KING DE BEREIDING PEPERMUNT RECHTZAKEN. kort niet dekken kan. De Raad was echter alles behalve in genomen met deze ingrijpende voorstel len en men sprak zelfs van overrompe ling, wegens den spoed, waarmede deze eerst j.l. Zaterdag waren ter kennis ge bracht en nu werden voorgelegd. De V oorzitter wees op den tijd, die een spoedeischende behandeling van dit voorstel noodig maakt en waarschuw de ervoor, dat als men de voorstellen niet aanvaardt, men voor 1933 een te zware verhooging van belasting krijgt, als alles op en er tekort is. In plaats van een overrompeling is deze vergadering juist een waarschuwing en men dient de Griffie dankbaar te zijn, dat ze erop gewezen hebben. De heer H a m e 1 i n k zag dat niet in, en had zelf weinig vertrouwen in de be rekening van de Prov. Griffie, daar hij meermalen waarnam, dat men in Mid delburg den toestand steeds zwart in ziet of voorstelt. Hij geloofde eerder, dat het een uiting was van de reactionai re invloeden, die daar heerschen. De heer De Ru ij ter wees er op, dat straks de bron is uitgeput, waaruit de werkloozensteun wordt betaald en waar moet het dan vandaan komen? Verschillende sprekers kantten zich voornamelijk tegen de classificatie. Het voorstel tot verschuiven naar de 2de klasse werd met 10 tegen 2 stemmen ver worpen. Ook de verhooging der opcenten van 70 naar 80 werd fel bestreden. Men wil de liever maar bezuinigen en probeeren rond te komen tot 1933. Men voelde er niets voor om te potten aan de eene zijde en de belasting te verhoogen aan de andere zijde. Ook wordt er op gewe zen, dat men dit euvel wel wat eerder had kunnen opsporen, doch de voorzit ter zeide, dat op de Griffie natuurlijk niet alle begrootingen tegelijk kunnen worden gecontroleerd en, nu, gebleken is, dat er een fout in de berekening zit, zijn we wel genoodzaakt daartegen maat regelen te nemen. Ondanks krachtige verdediging van den Voorzitter wordt echter het voorstel met 7 tegen 5 stemmen verwor pen. ZEEUV/SCH-VLAANDEREN W. D Gemeenteraad van Oostburg. OOSTBURG. In de op Woensdag ge houden vergadering van den gemeente raad kwam in behandeling der verorde ning inzake benoembaarheid en bezoldi ging van gemeenteveldwachters. De heer v. G i n k e 1 had bezwaar tegen den, mini- mutm leeftijd Van 21 jaar, hij werd even wel niet gesteund, de verordening werd z. h. st. vastgesteld, behoudens de mede- deeling van den heer v. Ginkel, dat hij het leeftijdsbezwaar handhaafde. Ook de verordening op het agentschap der arebids'bemtddeling werd z. h. st. ongewijzigd vastgesteld, nadat op een Vraag van den heer v. Ginkel, de voor zitter had medegedeeld, dat volgens de wet het maken van een instructie tot de taak van het dagelij'ksch bestuur be hoort. Achtereenvolgens werden benoemd tot plaatsvervangend secretaris, de heer P. A. Bril, ambtenaar ter .secretarie. Lot bezoldigd ambtenaar van den burger lijken stand de heer M. A. Aaibregtse, secretaris en tol onlmzoldigde ambtena ren van den -burgerlijken stand de heeren P. A. Bril' en H. Hoekstra. Aan den heer P. B. van 'Hulle werd op verzoek eervol ontslag verleend met dankbetuiging, als grafdelver. