Combineert Uw bezoek aan de bollenvelden met een bezoek aan de TENTOONSTELLING NASH PACKARD - BOEKENSCHOUW. KUNST EN WETENSCHAP. KERKNIEUWS. DE STERRENHEMEL 4-11 MEI, 22 h MT. 4 RECHTZAKEN. ZUID Handel, Nijverheid en Visscherij SPORT. DEN HAAG, BEZUIDENHOUT No. 71 Geopend op werkdagen van 10-9 uur. 's Zondags en op Hemelvaartsdag van 11-5 uur. (Ingez. Me<L) vangen circulaire van den betrokken minister opnieuw eenigszins gewijzigd vastgesteld. De heer Van Oeveren stelde daarom voor, de Woensdagen van 11 Mei tot en met 28 Sept. deze wet buiten werking te stellen wat met algemeene stemmen werd aangenomen. Met algemeene stemmen werd in be ginsel besloten de hoek Achterweg Papeweg te verbeteren en ook de hoek Achterweg naar de dorpstraat. Beslo ten werd aan het comité van actie in zake de tramwegen op Zuid-Beveland een crediet te verleenen. Bij de bespreking over al of niet op heffing of vermindering van de passa— gierstreinen op m. g. n. lijn was men al gemeen voor in standhouding en onver minderde passafjierstreinen. Op een verzoek van C. J. Koeman om vergoeding volgens art. 13 L. O. werd gunstig beschikt en besloten f 2 per maand toe te staan. Bij de rondvraag besprak de heer S n o o d ij k de wijze waarop laatst in de gemeente geld is ingezameld voor een poppenkastvertooning, als tractatie voor voor de schoolkinderen. Naar hem is ter oore gekomen was hiervoor f 70 opge haald. Gaarne zag spr. dat voor derge lijke dingen voortaan B. en W. geen toe stemming meer verleenen, daar toch van dergelijke vertooningen geen opvoe dende kracht uitgaat voor de jeugd. De voorzitter zeide toe met den wensch van den heer Snoodijk rekening te zullen houden. NOORD-BEVELAND. COLIJNSPLAAT, Maandagmiddag werd een vergadering gehouden van den gemeenteraad. Het bekende adres der gemeente Ooststellingwerf werd voor kennisgeving aangenomen. Een adres van verschillende vereeni- gingen op het gebied van drankbestrij ding, om het aantal vergunningen te ver minderen, werd aangehouden en tot na der onderzoek gesteld in handen van B en W. Een verzoek van de schietvereeniging om bij slecht weer gebruik te mogen ma ken van het lokaal der oude centrale om schietoefeningen met marga te houden, werd toegestaan. Besloten werd, met 6 tegen 1 stem, om aan J. Alebregtse een aanstelling als los arbeider uit te reiken en zijn pensioen' grondslag vast te stellen. De pensioen grondslag werd vastgesteld op 540. Met 4 tegen 3 stemmen werd aange nomen een voorstel om eenige deelen van straten en pleinen ter gelegenheid van de kermis aan den openbaren dienst te onttrekken. De verordening der winkelsluitingswet werd gewijzigd, in dien zin, dat gedu rende den zomertijd de winkels gesloten moeten worden om 9 uur en gedurende den overigen tijd van het jaar om 8 uur Op een adr'es van de Noord-Beveland- sche winkeliersvereeniging om in de ver ordening te bepalen dat de winkels op den middag eenigen tijd gesloten moeten zijn, werd afwijzend beschikt. Vervolgens werd goedgekeurd met al gemeene stemmen de verordening, re gelende de eischen van benoembaarheid en bezoldiging van gemeente-veldwach ters. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over 1931 werd goedgekeurd en als volgt vastgesteld: ontvangsten ƒ2035 en uitgaven 1481. (Van onzen letterkundigen medewerker). „Vertrapten" door P. H, Ritter Jr. (Andries Blitz, Amsterdam.) Het is een zeldzaam genot de vele en diverse publicaties van Ritter te volgen een, naar het uiterlijk, zeer bonte opeenvolging van kritieken, essays, reis schetsen, roman-fragmenten, verhalen en wat niet al meer, een veelheid en een veelsoortigheid v/aarin men toch (en dit is het merkwaardige, waaruit blijkt dat Ritter allerminst 'n kritiekloos veel schrijver van de ordinaire soort is) on afgebroken één-en-dezelfde sterke en tevens subtiele geest ter veropenbaring ziet komen. Dat hij een knappe, veelzij dige kerel en, met al zijn intellectualis me, een toch uiterst gevoelig schrijver is, wisten de ingewijden reeds lang. Zijn de buut, een verzameling korte schetsen en kritieken, gepubliceerd