HEEREN-BAAI - tabak f BIOSCOPEN. KUNST EN WETENSCHAP. BEURS- EN WISSELKOERSEN. RECHTZAKEN. per V2 pond 20d.pet-ons lOd.per'/zons BEURSTHERMOMETER. woord, en ontkent, dat hij 't tegenwerkt heeft het toelaten van evenredige verte genwoordiging voor de samenstelling van Maatschappelijk Hulpbetoon. Te kwart over, tien stemt de raad ein delijk over het meerderheids-voorstel; aangenomen met 10 tegen 8, tegen S.D. A.P., S.P., V.D. en den heer Andriessen. De VOORZITTER zegt, dat ondanks alles ieder groote waardeering heeft voor de wijze van arbeiden van het per soneel van het Gasthuis. De waterleiding. Het voorstel inzake de wijze waarop het waterleidingbedrijf zal worden ge ëxploiteerd, doet den heer WESSELING opmerken, dat hem nog spijt, dat het zoo geloopen is en nog niet andere ge meenten er bij betrokken zijn. De heer WOLTERING krijgt ten ant woord, dat in de volgende vergadering een directeur zal worden benoemd. Het voorstel wordt z. h. st. aangeno men. V reemdelingen verkeer. De heer SOREL zegt, dat zijn fractie tegen de verhooging der subsidie met 200 zal stemmen. De heer LAERNOES erkent het nut der vereeniging V. V., maar wil in deze tijden geen precedenten scheppen. De heer RORIJE verdedigt het voor stel en begrijpt niet hoe men rechts te gen is, waar het geldt het belang van den middenstand, Mej. MEIJER zal gaarne voorstem men, in het belang van den Middenstand. De heer ANDRIESSEN vraagt enkele inlichtingen waarop de VOORZITTER zegt, dat ook het Badbedrijf uitgaven voor propaganda doet. Het voorstel wordt aangenomen met 14 tegen 4 stemmen, die der heeren Laernoes, Woltering, Sorel en van Span ning. De overige voorstellen der agenda, allen reeds geweld, werden z. h. st. aan genomen. Na een korte Rondvraag sluit de VOORZITTER te 10.40 de vergadering. FLORA. fj Body and Soul. De vrouw zonder naam speelt een groote rol in het leven van de drie mak kers van het vliegercorps, Jim, Mal en Tap. Het bevel den vijandelijken ballon neer te schieten moet Jim uitvoeren. De gedachte aan zijn vriendinnetje Pom Pom doet den moed bijna verdwijnen, slechts Mal's aanbod mede de lucht in te gaan brengt Jim weer vol enthusiasme. Vol spanning is het luchtgevecht en ondanks afweergeschut en mitrailleurs gelukt de opdracht, doch Jim sneuvelt. Mal gaat nu op zoek naar Pom Pom. Hij ontdekt ten laatste de ware Pom Pom, een beruchte spionne, die door voorgewende liefde de geheimen van de manschappen te weten komt. Een spannende film waarin de hoofd rollen door Charles Farrel als Mal en Elissa Landi als Jims vrouw, die de kameraad van haar trouweloozen Jim lief heeft, op uitstekende wijze worden gespeeld. De Zwarte Kameel Aan het strand in Honolulu, het para dijs van de Stille Zuidzee speelt zich dit geheime mysterie af. Shelah, de char mante filmster wordt vermoord. Chan de detective, wederom uitstekend ge speeld door Warner Oland, weet het raadsel natuurlijk wel weer op te lossen en de dader te ontmaskeren. Het is een buitengewoon spannend en vlot gespeelde film, naar den bekenden roman „Earl Der Biggers". De ontknoo ping van dit mysterie zullen we u niet verklappen en blijft, zooals in een goede film behoort, tot het einde toe onzeker; het is een verrassend slot. Warner Oland op zijn best, doch ook Sally Eilers dient genoemd. ELECTRO. Shanghai-Express. Dit is een film, die pakt. Direkt. En u vasthoudt in strak-gespannen aandacht, tot het einde. 