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd de pensioengrondslag van den. burgemeester, den heer P. Erasmus, vastgesteld op het bedrag der jaarwedde. Bij de rondvraag vroeg de heer ,v. G in k e 1 inlichtingen omtrent de werk zaamheden voor het leggen van een hoogspanningskabel, waarmede heden 'n aanvang is gemaakt. Zoo b.v. wie er aan nemer is, op welke voorwaarden de werkloozen aan het \veiJk' zijn gesteld', of de aannemer recht van ontslag Jieeft, wie er gemachtigd is werklieden aan te nemen en of de gemteente-arbeider bij een en ander betroik'kCn is. Verder vroeg spr. wat de reden -is, dal nog niet begonnen is met het dem4 pen van de sloot, waartoe in de 'Vorige vergadering besloten is. De voorzitter zegt, dat de P.Z. E.M. het werk zelf laat uitvoeren, maar dat goedgekeurd is, dat zooveel mogelijk werkloozen aan het werk gezet zullen worden, dezen morgen waren er een zestigtal om werk gekomen, doch er wa ren maar 40 noculig, zoodal een deel1 on verrichter zake moest terugkeeren. Nu dal het in den ilaatsten tijd' met het werk wat op en neer gaat meenden B. en W. dat er wel voor allen werk ,zou ge weest zijn, het weer is hiervan ook oor zaak. Wat de demping van slooten (ibe- treft kan er niet begonnen worden voor de toestemming van den inspecteur er is. De lieer v. Ginkel vraagt hoe jét met het uurloon is, waarop de voor zitter antwoordt, dat dit Ier beoordee- ling staat van de P.Z.E.M. maar z.i is tiet hier volledig uurloon. De heer v. Ginkel vraagt wie )de menschen neefl uitgezocht, hij in van meening, dat de gemjeéntewerkman er bij geweest is. Spr. wil niemand beschul digen, maar wenschelijk was het, indien de verzekering gegeven kon worden, dat de gemeentewerkman er huiten staat. De heer v. d. W a eter merkt Oop, dat indertijd niet lie totc-n is bepaald werk loozen voor dit werk aan te bevelen, maar dat gevraagd zou worden werk krachten van Oostburg te nemen. De heer v. Ginkel is niet erg te spraken over het talmen van den in specteur inzake het werk aan de sloot, z. i. beseffen diergelijke menschen niet vol doende hoe groot de nood is.; De voorzitter zegt te vertrouwen dat de aanvraag spoedig behandeld zal zijn, tot nu toe is alles spoedig bij het ministerie beslist, dus moeten we ver trouwen, dat het nu ook spoedig (dn orde zal zijn. van KING pepermunt staat in het teeken der controle: Controle op de grond stoffen allereerst, om dat hier de oorzaak ligt van de opwekkende eigenschappen en fijne smaak der origineele maar bovendien con trole op de samenstel ling, op de verpakking en verzending, op de toepassing der hygiëne in alle vormen. En als extra waarborg voor echtheid en zui verheid de controle van het lab. Dr. van Hamel Roos Har mens. A'dam. (Ingez. Med.) Ter openbare terechtzitting voor Burgerlijke Zaken der Arrondissements- Rechtbank alhier van Woensdag is be- eedigd als kantonrechter-plaatsvervan- ger te Goes de heer mr. C. M. Kegge, advocaat en procureur te Goes. De Krijgsraad te 's-Hertogenbosch heeft wegens dienstweigering veroor deeld den 19-jarigen soldaat Th, A. B, uit Utrecht tot 9 maanden gevangenis straf en^W. K. de V. uit Boornbergum en C. K. uit Utrecht ieder tot 10 maan den gevangenisstraf, met ontslag uit den militairen dienst. De procureur van het gerechtshof te Den Haag eischte één jaar gev. straf tegen den gewezen directeur Z. van de Vereenigde Bakkerijen „De oude vette Hen" te Den Haag, die terecht heeft gestaan wegens verduistering van 9000 en een in verband daarmede ge- fingeerden roofoverval. De rechtbank had hem tot 1 jaar gev, straf veroordeeld. Arrest over 14 dagen. De rechtbank te Amsterdam deed uitspraak in de strafzaak tegen den vroegeren postbode en bloembollenhan delaar P. de H. te Uithoorn, die te recht stond wegens brandstichting en poging tot