MUNDUS TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDEIBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 14 MEI 1932. No. 113. EUROPA'S GROOTSTE ZWEM EN ZONNE-BAD. FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE. LANDBOUW. RECHTZAKEN. a— De Wilgenpias onder den rook van Rotterdam, (Van onzen eigen verslaggever.) Toen destijds de spoorbaan der Z.H. E.S.M., beter bekend als de „Electri- sche" tusschen Scheveningen en Rotter dam, aangelegd moest worden, bad men zand noodig. Een groote hoeveelheid werd onder Schiebroek uit den bodem gegraven, en waar ééns gras en zand waren geweest, ontstond een plas van circa 3,5 ha, gevuld met helder wel water. Het was de Rotterdamsche aan nemer A. Poot, die mogelijkheden in dit brok polder-natuur zag, aanvankelijk slechts voor zijn gezin, later ook voor anderen. Hij kocht den plas met de aan grenzende terreinen, plantte wilgen om het water, bouwde een zomerhuis, fok te eenden, kippen en konijnen, schiep een verblijf waar het des zomers goed toeven was. In 1931 besloot hij na het mislukken van onderhandelingen met de gemeente Schiebroek en met Ged. Sta ten over het inrichten van zijn terrei nen tot gemeentelijke zwemgelegen- heid den Wilgenpias zelf voor het pu bliek open te stellen, en het landelijk schoon te exploiteeren. In zes weken tijds was de Wilgenpias veranderd in een modern openluchtbad; er kwam een café-restaurant, en een plankier van een paar honderd meter met 90 kleed cabines zorgden voor de eerste acco- modatie. De Wilgenpias trok onmiddel lijk zooveel belangstelling sommige dagen boekte men tusschen 5000 en 6000 bezoekers dat de eigenaar kon gaan werken aan zijn grootsche plan nen, die nu intusschen alweer voor een deel verwezenlijkt zijn, In den afgeloo- pen winter n.l, zijn aan den Wilgenpias niet minder dan 1800 nieuwe kleed-ca bines gebouwd, er is een heel dorp van cabines verrezen, dat doorsneden wordt door een palmen-allee en door vele zij straten, die van een betonnen of tegel wegdek zijn voorzien. Rondom den plas, die in lengte 325 m meet, is een 5 m breede en 1 km lange wandel-boulevard aangelegd, er zijn bassins voor dames gegraven, oefenbassins, kleuter-bassins, die te samen een zwem- en zonne-bad vormen, dat zijn weerga hier te lande noch in Europa .heeft. Dezer dagen werden de vertegenwoor digers van de pérs in de gelegenheid ge steld den Wilgenpias te verkennen en bijzonderheden te hooren over dit on getwijfeld in Amerikaanschen stijl opge zet, en in Amerikaansch tempo gereed gekomen sportcentrum. Ir. De Ruiter, ontwerper en bouwer van het geheel, leidde zijn gasten per trein van Rotter dam naar de nieuwe, op 15 dezer in ge bruik te stellen, spoorweghhlte Wilgen- plas, waar de treinen om het half uur zullen stoppen, hij voerde hen over bree de nieuwe wegen, over nieuwe bruggen en door een nieuwen spoorweg-tunnel die toegang geven tot het terrein, en in het moderne café-restaurant vergastte hij de journalisten op vele gegevens, waaruit de beteekenis van den aanleg van het zwembad en aanhoorigheden als werk-prestatie kon blijken. We wil len hier eenige cijfers laten volgen. Ge durende vier maanden werkten 300 ar beiders dag en nacht; zij gebruikten voor nieuwen weg-aanleg 25 kub. m grond, 8000 kub. m zand, 2 millioen straat- steenen, 4 km trottoirband. Gebouwd werden 2 bruggen, 3 duikers en een vol ledige hoogspannings-installatie, 2 km hekwerk werden geplaatst, in den grond werden 5 km electrische kabels ge 64. Clinton schudde zijn hand met zulk een kracht, dat hij schreeuwde en toen de detective zijn arm hard rukte, pro testeerde hij krachtig. Wat doe je, groote idioot? Mijn twijfelachtig vernuft gebrui ken, antwoordde Clinton vriendelijk. Het is goed, mijnheer Aimsbury, voegde hij er bij, we zullen U ditmaal voorbij gaan. Aimsbury knoopte zijn jas dicht en keek Clinton woedend aan. i Ik ben er niet aan gewend met