onder het pseu doniem Rudolf Atele, trok, vóór een goede twintig jaren, dadelijk zéér de aandacht. Het waren niet de kleine zoo genaamde „literaire schetsen" (modieus voor dien tijd) welke aan dit, thans he Aangaande een verzoek van den Ne- derlandschen Christelijken Landarbei- dersbond, om invoering van een steun regeling, oordeelen B. en W. dat niet tot steun moet worden overgegaan, zoo lang er nog kans is op werkverschaffing. Zij zijn niet tegen steun, maar geven lie ver werk. Namens B. en W. worden de volgende objecten voor werkverschaf- fing genoemd: le. een groote partij schokkers om te lezen. De eigenaar be taalt 50 pCt. van het loon en de gemeente het overige. 2. De haven schoonmaken. 3. Den West-Ach terweg loskappen en onder profiel bren gen. 4. In de Voorstraat de oneffenhe den wegnemen, loskappen en bijvullen met grond. 5. Den Westelijken haven muur herstellen. 6. De waterstand op de aschbelt verbeteren (grond uitgraven en over de vuilnis brengen). Met algemeene stemmen wordt be sloten de onder 1, 3, 4 en 5 genoemde objecten zoo spoedig mogelijk uit te voe ren. Het onder 2 genoemde zal nog na der onderzocht worden en dan behan deld worden in een volgende week te houden vergadering. Aan B. en W. wordt voor de werkverschaffing een blanco crediet verleend. Tot slot volgt bespreking over de verbetering der verbindingswegen met de gemeente Kortgene. De kosten wor den geraamd voor het plan Oud-Noord- Beveland op 90.000 en voor Nieuw- Noord-Beveland op 21.800. Het Rijk en de Provincie zullen hiervan bij dragen. De betrokken polders stellen den raac voor om het overige vierde deel daar voor te verstrekken, mits de gemeen te deze bedragen in 20 jaar zal terugbe^ talen, zonder berekening van rente. De onderhoudskosten zijn dan verder voor rekening van de betrokken polders. Over dit punt ontspint zich een breed voerige discussie. Enkele leden vinden het plan Oud-Noord-Beveland minder noodig, doch het plan Nieuw-Noord- Beveland uiterst nodzakelijk. Ook werden nog bedenkingen uitge sproken tegen de hooge kosten. Het voorstel werd aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Zeeuwsche Vereeniging voor dialectonderzoek. Vrijdpg 30 April j.l. had te Middel burg de jaarvergadering plaats der Zeeuwsche Vereeniging voor Dialect onderzoek. Uit de rekening en verant woording van den penningmeester bleek, dat een batig saldo aanwezig was van 79. Het verslag van de se cretaresse behelsde o.m. de volgende bij zonderheden: het aantal werkende le den nam toe van 97 tot 101, dat der leden-begunstigers van 19 tot 21. Het aantal belangstellenden die mede de lijsten helpen invullen bedraagt thans 42, het vorig jaar 20. Onder deze zijn verscheidene leerlingen van de Middelburgsche en Zierikzeesche R. H B. S. Sedert het vorig jaar April versche nen 5 lijsten, waardoor gecontroleerd werden 582 woorden en uitdrukkingen. Het aantal antwoorden op deze lijsten vertoont een flink stijgende lijn. Hoe wel alle deelen van Zeeland vertegen woordigd zijn, ware meer medewerking nog gewens ht op Tholen, in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en in het Zuide lijk deel van West-Zeeuwsch-Vlaande- ren. Van de rubriek Vragen en Wenschen in het Vereenigingsnieuws werd meer gebruik gemaakt dan de vorige jaren. Behalve aan eenige leden werden hier door inlichtingen verstrekt aan prof. dr. G. G. Kloeke te Hamburg en prof. dr. E. Blancquart te Gent. Contact met andere centra van dia lectonderzoek kwam o.a. tot stand door de inzending van de Z. V. v. D. O. op de Dialectententoonstelling te Gent en de spreekbeurt door de secretaresse aldaar vervuld op de vergadering der sectie voor dialectologie. Aan de beantwoording der eerste vra laas vergeten boek, de allereerste en al lerbeste waarde gaven die „schetsen" bleken een soort oefenwerk, dat sterk onder invloed stond van Van Deyssel's „Adriaantjes", kleine brokjes uiterst- verfijnd realisme, liefdevol van waarne ming en precies van uitbeelding, maar zonder emotie en zonder horizon. Veel belangrijker waren de achter in het boek verzamelde, voorzichtig-gestyleerde