lïrotnnciale ifeeutusché Doorzitten PUROL UITG.N.V. DÈ MIDDELBURGSCHE COURANT No. 114. mmsssssss DINSDAG 17 MEI 1932. BINNENLAND. DE NATIONALE UNIE. FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE. DE BOTERCONTINGENTEERING IN DUITSCHLAND, ERGERLIJK GEDRAG VAN WERKLOOZEN. ZEELAND. Muziekconcours. 175e Jaargang. MIDDELBURG* Een jubileum. De Pinksterdrukte. WIST U? E.M.T.0. TAXI ST. JANSTRAAT H 19 7. (p.a. G ARAGE 'T GILDE). TELEFOON 309. WEER EN WIND. 17-V-'32: Zaterdag, Zondag en Maan dag hoogste lucht temperatuur 25.7 °C; (78 °F); laagste 11.9 °C (54 °F). Heden 9 h: 12.7 °C; 12 h: 14.9 °C. Maandag/ Dinsdag 0.5 regen of neerslag. Hoogste barometerstand alhier 768 mm, laag ste 756 mm. Verwachting tot Morgenavonds Matige Z.W. tot Z. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, warmer. Hoog- en Laagwater te Vlissingen, MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.3Q, elders f 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regelvoor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel, Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -:. Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 De Nationale Unie publiceert een manifest met haar „Beginsel en program van actie," waaraan het volgende is ontleend: De Unie staat op monarchaal stand punt; erkent de legitieme souvereini- teit van 't Huis van Oranje; steunt het wettig gezag. Haar doel is, los van alle partij-politiek een nationaal en econo misch herstel in Nederland te bevorde ren. Geestelijk: de Unie erkent het christe lijk karakter van ons volksleven als den historischen grondslag onzer beschaving en aanvaardt den geestelijk-objectieven pariteitsstaat als het practisch kader, waarbinnen dit karakter zich onbelem merd in alle richtingen kan ontwikke len. Materieel: de Unie streeft naar den organischen, corporatieven staat, waar binnen het particulier initiatief alle vrij heid zal behouden om in gemeenschaps zin te handelen. A. Versterken en leniger maken van de uitvoerende macht; doelmatige her vorming der staatsinstellingen; (den staat nader brengen tot de organische gemeenschap). B. Publiekrechtelijke ont wikkeling der zelfbestemming in eigen kring; het scheppen van den grondslag van een economisch, parlement; (de or ganische gemeenschap nader brengen tot den staat). C. Ontlasten van de taak van het politiek parlement; de taak de zer instelling tot haar oorspronkelijke controleerende functie terugbrengen, doch deze functie als zoodanig, verster ken. Staatkundig: 1. Staatsrechtelijke vol tooiing van den, sedert 1848, onderbro ken rijksbouw; behoud en versterking van de organieke eenheid van het Ko ninkrijk. 2. Instelling van het premier schap; instelling van het ambt van me de-verantwoordelijk onder-minister. 3. Hervorming van de taak der departe menten van Binnenlandsche Zaken en Financiën, van den Raad van State en der Algemeene Rekenkamer. 4. Herstel der discipline in 's lands diensten; split sing van het ambtenaren-corps in re- dactioneele en administratieve krach ten. 5. Instelling van admistratieve rechtspraak. 6. Instelling eener staats commissie tot organisatie van de pu bliekrechtelijke medewerking der ge meenschappen aan het staatsbestel. Economisch: 1. Systematische econo mische samenwerking tusschen de rijks- deeïen in Europa, Azië en Amerika. 2. Positieve handelspolitiek, welke zich ten doel stelt dumping te voorkomen en sa- menhorige internationale complexen in vrijhandelsverband te vereenigen. 