„ARNHEM" (D m m LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ FINANCIEEL-ECONOMISCH WEEK-0 VERZICHT. SPORT. BEURS- EN WISSELKOERSEN. LAATSTE BERICHTEN, Combineert Uw bezoek aan de bollenvelden met een bezoek aan de TENTOONSTELLING NASH PACKARD INGEZONDEN STUKKEN. BUITENLAND. WISSELKOERSEN. Algemeen Overzicht. BEURSTHERMOMETER. 1 Onze financieele deskundige uit Am sterdam schrijft ons: Terwijl dollarobligatiën in de afgeloo- pen week in het algemeen nog in koers zijn gezakt, was de stemming voor bin- nenlandsche obligatiën meerendeels goed prijshoudend. Nederlandsche staatsfond sen konden zelfs bij goeden vraag ver der in koers aantrekken; de nieuwe 5 staatsleening zelfs tot 102% d.i. dus ruim 3 boven den koers van uit gifte. Indische leeningen waren daaren tegen eenigszins gedrukt, vooral voor de in dollars luidende stukken, ondanks het feit, dat deze leeningen een goud clausule hebben, waardoor de houders, zelfs wanneer de dollar mocht depre- ciëeren, tegen eventueel valuta-verlies gewaarborgd zijn. Binnenlandsche gemeenteleeningen konden zich over het algemeen goed handhaven. De Amsterdamsche aandeelenmarkt is in de afgeloopen week vrij gunstig ge stemd geweest, al is ook hier de ani mo van het publiek, om iets te onderne men, nog steeds zeer gering. Aandeelen Koninklijke Petroleum konden krachtig in koers herstellen, op het bericht, dat de volgende week te New York een in ternationale petroleumconferentie zal worden gehouden, waaraan, behalve de vertegenwoordigers der wereld-petro- leumconcerns, ook afgevaardigden der Russische regeering zullen deelnemen. Het ligt in de bedoeling, te komen tot een stabilisatie van de wereld-petro- leummarkt, vermoedelijk door een rege ling van de productie. Het feit, dat de Koninklijke-Shellgroep vertegenwoor digd wordt door Ir. Kessler, wiens plan tot regeling van de wereld-petroleum industrie sterk de aandacht had getrok ken, geeft aanleiding tot de veronder stelling, dat de besprekingen op basis van dit plan zullen plaats hebben. In de industriëele afdeeling was de handel zeer kalm. Wat Philips betreft, verkeert men nog steeds in afwachting van het jaarverslag. De mededeelingen in de jaarvergadering van de Unilever hebben slechts weinig invloed op het koersniveau gehad. Ongetwijfeld is het scepticisme, waar mede de beurs de mededeelingen van de Unilever-directie heeft opgevat, voor een belangrijk deel toe te schrijven aan de groote teleurstellingen, die in de laatste jaren met de leiding van groote concerns zijn opgedaan. Het hierdoor ontstane wantrouwen wordt nog dagelijks gevoed door nieuwe gebeurtenissen en feiten, die aan het licht komen en waaruit blijkt, dat de toestand van bepaalde onderne mingen nog veel ongunstiger is, dan tot dusverre was aangenomen. De knoeerijen en vervalschingen bij het Kreugerconcern vormen hiervan wel het meest sprekende voorbeeld', het fa tale ervan is, dat zij jaren lang gepleegd konden worden, zonder dat zij naar bui ten zijn gekomen. Maar ook gevallen als die van 't Küchenmeister-concern moe ten het vertrouwen wel ondermijnen. Bij de slechts enkele jaren geleden opge richte Kiichenmeister's Internationale Maatschappij voor Accoustiek, die nog nooit een balans had gepubliceerd, doch waarvan aanvankelijk groote