Zeeuwsch Profetenbrood M. PETERSE fa. Gravesteïn, ZEELAND. BEURS» EN WISSELKOERSEN. Kort Zeeuwsch Nieuws, KUNST EN WETENSCHAP. BEURSTHERMOMETER. zijn de samenstellende factoren. Dan is er de technische aanleg in hoogèren of in meer eenvoudigen zin: de handigheid is dit laatste. Een derde aanleg is: het karakter. Bezit hij de noodige eerlijkheid, zelfbe- heersching, vlotheid om met de men- schen om te gaan, volhardingsvermo gen? Voor de of den moreel zwakke dreigen weer bepaalde gevaren in be paalde beroepen, die dus vermeden moeten worden. Voor een burgemees ter is een ander karakter noodig dan voor een wijnhandelaar, een modiste heeft andere eigenschappen van noode dan een juffrouw die een automatische telefoon bedient en dus gerust snibbig mag zijn. De lichamelijke aanleg is naast al deze zaken een factor van groot belang. Van de financieele en economische fac toren kan hetzelfde gezegd worden; dit laatste is in het huidige tijdsgewricht buitengewoon moeilijk te beoordeelen. En de kosten en de duur van de op leiding tellen tenslotte ook nog mee. Dan moet nog aandacht aan de be roepen zelf en hun hygiënische en, soms ook nog, algemeen-moreele zijde ge schonken worden. Op al deze factoren moet bij de be roepskeuze gelet worden. Maar: als neiging en aanleg nu ver schillen, wat dan? Men moet dan eerst onderzoeken, in welke mate de neiging gefundeerd is; i s dit zou, dan heeft het kind met een goeden wil er vermoedelijk genoeg zin in, om de tanden op elkaar te zetten en, ondanks den misschien niet geheel vol doenden aanleg, te slagen. Is de aanleg beslist onvoldoende, dan kan men uit de wortels der neiging wellicht een ander beroep vinden, waarmede aan de neiging toch voldaan wordt. De wan hoop van iedere adviseur is tenslotte het kind, dat heelemaal geen neiging schijnt te hebben. Echter zijn er daar onder met een verborgen neiging, die men wel kan ontdekken, o.a. uit waf het kind in vrijen tijd doet, waarnaar de belangstelling uitgaat. Is er ook geen verborgen neiging, dan is het zaak, in de richting van den aan leg te zoeken. Dit is heel moeilijk, te moeilijker naarmate deze aanleg groo- ter is. Als reeds gezegd: het kind dient zelf het beroep te kiezen, niet de ouders. Al kunnen en mogen deze laatste zeer wel influenceeren en suggereeren, Wel iswaar zou 't wenschelijk zijn, als men de keuze van het beroep tot 1718 jaar kon uitstellen, maar de praktijk eischt vaak, dat op 12-jarigen leeftijd reeds een beslissing genomen wordt, en er valt ook op dien leeftijd toch reeds heel wat vast te stellen. Tenslotte wijdde spr. nog enkele woorden aan den arbeid voor onvol- waardigen, waarvoor in Nederland te genwoordig veel belangstelling bestaat, en aan de opvoeding van het kind en den invloed van die opvoeding op de beroepskeuze. Een meer sociale opvoe ding kan het beroep weer de hoogere waarde geven, en de waardeering, waar op het recht heeft. Het is van meer be lang hoe men zijn beroep uitoefent, dan welk beroep dit is. Spr. meende met een en ander de groote waarde van de beroepskeuze, en voor den mensch in dividueel en voor de maatschappij, aan getoond te hebben. Na deze met instemming aangehoorde rede, heeft de spr. nog enkele vragen beantwoord; de voorzitter, de heer W a- genvoorde, heeft hem hierop har telijk dank gezegd voor zijn interessante lezing. het echte. ConfiseurPatissier. (Ingez. Med.) Bij de beschikking van den Minis ter