J R. S. STOKVIS' NEDERLANDSCHE KROON RIJWIELEN m JVAK AI* HERINNERINGEN, TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN MAANDAG 2 MEI 1932. No. 103. ZEELAND. Aütobusconcessies. ZUID-BEVELAND. m HÜL Waarom zoudt U m&i JfjMm een onbekend me^ ^^^"^B^genoegen nemen, ng tl Aa® IPS^i overal voor f 53,50 een TSkechte N e d e r I a n d sch e Kroon fiets koopen kuntf 40 JAREN V. V. V. ■t Ged. Staten van Zeeland hebben voor den tijd van 5 jaar de volgende aüto busconcessies verleend aan J. D. de Koster te Colijhsptaut voor een dagelijkschen dienst van Co- iijnsplaat naar den steiger te Kortgenc. voor een dienst op Dinsdag van Co- •lijnsplaat over Kats naar Katschesteiger en op Donderdagen van Colijnsiplaat over Eats, Colijnsplaat en Wissekerke naar den veerdem te Kamperland; aan de N.V. Autafyusdienst te Wissen- kerke voor een dagelij kschen dienst van den veerdam te Karnjperland over Wis- senkerk'e naar den steiger te Korlgene; aan de N.V. Motorhandel en verhuur- inrichting v. h. A F. ManaaerF-Geei-i te Neuzen voor een dienst op Zaterdagen van Neuzen naar Axel en voor een da gelijkschen dienst van Neuzen over Sluiskil naar Sas van Gent 'Belgische gr en si); aan A. Poppe te Grauw- en Langen- dam voor een dagelijkschen dienst van Grauw naar Hulst; aan F. Picavet te Nieuw-Namen (Clinge) voor een dagelijkschen dienst van Nieuw-Namen over Clinge naar Hulst. MIDDELBURG» Had zich Zaterdag over dag de herdenking van den 23sten verjaardag van Prinses Juliana bepaald bij het wap peren der vlaggen van de openbare en verschillende particuliere gebouwen, en het getooid zijn van velen met Oranje, het Christelijk Muziekgezelschap heeft zeker een zeer te waardeeren werk ge daan door aan den avond nog een eenigszins feestelijk karakter te geven. Te half negen vertrok het vergezeld van den padvindersband van het repeti tielokaal aan den Tramsingel en trok door een groot deel der stad, waarbij afwisselend muziekkorps en padvinders er den gang in hielden. De eerste halte was op den Dam, waar het korps het Wilhelmus en daar na het Zeeuwsch Volkslied ten gehoo- re gebracht. Wij merkten toen pogingen van enkelen op om mede te zingen en de vraag kwam bij ons op, waarom doen dat niet honderden. Kom schudt uw hier heelemaal niet op haar plaats zijn de verlegenheid af en een volgende maal allen uit volle borst medegezon- gen. De tweede halte was in de Abdij, waar de Commissaris der Koningin met zijn familie op het bordes van zijn wo ning was gekomen, om de hulde be staande uit 2 coupletten van het Wil helmus in ontvangst te nemen. De bestuursleden en de directeur werden binnen verzocht en hier heeft de Commissaris eerst een dronk inge steld op de Vorstelijke jarige en daarna op den bloei van „Oefening na den Ar beid." Intusschen had het muziekgezelschap nog een paar nummers ten gehoore ge bracht, en toen allen weer buiten waren, besloten met Psalm 150. Hierna werd de tocht voortgezet en was het laatste rustpunt op de Markt voor het Stadhuis. Hier klonken nog maals de toonen van het Wilhelmus, ge volgd door een militaire taptoe van de padvinders en de Russische in samen werking met het muziekkorps. Nog een korte tocht door de Langeviele terug naar het repetitielokaal en de door dui zenden gadegeslagen muzikale wande ling ter eere van onze Prinses behoor de tot het verleden, De 1 Meidag had gisteren een kalm verloop. Nadat des morgens de be- toogers van hier naai' Souburg waren getrokken en daar eene ontmoeting met de Vlissingsche geestverwanten hadden gehad en des giiddags ook de kinderen met hun geleiders er op uit waren geweest naar „het Sportterrein, waar tij dens de spelen nog een kind' een armpje mrak, had te drie uur een Vergadering heer den Hartog