achterdocht aangekeken te worden, be gon hij braaf. Maar Spencer viel in: mijnher Clin ton kent U niet, zooals wij U kennen, mijnheer Aimsbury, zei hij. Aimsbury's waardigheid zonk weg. Hij werd weer bleek en liep naar de deur. Ikik kom weer terug, zei hij onnoozel, terwijl hij heenging. Weet U zeker dat U niet kunt blij ven lunchen? vroeg Spencer beleefd. Zeker, zeker, ik dank U. Ik.Ik heb verscheidene afspraken.... Aimsbury verhaastte zijn schreden en holde bijna de kamer uit. Clinton keek hem peinzend na en keerde zich, toen de deur gesloten was, tot de anderen. En dat, zei Eric, op rechterlijken toon, bij wijze van spreken, is dat! Het ziet er zeker zoo uit, erkende Clinton, de bretels weer in zijn zak stekend. Ik ben bezig mijn gewone aan tal fouten te maken maar ik denk, dat ik van nu af op weg ben mijn slag te slaan. Verlies den moed niet, Clinton, zei Spencer, Je zult den een of anderen dag het raadsel oplossen Daar kan ik je je leven wel onder verwedden, antwoordde Clinton, met oogenblikkelijke verbittering. En voor een butler heb je heel wat te zeggen. Ik deel dat voorrecht met de de tectives, antwoordde Spencer glimla chend. Clinton keek even leelijk en hij lachte toen. Die is raak, vriend, stemde hij toe, en stak zijn hand uit. Spencer keek naar de hand, glimlachte en schud de het hoofd. Je bent nogal ruw, Clinton zei hij. Je bent toch niet bang dat ik een ju-jitsu-greep op je zal toepassen? vroeg Clinton glimlachend. Niet precies, antwoordde Spencer, maar. Och, kom vroeg de detective vroolijk. Je moogt over me heenloopen of zoo iets als ik er buiten ga. Spencer merkte den nieuwsgierigen blik van Enid en Eric en hij overwoog of hij den detective zijn rug zou toe- keeren, of de hand aannemen, die met al haar vriendelijkheid toch een zekere bedreiging inhield. Bang? vroeg Clinton scherp. Volstrekt niet, antwoordde Spen cer zacht, terwijl hij zijn hand toestak. Clinton greep die krachtig,? schud de ze een oogenblik zachtjes en gaf toen den arm een harden ruk en een lee'ijken wrong. Spencer glimlachte bitter en hield zijn trekken met ijzeren wil in bedwang. Maar hij kon het bloed niet tegenhou den. dat uit zijn gezicht wegtrok door de hevige pijnen en evenmin het bloed dat langs zijn zijde neerdruppelde uit de wond, die weer opengegaan was. Clinton keek Spencer scherp in het gelaat en was enkele oogenblikken zeer teleurgesteld. Toen gaf een onmisken bare opensperring van Spencer's pupil len hem nieuwe hoop. Hij schoot zijn hand vooruit en sloeg Spencer hard op den rechterschouder. Spencer wankelde, zijn oogen sloten zich half en kreunend zonk hij neer op den stoel achter hem. Enid uitte een verschrikten kreet en Eric's oogen werden groot. Clinton boog zich plotseling over den lijdenden Spencer, doorzocht met ruwe en behendige handen zijn kleeren naar verborgen wapens. Toen hij er geen vond, stond hij langzaam op, trok zijn vest met één ruk weer recht, ging wijd beens staan en sprak op luiden, zege vierenden toon. Nu heb ik je, mijnheer de Decker! zei hij. Jou ribben zijn niet de eerste, die een „twee en twintig" ombuigen, en jij bent ook niet den eersten dief, die meende, dat hij Bill Clinton voor goed kon bedotten! HOOFDSTUK XXV. Clinton bukte, maakte Spencer's vest los, en scheurde zijn hemd met onzachte vingers open. Hij knikte grimmig, toen hij het met bloed gedrenkte verband onder den arm zag. Het spijt me als ik je pijn deed, snauwde hij, maar je vroeg er als het ware om. Je bent heel vriendelijk, Clinton, antwoordde Spencer rustig. Het kan je niet schelen als ik een oogenblik hier blijf zitten? Deze wond doet nogal pijn. Enid ging langzaam achter den stoel. Eric liep vlug naar de karaf op de bridgetafel en kwam met een flink glas brandewijn terug. Drink dit, beval hij kortaf. Spencer dronk, en er kwam weer wat kleur op zijn wangen. Spencer, dit is toch niet waar? huilde Enid