De Winkelsluitingswet rx R CHIEF WHIP Nog iemand heeft genoten van de beste sigaret voor iedere gezondheid! v MUNDUS ,S'trn TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 30 APRIL 1932. No. 102. VIRGINIA ZEELAND. EN WAT IEDERE WINKELIER ER VAN MOET WETEN. III. 13. Bloeme n wi n k e 1 s. Voor werkdagen geldt, behoudens de hieronder vermelde uitzonderingen, het gewone sluitingsuur, n.l. 20 uur. Op Zondagen moeten bloemenwinkels voor het publiek gesloten zijn. Vallen evenwel 1 Januari, 14 en 15 Augustus, 1 en 2 November, 24, 26 en 31 December op een Zondag, dan mogen zij op die da tums tot 20 uur voor het publiek ge opend gehouden worden. Op Zaterdagen gedurende het geheele jaar, alsmede op de overige werkdagen in het tijdvak van 25 November tot en met 5 December, in het tijdvak van 18 tot en met 24 December en op 30 De cember, wanneer dit een werkdag is, mogen deze zaken tot 22 uur verkoo- pen. Op den dag, voorafgaande aan Goe den Vrijdag en Hemelvaartsdag, op 14 Augustus en 31 October, mits werkda gen zijnde, mogen deze zaken tot 22 uur voor het publiek geopend zijn, onder voorwaarde, dat onderscheidenlijk op Goeden Vrijdag, Hemelvaartsdag, 15 Augustus en 1 November voor den win kel de regeling wordt toegepast, welke voor den Zondag is vastgesteld, d.w.z. dat de winkel dan gesloten moet zijn. Aangezien een standplaats beschouwd wordt als een winkel, geldt het in deze rubriek vermelde eveneens voor een bloemen standplaats. 14. Me Ik wink els, visch- winkels, Fruitwin kels. In verschillende van deze winkels zal zoowel voor verbruik ter plaatse als voor verbruik elders dan ter plaatse aan het publiek worden verkocht. Ook hier dienen de hoofden of bestuurders op het onderscheid te letten. Indien in den win kel hoofdzaak is de verkoop voor ver bruik ter plaatse, dan valt de winkel voor dit verbruik niet onder de wet; is echter de verkoop voor verbruik e 1- ders dan ter plaatse hoofdzaak, dan zijn de volgende regelen van toepassing: Voor werkdagen geldt, behoudens de hieronder vermelde uitzonderingen, het gewone sluitingsuur, n.l. 20 uur. Op Zondagen mogen al deze winkels geopend zijn tot twaalf uur; melkwin- kels uitsluitend voor den verkoop van melk en room, vischwinkels uitsluitend voor den verkoop van visch (hieronder te verstaan alle visch, zoowel versch, als gerookt, gestoomd of in blik, enz.) en fruitwinkels uitsluitend voor den ver koop van fruit. Op Zaterdagen gedurende het geheele jaar, alsmede op de overige werkdagen in het tijdvak van 25 November tot en met 5 December en in het tijdvak van IS tot en met 24 December mogen deze zaken tot 22 uren voor het publiek ge opend zijn. Op den dag, voorafgaande aan Goe den Vrijdag en Hemelvaartsdag, op 14 Augustus en 31 October, mits werkda- gen zijnde, mogen deze winkels even eens tot 22 uur geopend zijn, onder voorwaarde evenwel, dat onderschei denlijk op Goeden Vrijdag, Hemelvaarts dag, 15 Augustus en 1 November voor den winkel de regeling wordt toegepast welke voor den Zondag is vastgesteld (zie boven). Te allen tijde is geoorloofd: a. de verkoop en de aflevering van ijs; b. de verkoop en de aflevering van winkelwaren, ten behoeve van binnen komende, uitgaande en doorgaande schepen; c- de verkoop door middel van auto maten; d. de aflevering van maaltijden en kokswaren. Behalve de onder a, b en d genoemde waren, welke te allen tijde bezorgd mo- "en ^rCjn' maf* van winkel of van e daarbij behoorende winkelhuis t"A ezor£d worden gedurende den liln ™oee,"gel h" "»bl-k <*- Op Zondag mag dus van deze winkels u ii Ul!r bezorgd worden. Van melk winkels uit alleen melk en room, van vischwinkels