ver wachtingen waren gekoesterd, blijkt het totale verlies, na nieuwe waardeering der activa, afschrijvingen enz. niet min der dan 20% millioen te bedragen, bij een aandeelenkapitaal van ca. 20 millioen. Aan aandeelhouders wordt thans een voorstel tot liquidatie gedaan, waarbij de activa der Accoustiek zullen worden overgedragen aan de N.V. Spreekfilm, de eenige onderneming van het Küchenmeisterconcern, die levens vatbaar is gebleken, tegen overgave van 2400 winstbewijzen Spreekfilm, wel ke tezamen recht geven op 40 van de overwinst der Spreekfilm, na uit- keering van een primair dividend van 4 Aangezien van de uitgegeven 19.577 aandeelen Accoustiek 7577 aandeelen aan de liquidateuren ter vernietiging worden teruggeven, zal voor elke vijf der resteerende aandeelen Accoustiek één winstbewijs Spreekfilm worden ver strekt. Dat de kansen op een toekomsti ge uitkeering op deze winstbewijzen vooralsnog niet hoog worden aangesla gen, blijkt wel uit het feit, dat de koers van aandeelen Accoustiek gedeeld is tot ca. 2% Hoewel de suikerprijzen hun dalende richting nog steeds voortzetten, konden de koersen van suikeraandeelen toch verbeteren. Hetzelfde geldt ook voor rubberaandeelen en voor tabakken. Zelfs aandeelen der Tabaks Mij. „Arendsburg" waren in herstel, ondanks het feit, dat deze maatschappij in 1931 een verlies heeft geleden van 1 mil lioen, dat grootendeels op de reserves wordt afgeboekt. De vooruitzichten voor oogst 1931 worden in het verslag ech ter als gunstiger bestempeld. Door se lectie streeft men naar verbetering van de kwaliteiten, teneinde hoogere prij zen te kunnen bedingen, zij het ook dat hierdoor de omvang van den oogst moet verminderen. Ook de groote Su- matra-tabaksmijen zullen wel een der gelijke politiek gaan toepassen. Scheepvaartaandeelen stonden onder den invloed van de ongunstige jaarver slagen en de dividendpasseering van de Rotterdamsche Lloyd en de „Neder land". Kon. Paketvaart waren ech ter in herstel. Het koersverloop blijkt uit het hier onder volgende staatje: Koloniale Bank 3938%42. Ned. Indische Handelsbank 45% 51—49. NecL Handel Mij. 57%—58%. Handelsver. „Amsterdam" 135 131—137. Javasche Cultuur 9198. Ned. Ind. Suiker Unie 5558. Kon. Petroleum 103%120. Alg. Exploratie 104109. Aku 26%— 27. Calvé-Delft 3943. Unilever 94%105. Philips 5764 Ned. Ford 97—95—105—103%. Zweedsche Lucifers 7%5°/i6» Amsterdam-Rubber 2731. Kali Bakar 44%50. Deli Batavia Mij. 8492. Deli Mij. 93—104%. Senembah 100%122. Ned. Scheepvaart Unie 39%45. Kon. Paketvaart 75%86. waarborgt U en Uw gezin een onbe zorgde toekomst. Inspecteur G. Lindenbergh, Wester straat 16, Goes. (Ingez. Med.) Motorknobbelrit. De motorclub „Scheldegouwen" heeft gisteren met haar Knobbelrit uitgaande vanaf de Markt te Middelburg, weder een groot succes behaald. Er heerschte reeds tusschen een en half twee een groote drukte voor het Nederlandsch koffiehuis, waar de 55 deelnemers wellicht iets minder dan verleden jaar tengevolge van den voet balwedstrijd Middelburgde Valk en de wielerwedstrijden in Westelijk Noord Brabant zich kwamen aanmelden en hun kaart in ontvangst nemen. Te half twee vertrokken allen na een worp met den grooten dobbelsteen, die aangaf naar welk der zes stations het eerst moest worden gereden. Het waren Serooskerke, Domburg, Westkapelle, Zoutelande, Vlissingen en Middelburg Telkens moest men op de plaats van aankomst weer dobbelen en dit in totaa' 6 maal. Om 6 uur, den uitersten tijd, waren 51 der 55 gestarten weder op de Markt en stonden de motorrijwielen netjes naast elkaar op het trottoir, terwijl ook vele auto's tegen den trottoirrand parkeerden De heer P. de Hullu, voorzitter van Scheldegouwen reikte geassisteerd door AMSTERDAM, 6 Mei. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 22 B 1000-6 100%—100%. Ned. 17 1000-4% 99—99%. Ned. 31 1000-4 93—93%. Ned. 32 500-5 101%—102%. Certificaten-3 75%74%. Cert. N.W.S.-2% 6463%. O. Indië 22 1000-6 85%—85%. O. Indië 23 100-6 70—69%. O. Indië 16 1000-5 89%—89%. O. Indië 26 1000-4i/2 78%—77i/8. Duitschl. 100-7 47%—46%. Duitschl. 30 1000-5% 32—31. Engl. W.L. 50-200-5 77%—78. Engl. F.L. 50-200-4 73%—74%. Zeeuws. Hyp. B-5 9797. Zeeuws. Hyp. B-4% 88%88%. A Amsterd. Bank 83%83. A Bank Assoc. 24% C Rotterd. Bankver. 5859. A Twentsche Bank 84—v A Pref. Jurgens A 72%74%. A De Schelde N.B. 30 A Ver. Papf. v. Gelder 5252%. C Am. Car Foundry 77%. C Am. Smelt Ref. 1111. C Farbenind I.G. 65% C U. States St. C. 29%30. C C. Publ. Serv. 1 C North Am. Cy. 22%22%. A Born. Sum. H.M. 106106%. A Ned. Wol Mij. 18% A Singkep Tin M. 53 A J. C. Japan Ln. 34%35. A Rotterd. Lloyd 39% A S. M. Nederland 4445. A Amst. Thee C.M. 13%—14. A Houth, Alberts 33 C Peruvian C. Pr. 5% A Southern Rlw. 88. C Union Pac. Rr. 5150%. C Int. Nickel Cy. 5%5%. den secretaris-penningmeester, den heer J. van Overbeeke, de prijzen uit. Iedere deelnemer kreeg 2 prijzen, van de velen, die alle door zakenlieden uit Middelburg waren aangeboden. De tien deelnemenden met de hoogste puntencijfers waren: le F. Damman, Middelburg -29 p.; 2e A. de Muijnck, Middelburg 27; 3e C, F. Schijf, Driewe gen 26 p.; 4e C. de Leeuw, Middelburg 25 p.; 5e J. Remeijnse, Kapelle 25 p.; 6e C. Tilroe, Goes 24 p.; 7e J. Martens, 's Heerenhoek 24 p.; 8e F. van Hoven, Goes 24 p.; 9e M. Bruijnzeel, Hansweert 24 p.; 10e mej. J. Kole, Middelburg 23 p. De aanwezigheid van zooveel motor rijtuigen op 2 of meer wielen, trok op de Markt veel belangstelling en de po litie was op haar post om het verkeer te regelen. Het bestuur riep onze tus- schenkomst in om haar voor de uitste kende medewerking dank te brengen. Voetbal. Middelburgde Valk 14. Onder leiding van scheidsrechter v. d. Dungen stellen beide partijen zich volledig op. Deze wedstrijd trok, evenals die te gen Helmond, een voor Middelburg on gekende belangstelling. Jammer even wel was het, dat de Middelburgers het er dezen middag zoo leelijk bij hebben laten zitten. Er werd heelemaal niet behoudens dan een 20-tal minuten na de rust met het noodige enthousias me gestreden. Bovendien verviel de halflinie weer in de oude fout, door veel te veel in de achterhoede te blijven han gen, waardoor de voorhoede weer te weinig steun van haar ondervond. Het spel der gasten was technisch beter dan dat van Middelburg, hoewel het geen openbaring was. Zij beschiken over een uiterst soliede achterhoede, met hun keeper aan het. hoofd. Hun spil en beide vleugelspelers waren zeer beweeglijk,terwijl het bin- nentrio, trots het feit, dat zij 3 van de vier doelpunten scoorde, nu niet uit het fijne hout