DE OPENING DER VOLLEDIGE ZEEUWSGHE LUCHTLIJN. SPORT. LAATSTE BERICHTEN. BEURS- EN WISSELKOERSEN. ONDERWIJS. KUNST EN WETENSCHAP. GEMENGD NIEUWS. BURGERLIJKE STAND BEURSTHERMOMETER, S3 Reeds gisteren vermeldden we, zeer in het kort, hetgeen geschied is bij de opening van de Zeeuwsche luchtlijn die thans het tusschen de beide Walcher- sche steden Middelburg en Vlissingen gelegen vliegveld, via Haamstede, ver bindt met Rotterdam. En elders in dit blad vindt men onze indrukken van deze luchtlijn „in gebruik". Hier moge dan nog een en ander van hetgeen bui ten de eigenlijke vliegerij om geschied de, volgen. Schouwen-Duivenaar en promotor van het Zeeuwsche luchtverkeer den heer J. J. Cock, gewaagde van de buitenge woon vriendschappelijke verhouding tus schen Schouwen en Walcheren en zei- de: komt in grooten getale naar hier, we zullen u met Zeeuwsche gastvrijheid ont vangen. Met dank voor de steeds on dervonden vlotte medewerking van den heer Van de Paauw dronk spr. op het succes dezer luchtvaartlijn in het bij zonder, van de K. L. M. in het algemeen. 't Was over elven, toen de drie Fok ker-vogels, die in keurige formatie aan gevlogen kwamen, op ons vliegveld neer streken. Het waren alle drie éénmoto- rige machines; de PHAEB, bestuur der Scholte; de PHACT, bestuurder Geysendorffer, en de PHOTO, gezegd „de photo-kist", met Veenendaal aan 't roer. Drie heel bekende K. L. M.-man- nen, en, zoo bedoeld of niet, we vatten het als een gracieus gebaar op, dat de K. L. M. ons dezen eersten dag deze drie populaire piloten izond. Een heel gezelschap kwam er uit: Rot terdammers en, voor 't meerendeel, Schouwenaren. De burgemeesters van Zierikzee en van Haamstede, de heeren Bannink en jhr. Roëll; de heer J. J. Cock, voorzitter van het Schouwensche luchtvaartcomité, en vele anderen, w.o. ook enkele dames. Een deel van hen ging in touringcars, door de firma Smits welwillend ter be schikking gesteld, een rondrit over Wal cheren maken, onderwijl een aantal an deren der aanwezigen, op vriendelijke uitnoodiging van de K. L. M., een rond- vluchtje boven Walcheren maakte. Voor sommigen was het een luchtdoop, voor anderen niet meer, maar voor allen was het een genot, ons schoone eiland, 't al oude Middelburg en het nijvere Vlissin gen, eens uit de lucht te zien. Om één uur vereenigden allen zich aan een eenvoudigen middagmaaltijd, door het gemeentebestuur van Vlissin gen aangeboden. Ter rechterhand van den tafelpresident, burgemeester Van Woelderen, zaten daar de heeren A. van de Paauw, de energieke exploitatie chef van de K. L. M., en burgemeester Dumon Tak van Middelburg; ter linker zijde zetelde een vertegenwoordiger van de Haagsche Kamer van Koophandel. Verder zaten aan den disch o.m. Waal havens charmante stationschef de heer Bouman, de drie vliegers van den dag, de heeren Dieleman en Van Dusseldorp leden van Ged. Staten, de burgemeesters van Veere, Souburg, Zierikzee en Haam stede, de commandant der marine in Vlissingen en de garnizoenscommandant in Middelburg en tal van andere auto riteiten. Het spreekt vanzelf, dat bij zulk een gelegenheid aan tafel niet alleen gege ten en geconventeerd wordt, maar ook publiekelijk gesproken. Aangezien een tafelredevoering echter haar omgeving noodig heeft, om tot haar recht te ko men, zullen we te dezer plaatse niet al les reproduceeren wat daar gezegd is, maar slechts hier en daar wat aanstip- pen. Allereerst opende burgemeester Van Woelderen met een woord van wel kom aan allen, met name of in omvat ting genoemd. In het bijzonder noemde spr. de drie beroemde