uitbreking. Verdachte werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 jaren. De Groningsche rechtbank deed uitspraak in de bekende trolley bus-kwestie. Zij achtte het ten laste ge legde niet bewezen en concludeerde tot vrijspraak van den bestuurder die ver- ONTVANGEN BOEKEN. De tweede druk van: „In moeilijke jaren"; een boekje voor ouders (en op voeders) van jonge menschen van 12 tot 20 jaren, door dr. A. de Vletter, rec tor van het Kennemer Lyceum te Bloe- mendaal (N.V. Hollandia-Drukkerij, B a a r n.) Het wetboek voor den boeren stand; beschouwd in vogelvlucht, en verklaard door voorbeelden uit de rechtspractijk, door mr. P. Langeveld, ad vocaat te Alkmaar. Dit is een eenvou dig, doch belangrijk boekje voor den boerenstand. Op beknopte wijze wordt een overzicht gegeven van dikwijls voorkomende rechtsvragen in het dage- lijksche leven, en vele onderwerpen waarover in 't algemeen goede voorlich ting zeer gewenscht en noodig is, be handelt de schrijver, die als rechtskun dig landbouwadviseur groote ervaring op dit gebied heeft, in dit populaire werkje. Volgens den inhoud: de boer en zijn familieleven, zijn land, het vereeni gingsleven, het maatschappelijk verkeer, en zijn personeel, terwijl als slot 'n kort overzicht der verworpen Pachtwetten is toegevoegd. (W. J. Thieme Cie Zut- p h e n.) „De Staat", door prof. Franz Op- penheimer; geautoriseerde vertaling naar den derden druk door F. van der Wis sel. (Erven J. Bijleveld, Utrecht.) Antoon Thiry: „De Hoorn Schalt"; deze roman is het eerste verhaal uit den cyclus Vlaanderen. (N.V. Em. Querido's Uitg.-Mij., Amsterda m.) Van denzelfden uitgever: „In het baliceerd was, wegens het niet hebben van een wegenbelastingkaart. De rijks advocaat had 5 subs. 3 dagen hechte nis gevraagd. De ambtenaar van het O. M. had echter geadviseerd tot ontslag van rechtsvervolging. De rechtbank te Leeuwarden heeft B. S., H. W., B. d. B„ en M. S., sigaren handelaars te Leeuwarden en bestuurs leden van de Goöp. vereen, de Friesche in- en verkoopcentrale van tabaksarti kelen wegens het openbaar maken van een onjuiste balans, ieder tot 100 boe te of 25 dagen hechtenis veroordeeeld. De eisch was tegen ieder 300 of 60 d.h. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft in de zitting van 27 April veroordeeld wegens: 's avonds met een motorrijtuig op den weg zijn zonder licht: S. B. te Middel burg, 1 of 1 d. h.; met een motorrijtuig rijden zonder achterlicht en zonder verlicht nummer met letter: Ja. v. D., huisvrouw L. te Ellewoutsdijk, 0.50 of 1 d. h., C. N. B. te Vlissingen, ƒ3 of 3 d. h.; met een rijwiel een weg in verboden richting berijden: J. M. en E. D., bei den te Vlissingen, ieder 3 of 3 d. h.; met een motorrijtuig-voertuig niet behoorlijk uitwijken naar rechts bij het tegenkomen van een motorrijtuig: M. A. L. B. te Hansweert, vrijspraak; P. W. te Meliskerke, 15 of 15 d, h.; met een rijwiel buiten noodzaak de linkerzijde van den weg houden: J. L. K. te Vrouwenpolder, P. V. te Middel burg ieder 3 of 3 d. h.; C. de W. te Koudekerke en P S. te Middelburg, ieder 10 of 10 d. h., A. W. D. te Mid delburg, vrijspraak; met een motorrijtuig in een bocht niet de rechterzijde van den weg houden: J. W. H. te Vlissingen, 10 of 10 d. h.; met een voertuig-rijwiel rijden zonder licht: Gh. R. te N. en St. Joosland en R, v. E. te Maldeghem, ieder 5 of 5 d. h.