^Provinciate j^eeutusche INTERNATIONAL No. 112. Twee Bladen. VRIJDAG 13 MEI 1932. Eerste Blad. 175e Jaargang. STATEN-GENERAAL. BINNENLAND. Zeeuwsch Profetenbrood M. PETERSE fa. Gravestein, ZEELAND. BUITENLAND. Kort Zeeuwsch Nieuws. Algemeen Overzicht. De Vrachtwagenfabriek met de groctste ervaring WEER EN WIND. MIDDELBURGSCHE COURANT (Dagblad Abonnementsprijs voor Middelburg en't agentschap Vlissingen Z 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg i£ cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regelvoor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uitdruk' kelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opge nomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummer 5 een» asaaf— MAANDAG (2en Pinksterdag) zal ons blad NIET verschijnen. Daar wij Dinsdag vroeger ter perse gaan, zullen advertenties dien dag niet later dan HALF ELF v.m. kunnen wor den aangenomen. TWEEDE KAMER. Werking Ongevallenwet. Bij de voortzeting der behandeling van de motie Ter Laan over de werking der Ongevallenwet, zet minister Ver schuur zijn rede voort. Hij betoogt dat de stof dezer wet zoo gemakkelijk aanleiding kan geven tot geruchten en critiek. De wet stelt algemeene regels die echter op verschillende gevallen van toepassing moeten vinden. In de invali diteit komen allerlei schakeeringen voor. De schatting daarvan is zeer moeilijk en is dan ook opgedragen aan daarin af zonderlijk geschoolde medici, die sociaal besef moeten hebben. De R. V. B. is de gemeenschapsinstel ling, die als zoodanig wel er naar streeft binnen de perken te blijven, maar geen enkel belang heeft bij beknibbelen op de renten. Juist de laatste jaren is de Ongeval lenwet meer sociaal toegepast, hetgeen spr. als de oorzaak ziet dat de reserve met 1 millioen is afgenomen. Wat de rechtspraak betreft merkt de minister op, dat de administratie zich daarnaar wel moet richten. Acht men die richting niet juist, dan dient de rech ter door wetswijziging op een ander spoor te worden gebracht. Spr. wijst er op, dat een commissie van overleg zal worden samengesteld, die de klach ten in eerste instantie kan opvangen. De minister concludeert, dat nog niet onderzocht is, wat eigenlijk on derzocht moet worden. Men late deze zaak aan de regeering over en neme geen moties aan. De heer Heemskerk (a.-r.) acht de motie onaannemelijk, omdat ze in strijd zijn met de onafhankelijkheid der rechterlijke macht. Een wijziging in de toepassing beteekent immers: op een andere wijze rechtspreken. De heer Drop (s.-d.) meende dat men aan de regeering deze zaak niet kan overlaten. Tegen de motie-Kuiper heeft hij het bezwaar, genoemd door den heer Heemskerk. De heer Kuiper (c.-h.) handhaaft zijn motie eveneens. Bij de replieken meent de heer dr. Vos (lib.) dat de minister zelf een onder zoek dient in te stellen, vooral met be trekking tot de nazorg. Als de minister in deze richting eenige toezegging doet zal spr. tegen de moties stemmen. De minister antwoordt dr. Vos dat geen der beide moties het speciale ter rein aanwijst, waarop een opdracht aan een commissie kan worden geformu leerd. Een departementaal onderzoek zal hij doen instellen naar hetgeen op dit gebied te onderzoeken is. Beide moties werden ingetrokken. Contingenteering schoeisel, enz. Aan de orde is het wetsontwerp tot contingenteering van schoeisel, tricot goederen, wollen en halfwollen stoffen en bovenkleeding. De heer IJ z e r m a n (s.