van Financiën van 6 Mei zijn met in gang van 1 Juni: opgeheven de ontvangkantoren der di recte belastingen en accijnzen te 's-G r ar venpolder en Nieuwerk.er'k; de gemeenten 's-Gravenpolder, 's-IIeer Aibtskerke, Hoedekenskerke en Baarland gevoegd ibij het ontvangkantoor der di recte belastingen en accijnzen te GoeS; Driewegen, Eliewoutsdijk, Oudelande, Nisse en Ovezande gevoegd bij het ont vangkantoor der directe belastingen en accijnzen te Heinkensz'abkl; Nieuwerkerk, Oo.sterland, Bruinisse en Ouwerkerk gevoegd' bij het ontvangkan toor der directe belastingen, "invoerrech ten en accijnzen te Z i e r'i k z e e St. Philipsland gevoegd kij het ont vangkantoor der directe belastingen en accijnzen te Tholen. MIDDELBURG. Een ernstige waarschuwing. Burg. en Weth. doen in een publicatie in het tweede blad een ernstig v berojep op de velen die achterstallig zijn (in de voldoening van hun schuld voor 'niet verbruik van gas, electriciteit en water, en op hen, die ter een gewoonte van ma ken, steeds de kwitanties bij eerste aan bieding 1e weigeren. Aan het *sfot der publicatie leggen zij er den nadruk op, dat de hand zal worden gehouden gian het verbreken van den toevoer van gas, electrischen stroom en water, indien men niet op tijd betaalt. ■Wij weten dat dit laatste ernstig ge meend is en wijzen daarom' ook ter de zer plaatse de betrokkenen op de kans, die zij loopen, verstoken te worden van hetgeen de bedrijven leveren. Een tienjarig bestaan. Gisterenavond was het lokaal „Mer- curius" met vlaggen en planten in een feestzaal herschapen ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van den Mid- delburgschen Markkoopliedenbond „E M. M." De zaal was geheel bezet, toen de voorzitter, de heer J. T o r b ij n, de aan wezigen welkom heette en dit in het bijzonder de afgevaardigden van het hoofdbestuur van tden Nederlandschen Bond, en die van de Terneuzensche win- keliersvereen. „Klimop". Ook heette spr. welkom de heeren Avink en Mul Ier, belast met het marktmeesterschap en bracht hen dank voor de goede sa menwerking. Spr. wees er op boe vroe ger op de Markt een ongeregelde toe stand heerschte en de koopman met den grootsten mond, kreeg de beste plaats. Thans is er een goede orde op de Markt en spr. hoopt, dat de Bond zal kunnen voortgaan de Markt tot bloei te bren gen; maar flaarom wekte hij de nog ni et-aangeslotenen op als lid toe te tre den. De heer M. E, Meeter, voorzitter van den Landelijken Bond, wees op de ver- eenigingsspreuk „De Markt brengt bloei en welvaart in elke ,'gemeente" en zeide dat de juistheid daarvan zich in Middelburg wel in het bijzonder de monstreert dit ten voordeele van hee de gemeente, van heel den middenstand Spr. wees op de noodzakelijkheid van sociale wetgeving voor de kooplieden die nu nog geheel op zichzelf zijn aange wezen en van strijd voor verlaging der onkosten. Namens het dag. bestuur bood spr. den Middelburgschen Bond een voorzittershamer aan. Spr. richtte zich daarop tot den heer Torbijn persoonlijk, bracht hem hulde voor zijn pionierswerk en bood ook hem een blijvend souvenir aan. De heer Torbijn bedankte voor beide souvenirs en voegde daar een dankbe tuiging aan toe voor den plant, aange boden door de heeren Avink en Muller De secretaris, de heer Henderikse, las een door hem vervaardigd gedicht voor, waarin hij het werk der vereeni ging en speciaal van zijn medebestuurs leden naar voren bracht. Van