LANDBOUW. LAATSTE BERICHTEN. Handel, Nijverheid en Visscherij LEGER EN VLOOT. BEURS- EN WISSELKOERSEN. BURGERLJKE STAND- AFLOOP VERKOOPINGEN. Financiëele Berichten. Verkeerswezen, Post en TelegraSie. GEMENGD NIEUWS. BEURSTHERMOMETER. «asaaats steld door de weduwe van den indertijd bij bet vliegongeval te Heerlen omgeko men toeschouwer A, R. De eischeres zal door getuigen moe ten bewijzen dat de schuldoorzaak van het ongeval komt ten laste van de Limb. Luchtvaartvereeniging die kien vlieger Gess met diens voor de demonstratie niet geschikt vliegtuig in dienst had. De beekvervuiling in Limburg. De heer J, Deumens, molenaar te Heerlen en eigenaar van den Schande- ler molen, heeft de gemeente Heerlen gedagvaard voor de rechtbank te Maas tricht. Zijn goederen zijn gelegen aan de Caumerbeek; het water dezer beek drijft het molenrad van den molen. Se dert 15 jaar was het water der beek door de gemeente Heerlen vervuild. De rechtbank te Maastricht heeft Vrij dag vonnis gewezen. Zij achtte den door de handelingen der gemeente Heerlen ontstanen toestand onrechtmatig en ver oordeelde de gemeente tot vergoeding van de geleden schade. De schade zal worden opgemaakt bij staat en veref fend volgens de wet. De eigenaar had reëele executie ge vraagd. Hieromtrent overwoog de recht bank dat het vraagstuk der beekvervui ling in Limburg in zijn geheelen omvang met zijn strijd van velerlei belangen on der het oog moet worden gezien en tot oplossing gebracht en het in deze om standigheden niet opportuun voorkomt, de reëele executie te bevelen. Met ingang van 1 Juni is aan de as sistente van den Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland mej. L. de Graag, eervol ontslag verleend en als zoodannig be noemd inej. W. Remijnse, te Goes. Conferentie over den prijs der kalizouten. De dagelijksche besturen van de drie centrale landbouworganisaties, t.w. de Christelijke Boeren- en Tuindersbond in Nederland, de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond en het Kon. Ned. Land bouw Comité, hebben in een te Amster dam gehouden conferentie de vertegen woordigers der verkooporganisatie der kaliproducenten te Berlijn en Mulhouse en de directie van de N.V. Vereenigde Kali Maatschappij gewezen op den hoogst ernstigen toestand, waarin de land- en tuinbouw in Nederland ver keert, en aangedrongen op een belang rijke verlaging van den prijs der kalizou ten. Anders zou het kaliverbruik, dat in Nederland zeer intensief is, zonder eeni- gen twijfel in nog grootere mate ver minderen. Van de zijde van de verkooporganisa tie der kaliproducenten werd verklaard, dat weliswaar ook de Kali Werke, spe ciaal in Duitschland, met ernstige finan- cieele moeilijkheden hebben te kampen, doch dat men bereid was bij de vast stelling van den prijs der kalizouten, met de moeilijkheden van den Nederland- schen land- en tuinbouw ten volle re kening te houden en men hierover met de Kali Werke in overleg zou treden. Import van Deensche varkens. Men schrijft ons: De heer C. Zwagerman, Rijksveeteelt- consulent alhier, zal in Juni van dit jaar (waarschijnlijk in het begin der maand) naar Denemarken reizen om daar varkens van het Deensche Landras aan te koopen. Deze invoer wordt georgani seerd en geldelijk gesteund door de Pro vinciale