't Is ook een film, die actueel of toe passelijk is. Want de gebeurtenissen in het Verre Oosten, in Shanghai en om die stad, en verder in het geheele Chinee- sche rijk zij dienen als werkelijken achtergrond voor deze romantische film, die natuurlijk niet „waar gebeurd" is, maar die toestanden schildert, die als situatie toch wel voorkomen in die contreijen, waar meer gebeurt en veel meer gebeuren kan, dan de westerling bevroedt. De aanvang van de film verplaatst ons in het hoofdstation van Peiping of Pe king, waar de groote expres-trein voor Shanghai klaar staat, te puffen en te blazen. Het geroezemoes om den trein is daar in het Oosten nog erger dan bij ons Dan komt „Shanghai Lily" aan, een berucht avonturierster, maar met 'n hart, zooals tenslotte élke vrouw nog een hart blijkt te hebben. Dit is Mariene Dietrich in haar groote rol. Als eindelijk de trein vertrokken is, ontrolt zich op het doek voor ons 't kleu rige beweeg van een internationalen trein, met z'n zeer verschillende passa giers: Hue Fei, het in Amerika opge voede Chineesche meisje (Anna May Wóng), een Engelsche pensionhoudster, een missionaris-predikant, een half bloed Chineesche groothandelaar, die later het bandietenhoofd blijkt te zijn gespeeld door den uit dr. Fu Manchu be kenden Warner Oland en de Engel sche officier Donald Harvey. Om deze personen speelt zich het drama van den Shanghai-express af: de overval door een bandietentrein, de gevangename van captain Harvey als gijzelaar, de dreiging dat hem leed zal geschieden en de groot- sche opoffering van Shanghai Lily, en dan tenslotte als Hue Fei de reddende dolksteek heeft toegebracht, een happy end zooals dat in 'n Paramount-film niet mag ontbreken. De twee hoofdmomenten zijn de ge weldige spanning van het verhaal en Marleentje, die in de verleidelijkste toi letjes door den expres zweeft, en natuur lijk allen het hoofd op hol brengt. Fil misch gesproken is er zoolang als 't duurt natuurlijk maar één Mariene, nietwaar? Een succesfilm, die trekken zal ALHAMBRA-VLISSINGEN. Gifgas. In het „Mensch, blijft mensch", dat de schimmen der slachtoffers van een vree- selijke catastrophe den toeschouwers toeroepen,, ligt wel de moraal van de film „Gifgas". Niet dat de film wil mo raliseeren; integendeel, zij beschuldigt. Op treffende wijze. Door het voorbijflit sen der groote stadslichten in steeds roekeloozer tempo, met daar boven de vreeselijke dreiging van hen die vielen. Nog ligt het ons versch in het geheu gen de gebeurtenissen in Hamburg, en kele jaren geleden, waar, door het ont snappen van gifgassen verschillende slachtoffers vielen. En ook de gevallen in de Maasvallei zijn daar als voorbeelc van de gevaren, verbonden aan de pro' ductie van gassen. Toen werden zij ge fabriceerd en nu nog. Het kan zijn in het belang der menschheid, zooals ook Horn bedoelde toen hij een nieuw gas ontdek te. „Vita", hetwelk leven beteekent wordt 't gedoopt. Maar het „Vita"-con- cern denkt anders over zulke zaken. De aandeelen vliegen omhoog. En tenslotte zegt een der directeuren, gaat het om de macht, van ons concern, ook al za' het menschenlevens kosten. Het gas wordt nu vervaardigd op groote schaal een als dan, door het