den burgemeester, den wethouder van gemeentewerken en de besturen van Uit het VolkVoor het Volk en Vreemdelingenverkeer was bericht van verhindering ingekomen. Hierna kon het eigenlijke feestpro gramma aanvangen en daarvoor had het bestuur een goede keuze gedaan met het engageeren van het gezelschap de Laat uit Tilburg. Zoowel de heer August de Laat als mej. Co v. d. Berg hebben met hun lie deren een goede feeststemming er in gebracht en Frans Willems met zijn trio vulde de pauzen op verdienstelijke wij ze aan. Dat met een bal het feest besloten is, spreekt haast van zelf. AMSTERDAM, 11 Mei. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 22 B 1000-6 100%—100%. Ned. 17 1000-4% 99%—99%. Ned. 31 1000-4 93%—93%. Ned. 32 500-5 101%—101%. Certificaten-3 7575. Cert. N.W.S.-2% 63%—63%. O. Indië 22 1000-6 87%—87%. O. Indië 23 100-6 69%—69. O. Indië 16 1000-5 91—90%. O. Indië 26 1000-4% 80—79%. Duitschl. 100-7 48—47%. Duitschl. 30 1000-5% 33%—32%. Engl. W.L. 50-200-5 78%—78%. Engl. F.L. 50-200-4 75%—75%. Zeeuws. Hyp. B-5 97—97. Zeeuws. Hyp. B-4i/2 89—891/2- A Amsterd. Bank 80y4—81. A Bank Assoc. 2#/4| C Rott. Bankver. 60% A Twentsche Bank 8483 ex div. A Pref. Jurgens A. 7273. A De Schelde N.B. 30 A Ver. Papf. v. Gelder 5353. C Am. Car Foundry 7%7%. C Am. Smelt Ref. 11% C Farbenind. I.G. 67% C U. States St.- C. 30%31. C C. Publ. Serv. 11. C North Am. Cy. 23%23%. A Born. Sum. H.M. 106%107. A Ned. Wol Mij. 18—18%. A Singkep Tin M. 5755. A J. C. Japan Ln. 35 A Rotterd. Lloyd 39% A S. M. Nederland 47 A Ams. Thee C. M. 17%16%. A Houth. Alberts 33— C Peruvian C. Pr. 5%— 5%. A Souhern Rlw. 7%7%.* C Union Pac. Rr. 53%55%. C In. Nickel Cy. 5%5%. - De collecte ten behoeve van de stichting „Tehuis voor alleenstaande riinden te Wolfhezen" heeft alhier bruto 151.% opgebracht. Het bestuur der stichting verzoekt ons zijn dank over te brengen aan de gevers van een bijdrage. - Zooals uit ee nadvertentie in dit nummer blijkt heeft de afdeeling van den Nederlandschen Barbiers- en Kap- persbond besloten, in afwijking van het aepaalde bij de Rijkswet, de salons op Zaterdagavond te blijven sluiten om half tien, zooals tot 30 April onder de ge meentelijke verordening geschiedde. Dinsdag 14 en Woensdag 15 Juni zal alhier de jaarvergadering plaats heb ben van de Koninklijke Nederlanidsche Brandweervereeniging. Op Maandag 23 Mei komt de rZeeuw- sche Brandweerhond in jaarvergadering alhier hijeen. VLISSINGEN. - Het aantal werkloozen is de laat ste week met 5 toegenomen en be draagt thans 822. WALCHEREN. O. W. SOUBURG. Dinsdagmorgen had op den Ouden Vlissingschen weg in deze gemeente een aanrijding plaats tusschen een wielrijder en een vracht auto. De wielrijder, B. genaamd, werd ernstig gewond opgenomen en in een naburige woning overgebracht waar ge neeskundige hulp werd ingeroepen. O. W. SOUBURG. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van kleed jes, die zich bevonden op de tafeltjes in de waranda van het café „De Zwaan" aan de Vlissingsche straat alhier. KOUDEKERKE. Dinsdagmiddag werd op de Algemeene Begraafplaats te Kou- dekerke ter aarde besteld het stoffelijk overschot van het 11-jarig dochtertje v. G. die Vrijdagmiddag op den Nieuwen Vlirsingschen weg tegen een auto aan reed, en dientengevolge is 'overleden Op het kerkhof was een enorme belang stelling waaronder de burgemeester, 't schoolbestuur der Gereformeerde school op 't Zand en