mmi SCHOUWEN-DUIVELAND. Kort Zeeuwsch Nieuws» BEUR8- EN WISSELKOERSEN. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. Handel, Nijverheid en Visschertj BEURSTHERMOMETER, HANSWEERT. Hansweert vierde Za terdag het feest vein de installatie van burgemeester De Mul. Om 2 uur 's middags werd de burge meester afgehaald bij het begin der Ju- lianastraat, waar de voorzitter van het comité, de heer De Visser, de hoop uit sprak, dat het Z.Ed. achtbare gegeven mocht zijn, Hansweert met haar bijzon dere belangen tot verderen opbloei te brengen. Het 13-jarig dochtertje van den heer De Visser bood bloemen aan. De burgemeester dankte in hartelijke woorden en beloofde al zijn werkkracht te zullen aanwenden om Hansweert dit gewichtig deel der gemeente grooter te maken. Daarna verwelkomde de leider der Scheldezonen (de eerewacht van matro zen), de heer N. P. Kruithof den nieu wen burgemeester met eenige hartelijke woorden. In optocht ging het toen langs den Rijksweg en over de Schorebrug. Op tocht van plaatselijke vereenigingen, schoolkinderen en landauers met genoo- digden. Bij de o. 1. school begroetten de schoolkinderen den burgemeester met een spreekkoor en een welkomstlied. De burgemeester bracht een bezoek aan de scholen; de kinderen werden getrac- teerd. Van de receptie in het gymna stieklokaal werd druk gebruik gemaakt. 's Avonds waren er muziekuitvoerin gen en groepen met Bengaalsch vuur. ZIERIKZEE. Alhier had onder presi dium van den heer A. van der Weijde, de algemeene vergadering van de N.V. Waterleiding Mij. „Schouwen-Duive- land" plaats. Het voorstel tot beschikking van het exploitatie-overschot in afschrijvings-, vernieuwings- en perequatie (vereffe- nings) fonds gaf aanleiding tot ruime dis cussie, maar met als resultaat, dat, na uitvoerige verdediging van den voorzit ter, het voorstel van den Raad van Be heer met algemeene stemmen werd aan genomen. Vliegtuigongeluk op het vliegveld Haamstede. Zaterdagmiddag ongeveer 1 uur had bp het Vliegveld West Schouten le Haamstede een vliegongeluk plaats, dat nog goed' is afgeloopen. Het militaire vliegtuig No. 526 kwam', doordat het vermoedelijk met den wind mee daalde, verkeerd op het terrein terecht. De schroef kwant in aanraking mjet het vliegterrein, zoodat de machine over den 'kop sloeg. Ongeveer 25 m verder Meef het vliegtuig onderste boven lig gen. De bestuurder, luitenant Verwijs, kwam met den schrik.' Vrij, terwijl' de in zittende sergeant-vlieger aan het hoofd werd gewond en -bewusteloos in zijn zitplaats bleef hangen. Spoedig toege schoten hulp wist üyem' echter uit zijn moeilijke positie te bevrijden. Na ongeveer 15 minuten, kwam1 de .ser geant-vlieger bij 'kennis:. De plaatselijke geneesheer verleende de eerst noodzak- 'lijke hulp. De commandant van "het nieuwe eerst gisteren geplaatste eerste hulp ongelukkenpost wasdirect ter plaatse. De gewonde werd in het nabij zijnde hotel ondergebracht. HAAMSTEDE. Onder groote belang stelling landde Zaterdagnamiddag de vliegexcursie van 8 vliegtuigen op het vliegveld „Haamstede". Het gezelschap werd door den burgemeester op het vliegveld ontvangen en Verwelkomd. In het hotel „De Schouwsche Boer" werden ververschingen aangeboden. Na verblijf van ongeveer een half uur ver trokken de machines in goede orde naar Waalhaven en Schiphol. HAAMSTEDE. Vrijdag j.l, verga derde de gemeenteraad. Tegen het plan tot