Commissie voor de Varkens fokkerij, de Z.L.M., den Kring Hulst van den N.C.B., den -Chr. Boerenbond in W, Zeeuwsch-Vlaanderen, den Chr. Boeren- en Tuindersbond, de Coöp. Landbouw- vereeniging „Eiland Walcheren" en en kele Kringen en Afdeelingen van deze organisaties. Alle inwoners van Zeeland kunnen hieraan deelnemen. De kosten zullen worden bestreden uit: a. Een fonds van ongeveer 2000, door de organisaties bijeengebracht. Al le bestellers zullen van dit fonds profi- teeren doordat daaruit de algemeene onkosten voor keuring, transport enz. voor zoover mogelijk, zullen worden be streden. b. Bijdragen die de bestellers zelf uit eigen middelen of uit subsidies die ze persoonlijk hebben verkregen (van organisaties of particulieren) moeten storten voor aankoop der dieren. Er worden uitsluitend fokvarkens ge kocht van het Deensche Landras van 3 tot ongeveer 5 maanden oud. Er wordt alleen gekocht op fokstations en in hoog staande Deensche fokbedrijven. Alle varkens zijn bij vertrek uit De nemarken en bij aankomst in Holland door veeartsen gekeurd. Nadat de bestellingen ingekomen zijn, worden de bestellers door de Commissie in 4 klassen ingedeeld, naar de hoogte van het bedrag dat de bestellers hebben opgegeven hoogstens uit eigen middelen en persoonlijk verkregen subsidies te willen besteden. Nadere inlichtingen verstrekt de heer Zwagerman, bovengenoemd. De staking bij de Nederlandsche Dok Mij. te Amsterdam heeft, waardoor het bedrijf gedurende enkele weken was stilgelegd vandaag een einde geno men. Zondagavond kwam P. M. uit Sant poort per vrachtauto den Wagening- schen Berg te Wageningen afrijden; hij moest achter een electrische tram om rijden, waarbij hij te veel gas gaf en te ver doorschoot, zoodat hij op het trot toir belandde. Daar bevond zich de heer P. A., die door de auto werd omver ge reden, waardoor hij een been brak. Een jongen en een meisje uit Renkum die bij M. in de cabine van de auto zaten wer den door de schok eruit geslingerd en vrij ernstig gewond. De jongen liep een hersenschudding op. M. is voorloopig aangehouden. In het Duitsche grensplaatsje Scherpenzeelbij de Nederlandsche gemeente Wanbach heeft hedenmorgen vroeg de 26-jarige P. de beide ouders van zijn verloofde doodgeschoten. Tus- schen den man en de verloofde waren moeilijkheden gerezen, waarna de ouders van het meisje de oorzaak zouden zijn geweest. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Zondagavond is de 17-jarige D. op den Schaesbergerweg terwijl hij op zijn rijwiel gezeten was en in botsing kwam met een anderen wielrijder door de auto bus van J. R. uit Brunssum overre den en op slag gedood. Zondagmiddag is te De Lier het drie jarig dochtertje van De V. door een autobus aangereden, doordat het kind plotseling van onder een poort kwam aanloopen. Het meisje werd ernstig ge wond en is 's avonds aan de gevolgen overleden. Op verzoek van de weduwe van wijlen president Dommer zal hel stoffelijk overschot van den overledene, niet zoo als aanvankelijk was besloten in het Pantheon, doch in het familiegraf op een der Parijsche 'begraafplaatsen worden bij gezet In den afgeloopen nacht is in het Reuzengebergte zeer veel sneeuw ge vallen. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw 8 cm hoog, terwijl op enkele hoog gelegen gedeelten de thermometer tot 8 gr. onder nul daalde. Officieel wordt medegedeeld, dat Painlevè tegenover de candidatuur van Lebrun voor de linksche groepen in Frankrijk zich bereid heeft verklaarc zich candidaat te laten stellen voor het presidentschap. Aan den sergeant-majoor instruc teur J. Buis van de tweede 'schoolcom-» pagnie der kustartellerie te Vlissingen is de zilveren medaille voor 24-jarigen dienst uitgereikt. Hr. Ms. torpedojager Van Galen, die terugkeerde uit Shangai mleerde onder groote belangstelling Vrijdagmör|gjen aan de Marinekade te Soerahaya. AMSTERDAM, 9 Mei. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 22 B 1000-6 100%—100%. Ned. 17 1000-4% 99%—99%. Ned. 31 1000-4 93%—93%. Ned. 32 500-5 101%—101%. Certificaten-3 74%74%. Cert. N.W.S.-2% 63%—63%. O. Indië 22 1000-6 87—87%. O. Indië 23 100-6 69%—70. O. Indië 16 1000-5 89%—90%. O. Indië 26 1000-4% 77%—79%. Duitschl. 100-7 48—48. Duitschl. 30 1000-5% 32%—33%. Engl. W.L. 50-200-5 78%—78%. Engl. F.L. 50-200-4 74%—75. Zeeuws. Hyp. B-5 9797, Zeeuws. Hyp. B-4% 88%89. A Amsterd. Bank 83%82%. A Bank Assoc. 24% G Rott. Bankver. 6O1/!6O14. A Twentsche Bank 84 A Pref. Jurgens A '72— 72i/2. A De Schelde N.B. 30 A Ver. Bapf. v. Gelder 52—53. C Am. Car. Foundry 7%7%. C Am. Smelt Ref. 11%—11%. C Farbenind. I.G, 65%67%. C U. States St. C. 32%—32%. C C. Publ. Serv. 1%1%, C North Am. Cy- 25%24% A Born. Sum. H.M. 106%105%. A Ned. Wol Mij. 18% A Singkep Tin M. 6060. A J. C. Japan Ln. 3535. A Rotterd. Lloyd 39% A S. M. Nederland 4547%. A Amst. Thee C.M. 1616%, A Houth. Alberts 33 C Peruvian C. Pr. 5%5%. A Southern Rlw. 8 C Union Pac. Rr. 55% C Int. Nickel Cy. 6%6. Werkloosheid. Zaterdag stonden bij de arbeidsbeurs alhier als werkloos ingeschreven: Geheel werkloos. 1 ass. apotheker, 3 typografen, 2 straatmakers, 15 grondwerkers, 5 lood gieters, 9 metselaars, 25 opperlieden, 8 schilders, 1 steenhouwer, 51 timmerlie den, 4 stoffeerders, 1 fitter, 19 meubel makers, 6 politoerders, 6 cirkelzagers, 3 schoenmakers, 1 ponser, 1 kopersla ger, 28 bankwerkers, 7 electriciens, 1 ::raiser, 2 hoorders, 1 klinker, 1 metaal schaver, 6 machinisten, 1 metaalsteker, 4 plaatwerkers, 2 pianomakers, 2 rijwiel herstellers, 2 slijpers, 2 scheepmakers, 8 smeden, 4 stokers, 3 monteurs, 15 vor mers, 1 voorslaander, 1 kernmaker, 9 draaiers, 2 boekbinders, 1 papiersnijder, 13 bakkers, 1 kok, 5 slagers, 17 boeren arbeiders, 1 boomkweeker, 1 tuinman, 1 bloemist, 7 reizigers, 10 winkelbedien den, 4 kraandrijvers, 5 chauffeurs, 5 kell- ners, 6 varensgezellen, 15 kantoorbe dienden, 17 van andere groepen, 90 met vakkennis zonder bepaald beroep, 280 zonder vakkennis (ongeschoolden), 2 winkeljuffrouwen en 2 kantoorbedien den. Totaal 746. Gedeeltelijk werkloos. 1 schoenmaker, 1 afbramer, 1 bank werker, 1 modelmaker, 1 smid, 4 vor mers, 1 kernmaker, 1 bakker, 1 kraan drijver, 1 chauffeur, 2 werkmeesters, 4 werkvrouwen. Totaal 119, Algemeen totaal vorige week 733, bij gekomen 66, afgegaan 34, over 765. dienden. 