K. L. M. vliegers en een Engelsche collega van ons, van de British Foto Press, de Daily Sketch. Spr. roemde verder de energie van den De heer C o ck, voorzitter van het luchtvaart-propagandacomité op Schou- wen-Duiveland, verhaalde vervolgens een en ander van de totstandkoming de zer lijn; getuigde van de steeds onder vonden groote belangstelling van den heer Plesman en de heele K. L. M., van burgemeester Van Woelderen en van alle anderen die medewerkten. Verder sprak nog de vertegenwoordi ger van de K. v. K. te 's-Gravenhage; de heer Laernoes als vice-voorzitter Verwelkoming van burgemeester Roëll van Haamstede door burgemeester van Woelderen. van de afd. grootbedrijf van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche eilanden, die de K. L. M. met kleine lijnen een groote toekomst voorspelde, mits zij haar tarieyen nog maar wat ver laagde, en die op spoedige uitbreiding van den Donderdagschen dienst naar OostburgOostende aandrong. Burgemeester Dumon Tak ge waagde van den grooten eerbied dien de Zeeuwen voor de K, L. M. van hoog tot laag hebben; in de middeleeuwen waren wij koene zeevaarders, n u brengt de K. L. M. overal Hollands vlag! De heer Bannink, burgemeester van Zierikzee, legde in een van humor sprankelende tafelrede getuigenis af van zijn verheugenis over het feit, dat hij thans meer en sneller contact met zijn collegae van Middelburg en Vlissingen kon hebben, en tenslotte sprak de heer De Paauw als vertegenwoordiger van de K. L. M. De heer De Paauw zeide o.m., dat de K. L. M. reeds lange jaren gewenscht had, deze luchtlijn te kunnen openen, en het verheugt haar, dat dit thans is geschied. De geographische gesteldheid van Zeeland maakt deze provincie bij uitstek geschikt voor binnenlandsch luchtverkeer en wat de gesteldheid der Zeeuwen zelf betreft: die verzekert het succes bij voorbaat! Was niet Zaterdag de ontvangst hier het hoogtepunt van I de rondvlucht over Nederland? Den Zeeuwen behoeft men het luchtverkeer niet op te dringen: zij verlangen er naar! (Applaus.) De bewoners van Walcheren, zoo ver volgde de heer De Paauw, zullen nu niet I meer de vliegtuigen dag-in dag-uit overl hun eiland zien vliegen, ze zullen ze ook I zien landen om hen op te nemen, want Walcheren is nu in het luchtverkeer in geschakeld. De K. L. M. wil alles doen, wat zij maar kan, om den dienst tot een succes te maken, maar, zoo ver volgde de spr. met nadruk, daartoe is uw aller Zeeuwen medewerking noodig. Gij dient u er eens opofferingen voor te getroosten, ge moogt niet altijd op een paar kwartjes rekenen: de eenige ma nier om deze lang gewenschte luchtlijn te behouden, haar tarieven verder te verlagen, haar lengte uit te breiden, is: haar te voeden. (Daverend ap plaus.) Hierna werd de tatel opgeneven en vertrok men naar het vliegveld, waar behalve de reeds dezen ochtend over gekomen gasten uit Schouwen-Duiveland en Rotterdam als eerste gewone beta lende passagiers plaats namen: burge meester Van Woelderen voor Rotterdam en miv. H. M. van de Wekken voor Haamstede. Klokke drie uur vertrokken de drie toestellen, om kwart over drie op het vliegveld Haamstede te landen. Stations havenmeester is daar de oud-Middelbur ger de heer J. E. van den Broek, die tevens in Zierikzee het agentschap van de K. L. M. heeft en de rechterhand van den heer Cock is. In „Den Schouwschen Boer" heeft het gezelschap zich toen nog eenigen tijd verpoosd en daar zijn nog verscheidene redevoeringen gehou den, die we al evenmin volledig zullen boekstaven hier. Slechts vermelden we dat er een algemeen-hartelijke, welhaast