telefoonkabel-leg ging in deze gemeente bestaat geen be zwaar, mits de straten en wegen zonder kosten voor de gemeente weer in orde gebracht worden en voor dit werk zoo ver mogelijk arbeidskrachten uit de ge meente gebruikt worden. Ook voor andere werken' zal hiermede rekening gehouden worden. Besloten wordt tot het in gebruik geven der tuinbouwschool aan de be trokken vereeniging; de jaarhuur der woning voor 't hoofd dier school wordt bepaald op 300. Conform de nieuwe Drankwet-verordening wordt het mini mum-vergunningsrecht op 40.per jaar vastgesteld, het verlofrecht A op 25.—. Op een verzoek der vereeniging „Het Ziekenhuis" te Noordgouwe om boven de geregelde subsidie van 20 ct. per inwoner nog 6 ct. per inwoner toe te staan in de kosten van aanbouw eener barak voor besmettelijke ziekten wordt gunstig beschikt. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten voor de uitbreiding der electrifi- catie tusschen Kloosterweg en vuurtoren voor een bedrag van ten hoogste 400 te garandeeren. Besloten wordt tot wij ziging der verordening van opcenten- heffing op de gemeentefondsbelasting (verhooging van 20 tot 30 opcenten). De voorzitter deelt mede, dat nog een week in Mei werk bij de duinbeplanting is; hij hoopt, dat na dien tijd werkgelegenheid bij verschillende werkgevers zal zijn. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. ST. ANNA TER MUIDEN. Vrijdag j.l. was het een ongewone dag voor het stille dorpje St. Anna ter Muiden, een dorpje behoorende bij Sluis. Uitgaande van een Schoolfilmonder- neming, die een film getiteld „Cadsan- dria" bezig was op te nemen, werd, om een stuk folklore voor het land van Cadzand te bewaren, het laatste be drijf genaamd „Op de trouwfeèste" van het zangspel „Voö fuuftig Jaor" ver filmd. Dit zangspel werd, zooals reeds bekend is, opgevoerd door de leerlin gen der Rijkskweekschool te Oostburg, bij het gouden jubileum der Rijksnor maallessen die overgegaan zijn in R. K. S. De medespelenden voerden het stuk op, in de typische Cadzandsche klee derdracht. Van de bij uitstek geschikte hofste de van de Kinderen Plasschaert reed de bruiloftstoet in een 4-tal phaëtons naar het oude raadhuis, waar de huwelijks inzegening plaats vond. De ouden van dagen uit het Prot. Te huis „Rozenoord" te Sluis waren ge vraagd ook aanwezig te zijn. Tot slot van deze film werd de „Kerkgang" in elkaar gezet. Met ern stige gezichten zag men bruidegom en bruid, gevolgd door de familieleden uit het kerkgebouw komen. De plechtigheid was nu, voor zoover St. Anna tor Muiden betrof, ten einde. Het eigenlijke bruiloftsfeest zou plaats vinden op het schoolplein der R. K. S. te Oostburg, maar nu bleek het dat dit niet door zou gaan. Er was n.l. geen film meer aanwezig, doordat Donderdag bij het opnemen van de bedrijvigheid in de Kon. Kantwerk school te Sluis die ook tot de film „Cad- sandria" behoort, eenige hapering was voorgekomen, zoodat een groot stuk verloren was gegaan. Het spel te Oostburg zal nu na het eindexamen in Juni plaats vinden. Vrijdag werd de uitzetting van Eer ste Hulpposten voor verkeersongelukken van het Oranje Kruis voortgezet. In N,- Beveland werden meldingposten ge vestigd in Kortgene, Wissenkerke en Colijnsplaat, terwijl in Kamperland en Kats telefoonposten werden ingesteld. Op Z.