17 van andere groepen (onge- Handelsregister. Aan de in Handelsberichten opgeno men wekelijksche openbaarmakingen i.z. het Handelsregister betreffende Zeeland ontleenen wij het volgende: W ij z i g i n g e n Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). Kasteel van Batavia, Westkapelle, Zuidstraat A 143, café. Uitgetr. E.: H. Minderhoud. Nieuwe E.: K. Huibregtse. N.V. Mantelmagazijn „de Duif", voor heen onder de firma A. Beekman, Noord straat C, 32 Overl. Comm.: W. Hioolen. De Nederlandsche Bank N.V. (F.), Gortstraat K. 21-2. Uitgetr. Agent mr. G. J. Sprenger, Nieuwe Agent: jhr. F, Beelaerts van Blokland. Fa. A. van der Weele en Zn., Korte Delft G 27, handel in heerenmode-arti kelen en dames- en heerenhandschoenen, Overl. Proc.: A. van der Weele. Opheffingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). De Leeuw Producten, Korte Noordstr. L 77, grooth. in kol. waren. Schar-vangst. Men schrijft ons uit I e r s e k e Op het oogenblik wordt onder den wal alhier veel visch, zgn. „schar" ge vangen door visschers die er met opko mend water met roeiboot en peurstok op uit trekken. Om dezen tijd van het jaar komen deze visschen de zeegaten binnen om zaad te schieten. Ansjovis-zouters, Op een te Amsterdam gehouden drukbezochte vergadering, wa&r alle groote zouters en exporteurs van ans jovis vertegenwoordigd waren, is beslo ten den termijn om geen ansjovis van den nieuwen vangst te zouten, te koo pen of verhandelen, te verlengen tot 17 Mei a.s. Tegen dien datum zal weder worden vergaderd om de verdere houding te bepalen. Middelburg. Van 6—9 Mei. Getrouwd A. Sinke:, 27 j. en J. A. van Zweden 22 j. Bevallen: N. H. van Schelven, geb. Kempe, d.; J. Heeren geb. Kroon, z. Overleden: E. F. J. Malgo, geh. met J. H. Jacobse, 65 j.; C. M. Geuze, d. 11 j., J. Vader geh. met M. de Visser, 43 j.; Surséance van betaling. Betreffende de surséance van betaling aangevraagd door I. A. Risseeuw Jzn firma Sanderse en Co., bankiers te Oost burg en Breskens vernemen wij, dat de staat van baten en schulden aangeeft voor het Kantoor Oostburg baten 1761199.55 w.o. gebouwen volgens boekwaarde 21.000, schulden 1889743.08 alzoo saldo verlies 128.543.53. Bijkantoor Breskens baten 109,321,29 schulden 114.546.83, verlies 5225.54 totaal verlies 133.769.07. De privébezittingen zijn geraamd op 151.580. A Koloniale Bnk. 4241%. A N.I. Hbk. 1000 51%—51. C Ned. H. M. 1000 59—61, A Alg. Kunstz. U. 27%28%-30%. A v. Berkels Pat. 1949%, C Calvé-Delft 54%55. A C. Suiker Mpij. 12%13%. A Int. Viscose 7% A Ktichenm, I. Acc. 2%2%-l%, A Ned. Ford A.M. 100104. A Philips Gem. B. 66%68-71%, C Uinlever 104%106%-05. C Anaconda Cop. 12%11%-12%. C Bethlehem St. 16%il5%-16%, A A.N.I.E.M.—N.B 174%—172%. C A. Gas El. Cy. 2%1%. C Cities Serv. Cy. 4%4%-4%. C Midd. West Ut. A Boeton Mijnb. 13%:12%. A Kon. Petr. Mpij. 123%—126%-24%. C Contin. Oil Cy. 5%5%-5%. C Shell Union O.C. 3%3%. A Holl. Amer. Lijn 1% A K.N. Stoomb. Mij. 8%9%. Notaris A. A. M. Corthals veilde te Hoofdplaat krachtens art. 1223 B.W. een woning met aanhoorigheden van H. Scherbeijn. Kooper C. Sturm te Hoofdplaat voor 1500. Verplaatst met' ingang van 6 Mei de besteller bij den P, T. en T.-dienst D. Hogerheide van Sluis naar het hulp P. T. T. kantoor te Schoondijke. Het postpersoneel protesteert. Er heerscht onder het P.T.T.-perso- neel groote ontstemming over de door den 1 Juli a.s. aangekondigde nieuwe be zuinigingsplannen. Het personeel te Utrecht, georgani seerd in den R.