SUPERIEUR! LEKKERE KOFFIE TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 11 MEI 1932. No. 110. ALS PASSAGIER VLISSINGEN-WAALHAVEN. FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE. ZEELAND. „VAN NELLE" ZIJN X Een passagier schrijft omtrent zijn reis VlissingenWaalhaven het volgen- de: Wanneer ik in Rotterdam of Amster dam moet zijn, dan is het treintje van zeven uur zooveel des morgens het mijne. Nu we een vliegverbinding met eerstgenoemde stad hebben, leek het mij als inwoner van Walcheren plicht deze de klandizie ook eens te gunnen; dat gaf bovendien het voordeel, dat ik pas met de tram van 8 uur naar het vliegveld behoefde te vertrekken, in- plaats van om goed zeven uur al aan den trein te moeten zijn. Het schijnt de eerste dagen nog niet storm geloopen te hebben, want de wa genbestuurder van de tram verschrok zichtbaar toen ik hem op den schouder tikte en vriendelijk vroeg, of hij aan de facultatieve halte-vliegveld even stop pen wilde. ,,Hé, jwatte, vliegveld??? En ,toen, toch lichtelijk geimponeerd door dien klaarblijkelijk eenigen pas sagier voor de K. L. M.: „o, zeker, ja, welzeker meneer, ik zal er stoppen hoor. Zoo, is 't vliegen vandaag? Waar op een nu ook geinteresseerde mede voorbalcon-genoot opmerkte: ,,dan had je ook wel 's wat beter weer kenne uit- zoeke, meneer". Dat was waar: het re gende bosjes pijpestelen. Maar de vlie gerij is tegenwoordig geen mooi-weer aardigheidje meer. Ook in het kantoortje van de vlieg- loods scheen men nog niet aan gedrang voor de loketten gewend te zijn, al werd de verbazing dat er nu toch heusch op dien regenochtend een passagier binnenstapte, heel spoedig meesterlijk verborgen achter een zakelijk masker. Helaas kon de vriendelijke bureaulist mij geen kaartje verkoopen, aangezien ik mij daarvan reeds bij den heer L. A. Stofkoper, die in Middelburg agent voor de K. L. M. is, had voorzien. Wel werd ik met naam en toenaam in een groot register geboekt, En toen zei een van de heeren in lee- ren jassen: „zullen we dan maar gaan?" Vlak voor de loods stond de PHO TO opgesteld; instappen, deurtje dicht, motor aanslaan, weghobbelen en met een zwaai de lucht in, over het kanaal Noordwaarts, dat was alles het werk van een oogenblik. Ik zat comfortabel in een rieten leunstoel, naast me ruim spiegelglas om uit t'e kijken. Het geronk van den motor dringt slechts matig door in de gesloten kajuit. Ik had een kaart van den A. N, W. B. meegenomen en kon zoodoende on ze route volgen; merkwaardig hoe goed men, ook met dien regen, alles op aarde nog onderscheiden kon. Alleen als er een wolkje kwam, was 't zicht even minder Na luttele oogenblikken vliegens stre ken we met een paar zwaaien al op Haamstede's vliegveld neer en we waren wat vroeg enkele minuten later kwam de K.L.M.-bus. Vier passa giers, w. o. één dame. 't Jonge, dacht ik zoo bij mezelven, hier hebben ze de smaak van de vliegerij te pakken! Maar daartoe zal zeker medewerken het feit, dat de Schouwen-Duivenaren, schoon hemelsbreed dichter bij Rotterdam ge legen, er zonder de K.L.M. nog veel ver der van af zouden liggen dan wij van Walcheren. Een der passagiers toch ver telde mij, dat men om 5 uur op en om 6 uur weg moest, wilde men met de ge wone vervoermiddelen des morgens zoo omstreeks 11 uur in Rotterdam zijn! Direct nadat de kajuit van het vlieg tuig door het plaatsnemen van een aan tal andere passagiers het meer be kende, half-intieme, karakter van een spoorweg-coupé had gekregen, dreunde de schroef al en dra waren we weer 