-B e v e 1 a n d zijn nog meldingpos ten uitgezet op Wolphaartsdijk en 's-Heerenhoek met de telefoonposten Wolphaartdijks Jie Veer, Wilhelmina- dorp en Borssele. Aan de meldingpos ten op Walcheren is toegevoegd Veere. Aan J. Vermue te 's H A r e n d s- kerke is op zijn verzoek eervol ont slag verleend als gezworene van den Nieuw Olzendepolder. Ook te K a p e 11 e zal getracht worden een afdeeling op te richten van de Z. L. M. Het fanfarekorps „Ons Genoegen' te K a p e 11 e gaf een welgeslaagd con cert op 'het marktplein. Dit was het eer ste zomerconcert in 1932, -Als bijzonderheid kan worden ge meld, dat het echtpaar P. de Punder- Maartense te Kwadendamme he AMSTERDAM, 2 Mei. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 22 B 1000-6 100%—100%. Ned. 17 1000-434 9734—98%. Ned. 31 1000-4 92%—92%. Ned. 32 500-5 101%—101%. Certificaten-3 773476%. Cert. N.W.S.-234 6564%. O. Indië 22 1000-6 88%—88%. O. Indië 23 100-6 70—7034. O. Indië 16 1000-5 90%—9034. O. Indië 26 1000-434 78—79. Duitschl. 100-7 48—46%. Duitschl. 30 1000-534 3234—321/-.. Engl. W.L. 50-200-5 77—77%. Engl. F.L. 50-200-4 72 34—7334. Zeeuws. Hyp. B-5 97 Zeeuws. Hyp. B-434 8934 A Amsterd. Bank 79%80. A Bank Assoc. 2434 C Rott. Bankver. 583457, A Twentsche Bank 83 A Pref. Jurgens A 70%71%, A De Schelde N.B. 30 A Ver. Papf. v. Gelder 5252. C Am. Car Foundry 734 C Am. Smelt -en Ref. 11%1134. C Farbenind. I.G. 716734. C U. States St. C. 2934—29%. C C. Publ. Serv. 11%. C North Am. Cy. 22%^22%. A Born. Sum. H.M, 10810634. A Ned. Wol Mij. 20 A Singkep Tin M. 5050. A J. C, Japan Ln. 303432, A Rotterd. Lloyd 3934 A S. M. Nederland 4034 A Amst. Thee C.M. 1334—1334. A Houth. Alberts 35 C Peruvian G. Pr. 5%534. A Southern Rlw. 8%8%. C Union Pac. Rr. 52%52%. C Int. Nickel Cy. 5%—5%, den hun 60jarige echtvereeniging voer de. Zij mochten van vele zijden geluk- wenschen met dezen dag in ontvangst nemen. Zaterdag j.l. maakte een auto busondernemer te Wolfaartsdijk een gratis tochtje per autobus met de ouden van dagen uit de stichting Zorg vliet alsmede nog verschillende oudjes uit die gemeente, naar het vliegveld te Vlissingen. De gemeente N i s s e is toegetre den tot de regeling vervat in het Werk loosheidsbesluit 1917. Zondag is het 8-jarig zoontje van schipper De R. die met zijn schip op het oogenblik te Sluiskil aldaar gemeerd ligt, al spelende tegen een passeerende auto aangeloopen en le vensgevaarlijk gewond opgenomen. Het kind is naar het ziekenhuis te Sluiskil ter verpleging overgebracht. Volgens ooggetuige moet den autobestuurder geen schuld treffen. 1 Mei was het 25 jaar geleden, dat de heer R. J. Kieboom tot secretaris, ontvanger en ambtenaar van den Bur gerlijken stand werd benoemd in de ge meente W e s t d o r p e. Ter gelegenheid van den jaardag van prinses Juliana, gaf de muziekver- eeniging „Voor het VolkUit het Volk" teBreskens een concert op het Spui- plein, dat zeer geslaagd is. Op 5 Mei" a.s. zullen te Bier vliet groote sportwedstrijden en fees telijkheden plaats hebben, georganiseerd door de plaatselijke feestcommissie. DE GASTEN UIT DE LUCHT. De ontvangst op Walcheren. (-F) Zaterdagmiddag op Vlissingens-, Walcherens vliegveld, onder Souburg. Voorjaar in sappig-volgroenen rijkdom. Zonneschijn, tot nieuw leven, tot fris- schen uitwas. En de eindelijke wind- zoelte van Aprildagen. Zoo reden, tram den en fietsten beide steden uit tot bij West-Souburg. Ter verwelkoming der deelnemers aan de groote K. L. M.