-d.) gaf toe, dat de minister geen contingenteerings- maniak is, doch dringt aan op groote voorzichtigheid te' dien aanzien omdat met den invoer ook de uitvoer daalt. Hij heeft tegen het ontwerp groote bezwaren, die hij niet heeft tegen de 9 contingenteering van tricotgoederen, welke niet te ver is gegaan. De contingenteering van wollen stof fen is te ver gegaan, die van heerencon- fectie is gerechtvaardigd, die van dames- confectie gaat veel te ver. De vergadering is verdaagd. DE BEZUINIGINGSCOMMISSIE- WELTER. Het Tweede Kamerlid van Rappard heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken gevraagd te willen mededeelen, wanneer het eerste gedeelte van het rapport der Bezuinigingscommissie-We!- ter, dat reeds eenigen tijd geleden ge reed gekomen is en aan de Regeering is aangeboden, openbaar gemaakt zal wor den. DE SALARISSEN BIJ DE NED. SPOORWEGEN. In de op 12 Mei gehouden zitting van den personeelraad, werd het antwoord van den minister van Waterstaat be handeld, op het verzoek van den Raad om een onderhoud. De minister gaf den Raad in overweging zich alsnog met de directie te verstaan, inzake de door haar voorgestelde loonsverlaging. Besloten werd in de gecombineerde hoofdbestu- renvergadering, welke Zaterdag 21 Mei a.s. te Utrecht wordt gehouden, het ant woord van den minister nader onder 't oog te zien. ARBEIDSMOGELIJKHEDEN IN* DE WIERINGERMEER, De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling vestigt er de aandacht op, dat bij de Zuiderzeewerken en bij het in cultuur brengen van den Wieringermeer- polder nog slechts in beperkte mate ar beiders in dienst worden genomen. Voor zoover nog arbeiders worden aangenomen, geschiedt dit in het alge meen slechts door tusschenkomst van de organen der openbare arbeidsbemidde ling. Daarom wordt den arbeiders in hun eigen belang ontraden zich, zonder daartoe te zijn opgeroepen, naar bedoel de werken te begeven. In de week van 2 t/m 8 Mei ontving het Nationaal Crisiscomité 24.860 aan giften, waardoor het totaal steeg tot 863.607. Door de dagbladen werd in totaal 156.536 overgemaakt. Met ingang van den zomerdienst zullen de prijzen in de restauratie-wa gens van de Nederlandsche Spoorwegen, die in het buitenlandsch verkeer rijden, belangrijk verlaagd worden. De uitgebreide onderzoekingen in gesteld in de provincie West Java, heb ben aangetoond dat de geldnood stijgen de is. Men komt echter tot de conclusie, dat er geen gebrek aan voedsel' bestaat. het echte. ConfiseurPatissier. (Ingez. Med.) Ged. Staten deelen in 't Provinci aal Blad mede, dat met ingang van 1 April op de jaarwedden van burge meesters, secretarissen en ontvangers voor den tijd van 3 jaar een tijdelijke kor ting moet worden toegepast van 2Y> van de eerste 2000 en 5 van het meerdere der jaarlijksche bezoldiging voor hen, die gehuwd zijn of gehuwd zijn geweest en 2 Y> tot 1000 en dan verder 5 voor hen, die niet ge huwd zijn en dit ook nooit zijn geweest. De tijdelijke korting en eventueele pen sioenaftrek mogen echter niet meer dan 814 bedragen. Autobusconcessies, Ged. Staten hebben voor den tijd van 5 jaar vergunning verleend voor de vol gende dagelijksche autobusdiensten: Van Bruinisse over Oosterland en Nieuwerkerk naar Zierikzee aan G. de Waal te Zierikzee; voor dezelfde route aan J. J. van Zweden te Nieuwerkerk; van Zierikzee over Kerkwerve, Dui- vendijke en Eikerzee naar Oudendijke (gemeente Ellemeet), aan C. H. van Oeveren te Zierikzee. Luchtdienst RotterdamHaamstede Vlissingen V.V. De Vertegenwoordiger der K.L.M. al hier deelt ons mede, dat de luchtdienst RotterdamHaamstedeVlissingen op Maandag, den tweeden Pinksterdag, niet volgens