uit alleen visch (doch in den ruimen zin als boven omschre ven), van fruitwinkels uit alleen fruit. Hoewel wellicht ten overvloede wijzen wij er nog op, dat in winkels, waarin zoowel voor verbruik ter plaatse als voor verbruik elders dan ter plaatse wordt verkocht, voor dit laatste ver bruik niet meer mag worden verkocht dus met meer mag worden medege geven na het sluitingsuur voor win- K6JS. Ten slotte nog deze opmerkingen, dat gecondenseerde melk als melk wordt beschouwd en dat het bovenstaande voor fruitwinkels ook geldt voor een fruit standplaats, omdat standplaat sen als winkels worden beschouwd. 15. Kappers- en bar bierswinkels. Voor werkdagen geldt, behoudens de hieronder vermelde uitzonderingen, het gewone sluitingsuur, n.l. 20 uur. Op Zondagen moeten deze winkels voor het publiek gesloten zijn. Op Zaterdagen gedurende het geheele jaar, alsmede op den dag, voorafgaande aan Goeden Vrijdag en Hemelvaartsdag, op 14 Augustus, 31 October en 24 De cember, zoo deze dagen werkdagen zijn, mogen deze zaken tot 23 uur voor het publiek geopend zijn, doch na 22 uur uitsluitend voor het verrichten van kap pers- en barbierswerkzaamheden. Hoe wel zulks niet nadrukkelijk in de wet is vermeld ten opzichte van deze soort zaken, achten wij het niet twijfelachtig, dat deze bepaling alleen geldt, indien onderscheidenlijk op Goeden Vrijdag, Hemelvaartsdag, 15 Augustus en 1 No vember voor den winkel de regeling wordt toegepast, welke voor den Zondag is vastgesteld, n.l. dat deze gesloten is. Verder mogen deze zaken tot 22 uur geopend zijn op de werkdagen in het tijdvak van 25 November tot en met 5 December en in het tijdvak van 18 tot en met 23 December. Van deze zaken uit mag niet bezorgd worden gedurende den tijd, dat zij voor het publiek gesloten moeten zijn. 16. Winkels op ten toonstellingen, fan cy-fairs of andere soortgel ij ke inrich tingen van tijdelij- ken aard en vei lingen. Om deze winkels en veilingen na het sluitingsuur, in de wet genoemd, en op Zondagen voor het publiek geopend te mogen hebben, is een ontheffing van B, en W. noodig van de verbodsbepalingen der wet. ALLE OVERIGE WINKELS, Voor werkdagen geldt, behoudens de hieronder vermelde uitzonderingen, het gewone sluitingsuur, n.l. 20 uur. Op Zondagen moeten deze winkels voor het publiek gesloten zijn. Op Zaterdagen gedurende het geheele jaar, alsmede op de overige werkdagen in het tijdvak van 25 November tot en met 5 December en in het tijdvak van 18 tot en met 24 December mogen deze zaken voor het publiek geopend zijn tot 22 uur. Op den dag, voorafgaande aan Goe den Vrijdag en Hemelvaartsdag, op 14 Augustus en 31 October, mits werkda gen zijnde, mogen deze zaken eveneens tot 22 uur voor het publiek geopend zijn, onder voorwaarde evenwel, dat onderscheidenlijk op Goeden Vrijdag, Hemelvaartsdag, 15 Augustus en 1 No vember de winkel gesloten is. Te allen tijde is, voor zooveel deze artikelen in de winkels, in deze ru briek bedoeld, verkocht worden, toege staan: a. de verkoop en de aflevering van brandstof en smeermiddelen voor en van onderdeelen van spoedeischende herstel lingen aan voer- of vaartuigen en rij wielen; b. de verkoop en de aflevering van dag- en weekbladen; c. de verkoop en de aflevering van ijs; d. de verkoop en de aflevering van winkelwaren ten behoeve van binnen komende, uitgaande en doorgaande schepen e. de verkoop door middel van auto maten; f. de aflevering van maaltijden en kokswaren; g. de verkoop en de aflevering van rouwkleeding; h. het verrichten van herstellingen en de aflevering van in herstelling gegeven voorwerpen. Behalve de onder a, b, c, d, f en g