bijna. Jij.... jij bent toch de dief niet? De.... de Decker? Clinton hoort het te weten, ant woordden Spencer ontwijkend. Hij kent al de grootste misdadigers. Wacht tot je aan het bureau bent, Spencer, raadde Clinton hem kortaf aan. Wij zullen gaan zoodra je weer op je beenen kunt staan. Sir Peter sloop door den salon en hij bleef staan luisteren achter de half open deur der studeerkamer, en het was dui delijk te zien aan den boosaardigen glimlach, die op zijn gelaat kwam, dat hij den gang van zaken begrepen had. Hij luisterde met onverholen plezier naar Clinton's zelfvoldane opmerkingen, en zei tot zich zelf, dat mijnheer William Clinton bijna zou barsten als het hem behagen zou enkele bijzonderheden te vertellen omtrent de plaats waar Spen cer was tijdens den diefstal. Dat Clin ton reeds wist, dat Spencer naar de garage om den lantaarn gegaan was kon hem niet schelen. Hij zou onwederleg- bare bewijzen daarvoor bedenken. Het zou dwaas zijn om dezen dommen gek van een detective de eenige kans op financieel herstel weg te doen nemen door de gevangenneming van Spencer. Dat zou niet gaan! Maar het zien van Spencer's lichamelijk lijden deed zijn hart van wraakzuchtig genot trillen. Spencer verdiende dat hij leed aan zijn schandelijke houding jegens het Huis Brace! Clinton, zei Spencer, na een pijn lijke stilte, met zijn linkerduim onder de lus van zijn nu zichtbare bretels hij had zijn rechterduim kunnen gebruiken als Enid niet ijverig en druk bezig was geweest het verband weer goed te leggen zou je willen opmerken dat deze bretels ook hetzelfde patroon heb ben? Nog al merkwaardig, vind ik. Clinton glimlachte grimmig. Ik heb het opgemerkt, antwoord de hij, maar het kan me niets schelen. Ik stel nu meer belang in kogels dan in bretels. Aimsbury hier zeide dat er ie mand bij het raam was, toen hij ge troffen werd, en die iemand was jij. Het is zoo klaar als de dag. Je ging niet naar de garage om den lantaarn. Je had die klaar, toen je de draden doorsneed. We zullen dat later bewijzen. Voor wat soort van gek houd je me? (Wordt vervolgd.) dag 22 Februari in de Breestraat te Delft, waarin gevestigd is een manu facturenzaak. Uit verschillende aanwijzingen conclu deerde het O. M. dat S. de brandstich ter moet zijn geweest. Rekening houdende dat er boven het pand 2 menschen van 74 en 72 jaar oud woonden, wier leven in de waagschaal is gesteld, is het feit zeer ernstig te noemen. Alles bijeen ziet hte O.M. geen verzachtende omstandigheden en eisch- te tegen S. 3 jaar gevangenisstraf. Arrondissements-Rechtbank Middelburg' bracht, in de cabines werden 10.000 vierk. m houi-ierwerkt Op 'n terrein van den Wilgenpias ge scheiden was in wording een omvangrijk Luna-park, dat heden wordt geopend, en dat voorloopig gedurende de zomer maanden van de eerste 5 jaar in eploi- tatie zal zijn. Men treft er een 8-baan, 156 m lang en 20 m hoog, het bekende Ober-Bayern van de Nenijto, een hippo drome, en verder alle vermakelijkhe den, die aan een groot Luna-park at tractie plegen te verleenen. Het zwembad en het Luna-park zijn de onderdeden der plannen, die zoo goed als gereed zijn. In uitvoering zijn nog een voetbalstadion voor de Rotter damsche vereeniging Xerxes, dat in het najaar reeds aan ruim 32.000 bezoekers plaats zal bieden, kantoor-voetbalvel den, tennisbanen, en er bestaan plannen voor ijsbanen en voor een wielerbaan. De laatste zullen ongetwijfeld binnen afzienbaren tijd gerealiseerd worden, zoodat binnenkort de Wilgenpias, waar de trein de Rotterdammers in 6 minuten brengt, een all-round sport-centrum zal zijn, dat als unicum ook belangstelling uit de overige streken van het land zal trekken. Onder den rook van Rotterdam, in het typisch Hollandsclie polderlandschap "bij Schiebroek is uit Amerikaansche voort varendheid en uit Hollandsche nuchter heid de waarlijk grootsche onderneming voortgekomen, die niet slechts op spor