M m i IÉ m f;ïï» 1? fSsiüï HEERLIJK: OM-IN HUIS TE/H EBBEN"! TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 4 MEI 1932. No. 105. ZEELAND, FEUILLETON. HARTENAAS EN RUITENDRIE. WALCHEREN. Als één van de middelen, om op de Staatsuitgaven te bezuinigen, is voor het dienstvak van 's Rijks belastingen door den Minister van Financiën ge noemd het opheffen van een aantal klei nere ontvangkantoren. In verband met dezen te nemen maatregel is van af 1 Mei j.l. over het geheele land ingevoerd de gelegenheid tot het betalen van be lasting op de post, hulppost en bijkan toren der posterijen. Naar de Zierikzeesche Nieuwsbode thans verneemt, bestaat het voornemen, alleen in de prov. Zeeland 6 kanto ren op te heffen, en wel de kantoren Brouwershaven, Domburg, 's-Graven- polder, Hontenisse, St. Maartensdijk en NieuwerkerkA De gemeenten op Schouwen en Dui- veland zullen dan allen onder het kan toor Zierikzee ressorteeren, de gemeen ten op Tholen met St. Philipsland on der het kantoor Tholen. MIDDELBURG. Plaatselijk Crisis-Comité. De Penningmeester van het Plaatse lijk Crisiscomité te Middelburg verzoekt ons de volgende uiteenzetting van den stand der geldmiddelen van dat Comité sedert het begin zijner werk zaamheden te willen verleenen. Uiter aard hebben deze cijfers slechts betrek king op de uitgaven die geschieden in opdracht van het sub-comité A, dat zich onder voorzitterschap van mr. F. B. Evers, bezig houdt met de steunver- leening aan hen, die door de crisisom standigheden in financieele moeilijkhe den zijn gekomen. Voor hulp aan ondersteunde werk loozen is werkzaam het sub-comité B, waarvan, als voorzitter optreedt de heer J. Onderdijk. Dit sub-comité heeft een geheel eigen administratie en be schikt slechts over de door het Rijk en de Gemeente gevoteerde gelden, n.l. van beiden één dubbeltje per inwoner. Sedert 16 December 1931 werden de volgende uitkeeringen namens het sub comité A gedaan: 362 wekelijksche uitkeeringen in geld tot een bedrag van 1572.6 uitkee ringen ineens tot een bedrag van 90; Steunverleening in natura tot een to tale waarde van 367.59; Voorschot ten werden verstrekt tot een som van 550.terwijl 9 landbouwers tezamen 23 balen zwavelzure ammoniak ontvin gen tegen een prijs van 2.per baal. Op het oogenblik bedragen de wekelijk sche uitkeeringen in het geheel 182,50 per week, welk bedrag nog steeds stij gende is. De inkomsten hiertegenover moeten voornamelijk komen uit de wekelijk sche collecte, die dank zij de medewer king van vele vrijwilligers sedert 1 Mrt. j.l. geregeld kon worden gehouden. De eerste week bracht deze collecte j 240.55 op, de laatste week slechts 139.70. t Deze sterke achteruitgang wekt ern stige ongerustheid. Immers, wanneer het verschil tusschen de wekelijksche uitgaven en inkomsten zoo groot blijft, zal de kas spoedig zijn uitgeput en de mogelijkheid om verder te blijven hel pen, waar dit noodig is, uitgesloten wor den. En hulp is ook nu nog noodig, mis schien in nog grootere mate dan in het begin der steunactie. Daarom doet het Comité een dringend beroep op aller medewerking om de opbrengst der col lecte weer op de oorspronkelijke hoog te te brengen. Maar aan den anderen kant zijn voor dit werk nieuwe hulpkrachten hoog noodig. Iedere week zijn er weer nieu we uitvallers, zoodat de penningmees ter het oogenblik al zeer nabij ziet, waarop de collecte zal moeten stop ge 56). Sir Peter brieschte, draaide zich om, en wierp zich in de jas van den butler met driftige rukken ,die een bedreiging waren voor iederen naad er van. Enid kwam voor hem staan en trok de lapel len wat netjes, daarna ging ze even ach ter uit om