GENERAL Streamline Jumbo, de band van de toekomst. RECHTZAKEN. Handel, Nijverheid en Visseherij Financiëele Berichten. Gele tanden bij rookers GEMENGD NIEUWS. Depot te MiddelburgA. DE SMIDT, Varkensmarkt. Tel. 200. den voor radijszaad, die het gemiddel de inhouden van beide thans vastgestel de voorwaarden. Door zorgvuldige behandeling even tueel samengaand met ontsmetting van bet zaad in bepaalde gevallen kan ove rigens door de contracttelers nog veel worden verbeterd. Spr. wees er verder op dat er enkele oontractfirma's zijn die niet geheel af rekenen op de resultaten van het on derzoek van het Proefstation, doch Wa- geningen slechts als arbiter voor de kiemkrachtsbepaling accepteeren. Een door beide partijen erkend monster wordt dan naar Wageningen voor onderzoek op kiemkracht ingezon den en daarop worden dan de normen van de voorwaarden voor contractteelt van toepassing gebracht. Spr. kan niet genoeg aanraden om met zulke wijze van afrekening geen genoegen te ne men, doch te eischen, dat de kiem krachtsbepaling geschiedt in het door het Proefstation geschoonde zaad. Spr. wees er ook op, dat het mogelijk is de kiemkracht te verhoogen door eene par tij extra te schoonen. Afstappend van de eischen te stellen aan het contractzaad deelde spr. nog een en ander mede over de techniek van het schooningsonderzoek aan het Proefstation en kwam dan tot de be staande organisatie en samenwerking van belanghebbenden bij contractteelt In Noord-Holland heeft men de Fijn- zaadtelersvereeniging en in Groningen eene Commissie uit de Mij. van Land bouw, die de telersbelangen behartigen, en dit in uitstekende onderlinge samen werking. Waar de laatste paar jaren ook in Zeeland verschilende telers op contract hebben geteeld, is daar op het oogenblik het terrein voor de hande laars, die op afwijkende voorwaarden willen contracteeren. Daarom scheen 't spr. zoo nuttig toe iets meer aangaande de controle op de aflevering van het contractzaad te kunnen mededeelen. Na nog meer bijzonderheden over de contracten noemde spr. enkele klach ten ingekomen tijdens een door hem in gestelde enquête. Deze klachten be troffen dat een veel te groot aantal te lers melding maakte van onjuiste afre keningen, dat vele leveringen van con tractzaad door telers, zonder monster neming aan huis, moeilijkheden veroor zaakten, dat er veel klachten waren over laat afkomen van afrekeningen en uitbetalingen, en dat de voorlichting door de contractfirma's met betrekking tot verpleging van het gewas vaak on voldoende was. Spr. eindigde met het betoogen der wenschelijkheid van algemeene samen werking tusschen de telers, provinciaal zoowel als inter-provinciaal, teneinde door deze samenwerking te komen tot betere contractteeltvoorwaarden. Ook na deze inleiding volgde discus sie, waarbij dr. Franck nog gelegenheid had er op te wijzen, dat het aantal mon sters, dat aan het Proefstation onder zocht wordt in 1931 reeds meer dan 1000 bedroeg tegen 143 in 1925. De heer ir. S i e b e n g a zeide, dat men ook in Zeeland reeds handelend is opgetreden, maar dat ook hier een com missie of wel voorloopig een kleine vereeniging van zaadtelers gewenscht is. De heer Franck zeide, dat het ze ker goed is ook hier goed geformuleer de eischen te stellen en ook van betee- kenis kan worden erwten, die in Zee land veel geteeld worden op te nemen in de controle. De heer De M i 11 i a n o bepleitte op treden tegen alle verkeerde handels praktijken door goede organisatie. De voorzitter bracht ten slotte dank aan dr. Franck voor zijn leerzame inleiding al was het onderwerp wellicht wat droog, de rede was schoon en spr. hoopte, dat zij in Zeeland goed zal ont kiemen. Nadat een uurtje gepauzeerd was