{ met een motorrijtuig subs, een rijwiel rijden op zoodanige wijze dat de veilig heid van het verkeer wordt in gevaar gebracht: O. T. en C. A. de B. v. M. en M. te Middelburg, ieder 10 of 10 d, h.; vee laten loopen op eenigen grond die bebouwd is: F. K. te St. Laurens, vrij spraak; straatschenderij: M. C. K. en C. v. W„ beiden te Vlissingen, vrijspraak; openbare dronkenschap bij derde her haling: J. L. te Vlissingen, drie w. h.; overtreding leerplichtwet: A. F. te Serooskerke 25 b. s. 25 d.h.; J. C. H. te Middelburg 10 b. s. 10 d.h.; rooken in een tramrijtuig: K. v. d. G., te Vlissingen 10 b. s, 10 d.h.; een vuurwapen binnen het rijk in Eu ropa afleveren: J. P. te Nieuw- en St. Joosland 10 b. s. 10 d.h.; eieren van wild zoeken: P. R. te St. Laurens, berisping; overtreding jachtwet: J. F. de B. te Veere 25 b. s. 25 d.h., C. W. te St. Laurens 10 b. s. 10 d.hh., beide met verbeurdverklaring van het geweer; I. C., Nieuw- en St. Joosland, ontslag van rechtsvervolging; als hoofd en bestuurder van een slachterij doen slachten in een inrich ting die niet voldeed aan de eischen gesteld bij de Vleeschkeuringswet: J. C. te Oostkapelle; M. F. te Meliskerke beide vrijspraak; als schipper niet onverwijld gehoor zamen aan het bevel, hetwelk hem door een ambtenaar van den Water staat in het belang van de vaart wordt gegeven: R. L. te Groningen 5 b. s. 5 d.h.; verloren Paradijs", door Andreas Latz- ko, vertaald door P. van Dillen; met 18 illustraties. „Verleden Tijd", verzen door Jef Last, (W. L. en J. Brusse's Uitgevers- Mij., Rotterda m). Vocabolaria Italiano; handboekje ten gebruike bij het onderlijs in de Ita- liaansche taal, door C. Schipper-Kastein (W. J. Thieme Cie., Zutphen). Van denzelfden uitgever het eerste en tweede deel van: de Fransche Revo lutie, door Louis Madelin, (bekroond door de Acamédie Franqaise) vertaalc door A. Broekhuizen. Brochure; „De wereldcrisis en hare oplossing". Uitgever: Henri Bodenstaff, D e n H a a g. „Mercurius gedurende een halve eeuw" gedenkboek ter gelegenheid van het vijftigjarig jubileum van den Natio- nalen Bond van Handels- en Kantoor bedienden „Mercurius", door Jac. Bak ker. (A. W. Sythoff's U.-M., Leiden) Van den Uitgever H. J, W. Becht, Amsterdam: „Een Oud Boek", van menschen en dieren, door Axel Munthe schrijver van „de Geschiedenis van San Michele", vertaald door J. E. Gorter Keyser. „Twee levenden en een doode" door Sigurd Christiansen; uit 't Noorsch vertaald door J. E. GorterKeyser. Van H. P. Leopold's U.-M. Den Haag: „De profeet in de dancing", door A den Hertog, schrijver van „Tempo". „Nummers", roman uit het caba ret-leven, door Willy Corsari. J>UDDIMGFAJ3RIEI<1 GJQ.O!VnVCDEJST (Ingez. Med.) te Arnemuiden op de openbare straat met geld spelen: B. v. B. te Ar nemuiden 3 b. s. 3 d.h.; loopen op eenig weiland: I. T. te Ritthem, berisping; met een rijwiel over een wandelpad rijden: Ae. J. te Vlissingen 15 b. s. 15 d.h.; zich in een portiek van een gebouw onnoodig ophouden: Pa. Ja. D. te Vlis singen 0.50 b. s. 1 d.h. Kantongerecht te Goes. De Kantonrechter te Goes heeft veroordeeld wegens overtreding: zoeken van eieren van waterwild: J. v. W., Driewegen, een berisping; straatschenderij: B. A. V., Golijnsplaat 15 b. s. 15 d.h.; F. v. O., Biezelinge, geen straf toegepast; auto zonder verlichting laten staan op den openbaren weg: M. J., Wol- phaartsdijk 1 b s. 1 d.h.; openbare weg versperren: M. J. d. V., Kortgene, ontslag van rechtsvervolging; te Waarde voetballen op de straat: D. W. Waarde 3 b. s. 3 d.h.; rijwiel besturen onder invloed van gebruikten