verzet van den ont dekker Horn, die dit nooit bedoelde de dampen een uitweg vinden naar de buitenwereld, dan is het pleit voor mensch en dier spoedig beslist. Suggestief is weergegeven de in-een storting en de wanhopige strijd tegen het sluipende gevaar, dat men niet ziet, niet hoort, maar dat onverbiddelijk komt en overwint. Treffend vooral, is niet het lij den en sterven van mensch en dier al léén. Maar ook de volkomen stilstanc van allen arbeid. En de machine, nu den vrijen loop gelaten, gaat na wilden ron dedans ten onder. De meester heerscht niet meer, de Mensch leeft niet meer. Zóó is het weergegeven in „Gifgas' met sobere, typeerende beelden. Geen filmisch wonder, maar de waar heid over een zaak die allen raakt tot nadenken stemt. AMSTERDAM, 30 April. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 22 B 1000-6 100K—100%. Ned. 17 1000-4% 97%—98%. Ned. 31 1000-4 93—93%. Ned. 32 500-5 101%—101%, Certificaten-3 76%77%. Cert. N.W.S.-2% 64—65. O. Indië 22 doll. 1000-6 89%—88%, O. Indië 23 pndst, 100-6 70 O. Indië 16 1000-5 90—90%. O. Indië 26 1000-4% 78%—78, Duitschl. 100-7 47—48. Duitschl. 30 1000-5% 32%—32%. Engl. W.L, 50-200-5 77—77. Engl. F.L. 50-200-4 72—72%. Zeeuws. Hyp. B-5 97 Zeeuws. Hyp, B-4% 89% A Amsterd. Bank 7879%. A Bank Assoc. 24% C Rott. Bankver. 58% A Twentsche Bank 8283. A Pref. Jurgens A 6970%. A De Schelde N.B. 30 A Ver. Papf. v. Gelder 5152. C Am. Car Foundry 7 7 C Am. Smelt Ref. 1111%. C Farbenind I.G. 71 C U. States St. C, 29%—29%. C C. Publ. Serv. 1 C North Am. Cy. 22%22%. A Born. Sum. H.M. 108108. A A A A A A A C A C C Nan. Vereeniging „de Kunstclub" Schouwburg. (-7-) French Nan, van de vroolijke afwis seling in het Versailles der rococo over geplant naar de stille, afgelegen regel maat van een Engelsch kasteel. Hoe kan ze zich schikken in deze rustige emotielooze gelijkheid des dagelijkschen levens, dan gedragen door één kracht: de groote vereering van en voor Lord Day, haar echtgenoot? Maar een En- gelschman is nu eenmaal geen Fransch- man; andere landen, andere zeden, an dere manieren. Dat móet tot een con flict uitgroeien: Nan, die een invitatie voor een logeerpartij aanneemt, en te recht raakt midden in de wereld van valsche vriendelijkheid, van achterklap, van intrigue, van spel. Een wereld, waarin Nan dreigt ten onder te gaan, als niet twee haar steeds beschermen: de gastheer Lord Kilkrony met zijn vriendschap, Lord Day, met zijn liefde. Dan beseft Nan wat ze prijs gaf, toen ze Queens Compton verliet; ze keert terug naar dat buiten, nu geen oord van verveling meer. Een elegant romannetje, volkomen in eind-18e eeuwsche mentaliteit. Soms gekruid-railleerend, soms ietwat zwaar op de hand sentimenteel, maar aldoor dat beminnelijke en hoofsche, die dagen zoo kenmerkend. En dus ook de gansche pittoreske sfeer en entourage, die den toeschou wers het dankbaar blijspel gaven, stijl vol en kleurrijk. Doch den spelers de zware taak opleggen niet uit te beelden verkleede menschen van dezen, doch le vende, werkelijke figuren van genen tijd. Een zware taak, die dus „de Kunst club" zich gesteld had ter viering van tiaar zesde lustrum, 'n Taak die zij met kennelijken lust, energie en ambitie op zich heeft genomen, en waarin zij over het algemeen gereedelijk met succes slaagde. Er zouden tooneeltjes, groep