als' spreker optrad. Des avonds te kwart voor acht stelde zich niettegenstaande den hevigen re gen bij de Vooruit in de Nieuwistraatj een stoet op, waarin o.a. het muziekgezel schap „Excelsior" 'plaats nam. Wel wer den vereenigiiiigsvaandels medegedragen maar doeken 'met opschriften en derge- lijken ontbraken dit maal geheel. Men trok langs de 'kaden, waarbij eerst aan de Koningsbrug met mluziek mocht wor den begonnen en verder langs Nieuwe Haven, Hoogstraat, Varkensmark't, Gort straat, Markt, Lange Noordstraal, Hof plein, Wagenaar straat, Balans, Span jaardstraat, Koepoortstraat en Molenwa ter naar den Schouwburg, waar het Mei feest werd gevierd met minziek, zang, comedie, optreden van de A. J. C. enz. WALCHEREN. BIGGEKERKE.. De Gemeenteraad vergaderde Vrijdagmiddag. Medegedeeld werd dat voor een leer ling van het Gymnasium te Middelburg verschuldigd is 384.52, terwijl over het 3e kwartaal 1931 de kosten van het Werkloosheidsbesluit bedragen 41.55. Besloten werd tot verkoop van 100 m2 vroongrond bij Groot Valkenisse a 2 per m2 aan I. v. d. Boogaart te Vlis- singen. Het adres van Ooststellingwerf inzake maatregelen tot steun aan den landbouw werd voor kennisgeving aan genomen. Het verzoek van de K. L. M. om deel name in het Garantiefonds voor den vliegdienst VlissingenRotterdam doet den heer P. J a n s e opmerken, dat hier in voor de gemeente 'n belang kan zitten, omdat we hier dicht bij de steden zijn en er misschien menschen zijn die er van gebruik willen maken, terwijl het ook voor den landbouw een belang kan zijn. Zijn voorstel om in het garantiefonds bij te dragen voor 10 om hierdoor de sympathie met dit moderne verkeer te laten blijken wordt niet gesteund. Vastgesteld worden verordeningen re gelende de rechtspositie van den veld wachter, die tot heffing van vergunnings- en verlofsrecht en die, tot instelling van een agentschap der arbeidsbemiddeling. Tot agent wordt benoemd de heer I. A. de Moor op een jaarwedde van 25. Besloten wordt een hulpverleening overeenkomstig bij brand aan te gaan met de gemeente Middelburg, terwijl voorts wordt besloten tot aankoop van eenige nieuwe brandbluschmiddelen. Be sloten wordt aan de kern der brandweer een vergoeding toe te kennen van 35 voor het houden van enkele oefeningen. In behandeling komt het verzoek van de winkeliers tot instelling van 'nvent- verbod. B. en W. hebben een verga dering gehad met de winkeliers en hier bij bleek dat door hen meer van een der gelijk verbod werd verwacht, dan in werkelijkheid kan worden bereikt. O. a. kunnen de firma's, die hen de meeste concurrentie aandoen toch niet worden geweerd. Een andere meening om de rechten voor een vergunning zoo hoog mogelijk op te voeren zal ook niet wor den goedgekeurd. De meerderheid van het Dagelijksch Bestuur ziet in een ver bod voor de winkeliers geen voordeel. De voorzitter meent, dat in dezen tijd iets moet worden gedaan, en is dan ook een voorstander. Wethouder Moens acht geen steek houdende argumenten aanwezig om een ventverbod in te stellen. De ondervin ding leert, dat de resultaten zeer gering zijn. Wethouder Coppoolse meent, dat de belangen der ingezetenen er niet door worden gebaat, omdat de winkeliers hun waren duurder verkoopen dan de ven ters. De heer Lampert voelt er wel wat voor, omdat de winkeliers hun belasting moeten betalen, doch betreurt het, dat de prijzen zooveel verschillen. De heer Poppe is vóór den vrijen handel, laat ieder koopen waar hij wil, ook de heer P. Janse, sluit zich hierbij aan en ziet geen belang voor de ingeze tenen, noch voor de gemeente. Z.i. moe ten de winkeliers dan ook concurreeren. Het voorstel van het Dag. bestuur om geen ventverbod in te stellen, wordt z. h. st. aangenomen. Besloten wordt tot aankoop van en kele strooken grond voor de verbe tering van den weg binnen de kom. B. en W. stellen voor de jaarwedde van den veldwachter in overeenstem ming met de andere ambtenaren te ver lagen met 214 pet.. De heer P. Janse voelt momenteel niet voor deze vermin dering, gezien de groote uitgaven, die de veldwachter voor zijn gezin heeft ge had. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met de stem van den heer Janse tegen. Eveneens wordt aangeno men een voorstel tot verlaging van het loon van den gemeente-werkman van 2.50 tot 2.40 per dag. De heer P. Janse kan zich met de ze verlaging wel vereenigen, de gemeen te-werkman staat in gunstige verhouding tot andere werknemers. Beide verlagin gen gaan in op 1 Mei j.l. Aan de orde komt het punt werkver schaffing. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. de mogelijkheid hebben bespro ken de werkverschaffing te beëindigen, omdat het seizoen aanbreekt, dat op het land werk komt, terwijl de uitgetrokken som bijna is uitgegeven. De aanmeldin gen worden evenwel weer grooter. De heeren Lampert en J. Janse achten den tijd nog niet gekomen om te eindigen gezien de aanvragen. De andere leden zijn het daarmede eens. Gelezen wordt een verzoek van de hier gevestigde afdeeling van den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond om een andere regeling te treffen, zoodanig dat meer dagen per week werk wordt gegeven en geen wachttijd wordt toegepast voor uit- getrokkenen. De heer P. Janse meent, dat de af deeling van oordeel is, dat niet voldoen de rekening wordt gehouden met hun toetreding tot een organisatie, zij meenen recht te hebben op een bijzondere voor rang. Het is hun en ons belang, dat zij zijn aangesloten, het kost de gemeente minder dan werkverschaffing, terwijl wat in de werkverschafing wordt ver diend, absoluut onvoldoende is. De heer Poppe is het niet eens met het idee om de georganiseerden voor te trekken, ieder moet daarin worden vrij gelaten. De heer P. Janse meent, dat dit geen principieele kwestie mag zijn, men moet het standpunt van „selfhelp" eer biedigen. Zij betalen er voor, dus heb ben recht op meer voorrechten. De heer Dommisse wil allen gelijk stellen. Wethouder Moens merkt op, dat in de commissie met hen rekening is gehou den, door hen hun contributie te laten verdienen. Wethouder Coppoolse meent, dat er verschillende werknemers zijn, die hun contributie niet kunnen missen. De heer Poppe herhaalt, dat niet mag worden gevoeld, dat de menschen niet georganiseerd zijn, waarop de v o or- z i 11 e r opmerkt, dat niemand wordt ge dwongen. Gij geeft de menschen raad zich te organiseeren, omdat er meer voordeelen aan verbonden zijn. De or ganisatie dient het gemeentebelang, maar nog meer het belang der arbei ders. Besloten wordt de werkverschaffing voor onbepaalden tijd voort te zetten, niet meer een week wachttijd tot te pas sen en den post met 400 te verhoogen, waarvoor aan het Burg. Armbestuur zal worden gevraagd de helft bij te dragen. In de rondvraag wenscht de heer Pop- p e uiting te geven aan zijn voornemen, om er op aan te dringen een weg te zoe ken voor de bevordering van de Zon dagsheiliging, door de café's in de dui nen op Zondag te sluiten. Het is z. i. de roeping van de Overheid om de god deloosheid en geldverbrasserij, die hier heerscht en die voor onze jeugd 'n prik kel is om aan de duinen te zijn, in den teugel te leiden. Hij stelt voor hiertoe te geraken. De voorzitter acht het gewenscht dit in handen van B. en W. te stellen, z. i. wordt de roeping van de Overheid verschillend beoordeeld. Aldus wordt besloten. De heer Dommisse vraagt nauw keurig toezicht bij de schouwing, wat wordt toegezegd. GOËS. Vrijdagavond