-K. Bond „Sint Petrus" in den Chr, Bond „Door Plicht tot Recht" den Federatieven Bond in Overheids dienst en den Centralen Bond (C.B.P. T.T.) kwam op Hemelvaartsdag in een drukbezochte vergadering bijeen en nam een motie aan waarin de nieuwe voorstel len met verontwaardiging van de hand worden gewezen en den besturen wordt opgedragen hiertegen met alle kracht te protesteeren. Ind. Stoomvaartlijnen. Baloeran (uitr.) 5 (12 midd.) v, Co lombo. Dempo, (thuisreis) p. 7 (1 v.m.) Finis- terre, 8 (12 midd.) te Cowes en 9 (6 v. m.) te Rotterdam verwacht. Indrapoera, (uitreis) p. 7 (8 v.m.) Ouessant. Sibajak, (thuisreis), 7 te Belawan. Chr. Huygens (uitr,) 5 te Genua. EEN VOGEL-S.O.S. Ontelbaar is het aantal duiven, meeuwen en andere vogels, dat den dood vindt door het vlie gen tegen antenne-, telefoon- en tele graafdraden, In hun vlucht bemerken de vogels de dunne draden niet, en komen op een dergelijke wijze daarmee in aan raking, dat ze of direct dood of zoo zwaar gewond zijn, dat ze na korter of langer tijd bezwijken. „Dierenvrienden", de Bond voor Die renbescherming verzoekt een eenvoudig middel te willen toepassen, n.l. de dra den te voorzien van kurken of wimpeltjes op korte afstanden. Kurken zijn het meest aan te bevelen, daar ze het langst en het best bestand zijn tegen vocht en weersgesteldheden. Gevraagd wordt, dat alle antenne-, telefoon en telegraafdra den, die aangelegd of vernieuwd worden van kurken worden voorzien. Speciaal wordt erop gewezen, dat het aanbrengen van kurken de radio-ontvangst niet schaadt. INGEBROKEN. Vrijdagnacht is te Nes over den Amstel ingebroken in de pastorie van de R.K. Parochie, bewoond door den pastoor J. A. B, M. van B. Uit een opengebroken bureau werd een bedrag van 627 ontvreemd. Ver zekering dekt de schade. EEN FAMILIEDRAMA TE ROTTER DAM. Zondagavond heeft zich in een woning aan den Wolphaertsbocht te Rotterdam, waar het gezin van de familie B, woont een familiedrama afge speeld. Een dochter uit dit gezin, gehuwd met den 23-jarigen P. L. P., had Zaterdag avond haar man na een twist verlaten en onderdak gezocht bij haar ouders. Zondagavond kwam P. de woning van ft.. 3ÏT.aiiSi i'V" W- Mn m£s r>Mïbiei.» zijn schoonouders binnen om zijn vrouw op te eischen. Er ontstond toen een woordenwisseling tusschen P. én zijn 53- jarigen schoonvader P. J. B., waarbij de schoonzoon een revolver te voorschijn haalde en een schot loste. Dit trof B. in den buik, dch deze merkte daar aanvan kelijk niets van. P. werd toen over mand door zijn schoonvader en zijn zwager, waarop hij nogmaals een schot wist te lossen, dat hem zelf aan de lin kerhand trof. Een kwartier na het gebeurde voelde de schoonvader zich onwel worden zoo dat hij zich naar een dokter begaf. De ze constateerde dat de man een ernstige schotwonde in den buik had bekomen. Door operatief ingrijpen zal men den ko gel moeten verwijderen. De dader is na verhoord te zijn eveneens naar het zie kenhuis overgebracht waar de wonde aan zijn linkerhand werd behandeld. Daarna werd hij ingesloten. KIND UIT BRANDEND HUIS GE RED. Vrijdagavond is in de boerde rij van den landbouwer A. C. te r- c e n (L.) aan de Duitsche grens brand uitgebroken. Behalve de oude vader, de dienstbode en het jongste kind van 4 jaar, was geen der bewoners aanwe-, zig. Spoedig stond de heele boerderij met