OOSTKAPELLE. WAAR IS WERK? Verkoopingen - Verpachtingen in Zeeland zal geen baat brengen. Slappe heelmeesters maken stinken de wonden. We moeten als nuchtere menschen de belangen van de zieken en van de gemeente Vlissingen behar tigen. De heer. DE MEIJ (s.d.), minderheid in B. en W., zegt tot den voorzitter, dat deze zich niet al te lekker moet ge voelen. De voorstanders van gemeen telijke ziekenverpleging rekenen de hou ding van den burgemeester zwaar aan Spr. betoogt dat de nota van B. en W, geen principe-besluit is. Het is een be sluit, geheel concreet, Be zaak is niet rijp voor een beslissing. Spr. stelt een motie voor, de zaak aan te houden en een commissie van onderzoek te benoe men. De Raad kan dan altijd later nog doen wat hij wil, maar dan geschiedt het na voorlichting. Sprekers voorstel brengt geen ver traging. Het is alleen een andere werk wijze. Er ontbreekt aan het gasthuis wel wat. Maar de medici zijn toch van oor deel, dat de resultaten in het gasthuis niet minder zijn dan in andere zieken huizen. Het doet dus geen schade aan de patiënten. Twee derden van de patiënten gaan naar het Gasthuis öm het Gasthuis. De lielde voor de gemeente-ziekenverple- ging is veel grooter dan de Raad wel denkt. Dat blijkt wel uit de klasse-pa tiënten. De zaak gaat niet om St. Joseph, maar wel om Bethesda, dat 200.000 meer kost, dan een nieuw gemeente-zieken huis zou hebben gekost. We worden nu opgeroepen, om Bethesda te helpen, dat in nood verkeert. Het veelgeprezen particulier initiatief heeft een leelijke misrekening gemaakt. En moeten wij nu die fout gaan goed maken? Die fouten maakt, moet de gevolgen maar dragen. De verpleging in de verschillende zie kenhuizen is overal zoo goed mogelijk. Maar er is toch verschil in de verpleging in principieel opzicht. Anders zouden er geen R. K. of Chr. ziekenhuizen zijn. Spr. herinnert er aan, dat 8 a 10 jaar geleden de Anti-Revolutionairen het in dezen met spr. eens waren. Spr. vraagt dringend: neem vanmid dag het voorstel van B. en W. niet aan. Praat er eerst nog eens over, B. en W. willen het Gasthuis tot t. b. c. inrichting maken. Maar de Chr. t. b. c.-patiënten gaan naar Bethesda en de R, K. naar het St. Joseph. De t. b. c.- verpleging in het Gasthuis zal dan duur uitkomen. Destijds is toch toestemming gegeven tot de opleiding voor verpleegsters. En nu zou die worden ingetrokken. Maar er is niets aan het Gasthuis veranderd. Alleen is Bethesda gebouwd! Spr. vindt het adres der doktoren lo gisch. Laten we het Gasthuis een eerlijke kans geven. Spr. vindt het erg, een deel van onze stadgenooten, die bezwaar hebben te gen confessioneele verpleging, de stad uit te jagen. Bovendien moet dat gefi- nancieerd worden. Het wordt zóó, dat zij, die het betalen kunnen, naar een neu traal ziekenhuis gaan, maar zij, die het niet betalen kunnen naar een confessi oneele inrichting moeten gaan. B. en W. spreken den wensch uit, dat er nivellering zou komen in de tarieven. Maar dat beteekent in de practijk zich richten naar de hoogste. Het tarief 3e klas is in St. Joseph 2.50, in Bethesda 3 en Middelburg 3,75. Als wij van daag het Gasthuis opheffen, dan wordt morgen de ziekenhuisverpleging in Vlis singen duurder! Het is toch onverstandig eerst het Gasthuis op te heffen en dan met de bei de andere ziekenhuizen te gaan onder handelen. Resumeerend zegt spr. dat hij er tegen is het Gasthuis op te heffen. Maar voor het behoud daarvan moet een offer gebracht worden. Spr. wil een belang rijke wijziging in de tarieven. Dat zal aan de burgerij