kwam aan het woord de heer W. S p i n- n a a ij, landbouwonderwijzer te Middel burg, die tot onderwerp had: Betèekenis van onderwijs en ontwikkeling voor het platte land. Spr. begon met uiteen te zetten, dat voor de veranderingen in het boerenbe drijf en de aanpassing aan de landbouw wetenschap eene betere voorbereiding voor het land- en tuinbouwvak zeer noodzakelijk is. Hij constateerde echter, dat deze eisch tot de bevolking van het platteland nog onvoldoende is doorge drongen. In ieder bedrijf en ook in hf?t land- en tuinbouwvak moeten menschen werkzaam zijn en zeer zeker aan het hoofd staan, die zoo goed mogelijk zijn onderlegd. Vervolgens ging spr. na, wel ke middelen den boer ten dienste staan, om dit doel te bereiken. Allereerst stond de inleider uitvoerig stil bij het lager onderwijs, dat in.zijn oog luist zoo belangrijk is, omdat dit onder lijs voor de meesten als eindonderwijs !s te beschouwen. Spr. wekte op om voorzichtig te zijn met te ver doorge voerde schoolsplitsing, daar dit het on derwijs niet ten goede komt. Verder brak hij een lans voor het zevende leer (Ingez. Med„) jaar, de lichamelijke oefening en het vak- slöjd. Spr. bestreed het te vlug werk zaam stellen van jonge menschen in de practijk, en toonde met cijfers aan, dat het onderwijs in ons land steeds duur der wordt, zonder dat de resultaten daar mede gelijken tred houden. Het wetsont werp-Terpstra moet op het platteland een sterke bestrijding ondervinden, daar door de te sterke opvoering van het leer lingenaantal vooral het onderwijs op 't platteland met de kleine scholen zwaar getroffen wordt. Vervolgens wees spr. op de noodzakelijkheid, dat er een goe de verhouding bestaat tusschen school en huis en hij wekte zijn gehoor op ver trouwen te stellen in de onderwijzers. Daarna wees spr. op de voorziening van het platteland van leerkrachten. De trek van de onderwijzers naar de stad, nog aangemoedigd door de regeering door 'n betere salarieering, achtte spr. niet in het belang van het onderwijs. Hij wees op de noodzakelijkheid dat er voldoen de onderwijzers op de dorpen aanwezig zijn, die geschikt zijn voor het land- en tuinbouwonderwijs. Thans komende tot de bespreking van het vakonderwijs, merkte inleider op, dat de belangstelling daarvoor veel te gering is. Het kon bij hem geen genade vinden, dat men uit geldelijke overwegingen dit onderwijs on voldoende volgt. In dit verband wekte spr. op tot het volgen van land- en tuin bouwscholen en het cursusonderwijs. Het eerste achtte spr. beter dan het tweede. Vervolgens wees hij op de te ruggang van het vervolgonderwijs te plattelande, waardoor te groot hiaat ontstaat tusschen het vakonderwijs en de lagere school. De belangen van de boerenmeisjes worden mede slecht ge diend. Bijna 95 pet. der vrouwelijke be- bevolking is verstoken van onderwijs na het bezoeken der lagere school. Alleen te Zierikzee is in Zeeland een school voor landbouwhuishoudkunde en verder worden wel eens sporadisch cur sussen gegeven voor landbouwhuishoud kunde. Als 2e punt voor de ontwikke ling besprak de inleider lectuur, vak literatuur en bibliotheken. Ook in dit opzicht schiet de boerenbevolking te kort. Toch acht spr. dit zeer noodzake lijk voor den vooruitgang van het be drijf en het op de hoogte blijven van de onderzoekingen der landbouwweten schap. Spr. stapte vervolgens over naar het vereenigingswezen, het bijwonen van lezingen en drong vooral aan op het maken van goed voorbereide excur sies. In zijn slotbeschouwing wees spr. op het mooie land- en tuinbouwvak en hij wekte de toehoorders op, dit werk uit te bouwen en te verbreeden. In den burgerstand hoort men vaak vreemde dingen verkondigen over den boer en zijn