genoemde waren, alsmede de voorwer pen onder h genoemd, welke te allen tijde bezorgd mogen worden, mag van de winkels in deze rubriek bedoeld uit, niets bezorgd worden gedurende den tijd, dat zij voor het publiek gesloten moeten zijn. STANDPLAATSEN. Zooals reeds eerder is medegedeeld, worden standplaatsen als winkels be schouwd; de bepalingen van de wet zijn op de standplaatshouders van toe passing. BIJZONDERE REGELING VOOR DE ISRAëLIETEN EN VOOR HEN, DIE DEN ZEVENDEDAG VIEREN. a. Burgemeester en wethouders zijn verplicht aan het hoofd of den bestuur der van een winkel, die tot een kerk genootschap behoort, dat den weke- lijkschen rustdag op den Sabbath of op den Zevendedag viert, wanneer in dien winkel uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, op zijn verzoek vergunning te verleenen om zijn winkel op Zondag tusschen 5 en 20 uur voor- het publiek geopend te hebben. Hij mag dan ech ter na 14 uur alleen brood, banket, sui kerwerk en chocolade verkoopen; b. Aan hoofden of bestuurders van alle andere soorten winkels moeten B. en W. indien zij tot een kerkgenootschap behooren, dat den wekelijkschen rust dag op den Sabbath of op den Zevende dag viert, op hun verzoek vergunning verleenen om hun winkels op Zondag tusschen 5 en 14 uur voor het publiek geopend te hebben. Zij, die een vergunning, als onder a of b bedoeld, hebb'én verkregen, mogen echter hun winkels gedurende den Sab bath of den Zevendedag niet voor het publiek geopend hebben. Onder „den Sabbath" moet worden verstaan de tijdruimte ongeveer liggen de tusschen Vrijdag zonsondergang en Zaterdag zonsondergang. Zij, aan wie een vergunning als bovenbedoeld is verleend, mogen dus hun winkels op Zaterdagavond na afloop van den Sab bath weder openen, doch zijn natuurlijk gebonden aan het algemeene sluitings uur op Zaterdagavond. Eindigt derhalve de Sabbath b.v. te 20 uur, dan mogen zij op Zaterdagavond hun winkels nog geopend hebben van 20 tot 22 uur (de kappers tot 23 uur). Verder zijn nog een aantal dagen in de wet genoemd, waarop het hoofd of de bestuurder v..n een winkel, die tot een Israëlietisch kerkgenootschap be hoort, indien hem een vergunning, als onder a of b bedoeld, is verleend, dien winkel tot 22 uur voor het publiek ge opend mag houden. Deze dagen zijn: a. de twee dagen, onmiddellijk vooraf gaande aan den dag, waarop het Is raëlietisch Paaschfeest aanvangt; b. de Woensdag en Donderdag, voor afgaande aan het Israëlitisch Paasch feest, zoo dit feest op Zaterdag aan vangt; c. de dag, onmiddellijk voorafgaande aan dien, waarop de zevende dag van het Israëlietisch Paaschfeest aanvangt; d. de dag, waarop het Israëlietisch Paaschfeest eindigt; e. de dag, onmiddellijk voorafgaande aan den dag, waarop onderscheidenlijk 't Israëlietisch Wekenfeest, het Nieuw jaarsfeest, ihet Loofhuttenfeest en het Slotfeest aanvangt; f. de Donderdag voorafgaande aan 't Israëlietisch weken'eest, zoo dit feest op Zaterdag aanvangt. Natuurlijk moet de winkel in dat ge val tijdens den duur van genoemde fees ten voor het publiek gesloten zijn. Is de inrichting een kappers- of bar bierswinkel, dan mag deze winkel tot 23 uur geopend zijn, terwijl na 22 uur uitsluitend kappers- of barbierswerk zaamheden mogen worden verricht. Naast de bovenstaande regeling ten aanzien van de Israëlietische feestdagen, blijven ook voor den Israëliet, die een vergunning als in den aanhef dezer ru briek onder a of b bedoeld, heeft ver kregen, onverminderd van kracht de regelingen voor de bizondere dagen en tijdvakken, voor zooveel dit werkda gen (behalve Zaterdagen) zijn. Deze re gelingen zijn in elke der daarvoor