overdenkingen en opmerkingen over le ven en kunst, over aandacht, verbeel ding, begeerte, weidschheid en monu mentaliteit. Ritter sprak daar b.v. ergens over liefde en verdriet en troost, en zei- de o.a.: „Als ge het begrijpt van iemand, dat hij u lief heeft, doet ge zijn genegenheid schaamte worden, als ge het begrijpt van iemand, dat hij verdriet heeft, doet ge zijn verdriet schaamte worden. Hier is de eenheid in van liefde en pijn. Zij onze troost daarom geen medegevoel. zij onze troost daarom geen eerbied, maar mogen wij nederig zijn in onze troost: dat onze troost vermoeden zij." Is het niet merkwaardig dat een tot bewustzijn groeiende jonge-man, gelijk Ritter toen nog was, zijn aandacht laat gaan naar deze subtiele wijsheden? Is genlijst uitgegeven door de; Dialecten commissie der Kon. Academie van We tenschappen werken verscheiden leden der Z. V. v. D. O. mee; hun aantal zal naar men mag hopen nog toenemen. De aftredende bestuursleden dr. K. Kooiman en dr. J. J. Gielen werden her benoemd, terwijl de heer L. Bootsgezel te Breskens gekozen werd als bestuurs lid voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen. De voorzitter herdacht de verdiensten van den afgetreden vice-voorzitter, dr. J. de Hullu, een man van weinig woor den, maar groote belangstelling, die steeds de zaak dient, met wegcijferen van zijn persoon. Van zijn ijver voor het dialectonderzoek getuigt o.m. de uitvoe rige dialectlijst door hem voor de Z. V. v. D. O. samengesteld. Vervolgens bracht de voorzitter dank aan de leden van het secretariaat voor hare werkzaamheden en evenzeer aan de commissie uit de leden die het da- gelijksch bestuur trouw bijstaan bij de voorbereiding der dialectlijsten. Omtrent de uitgave van het Zeeuwsch Woordenboek deelde hij mee dat het verschot van gecontroleerde woorden nog niet groot genoeg was om geregelde verschijning der afleveringen te garan deeren. In overleg met de fa. G. W. den Boer, was dus besloten, dit jaar nog geen begin te maken met de uitgave. In de zaal waren ter inzage gelegd: de inzending der Z. V. v. D. O. op de dialectententoonstelling te Gent, bene vens de tijdschriftartikelén en boekwer ken door het secretariaat voor het ar chief der vereeniging ontvangen. Naar wij vernemen heeft de betref fende commissie besloten dit jaar op Pinksteren geen Geref. Zendingsdag in de classis Goes te doen houden De voorjaarsvergadering van de Algemeene Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk is Dinsdag te 's-Gra- venhage, in het gebouw der Algemeene Synode, geopend. President dr. G. J, Weyland; vice president A. B. te Winkel. De president herdenkt het groote ver lies, dat de Ned. Herv. Kerk heeft ge leden door het overlijden van dr. J. Th de Visser, wiens veelzijdige arbeid aan zoo vele geestelijke belangen en instel lingen ten goede is gekomen. Daarna werd behandeld de rekening van het fonds voor noodlijdende kerken en personen. Uit collecten werd in 1931 ontvangen (incl. nagekomen bedragen 23,404, aan giften 2204. Onder deze laatste is begrepen een gift van 2000 van de Koningin. Hiervoor is de dank der Alg. Synode betuigd. In 1932 kan voor kleine toelagen aan gemeenten en personen een bedrag van 10.700 wor den beschikbaar gesteld, terwijl voor groote toelagen 30.700 kan worden gevoteerd. De griffier der Arr. Rechtbank te Breda maakt in de Staats Crtt.' van 2 Mei ibekend: dat op 29 April (1.1. ter griffie van gemelde rechtbank is inge diend een verzoekschrift tot hett beko men van surséance van betaling door F. Moelker, handelaar en comtaissionnair in oesters, wonende te Tholen; dat gemelde rechtbank heeft benoemd tot bewindv. J. Baay, öesterhandel. wo nende te Tholen, ten einde voorloopig met dén schuldenaar het bencer over diens zaken te voeren en 'heeft 'bevolen, dat de schuldeischers, benevens, de schuldenaar, zullen worden opgeroepen om te verschijnen voor gerafelde recht bank op Vrijdag 6 Mei a.s. (des na- midags te 3.30 uur, ten einde op het ge daan verzoek te worden gehoord. Overtreding inkwartieringswet. Voor den Hoogen