61). - Zijn oproep bleef onbeantwoord en de telefoon bleef schril volhouden. Hij liep naar de deur door welke sir Peter verdwenen was en was op het punt te roepen toen de baronet langs hem heen drong en de kamer binen kwam met de bedoeling die dadelijk weer te verlaten. De telefoon, Brace! beval Spen cer. Sir Peter keek van Spencer naar de rumoerige telefoon en was op het punt een driftig antwoord te geven, toen hij bedacht dat Harker misschien opbel de om de reden van zijn vertraging te zeggen. Hij ging naar de tafel en nam de hoorn op. Hallo! snauwde hij kwaad, Jij daar? Jij daar? vroeg een ze nuwachtige stem. Hallo? Ben jij het Harker? Jij daar? Jij daar? herhaalde de stem, i Hallo! Hier Brace! Ben jij het Har ker? riep sir Peter, die rood werd, Jij daar? Daar? Het was blijkbaar dat de telefoon met grillig gevoel voor humor, besloten had dat dit een gunstige gelegenheid was om de feilbaarheid van alle men- schelijk pogen aan te tornen, want de eentonige vraag deed den baronet vloe- in de lucht. Nu duurde de vlucht iets langer, doch met behulp van de kaart kon ik me steeds góed oriënteeren: daar een kanaal, daar een dorpje, ginds een bochtige trambaan.... Toen de brug over de Oude Maas, waarover net een stoomtrammetje pufte, goed voorbij was, maakten we ook reeds een zwaai boven de Waalhaven, scheerden over de schutting en een koppel daar achter grazende schapen, en zoo om streeks kwart over negen waren we goed en wel voor de gebouwen van de K. L. M. getaxied. Drie kwartier ge leden nog op het Walchersche vliegveld en nu zegt een van de officials al: „mag ik uw kaartjes heeren?" Net als aan den trein. Het komt mij voor, dat het zaak is, ons wèl bewust te worden, niet alleen van het voordeel dat deze luchtlijn ons nu reeds kan bieden, maar vooral van het luchtverkeersbelang voor de toe komst, dat hier op het spel staat. Want, dunkt mij, wanneer deze lijn voldoet, uitgebreid kan worden, aansluiten kan op andere lijnen, naar uithoeken van ons eigen land en naar het buitenland, dan zullen we heel wat gewonnen heb ben op dit gebied. Haven- en Kaderechten op het eiland Noord-Beveland, In het jongste nummer van Schutte- vaer komt een uitvoerig ingezonden stuk voor van K., onder bovenstaand hoofd K. schrijft o.a. als volgt: Naar ik meen is het het College van Gedeputeerde Staten die steeds toe stemming geven, tot het innen van deze gewraakte heffingen, die mede hel pen het bestaan van den schipper on mogelijk te maken. Want de vrachten zakken steeds en de heffingen onder de namen havengeld, enz. blijven op het zelfde peil zoo ze noch niet verhoogd worden. Het gaat natuurlijk niet om hier van alle plaatsen ons lieve vaderland be treffende, een overzicht te geven, wat dan die heffingen bedragen, en wil mij bepalen tot het eiland Noord-Be veland. Noch geisoleerd van onze mo derne samenleving, dus levende in al len eenvoud. Maar goed thuis zijn hare gemeentebesturen om de schippers ha vengelden te laten betalen, zoo, dat van de vracht niet veel overschiet. Er is mij dan ook geen streek bekend waar zulke exhorbitante hooge rechten als haven- en kadegelden wordt geheven, als op dit eiland. Het schijnt, dat de verschillende ge meentebesturen, met elkander in deze hebben voeling gehouden of van elkan der stilzwijgend hebben overgenomen. Want het is zoo treffend, dat de me thode van de eene gemeente om den zak van den schipper en den boer aan te snijden, ook in alle andere voorkomt. Hier volgen dus de havengelden, aan vangende met de gemeentehaven