alcoholhoudenden drank: A. R. Vlissingen 15 b. s, 2 wtsch.; op Schelde visscherijinrichting be schadigen: C. V. Jzn., Yerseke, 10 b. s. 10 d.h.; overtreding vaarreglement: O. S., zon der bekende woonplaats 15 b. s. 15 dagen hechtenis; met niet ingeschreven vrachtauto rijden: G. T., Goes 5 b. s. 5 d.h.; met motorrijtuig zonder geluiddem pende inrichting rijden: C. S., Schore 5 b. s. 5 d.h.; met motorrijtuig de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: A. J. d. J„ Yerseke 15 b. s. 15 d.h., C. v. D., Mid delburg 15 b. s. 15 d.h.; met motorrijtuig zonder noodzaak over het rijwielpad rijden: D. R., Amster dam 5 b. s. 5 d.h.; fietsen zonder bel: M. d. R., Ovezan- de 3 b. s. 3 d.h.; fietsen zonder licht: M. M., Rilland Bath 5 b. s. 1 w. tschool; met rijwiel de veiligheid van het ver keer in gevaar brengen M. A. M., Mid delburg, 10 b. s. 10 d.h. De moord op notaris Cuorrech Staal te Gorinchem. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage be- landbouwersknecht uit Woerden,' Woensdag de zaak tegen C. S., 28 jaar landbouwersknecht uit Woerden, die door de Rechtbank te Dordrecht wegens doodslag op notaris Courrech Staal te Gorinchem, is veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf tegen welk vonnis ver dachte appel heeft aangeteekend. In deze zaak waren vijf getuigen door den advocaat-generaal gedagvaard. Verdachte antwoordt op de vraag waarom hij in hooger beroep was ge komen, stotterend dat hij zich ongeluk kig gevoelde. De KleineProfeten I Hosea, Amos, door prof. dr. L. H. K. Bleeker. Tekst en Uitleg, practische Bijbelverklaring door prof. dr. F. M. Th. Böhl en prof. dr. A. van Veldhuizen, I Het Oude Testa ment. (J. B. Wolters, U.-M., Gronin gen). Vlugschrift: „Fantasieën en Feiten nopens de contingenteering van boven- kleeding voor vrouwen, meisjes en klei ne kinderen, door mr. Jul Keizer. Voor de Landelijke bond van winkeliers in Damesconfectie in Nederland bij de N.V. Drukkerij Jacob van Campen, Amster dam. Pro en Contra, Nieuwe serie No. 1: „Plattelandsverarming". (Wordt het platteland uitgebuit door de hooge ste delijke en industrieloonen?); pro: J. Smid, oud-ref. bij de Directie v. d. Land bouw, contra: J. W. Mathijsen, redac teur „Het Volk". (N.V. Hollandia-Druk kerij, B a a r n). Pour bien comprendre le francais De zesduizend meest voorkomende Fransche woorden in logisch verband, door dr. K. J. Riemens; eerste serie: de meer concrete woorden (J. M. Meulen- hoff, Amsterda m). Van denzelfden uitgever: Le Francais tel qu'on le parle en voyage et ailleurs; eenvoudig handboekje voor Fransche conversatie, door dr. J. W, Marmelstein. „Geschenk", bijdragen van Neder - landsche schrijvers en schrijfsters bij een gebracht ter gelegenheid van de Ne- derlandsche boekenweek 714 Mei 1932. Uitgave van de vereeniging ter bevordering van de belangen des boek handels. Naar de advocaat-generaal's meening is het de bedoeling van S. geweest om den notaris eerst te dooden en daarna den diefstal te plegen. Uit een en ander blijkt, dat verdachte, het plan te voren rustig heeft opgevat. Spr. achtte de qualificatie van de Dordtsche Rechtbank onjuist. Naar zijn meening moet die luiden: overtreding van art. 288 W. v. S. Het speet dat het O. M. niet in hoo ger beroep is gekomen, omdat verdachte dan een zwaardere straf zou kunnen worden opgelegd; derhalve vroeg hij vernietiging van het vonnis der Recht bank en opnieuw veroordeeling van S. tot 15 jaren gevangenisstraf. In een kort pleidooi heeft de verdedi ger betoogd, dat door verschillende om standigheden S. tot zijn vreeselijke mis daad is gekomen. De adv.