Raad werd Maan dag behandeld het cassatieberoep van ds. Faber, predikant te Zutfen, die na door den kantonrechter te zijn ontslagen van rechtsvervolging van overtreding het niet voornaam gevoeld, en voor- zichtig-fijn uitgezegd óók? Belangrijker nog was in denzelfden bundel een opstel, dat den wonderlijken titel droeg „Een Odyssee door Redena tiën" en waarin stelling genomen werd (lang vóór dat Adama van Scheltema dit officieel deed) tegen de levenshouding der oorspronkelijk tachtigers, tegen hun ne onzedelijke en zwakke naasten-ver- achting en zelf-adoratie. De goede gaven, welke zich reeds in dit eerste werk verrieden hebben zich later op glorieuse wijze bestendigd in boek op boek. Kent ge bijvoorbeeld Rit- ter's kostelijke „Legende van het Ju weel" kent ge zijn uitvoerige essay over Ina Boudier-Bakker en het kleinere werkje („Het Huis eener Kunstenares") waarin hij u binnenvoert in het Utrecht- sche „home" van de schrijfster, kent ge zijn „Zeeuwsche Mijmeringen", ty- peerende beschrijvingen, niet slechts van het Zeeuwsche land, maar ook van de menschen die er op leven, hunne ze den, gewoonten en gebruiken, hunne diepere mentaliteit, geesteshouding en vroomheidszin; kent ge zijne, soms tot ironie toegespitste verhandeling over „De lasten en lusten der Redeneerkunst',' en zijn beknopte, maar diep-gaande EERSTE KV. VOLLE MAAN LAATSTE KVART1ER 0N1ELVE KAAN VENUS MARS JUPITER SmJRNUS© Bovenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland, des avonds te 22 h MT 12 h 50 min sterretijd, op den 4en Mei. In tegenstelling met gewone landkaar ten, vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links geteekend; dit ge schiedde om te voorkomen, dat de vorm der sterrebeelden als het ware in spie gelschrift zou verschijnen. Er zijn wel kaarten volgens dit principe, maar het bevordert een gemakkelijke oriëntatie niet. Men houde in het oog, dat de he mellichamen in het O. opkomen, naar 't Zuiden stijgen en in het W. ondergaan; verder vergelijke men slechts dat stuk van den sterrenhemel, waarnaar men den blik richt, met het er op betrekking hebbende deel van de kaart, en dan is de oriëntatie heel gemakkelijk. De gebogen stippellijn, die van het WZW door Schip, Tweelingen, Wagen man, Cassiopeia en Zwaan loopt, is de zgn. galactische equator; zij duidt de ligging van den Melkweg aan. Op dit eerste kaartje van deze maand vindt men een aantal namen in schrijf letters: dit zijn de eigennamen der be kendste en helderste sterren. In druk letters zijn de namen der sterrenbeelden aangegeven. De schijngestalten van de Maan zijn: N.M.: 5; E.K.: 13; V.M.: 20; L.K.: 26 Mei. De hoogte van de zon in het Zuiden neemt toe van 53° tot 60°, de de dag- boog het aantal uren dat zij boven den horizont is) neemt voor Nederland toe van 15 uur tot I6V3 uur. Venus bereikt deze maand haar grootste helderheid 4.2 (22 Mei); de schijngestalte is dan ongeveer yi, het geen wil zeggen, dat één-kwart van den bol verlicht is. Zelfs met een goede ver rekijker zal men er denkelijk wel reeds in slagen, Venus in plaats van als een dikke lichtende punt, als een klein ,,maan"-sikkeltje te zien. Venus gaat elf uur, half twaalf onder; zij staat in de Tweelingen. Mars en Saturnus staan niet op onze kaartjes; de eerste zit te dicht bij de zon, Saturnus komt pas later op, hij staat in den Steenbok. Jupiter (m 1.6) is avondster in de Kreeft; hij gaat omstreeks 2 uur onder. Het in z'n E.K. zijnde maantje vindt men voor 7 en 10 Mei aan den West rand dezer kaart. der inkwartieringswet door bij leger- oefeningen inkwartiering te weigeren, in hooger beroep door de Zutfensche rechtbank is veroorddeld tot f 75 boete subs. 1 maand hechtenis. Mr. De Vrie- ze uit Amsterdam lichtte in deze zaak 5 cassatiemiddelen toe, waarbij hij o.a. betoogde dat de rechtbank zich in al lerlei kronkels heeft begeven om een ar gumentatie te vinden voor een zaak die fout is opgezet. Aan de dagvaarding is een feitelijke uitlegging gegeven, die niet met den inhoud vereenigbaar is. 18 Mei zal de advocaat-generaal conclusie ne men. JL De vischuitvoer