van Kolijnsplaat. Dit bedraagt 10 cent per ton, voor alle goederen uitgiezonderd suikerbie ten 20 ets. per ton geldig 6 werkdagen. Dit laatste is in al deze haventjes het geval. Kats 10 ets. per ton voor laden of lossen, voor beide 15 ets. per ton. Kortgene 15 ets. per ton voor laden of lossen, voor beide 22 y2 ets. per ton. Maar zijn het suikerbieten dan 25 ets. per ton en voor het lossen van pulp 15 ets. per ton. En eene gedeeltelijke lading wordt in alle havens als geheel beschouwd. Dus een schip dat in den herfst pulp lost en bieten laadt betaalt 40 cents per ton. ken. i Brace! Spencer's stem klonk scherp als een mes. Sir Peter lette niet op hem en zei den onzichtbaren Harker onrustig dat hij „daar" was. Brace! herhaalde Spencer, naar de tafel komend, de bedienden mogen deze telefoon niet gebruiken! Bel als het je belieft af. Loop naar de hel! snauwde sir Peter die juist aansluiting met Harker gekregen had. Neen, zei hij in den hoorn, ik sprak niet tegen jou! Wat is het! Brace! Ditmaal gaf de baronet geen ander antwoord dan een ongeduldig gebaar om stilte te verzoeken. Spencer nam de buigtang op, die Clin ton op tafel geworpen had en sneed vlug het telefoonkoord door. Sir Peter raasde enkele oogenblik ken in den hoorn met een ongerust ver langen te hooren wat Harker zeide, voor dat hij inzag dat het instrument dood was. Hij rammelde met den hoorn en schreeuwde wat harder; toen viel zijn blik op het doorgesneden koord, dat Spencer voor zijn onderzoek op tafel gooide Eerst keek hij er naar zonder te begrijpen toen deed het inzien van deze groote brutaliteit hem hulpeloos sputteren in zijn woede Ik heb je gezegd, wat je mij zoo dikwijls gezegd hebt, Brace, antwoordde Spencer koel, de onuitgesproken vraag, En nu volgt de haven van Kam perland, gemeente Wissekerke, welke heft 15 ets. per ton voor laden of los- per ton. Als men dit hier goed nagaat, is de onbillijkheid ten top gestegen. Waarom suikerbieten hooger belast, Omdat er suiker in zit? Wordt de vracht daarvan ook niet uitgeknepen gelijk een citroen, trots subsidie van het Nederlandsche rijk aan verbouwers. Is het feitelijk wel havengeld, men zou het beter laad- en losbelasting kun nen noemen, want men maakt toch maar eens gebruik van de haven, ter wijl men bij laden en lossen of omge keerd toch tweemaal betalen moet. Maar als het waarheid is wat men zegt, dan gaat men op twee dezer ge meenten nog verder, en in deze geval len is het toch zeker hoog tijd, dat Ge deputeerde Staten van Zeeland de oogen eens opengaan of goed open doen. Men verhaalt dan het volgende: De gemeente Kortgene wilde bij de vorige aanvraag, dus voor drie jaren, om verlenging van concessie van haar hoog recht, dit gaarne behouden. Want verschillende jaren zou ruim 12.000 (zegge twaalfduizend gulden) zijn inge komen. Maar om het nu te Middelburg smakelijk op te dienen, verzon men quasi eenen leugen en gaf voor, dat een weg verlegd moest worden naar de ha ven. Deze weg is nog steeds niet ver legd en zal ook nooit verlegd worden, want het was immers een leugen. En nu zal in de maand Mei dezes jaars de concessie weer vernieuwd moeten worden en volgens men vertelde, was men 't vorig jaar reeds aan het ver zinnen wat men nu naar voren zal brengen om dat suikerpotje, van de scheepvaart te kunnen blijven vullen. Zoo iets kan men van een gemeente bestuur niet gelooven. Naar ik vernam is het op Kamper land (gemeente Wissekerke) ook niet in orde. Daar zouden reeds duizenden guldens onrechtvaardig geind zijn en hiervan