bedrijf, Spr. drong aan op meer waardeering van die zijde, den boer voorhoudend, door betere beschavings- en omgangsvormen zich op te werken, zijn plaats in de maatschappij in te ne men, waarop hij zeer zeker, in verband met zijn voornaam beroep, recht heeft. Met een krachtige opwekking te trachten het ontwikkelingspeil te plat- tenlande op te voeren, eindigde de in leider zijn betoog. De heer ir. Siebenga wees op plaatsen die niet of slechts met veel moeite tot medewerking voor vakonder wijs te krijgen zijn en stelde de vraag of er algemeene oorzaken of wel bijzon dere zijn voor het niet medewerken der bevolking. De heer Spinnaaij meende, dat voornamelijk het geld hier een rol speelt, in de stad voelt men er juist wei nig voor de kinderen vroeg van school te halen en legt men zich krom voor de ontwikkeling der kinderen. Spr. gunt de jongelui gaarne hun boerenhoogdagen en de ouderen hun marktdagen en andere redenen tot uitgaan, maar het belang van de kinderen moet toch voorgaan. De heer Gussinklo zeide, dat de duurte van het onderwijs niet op het platteland zit, waar het onderwijs 5 per kind kost en in de groote steden 30. Wel geeft ook hij toe dat het ver trek van de onderwijzers naar de ste den vooral komt door de classificatie. De heer S p i n n a a ij zeide dit niet betoogd te hebben, maar wel heeft spr. gewaarschuwd tegen te veel splitsing. De heer i r. Stevens vond gele genheid te wijzen op de wenschelijkheid van uitwisselen van boerenzoons ter verrijking van kennis en ervaring. De voorzitter bradht den heer Spinnaaij dank dat hij dit belangrijke onderwerp heeft willen behandelen en wees op de commissie voor landbouw onderwijs uit de Z. L. M, Er zijn ge meentebesturen, die zeer kortzichtig zijn door op alles te letten behalve op de economische belangen van hun kleine gemeenschap. Toch meende spr. dat er ook in Zee land een kentering ten goede is en men begint mede te gaan met de behartiging van de ontwikkeling in het belang van onze mooie provincie. De laatste inleiding was die van den heer A. C. Zandee te Woensdrecht over „Beschouwing over de Tarweteelt." Spr. begon met te wijzen op de nood zakelijkheid, dat de onkosten van een bedrijf gedekt worden door de ontvang sten en op het bijzondere risico, dat aan het land- en tuinbouwvak verbonden is. Er is veel wisselvalligs in opbrengst en prijzen, waarvoor spr. o.m. erwten noem de, en in afzetgebied. Aardappelen en suikerbieten zijn goede steunpilaren voor het bedrijf in normale tijden, en de steun aan het laatstgenoemde product is te waardeeren, maar niet voldoende. Komende tot de in Zeeland veel ver bouwde granen zeide spr, dat de Zeeuw- sche tarwe steeds geroemd is, daarnaast waren ook altijd gerst, haver en rogge van/beteekenis. Doch in de laatste ja ren daalde de tarweteelt al is er, zooals spr. mede aan de hand van cijfers be toogde, nog plaats genoeg voor verdere uitbreiding, die dit jaar reeds is begon nen. Er worden veel minder handelsge wassen geteeld. De steun aan de tarwe is hoogstens voldoende om het bedrijf loonend te maken, maar niet om van een winstgevend bedrijf te kunnen spreken. Men zal goed doen de tarwevariëteiten uit te breiden en goede kwaliteiten te teelen. Komende tot een overzicht over zijn eigen groot bedrijf, zegt spr., dat 15 bezuiniging per h.a. hem 1000 minder onkosten brengt, maar dat beteekent een zelfde bedrag minder voor zijn werkne mers. Spr. acht loon naar arbeid beter dan loon naar behoefte. Men moet steeds de kant op van minder werkkrachten. Spr.s bedrijf bestaat bijna geheel uit bouwland, zware kleigrond, geschikt voor bieten- en aardappelenteelt, maar dat kost zeer veel aan arbeidskrachten. De pacht heeft zich ook te weinig