in aanmerking komende voorafgaande ru brieken medegedeeld. Een Israëlietische kapper kan die dus vinden in de ru briek „Kappers- en barbierswinkels", een Israëliet, die een zaak drijft in bloe men in de rubriek „Bloemenwinkels", enz. Ten slotte wordt nog de aandacht ge vestigd op een verplichting van het hoofd of den bestuurder van 'n winkel, aan wien een vergunning als onder a of b in den aanhef van deze rubriek be doeld, is verleend. Hij moet n.l. zorgen, dat aan de toegangsdeur tot den winkel een geschrift of drukwerk is bevestigd, zoodanig, dat daarvan te allen tijde van buiten af gemakkelijk kan worden kennis genomen. Op dit geschrift of drukwerk moet duidelijk zijn vermeld gedurende welke uren de winkel op Zondag voor het publiek is geopend. Tevens moet in den winkel op een plaats, die vrij toegankelijk is voor het publiek en zoodanig dat het daarvan gemakkelijk kan kennisnemen, de akte der vergunning opgehangen zijn en blij ven. HET VENTEN, VERKOOPEN EN TE KOOP AANBIEDEN AAN DEN OPENBAREN WEG. Het venten, het verkoopen en het te koop aanbieden op of aan voor het ver keer openstaande land- en waterwegen is geregeld. Op Zondagen is het venten, enz. ver boden, behalve met geringe eetwaren. Met deze eetwaren mag op Zondagen worden gevent van 5 uur v.m. tot 24 uur. Dit is eveneens toegestaan op den Nieuwjaarsdag, den tweeden Paaschdag, den Hemelvaartsdag, den tweeden Pink sterdag en de beide Kerstdagen. Dat deze dagen voor het venten gelijk ge steld v/orden met Zondagen, houdt ver band met' een overeenkomstige bepa ling, voorkomende in de Zondagswet, welke wet Zondagsheiliging beoogt. Men lette er op, dat op Zondagen en de andere bovengenoemde Magen, al leen is toegestaan het venten met eet waren, niet met drinkwaren. Wat on der „geringe eetwaren" moet worden verstaan, is niet aangegeven. In de prak tijk komt dit neer op haring, fruit enz. Op Zaterdagen gedurende het geheele jaar, alsmede op de overige werkdagen in het tijdvak van 25 November tot en met 5 December en in het tijdvak van 18 tot en met 24 December mag met al les gevent worden van 5 uur v.m. tot 22 uur. Op alle overige dagen van het jaar is het venten geoorloofd met alle waren tusschen 5 uur v.m. en 20 uur. Het venten, enz., met dag- en week bladen en ijs is steeds geoorloofd. Het gemeentebestuur heeft natuurlijk de bevoegdheid het venten ook met gedrukte stukken in bepaalde stra ten te verbieden. 5 II r; a* ui (Ingpz. Med.) STRAFBEPALINGEN. Op overtreding van de bepalingen der wet, of van een ingevolge de wet vastgestelde verordening, wordt een straf gesteld van ten hoogste zes dagen hechtenis of ten hoogste 25 boete. Deze straffen kunnen worden verdub beld indien tijdens het plegen van het feit nog geen twee jaar zijn verloopen sedert een vroegere veroordeeling van den beschuldigde wegens gelijke of an dere overtreding der wet of van een ingevolge de wet vastgestelde veror dening. Aansprakelijk voor de naleving der voorschriften van de wet, is het hoofd of de bestuurder van den winkel of de gene, die hem geregeld als zoodanig vervangt. Tot zoover de uiteenzetting van de wet, zooals deze door onzen ter zake kundigen raadsman werd gegeven. Men zal opgemerkt hebben, dat de sluitingsuren zooals deze voor den Z a- ter dagavond door onzen gemeen teraad zijn vastgesteld, anders (vroe ger) zijn dan de in het voorgaande ge zegde, dat op de Rijkswet betrekking heeft. Van bevoegde zijde deelde men ons echter mede het zeer onwaar- s c h ij n 1 ij k te achten, dat de door on zen Raad bepaalde vervroegde sluiting op Zaterdagavonden de benoodigde goedkeuring van de Kroon zou erlan