¥rnclitwaj|«iis Omnibussen TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 18 MEI 1932. No. 115. DE PINKSTERREIS VAN DE „DEMPO" NAAR KOPENHAGEN. FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE. WESTKAPELLE. ZEELAND. MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND. (Van een specialen correspondent) a/b M. S. Dempo, Noordzee. Donderdag, de eerste avond aan boord van de Dempo, die. ruim 500 vacantie genietende en dus tot vreugde bereide Nederlanders naar Kopenhagen vervoert. Het schip ploegt zich in een flink tem po door de wateren Noordwaarts, aan stuurboord koersende op de flitsende lichten van Holland's kust. Onze drij vende wereld is gehuld in de donkerte van den naderden nacht. Laag in het Westen staat de planeet Venus boven den gezichtseinder, iets hooger Jupiter in de nabijheid van het eerste kwartier van de maan, die een breede baan zil ver-licht sproeit op het niet geheel on bewogen watervlak. Het ruischend geluid van het water vermengt zich met de zoemende brom-tonen van de krach ten, die ons voort bewegen. Dit is de stemming aan den buiten kant van de Dempo; binnen in de weel derige ruimten van zijn groote verblij ven is het anders. Men verdringt zich daar thans in genoeglijken naijver in de eerste klas salon om een zetel te be machtigen. Het is er weldra zoo vol, dat de statietrap naar hooger gelegen dek ken de eere-tribune bij een internatio nalen voetbalwedstrijd gelijkt: dicht aaneengerijd zitten er de passagiers, die in de clubfauteuils geen plaats meer ver mochten te vinden, op de zachte loo- pers. Deze ongewone belangstelling geldt een ongewoon verschijnsel: Kovacs La- jos and his band, spelende voor dit kleurrijke varende auditorium, dat, op feestreis natuurlijk toch reeds in feest stemming, nog meer dan anders den po- pulairen Avro-dirigent waardeert en toe juicht. De klaroenen met de blauwkring vlaggen zetten schallend in en dadelijk daarop volgt Peter Palla's Kovacs- marsch. Ik hoop dat u het hoera, dat volgde aan den wal heeft kunnen beluis teren en dat gij, aan uw luidsprekers gezeten landrotten, terwijl ik dit schreef ook het vervolg van ons scheepsconcert hebt kunnen hooren. Ge zult dan door den aether een zij het slechts flauwe af spiegeling van de scheepsvreugde verno men hebben. Ik ben onderwijl eens bij „Marconi" gaan kijken, In zijn telegraafkantoor met vele dra den, lampen, knoppen, seinsleutels, kop telefonen, formulieren en rapporten zit ook de heer W. Vogt van de Avro, alsof hij er thuis behoort, met een tele foon op te luisteren. In een hoek staat de speciaal voor deze gelegenheid pro visorisch opgestelde teiefoniezender; in normale tijden toch kan men van de Dempo af nog niet met den wal spre ken. De uitzending hokte een beetje, en ik vermoed dus, dat men aan den wal geduld heeft moeten beoefenen. Maar het moet ook wel moeilijk zijn alles ineens te doen passen, om over zóóveel schijven alles zóó uit te mikken, dat in de pauze van een te Amsterdam door Mengelberg gegeven concert juist de muziek van een Nederlandsch mail schip, varende „ergens" op de Noordzee, precies op tijd op uw radio-toestel te recht komt. Hopen we er het beste van. Mocht de muziek minder goed zijn overgeko men, dan is dat wel jammer, maar het zal ons 't genoegen aan de reis niet bederven. De Vrijdag is een kalme dag. Des nachts hebben we de laatste lichten van de Nederlandsche kust achter ons gela ten en we varen nu in volle zee met een vaart van 11% mijl (32 km.) per uur Skagerrak-waarts. De passagiers leven het eenigszins 66. Vraag Nina Perquet, als je 't wilt, Clinton, viel Spencer in de rede. Zij waarschuwde me dat