- vlucht, heel ons land om. Met Vlissingen als quick-lunch pleisterplaats voor den tweeden dag. De lente botte in vreugdigen drang overal uit en lente scheen in de talloo- zen die gekomen waren, als voor een groot feest. Feest van jonge Mei, en feest van nieuw verkeerswezen, van nog sport, en rèèds verplaatsmiddel, van wat zich langzaam uitbreidt, staag ontwikkelt; van wat al is des hedens, en gedijt tot der toekomst. Was 't dit, dat zoo heel velen der waarts had gelokt: de verjonging ron dom, en het jonge in wat ging gebeuren; gaf dit aan alles zoo'n blij aanzien, aan allen zoo'n geluk: mogelijk onbevroed, onbewust? Vol was 't dus op het vliegveld zelve: gasten der V, V. V. van de Scheldestad; druk daarbuiten op den weg, tegen den dijk. In afwachting. Niet lang: zeven voor twee: de eerste der sportvliegtuigen, cirkelend hoog bo ven, stil-aan dalend, taxiënd tot bij de hangards. Dra gevolgd door het tweede, door de andere. Vijf-zes tegelijk nu te gen de licht-blauwe zomersche middag lucht. Tot even half drie, allen op honk: een vliegtuigpark gelijk. Na elegant evo- lueerende glissades naar het contact met den grond. Walcherens grond. Ze stonden er, de pittige-luchtige Puss-Moth-jes, de ranke Pandertjes, de Koolhovens. Een 10-tal bij elkaar. Even zoovele getuigenissen van sportiviteit, durf en kunde, want even zoo vele getui genissen van de resultaten der nationale luchtvaartschool. Verderweg: de drie girootere K. L. M.- ers: ruim, comfortabel, vertrouwenwek kend, noodend. Wie ze van nabij ziet, is op slag ontdaan van alle mogelijke Luft- fieber, weet van geen angsten voor los- van-den-grond, hoog in de lucht, denkt niet aan risico's (met déze soliditeit in bouw, en déze ervaring in besturen, naar menschelijke berekening ook gedaald tot nul), denkt evenmin aan de bekende on A Koloniale Bnk. 38343934, A N.I. Hbk. 1000 45 34—47%. C Ned. H. M. 1000 5734—57%. A Alg. Kunstz. U. 26%26%-27. A v. Berkels Pat. 15341534. C Calvé-Delft 4444, A C. Suiker Mpij. 12341234. A Int, Viscose 7% A Küchenm. I. Acc. 2%234-2%. A Ned. Ford A.M. 953494. A Philips Gem. B. 57%5934-6334. C Unilever 99%—9934-100%. C Anaconda Cop. 10%1034-%. C Bethlehem St. 1414%-15 34. A A.N..EI.M.— N.B. 16'2i/2—164. t A. Gas en BI. Cy 2—2. C Cities Serv. Cy. 44%-3%, C Midd. West Ut. y2~ A Boetoh Mijnb. 12 A Kon. Petr. Mpij, 1095/s— 107i4-09%!. G Conin. Oil. Cy. 45/s—#A^4'i/2. C Shell Union O.C. 23/4'—2-°4. A Hoïl. Amer. Jijn 1V2—1%'- A K.N. Stoomb. Mij 8% gesteldheid, pendant van gewaarwordin gen bij varen-over-zee. Met deze kwamen een 25-tal passa giers, plus eenige pers-collegae. Enthousiast over den reeds afgeleg- den weg: Amsterdam via Zuid-Oost, naar Zuid-West; dankbaar voor het welwil lende weer, voor de belangstelling, de ontvangst. Inderdaad: we mogen 't zonder snoe ven erkennen, Vlissingen stond daarin niet achter. Integendeel. Der K. L. M.'s directeur, de heer Plesman, sprak la ter aan de lunchtafel van een hoogte punt te dezen opzichte, en hij deed dit meer oprechtheids- dan beleefd- of vriendelijkheidshalve. Waarlijk, Vlissin gens V. V, had zich veel moeite gege ven, en zag die met succes bekroond. Succes van warm-gevoelde waardeering voor de zoo gul betoonde Zeeuwsche gastvrijheid, om niet te zeggen gast vriendschap. Er was een kort samenkomen in den restaurant-hangard, een joviaal driewerf hoera voor de koene vliegers, ingezet door burgemeester Van