het effect te zien. biet past niet erg goed, dunkt me, zei ze droevig, We zullen een nieuw pak voor hem laten maken, stemde Spencer in, sir Pe ter critisch bekijkend. Sir Peter keerde zich om. Wat nu? vroeg hij, Wacht.' antwoordde Spencer kort af. Hij woog sir Peters jas nadenkend in zijn hand, stak toen zijn hand in 'n buitenzak en haalde er een pak kaarten uit. Hij schudde treurig zijn hoofd. Geen misdadiger, die zich zelf res pecteert, zou zulke dingen bij zich heb ben. zei hij verwijtend. Als Clinton er over gedacht had jou in plaats van i Aimsbury te fouilleeren, Brace, twijfel ik er aan of we vandaag het voorrecht j yan je gezelschap :.ouden tfehad hebben. Met buitengewone handigheid spreidde ■"j met een enkele handbeweging de kaarten waaiervormig over de tafel uit. zet worden wegens gebrek aan collec tanten. Daarmee zal dan de voornaam ste bron van inkomsten van het Comité opgehouden hebben te vloeien en zullen de steunaanvragen allen moeten wor den afgewezen. Zijn er nu werkelijk in heel Middel burg niet genoeg vrijwilligers te vinden, die de voortzetting van dit goede werk kunnen garandeeren? Er wordt slechts'n paar uren per week voor gevraagd, dat is toch niet al te bezwaarlijk! Ieder die ook maar eenigszins kan geve zich zoo spoedig mogelijk op bij den Penningmeester, Notaris H. R. Stru ve, Molstraat. Gemeenteraad van N. en St. Joosland. NIEUW EN ST. JOOSLAND. Maand^- mi.ddag h eld de raad dezer gemeente een openbare vergadering onder leiding van den burgemeester. Na ope-ing werd het nieuwe raadslid de heer M. J. de Kater beëedigd. M'ededee'ing werd gedaan, dat met afgevaardigden -van de Keuringskring- gemeenten in de vergaderzaal van Ged Staten, met het College een bespreking 's gehouden omtrent het invoerkeurloon voor vleesch en spek wat de gemeente Middelburg wil heffen, ook van de kringgemeenten. Wat het resultaat van deze bijeenkomst zal zijn is nog niet te zeggen. Overgelegd wordt de rekening der Gezondheidscommissie gezeteld te Vee- re, over 1931, alsmede het jaarverslag over 1931, Uit de daarin opgenomen be grooting voor 1932 blijkt, dat geen bij drage wordt gevorderd van de gemeen ten; de gemeente Middelburg heeft be richt gezonden dat zij geen slangenwa gens behoorende bij een brandspuit, meer te verkoopen heeft; de heer de Visser te Yerseke biedt zulk een wagen aan. De raad besloot met hem te on derhandelen. Het jaarverslag der commissie t.w. v Schoolverzuim over 1931 wordt voorge lezen; de gemeente Bergen op Zoom biedt een motorbrandspuit te koop aan v'oor 500. Hieraan bestaat geen be hoefte. Van Ged. Staten is de mededeeling ontvangen dat zij de goedkeuring ont houden hebben aan het raadsbesluit tot het aangaan van een geldieening ad 1500 voor steunverleening en werk verschaffing aan werkloozen, omreden deze uitgaven moeten betaald worden uit de gewone inkomsten. De raad vindt dit jammer, en voorziet daaruit moei lijkheden, omdat de posten niet ruim geraamd zijn op de begrooting. Als daar nog af moet :'s het ten koste der ge meente eigendommen. De heer de Kater hoopt dat dit geen nadeelige gevolgen zal hebben voor den werkloozensteun of de werk verschaffing. De V oorzitter zegt, dat dit niet in de bedoeling ligt van B. en W, op dit moment is er nog geen directe behoefte aan kasgeld. Hierna deelt de voorzitter mede, dat de regeering 65 pet. verleent voor werkloozensteun en voor werkverschaf fing. De steun is alleen voor leden van den Metaalbewerkersbond, den Chr. Landarbeidersbond, ongeorganiseerden en wan de firma Alberts. De bedragen zijn voor de eerste groep hooger dan voor de andere. Hieruit blijkt dat niet in die steunregeling