tieve overweging bewondering wekt. EENPRACHTFIETS! (Ingez. Med.) Kcpziekte onder het rundvee. Er heerscht te Giessendam de kop- ziekte onder het rundvee. Dertig runde ren zijn bij verschillende veehouders reeds gestorven. De oorzaak van de ziekte moet blijkbaar worden gezocht in het koude weer van den laatsten tijd. (Ingez. Med.) "n De rechtbank te Winschoten heeft den gedetineerden J. A. B., 28 jaar, ar beider te Winschoten, die terecht stond terzake van diefstal van f 300 bij brand, in het huis der familie Scheve, aldaar, tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld. Geëischt was eveneens drie jaren ge vangenisstraf. Voor de rechtbank te 's-Hertogen- bosch hebben Donderdag terecht gestaan H. V., 23 jaar, bakker, en G. P. v, d. L., 22 jaar, tuinman te Eindhoven, verdacht van brandstichtingen te Eindhoven. Zij zouden 18 branden hebben gesticht. Ver dachte H. V. bekende volledig. Verdachte v. d. L. meende in aanvallen van delirium te hebben gehandeld. Tegen ieder werd 6 jaar gevangenis straf geischt. De 40-jarige winkelier P. L. S. te Delft had ,zich Donderdag te verant woorden, verdacht van .brandstichting in den nacht van Zondag 21 op Maan- Valschheid in geschrifte door een gemeente-ontvanger. De rechtbank alhier behandelde gis teren, zooals reeds met enkele woor den gemeld, de strafzaak tegen H. van 't W., 68 jaar, gemeenteontvanger te 's Heerenhoek, thans in voorarrest, aan wien blijkens de dagvaarding werd ten laste gelegd dat hij in 1931 te 's Heeren hoek in zijn kwaliteit van gemeente ontvanger in een kasboek der uitgaven over 1931 der gemeente 's Heerenhoek en in een kasboek dier gemeente over datzelfde jaar, uit welke boeken moest blijken n.l. uit het kasboek van uitga ven dat was uitgegeven een bedrag van 1000.voor aflossing van een levensverzekerings-maatschappij en uit het kasboek der inkomsten dat was ontvangen een bedrag van 6000. voor een leening van een weduwen- en weezenfonds, die boeken heeft ver- valscht of valschelijk gemaakt door het bedrag van 1000.opzettelijk te ver anderen in 6000.en het bedrag van 6000.in 1500,een en ander met het oogmerk om die boeken als echt en onvervalscht te gebruiken of door anderen te doen gebruiken, ter wijl uit dat gebruik nadeel kan ontstaan. Verdachte werd (rechtskundig bijge staan door mr. A. H. Kuipers, advocaat te Middelburg. De eerste getuige, de" Burgemeester van 's Heerenhoek, zeide dat verdach te het ontvangerskantoor bij hem thuis hield en dat ook de boeken daar be rusten. Boeken en bescheiden werden door getuige meermalen gecontroleerd, doch gebleken is dat verdachte op een sluwe wijze de cijfers wist te verande ren, terwijl men met die controle be zig was. Zoo wist verdachte het bedrag aan inkomsten ad 6000.te verande ren in 1500.en dat der uitgaven van 1000.in 6000.De inkom sten gaf hij minder op terwijl hij de uitgaven bezwaarde. Er is een tekort gebleken van 10.000 waarvan 3000 door borgstorting wordt gedekt. Get. acht verdachte in het geheel niet be kwaam voor zijn betrekking. De verdediger merkte op dat het ver dachte bij de controle wel gemakkelijk is gemaakt, hetgeen de Burgemeester beaamde. De President merkte op: „doch door de handigheid van verdachte, want ter wijl de Burgemeester controleert, ver andert verdachte de cijfers". Op een vraag van den Rechter mr, Portheine, of verdachte, toen hij pen sioen gerechtigd was er op heeft aange drongen in dienst te blijven, antwoord de de burgemeester bevestigend, er aan toevoegende dat verdachte een salaris van 850.had. Een ambtenaar van de Provinciale Griffie te Middelburg, als getuige ge hoord, zeide de boeken te hebben ge controleerd en de fraude te hebben ont dekt, hetgeen verdachte hem heeft be kend. Verdachte zegt het geld noodig te hebben gehad om oude schulden te be talen. De Officier van Justitie aan het woord

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5