gen. In dat geval zullen dus de Rijkswette- lijke bepalingen als in ons artikel gege ven, gelden. i T DZ.JÜ EEN PRACHTFIETS (Ingez. Med.) GEMEENTERAAD VEN VEERE. VEERE. Gister vergaderde de raad Voorziter de burgemeester, de heer H. A. Dronkers. Afwezig de heer Jac. J. v. Beveren. De VOORZITTER wil de notulen la te doen lezen, daar wethouder Castel om drie uur vertrekken moet. Goedgekeurd. Ingekomen stukken. Dankbetuiging van adjudant van Z.K. H. Prins Hendrik voor de op 19 dezer ontvangen gelukwenschen. Een adres van A. Loois Jr. te Mid delburg, mededeelend, dat bij de restau ratie der Groote Kerk te Veere steeds j Veersche werklieden voorgaan. Een adres van de gezondheidscom missie, zetel Veere, ter goedkeuring van de rekening. Garantiefonds K. L. M. B. en W. doen geen voorstel voor 'n bijdrage in het garantiefonds der K. L. M., gezien de moeilijke tijden durven zij geen gelden te voteeren. Goedgekeurd. Een adres van de Ned. Vereen, tot het alcoholisme tot vermindering van het aantal vergunningen. V. k. a. Een schrijven van den aannemer van de reiniging betreffende een z.i. on rechtmatigheid zijner vordering. De VOORZITTER wijst er op, dat de rekening voldaan is, volgens het met hem afgesloten contract. Na eenige discussie wordt het schrij ven voor kennisgeving aangenomen. Een adres van P. Goeman om onthef fing der biljartbelasting wegens te wei nige opbrengst. Adr. kan dit uit de boek houding aantoonen. De VOORZITTER zegt dat de raad geen bevoegdheid heeft die ontheffing te verleenen. Als 't niet rendabel is, moet hij het opruimen. De heer BLIND meent dat het be schouwd kan worden als een stuk ge reedschap. Spr. is voor gedeeltelijke ont heffing. De SECRETARIS zegt dat Je grond slagen der personeele belasting zouden gewijzigd moeten worden, anders kan geen ontheffing worden verleend. De VOORZITTER betoogt dat er geen termen zijn, om de schade te be- oordeelen. 't Was beter geweest als de heer Goeman 't had aangetoond. Dit blijkt niet uit het schrijven. De heer WOUTERS zou het de ge bruikers willen laten betalen. Laat hij er een beetje op gooien. De VOORZITTER zegt dat het niet mogelijk is iedereen maar ontheffing te verleenen. Het bedrag der gemeente brengt mee, dat er belastingobjecten zijn. De heer CASTEL gelooft dat Goe man indirect niet uit boeken kan aan toonen, wat dat biljart oplevert. Besloten wordt op het adres afwij zend te beschikken. Tegen de heer Blind. Een adres van de afdeeling Middel burg van de Chr. Bestuurdersbond, be treffende werkverschaffingskwesties, die niet zouden zijn uitgevoerd, doch waar over de Bestuurdersbond zich nooit tot den raad heeft gewend. Besloten wordt hierop den Bond te wijzen. Een adres van I. de Bree, dat aan het advies der gezondheidscommis sie inzake de afwatering der begraaf plaats tot heden niet is voldaan. De VOORZITTER deelt mede, dat de gezondheidscommissie alleen advi- rende stem heeft. Allerlei veiligheids maatregelen zijn genomen. Het water Js scheikundig onderzocht en onschadelijk bevonden; aan de afwatering ter plaat se is voldaan. Spr. zet tevens uiteen dat de uitwatering aan deze kant beter is. De heer BLIND vroeg, hoe het komt, dat-- de oude afwatering niet meer deug de. De VORZITTER: Die was verstopt. De heer BLIND. Hoe kwam dat? Uit moedwil vreest spr. De VOORZITTER zegt dat dit niet bewezen is. De heer BLIND zegt, dat door de oude of nieuwe toestand niemand wordt ge dupeerd. De gezondheidscommissie had geadviseerd den ouden toestand te her schapen. Bovendien kan het water mor gen besmet zijn. De VOORZITTER zegt dat er geen

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 5