ds. Verhage. Achter de baar volgden de leerlingen der school. Voordat de kist in de groeve was ne- dergelaten sprak ds. Wagenaar en liet Ps. 103 vers 8 zingen, daarna sprak het hoofd der school de heer De Graaf, die Ps. 103 vers 1 liet zingen. De diepbewogen vader dankte den burgemeester, de sprekers en allen hier bij tegenwoordig. VEERE. Maandagavond liad alhier onder leiding Van den .burgemeester een vergadering van belangstellenden plaats niet het doel' te komen tot hef opricLiten van een vereenigingslbikaal. Staande de vergadering gaven zich reeds' 23 per so nnen op alk lid der jonge .vereehjging die zou trachten genoemjd 'lokaal te stichten. Besloten werd nog eenige dagen gelegenheid te geven zich als lid aan te mtelden bij een der ledten <Van het voor! bestuur te weten de heeren 'H Dronkers, F. J. Castel', D. W. Theri R. Repko en S. Kode, om' daana vol gende week een algemeene ver- gadering te houden ter bespreking der verdere plannen. ZUID-BEVELAND. HEINKENSZAND. Maandag j.l. hield het waterschap 's-Heer Arendskerke een vergadering van ingelanden te Heinkens- zand onder leiding van den dijkgraaf den heer D. W„ Lindenbergh. Tegenwoordig of behoorlijk vertegenwoordigd waren 35 stemgerechtigde ingelanden met 59 stem men. te Aan 'dj en heer J. Steketee, ontvanger griffier werd op de meest eervolle wijze ontslag verleend met ingang van 1 Juni wanneer een opvolger zal zijn benoemc De' dijkgraaf sprak1, namens het be stuur den ontvanger-griffier toe en dank te hem voor zijn jarenlangen accuraten arbeid in 't belang Van het waterschap en voor zijn gr'oote bereidwilligheid te genover de schotplichtigen. Hij wenscfot- te hem bij de te nemen noodige rust een aangenamen levensavond toe. De verga dering sloot zich bij deze woorden ge heel aan. De ontvanger-griffier dankte den dijk graaf en het bestuur met de ingelanden voor de zeer waardeereride woorden. Na dat hij meer dan 50 jaren werkzaam was in dienst van het waterschap, waar van meer dan 30 jaren als ontvanger griffier, schenkt het hfem voldoening dat het waterschap hpm slechts noode ziet heen gaan. De jaarwedde van den te benoemen ontvanger-griffier werd na bespreking be houdens nadere goedkeuring van Ged. Staten bepaald op f 350 met pensioen bijdrage ad 151/2 pet. De te stellen borg tocht wordt bepaald op f 5500. Besloten werd einde Mei of begin Juni een vergadering van ingelanden te be leggen ter 'behandeling van de rekening, de begrooting en het benoemen van een ontvanger-griffier. Besproken werd nog de aanleg van den nieuwen verharden weg in den Louisepoider in vereeniging met de com missie van werkverruiming op Noord en Zuid-Beveland en enkele huishou delijke zaken. NOORD-BEVELAND. Gemeenteraad van Kortgene. KORTGENE. Maandagmiddag verga derde alhier het gemeentebestuur, waar bij de heer M. J. de Looff met kennisge ving afwezig was. Het adres van de Nationale Commissie tegen alcoholisme te Utrecht wordt met kennisgeving aanvaard. Van de N.