Lee Wang achter mij was. Als zij dat niet gedaan had, weet ik zeker dat Lee Wang me niet gestoken zou hebben. Hij doet me de eer aan jaloersch Van me te zijn en zijn spel met het mes is zijn manier om dit te toonen. Hij bedreigt me steeds, maar hij heeft te veel eerbied voor de wet en mijn hand om iets anders te doen dan dreigen. Gisterenavond, toen ik wat opgewonden was door de bijzondere ge beurtenissen, viel ik Lee Wang wat te hardhandig aan na Nina's waarschuwing en Lee Wang stak natuurlijk zijn han den uit om zich te verdedigen en trof me bij ongeluk. Ik heb meer schuld dan Lee Wang. Clinton's blik werd nog norscher, toen hij zich tot den Chinees wendde, die zijn hoofd schudde en grinnikte. Ongeluk! zei hij spottend. Ja, ja, ratelde Lee Wang. Sir Pe ter zei Spencer nek afsnijden. Ik lachen Ik niet gelooven. Ik Spencer bang ma ken. Hij niet bang te maken is. Hij bedoelt dat sir Peter schertste, onrustige telkens nieuwe perspectieven biedende leven van de nog niet inge schoten bevolking op iedere groote mailboot tijdens de eerste dagen der vaart. Zij ontdekken onder de mede opvarenden bijna vergeten gezichten, oude relaties worden uit de vergetel heid gehaald, bijna gesleten banden van vriendschap met de vlotheid, den zee reiziger eigen, opgelapt en nieuwe aan verwante gemoedsgesteldheden gecon stateerd.... Het blijft een interessante bezigheid de wijze waarop dit, voor slechts enkele dagen in één ruimte toe vallig te samen gegroept, veelhoofdig en ook wel eenigermate heterogeen ge zelschap, op de feestreis reageert, gade te slaan, en zich te verdiepen in de mo gelijkheid, dat deze zelfde gemeenschap thans louter op genoegen, lachende vroo- lijkheid en verdraagzaamheid afgestemd, inplaats van 5 dageneenige maan den bijeen zal blijven.... We zullen de consequenties van deze fantasie hier maar niet trekken, en ons aan de werkelijkheid houden. De passagiers doen zooals gezegd aan verkennen, en ze ontdekken van alles: de provoost, de bar en het zwembassin, waar zoowaar enkele waterheldinnen in deze op zee koude Pinksterdagen het bestaan te gaan ploeteren. (Maar het water is er verwarmd.) Dan de bedien den-verblijven en de wasscherij waar de Chineezen het heft in handen heb ben. En dan zitten ze verder in gemakke lijke stoelen, rooken, praten, flirten, dansen, drinken thee en pittiger zaken, bridgen natuurlijk, of liggen lui in dek- stoelen, en....eten. Laat ik daar niet over beginnen. Bij iederen maaltijd ver schijnt een op de eigen drukkerij ver vaardigd menu met een overvloedig aan tal spijzen.... Neen, honger wordt er op de Dempo waarlijk niet geleden. Ik vrees eer het tegendeel. Des te beter, want dan is het pretti ger luisteren naar de band, die ons Vrij dagmiddag zoowaar op een tweede con cert onthaalde. Na het diner verandert plotseling het aspect. De motoren draaien halve kracht, dan langzaam, en zwaar dreunt om de halve minuut de metalen stem van de scheepsfluit door den dikken mist. Boven op de brug staan gezag voerder en officieren, scherp luisterend in de witte mistwade turend. Bij de zeildoeksche kleeden, die het licht uit de eerste klas salon afsluiten, waar in avond-toilet gedanst wordt als voer men niet op een schip in den mist, staat een matroos op wacht. Mist en dans lijken een tartende te genstelling, niet echter voor hen, die met de zorgvuldigheid der Nederland sche navigatie op de hoogte zijn. Tegen elf uur begint de Dempo al weer te trillen, de vaart neemt toe, er wordt met grootere tusschenpoozen op de fluit geblazen. Tenslotte verstomt 't geluid, en alleen het strijkje wordt nog gehoord.... wat voor velen toch een geruststelling is..een klein beetje.... We hebben eenige uren verlating, maar daarvoor is raad. We doen de machines draaien dat het een lust is, en zoowaar den volgenden morgen te half zeven gaat er al een „djongos" met de melodieuse gamelan-gong door de lange gangen, onverstoorbaar roe pende: „Paspoorten, paspoorten We komen op tijd in Kopenhagen aan. Wat we daar zagen en deden, vertel ik in een volgenden brief. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent K. LIEVENSE. zei Enid, glimlachend in haar opluchting. Schertste ik? De vraag kwam met opschrikkenden nadruk van sir Peter, terwijl hij binnen kwam en juist binnen de kamer stond. Mijn beste kind, zei hij scherp, je weet zeker wel afdoende re denen, waarom ik jou wenschen dat Spencer van de baan werd geschoven? Ik hem nu wegschuiven, hé? grin nikte Lee Wang, naar het mes reikend, dat op den grond voor zijn voeten lag. Ga weg, vervloekte heiden! brulde Clinton, blij met de gelegenheid om zijn gevoelens te lpchten. Lee Wang sprong over het eind van den Chesterfield en schoof naar de deur. i Ik geen heiden! keerde hij zich pro- testeerend om. Ik goed Christen! Ruk uit! Clinton nam het mes bij het lemmet en gooide het woedend den vluchtenden Chinees na. Het vloog over den drempel en het eind van zijn tocht werd gemerkt door het droevig geluid van vallend por selein. Het achttiende eeuwsch Delftsch,, zei Spencer, vast overtuigd. Je woede is te verdedigen, Clinton, maar je doel is verkeerd. Daar staat een kostbare ver guld bronzen klok meer naar links. Clinton mompelde een vloek en wend de zich tot sir Peter. Als U dien Chinees tot gekke din gen aanzet, sir Peter, zal U naar een plaats gaan, waar het niet gemakkelijk Dinsd'agmiddag werd in een boonil- Weide aan den Seiissingel alhier hetZen- dingsfeest gehouden vam den classicalen Zendingsraad Walcheren. De voorzitter dtezer vereeniging ds. E. H. Bi'aauwendlraadi Van Vllsisingen deed in zijn openingswoord' het venhand zien tusschen het Pinksterfeest en een zeo,- dingsfeest. D;e heer R. Van Alphen, hhlppiredijker bij de Indische kerk' op 't eiland' Tim'qr, sprak over de moeilijkheden voor een zendeling omdat deze steeds Europeaan blijft en de inlander inlander. De weg tot heiden moet echter gaan over 'den Christus. Na dé pauze sjprak de heer ;Reijn- hout oud-zendeling op de Sangir- en Ta- landeilanden thans onderwijzer aan een Chr. school te Vlissingen. 'Hij deed be langrijke niedeeelingen over zijn vroe ger arbeidsveld. Het slotwoord werd gesproken door ds P. J. F Van Voorts Vadejf- te Middel burg. Deze bracht het eerste Pinkstier-i sterfeest in herinnering en welke 'kracht daarvan voor de Christenen moet uit gaan Ds. A. Burgers Van N. en tSt. Joos- land eindigde met dankzegging. Het gezang werd begeleid door een gedeelte van het Chr. fanfarecorps „Oe fening na den Arbeid'' te Middelburg. Het zendingfeest Nvas druk bezocht. Middelburg eerste klasse. Het is te begrijpen, dat de feestcom missie uit leden en supporters van de voetbalvereeniging „Middelburg" voel de in actie te moeten komen, nu de ver eeniging het tot de eerste klasse van den K.N.V.B. heeft weten te brengen. Begunstigd door heerlijk weder, heeft het de vreugde van velen vertolkt door het organiseeren van een muzikale wan deling van het versterkt fanfarekorps „Crescendo", terwijl de signaal-afdee- ling van „Achilles" gaarne medewerk te. Vanaf het clublokaal „De Eendracht" trok men, voorafgegaan door politie te paard, het eerst naar de Pluimstraat, om halt te houden voor de woning van den aanvoerder van het eerste elftal, den heer P. Geelhoed. De voorzitter der feestcommissie, de heer