geld kosten. Maar spr, is tot die conclusie bereid. Dan kunnen de voorwaarden in alle drie ziekenhuizen gelijk worden en er is vrije ziekenhuis keuze. Als de voorzitter bereid is de zaak commissoriaal te maken, is hij weer burgemeester van Vlisingen. Zoo niet, dan is hij slechts burgemeester van een deel van Vlissingen. De heer VAN OORSCHOT (s.p.) zegt o.a.: De Gasthuiskwestie heeft in Vlis singen beroering gewekt. Dat komt, om dat er iets misdaan wordt, omdat de vrij heid wordt aangetast. Het voorstel van B. en W. heeft bij spr. verbazing en wrevel gewekt. Spr. kan niet vermoeden, dat er krachten in het werk zouden zijn geweest, die het besluit in de besloten vergadering van 8 Jan. j.l. zouden verkrachten. Niemand sprak zich op 8 Jan. uit vóór opheffing van het Gasthuis. Wel was er een meerderheid tegen zulk een ophef fing, mits er kwam vrije ziekenhuiskeuze. Toen werd een commissie benoemd, die de zaak (facultatief) zou bestudeeren. Geen enkel overleg is met deze com missie gepleegd. En toch kwam het voorstel van B. en W. Spr. protesteert er tegen, dat de commissieleden als on- mondigen worden beschouwd. De souvereiniteit van den Raad is door B. en W. geschonden. Het voorstel van B. en W. zal geen oplossing en bevrediging brengen. Toen de burgemeester zijn ambt aanvaardde, zag hb een oud Gasthuis. Hij vatte de koe bij de horens en wilde het zieken- huisvraagstuk oplossen, waarbij hij steun vond bij een groot deel van de burgerij. Voorop werd gezet de gemeentelijke ziekenhuisverpleging. En thans heeft de voorzitter dit principe losgelaten. De VOORZITTER: Uit noodzaak. De heer VAN OORSCHOT U had beter gedaan door U destijds te scharen achter het voorstel om de gemeentelijke ziekenverpleging in St. Joseph onder te brengen. Maar U heeft zich daartegen verzet. De voorzitter is als een generaal, die zijn troepen in den steek heeft gelaten. Het gaat hier niet om minder of meer goede verpleging. Het gaat niet om het gebouw, maar om het beginsel. Spr. wijst op de actie, die in zoo kor ten lijd onder een groot deel der bevol king is levendig geworden. Vele men schen zijn door het voorstel van B. en W. in de pel getrapt. In drie dagen hebJj'en bijna 6000 menschen zich verklaard te gen het voorstel van B. en W. Kan men dit nu zonder meer negeeren Wij willen het Gasthuis be lousdTen, voorloopig in zijn tegenwoordigen vorm Wij willen geen dwang en geen aantast- ting van onze gewetensvrijheid. Als hier eens een socialistisch zieken huis stond en daarnaast een gemeentelijk gasthuis, hoe zouden dan de ajeeren van rechts denken over opheffing van tiet gasthuis Wij vragen behoud van een neutraal ziekenhuis. Spr. rerkent, dat er aan hel gast huis groote gebreken 'kleven, maar spr. aanvaardt het slechtere, omdat het be tere niet is te krijgen. De VOORZITTER: du® ten koste van :de zieken. De heer VAN OORSCHOT wijst op de jgunstige resultaten In 'het gasthuis. Toch erkent ispr. dat er verbeteringen, nood'ig zijn, al' zal het misschien noodüg zijn even te wachten tot er betere tijden aanbreken. Het particulier initiatief heeft "hipr gefaald. De verwijzing naar Middelburg acht spr. in strijd met de ge'lijkberechtigdheid. Het voorstel van B. en W. is niet rijp voor behandeling. Aan de doktoren is geen advies gevraagd. Spr. zegt: We moeten aan het Gast huis eerst een zekere bestemming geven en dan wordt de zaak pas onder zocht. Spr. betwijfelt of de voorzitter wel overleg heeft gepleegd met de medische leden van de Prov. t.b.c.