hield de Chr. Vrouwenbond afd. Goes, haar 10e jaar vergadering, die een feestelijk karakter droeg. De opkomst van leden en gasten was zeer druk, zoodat de Schuttershof zaal geheel gevuld was. De presidente, mej. Donjner, sprak een openingswoord, waarna secretaresse en penningmeesteresse haar jaarverslagen uitbrachten. Het aantal leden bleek 153 te bedragen. v De avond werd verder gezellig doorge bracht met inleidingen, voordrachten en zang. Ten slotte werd in veribaud met den jaardag van Prinses Juliana een film van het Koninklijk' Huis vertoond, die zeer werd gewaardeerd Het was reeds laat, 'toen de wel geslaagde bijeenkomst, die het ledental met 4 deed toenemten, werd gesloten. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. IJZENDIJKE. Donderdag vergaderde de raad. B. en W. stellen voor 50 opcen ten te heffen op de vermogensbelasting. De landbouwers betalen bijna geen be lasting meer; alleen het schoolgeld is met een kleinen 2000 verminderd. De heer S c h ij v e zag liever de helft op de (Ingez. Med.) inkomstenbelasting gebracht. De voor zitter zegt, dat er bijna geen inkomens meer zijn. De heer S c h ij v e vindt het allertreurigst, dat de boeren niet meer betalen. Als die nu alles kwijt zijn, waar leven ze dan van? De voorzitter meent, dat zij, die het hardst roepen, het minste gebrek hebben. Met 5 tegen 1 stem (de heer Schijve) wordt het voorstel aangeno men. Verschillende erfpachtnemers vragen afslag van erfpachtsrecht (nu 5 cent per m2}. De Voorzitter ziet geen kans de mindere inkomsten met andere aan te vullen. Het ziet er met de gemeente- financiën allertreurigst uit. De heer Carpreau zegj, dat de contracten 30 jaar loopen en een verandering zal niet door Ged. Staten worden goedge keurd. Met 5 tegeh 1 stem (v. d. Weij- de) wordt het verzoek afgewezen. B. en W. stellen voor 's Zondags van tot 1114 uur de winkels open te la ten. Op weekdagen des winters van 6 tot 8 uur, 's Zomers van 7 tot 9 uur. Ver schillende andere voorstellen worden ge daan. Telkens staken de stemmen. Op het eind der vergadering stelt de heer Cammaert voor de winkels 's Zon dags open te laten van 8 tot 10 en van 11 tot 1 uur. Met 5 tegen 1 stem (Van Pamelen) wordt dit voorstel aangeno men. Behandeld wordt een schrijven van Ged. Staten een jaarlijksche bijdrage te verleenen van 55 voor de opheffing van den tol te Hoofdplaat. B. en W. meenen, dat dit in het belang is van landbouwers en winkeliers. De heer Carpreau zegt, dat deze weg op het Prov. wegenplan is opgeno men. Met 5 tegen 1 stem (Carpreau) wordt het voorstel verworpen. Het voorstel van het bestuur der melk- controlevereeniging om een subsidie van 100 voor een te houden fokdag wordt met 4 tegen 2 stemmen (v. d. Weijde en Carpreau) afgewezen. De verordening omtrent aanstelling en vergoeding van gemeenteveldwachters wordt goedgekeurd, nadat de heer S c h ij v e gevraagd heeft of het niet mogelijk is het met één veldwachter te doen, en de voorzitter dit ontkennend heeft beantwoord. De minister verzoekt de steunregeling, Wie dacht er een eeuw geleden aan het maken van reizen? Was het niet Nicolaas Beets, die in zijn Camera het verhaal -opdischt van den man uit Utrecht, die een uitstapje naar Kleef had gemaakt en er nu op stofte, dat hij in het hart van Duitschland was ge weest? Als hij het niet gezegd heeft, dan was het een ander; het verhaaltje tee kent evenwel den toestand. Vijf en ne gentig percent van het menschdom kwam nooit verder dan zijn geboorte plaats, tenzij dan voor een bezoek aan den notaris of aan de rechtbank. Hoe geheel anders is dit geworden. De voortschrijdende ontwikkeling van de menschheid en de verbetering der middelen van verkeer, hebben het rei zen voor ieder