P. C. de Hamer, wenschte den heer Geelhoed hartelijk geluk met het be haalde succes en sprak den wensch uit, dat men zoo voort zal mogen en kun nen gaan. De heer Geelhoed dankte voor deze woorden en hoopte, dat het verlangde door eendrachtige samenwerking zal worden verkregen. Na de reeds gisteren vermelde route te hebben voortgezet, was de tweede halteplaats de woning van den heer M. Polak in de Lange Gortstraat, den voor zitter der vereeniging. Hier werden feestcommissie, bestuur en directeur van Crescendo en de leider van Achilles bin nen genoodigd. De heer Den Hamer richtte zich tot den voorzitter en zeide te weten, dat de dag van Maandag voor den heer Po lak een dag van groote vreugde is ge weest en bracht hem hulde voor de wij ze, waarop hij de vereeniging leidt. Spr. zeide, dat men bij het behalen van het kampioenschap tweede klasse wel den wensch om tot de eerste klasse te pro- moveeren had geuit, doch dat men het toen eigenlijk niet had durven verwach ten, dat het „kleine zusje" nummer één zou worden. De heer Polak dankte voor de geluk- wenschen en de hulde, die hij beschouw de als gebracht aan het geheele bestuur. Spr, bracht dank aan de feestcommissie voor het organiseeren van dezen avond, aan Achilles en Crescendo voor hare medewerking en aan de politie voor de goede zorgen. is vandaan te komen! dreigde hij. Wees niet dwaas! antwoordde sir Peter minachtend. Brace, zei Spencer scherp, sir Pe ter boos aankijkend, je moet gasten niet met zoo weinig beleefdheid aanspreken. Dat Clinton op het oogenblik een droe vig gebrek aan gezond verstand ten toon spreidt, is zoo duidelijk, dat het niet noodig is er ieders aandacht op te vestigen. Clinton kreeg een kleur van boosheid; toen ging zijn mond van verbazing open bij het zien van sir Peter's slecht zitten de en niet passende kleeding. Hij keek met groote oogen van sir Peter naar Spencer en van Spencer naar sir Peter; toen richtte hij zich tot Eric en Enid en gaf als zijn meening te kennen: Dit is een zaak voor het departe ment van geesteszieken, niet voor de po litie! Eric grinnikte verheugd. Hij was nu zeker een aanhanger van Spencer en de verwarring van Clinton verschafte hem groote voldoening, De zaken kunnen een detective misschien wat verward voorkomen, gaf hij toe. Maar maakt U niet noodeloos bezorgd, mijnheer Clinton, Alles komt op tijd in orde en daarna zullen we al len steeds gelukkig leven. Clinton deed alle moeite om een pas send antwoord te vinden, maar zijn ver stand scheen dood. Met toestemming der politie werd de route nog verlengd en trok men weer langs de Hoogstraat, Nieuwe Haven en kaden naar de woning van den broer van den voorzitter, om den trainer, den heer Krottenau, die aldaar vertoefde, te huldigen. Dit geschiedde in het Duitsch door den heer S. Polak, die den wensch uit sprak, dat de heer Krottenau nog ver schillende jaren Middelburg zal trainen en helpen om de veroverde plaats te be houden. De heer Krottenau bracht dank voor de hem gebrachte hulde en zeide te ho pen, dat Middelburg verder steeds in de eerste klasse zal blijven, om te eindigen met een driewerf hoera op de vereeni ging, waarmede de aanwezigen instem den. Over den Dam en door de Korte en Langedelft trok de stoet naar de Markt terug, waar hij werd ontbonden. Een en ander had vooral in den aan vang zeer veel belangstelling. In het clublokaal bleven velen nog enkele uurtjes in vroolijke stemming bij een. WALCHEREN. O. EN W. SOUBURG. Zaterdagmiddag is zekere F. wonende te Middè'llhu^-g, alhier, door de politie aangehouden en gevankelijk' naar Vlissingen overgebracht wegens het verspreiden van communisti sche