-commissie. Al les is met groote haast gedaan. Spr. verdedigt de door de medici ge vraagde commissie en bestrijdt de door B. en W. voorgestelde commissie, waar in links zoo goed als geweerd is. Spr, vraagt naar de kosten van het voorstel van B. en W. Cijfers ontbre ken. Het is onvoldoende voorbereid. Spr. voorziet, dat het voorstel van B. en W. duurder zal uitkomen dan de bestaande toestand. Zij willen het paard achter den wagen spannen en later de kosten gaan verrekenen. Spr. komt op tegen het dreigement van dr. Terburgh, dat hij het Gasthuis zal schrappen als opleidings inrichting voor verplegenden. Spr. heeft den indruk dat er achter de schermen gewerkt is. Spr. is vóór vrije ziekenhuiskeuze. Al jaren lang heeft spr. gewezen op de toe standen in het Gasthuis. Maar men heeft spr. laten praten. Nu moeten die toe standen dienst doen, om Bethesda te helpen, Dit is een groote onwaarachtig heid. Dat is onrecht tegen een groot deel der bevolking. De heer HARTS (v.d.) betoogt, dat het voorstel van B. en W. zich in de al- gemeene belangstelling mag verheugen, indien de voorstanders van opheffing eerlijk zijn, zullen ze moeten erkennen, dat ze niet voordeeliger is voor de ge meente dan de tegenwoordige toestand. Er is een groote hoop, die bedoelen red ding voor Bethesda te brengen. En daarachter scharen B. en W. zich. Spr. gaat de historie der ziekenhuis kwestie na. Steeds werden motieven gevonden tegen bouw van een nieuw gemeenteziekenhuis. Maar nu het par ticulier initiatief tonnen duurder heeft gebouwd dan de hoogste raming der gemeente, moet de arme gemeente bij springen. Anders zoo zei de burgemees ter in de geheime zitting van 8 Januari gaat Bethesda failliet. De grond is tegen te lagen prijs aan Bethesda ver kocht. De VOORZITTER: Er is niets minder door Bethesda voor betaald dan oor spronkelijk is betaald. De heer HARTS vindt dit een zeer eigenaardig principe. Toen Bethesda de groote gift kreeg, heeft spr, als wethouder contact gezocht met het Bestuur dier stichting. Maar samenwerking is door ds. Hartjes geweigerd. Christus moest Koning zijn in het geheele gebouw. In de geheime zitting van 8 Jan. heeft de voorzitter gewezen op den nood van Bethesda. Toen werd de Gasthuiskwestie opeens acuut. Dit noemt spr. camoufla ge. In de geheime zitting van 8 Jan. wa ren alle fracties vóór vrije ziekenhuis keuze. De toen benoemde commissie is genegeerd. De meerderheid zag alleeen uitweg in het overvallen van den Raad. Spr. vindt de houding van B. en W. onbillijk tegenover hen, die bezwaar heb ben tegen sectarische verpleging. Maar weinigen zullen naar Middelburg gaan. Dan gaat ook het contact met den be- handelenden geneesheer teloor. De pa tiënten stellen prijs op behandeling door een Vlissingschen medicus. (Ingez. Med.) De voorzitter spot feitelijk met de vrije ziekenhuiskeuze. Het is een fictie. Het voorstel van B. en W. zal geen vermindering in kosten voor de ge meente brengen. Spr. heeft een vraag- teeken achter de financieele gevolgen gezet. Daarom begrijpt spr, den wethou der van financiën absoluut niet, die an ders altijd remt en tot voorzichtigheid maant. En toch zegt de meerderheid: Bethesda moet geholpen worden, Is de t. b. c.-inspectie gehoord over het voorstel om het Gasthuis tot t. b, c. verpleeginrichting te maken? Spr, meent, dat dit niet is goedgekeurd Spr. geeft de voorkeur aan een le klas sanatorium- verpleging boven een 2e klas gasthuis- verpleging voor t. b. c.