Woelderen, Er was een aardige attentie: foldertjes voor de deelnemers, aangeboden door de dames Witte, uit Koudekerke. Touringcars en particuliere auto's voerden toen vliegers, passagiers en gasten Britannia-waarts, voor een wel kome zeer voortreffelijke lunch ('t liep tegen drieën!) Aan den maaltijd, en onder het maal tijden door dat kon door den tijd nu eenmaal niet anders, en was dan ook deswege verzocht werden vele be scheiden sluizen van groote welspre kendheid opengezet. Te samen een symphonie van spon tane hartelijkheid, van gevoelde dank baarheid, van oprecht-getoonde belang stelling. Een woord van welkom van V. V.'s voorzitter, den heer H, J. M. van Raal- te, tot de gasten, die „uit de lucht wa ren komen vallen", en slechts in vogel vlucht Walcheren hadden gezien. „Ik hoop dat u eens langer hier komt toeven, aldus de heer Van Raalte, voor het schoone en interessante, dat het eiland biedt Een woord van hartelijk welkom ook van den burgemeester, van gelukwensch voor den heer Plesman met het behaal de succes, een bijzonder woord nog voor de leden der aëroclub, en de voorlezing van een telegram van baron Krayenhoff, voorzitter van de Nederlandsche ver eeniging voor Luchtvaart, goede reis toe- wenschend. Een woord van dank van den heer Wallaardt Sacré, namens die vereeni ging. Speciaal tot de sportvliegers, die op een wijze, boven allen lof verheven, hebben meegewerkt; een woord van er kentelijkheid óókvoor het weer, dat de vriendelijkheid had zoo mee te werken; een mededeeling van plannen voor een rondvlucht in 1933, reeds wa ren giften voor een cup toegezegd! Een woord opwekkend tot belangstel ling voor de nationale luchtvaartschool van den heer Kolff. Dit instituut met zoo groote toekomst! Woorden van groote erkentelijkheid voor de wijze van ontvangst hier, die met alle waardeering voor die elders, boven aan staat, van den heer Plesman, Woorden van groote vreugde tevens voor wat door samenwerking bereikt kan worden en woorden van hoop voor nog veel grootere belangstelling, voor ver der wekken van sluimerende gevoelens voor de luchtvaart in het Nederlandsche volk. Woorden van aanmoediging van den directeur van A. N, V. V., den heer Van Deventer, om ons eiland te bezoeken. Laat men daar toch reclame voor ma ken! Er werd, op voorstel van burgemees ter Van Woelderen een heildronk uitge bracht op Prinses Juliana, wier 23sten geboortedag het juist dien dag was, er werd getoast op de K. L. M„ op de sportvliegers, op de gastheeren. Er was een opgewekte stemming. Doch gezelligheid moet den tijd wel ken nen: dies gaf de heer Van Raalte, na een dankwoord aan alle medewerkers, het sein tot opbreken. We merkten onder de officieele gas ten op den burgemeester van Vlissingen en mevrouw Van Woelderen-Sprenger, den commandant van de zeemacht en mevr. Rühl, de heeren mr. H, Dooren bos en L. J. Stofkoper, vertegenwoordi gend de Kamer vein Koophandel voor de Zeeuwsche eilanden. Bericht van ver-- hindering hadden ingezonden de Com missaris der Koningin, jhr. mr. J. W, Quarles van Ufford, en de burgemeester van Middelburg, de heer P. Dumon Tak. Toen even een quick trip door Vlis singen, langs De Ruijter, de Schelde weer terug. Naar het vliegveld, waar 't druk was als te voren, en „Ons Genoe gen" uit Vlissingen den wat lang geval len wachttijd kortte. Snel afscheid genomen, spoedig inge stegen. Voor vrij-contact! Hoog in de voorzomernamiddaglucht over Middelburg, deels naar Wester- scKouwen, deels naar Waalhaven. Indrukwekkender, want ongekender nog dit: de 10 sportvliegtuigen, de 4 K, L, M.