aan het indexcijfer aangepast. Spr. zette nader zijn werkwijze op zijn zoo goed als veeloos bedrijf uiteen en zeide o.a., dat ook autotracie goed werk verricht. Hij kwam tot de volgende conclussies: a. Het landbouwbedrijf is een onderne ming, waarbij de economische beginse len eischen, dat er naar gestreefd wordt de onkosten te dekken door de inkom sten. b. De ondernemer van een landbouw bedrijf als zoodanig heeft de risico van het bedrijf te aanvoorden, doch ziet, dat, onder de huidige omstandigheden, die de wereldmarkt beheerschen en waar door een wanverhouding ontstaan tus schen bedrijfsonkosten en bedrijfsont- vangsten, die risico onevenredig is ver groot. c. De granen zijn reeds lang in het landbouwbedrijf een noodige schakel en zijn dat nog. d. In verband met de financieele noo- den van het landbouwbedrijf zijn de han delsgewassen om hun speculatief karak ter aangewezen een kleine rol in het be drijf te spelen. e. Voor de goede kwaliteit inlandsche tarwe is zeer zeker plaats op de inland sche markt als broodgraan. f. Steun aan de tarweteelt is noodza kelijk en zoo noodig verhooging van het mengpercentage mogelijk. g. Rationalisatie in het bedrijf is nog wel mogelijk en daarom ook te ver wachten, met als gevolg toeneming der werkloosheid. h. In verband met de plaats der tar we als broodgraan dienen de tarwever- bouwers zich geheel te richten op het winnen van eerste kwaliteit. Spr. vond nog gelegenheid te eindi gen met de opmerking, dat de Zeeuw- sche boer niet zoo zwart is als hij wordt afgeschilderd. De voorzitter vroeg of er bijzon dere redenen voor zijn, dat de inleider zich uitsluitend op akkerbouw toelegt, waarop deze antwoordde, dat hij wel eens aan een verandering heeft gedacht, maar daar toch weer van terug is ge komen. De heer ir. Stevens merkte op, dat de grond van den inleider zich min der goed voor grasteelt leent. De heer ir. Siebenga wees op de pogingen die gedaan worden om te rug te keeren tot het dorschen met den vlegel en ander handwerk, om meer werkgelegenheid te scheppen, Z. i, is echter rationalisatie niet te missen, want als de steun mocht ophouden, moet men goed staan voor voortzetting' van het bedrijf en kunnen blijven concurree- ren op de wereldmarkt. Een landbouw bedrijf moet doorwerken en kan niet als een industrie tijdelijk worden stopgezet. Na bespreking van nog enkele tech nische kwesties en o.a. over het plaat sen der schoven in Duitsche stutten, eindigde de voorzitter ook dit laat ste punt met er op te wijzen, dat er nog betere arbeid genoeg is, dan het terug- keeren naar werk, dat door de veran derde techniek niet meer noodig is, Spr. sloot de vergadering met dank aan allen, vooral aan de inleiders en hen, die aan de discussies deelnamen. Landbcuwexcursie naar Rusland. De Bond van oud-leerlingen van midd. Landb.. onderwijs heeft het voornemen een excursie naar Rusland te houden. Het Russische ministerie van land bouw heeft vrije bezichtiging van be drijven en inrichtingen gegarandeerd, terwijl ook fotografeeren geoorloofd is. De re's zal ongeveer 16 dagen duren. voor te stellen het dividend over 1931 te bepalen op 5 pCt. (v.j. 15 pet.) en de reserve 1931 ad 5.000.000 over te boe ken naar 1932. De officier van justitie bij de recht bank te Assen, eischte heden tegen A. H. te Oldenieter, thans gedetineerd, die op 20 Maart j.l. een kind, waarvan zij toen is bevallen, terstond na de geboor te door verstikking van het leven heeft beroofd, 2 jaar gev. straf. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft in de zitting van 4 Mei veroordeeld we gens: met een rijwiel in een bocht niet de rechterzijde van den weg houden: H. S. te Middelburg. Last tot teruggave aan voogdes, zonder toepassing van eenige straf; met rijwiel weg in verboden richting berijden: A. H. R. te Vlissingen 3 b. s. 1 week tuchtschool; een motorrijtuig zonder voldoend toe zicht op een weg laten staan, anders dan met in rust gebrachte motor: P. L. te Koudekerke: 3 b. s. 3 d. h.; overtreding arbeidswet: J. L. te Oost- kapelle: 15 b. s. 15 d. h.; rijden met een rijwiel zonder licht: M. D. te Scheveningen, tijdelijk te Oost- en West Souburg: 5 b. s. 5 d. h.; idem met een motorrijtuig: A. D. te Aagtekerke: 2 b. s. 2 d. h.; met een motorrijtuig rijden zonder be hoorlijk zichtbaar nummer met letter: A. V. te Heinkenszand: 5 b. s. 5 d.h. met een motorrijtuig rijden zonder nummer met letter: P. B. te Middelburg: 3 b. s. 3 d. h.; zonder vergunning sterken drank in 't klein verkoopen: Aa. Ea. W. huisvrouw P. J. S., te Arnemuiden: Vrijspraak; doen slachten in eene inrichting die niet voldeed aan de eischen krachtens de Vleeschkeuringswet 1919 gesteld: P. W. te Meliskerke: Vrijspraak; op den spoorweg loopen: A. de N. te Middelburg 5 b. s. 5 d. h. De ring van Boerenleenbanken in Walcheren. Zaterdagmiddag vergaderde te Mid delburg de Ring van Boerenleenbanken in Walcheren onder voorzitterschap van burgemeester van t Hoff van St. Laurens. In zijn openingswoord, waarin hij bij zonder welkom heette den heer Visser, hoofdinspecteur van de Centrale Bank, wees de voorzitter op de groote waarde van de boerenleenbanken voor de fi nanciering van den land- en tuinbouw, de belangrijke positie welke zij daarbij innemen en den zegen welke zij zijn voor deze tak van nijverheid vooral in de moeilijke tijden, die de landbouwers thans doormaken. Vooral nu is dui delijk gebleken, dat de bij de boeren leenbanken belegde gelden veilig zijn. Hij wekte de bestuurders op met ernst een voorzichtig financieel beleid te voe ren en vooral zorg te dragen voor een voldoende liquiditeit bij de locale ban ken. De rekening en verantwoording van den penningmeester over het jaar 1931 alsmede de begrooting voor 1932 wer den goedgekeurd. Tot lid van het ringbestuur werd her kozen de heer L. Simonse, burgemees ter te Biggekerke. Tot vertegenwoordi ger naar de Centrale R'ingvergadering te Utrecht werd wederom benoemd de heer Van 't Hoff en tot plaatsvervanger de heer C. Louwerse te Domburg. Nadat de voorzitter uitvoerig verslag had uitgebracht van de te Utrecht ge houden Centrale Ringvergadering en verschillende interne aanglegenheden waren behandeld; werd inzonderheid besproken de circulaire van Gedepu teerde Staten aan de gemeentebe sturen, waarin bij bijlegging van gelden bij de boerenleenbanken onderpand werd gevraagd, wanneer de gedepo neerde gelden een zeker bedrag, in ver houding tot het aantal inwoners, zou overschrijden. Van eenig wantrouwen is bij Gedeputeerde Staten in geen en kel opzicht sprake. Aangezien de grens voor het vragen van onderpand echter getrokken is bij de rijksinstellingen, moest om geen uitzon dering-te maken, ook voor de boeren leenbanken genoemde eisch gesteld worden. Na alle aanwezigen te hebben opge wekt oin mede te werken den goeden naam van de boerenleenbanken hoog te houden en met vaste hand de aan hen toevertrouwde belangen te behartigen, sloot de voorzitter deze druk bezochte vergadering. Handelsver. „Amsterdam." Naar vernomen wordt ligt het in de bedoeling van het Bestuur aan de op 22 Juni a.s. te houden Algemeene Verga dering van Aandeelhouders der H. V. A. „Na lang zoeken eindelijk datgene, wat ik vooi wijn tanden noodig heb! Nadat ik het drie maal eebruikfc^had, waren mijn tanden helder wit) hoewel zij er door het vele rooken bruin en leelijK hadden uitgezien. Ik zal geen ander merk meer ruiken dan Chlorodont." B., Horst Berg. j E