jes (in II!); er zouden dialogen te rele- veeren zijn, waar wij met genoegen aan terug denken, omdat die niet slechts leken, maar inderdaad waren de 80er jaren der 18e eeuw. Er waren enkele spelers, wel zeer juist raak typeerend die charmante periode! Dat bewees tevens het diligent hou den en vernieuwen van zeer goede krachten in deze vereeniging, die haar „van ouds bekende" plaats heeft in het tooneelleven onzer stad. Van ouds bekend, 30 jaar! Dat was alleszins aanleiding voor voorzitter mr. Rink, ter releveering de eerste uitvoe ring (9 Mei 1902) met „Zijn meisje komt uit", ter memoreering eenige oprichters mevrouw Dumon Takvan Trigt, de heer Dumon Tak en mevrouw Alberts; ter huldiging met bloemen van de eerste presidente mevrouw Dumon Takvan Trigt, en ter complimenteering van den heer Kesteloo, die 20 jaar lang „niet door het publiek gezien, maar soms wel gehoord" wordt. Mr. Rink dankte den tooneelbewerker van „Nan", den heer J. A. H. Abeleven, uit Goes, namens alle spelers voor zijn aanwijzingen bij regie en aankleeding. Dit geschiedde voor de pauze. Daarna kwamen de oud-spelers „van de oude garde." De heer M. A. v. d. Leyé was hun woordvoerder, namens 't „uitvoe rend comité van actie", in den bond van oud-spelers, want zooals iedereen, had den ook zij zich tot een politieke partij aaneengesloten. Die oud-spelers „lie ten zich zoo maar niet op zij zetten" hadden ten tooneele gevoerd een mach tig strijdmiddel: een zeer groot bloem stuk. De heer v. d. Leyé herdacht de goede verstandhouding, en de goede harmonie, die er steeds in de „Kunst club" heerschte, en hoopte, dat die steeds bestendigd mocht blijven. De zaal was goed vol, als gewoonlijk. Er was veel applaus aan deze, en een zeer rijkelijke bloemen-distributie aan de andere zijde van het voetlicht. Het Jesayes-strijkje „illustreerde" de pauze's met Schlagers. „Nederlandsche Tooneelunie" opgericht. Woensdag is te Amsterdam opgericht de „Nederlandsche Tooneelunie" onder bestuur van de heeren prof. dr. A C. F. van Dam, voorzitter, dr. A. Stern- heim, penningmeester, B. vaiuEijk, secre taris. Aan de statuten is het volgende ont leend: De „Nederlandsche Tooneelunie" stelt zich ten doel, steun te verleenen aan de dramatische kunst. De contributie be draagt tenminste 25 gld. voor het eerste jaar, waarin de Nederlandsche Tooneel unie is opgericht. Voor de volgende ja ren wordt de contributie door de alge- meene ledenvergadering vastgesteld met een minimum van 10 gld. Jaarlijks maakt het bestuur bekend, welke voorrechten de leden der Neder landsche Tooneelunie genieten. Afdeelingen zullen, zoo mogelijk, in de voornaamste steden des lands gesticht worden. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 29 April 1932. De volgende zaken werden behandeld: J. J, H., 41 jaar, schilder te Axel, werd ten laste gelegd dat hij in Decem ber 1928, 1930 en 1931 te Axel een ge woonte heeft gemaakt van het koopen van goederen zonder volledige betaling. Eisch: een maand gev. straf, voorw. met 3 jaar proeftijd. J. T., 34 jaar, arbeider te Biervliet, werd verdacht dat hij in Januari 1932 te Biervliet heeft weggenomen ongeveer 80 K.G. eierkolen, toebehoorende aan C. Giellet. Eisch: 1 maand gev. straf. C. P. W., 40 jaar, arbeider te Bier vliet, werd beklaagd dat hij in Januari 1932 te