-ers achter elkaar even in optocht,, dan de lucht in. En spoedig weg. Vlissingen-vliegstation stroomde leeg. Huiswaarts in N. en Z, richting. Voor eventueele ongevallen was op het vliegveld de Vlissingsche afdeeling van het Roode Kruis, onder leiding van dr. Van der Bijl. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland heeft na gehouden examen toegelaten tot den predikdienst in de Ned. Herv. Kerk de heeren W» van Oest te Usselo, W. v. d. Ven en J, Oos terhuis te Marrum, candidaten van de Universiteiten te Utrecht, Leiden en Groningen. In de overvolle Ned. Herv. kerk' te Burgh werd' Zondagmorgen j.l'. naar; aanleiding van Mattheus 28 vers 16—20 ds. P. P. Sarraber bevestigd door zijn vader ds. E. Sarralber van Boven [.eeu wen. Onder eveneens groote belangstelling: deed de nieuwe leeraar des namiddags zijn intrede naar Johannes: I hoofdstulk III. Bij het einde zijner rede hield hij toespraken tot zijn vader, verschillende kerkelijke autoriteiten, gemeentebestuur, classicaal bestuur en ringbroeders e.a. Daarna werd hij toegesproken door ds. v. Griethuisen en ds. Kentie en werd hem Ps. 134 vers 3 toegezongen. Voor een overvolle kerk predikte ds. W. H. Kelder, gekomen van Elle- woutsdijk, j.l. Zondag zijn intrede bij de Ned. Herv. Gemeente te Bresken s, na des morgens bevestigd te zijn door zijn vader ds. W. K, Kelder. Het gezelschap-Louis de Vries heeft met de aangekondigde vertooning van Hendrik IV van Luigi Pirandello te Rome groot succes gehad. Aanwezig was de Nederlandsche gezant te Rome, mr, J. A. N. Patijn, en talrijke ander autoriteiten. Na afloop van de voorstelling verscheen Pirandello zelf op het tooneel. Hij noem de Louis de Vries een der beste vertol kers van de rol van Hendrik IV. Louis de Vries had een groot aantal bloemstukken in ontvangst te nemen. Te Amsterdam is overleden de heer C. Morks Czn., boekhandelaar en uit gever aldaar. De heer Morks is 63 jaar geworden. Hij was uitgever van het maandblad Morks' Magazijn, het voor malige Boon's Geïllustreerd Magazijn, en het tijdschrift Zij. A Ned. Scheepv. U. 39%—4134-4234. A H.V. Amsterdam 13134—12834-3034- A Java Cult. Mij. 9085, A N.I. Suiker U. 5634—53. A Poerworedjo S.O. 6634- A Deli Batavia 85 C Deli Mij. 1000 93 A Senembah 1003410934. C Chicago Milw. 1% A Amst. Rubb. C. 27-27-28. A Deli Bat. Rubb. 834—7%. A Hessa Rubber 8349. A Serbadjadi S.R. 67. Prolongatie 1341. WISSELKOERSEN. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 30 April. 2 Mei. Londen 9.0234 9.03 Berlijn 58.7234 58.70 Parijs 9.7234 9.73 Brussel 34.55 34.60 /Zwitserland 47.93 47.9734 Kopenhagen 49.40 49.50 New-York 2.46% 2.46% De vischuitvoer naar Frankrijk. Reuter meldt uit Parijs: Het Contingent voor den invoer van versche visch uit Nederland is voor de periode 1 April tot 30 Mei uitgeput. Oesterverzending, Men schrijft ons uit Ierseke: Gisteren is een wagon zaaioesters naar het buitenland vertrokken. Het zijn de eerste van het seizoen, wel' een verschil bij vorige Jaren, toen het dagelijks; plaats - Amerika Tabak Rubber Aku MARKT- Koninkl. Schepen Philips Industrie - Obl.markt- Suiker op in linö se de J. P. te te Wettig gedeponeerd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2