de daarbij behoorende woning en café in lichte laaie. Toesnellende buren wisten nog een deel van het vee te red den maar meerdere beesten hadden zulke brandwonden opgeloopen dat ze moesten worden afgemaakt. De dienst bode, welke uit het huis naar buiten was gevlucht, herinnerde zich eens klaps dat het jongste kind zich slapend op de bovenverdieping bevond. Ze spoedde zich het brandende huis binnen en het mocht haar ondanks veel moeite gelukken, de kleine te redden. De toestand 'van de dienstbode en van het jongentje is goed. Verdronken, 1 Vrijdagmorgen is de echtgenoote van P. B. te Hendrik Ido A m- b a c ht door onbekende oorzaak in den achter haar woning loopenden boezem de Waal geraakt en verdronken. Zij laat acht jeugdige kinderen na. Ongelukken, Zaterdag wilde op de overkluizing tusschen den Noordwal en den Princes- sewal te 's-G ravenhage de gewe zen Indische leeraar J. F. M., achter 'n juist passeerende tram om de tramrails oversteken. Hij bemerkte daarbij niet, dat van de tegenovergestelde zijde ook een tram aankwam. Hij werd door den motorwagen van deze tram gegre pen, viel en voordat de bestuurder door krachtig remmen zulks kon voorkomen, was hij overreden. De ongelukkige, wiens hoofd gedeel telijk was verbrijzeld, gaf spoedig den geest. Op den Velperweg nabij Arnhem heeft Vrijdagmiddag een auto-ongeval met doodelijken afloop plaats gehad. Een bejaarde vrouw werd door een auto overreden. Na eenigen tijd is zij over leden, Zaterdagmiddag reden twee jon gens op de fiets op de Koningskade te Den Haag. Een van deze jongens be gon met zijn fiets te slingeren en toen de bestuurder van een naderende auto bus voor hem wilde uitwijken, geraak te de andere jongen, de 14-jarige W. uit Scheveningen onder den wagen en werd vrijwel op slag gedood. Zaterdagmorgen is op den Benoor- denhoutschen weg te Den Haag de motorrijder C. A. V. uit Wassenaar met zijn motor over den kop geslagen, waarna hij bewusteloos bleef liggen. De bestuurder was plotseling onwel geworden en had het beheer over zijn voertuig verloren. Zaterdagavond reed op den Rijks straatweg Z w o 11 e-Meppel een auto uit Den Haag met vrij groote snelheid aan de rechterzijde van den weg, voor den auto uit reed een wielrijder, die naar links uitweek en door de auto werd gegrepen. De 49-jarige B. uit Zwolle werd zwaar gewond. Zijn toestand is zeer ernstig. Het 11-jarig zoontje van den heer St. te Breda reed Zaterdagmiddag op zijn rijwiel door de Nieuwe Dieststraat toen een vrachtauto naderde. De jongen schijnt geen signaal gehoord te hebben, A Ned. Scheepv. U. 4648-48%. A H.V, Amsterdam MU/s—143%-146%, A Java Cult. Mij. 92-95-100. A N.I. Suiker U. 62—65. A Poerworedjo S.O. 6% A Deli Batavia 9292. C Deli Mij. 1000 108—110. A Senembah 122122. G Chicago Mi'l'w. l3/sl3/s- A Ataist. Ruibib C, 333/8-36-35i/8. A Deli Bat. RuhD. ïu/2-1034-11'i/i. A Hessa Rubber 1112%-ll%. A Sertoadjadi S.R. 11— lOtyk- Prolongatie 1—1. WISSELKOERSEN. 7 Mei 9 Mei Londen 9.07 9.08 Berlijn 58.75 58.80 Parijs 9.74% 9.73% Brussel -34,67 34.67 Zwitserland 48.27 48.27 Kopenhagen 49.50 49.75 New-York 2.46% 2.46% Koninkl, MARKT Industrie iPhilips Schepen Rubber Suiker Mijnen Amerika Obl.markt - Tabak (Wettig gedeponeerd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2