Biervliet ongeveer 80 K.G. eier kolen, toebehoorende aan C. Giellet, ïeeft weggenomen. Subsidiair werd hem ten laste gelegd, dat hij die eierkolen, welke hij gevonden had, zich heeft toe geëigend. Eisch: 1 maand gevangenisstraf. Tegen C. L. D. 60 jaar, bierbrouwers- cnecht te Hulst, gedetineerd ,werd we gens ontucht met kinderen te Hontenisse in 1931 een'jaar geëischt. J. O., 67 jaar, landbouwer te Zierikzee, was door den Kantonrechter te Zierik zee op 2 Maart 1932 veroordeeld wegens overtredingen van de Motor- en Rijwiel- wet tot 20 of drie dagen hechtenis, welke overtredingen waren gepleegd op 1 Januari 1932 te Nieuwerkerk. De verdachte was in hooger beroep ge komen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. J. A. F. de P., 25 jaar, controleur aan de Electrobioscoop te Middelburg, werd ten laste gelegd: le. dat hij in October, November en December 1931 te Middel burg een bedrag van f 57.50 dat hij voor den directeur van de Bioscoop had ge ind heeft verduisterd; 2e. In 1932 te Mid delburg Cornells Jongepier heeft opge licht voor een bedrag van 10; 3e. Op een valsche quitantie een bedrag van f 10.te innen bij O. Tissing als ver schuldigd voor een geplaatste adver tentie. Eisch 6 maanden gevangenisstr. voorw met 3 jaar proeftijd. Mr. P. van Empel trad op als ver- dachte's raadsman en sloot zich bij dien eisch aan. B. van F., 47 jaar, koopman te Goes was door den Kantonrechter te Goes op 18 Maart 1932 veroordeeld tot f 15 of 15 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer, bij niet uitlevering of bij niet betaling der geschatte waarde van 10 te vervangen door 2 dagen hechtenis, terzake van overtreding van de Jachtwet te Goes op 5 December 1931. De verdachte was tegen dat vonnis in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. J. C, D., 35 jaar, orgelfabrikant te Goes, was op 11 Maart 11. door den kan tonrechter te Goes veroordeeld tot geldboeten van 25 boete subsidiair 25 dagen hechtenis terzake van Overtreding van de Arbeidswet, ge pleegd in zijn fabriek op 16 December 1931. De verdachte was in hooger beroep ge komen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. C. V., 29 jaar, vrachtrijder te Wemel dinge, werd ten laste gelegd dat hij op 6 November 1931 te Wemeldinge als be ECHTE FRIESCHE C2 (Ingez. Med.) Ned. Wol Mij. 20 Singkep Tin M. 5050. J. C. Japan Ln. 30% Rotterd. Lloyd 4039%. S. M. Nederland 40%40%. Amst. Thee C.M. 13%13%. Houth. Alberts 35 Peruvian C. Pr. 5%5%. Southern Rlw. 88%. Union Pac. Rr. 54%52%. nt. Nickel Cy. 5%5%. A Koloniale Bnk 3938%. A N.I. Hbk. 1000 48%—45%. C Ned. H. M. 1000 57%—57%. A Alg. Kunstz. U. 27—26%-27. A v. Berkels Pat. 15%15%. C Calvé-Delft 40%44. A C. Suiker Mpij. 1312%. A Int. Viscose 7% A Küchenm. I. Acc. 2%2%-2%. A Ned. Ford A.M. 97—95%. A Philips Gem. B. 57%56%-59. C Unilever 95%96-103%. C Anaconda Cop. 10%10%-11. C Bethlehem St. 14%14-%, A A.N.I.E.M.—N.B. 163%—162%. C A. Gas El. Cy. 1 2. C Cities Serv. Cy. 3%3%-4. C Midd. West Ut. A Boeton Mijnb. 