verbroederende stemming heerschte, en dat die haar hoogtepunt bereikte, toen de voorzitter van V. V, V. te Zierikzee, de heer Gerritsen, den heer Cock iet stellig wèlverdiende eerelidmaat schap dier vereeniging aanbood. Burgemeester Bannink deed allen nog eens van zijn gave des geestigen woords genieten; ds. Voors huldigde in vriendelijke bewoordingen den heer Van den Broek; de heer Van de Paauw memoreerde de belangeloos heid der N.V. Nieuw Haamstede, die het vliegveld cadeau deed.... En toen trok de karavaan verder naar Rotterdam, waar bij aankomst de fees telijkheid geheel verdwenen was. Zoo als het met fanfare ingehaalde locaal- treintje, wanneer het op 't groote sta' tion in de naburige stad binnenstoomt, in het normale treinverkeer wordt op genomen! Zoo hoort het immers ook, want, al denkt men ook dat het nog iets heel buitennissigs is in werkelijkheid is in luttele jaren tijds het vliegverkeer tot de gewoonste zaak ter wereld gewor den. Niettemin zijn wij verheugd, dat Wal cheren daaraan thans ook deel heeft! Golf-competitie 's-BoschDomburg. Foursomes: mr. L. Sassen 16 en J, v. Lanschot 16 winnen met 6 en 5 van mej. M. Alberts 28 en mr. J. A. C. Heijse 10; O. v. Zinnicq Bergmann 13 en P. Tilman 24 winnen met 2 up van mr. J. T. v. Deinse 20 en T. A, E, Som- merhoff 18; W. v. Lanschot 14 en jhr. P. v. Meeuwen 23 winnen met 5 en 4 van mevr. Sommerhoff-Mainz 28 en jhr. P. J. Boogaert 22. Singles: O. van Zinnick Bergman 13 verliest met 1 door van mr. J. A. C, Heijse 10; W. v. Lanschot 14 all square met T. A. C. Sommerhoff 18; mr. L. Sassen 16 wint met 4 en 3 van mevr, Heijse-Boogaert 18; J. van Lanschot 16 wint met 4 en 3 van mr. J. F. van Dein- se 20; jhr. P. v. Meeuwen 23 wint met 3 en 1 van mej. M. Alberts 28; P. Til man 24 wint met 3 en 1 van mevr. Som- merhoff-v. Mainz 28. Totaal-uitslag: De Dommel ('s-Bosch) wint met 7%1 van Domburg. Zweefvliegen. Te Groningen is opgericht de Gro- ningsche Zweefvliegclub. Aanvankelijk zijn 39 leden toegetreden. Men zal te Zeegse een terrein inrichten voor de club. AMSTERDAM, 3 Mei. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 22 B 1000-6 100%—100%. Ned. 17 1000-4% 98%—. Ned. 31 1000-4 92%—93. Ned. 32 500-5 101%—101%. Certificaten-3 76%76%, Cert. N.W.S.-2% 64%64%. O. Indië 22 1000-6 88%—86%. O. Indië 23 100-6 70%—70. O. Indië 16 1000-5 90%—89%. O. Indië 26 1000-4% 79 Duitschl. 100-7 46%—46%. Duitschl. 30 1000-5% 32%—32%. Engl. W.L. 50-200-5 77%—78%. Engl. F.L. 50-200-4 73%—73%. Zeeuws. Hpy. B-4i/2 S9i/2 A Amsterd. Bank 80 -8.314. Zeeuws. Hyp. B-3 97 A Bank Assoc. 24% C Rott. Bankver. 5757%, A Twentsche Bank 8384. A Pref. Jurgens A 71%73. A De Schelde N.B. 30 A Ver. Papf. v. Gelder 5152, C Am. Car en Foundry 7%7%. C Am. Smelt en Ref. 11%10%. C Farbenind. I.G. 67%66. C U. States St. C. 29%—30%. C C. Publ. Serv. 1%1%. C North Am. Cy. 22%22%. A Born. Sum. .H.M. 106%106. A Ned. Wol Mij. 20—18%. A Singkep Tin M. 5051%. A J. C. Japan Ln. 3234%. A Rotterd. Lloyd 39% A S. M. Nederland 4444. A Amst. Thee C.M. 13%13%, A Houth. Alberts 35 C Peruvian C. Pr. 5%5%. A Southern Rlw. 8%8, C Union Pac. Rr. 51%51%. C Int. Nickel Cy. 5% Geslaagd te Batavio-centrum voor het machinisten-diploma B de heer G, Remijn, vroeger alhier. Bij het door het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Vlissingen gehou den examen voor schipper bij de binnen vaart zijn geslaagd voor diploma Neder land de heeren J. P. Goeseije, J. Vuijst beiden te Bres kens, B. 