de Maandagdienstregeling zal worden uitgevoerd, doch dat dien dag van Rotterdam Coolsingel wordt ver trokken te 12 uur, van Waalhaven 12.45, aankomst Haamstede 13.10, vertrek van daar 13.20, aankomst Vlissingen 13.35. Van Zierikzee vertrekt de bus te 12.10 en komt daar aan te 13.55. Ons karakter is het vast-ingesne- dene in onze persoonlijkheid, het stempel, dat ons is ingedrukt. Ds. Gillebaard. De terugvlucht van Vlissingen heeft plaats te 18.15, aankomst Haamstede 18.30, vertrek aldaar 18.40, aankomst Waalhaven 19.05, Coolsingel 19.45. Van Zierikzee vertrekt de bus te 17.55 aankomst aldaar te 19.40. In verband met deze dienstregeling, verwacht de K.L.M. een grooten toeloop van passagiers voor dezen dienst op dien dag. Zooals uit een advertentie in dit num mer blijkt, organiseert de K.L.M. Maan dagmiddag van af het vliegveld Vlissin gen korte vluchten tegen den prijs van 6 per persoon en hebben leden van de Nederlandsche Reisvereeniging 10 korting op dat tarief. VLISSINGEN. De opening van het badstoelen terrein en de zeebaden is bepaald op morgen, Zaterdag 14 Mei. WALCHEREN. BIGGEKER'KE. Onder leiding van der Chr. Besturenbond te Middelburg is al hier opgericht een afdeeling van den Ned. Chr. Landarbeiderstoond met aan vankelijk 10 leden. Tot bestuursleden werden gekozen dte heeren P. Wouters, voorzitter, C. Melis, secretaris, I. Midivaine, penningmeester. ZUID-BEVELAND. GOES. Naar de Zeeuw bij geruchte verneemt zou het bureau der Vereen, van Ned. Gemeenten aan het Gemeente bestuur medegedeeld hebben, dat naar zijn meening de gemeente Goes niet ver plicht is tot aanzuivering van het tekort op de exploitatie van het Gasthuis. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. KOEWACHT. Woendagavond j. 1. kwam zekere W. uit Stekene, aan de wo ning van. zijn schoonouders, alwaar sinds eenige dagen de vrouw van W. ver bleef, die henr had verlaten omdat tyij haar eenige dagen te voren gedreigd had te zullen van kant maken. W. ver scheen in een auto en was 'onder deu invloed van drank. Zooals dat in 'een dergelijken staat de gewoonte is, ver langde hij Van zijn vrouw onder groot misbaar dat zij met hem mede zou gaan naar de echtelijke woning. De vrouw had' hier blijkbaar niet veel zin in, wat er toe 'leidte dat het kabaal zoo erg' werd, dat men genoodzaakt was de hulp van de politie in te roepen, die weldra verscheen en W. ter kalmeering eenigen tijd ter plaatse waar zulks 'ge bruikelijk is, bracht. Achteraf bleek dat maar goed te zijn geweest, want bij fouilleering van W. werd op hem' een met scherp i ge laden revolver en nog eenige losse 'pa tronen gevonden, die de politie in beslag naln. Uit Hansweerf wordt gemleld dat het Duitsche motorschip Tvathe, ge laden met stukgoed van Diuitschland naar Antwerpen, op de Ooster-ScheLde is omihooggevaren en blijven zitten. Het schip zit slecht en mien is begonnen de lading over te slaan in een ander mo torschip. Bij beschikking van den Minister van Financiën is aan de gemeente O u d- Vossemeer een voorschot uit 's Rijks kas verleend tot een maximum van 8327, ter verstrekking aan de stichting in die gemeente uitsluitend werkzaam ter bevordering van de verkrijging van on roerend goed door landarbeiders, ter uitbetaling van het door drie landarbei ders benoodigd bedrag voor de verkrij ging van een plaatsje. De heer K. J. Hanse te Oud-Vos» setae er is als no. 1 geplaatst op j^lte aanbeveling voor dijkgraaf van de Vrij- berghsche polders te Oud-Vossemieer. Koopt toch in den vreemde niet Wat eigen land u net zoo biedtl