vallen de leden van den Centralen Bond van Transportar beiders en den Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders. Deze laatste 2 groepen vormen juist het grootste ge deelte der werkloozen. Een poging van B. en W. om daarin verandering te bren gen, is niet gelukt. B. en W. stellen voor den steun die de gemeente ver leent, zonder subsidie op gelijke bedra gen te stellen als de gesubsidieerde be- Harten drie ontbreekt natuurlijk, wees hij aan. Was het noodig dat te bewijzen? vroeg sir Peter sarcastisch. Het is noodig, dat wij dit pak vernie tigen, antwoordde Spencer veefbetee- kenend en scherp. Clinton zou lust kun nen krijgen om te bridgen. Hij nam de kaarten op en gaf ze aan Enid. Breng ze zoo gauw mogelijk bui ten het terrein, beval hij. Probeer niet ze hier in huis te verbranden. Enid begreep het. Zij stak ze haastig in een zak van den sport-jumper, dien ze aanhad, en ging sir Peter weer cri tisch bekijken. Met de overweging van een kenner koos Spencer een sigaar uit de kist op de tafel. Mag ik rooken? vroeg hij Enid be leefd. Ik voel dat het mij wat grooter zelfvertrouwen zal geven om mijn rol vast te houden. Zeker, antwoordde Enid met een glimlach. —Dank U. Spencer stak den sigaar aan en snoof den rook met merkbaar welbehagen op en sir Peter keek naar hem met verbij sterde vernedering. Nu, Brace, zei Spencer op harden effen toon, moet je begrijpen, dat ik hier £i;ster ben. Ik moet gehoorzaamd wor den. .Te kunt het chantage of wat je maar wilt, noemen, als je je meening dragen. Dit keurt de raad goed. Onder handeling heeft plaats om als werkver schaffing het schor van den Nieuw St. Jooslandpolder te begreppeien. Op het bekende verzoek der K. L. M. om deel te nemen aan het garantiefonds, be schikte de raad op voorstel van B, en W. afwijzend. Aan het adres der ge meente Ooststellingwerf, om bespoedi ging steunmaatregelen te verzoeken aan de regeering voor land- en tuinbouw, zal adhaesie worden betuigd. De veror dening inzake den veldwachter, stelde de raad, volgens voorstel van den Com missaris der Koningin, behoudens eeni- ge wijzigingen, die aangebracht worden naar aanleiding van het advies van den Alg. Ned. Politiebond. Een verzoek van A. Pleijte, wagenmaker alhier, om in aanmerking te komen voor gemeente schilderwerk, heeft B. en W. aanleiding gegeven voor te stellen alle voorkomen de werken van eenigen omvang aan te besteden en in te trekken het besluit van den raad waarbij is vastgesteld dat werken boven de 100 moeten worden aanbesteed. In het college van B. en W. was verschil van gevoelen op dit punt. De minderheid meende dat Pleij te als zijnde geen gevestigde schilder, niet voor schilderwerk in aanmerking kwam. Dit is wel het geval met Baur- doux. Over dit punt wisselde de raad uit voerig van gedachten. Het resultaat is dat alle werken die beneden de 25 geraamd zijn, niet moeten worden aan besteed, doch daarboven wel. Het schil derwerk dat nu gegund is op de oude voorwaarden blijft gegund aan Baur- doux. Bij aanbesteding zal een bepaling opgenomen worden in de voorwaarden dat geen personeel van buiten de ge meente het werk mag uitvoeren. Een concept-overeenkomst voor hulp verleening bij brand door gemeenten onderling, zal aan de leden ter inzage worden gezonden en een volgende ver gadering nader worden behandeld. Besloten wordt uit de gemeentekas 10 cent per inwoner beschikbaar te stel len voor extra bedeeling aan werkloo zen, aangezien men dan ook 10 cent per inwoner krijgt van het Nat. Crisis-co mité. Mededeeling wordt gedaan van den uitslag der inschrijving voor vervoer van het vuil uit de gemeenteaschbakken, nieuwe