zou men voor aanleg van een nieuwen weg in gemeenschap met de provincie 7000 hebben gegeven, ter wijl deze weg met de haven niets uit staande heeft. Deze onrechtvaardigheid zou op het volgende berusten, dat de laadplaats, waar in den herfst de meeste bieten geladen worden, tegenwoordig voor de Coöperatieve „Dinteloord", vrij zou zijn van kaaigeld en havengeld. En wel om de volgende reden: De kade zou eigendom zijn van de firma Boogerd, v. h, Zeeuwsche Vee voeder en Kunstmesthandel, dus eene gemeente kan daar geen kaaigeld ver langen en dan is de haven tot nog voorbij die laadplaats eigendom van een polder. Maar trots dit alles worden die hooge rechten daar evengoed in ontvangst genomen. Men beroept zich er op, de firma Boogerd vindt het goed dat kadegeld wordt geheven, en de polder heeft er ook geen bezwaar tegen dat de schipper havengeld be taalt, want waar zal die zich voor moeilijk maken. Maar zijn nu deze han delingen toelaatbaar. Het wordt dus eens terdege tijd, dat Gedeputeerde Staten van Zeeland, die hooge haven en kadegelden eens goed onder de loupe nemen en niet meer zoo scheutig zijn om met stempel en handteekening de koninklijke goedkeuring te verstrekken. Ook is het zeer wenschelijk, dat de besturen van boerenvereenigingen en suikerfabrieken deze hooge rechten aanvechten, Er is dan kans, dat de veel gewenschte suikerbiet door verlagen of opheffing dezer rechten tot een bete ren opbloei in staat zal zzijn en den schipper daardoor een beter loon kan toebedeeld worden. de bedienden mogen deze telefoon niet gebruiken! Je kunt die in de hall ge bruiken. Sir Peter keek even en vloog toen naar de deur. Hij had er slechts een va ge voorstelling van waar de andere telefoon in de hall hing, maar hij moest de "rest van Harker's boodschap hoo ren! Ongelukkig had sir Peter in zijn strijd met Eric's hoed de voordeur wijd open gelaten, want toen hij in de hall kwam, ontmoette hem een menschelijke wer velwind, die hem bijna deed vallen. Henry Aimsbury zwaaide een pak ochtendbladen in zijn gezicht en trok hem achteruit naar de studeerkamer. De zachte en kalme fabrikant was een woedende furie geworden en hij raasde tegen den baronet in een toon, die van drift beefde en zoo schril werd, dat een dorpssopraan er trotsch op geweest zou zijn. Zijn woeste greep had den verbij sterden baronet recht door het huis naar den moestuin kunnen sleepen, als de tafel in de studeerkamer hem niet tot staan had gebracht. Wlat ben je van plan hier in te doen? schreeuwde hij, wit van drift en een courant letterlijk in sir Peter's oogen duwend. Wat ben je van plan hier in te doen? Sir Peter herkreeg zijn evenwicht en iets van zijn spraak. Wees kalm Aimsbury! snauwde hij. Ik doe alles wat ik kan! Gedraag je niet als een gek! Haast zou ik nog vergeten, dat het polderhaventje Geersdijk ook dezelfde rechten als Kampeerland vergt, omdat de dijk van den polder bestort moest worden, waar de haven niets mee te maken heeft. Ook natuurlijk met volle goedkeuring. MIDDELBURG, Vereeniging voor Beroepskeuze te Middelburg. Gisterenavond had in de bovenzaal van St. Joris de algemeene vergadering plaats van bovengenoemde vereeniging onder voorzitterschap van den heer G. Wagenvoorde, tweeden voorzitter. De tweede secretaris, de heer J. S. Hoek, bracht het jaarverslag uit over 1931. Uit het verslag blijkt, dat de eerste voorzitter, mr. W. F. E. baron van der Feltz, die van af 4 Maart 1926 deze functie vervulde door drukke werkzaam heden daartoe genoodzaakt aan het ein de van 