3. In stelling van een ex- en import-centrale; opheffing van het contingenteeringsstel- sel. 4. Zoolang de protectionistische han delspolitiek aanhoudt gewijzigde toepas sing der meest begunstigingsclausule, volgens bestaande praecedenten, zoo mede toepassing van zedelijke geoor loofde middelen van verweer tegen be nadeeling onzer economische belangen. 65. Voor verscheidene soorten, beste kerel, antwoordde Spencer luchthartig. Waarom heb je me andeds niet dade lijk als verdacht gearresteerd, zonder al die theatrale vertooning van boven- menschelijke scherpzinnigheid? Daar had ik mijn reden voor, antwoordde Clinton kortaf. —Maar hoe verklaar je de bretels? hield Spencer op verbaasden toon aan, Ik heb ze nog niet verklaard, was het openhartige antwoord, maar ik zal het doen! Je bent een brave kerel! Spencer zweeg een oogenblik, terwijl Enid de laatste hand aan het verband legde. Dank U, miss Enid, zei hij een voudig. Oh, ik wil het niet gelooven! riep het meisje stampvoetend tegen Clinton. Het spijt me, miss Brace, ant woordde de detective, dat moet U doen geheel zooals U zelf wil. Zijij keerde zich treurig tot Eric en hij nam haar zonder een woord te spre ken, in zijn armen. Eric's houding was volkomen neutraal. De gebeurtenissen 5. Nederlandsch initiatief in den Volken bond om de scheiding van de kracht ten van het grootkapitaal en politiek langs internationalen weg tot stand te brengen. Het comité voor economisch verweer heeft een telegram aan den minister van buitenlandsche zaken gezonden, waarin zij meldt van betrouwbare zijde te heb ben vernomen dat aan het Landwirt- schaftsministerium te Berlijn niets be kend is van voorstellen van onze regee- ging tot wijziging van het botercontin- gent overeenkomstig onze voorstellen van 20 Februari aan den minister van b:nnenlandsche zaken en landbouw. Het comité verzoekt dringend, den minister mede te deelen, welke voorstellen ge daan zijn en in welk stadium de onder handelingen verkeeren. Onze boterexport naar Duitschland wordt volgens het thans geldende sy steem vernietigd. In het Westland hebben enkele werk- loozen hun ontstemming over de vermin dering der steunuitkeeringen op hun wijze kenbaar gemaakt door ruiten in te werpen. In de Lier heeft een groep werkloozen in een onbewoond huis op ergerlijke manier huis gehouden. Men had van de steungelden wijn etc. ge kocht en vierde er vroolijk feest, waarbij het treurig is toegegaan. Burgemeester Crezee heeft in de jongste raadsverga dering deze handelwijze sterk afgekeurd en medegedeeld dat de gemeente zeer strenge maatregelen zal toepassen. B. en W. van Rotterdam stel den gemeenteraad voor Ged. Staten, resp. de Kroon te verzoeken met ingang van 1 Mei 1932 een tweede tijdelijke aftrek van 3 procent toe te passen op de jaarwedden van: burgemeester, wet houders, secretaris, ontvanger en ambte naren van den burgerlijken stand, hoofd commissaris en commissarissen van po litie. Woensdag 25 en Donderdag 26 Mei zal de Nederlandsche Christenvrouwen Bond zijn dertiende algemeene verga dering houden te Utrecht in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen. Donderdag 26 Mei zal prof. dr. A. A. van Schelven uit Haarlem spreken over „Willem van Oranje en zijn idealen." Zonnebrand en Stukloopen van Huid en Voeten verzacht en geneest |Poo» 30. Tube 80 tt. Btj Apoth. 