gesneden was. De ruststand ging in met een 20 voorsprong voor de Valk. In de 2e helft, toen Middelburg er nog eens alles opzette kreeg men moed, vooral toen Dirkse een keurigen voor zet van Becks in het vijandelijk doel werkte en kort daarop Middelburg een penalty ten deel viel. De penaltyzetter van Middelburg plaaste deze echter tot groote teleurstelling der talrijke Middelburg-aanhangers onberispelijk naast het doel. Dat deprimeerde Mid delburg in zoo'n hevige mate, dat zij in het overige gedeelte van den strijd een geslagen elftal was. De gasten profiteer den hiervan en brachten hun voorsprong in veiliger haven door nog een tweetal doelpunten aan de score toe te voegen. Het vonnis had zich f.oen voltrokken. Middelburg had verdiend verloren. De cijfers kwamen o.i. wel wat geflatteerd voor. Onze conclusie is ten slotte, dat de Valk nu wel haar eersteklasser schap zal handhaven. Het spelverloop is gauw verteld: Na de traditioneele huldiging trapt Middelburg af. Reeds aanstonds blijkt, dat de Valk sterker is. Een hoog schot van den linksbuiten der gasten kan Dingemanse niet anders dan corner wer ken. Het spel verplaatst zich dan naar de andere helft waar een mooie aanval op touw wordt gezet. Vogel krijgt den bal in keurige positie van Merk toege speeld, die echter juist over schiet. Er volgen dan eenige wederzijdsche aanval len, welke vooralsnog geen resultaat brengen. Een handsbal op den rand van het strafschopgebied bij de Valk belandt na eenig gewir-war naast het doel. Uit een voorzet van den linksbuiten der gasten zorgt één der binnenspelers voor de leiding 01. Het spel der Mid delburgers blijft daarna lusteloos, Na dat het Middelburgdoel eens op geluk kige wijze aan doorboring is ontsnapt, volgt daarna een voorzet van den rechtsbuiten der gasten, die door hun linksbinnen kqurig wordt ingekopt 02. Er volgt dan een aanval geleid door Becks, die echter juist naast schiet. Di rect daarop krijgt Vogel de kans van den dag als Merk weer eens goed aan hem doorgeeft, doch eerstgenoemde zoekt het doel te hoog. Hiermee ging een mooie kans verloren. Het is dan rusten. Het spel is nog maar enkele minuten oud als J. Leijnse den mid voor der gas ten, die voor een verlaten doel komt te staan, den bal nog juist kan ontnemen. NIadat de Valk dan aanvankelijk iets in de meerderheid is geweest, komt Mid delburg los. Na 10 minuten spelen wordt Becks den bal toegespeeld, hij geeft 'n voorzet, die Dirkse langs Lavrijsen in iet doel weet te werken 12. Aange moedigd door de toeschouwers komen de groen-witen thans herhaaldelijk voor het doel der gasten. Er is echter steeds een voet of been die het leder van rich ting doet veranderen. Lavrijsen wordt geweldig op de proef gesteld, hetgeen hem goed afgaat. De gelijkmaker zit in de lucht! Een penalty wordt Middel burg toegewezen, als de bal tegen den arm van één der Valken geschoten wordt. Even daarvoor bracht een handsbal even buiten het strafschopgebied Mid delburg geen resultaat. Zooals hierboven reeds omschreven schoot de linkshalf van Middelburg te toegewezen penalty naast het doel, waardoor Middelburg een gelijken stand ontging. Het Middel- aurgsche elftal zakte na deze teleurstel ling als een kaartenhuisje inéén, terwijl de gasten hun voorsprong nog wisten te