-generaal zeide toe te geven, dat de straf zwaar is, maar de verdach te heeft de ergste misdaad begaan die het W. v. S. kent, daarom moest ook de straf zwaarder zijn. Schadevergoeding van 70.000. De Hooge Raad heeft uitspraak ge daan inzake een proces van de heeren H. W. Paes, le Nijmegen en H. J. Ne- derhorst te Gouda, tegen de gemeente Breda, waarbij de gemeente Breda werd veroordeelld tot betaling van 'n bedrag van ongeveer 70.000. Het werk betrof de uitvoering van de haven in den Belcrum-poider te Bre da, in begin 1924. Er ontstond een ge schil tuschen aannemers en gemeente, echter de gemeente weigerde tot arbi trage mede te werken. In hoogste in stantie werd zij gedwongen een arbiter te benoemen. Daarna weigerde de ge meente de schadeloosstelling, zooals deze door den arbiter werd bepaald te betalen, waarom weer een nieuw pro ces werd begonnen, hetwelk nu alle in stanties heeft doorgeloopen met 't ge volg, dat nu de gemeente door den Hoo- gen Raad werd veroordeeld de door de arbitrage commissie toegeschreven scha deloosstelling te betalen. Diefstal bij brand. De officier van justitie bij de recht bank te Winschoten eischte Dinsdag tegen den gedetineerden arbeider J. A. B. te Winschoten, wegens diefstal bij brand van een trommel met ongeveer 300 er in, gepleegd in 1930, nadat 19 getuigen waren verhoord, 3 jaar gevan genisstraf. Onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. De kantonrechter te Utrecht heeft R. H. Sr., tegen wien de vorige week wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde 1 maand hechtenis was geëischt, veroordeeld tot 800 boete of 40 dagen hechtenis. Vereeniging voor strafrechtspraak. Bovengenoemde vereeniging hield he den haar voorjaarsbijeenkomst alhier, voor welke ongeveer 55 deelnemers zich hadden aangemeld. Hedenmiddag hadden twee vergade ringen plaats, een in Hotel De Abdij van de sectie voor Kinderrechtspraak, voorzitter mr. G. T. J. de Jongh, waarin de heeren mr. H. de Bie en de voorzitter een inleiding hielden over de circulaire van den Minister van Justitie d.d. 7 December 1931 en den daardoor geschapen toestand. De tweede vergadering, n.l. die van de sectie voor Politie-rechtspraak, had plaats in het Schuttershof onder presi dium van mr. D. N. Muller en de agenda bevatte als eerste punt welke bezuini gingen zouden in de strafrechtspraak voor volwassenen zonder schade voor haar ontwikkeling kunnen worden aan gebracht en zoo mogelijk behandeling van voorstellen betreffende de politie- rechtspraak van de na de najaarsbijeen komst geconstitueerde commissie Mul- ler-Wijnveldt-Speijart van Woerden. Hedenavond heeft in de St. Joris de algemeene vergadering plaats onder lei ding van den algemeenen voorzitter, mr. O. J. Cluysenaer te Winschoten. Be halve huishoudelijke zaken staat op de agenda een voordracht van mr. L. Ch. Besier, advocaat-generaal bij den Hoo- gen Raad der Nederlanden, en mr. A. A. Cnopius, procureur-generaal bij het Ge rechtshof te Arnhem, over: Het plegen van meineed en de praktijk der straf rechtspraak ter zake van meineed. Morgen vroeg vertrekken de deel nemers per autobussen via Vlissingen- Breskens naar Gent, om daar o,a. een bezoek te brengen aan de centrale ge vangenis. Via Antwerpen en Roosen daal wordt de terugreis gemaakt.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6