-Bevelandsche winkeliers vereniging was er een brief ingekomen, om de winkels van 12 uur tot half één te sluiten. De raad gaat hiermee niet ak koord, daar er hier ter plaatse toch al winkeliers zijn, die hun winkel geduren de dien tijd sluiten. Van de vereeniging tot het verstrek ken van lager onderwijs op Geref. grondslag, is bericht ontvangen, dat de vereeniging besloten heeft tot het stich ten van een school in de kom van het dorp. Vier en veertig kinderen zouden deze op te richten school bezoeken, waarvan 13 uit de naburige dorpen Kats en Geersdijk zouden moeten komen. B. en W. meenen, nu er een aantal kin deren komen van andere dorpen, niet op het voorstel in te gaan. De heer Salomé stemt met dit voorstel van B. en W. in, en zegt, dat de openbare school een Christelijke school is, waar niemands gevoel ge krenkt wordt. Wethouder Boot zegt, dat de Gere formeerde gemeenten rekenschap zullen moeten geven, dat de kinderen deze scholen bezoeken, waarop de heer S a lomé zegt, dat de mogelijkheid bestaat, dat die kinderen van Kats wel eens niet konden komen, zoodat het^geld voor de gemeente weggesmeten is. De heer Boot meent dat God in deze wel zal leiden. Daarom moeten de kin deren, óók die van een ander dorp, naar de bijzondere school, waarop de heer Salomé zegt, dat het geen Christelijke ouders zijn, die hun kinderen door weer en wind sturen, notabene 1% uur loo- pens. Tusschen de heeren Salomé en Boot ontstaat een uitgebreide discus sie, waar in beiden hun standpunt verde digen. De voorzitter acht het niet ge wenscht, om op het voorstel in te gaan daar de financiën zoo strikt mogelijk be perkt moeten blijven. De heer W o 1 s e vindt, dat dit volko men juist is, en vraagt, waar het einde moest zijn, als iedere sekte haar eigen school moest gaan oprichten. Het voorstel wordt met 4 stemmen tegen 1 stem vóór, en 1 blanco verwor A Koloniale Bank 42%42%. A N.I. Hbk. 1000 53—50. C Ned. H. M. 62%61. A Alg. Kunstz. U. 29%29-30. A v. Berkels Pat. 1816. C Calvé-Delft 50%50%. A C. Suiker Mpij. 14%14%, A Int. Vis'cose A Küchenm. I. Acc. 1%2-2%. A Ned. Ford A.M. 102%—100%. A Philips Gem. B. 6764-65%. C Unilever 103%103%-104%. C Anaconda Cop. 11%11%-11%. C Bethlehem St. 15%15-15%. A A.N.I.E.M.—N.B. 1713/^—168. G A. Gas en E'l'. C,y. l/g—2. Ci Cities Serv. Cv. Ttyk— 4V*. Ci Mid. West Ut. i/2 A Boeton Mijrib1. 12y8— 1.2ys. A Kon. Petr. Mpij. 121%119%-20% C Contin. Oil Cy. 55%-5. C Shell Union O.C. 3%3%-3%. A Holl. Amer, Lijn 1% A KN Stoomb Mij. 9% pen. i Er wordt daarna een nieuwe heffing op het vergunningsrecht voor sterken drank in het klein vastgesteld, die October a.s. in werking zal treden. De voorzitter doet mededeeling dat de bezuiniging op de straatlantaarns opgeheven moet worden, daar het in de gemeente 's avonds erg donker is, voor al ook met de winkelsluitings-wet. De lantaarns op de nieuwe haven zullen voortaan vanaf Mei tot September uit gelaten worden, doch verder zal de be zuiniging niet strekken. De voorzitter deelt nog mede dat de aan te leggen goot in den Weste lijken achterweg, wel weggelaten kan worden, daar men tegenwoordig niet zoo A Ned, Scheepv, U. 46%46-47. A H.V. Amsterdam 143%140-41. A Java Cult. Mij. 97—94%. A N.I. Suiker U. 66%—63. A Poerworedjo S.O. 6% A Deli Batavia 90 C Deli Mij. 1000 110—100%. A Senembah 117 C Chicago Milw. 1%1%- A Amst. Rubb. C. 31%31-%. A Deli-Bat. Rubb. 10—9%. A Hessa Rubber 1011%. A Serbadjadi S.R. 10% Prolongatie 11. __^r «rintMrrin-nnnmwiriy» 1 7t veel last van het water daar ter plaatse ïeeft, als vroeger. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. AXEL. Zaterdag werd te Kijkuit, ge meente Axel, door de kommiezen een auto aangehouden van den melkventer P. D., te Axel, waarin 400 kilogram suiker frauduleus werd vervoerd. Nadat proces-verbaal was opgemaakt werd de in beslag genomen waar met de auto tegen een gestorte waarborg som vrijgegeven. In het ziekenhuis te Assen is over leden de 31-jarige heer J. H. S. uit 's- ieer Arendskerke, een van de deelne mers aan den elf provincialen hoofdste- denrit, die in den nacht om half drie bij de Wittewijksbrug e Smilde toet -zijn motor slipte en zoodanig met het hoofd tegen de brug viel dat hij een hersen» schudding bekwam. De marechautsée te Aarden burg heeft aangehouden en ter beschik king van de justitie te Middelburg ge steld, zekeren J. v. G. arbeider te Aar denburg, verdacht van diefstal van een hoeveelheid aardappelen. Josua Zangvereeniging Tot Oefening en Uitspanning. De tekkst van dit werk, ontleend aan het boek Jozua, werd geschreven door Thomas Morell; het maakt weinig aan spraak op verdienstelijkheid. Handel echter, die zich tot onderwerpen uit het Oude Testament bizonder aangetrokken gevoelde, slaagde er desondanks in, het gegeven tot een muzikaal meesterwerk uit te werken, dat ook heden ten dage nog algemeen wordt bewonderd en ge prezen. Met Jozua's heldenfiguur als middelpunt, wordt in dit werk de ver overing en in bezitneming van het land Kanaan door de Israëlieten geteekend. Naast Jozua vraagt de jeugdige krijgs held Othniel de aandacht. Othniel die bij de bevrijding van Debir als loon voor zijn heldendaad, de dochter van Kaleb, Achsa tot vrouw krijgt. Dit ge geven is in den tekst belangrijk uitge breid en dit bewaart het geheel voor eenvormigheid, die het verhaal van de veelvuldige oorlogen onvermijdelijk met zich mede brengt. Een zeer belangrijk aandeel in het werk heeft het koor. Als de meeste van Handels groote werken, ontstond dit oratorium in zeer korten tijd, in vier weken. Als bewijs van zijn meester schap moge hier nog Beethoven s uit spraak volgen „Handel is de onbereik bare meester aller meesters. Gaat heen en leert met weinig middelen zóó groote werkingen op te wekken". Men is geneigd zich af te vragen, of het feitelijk wel te rechtvaardigen is, dat een koorvereeniging haar keuze laat vallen op Handel s „Josua De muziek literatuur van alle tijden, die van deze eeuw niet het minst, is immers zoo over- rijk aan hoogst belangrijke koorwerken, die nooit worden opgevoerd, dat men het zonde kan vinden, dat weer eens aan een overbekend oratorium de voorkeur wordt gegeven. De keerzijde van de medaille is ech ter, dat het publiek nu eenmaal alle on bekende muziek, niet alleen oude, maar vooral ook moderne, angstvallig uit den weg gaat en daar het bij de uitvoerende kunsten in tegenstelling met de beel dende kunsten, zoo ingericht is, dat de vox populi ten nauwste samenhangt met de bestaansmogelijkheid der uitvoerende instituten, is het ten slotte ook weer te begrijpen, dat men telkens weer terug komt tot werken, die aantrekkings kracht op de menigte bezitten. Een tamelijk goed gevulde concertzaal heeft met kennelijke ingenomenheid ge luisterd naar de uitmuntende vertolking, die de heer Joh. H. Caro met zijn goed geschoold koor van Handel's boeiende muziek heeft gegeven. Dit werk is een oratorium pur sang, wil niet anders zijn Schepen Rubber Unilever Mijnen H. V. A. - WISSELKOERSEN. Amsterdam, 10 Mei. 11 Mei. Londen 9.07 9.06% Berlijn 58.87 58.87% Parijs 9.73% 9.73 Brussel 34.67% 34.70 Zwitserland 48.27% 48.27% Kopenhagen 49.75 49.50 New-York 2.46% 2.46% Obl.markt Amerika Suiker - MARKT Koninkl. Philips fWettig gedeponeerd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2