vergrooten met twee doelpunten van hun midvoor. Daarna was de strijd het aankijken niet meer waard en vele toe schouwers verlieten reeds voor het eind signaal het terrein. De overige uitslagen zijn: HelmondJuliana 32. Kampioenschap van Nederland. AjaxFeijenoord 13. P.S.V.Enschede 22. A Kol1. Bank 42—41i/4. A N.I. Hbk. 1000 49-51 C Ned. H. M. 1000 58%—59. A Alg. Kunstz, U. 27%27%. A V. Berkels P,at. 171/4,-17%. C Calvé-Delft 45%—50%. A C. Suiker Mpij. 1312%. A Int. Viscose 7% A Küchenm. I. Acc. 2%2%-2%. A Ned. Ford A.M. 103%—101. A Philips Gem. B. 64%63-65. C Unilever 105%103-101%. C Anaconda Cop. 10%11. C Bethlehem St. 14%—14%-15%. A A.N.I.E.M.—N.B. 170—169. G A. Gas en 'EI. Cy '2-2. C. Cities Serv. Cy. 44-4%. C Mïdd. West Uf. y2—ji/2. A Boeton Mijnb. 12%13%. A Kon. Petr. Mpij. 119;/4—122i/2-20y4. C Contin Oil1 Cv 4%—4t/8-4%|. G Shell Union'ö.C, 3i/4—3%- A K.N. Stoomb, Mij. 8%—8%. A Hoil. Alner. Lijn 1% ERNSTIG ONGELUK. Hedenmiddag had aan het begin van den Nieuwen Vlissingschen weg onder Koudekerke een ernstig ongeluk plaats. Het ongeveer 10-jarig dochtertje van G. begaf zich in de richting van Middelburg per rijwiel naar school, en van de ar^ dere zijde kwam een der vrachtauto s van Gebr. F. uit Vlissingen. Hoe het feit zich heeft voorgedaan, staat nog niet precies vast, doch wel dat het meis' je tegen den auto aanreed, die op de klinkerbestrating reed, en in bedenke- lijken toestand is opgenomen en na voor- loopige verbinding naar het gasthuis al hier is overgebracht. Het rijwiel was deerlijk gehavend. De auto moest op de plaats blijven staan tot foto's waren ge nomen en de situatie bij proces-verbaal was vastgesteld. HANDELSAVONDSCHOOL GOES. Het einddiploma werd toegekend aan J. Boer, G. Hoogesteger, J. Janse van Noordwijk, A. J. Vermaire, P. Q. van Zweeden en J. Weststrate. NED. HERV KERK. Ds. J. P. Enklaar te Kattendijke is beroe pen te Delden. Het beroep naar Colijnsplaat is aan genomen door ds. M. Bons te Ouden hoorn. GASVERGIFTIGING. Hedenmorgen werden in een woning aan de Bilderdijklaan te Hilversum de lijken gevonden van de bewoonster mevr. v. d. M. geb. v. L., oud 57 jaar, en haar Duitsche dienstbode mej. H. R„ oud 28 jaar Vast is komen te staan, dat de beide vrouwen door gasvergiftiging om het le ven zijn gekomen. Een onderzoek wees uit, dat vermoedelijk in den afgeloo pen nacht door het springen van een gasslang, zooveel gas in de woning is gestroomd, dat dit den dood van beide vrouwen heeft veroorzaakt. MOORDAANSLAG OP PRESIDENT DQUMER. Hedenmiddag is op den president der Fransche republiek Doumer een moord aanslag gepleegd. De president werd door een revolver- kogel in het onderlijf getroffen. Zijn toe stand is hopeloos, Naar het Corr. Bur. verneemt, zal Prinses Juliana Zaterdag 14 Mei des voormiddags te half twaalf de Indische tentoonstelling in het Wiestbroekpark te Den Haag openen. DEN HAAG, BEZUIDENHOUT No. 71 Geopend op werkdagen van 10-9 Zondags van 11-5 uur. lingez. Meu.) ''10 L.y-:, i'vWÏM.'-; DE BRAND TE ARNEMUIDEN. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij het berichtje in uw blad van 4 Mei j.i. over den brand te Arne- muiden nader toe te lichten. Te ongeveer 15 minuten na 11 werd de brandmeester gealarmeerd voor een brand in mijn werkplaats; te kwart vóór 12 werd de klok geluid om de overige brandweerlieden te waarschuwen. Er was dus reeds een half uur verstreken. Is dit handelend optreden der brand weer? Zelfs moest, terwijl de brand weer beschikt over ongeveer 70 man nen, de burgemeester persoonlijk met een minimax komen aandragen. De handbrandspuit uit deze gemeente was wel uit het spuithuis gehaald, doch zij kon het bedreigde pand niet berei ken. Indien de brandmeester onmiddellijk handelend was opgetreden door direct een zijner mannen met een rookmasker en licht te wapenen, was deze brand met 1 a 2 emmers water gedoofd. Daar ik mijn kelderruimte hield af gesloten, kon geen lucht toetreden, zoo dat vlammen achterwege bleven of door den rook waren gesmoord. Dat mijn gebouw met inhoud niet is verlo ren gegaan, dank ik alleen aan hulp van enkele inwoners van deze gemeente en in 't bijzonder aan de brandweer uit Middelburg. Zij het mij vergund hier nog maals mijn oprechten dank te betuigen aan den commandant met zijn mannen, waarover ik van verschillende zijden niets dan bewondering hoorde. U, Mijnheer de Redacteur, beleefd dankend voor de opname van boven staande, H. VERMEER. Arnemuiden. A Ned. Scheepv. U. 45%44-45. A H.V. Amsterda m!37139-36. A Java Cult. Mij. 8887. A N.I. Suiker U. 58 A Poerworedjo S.O. 6% A Deli Batavia 9292. C Deli Mij. 1000 104%.—105. A Senembah 122122. C Chicago Milw. 1%1%, A Amst. Rubb. C. 31%—30%-31%. A Deli-Bat. Rubb. 9%9%. A Hessa Rubber 9%—10%. A Serbadjadi S.R. 79. Prolongatie 1%1%. De ontwapeningsconfe rentie. Over het aanvallend karakter der moederschepen, in de vlootcommissie der ontwapeningsconferentie, blijkt de naaste kans op overeenstemming te be staan, omdat zelfs de Engelsche en Ja- pansche gedelegeerden de gewaagde stelling, die Amerika gisteren geopperd heeft over het defensie karakter, zelfs van het bommenwerpen uit de lucht, niet onderschreven. De Britsche gedelegeerde gaf in over weging, dat men door vermindering van den veroorloofden tonneninhoud der moederschepen voor vliegtuigen, het medevoeren van vliegtuigen van bom menwerpen zal tegen gaan. Men hoopt aldus een compromis te bereiken voor deze soort oorlogssche- pen. Bovendien is een uitzicht op een op lossing in de duikbootenkwestie. De Engelsche gedelegeerde verklaarde zich nl. bereid, aan den wensch der kleine re zeemogendheden in zooverre tege moet te komen, dat Engeland niet lan ger zal aandringen op een afschaffing van de onderzeebooten van een kleine ren tonneninhoud dan 250 ton. Namens de Nederlandsche delegatie had prof. Moresco gister uiteengezet, dat Nederland zich met de Spaansche resolutie kan vereenigen, dat de groote duikbooten moeten verdwijnen en al leen de kleine als van defensieven aard kunnen beschouwd worden. Evenals met betrekking tot de slagschepen geldt ook ten aanzien van de onderzeeboo ten de regel, dat hoe grooter de tonnen inhoud van het schip is, des te grooter ook de offensieve kracht daarvan is. Obl.markt Tabak - Suiker Rubber 4 Mei 6 Mei Londen 9.05 9.05% Berlijn 58.62% 58.67 Parijs 9.72 9.72% Brussel 34.60 34.62 Zwitserland 48.06 48.22% Kopenhagen 49.50 49.50 New-York 2.46% 2.46% MARKT Amerika Koninki. Philips Industrie Unilever Schepen Mijnen (Wettig gedeponeerd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2