zal als eerste Europeesche vrouw over den Atlantischen Oceaan vliegen. Geen bier. De Amerikaansche Se naat heeft het voorstel verworpen, vol gens welke de productie en verkoop van bier met 2% pet. alcohol zou worden toe gestaan. CANADA Groote bcschbrand. In de districten Masse en Quinet heeft een geweldige boschbrand verscheidene dorpen en ne derzettingen verwoest. Te Valain op 55 km ten N. van Quebec zijn 40 huizen door het vuur vernield J500 gezinnen zijn dakloos 600 ptersonen ("bogen het vuur tegen te houden. De regeering te Quebec overweegt de te nemen hulp maatregelen. ARGENTIë. Verminderingen op leger en vloot. In verband met de verminderingen die het congres heeft voorgesteld op de be grootingen voor leger en vloot, hebben de ministers de volgende maatregelen getroffen. Eenige bataljons zullen worden opge heven. Er zal een beperking worden aangebracht op het aantal leerlingen dat zal worden toegelaten tot de cadetten scholen voor leger en vloot; 3000 recru- ten van het leger en 2500 van de vloot zullen met verlof worden gezonden. CHINA Uit Peiping wordt gemeld dat vol gens Chineesche bladen het garnizoen van Chang Choeng in opstand is geko men, welke opstand door de Japansche troepen is onderdrukt. 53 soldaten zijn terechtgesteld. JAPAN De kabinetscrisis. De legerraad van Japan heeft den leider van de Seryukai partij Suruki de ultxme eischen voorge legd, waarop hij wenscht toe te 6tem men in de vorming van een nieuw ka binet. Het leger eischt in de eerste plaats de opneming in de regeering van die mannen, die een garantie bieden voor de ten uitvoerlegging van een nationale politiek. Naar verluidt hebben de vertegen woordigers van het leger zich tegelij- certijd bereid verklaard onwettige be wegingen in het leger te onderdrukken. CHILI. Uit Santiago de Chili wordt ge meld, dat een deel van de nieuwe Trans- ndische tunnel bij Longuemay in de provincie Cortin is ingestort, 52 arbei ders werden bedolven. Zij konden slechts als lijken worden geborgen. BRITSCH-INDIE Nieuwe ongeregeldheden. Na een torte onderbreking zijn Woensdagmid dag opnieuw ongeregeldheden uitgebro- ten, die zich uitbreidden tot het indu striegebied bij Bombay. Alle katoen spinnerijen moesten worden gesloten, n totaal zijn thans 111 personen ge dood en 1050 gewond. Middelburg. Van 13—18 Mei 1932. Bevallen: S, de Waard-Pleijte d.; L. Riemens-Cevaal z,; J? van Roon-Noote- joom z.; L. C. Barentsen-Brandes z. Overleden: G. Will 54 j. ongeh. d.; 3. Mulder 55 j. geh. met J. Schrier; H. L de Koning 4)4 maand z. Ondertrouwd: A. Poortvliet 24 j. en C. C. M. La Brujeere 24 j.; P. J. Moens 24 j. en J. A. Moens 23 j Getrouwd: J. Tissink 31 j. en C. J, 'attenier 22 j.; J. J. de Kok 28 j. en H, Bosma 28 j. M i d d e lib1 u r g, 19 Mei. Boter en eie ren aangevoerd' door Walchersche boe rinnen (officieele prijsnoteering): Boter f0.51. Kipeieren f2.15. Eendeieren f 2.50. "Ganseieren f 7.—. Kalkoeneieren f 5.—. Aangevoerd door handelaren: Boter f0.45. Kipeieren f 2.—. Eendeieren f 2.—. Ganseieren f 7.—. Kalkoeneieren f 5.—. Part. prijs: boter f0.58, kipeieren 3, poelje 2.50, eendeieren 3. Middelburg, 18 Mei. Op de vei ling werden de volgende prijzen 'besteed: Zeeuwsche blauwe aardappelen 56— I.04 per 25 kg; nieuwe aaïöappeïeni 20 23, id. poters 915, id. kriel' 12, tomra- ten 40—1.14, blauwe druiven f2, aard beien 58—1.12, mbskrul 12—14 snijsla II, spinazie 2—10, zuring 3, postelein 5 15 perfect 1.12—1.13, alles per kg; violen 10—12, .madelieven "10, beiden p. '10 stuks; anjelieren 14, latvrus 9 tul pen 17, viooltjes 3P peen 12—19, ram menas 41/2—51/2, raapstelen 21/2, prei 8— 9, selderie 3 radijs1 1/2—2, rabarber 1V2 3, alles per los; potplanten 10—19, dah lia's 3, bloemkool 1—2(3, 'komkommers! 10—17, alles per stuk; kropsla IV2 Sper krop. Vlissingen, 18 Mei. Op de vei ling werden de volgende prijzen besteed: Nieuwe aardappelen 2425, poters 17, spinazie 4—13, postelein 9—18, asper ges 34—41 aïles per kg; k'ipeieren (19, eendeiren 21 per 10 stuks; bloemkool 916, sla 37, komkommers 1313,5 alles per stuk; sjalotten 2,53, radijs 12 prei 710)4, rabarber 1)4 3)4, rammennas 3, seringen 7)4, peen 2122, flieren 11)4, alles per bos; peterselie 712, zuring 1020, per hos: peterselie 7—12, zuring 10—20, per mandje, tulpen 3—11, iris 11—12, mar grieten 9 alles per Los; aardbeien 21/2 per stuik. Goes, 18 Mei Veilingsvereenig Z.-Beveland. Groentenveiling. Aaïidibeien le soort 175, id. 2e 150, id. 3e 43—99, spinazie 5—7, postelein 9—16, witlof' 11, id. 2e 3, aardappelen 1.60—4.80, alles per 100 kg; ibloemlköol extra 15, id. le 8—15, id. 2e soort 5—9, kropsla 6.20—9.10, id. 2e soort 4.40—5, groene komjk'om- 'mers 13—14, witte id. 16, aardbeien/ 1.50, alles per 100 stuks; Moemjemn^ tulpen, 2—3, anjelieren 10, rozen 29; lelietjes der dalen 6, wortelen 4—10, radijs 0.501.50, rabarber 1.503.60 al les per 100 bps. STAATSLOTERIJ. 5e klasse. 2e lijst. Trekking van Woensdag 18 Mei. Prijzen van f 5000: 17848 f 1000: 4944 7916 11181 11225 f 400: 10628 11196 14500 20043 f 200: 608 2255 13331 15293 16224 f 100: 1386 5418 6938 1 2268 1 3605 14006 17426 PRIJZEN VAN f70. 3726 13454 NIETEN. 18734 18774 20377 Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent K. DE VOS,

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 3