klinkers, zand, macadam enz. Gegund wordt een en ander aan de laagste inschrijvers. Op verzoek van het Nationaal comité tegen het alcoholisme, gesteund door adhaesie-adres van de af- deeling N. en St. Joosland, stellen B. en W. voor te bepalen dat" hier geen verloven mogen worden verleend vol gens de Drankwet. De raad vereenigt zich hiermede, zoodat aldus aan de Kroon het desbetreffende verzoek zal worden gedaan. Volgens de nieuwe Drankwet worden vastgesteld verorde ningen op de heffing en invordering van het vergunningsrecht, minimum 40 en voor verloven 25. Op een ver zoek van S. Janse en J. Meijaard al hier om vergoeding volgens art. 13 der L. O. wet 1920 voor hun kinderen, wordt op voorstel van B. en W. afwij zend beschikt. Een verzoek van den ge meentewerkman J. de Kuijper om een vrijen Zaterdagmiddag, werd in handen gesteld van B. en W. voor nader onder zoek of en zoo ja, welke bezwaren daar aan zijn verbonden. Bij de rondvraag vroeg de heer De Kater nog inlichtingen omtrent werk verschaffing door werkloozen, bij de polders met steun van de gemeente, en verandering in de commissies voor werkloozensteun en werkversrhaffing. De voorzitter licht een en ander nader toe. De heer Verlare vroeg hoever de vorderingen zijn met de waterleiding, wat blijkens het antwoord van den voor zitter nog in het teeken van begin staat. Op voorstel van den heer De Goffau vond de raad goed, dat de gemeente de maar voor je zelf houdt. Ik moet volle dig en onmiddellijk gehoorzaamd wor den, als ik je iets beveel, anders Hij spreidde zijn handen uit en haal de veelbeteekenend zijn schouders op. Maar je kunt niets bewijzen, ver klaarde sir Peter. Je begrijpt me verkeerd. Ik be doelde anders.... bankroet! Sir Peter zuchte diep en trok zijn lip pen samen. En ik geloof, dat we iets zouden kunnen bewijzen, zei Enid wraakzuchtig want zij kon niet vergeten, dat haar va der getracht had haar geliefde te doo- den. Sir Peter schudde diep treurig zijn hoofd en Spencer vermoedde met recht dat de houding van zijn dochter hem bijna tranen deed storten, Maar wat zullen de menschen zeg gen? vroeg hij weer. Daar heb ik niet het minste idee van, antwoordde Spencer koel. Dat zal zeker afhangen van het aantal en den stand der menschen, die van de veran dering hooren. Wat betreft de B.F.I. en Aimsbury's P.N. kan je natuurlijk gerust zijn. Ik ben niet onervaren op het punt van zaken, zooals je al wel geraden zult hebben en de B.F.I. zal niet lijden onder een tijdelijke verandering van be stuur. Inderdaad hoop ik, dat de zaak vooruit zal gaan. Ik heb ook hoop, dat j de obligaties binnen zes maanden voor den dag zullen komen. Mijnheer Clin- helft der reiskosten vergoedt aan per sonen die werkloos zijn en zich willen begeven naar de Zuiderzeewerken. Aan melding moet plaats hebben door be middeling der arbeidsbeurs. SEROOSKERKE. Alhier is opgericht een Nationale Chr- Geheelonthpud'ersver- eeniging (N.C.G.O.V.) met aanvankelijk' 10 leden. Als bestuursleden werden geko zen de heeren J. Muizelaar, voorzitter. A. d. Broerse, secretaris, mej N. Cor- nelisse, penningmeesteresse en de heer J. M. Sturm, algemeen adjunct. ZUiD-ÖEVELANIi GOES. Gisteravond te ongeveer zes uur botste op den driesprong Patijnweg- Vóorstad-Wilhelminastraat een Ford vrachtauto en een groote vee-auto uit Middelburg tegen elkander. De materi- eele schade was van dien aard, dat geen der twee voertuigen op eigen kracht verder kon. Het vee uit de Middelburg- sche auto werd in een andere vracht auto overgeladen. De politie nam de ituatie op. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, HEINKENSZAND. Maandagavond vergaderde de raad dezer gemeente on der leiding van den burgemeester. Af wezig de heer Steketee met kennisge- ving. Een adres van de Nat, Commissie tegen Alcoholisme met verzoek het aan tal verloven te beperken, werd voor kennnisgeving aangenomen Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten belasting te heffen voor het plaatsen van benzine pompen op den openbaren weg, tot een bedrag van 10 per jaar, met dien ver stande, dat over 1932 de helft van dit bedrag zal worden geheven. Na bespreking wordt besloten een steunregeling ter goedkeuring aan den Minister van Arbeid aan te bieden ter wijl met spoed zal worden aangedron gen om een reeds ingezonden voorstel tot goedkeuring eener steunregeling te mogen ontvangen. Een voorstel «tot het vaststellen van een verordening op de heffing van ver gunningsrechten wordt tot een volgen de vergadering aangehouden. Het voorstel tot invoeripg van een registratuurstelsel van de Vereeniging van Ned. Gemeenten wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Aangaande een aanvraag van de Wo- ningbouwvereeniging alhier om een voorschot uit de gemeentekas ingevol ge de woningwet, wordt in overweging gegeven de woningbouwvereeniging in de gelegenheid te stellen grond aan te koopen voor het bouwen van arbeiders woningen. De heer Beaufort vraagt of de leden der Woningbouwvereeniging zich ook garant willen stellen voor eventu- eele stroppen. Spr. is van meening dat in deze gemeente geen behoefte aan woningen bestaat omdat nog woningen beschikbaar zijn. Hij ontried ten sterkste op het voor stel in te gaan. De voorzitter en de heer S ï- m o n s e meenen dat de gemeente den moreelen plicht heeft inplaats van in een krot in een woning te laten wonen. De heer Beaufort zegt dat de ge meente reeds meer dan 8000 uitgeeft voor armenzorg en wel aan het doen verplegen van armlastige krankzinnigen ton is een slim ambtenaar, wiens „ge zond verstand" en „goed geluk" spreek woordelijk zijn en als Henry Aimsbury komt, om ze in te lossen, als hij het ten minste niet vóór den vastgestelden da tum doet, zullen wij jij en ik tot onze natuurlijke plaatsen terug keeren. En als Henry Aimsbury niet op den vastgestelden datum komt? vroeg sir Peter, voor wien zulk een mogelijk heid zelfs een nog grooter noodzaak dan te voren was geworden. Dan eindigt onze overeenkomst den 21 sten Mei, om 9 uur, 's morgens. Is dat duidelijk genoeg? Zeker,zeide sir Peter brommig. Heel goed. Ik hoop, Brace, dat iedere vernedering, die je in je tegen- woordigen toestand moogt gevoelen, 'n goede leer voor je zal zijn. Het zou nut teloos zijn je te vragen dat je gelooven zult, dat dienst als zoodanig niet verne derend is. Je zoudt het niet kunnen ge looven, omdat je nooit iemand anders dan je zelf van dienst bent geweest. Toch geloof ik. dat deze tijd van be proeving iets zal wegnemen van de eer zucht, die als een korst je ziel omgeeft, en die de oorzaak van veel leed voor anderen is geweest, en dat er iets van de menschelijke hoedanigheden zal voor den dag komen, die, zooals ik re den heb te gelooven, niet geheel dood zijn in sir Peter Brace. Na welke lang durige toespraak, voegde hij er luchtig bij, moest je me een brandewijn en so (Ingez. Med.; en aan subsidie aan het burgerlijk arm bestuur en dat ook aan liefdadigheid een einde kan komen wanneer niet de middelen aanwezig zijn. Ten slotte wordt een voorstel van den heer Beaufort om niet in te gaan op het verzoek der wo ningbouwvereeniging aangenomen met 4 tegen 2 stemmen. Vóór hebben ge stemd de heeren Beaufort, Nijsse, De Mol en Vermue. Vastgesteld wordt de vergoeding voor den benoodigden grond ter verbetering van de Dorpsstraat op den gewonen prijs van 1 per m2. Voor eén stukje grond gelegen voor de Zondagsschool „Maranatha" wordt 3 per m2 gevraagd. Waar de verbetering aan de Dorpsstraat nog lang zou worden opgehouden, in dien de raad op deze vraag afwijzend beschikt, stelde de voorzitter namens B. en W. voor, hoewel hij de overtui ging draagt dat het veel te hoog is, voor deze enkele vierkante meters de zen prijs te betalen, waarbij de raad zich aansluit. 