12 A Kon. Petr. Mpij. 104%—107-12%. C Contin. Oil Cy. 4%—4%. C Shell Union O.C. 2%— 2%-2%. A Holl. Amer. Lijn 1%1%. A K.N. Stoomb. Mij. 98%. stuurder van een vrachtauto rijdende over den Chezeweg, grovelijk roekeloos en onvoorzichtig bij het naderen van den overweg over de spoorlijn Goes-We meldinge niet voldoende heeft opgelet of uitgekeken en daardoor niet tijdig heeft gezien dat er een trein in aantocht was, noch gezien heeft dat een zekere Elias Wabeke, die zich daar bevond, hem een teeken gaf om te stoppen, en die tram lijn is overgestoken en door de tram is aangereden, waarbij Jan Vleugels, die bij hem op de auto zat, zoodanig is verwond geraakt dat deze zijn beide onderbeenen en zijn schaambeenboog heeft gebroken, welke breuken gepaard zijn gegaan met ernstig bloedverlies, en V. den volgen den dag is overleden. Subs, werd hem ten laste gelegd dat hij bij die gelegen heid gevaar heeft doen ontstaan voor het verkeer van vorenvermelde tram over de spoorweglxjn. Eisch: 1 maand gevangenisstraf. Verder werd de behandeling voortge zet van de zaak tegen C. M., 26 jaar, tuinbouwer St. Laurens, gedetineerd. Hem werd ten laste gelegd, dat hij in 1931 door het plaatsen van een adver tentie in de Zeeuw, waarbij hij aanbood, dat hij voor soliede menschen nog be schikbaar had een klein bedrag, zonder borg, P. Joziasse te Vrouwenpolder heeft opgelicht voor een bedrag van 38.50. 2e. in 1931 J dezelfde wijze 25.50. Eisch: 6 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest. 1 De verdediger, mr. P. van Empel be pleitte clementie. de Jonge te Schore op voor een bedrag van In de zitting van 29 April werden de volgende vonnissen uitgesproken: oplichting: P. van V., 21 jaar, zonder beroep te Westdorpe, gedetineerd, 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest; bedreiging: L. S-, 24 j., werkman te Kapelle, 2 maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk proeftijd 2 jaar; overtreding motor- en rijwielwet: M. de K„ 42 j„ werkman te Kapelle, be vestiging van het vonnis van den kan tonrechter behalve de straf 20 b. s. 10 dagen hechtenis; P. K., 20 j., chauf feur, Serooskerke, bevestiging van het vonnis van den kantonrechter 10 b. s. 10 dagen hechtenis; overtreding keuringswet: J. M. F., 49 j., slager, O. en W. Souburg, beves tiging van het vonnis van den kanton rechter 10 b. s. 10 d.h.; belemmering van de vrijheid van be weging: M. S., 17 j., leerling-scheep maker, O. en W. Souburg, bevestiging van het vonnis van den kantonrechter behalve de straf 10 s. 1 week tucht school en 5 schadevergoeding; overtreding leerplichtwet: P. C. V., 51 j., touwslager, St. Jansteen, bevesti ging van het vonnis van den kanton rechter, behalve de straf 2 b. s. 1 d.h,; meineed: M. L., 37 j., gemeenteveld wachter, Duivendijke, vrijspraak; overtreding vleeschkeuringswet: J- B. 54 j., slager, Heinkenszand, bevestiging van het vonnis van den kantonrechter behalve de straf, 10 b. s. 5 d.h. A Ned. Scheepv. U. 39%—40-39%. A H.V. Amsterdam 130—127%-33. A Java Cult. Mij. 9190. A N.I. Suiker U. 55—56%. A Poerworedjo S.O. 6 A Deli Batavia 8485. C Deli Mij. 1000 93—93. A Senembah 100%100%. C Chicago Milw. 1%—1%- A Amst. Rubber C 2726%-27%. A Deli-Bat. Rubb. 8%8%, A Hessa Rubber 8%8%. A Serbadjadi S.R. 6 Prolongatie 1%1%- WISSELKOERSEN. WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 29 April. 30 April. 9.02 9.02% 58.70 58.72% 9.72 9.72 34.55 34.55 47.92% 47.93 49.50 49.40 2.46% 2.46% Koninkl. Unilever Suiker Rubber - Mijnen MARKT Amerika - H. V. A. Obl.markt- (Wettig gedeponeerd.)

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 2