gemaakt tot gemeengoed en tot.eene behoefte. De man, die het eerst gedacht heeft: hoe kan ik zelf daarvan het meest pro fiteered is vermoedelijk eigenaar van een goedgelegen hotel geweest. Aan onze oostelijke naburen komt de eer toe, deze gedachten methodisch en or ganisatorisch te hebben uitgewerkt: de „Vereine zur Hebung des Fremdenver- kehrs" ontstonden. Al ras werd hunne oprichting nagevolgd in ons land. Mr. G. N. de Stoppelaar, die voor de plaats zijner inwoning reeds zooveel had ge daan, was ook nu weer de man, die te Middelburg de koe bij de horens vatte, Op zijn initiatief schreef de vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk", waar van hij voorzitter was, op 4 Mei 1892 eene vergadering uit, waarin tot de op richting eener vereeniging tot bevorde ring van het vreemdelingenverkeer in Walcheren te Middelburg werd beslo ten; op 22 Juni 1892 werd de vereeni ging geconstitueerd en bij Kon. besluit van 10 Augustus 1892 no. 26 werd zij als rechtspersoon erkend. Van de oprichters zijn, behalve schrij ver dezes, nog in leven Jan Altorffer en Rinus Boone, die zich uit het ver- eenigingsleven hebben teruggetrokken, en Herman Snijders, die nu te Heemste de woont. Ik meen te weten, dat V, V. Middel burg de vierde of vijfde vereeniging van dien aard in ons land was. Wat ik ze ker weet, is dat zij de eerste was, die over een eigen gebouw beschikte. Mr. De Stoppelaar kocht het pandje met den mooien gevel aan de Markt, dat nu in wendig bij de zaak van de firma F, B. den Boer is getrokken, liet dit restau- reeren en inrichten als informatiebu reel en droeg het in eigendom aan de vereeniging over. Zoo kon dan het werk beginnen, aan vankelijk op zeer bescheiden schaal. Mr. De Stoppelaar schreef een Gidsje voor Walcheren, dat voor 10 centen verkrijg baar werd gesteld. In het kantoortje van Chris Jutting in de Lange St. Pieter straat (waar nu de zaak van de firma G. W. den Boer is gevestigd) werd een folder samengesteld, die wel in zijn zoe- telijken prentvorm zijn Duitschen oor sprong verried, maar toch een tamelijk geslaagd overzicht gaf van wat er in Middelburg en Walcheren te zien was. Eenige cliché's van boeren en boerin nen, stads- en landgezichten werden zoon beetje schots en scheef gerang schikt in zwart afgedrukt op een groot vel wit papier; met groote roode let ters werd er boven gedrukt;: „Visitez l'ile de Walcheren", en de eerste recla meplaat was geboren. Voor onze tegen woordige opvattingen nog al naïef. Toch hebben die dingen goed *werk gedaan. Ze werden grif genomen en ge plaatst door spoor- en trammaatschap pijen, die voor zich ook een belang za gen in de bevordering van het verkeer naar Walcheren. Onder die maatschappijen weerde zich het meest de spoorwegmaatschappij MechelenNeuzen, Haar chef van het vervoer, Charles Stevens, organiseerde formeele volksverhuizingen. Ik herinner me, dat ik op een Zondagmorgen om zes uur in een hotel op de Place Rogier te Brussel gewekt werd door fanfare- geschetter op de straat. Dit werd ver oorzaakt door muziekgezelschappen uit de Borinage, die ook al om een uur of vier hunne woonplaats hadden verlaten, te Brussel marcheerden van de Gare du Midi naar de Gare du Nord, daar wer den ingeladen in extra-treinen naar Neu zen, welke plaats alweder spelende doorgetrokken werd, om vervolgens per Provinciale boot te worden overge bracht naar Vlissingen, vanwaar ten slotte Middelburg bereikt werd, hetzij per spoor hetzij te voet tot de Keersluis en verder per stoomtram. Te Middelburg werden dan concerten gegeven. Die Zondagvermakelijkheden waren niet naar den zin van vele Mid delburgers. Onze jonge vereen, moest zich daarvan wel een beetje afzijdig hou den, maar kon toch de zaak niet