6 ProflUltn (Ing. Med.) van den morgen waren te snel opeen gevolgd, dan dat hij gelegenheid gehad had het voor en tegen af te wegen en Spencer had hem altijd toegeschenen een slimme rot te zijn. Clinton, zei Spencer ernstig, zou je een wond door een mes kunnen on derscheiden van een kogelwond? Zou ik wat? snauwde Clinton krib big. Zou je een wond door een mes kunnen onderscheiden van een kogel- wond? Zeker zou ik dat kunnen. Zou je dan onzen Chineeschen vriend, die zich achter den Chesterfield verbergt, willen vragen of hij mij gister avond, nadat je mijnheer Aimsbury ge vangen had genomen, met 'n mes gesto ken heeft? Clinton keek Spencer door half ge sloten oogen aan. Wat beteekent dit? snauwde hij onaangenaam. Zie je, ging Spencer kalm voort, Lee Wang heeft een verwonderlijk aan gename gewoonte om in zijn verbeelding menschen te vermoorden, en toen hij neiging toonde zijn vizioenen te verwe zenlijken, door mij van de aarde te doen verdwijnen, vroeg sir Peter schertsend, dat hij dit werkje in den tuin zou doen, om dit kostbare karpet niet te beschadi gen. Hij hield op en keek den Chinees onderzoekend aan. Ongelukkig voor mij Wees van dienstwaar gij kunt, zelfs den menschen, die ge niet kent. Zich vrienden verwerven door wèl te doen is beter, dan een troon te win nen. Dit jaar is de 14e muziekwedstrijd, uit gaande van den Bond van Harmonie- en Fanfare-vereenigingen in Zeeland gehou den te W e m e,l d i n g e, en wel giste renmiddag op het terrein ,,Bonzij"-Boom- gaard van den heer J. Lindenbergh Cz. Het was het 15-jarig bestaan van ge noemden Bond en het 45-jarig bestaan der vereeniging „Oefening kweekt Kunst" te Wemeldinge. Deze wedstrijd heeft nogal hinder on dervonden van den regen. Hij werd voor afgegaan door een ontvangst van bonds- directeuren der deelnemende vereenigin- gen ten gemeentehuize en de uitvoering van den Bondsmarsch door de vereeni- gingen voor zoover reeds anwezig. De jury bestond uit de heeren A, Bie- len te Den Haag, W. Landré te Rotter dam en B. Verhallen te 's Gravenhage. Het weder was oorzaak, dat iedere vereeniging in plaats van twee nummers, er slechts een uitvoerde. De uitslag was: Vierde afdeeling Fanfare: Prinses Juliana, Baarland 108 p. der de prijs; Ons Genoegen, Nisse 117 p., derde prijs. Derde afdeeling Fanfare: Excelsior Kloetinge 139 p. tweede prijs; Oefening Kweekt Kunst Wemeldinge 118 p. derde prijs; Oefening na den Arbeid Middel burg 149 p. eerste prijs; Luctor et Emer- go Zoutelande 138 p. tweede prijs. Tweede afdeeling fanfare: Con Affes- zione, Kwadendamme, 154 p., eerste prijs; Oefening en Uitspanning, Katten- dijke, 149 p., eerste prijs; Rillandia, Ril land, 152 p., eerste prijs; Ons Genoegen, Kamperland, 157 p., eerste prijs; Vlijt en Volharding, Souburg, 156 p., eerste prijs. Eerste afdeeling fanfare: Euterpe, Heinkenszand, 111 p., derde prijs; Mo zart, Ierseke, 153 p., eerste prijs; Oefe ning Kweekt Kunst, Borssele, 98 p., vierde prijs; Ons Genoegen, Kapelle, 137 p., tweede prijs. Afdeeling uitmuntendheid fanfare: Scheldegalm, Hansweert, 136 p., tweede prijs; Excelsior, Middelburg, 156 p., eer ste prijs en promotie naar de Eere-af- deeling Fanfare, waarvan zij nu de eer ste vereeniging is. Eere-afdeeling harmonie: Apollo, Wis- sekerke, 166 p., eerste prijs met lof. Een tweetal medailles, geschonken door den burgemeester van Vlissingen, en den eere-voorzitter van den Bond, den heer H. Blok te Kapelle en een lau wertak door de firma C. M, van Die man te Dordrecht, werden bij loting toe gekend aan Ons Genoegen, Nisse; Ril landia te Rilland en Con Affeszione te Kwadendamme. ging hij voort, was hij 't niet met sir Pe ter eens over de kwestie van de waarde. Clinton fronste verwonderd het voor hoofd. Waarover praat je toch? vroeg hij ruw. Dat weet hij, antwoordde Spencer met zijn hoofd in de richting van Lee Wang knikkend, die achter den Chester field stond met zijn handen in zijn mou wen en een bijzonder vriendelijke uit drukking op zijn geel gelaat. Clinton keerde zich boos tot den Chi nees. Kom hier! beval