Jonge Charley Lindbergh, f (-T-) Even verstomt de belangstelling voor het politiek tumult rondom; voor feitelijkheden, dia- en prognoses in het groote leven buiten; even zijn we stil bij deze droeve oplossing van wat al bij na uit onze sfeer van belangstelling vergleed: Charles Lindbergh's baby, ge vonden thans, te Hopewell, niet ver van het ouderlijk buitenhuis. Gevonden on herkenbaar reeds zelfs, slechts te iden- tificeeren aan de kleertjes. Gevonden door een neger-vrachtautochauffeur, on der een hoop bladeren. Hoe kwam 't daar? Was wat zoover gezocht werd, tot op booten naar de oude wereld, tot in hoofdsteden van ons werelddeel, wat wekenlang de concen tratie van politie, recherche, journalistiek bezig hield, wat zelfs rondspookte in het verdwaasd brein van dien gedenereer- de, die juist een week geleden zijn wan daad bedreef, was dat inderdaad ont voerd, of direct vermoord, en verborgen, waar weervinden een kwestie van maan den zou worden? Een nieuwe reeks vragen doemt op, nieuw onderzoek zal velen langs vele wegen leiden. Andere wegen, andere ideën, mogelijkheden, Wij kunnen ze op dit moment daar laten. Tot de groote ambtelijke activiteit heeft onderzocht, geexpliceerd, geconcludeerd. En de da der wordt uitgeleverd aan de justitie van den staat New Yersey, en aan de alge meene verontwaardiging van de heele wereld. De wereld, die wel niet meer over Lindbergh's jongen las, weinig er meer van sprak, soms aan dacht, doch met de ouders hoopte op een gelukkig einde van terugzien in gezonden staat. Wij weten niet, zooals we de rede nen niet weten, nog niet weten dezer lafhartigheid. Maar wij weten wel, nu, dat een zoe ken, een construeeren naar het doel, het eenige, dat er voorloopig op aan kwam, plots niet meer noodig is, En we zien wel, wat in den beginne even voor de niet na betrokkenen de charme had van romantiek, teruggestoten in de rauwe realiteit in al haar afschrikking: een lijkje al niet gaaf meer, onder een hoop bla deren. En diep mededoogen gaat uit naar den koenen man, en zijn nog zoo jonge vrouw: den held, die behalve ieders be wondering ook ieders sympathie heeft. Thans ieders mede-treuren. Hij vinde in dat besef eenige troost bij het eind van een afgedaan en bij den aanvang van een nieuw hoofdstuk eener zwaar eischende, kracht vragende le vensperiode. Begrafenis President Doumer. De Parijsche bevolking heeft gister morgen met groote plechtigheid den vermoorden president der Fransche re publiek naar zijn laatste rustplaats be geleid, Reeds tegen zes uur 's morgens wa ren de straten waarlangs de rouwstoet zich zou bewegen, drukker dan gewoon lijk. Langs den geheelen weg van het Elysee naar de Notre Dame vandaar naar het Panthéon en tenslotte naar het kerkhof Vaugirard, hingen de vlaggen halfstok. Op tal van plaatsen stonden delegaties van militaire en burgerlijke vereenigingen opgesteld, evenals vele scholen met schoolkinderen. De toe gangspoort naar het Elysée was geheel zwart omfloerst. Schier ononderbroken werden de bloemstukken naar buiten gedragen, zoodat tenslotte drie groote auto's on der de bloemen bijna onzichtbaar wa ren geworden. Tegen half acht verscheen als een der eersten de president van de Kamer Bouisson, begeleid door een escorte van bereden troepen. Na elkaar verschenen vervolgens de vertegenwoordigers der buitenlandsche mogendheden. België was door koning Albert zelf vertegenwoordigd, Engeland door den zoon des konings, den Prins van Wales; Italië door den hertog van Aosta; de koning van Joege Slavië door Prins Parel van