naar Frankrijk. Doordat het contingent grove visch, dat uit Nederland in Frankrijk mag wor den ingevoerd, bereikt is moest met in gang van Maandag de uitvoer daarheen worden stopgezet met het gevolg dat van de IJmuider trawlervloot nog meer schepen moeten worden stilgelegd. Van de Vereenigde Exploitatie Maat schappij alleen al zijn drie groote schel- vischbooten uit de vaart genomen en deze reederij is nu genoodzaakt wegens het inkrimpen der werkzaamheden voor haar vloot aan de wal ook nog men schen in de werkplaatsen te ontslaan. biografie van Van Deyssel? Dit laatste boekje is mij altijd het dierbaarst ge weest in Ritter's literaire bagage. Bij zonder fijn is daar de vergelijking tus- schen den ouden en den jongen Alber- dingk Thijm, verrassend is de conclu sie hoe de grondtoon van beider karak ter en kunstenaarschap ligt in de de vote vereering der schoonheid, en hoe deze gelijke devotie zich op zoo verschil lende wijzen kon uiten als hier bij vader en zoon het geval was. Zoo leert men niet alleen den onstuimigen levenskun stenaar Van Deyssel kennen, maar ook den bedachtzamen aestheticus Josephus Alberdingk Thijm, een studie die een prachtig voorbeeld is van kunstzinnige literatuurbeschouwing, zooals wij wel wenschten dat iedere docent aan hoo- gere of middelbare school zou kunnen geven. Ritter is inderdaad het hoogst te schat ten als essayist. De meest typeerende eigenschappen, ook van zijn literaire kri tiek, zijn de ruimheid en de gratie; het is de ruimheid zijner belangstelling, en het is de natuurlijke gratie-van-geest waarmede die belangstelling hare ob jecten nadert. Ritter staat hiermede vier kant tegenover jongere essayisten als Marsman en Du Perron, die hunne kriti- Knobbelrit door Walcheren, De motorclub „Scheldegouwen" houdt morgen, evenals vorige jaren op He melvaartsdag weder een knobbelrit door Walcheren, waarbij het niet om snel heid te doen is, maar waarbij de deelne mers 6 trajecten moeten afleggen. Wel ke wordt telkens door een worp met groote dobbelsteenen aangegeven, De afrit is voor de eerste maal bij het Nederlandsch Koffiehuis op de Markt alhier. De prijzen, die behaald kunnen worden door hen, die de meeste punten heeft voor ieder traject zijn de punten ver schillend zijn geëtaleerd bij den heer de Huilu in de St. Janstraat. Dezelfde club organiseert op Zaterdag 21 Mei een motorwedstrijd op het cir cuit van Walcheren gelegen in de duinen tusschen Vrouwenpolder en Oostka- pelle. De uitslag wedvlucht (duiven) van de vereeniging „De Blauwe Doffer' te S c h o r e op 1 Mei 1.1. van uit Soig nies (B) gehouden, luidt als volgt: Afstand 97.7 km. Los 8 uur, le, 27e L. Nieuwenhuyse, Schore; 2e A. Krom- been, Hansweert; 3e, 13e, 23e; F. Modde Hansweert; 4e C. de Zeeuw, Waarde; 5e, 6e Gebr. Smallegange, Schore; 7e schen arbeid het liefst gebruiken als dé- bouché hunner eigen mentaliteit. In Rit ter werkt en woelt aldoor de begeer te om het andersgeaarde te begrijpen en aan te voelen, en het te veroveren als het.kan. Hij toont zich daardoor het tegendeel van een „Prinzipienreiter"; hij plaatst zich rustig en onbevooroordeeld tegenover elke geesteshouding van dich ter of schrijver, tegenover elke uiting eener zuivere menschelijkheid, tegen over elke strooming in kunst en cultuur. En het breede, ruime zijner waardeering verijlt nergens tot karakterloosheid, daar onvermoeid zijn eigen geest er toetsend en keurend en peilend aanwezig is om aldus het geheel zijner beschouwing te doordringen met een gratie-volle kracht. Deze goede,' welhaast nobele eigen schappen van den essayist Ritter vindt ge terug in het thans gepubliceerde boekje dat in een omineusen zwart-roo- den omslag, waaruit drie, vier Lombro- so-typen u aanstaren, den titel draagt van „Vertrapten". Ook hier brandt al door het verlangen om een leven te le® ren kennen en te leeren waardeercn cat anders is dan het eigene, maar omdat kennismaking en waardccring in-dit-ge- val beide van een zeer gevaarlijk soort zijn, geschieden ze onder de auspiciën

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6