hij barsch. Lee Wang kwam gehoorzaam naar het midden van de kamer en Enid ver bleekte even en greep Eric's arm. Clinton wees naar den gewonden schouder van Spencer toen naar Lee Wang, waarbij de punt van zijn dikken vinger bijna den neus van den Chinees raakte. Jij? brulde hij. De Chinees wierp een zijdelingschen blik op Spencer, knikte toen vroolijk, en zijn blijde glimlach verlichtte zijn bene pen gelaatstrekken. Zeker, ja, antwoordde hij, trotsch het hoofd schuddend. Ik zijn nek afsneed bijna, en hij trok ter verduidelijking den rug van zijn mes langs zijn keel. Hij zag me te gauw. Doe dat vervloekte mes weg, zwijn! beval Clinton dreigend, toen Enid een kreet van angst slaakte. Ik Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels f 2.10elke reg®: meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent Hierna volgden avondconcerten van 6.30 tot 9 uur, gegeven door vereenigin- gen „Apollo" van Wissenkerke, de ar beider smuziekvereeniging „Excelsior" te Middelburg, „Ons Genoegen" te Kapel le en „Vlijt en Volharding" te Souburg. Tot slot volgde naar gewoonte een voor deze gemeente prachtig afgesto ken vuurwerk. Tot laat in den nacht is er nog prettig feest gevierd. Hedenmorgen heeft het bedrijf der firma G. W. den Boer een kort oogen blik stil gestaan ter herdenking van een 40-jarig jubileum. Het gold ditmaal den heer J. Hanegraaf, die als 15-jarige jon gen op 16 Mei 1892 bij de firma Kröber in dienst trad en de naamsverandering der firma medemaakte. Tegen elf uur met vrouw en dochter afgehaald, werd de jubilaris op de zet terij toegespyken namens de firmanten door den hedr W. de Pagter, procuratie houder, waarna de oudste firmante, me vrouw Den Boer-de Koning een enve loppe met inhoud aanbood. Had de heer De Pagter ook namens het kantoorpersoneel gesproken, de heer J. C. Peeman deed dit namens drukkerij en zetterijpersoneel onder aanbieding van blijvende geschenken en bloemen. De heer Hanegraaf dankte allen har telijk voor de bewijzen van belangstel ling. Na afloop ontving het personeel van redactie en administratie van ons blad den jubilaris om ook harerzijds blijk van belangstelling te toonen. Hedenavond zal het mondharmonica gezelschap „Crescendo", directeur de heer I. J. Lindenberg, den heer Hane graaf aan zijn woning in de Rozenstraat een serenade brengen. De te volgend route dezer vereeniging is als volgtivertrek te half negen van Mercurius, Koepoortstraat, L. Singel straat, K. Singelstraat, Brakstraat, Rot-, terdamsche kade, Nederstraat, Veersche singel, Jacob Catsstraat, Rozenstraat. Terug Rozenstraat, Jasmijnstraat, Lelie straat, Koepoortbrug, Molenwater, Koe poortstraat, Mercurius. Zeer welkom, maar onverwacht heeft het weder zich de laatste dagen van de vorige week plotseling verbeterd en velen, die nog geen plannen maakten om er met Pinksteren eens uit te trek ken, hebben dit zeker alsnog gedaan, want in aanmerking genomen, dat de verwachtingen niet hoog gespannen wa ren, is het toch nog druk geworden. Reeds Zaterdag kwamen er velen per trein, boot of auto naar ons eiland en vulden heel wat hotelkamers, terwijl 't aantal dagjesmenschen Zondag met het prachtige weder en gisteren met slechts weinig minder mooie weer is legio ge weest. Wij zagen o.a. autobussen uit Nieuwer-Amstel, uit Bergen én Dal, uit Den Haag e.a. plaatsen. Maar er waren ook vrij wat Engel- schen, o.w. die voor een week hier zal je bij je nek op straat gooien als je dit weer doet! Spijt me, excuseerde Lee Wang zich met weer een buiging. Hij stak het mes weer in zijn mouw, terwijl zijn donkere oogen van pret glinsterden. Hij hief zijn kin op, zodat Clinton de met boorzuur bedekte plek zien kon, waar Spencer hem geraakt had. Spencer sloeg me.... zoo! 