geschriften onder militairen en werkloozen. RILLAND. In de op 14 Mei (jX ge houden vergadering van stemhebbende jingeiandten van den R eigens b ergs che n polder werd de rekening over het dienst jaar 1931-'32 vastgesteld in ontvang op f 23095 en in uitgaaf opi f 18207 al- zoo met een goed slót van f 4888. De ibegrooting voor het dienstjaar 1932-33 werd in ontvang en in uit gaaf vastgesteld op f 22376' met een post onvoorzien ad f 3087, terwijl het dijkge- schot, evenais het vorig dienstjaar be paald werd op f 18 per hectare. Op den staat van aanbeveling tot be noeming van. een geworene wegens pe riodieke aftreding van den heer J. M. Krijger op 1 Augustus a.s. werden ge plaatst de heeren J. M. Krijger (aflr.), J. D. Wou torsen en W. G. van der Werff, allen "Wonende te Rilland-Bath. WEMELDINGE. Alhier is van 13— 21 Mei een winkelweek gehouden met etalagewedstrijd. Aan dezen etalage wedstrijd namen 24 winkeliers deel. De jury bestond uit de heeren A. M, Simons, W. J. van Doeselaar en J. Ste- ketee, allen te Goes. Gekeurd werd op punten le voor de meest tot koopen opwekkende en 2e voor den mooiste etalage. Het resultaat bleek als volgt: Voor de eerste categorie le prijs de firma J, Burger; 2e P. Traas; 3e M. Huijssen; 4e Wed. J. Felius; 5e D, J. Lindenbergh; 6e G. J. de Looff; 7e J. Laven; en 8e J. J. Ortelee; De firma G. Felius verwierf een prijs buiten mede dinging. Voor de tweede categorie: le prijs de firma D. Pieterse; 2e J. A. van Bo ven; 3 P. Zandee; 4e J. J. Ruissen- Harthoorn; 5e J. Hamelink; 6e J. de Bourgraaf; le J. Burger-Servaas; 8e G. Schouw.enaar Mzn. Voorts behaalde de firma G. Felius een prijs buiten mededinging en de heer W. Weststrate eene prijs voor de meest typische etalage. In de voor de bekendmaking beleg de vergadering bracht de voorzitter van het winkelweek-comité dank aan de jury voor hunne medewerking, en aan alle neringdoenden die deelnamen aan de winkelweek, In deze vergade ring kwam sterk tot uiting de wensch om een organisatie van de handeldrij- Eric wendde zich tot Enid. Ik geloof dat het een uitstekend idee zou zijn Enid, als je naar ons huis kwam totdat deze geheele zaak opgehelderd is, zei hij ernstig. Mijnheer Spencer zal het ze ker wel een korten tijd zonder je willen stellen. Het is een regeling, die ik had wil len voorstellen, zei Spencer, Vooral, voegde hij er bij, met een vragenden blik op Clinton, omdat het mogelijk is dat mijn adres voor korten tijd ten hui ze van den Staat is. Miss Brace blijft hier! schreeuwde sir Peter, naar het midden van de ka mer komende. Integendeel, verbeterde Spencer koel, miss Brace zal doen zooals zij ver kiest. Clinton vond zijn stem terug en was zeer brommig. Als miss Brace mijn raad wil volgen begon hij. Maar de raad werd nooit gegeven, want het scherpe geluid van een revol ver onderbrak den stroom van wijsheid. Er ontstond een verbijsterde stilte in de kamer gedurende een oogenblik. toen sprak Eric met hooge, opgewonden stem: Het oude, bekende geluid! riep hij uit. Alsof de woorden een teeken tot han delen waren, kwam er zoowel in sir Pe ter als in Clinton plotseling leven en ze bonsden hevig tegen elkander in de raamopening, toen zij gelijktijdig naar den tuin snelden. Irnportrice: N V. H. ENGLEBERT'S AUTOMOBIELHANDEL DEN HAAG: THERESIASTRAAT 145, TELEFOON 772035 AMSTERDAM: WETERINGSCHANS 130, TELEFOON 34359 MIDDELBURG: KORTE DELFT A83, TELEFOON 626 (Ingez. Meid.'