'Goedhart, Vlissingen, J. G. Meijaard, CE 11 e- w o u t s d ij k, R. Leunis, Térneuzen, L. B. de Smit, A. !L. Van Dijk, F. G de Smit allen te Vlissingen, F. Durinök, H. van Damlme beiden te Graauw.s UIT MIDDELBURG. Een bezoek aan de bovenzaal van de Sociëteit de Vergenoeging heeft ons overtuigd, dat de collectie handgeknoop te Perzische tapijten, die de firma gebr. Evrenian aldaar tot en met Vrijdag ex poseert, om ze Vrijdagavond publiek te laten verkoopen, een bezoek, ja een druk bezoek ten volle waard is. Vooral omdat de fraaie stukken niet direct te koop zijn, is een kijkje zeer aan te be velen. Men kan rustig alles bewonde ren en zoo' noodig keuze maken om Vrij dagavond in dien mogelijk tot aankoop over te gaan. De Haagsche rechtbank heeft vonnis gewezen in de zaak tegen den gewezen kassier der firma Heldring en Pierson L, J. J. L., thans gedetineerd ter zake van verduistering van een be drag van 60.000 gedurende een 10- tal jaren in dienstbetrekking gepleegd Het O.M. had tegen L. 2 jaar en zes maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek van drie maanden prev. hechtenis. Thans wordt bekend, dat Mac Do nald ook aan zijn rechteroog een opera tie moet ondergaan. De operatie za' Donderdag a.s. geschieden. De toestanc van het reeds geopereerde linkeroog is bevredigend. Men verwacht dat Mac Donald aan de conferentie van Lausan ne weer zal kunnen deelnemen, Op de heden te Goes gehouden graanmarkt werden de volgende prijzen besteed: goudgerst 6.50; schokkers 1216; bruine boonen 67; kar- weizaad 20.50. STAATSLOTERIJ. Op onderstaande nummers vielen de volgende prijzen (Onder voorbehoud). 1 1500: 18777 f 1000: 17917 f 400: 13455 16528 f ;200: 8659 19757 f [100: 387 3479 4935 5021 5685 10024 16307 17337 17863 20044 B. te Aal ten afgebrand. Ongeveer "9000 eieren gingen verloren. Verzekering dékt de schade. Zaterdagavond ontstond een felle brand in de woning van den heer A. in de Koestraat te S w a 1 m e n. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat weldra ook het belendende perceel, eveneens van den heer A in lichte laaie stond. Bei de woningen zijn tot den grond toe af gebrand. Van den inboedel werd niets gered. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. EEN AANVARING. - De sleepboot Rotterdam met drie met basaltsteen ge laden bakken van de werken aan Tjd'e Delftlandsche hoofden stoomde Maandag 'langs de Noorderpier den Nieuwen Wa terweg binnen. De uitgaande zandzuiger Espana liep met Volle kracht in Ghjf sleep tusschen den eersten en tweeden bak, waardoor de sleeptros brak en .de twee achterste bakken op de pier wer den geworpen. Het gelukte de sleepboot de bakken, ofschoon zwaar lek weer van den kant te trekken en den Nieuwen bergingsvaartuig Meermin langszij kwam Waterweg binnen te sleepen, maar het om de lekke vaartuigen leeg te pompen. Een van de opvarende van de bak was overboord geslagen, doch kon mei wn inmiddels van den zuiger overhoord ge zel te sloep worden gered. RADIUM IN VUILNISBAK TERECHT GEKOMEN. Een (dokter in Dien FI a a g had aangifte gedaan dat een hoeveelheid radium, ter waarde van on geveer f 5000 per ongeluk in een vuil nisbak is terecht gekomen en met den vuilnisophaaldienst is meegenomen. Het radium het is thans terecht was vermoedelijk niet verbandstof weg geworpen. Maandagmiddag heeft men het ver lorene in Drenthe teruggevonden, waar heen het met den gewonen nacnitvuiillriis;- trein was vervoerd'. Het zoeken naar den kostbaren verlo ren stof werd in den aanvang zeer ver gemakkelijkt door toepassing van den elëctroscoop, waardoor kon worden aan geduid in welken wagen van den 'trein het radium zich bevond. Op