's Nachts! Ik niets wist! Vandaag wakker, trof hem heel goed! Oh! vertelde hij vroolijk, alsof het voorval een groot pretje geweest was. Clinton keek van den Chinees naar Spencer en weer terug en schudde toen zijn hoofd in toornigen twijfel. Je stak hem.... hier? schreeuwde hij, zijn hand onder zijn rechterarm hou dend, en nog in den waan verkeerend dat Lee Wang bijna stokdoof was. Ja! Ja! zelfde mes! Kijk! antwoord de Lee Wang vurig en hij maakte een behendige beweging met het mes in de lucht. Clinton ging instinctmatig op zijde en den Chinees grijpende in zijn zwenking, sloeg hij hem zoo hard achter het oor, dat Lee Wang van den grond opsprong en in een ongelukkig hoopje op den Chesterfield belandde. Zulk een slag had een zwaarder man kunnen dooden, maar de eenige schijn bare uitwerking was, dat de Chinees zijn tanden in een verbaasd gegrinnik liet zien en zijn bewondering voor Clin- DAT HET ADRES VAN DE thans is (Ingez. Med.) Hoogste barometerstand 771.7 mm te Haparanda; laagste 756.9 mm te Sey- disfjord. Zon op: 4 h 04; onder 19 h 50. Licht op: 20 h 20. Maan op: 16 h 29; onder: 2 h 27, V.M.: 20 Mei. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min, vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). Mei. Hoogwater. Laagwater, Di. 17 10.57 23,13 5.02 17.19 Wo. 18 11.42 23.57 5.52 18.04 Do. 19 12.26 6.38 18.52 Vr. 20 0.41 13.10 7.24 19.41 blijven om trips te maken. Er is dus weer een begin, als bewijs, dat de ma laise het reizen en trekken niet geheel heeft stopgezet. Het zou slechts in herhaling treden zijn als wij er te veel op gingen wijzen welk aandeel Vreemdelingenverkeer aan een en ander heeft. Men weet het wij hebben alle waardeering voor het wer ken dezer vereeniging, maar juist daar om meenen wij een goeden rad te mo gen geven. Het is gewenscht, dat de reclamebiljetten voor bezoek aan Sons eiland ook weergeven wat den vreemde ling hier wacht. Nu zijn er met name aan de Belgische kust verschillende der vele reisbureaux, die platen op bor den hebben staan ter opwekking tot 'n tocht naar Walcheren, welke platen de boterbeurs voorstellen met boerinnen met kaphoeden en boeren met de „hoo- ge tunne" op. Het zou o.i. een goed werk zijn om eens iemand naar die plaatsen te zenden met een aantal platen, die ton's wetenschap in Chineesche woord jes mompelde, terwijl hij zijn schedel voorzichtig met zijn vingers onderzocht om zich te vergewissen dat hij niet blij vend gekwetst was. Een volgend maal zal ik je geheel plat slaan! dreigde Clinton woedend. Wees voorzichtig, mijnheer Wun Bung Lung, of je komt achter de tralies. Niet Lung, zei de Chinees vrien delijk. Ik Lee Wang. Houd je mond! Clinton keerde zich weer tot Spencer. Heel knap Spencer, snauwde hij, maar het zal niet helpen! Dr. Brenner, verder op de Avenue, zal je zeggen dat de wond met een mes was toegebracht, Clinton, antwoordde Spencer koel. Hij heeft vanmorgen half acht de wond verbonden. Ik denk, dat het woord van dr. Brenner aanvaard kan worden? Iets van Clinton's overtuiging verdween toen hij den vasten blik van Spencer ontmoette. Indien dr. Brenner zei dat een wond met een mes was toegebracht, zou dat voldoende zijn voor elke jury, want dr. Brenner stond zeer hoog aan geschreven in zijn vak, en als hij geen wond door een mes kon onderscheiden van een kogelwond, kon niemand het. Clinton keek zeer norsch. Zelfs dr. Brenner kan zich vergissen, zei hij. Hij is een mensch zooals wij anderen.... (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 9