'S-GRAVENPOLDER. In de Maan dagmiddag gehouden raadsvergadering was onder de ingekomen stukken een opgaaf der kosten voor een plan tot ver betering van den weg 's-Gravenpolder Kapelle, met berekening tevens van de toekomstige onderhoudskosten, opge maakt door den hoofd-ingenieur van den Prvincialen Waterstaat. Wethouder Schoten zegt, dat, al is de verbetering een mooi werk, de gemeente de kosten niet kan dragen. De gemeenteschuld, nu reeds 36.000, zou misschien met 10.000 stijgen. Besloten wordt naar de juiste kosten te informeeren, zonder een plan te doen opmaken. Van de herbergiers een adres om de Zondagsluiting der herbergen ongedaan te maken. Hierover ontspon zich een vrij hevig debat, met het resultaat dat vier van de zeven stemmen zich verklaren vóór handhaving der Zondagssluiting. De burgemeester krijgt naar aanlei ding van een brief der herbergiers de bevoegdheid om het sluitingsuur der herbergen bij vergaderingen te verschuif ven. Op een schrijven der Commissie tot het plegen van overleg met de Directie der Nederlandsche Spoorwegen inzake eventueele inkrimping of opheffing van reizigersvervoer zal worden geantwoord, dat de gemeentelijke subsidie bij ophef fing van het personenvervoer met 50 pet. zou worden verminderd. Het be kende verzoek van Ooststellingwerf werd voor kennisgeving aangenomen. WOLPHAARTSDIJK. Maandag hield de raad dezer gemeente een openbare vergadering. Afwezig de heer J. Linden- bergh. De V oorzitter deeelde mede dat door de K.N.A.C. 100, de A.N.W.B. 100 en door de B.B.N. 50, samen 250 is bijgedragen aan de verbetering hoek PapewegVeerweg. Van de verschillende caféhouders was een verzoek ingekomen, inhoudende om het vergurningsrecht niet te ver- hoogen, daar dit thans van 25 op 40 is gebracht. Bij de vaststelling van de personeele belasting zullen bij de raad voorstel len worden ingediend, die kunnen lei den tot vermindering der lasten van de caféhouders. Dit werd met algemeene stemmen goedgevonden. De winkelsluitingswet werd na ont- da brengen, Brace. Hij richtte zzich tot Enid. Als U het mij toestaat, miss Enid, zal ik gaan zitten. Enid gaf met een buiging haar toe stemming en Spencer liep naar sir Peter's uitverkoren stoel. Welke ook de uitwerking van Spen cer's pedante woorden op de baronet moge geweest zijn, zijn uitgesproken plan om zich sir Peter's stoel toe te ei genen had een onmiddellijke en ver wonderlijke uitwerking. Sir Peter kwam naar voren, greep den stoel bij de weel derige rug en gooide hem met een krachtigen zwaai door de kamer. Spencer maakte verontschuldigingen over zijn onkieschheid. Hij zag in, dat mannen op later leeftijd gehecht raak ten aan bijzondere stoelen, die zij de hunne noemden en waarvan zij niet kon den verdragen, dat andere menschen tijdelijk bezit namen. Flij zelf was ge neigd den Morris-stoel in de zitkamer der bedienden als zijn eigendom te be schouwen. Hij begreep zeer goed wat sir Peter, die den stoel jarenlang ge bruikt had, voelde, als die door zijn vroegeren butler werd ingenomen. Maar Enid tenminste dacht, dat de glimlach die met de verontschuldiging samen ging, raadselachtig was. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5