de plaats van bestemming kon dan ook op de ge wone wijze door het personeel van diet instituut van dr. v. H. naar het pajs watten worden gezocht, w'aarin de ra dium zich dan ook inderdaad bleek ,te bevinden. VERDRONKEN. Zondagmiddag ge raakte te L u t j e b r o e k het 2-jarig zoontje van den heer J. B. bij het spe len te water en verdronken. Zaterdagmiddag geraakte het drieja rig zoontje van den veehouder J. P., on der A k k r u m, in een onbewaakt oogen- blik in het diepe vaarwater. Hoewel het kindje spoedig daaruit werd opgehaald, mocht het niet gelukken de levensgees ten weer op te wekken. AUTO TE WATER; INZITTENDE VERDRONKEN. In den nacht van Zondag op Maandag is de 40-jarige W. uit Veghel onder de gemeente Hees- wijk met zijn auto in de Zuid-Willems vaart gereden. Voorbijgangers ontdek ten de auto met de brandende lichten onder water. De heer Wzat dood ach ter het stuur. Men meldt aan de N. R. Crt.: Te Ede is op den leeftijd van 56 jaar overleden mevr. Polak-Steketee. Vroe ger verschenen van Joha. Steketee meermalen schetsen in Eigen Haard. De laatste jaren leefde zij geheel te ruggetrokken. Ongelukken. De 21-jarige J. D. die per fiets van Lo- chem naar Zutfen reed, hield zich onder weg vast aan een vrachtauto. Onder Warnsveld slipte hij op het natte asfalt. Hij raakte onder het achterwiel van den auto en was onmiddellijk dood. Branden, In den afgeloopen nacht in de win kel van muziekinstrumenten, toebehoo- rend aan den heer G. G. te Amster dam geheel uitgebrand. Zondagnacht is een gebouwtje van het hoenderpark Bos vliet van de gebrs. EEN EERLIJK MAN. Een dame, die van Simpelveld naar Aken reisde, bemerkte tot haar grooten schrik toen ze reeds in het centrum der stad geko- men was, dat ze in den trein haar hand- tasch had laten liggen, waarin zich een bedrag van 2350 mark bevond. Zij ijlde naar het station terug en ze had geluk. Een spoorwegarbeider, die het compar timent gepoetst had, had de tasch met den waardevollen inhoud gevonden en reeds aan het bureau voor verloren voorwerpen afgegeven. Middelburg. Ondertrouwd: P. H. Blaauw, 32 j. en I. C. de Wilde, 27 j. f. Bevallen: N. Remijn, geb. de Gottau, z. Overleden: C. F. Machielse, 61 j., geh. met H. M. Peeters. A Koloniale Bank 39%42. A N.I. Hbk. 1000 47%—51. C Ned. H. M. 1000 57%—57%-58%. A Alg. Kunstz. U. 26%27. A v. Berkels Pat. 15%17. C Calvé-Delft 4444%. A C. Suiker Mpij. 12%13. A Int. Viscose 7% A Küchenm. I. Acc. 2%2%-2%. A Ned. Ford A,M. 94—105. A Philips Gem. B. 61%67-64. C Unilever 100103-104%. C Anaconda Cop. 10%10%-11. C Bethlehem St. 14%14%-15. A A.N.I.E.M.—N.B. 164—169%. C A. Gas en El, Cy. 21 C Cities Serv. Cy. 44-4%. C Midd. West Ut. A Boeton Mijnb. 1211%. A Kon. Petr. Mpij. 108%117-13. C Contin. Oil Cy. 4%5. C Shel Union O.C. 2%— 2%-3% A Holl. Amer. Lijn 1% A K.N. Stoomb. Mij. 8% A Ned. Scheepv, U. 4242%-46. A H.V, Amsterdam 129%132-34%. A Java Cult. Mij. 8588. A N.I. Suiker U. 5358. A Poerworedjo S.O. 6% A Deli Batavia 8592. C Deli Mij. 1000 93—100. A Senembah 109%115. C Chicago Milw. 1%1-1%. A. Amst. Ruibb. C. 271/2—30-2834- A Deli Bat. Ruibb 77/s—81/4. A Hessa Rujbjber 9—10. I A Seiibadjadi S. R. 7 Prolongatie 1— I-I1/4. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 2 Mei. 3 Mei. Londen 9.03 9.03 - Berlijn 58.70 58.62% Parijs 9.73 9.72% Brussel 34.60 34.57% Zwitserland 47.97 47.97% Kopenhagen 49.50 49.35 New-York 2.46% 2.46% - Amerika - -Obl-markt - Tabak Aku Suiker MARKT Philips Koninkl. Unilever - H. V. A. Rubber Wettig gedeponeerd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2