1931 moest besluiten deze func tie neer te leggen. Eveneens meende mr. M. W. G. van der Veur in den loop van 1931 te moeten bedanken als lid van het bestuur. Een woord van war men dank brengt de secretaris aan de af getreden heeren voor hun onverdroten arbeid in het belang der vereeniging en de jeugd. Het bestuur vergaderde zeven maal en dit wederom in de welwillend daar voor beschikbaar gestelde localiteit in het Stadhuis. De zittingsavonden hadden wederom maandelijks plaats in het gebouw der Arbeidsbeurs nl. den eersten Donderdag in de maand voor jongens en den 4den Donderdag voor meisjes. Het plan om voor de propaganda gebruik te maken van het plaatselijk radiodistributienet kon niet tot uitvoering komen, omdat de Minister van Waterstaat daartoe geen vergunning verleende. Het ledental verminderde ook dit jaar, weer, waar tegenover slechts een ge ring aantal toetredingen kon worden ge boekt. De secretaris wijst in verband hiermede op het in de vergadering ter tafel komende voorstel om de contribu tie te verlagen tot 1,50 per jaar voor persoonlijke leden. In 1931 kwamen 20 aanvragen om ad viezen binnen en verstrekte het bestuur die voor 16 jongens en 4 meisjes. Dat de huidige crisis het beestuur, bij het geven van adviezen, wel voor zeer groote moeilijkheden plaatst, behoeft wel geen betoog, doch evenmin, dat daarmede juist is aangetoond hoe groote bezwa ren ouders en kinderen, die geen ge bruik maken van de aangeboden hulp, hebben te overwinnen. Het moge waar zijn, dat de vereeniging geen plaatsing bureau is, evenzeer staat vast, dat bij het verstrekken van adviezen de be roepsmogelijkheid, inzonderheid in deze tijden een niet te verwaarloozen factor is bij de vaststelling van de beroepswen- schelijkheid. Het feit dat momenteel on geveer 20.000 jeugdige personen in Ne derland van arbeid verstoken is en dat schier in elke tak van het bedrijfsleven de mogelijkheid van plaatsing is uitge sloten is beangstigend voor ieder die de moreele gevaren voor de jeugd daaraan verbonden ziet. De secretaris heeft nagegaan, dat in 1931 te Middelburg 214 kinderen, nml. 89 jongens en 125 meisjes de lagere school verlieten, 78, nml. 39 jongens en 39 meisjes, gingen naar een u.l.o. school en 30 nml. resp. 18 en 12 naar een school voor m.o., zoodat van de leerlingen der lagere school 106 voor de keuze van een beroep werden gesteld. 32 jongelui, resp. 22 en 10, verlieten de middelbare scho len en 54 de u.l.o. scholen, resp. 19 en 35. Onbekend is hoeveel daarvan door studeerden. Opgemerkt dient te worden, dat 39 jongens naar de ambachtsschool Als deze obligaties weg zijn.... Er bestaat groote kans dat je mooie zoon ze heeft! schreeuwde sir Peter. Durf niet me dat te zeggen! gilde de ander. Waag het niet! Mijn zoon is geen dief! Ik ben blij dat te hooren! antwoord de de baronet, terwijl zijn woede afnam, naarmate die van den ander toenam. Raas niet zoo tegen me! Je zult je geld hebben en de obligaties zullen den 20en Mei hier zijn, Zullen ze? Zullen ze? Aimsbury kon haast niet spreken. Ik hoop, dat zij er zijn zullen mijnheer.... om Uwent wil! Ik zal je laten achtervolgen, mijn heer! Neem als het je belieft den hoed van mijnheer Aimsbury aan, Brace! Spencer's stem viel als een douche van ijskoud water maar Aimsbury hoorde 't blijkbaar niet. Ik zal je hiervoor in de gevangenis laten zetten Brace! ging hij voort, de cou rant driftig zwaaiend. Neem den hoed van mijnheer Aims bury aan Brace! Sir Peter's kaak schoot vooruit en een ongewone glans kwam in zijn