langt alleen de echte Chlorodont-tandpasta; rood-wit-blauwe garantiestrook, tube 35 cent pn 60 cent! Overal verkrijgbaar. (Ingez. Med.) Ongelukken. Op den rijksstraatweg onder Nijk e r- kerveen is een 6-jarig jongetje bij het spelen onder een passeerende auto geraakt en 's nachts aan de bekomen verwondingen overleden. De 17-jarige N. W., uit Amstredam, die Donderdagmiddag te Haarlem door een auto, welke doorreed, werd aangereden, is aan de bekomen verwon dingen overleden. De automobilist, de 49-jarige E. O., te Roterdam is aangehouden. De auto is in beslag genomen. Vrijdagmorgen is in „De Regentes" teDenHaagde 23-jarige zwemonder- wijzeres van een ladder gevallen tenge volge waarvan zij het bewustzijn verloor en eenige verwondingen aan het gelaat heeft bekomen. Te Zuidwolde wilde het 14- jarige dochtertje van den landbouwer D. per rijwiel de hoofdstraat inrijden, doch week daarbij te veel naar links uit. Op dat moment naderde een personenauto, De bestuurder, de heer C. uit Hooge- veen, kon door krachtig remmen niet meer voorkomen, dat het meisje door den auto werd gegerepen. Met een ern stige hoofdwonde is zij in zoigwekken- den toestand naar het ziekenhuis ver voerd. 1100 GESTOLEN, In een woning aan de Knollendamstraat te Amster dam wordt uit een geldkistje een be drag van circa 1100 vermist. WAARSCHUWING. In het Alge meen Politieblad geeft de commissaris van Politie te Alkmaar een ieder in over weging, alvorens in te gaan op een aan bieding van het bureau E. S. B. A., Mos- terdsteeg 5 le Alkmaar waarbij fi liaalhouders in alle plaatsen des lauds werden gevraagd en de reflectanten daarna per brief worden vezocht f 6.25 voor 91 f o i' 1na ti e kos ten op te zenden naar het informatiebureau Kogendij'k 31 te "Bergen (JN.-H.) aan zijn Dureau hierom trent inlichtingen in te winnen. BRAND IN EEN MANUFACTUREN WINKEL. De vroegere melkfabriek te Noordlaren, die voor eenige ja ren veranderd is in een manufacturen zaak en een woonhuis, is een prooi der vlammen geworden. In de manufactu renzaak waren juist den dag te voren nieuwe bewoners gekomen, zoodat huis raad en winkelinventaris nog ingepakt stonden. De vrouw van den manufactu- rier kon slechts met groote moeite wor den gered; aan 'n serie aangeknoopte lakens moest men haar uit de branden de woning naar beneden laten zakken. Ook de familie H., die het woonhuis be woonde, moest in nachtgewaad het huis ontvluchten. Een der gezinsleden liep ernstige brandwonden op. DE POGING TOT MOORD TE WI3ST- ISCHOTEN. De politie te Win schoten heeft in verband met het onderzoek naar de poging tot nifjord uit wraakneming op de dochter van. de weduwe Scheve te Winschoten, twee personen aangehouden, n.'l. S. en P. A. B., broers van den ter zake diefstal' bij brand le Winschoten verdachten J. A. B. Een derde broer is op vrije voeten gelaten. SMOKKELAUTO. Aan het dou anekantoor op den Eijgelshovenerweg op de grens van Kerkrade, werd een Duit sche auto uit Barmen, die Herhaaldelijk de grens passeerde en verdacht werd smokkelwaar te vervoeren, aangehou den. Woensdag werden de chauffeur en 'n vrouw die uit Kerkrade met de auto meekwam, gearresteerd. De auto bleek inderdaad ingericht voor den smokkel handel, daar geheime bergplaatsen wa ren aangebracht. In beslag genomen v/erden 27 pond koffie, 25 pond tabak en 2000 sigaretten, INBREKERS BETRAPT. Eenigen tijd geleden werd 'ingebroken in de ma gazijnen van de firma Ka'lse aan de Blee- kerij te Maast rich t. De agent Van politie W., bemerkte in den nacht van Woensdag op Donderdag een tweetal personen die zich op ver dachte wijze rond de villa ophief den. W. heeft zich toen verdekt opgesteld,

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 7