-patiënten. Het voorstel van B. en W. getuigt van weinig egards voor den Raad. De belangen van de ouden van dagen worden er bij gesleept, om de Raadsle den te verteederen. Deze tirade is niet oprecht gemeend. B. en W, schrijven, dat drie ziekenhui zen niet te betalen zijn. Maar wij heb ben niets te maken met particuliere in stellingen. Totdat Bethesda kwam, was een gemeentelijk ziekenhuis wel te be talen. Ook spr. vindt het onverstandig te gaan onderhandelen met de andere zie kenhuizen, als men eerst zijn eigen zie kenhuis opheft. De heer ANDRIESSEN (R.K.) wil zich niet achterlinks scharen of vriend van de socialisten worden. Spr. erkent dat B. en W. de moeilijkheden voor de con fessioneele ziekenhuizen willen oplos sen en is dankbaar voor de vrije zieken huiskeuze. St. Joseph is jarenlang ach tergesteld bij het gasthuis. Dat was on rechtvaardig. Was Bethesda niet geko men, dan zon het voorstel van B. en W, er wel anders uit gezien hebben. Spr. zal tegen het voorstel stemmen. Het zal niet goedkooper uit komen. Spr. wil een commissie van onderzoek, die de zaak goed zal kunnen bezien. We kunnen dan beter 2 a 3 maanden wach ten. Misschien komt er dan een oplos sing, die allen bevredigt. De heer PAAP (v.b.) zegt, dat het be sluit van Januari j.l. geen besluit is ge weest. Van zulk een commissie ver wachtte spr. ook niet veel, gezien de politieke hartstochten. Het voorstel-De Meij komt wel wat laat. Op 8 Jan. heeft spr. op spoed aangedrongen, omdat het was in het belang van de geheele zie kenverpleging. Spr. zal het voorstel-De Meij niet steunen. Het zal weer vertra ging brengen. De Raad moet een be slissing nemen en dan kan een commis sie de zaak verder afwerken. De dikke woorden aan het adres van den burge meester acht spr. misplaatst. De leden, die nu het gsathuis verdedigen, hebben het al zes jaar lang op de ergste wijze afgebroken. Hadden ze dat niet gedaan, dan was er misschien nooit een Bethes da gekomen. Nu is er iemand gekomen, die voelde dat Vlissingen geholpen moest worden. Er is een ziekenhuis gekomen, dat er zijn mag. Zullen we nu zeggen: het kan ons niet schelen, of dat verloren gaat? Spr. vindt het een eer voor den burge meester, dat hij van standpunt is ver anderd. Spr, kent geen Chr., Kath. of neutrale ziekenverpleging. Ze beoefenen allemaal de Chr. liefdadigheid. Die scheiding is alleen om politieke hartstochten te prik kelen. Verschillende voorstanders van neutrale ziekenhuizen laten zich in R.K, of Chr. ziekenhuizen verplegen. Het spijt spr. dat de loop van zaken zoo is, dat het gasthuis moet verdwijnen. In de bei de ziekenhuizen kan ieder verpleegd worden. In de groote steden vraagt men meer naar een bekwaam chirurg dan naar de kleur van een ziekenhuis. Spr. zal stemmen voor het voorstel van B. en W. dat nu eindelijk een goede en afdoende oplossing zal brengen. Ver pleging in Middelburg zal worden voor komen. De heer CALLENFELS (c.h.) ver klaart, dat de c.h.-fractie geheel accoord gaat met het voorstel van B. en W. De beide bestaande ziekenhuizen voldoen aan alle behoeften. De ziekeninrichting in het Gasthuis is onvoldoende. Ook de minder gesitueerden hebben recht op behandeling in een modern ingericht zie kenhuis. De heer SOREL (a.r.) herinnert aan de geschiedenis der zi'ekenhuiskwestie, die door de bekende gift in een ander stadium is gekomen, Reeds zoo menig maal is het pleit gevoerd voor een betere ziekenhuis-verpleging. Dat het een weinig opgeschroefd is geweest, is nu vanmiddag wel gebleken. Nu blijkt de verpleging in het Gasthuis nog zoo slecht niet. Dit is voor de a.r. een bewijs, dat ze in het verleden een juiste houding heeft aangenomen en dat de verwijten, die