altijd ne- geeren. Zoo is het wel gebeurd, dat we het bestuur van eene dergelijke vereeni ging ontvingen in het Informatiebureel. Maar als daar bij den gewonen inven taris een zestal personen aanwezig wa ren, was het zoowat vol; de rest kon op de stoep blijven staan, hoorde dus.niets van hetgeen er binnen gezegd werd en bleef ook frisch van den eerewijn, die aangeboden werd. Een ander maal werd aan den voorzitter van V, V. opgedragen, een enkel woord te spreken tot de be sturen van de vereenigingen, die een concert gaven. Nu geviel het, dat de toenmalige voorzitter, luitenant T, L. van Wagtendonk (dezelfde die later het opvouwbaar rijwiel uitvond), dien dag dienst had. Hij verscheen dus in uniform. Voor alle zekerheid had hij de diverse speechjes geschreven op verschillen de papiertjes, netjes gerangschikt.... in zijn pet, welke hij in de hand hield, Maar ziet, hij had zich vergist in de volgorde en begon daar eene schoone Fransche redevoering af te steken tegen een gezelschap uit Vlaanderen, of om gekeerd eene Nederlandsche tegen een dito uit Wallonië. Het herstel van de fout had gelukkig geen invloed op de goede verstandhouding, maar gaf alleen aanleiding tot wat vroolijkheid; men stond toen in België nog niet zoo' scherp tegenover elkander. Er waren onder de Belgische bezoe kers rare snuiters. Ik herinner me een Maandagmorgen in een der hotelletjes aan het kanaal, waar de Belgen, die Zondags een concert gegeven hadden, broederlijk met acht of tien m,ji in één kamer met drie of vier bedden, herstel van verloren krachten hadden gezocht. Ik stond af te rekenen met den eigenaar van het etablissement, toen plotseling één onzer Zuiderbroeders naar beneden kwam, zóó als hij uit zijn bed was ge rold met een lampetkan in de hand, welke hij den waard voorhield met de bede: „awel doe-de-gij die n'n keer vol bier"! Toch moet het gewicht van die toch ten niet worden onderschat. De men schen amuseerden zich kostelijk, vooral het watertochtje vonden ze heerlijk, en ze maakten thuis eene uitbundige recla me voor het uitstapje. Intusschen schoot het met de V. V. niet hard op: de contributiën brachten niet voldoende geld in het laadje. Een mooien sprong vooruit maakten we, toen jhr. mr. E. A. O. de Casembroot in 1900 zich bereid verklaarde, als voorzitter op te treden. Hij gaf cachet aan de ver eeniging. In korten tijd verdubbelde de opbrengst der contributiën. De steeds opgeruimde, goedmoedige, vroolijke „Caas" hield er de stemming in; teeke nend is wel, dat nog jaren na de alge- meene vergadering van den Bond van V, V. in 1902 telkens de vraag gedaan werd: wanneer mogen we weer eens naar Zeeland komen? Die vergadering was vastgekoppeld aan de herdenking van het tienjarig be staan der vereeniging. Dat was me nog eens een feest! Heel de stad deed mede. Tentoonstelling van reclamemiddelen, wedstrijd voor reclameplaten, winkel week met etalagewedstrijd, concerten in het Schuttershof en op de Markt, 't Bestuur van den kort te voren opgerich- ten Nationalen Bond voor Vreemdelin genverkeer had er ook werk van ge maakt. De meeste groote Nederlandsche couranten en een enkele Belgische cou rant hadden speciale verslaggevers ge zonden; kolommenlange verslagen ver kondigden den lof van Middelburg en Walcheren. Inmiddels was al lang gebleken, dat 't Informatiebureel veel te klein was voor zijne bestemming, toevallig kwam het nastgelegen huis te koop. En toen openbaarde zich weder zoo'n heerlijke uiting van (laat ik het woord maar gebruiken, dat de redactie van dit blad bezigde bij den aankoop van eene brandspuit) burgerzin. Me vrouw De Stoppelaar (haar man was overleden) stelde 2000 beschikbaar;

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5