Servië, zijn neef, en H.M. Koningin Wilhelmina door haar adjudant, vice-admiraal jhr. Schorer, ter wijl Nederland bovendien bij het corps diplomatique was vertegenwoordigd door den gezant te Parijs, jhr. Loudon. Precies om 8 uur werd de kist met het stoffelijk overschot naar buiten ge dragen, waar de op de binnenplaats op gestelde eerewacht het geweer preien- Vracht wagens Tractor» Omnibussen n.v. H. ENGLEBERT'S AUTOMOBIELHANDEL OEN HAAG. THERESIASTRAAT 145, TELEFOON 77208* AMSTERDAM: WETERINGSCHANS 130, TELEFOON 3435# MIDDELBURG: KORTE DELFT A83, TELEFOON 62# (Ingez. Med.) 13»V-'32: Donderdag hoogste lucht- temperatuur 16.7 °C; (62 °F); laagste 11.3 °C (53 °F). Heden 9 h: 15 °C; 12 h: 20.8 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand alhier 762 mm, laagste 760 mm. Hoogste barometerstand 766.4 mm te Weenen; laagste 748.8 mm te Blacksod, Verwachting tot Morgenavond: Meest matige Z.O. tot Z.W. wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, waar schijnlijk regenbuien met kans op on weer, weinig verandering in tempera tuur. Zon op: 4 h 10; onder 19 h 44. Licht op: 20 h 14. Maan op: 10 h 39; onder: 1 h 39. E.K.: 13 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Dombur| 23 min. vroeger; Veere 38 min, later (S springtij). Mei. Hoogwater. Laagwater Vr. 13 6.23 18.46 0.16 12.37 Za. 14 7.37 20.04 1.20 13.51 Zo. 15 8.57 21.19 2.42 15.22 Ma. 16 10.06 22.23 4.04 16.29 teerde en den vaandelgroet bracht. De geheel in de Fransche tricolore gewikkelde kist werd in den lijkwagen gedragen, waarna de stoet zich in be weging zette. Achter zes hooge dignitarissen die de ordeteekenen van den overledene droe gen, liepen de vier verpleegsters die Doumer in zijn laatste uren in het zie kenhuis hadden bijgestaan. Hierop volg den de familieleden en persoonlijke vrienden van Doumer, de leden van het civiele en militaire kabinet van den pre sident, de nieuwe president der repu bliek Lebrun, de vertegenwoordigers der buitenlandsche mogendheden, de vice president van den Senaat en de presi dent van de Kamer, de leden der regee ring, het diplomatieke corps, de buiten landsche vereeniging, de vereeniging van oud-strijders en tenslotte de verte genwoordigers van de Parijsche autori teiten en van de universiteit. Na aankomst in de Notre Dame werd de kist op een verhooging in het schip van de kathedraal geplaatst en vond de kerkelijke rouwdienst plaats. Nadat in de Notre Dame de Heilige Mis was gecelebreerd, door mgr. Ver- dier, omgeven door de hooge geestelijk heid, begaf de lijkstoet zich tegen elf uur naar het Panthéon, waar de kist on der de zuilengalerij op een, met de Fransche driekleur gedekte catafalk werd geplaatst. Achter de catafalk was een tribune gemaakt, maar de vorstelijke personen, tfe officieele vertegenwoordigers der staatshoofden, het corps diplomatique, president Lebrun en tal van Fransche autoriteiten plaats namen. Het was over elven toen minister-president Tardieu het spreekgestoelte betrad. In zijn rede zeide hij, dat de deelneming der gehee- le wereld aan den rouw van Frankrijk uitdrukking gaf aan wat het geweten der geheele wereld voelde. Hij schilder de den politieken loopbaan van Doumer en herdacht de voorbeeldige mensche- lijke persoonlijkheid van den doode. Na Tardieu's rede begon het défilé van de troepen. Na afloop van dit défi lé verhieven de president der republiek en de vorstelijke personen zich van hun zetels en verlieten, gevolgd door de am bassadeurs en gezanten, het Pathéon,

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 1