wel eens heeft moeten hooren, onge grond waren. De zieken kunnen nu een keurige ver pleging genieten. Zij hebben zoo noodig keuze uit drie gestichten. De genoemde vrijheidsbeperking is niet anders dan een dik woord. Nog nooit heeft spr. klachten gehoord van arbeiders, die krachtens de ongevallenwet in een religieuze inrich ting werden verpleegd, van vrijheidsbe perking. In antwoord op een vraag van den heer Van Oorschot zegt spr., dat hij zeker zou stemmen vóór behoud van het Gasthuis, als daarnaast alleen een socia listisch ziekenhuis bestond. Spr. is over tuigd, dat de socialistische beginselen als een vergif doorwerken. Geroep van socialistische zijde: Aha De heer VAN SPANNING Wat een boef. Jij, met je vergif. De heer VAN OORSCHOT Dan is dit voorstel machtsmisbruik. De heer SOREL vervolgt, dat er geen ziekenhuis de laatste jaren zoo voor- deelig is gebouwd als Bethesda. De kos ten bedragen (alles inbegrepen) 6700 per bed, De a.r. hebben destijds uithoof de van de kosten gestemd tegen het onderbrengen van de ziekenverpleging der armen bij St. Joseph. We zouden 25 jaar lang aan een duur contract vast gezeten hebben. Sor. verzekert, dat het Bestuur van Bethesda genegen is een accountants onderzoek toe te staan inzake de tarie ven, Het is niet de bedoeling eens riemen te snijden Sor. zal stemmen voor het voorstel van B. en W, Het is voordeeli ger en in 't belang van de zieken. De burgemeester heeft vele verwijten moeten hooren. Maar er zal een tijd komen, dat het Vlissingsche publiek hem dankbaar zal zijn voor zijn houding. De vergadering wordt te 6 uur 15 ge schorst tot 's avonds 8 uur. (Voor de Avondzitting zie men het Eerste Blad.) Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent E. FLIPSE De Districts-Arbeidsbeurs voor de ge meenten tusschen Oost- en Wester- Schelde, Wagenaarstraat D 78 te Mid delburg zendt ons de volgende aanvra gen Binnenland. ZWOLLE, meesterknecht, (meubel maker), moet leiding geven in de machi nale meubelfabricage en goed bekend zijn met verschillende houtbewerkings- machines, indiensttreding en reiskosten nader overeen te komen, pl.m, f 40. per week. AMSTERDAM, 10 zeer bekwame japonnenwerksters, (stiksters), dadelijk. TILBURG, dameskapster, ongeveer 18 jaar, bij voorkeur van middelmatige grootte, liefst met blond haar als mode kleur, R.K., dadelijk, 3.— per week plus kost, inwoning en eenig verval, voor vast. TILBURG, kapster of kapper bekend met watergolven, R.K,, dadelijk, loon naar bekwaamheid plus kost en inwo ning, voor vast. TILBURG, voor schoenhandel, winkel bediende, (verkooper-etaleur), moet be slist met het vak op de hoogte zijn, 20 tot 30 jaar, bij voorkeur R.K., f 10. per week met 2 pet. van den verkoop, (zal naar benadering worden 25.per week), bij voldoening kan vast loon wor den verhoogd, voor vast. Aanbiedingen uitsluitend aan de Districts-Arbeidsbeurs te Middelburg. Mei. 3 Middelburg, Inboedel, Notarishuis. 3 Zoutelande, Land, Loeff. 3 Grijpskerke, Huizen en land Blaupot ten Cate. 4 Vlissingen, Huizen, Paap. 6 Middelb., woonhuis Blaupot ten Cate. 7 Arnemuiden, Huizen, v. d. Harst. 9 Serooskerke, Hofstede, Blaupot ten Cate. 10 Meliskerke, Inspan, Loeff. 10 Axel, Bankgebouw, Fanoy. 11 Goes, Muziek, Jonkers. 11 Veere, Hofsteden en Bouwland, Blaupot ten Cate. 14 Serooskerke, Huizen en Erven, Struve. 25 Zoutelande, Hofstede, Loeff. 31 Middelburg, Inboedel, Notarishuis. Juni. 7 Zoutelande, Inspan, Loeff. Vlissingen, Inboedel, de Groot en Hondius.

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 7