oogen Misschien was het een glans van hu mor. Geef me je hoed! zei hij, een hand naar Aimsbury uitstekend. Aimsbury's gedachten gingen juist in een juist afgebakende gleuf. Q-i 'iji]TiHfflTttffirnr n^nntitiniiiit'' EEN KOFFIE MET ZOO'N SMAAK. ZOO'N GEURMOET VAN (Ingez. Med.) gingen dus in eersten aanleg tot de keu ze van een beroep kwamen. Een den secretaris onbekend aantal Middelburg- sche meisjes gingen het onderwijs aan de Huishoudschool volgen. Behoudens enkele noodzakelijke cor recties kan dus worden gezegd, dat 192 kinderen voor de keuze van een beroep werden gesteld, waarvan ongeveer 10 pet. zich tot het bureau wendden. Wan neer men in aanmerking neemt, dat ver schillende meisjes bij moeder thuis ble ven wordt dit percentage wat gunstiger. Aan het einde van het verslag me moreert de heer Hoek, dat de heer B. J. A. Stoopman, de volijverige eerste secretaris met ingang van 1 Mei 1932 Middelburg metterwoon verliet en daar door genoodzaakt was zijn- fuctie neer te leggen en tevens verhinderd was het verslag samen te stellen. Na enkele opmerkingen keurde de vergadering het verslag goed. Na af handeling van de financieele zaken, kwam aan de orde het voorstel van het bestuur om de contributie voor de per soonlijke leden te verminderen tot 1.50 en voor donateurs tot 0.75. De ver gadering vereenigde zich met dit voor stel, nadat er was bijgevoegd, dat deze bedragen als minimum moeten worden beschouwd. De vergadering herkoos als bestuursleden de heeren G. Wagen voorde, H. W Naezer en H. P. Staal en koos in plats van de heeren baron v. d. Feltz, Stoopman, Van der Veur en W. Feikema, die ook bedankt had, me vrouw Koekebakker, en de heeren J. W. Kögeler, J. Mondeel en L. J. van 't Westende. Alles bij enkele candidaat- stelling. De heer Peeman stelde voor den heer Wagenvoorde tot voorzitter te benoe men, hetgeen ook bij acclamatie ge schiedde. WALCHEREN. Gemeenteraad van Koudekerke, KOUDEKERKE. Gisteravond verga derde de gemeenteraad. Voorzitter de burgemeester de heer A. Bakker. Eenigst punt op de agenda was de bouwvergunning van J. J. van den Bergen. De VOORZITTER deelde mede, dat de notulen nog niet gereed zijn. Er is spoedig weer vergadering. De heer DE RIJKE betreurt dat niet gereed zijn. Het eenigst punt houdt ver band met het in de vorige vergadering besprokene. Bovendien heeft spr. een s praeadvies gemist. De a.r. fractie wil Neen, bij den hemel, schreeuwde hij, dien wil ik tenminste houden! Spencer kwam naast Aimsbury. Mag ik hem nemen, mijnheer Aims bury? vroeg hij beleefd en zonder op de toestemming van den eigenaar te wachten nam hij vlug den hoed van Aimsbury's hoofd en reikte dien aan sir Peter. Op den kapstok in de hall, Brace! beval hij koel. Sir Peter boog beleefd, nam den hoed en ging zwijgend heen en vloog naar de telefoon in de hall, zoodra hij de deur achter zich gesloten had! Maar Harker was niet op zijn kantoor en een veront rustende kantoorjongen zei hem, dat mijnheer Harker weg was gegaan, en hij kon niet zeggen of hij vanmorgen terug zou komen. Sir Peter zat op de Jacobeanbank in de hall en vloekte veel en met groote verscheidenheid. Aimsbury zag het buitengewone heengaan van den driftigen sir Peter met stomme verbazing. Hij zag wit van woede en opwinding en zijn lippen trok ken heftig. Wil U niet gaan zitten? vroeg Spencer beleefd, een stoel naast de ta fel aanwijzend. Wilt U een sigaar? voegde hij er vriendelijk bij, de kist voorhoudend. Deze zijn uitstekend (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5