.) venden in den vorm van een afdeeling Handelsbelangen of een winkeliersver- eeniging. Plannen daartoe zijn reeds in bewerking genomen. Een en ander bracht vooral des avonds veel men- schen op de been, die getuige wilden zijn van het prachtige dat menige eta lage bood. Dat deze beweging meer geld in het laadje gebracht heeft, staat reeds vast. Veilingsvereeniging Zuid-Beveland te Goe». GOES. Gistermorgen hield deze ver eeniging in De Prins van Oranje haar algemeene vergadering, De voorzitter, de heer H. A. Han- k e n, zeide dat het geen vreugde is op 1931 terug te zien. Voor 1932 is nog weinig te zeggen. Naar spr. meent, be loven de vruchtboomen voor dit jaar veel. Spr. wenscht de leden in hun za ken alle goeds toe. De secretaris, de heer v. d. Poest Cle ment, brengt hierna jaarverslag uit. Het omzetcijfer is grooter dan in 1930- '31, n.l. 727.118 tegen ƒ687.849. Over de groote veiling werd geveild 76.000, over de blokveilingen 154.000 en over de kleine veiling 495.000. De oogst was over het geheel genomen goed. Dat het omzetcijfer niet hooger was, komt vooral door de lage prijzen van de ver schillende bessen. Voor kruisbessen was de middelprijs ongeveer 4h> a 5 cent, zwarte bessen 17, roode 8%, frambozen 21 en aardbeien 1220 cent. Deze prij zen zijn van dien aard, dat hiervan de teeltkosten nog niet gedekt zijn. Het buitenland nam weinig af. De resultaten der pruimenveilingen zijn niet onbevredigend. De kas- en bakgroenten werden be trekkelijk voordeelig verkocht, de volle- grondscultuur leverde minder gunstige resultaten op. Het harde fruit was niet hoog in prijs. De eerste kwaliteit kon behoorlijke prij zen bedingen, doch wat maar eenigszins afweek, werd niet betaald dan tegen een heel lagen prijs. De elite-veiling maakte een gunstige uitzondering. Hier werden goede prijzen gemaakt. Onder het oog is gezien het nog goede fruit af te scheiden van het z.g. kroet en verder te brengen in een afdeeling nor maal fruit, terwijl de rest dan onder de benaming ongesorteerd fruit zou wor den geveild. Over de financieele kwestie kan de vereeniging tevreden zijn. De noodzake lijke afschrijvingen konden geschieden. De financieele toestand der veiling is gunstig. Er is thans volledig emballage materiaal aanwezig. Van de Cutler-sorteermachine heb- hebben reeds eenige kweekers gebruik gemaakt. Het verslag wordt onder dankzegging aan den secretaris goedgekeurd. De heer Lenshoek stelt namens de commissie van onderzoek voor, de re kening over het dienstjaar 1931'32 goed te keuren. Ze geeft alleen in over weging op het materieel, speciaal de kisten, wat sterker af te schrijven en Clinton was in het voordeel en hij liep voort, terwijl de baronet terug stiet tegen de zware gestalte van den detec tive, over de waranda wankelde en in een bed van geurige purperen stokro zen viel, waar hij binnensmonds hevig vloekte, Enid greep angstig Eric's arm, toen hij wilde volgen. Haar gezicht zag bleek van schrik en haar lippen beefden. Het is goed, kindje stelde Eric haar gerust, haar handen zachtjes streelend. Een of andere domme ezel, die op vo gels schiet, denk ik. We worden allen wat zenuwachtig door al die drukte. Hij probeerde haar te verlaten, maar zij wilde hem niet laten gaan. Maar er kan niets gebeuren in het volle daglicht lieveling, beweerde hij. Dan wil ik.ik met je meegaan, zei Enid zenuwachtig beslist. Neen Ja Eric sloeg zijn arm troostend om haar heen en bracht haar zonder vedere woorden naar het raam. Hij keek snel naar die kleine groep bij de garage, waar sir Peter op een draf heen liep, en zijn gelaat veranderde. Zich tot Enid keeren- de, bracht hij haar terug in de kamer, voordat zij gelegenheid had gehad in den tuin neer te zien en hij sprak op eenigs zins opgewonden toon, alsof hij een on schadelijk kattekwaad beraamde. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5