WALCHEREN. KERKNIEUWS, KUNS^ENWETENSCHAP. RECHTZAKEN, LEGER EN VLOOT. ONDERWIJS VOOR KLEINE TUINEN. LANDBOUW. PUDDINGFAJBRIEJK ~3r~£*a£jJS.fCGRONfNCGDJSr (Ingez. Med.) BIGGEKERKE. Woensdagavond is op het strand dezer gemeente aangespoeld het lijk van een manspersoon, naar schatting vijftig tot zestig jaren oud, ge kleed met grijsbruin colbertcostuum en dito regenjas, hooge bruine schoenen, grijze sokken, wit overhemd zonder boord. Het lijk was lang 1.70 m, flink postuur, grijs haar en dito knevel. Op het lijk zijn teekenen aanwezig die een gewelddadigen dood doen vermoeden. Gemeenteraad van Oostkapelle OOSTKAPELLE. Woensdag vergaderde alhier de gemeenteraad voltallig. De Voorzitter deelde mede, dat definitief benoemd is tot hulpkeurmees ter de heer M. Hundersmarck. Voor kennisgeving werden aangenomen het jaarverslag 1931 der gezondheids commissie gezeteld te Veere en het be kende adres van de gemeente Ooststel lingwerf. Vastgesteld werd de verordening re gelende de eischen van benoembaar heid en bezoldiging van den gemeente veldwachter. Van twee ingezetenen was een ver zoek ingekomen om ook bij de werk verschaffing geplaatst te worden. De heer Brand wil ze twee dagen aan de werkverschaffing laten werken al hebben zij dan die week reeds één dag in het vrije bedrijf gewerkt. Hebben ze twee dagen in het vrije bedrijf gear beid, dan een dag werkverschaffing. Dit wordt aangenomen met algemee- ne stemmen. Eveneens wordt met algemeene stem men aangenomen een voorstel van den heer Maljaars, om diegene die in strijd met de waarheid in deze handelt, voor goed uit te sluiten. Op voorstel van B. en W. wordt op het adres der K.L.M. om voor één jaar in de garantie deel te nemen afwijzend beschikt daar het h.i. voor deze ge meente geen doel heeft. Inzake het verleenen van hulp bij brand, wordt besloten een overeen komst te sluiten met Domburg en Mid delburg. Het vergunningsrecht der caféhou ders wordt vastgesteld volgens de van hooger hand ingekomen staten. De verloven tot verkoop van alcohol vrije dranken waarvan er hier volgens het zielental vijf mogen zijn er is er maar één zou de heer Z w e m e r nog willen beperken en dient dienovereen komstig een voorstel in. De heer Brand is voor vrijheid in deze en de heer Maljaars vindt 't nu geen tijd om iemand te beletten in zijn onderhoud te voorzien. Het voorstel-Zwemer wordt niet on dersteund en komt dus niet in behan deling. De keurloonen op het slachten van varkens worden verlaagd van 2.50 op 1.50, voor die, welke minder dan 50 kg wegen van 1.50 op 1, voor vette kalveren van 2.50 op 2. Aan den heer P. Davidse wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als kweekeling met acte aan de openbare lagere school op 1 Juli a.s. en beslo ten tegen dien datum een nieuwe te be1 noemen. Ook wordt op verzoek wegens ziekte tegen 1 Juli a.s. eervol ontslag verleend aan den heer Jacs. Geldof Czn als ambtenaar van den burgerlijken stand. B. en W. stellen voor een nieuwe te benoemen waarvoor zij een dubbeltal aanbevelen. Volgens hen is het hier nooit een gewoonte geweest voor zulke betrekkingen, sollicitanten op fte roe pen. De raad is het hiermede niet eens, en besluit met 5 tegen 2 st. voor deze be trekking sollicitanten op te roepen. Tegen de beide wethouders. Tot bezoldigd agent der arbeidsbe middeling wordt z.h.s. benoemd de heer J. J. Lebbe met wien was aanbevolen de heer A. Willemse Dzn. ZUID-BEVELAND. Maatschappij Ziekenfonds „Zuid- en Noord-Beveland," Kort verslag over 1931. In dit verslagjaar bleef het aantal der deelnemers-huisartsen 14 en het aantal der deelnemers-specialisten 8. Tot het fonds werd toegelaten als apotheker mej. M. Hombergen te Goes, zoodat thans de leden te Goes vrije keuze van apotheker hebben. Aan het begin van dit jaar telde het fonds 4264 leden, waarvan 2547 leden boven 16 jaar, 1365 betalende leden be neden 16 jaar en 352 premie-vrije leden beneden 16 jaar. Op 31 Dec. 1931 be droegen deze aantallen resp. 5106 (3047 plus 1632 plus 427). Het aantal leden vermeerderde derhalve in 1931 met 842 (500 plus 267 plus 75) leden. De verhouding van het aantal kinderen tot het aantal volwassenen is in het jaar 1931 dus vrijwel dezelfde gebleven en is nog steeds niet op het peil waarnaar het fonds werd opgezet. Bovengenoemde vermeerdering van 842 leden onstond door bijschrijving van 1211 leden en afschrijving van 369 leden n.l. 162 wegens vertrek 117 we gens bedanken 40 wegens overlijden en •en 50 wegens royement (9 gezinnen). Dit jaar werrden 252 maandkaarten afgegeven voor consult door een specia list. Er werden 42 groote en 56 kleinere operaties verricht. De kosten van al de ze behandelingen door specialisten be droegen in totaal f5146,25. Ingevolge de bepalingen van ons Huish. reglement werd voor betalingen der specialisten rekeningen f 4273 gereserveerd, waar door deze rekeningen voor slechts 82,9 pet. konden worden voldaan. Voorts kan worden vermeld, dat 140 toeslagen ad f 10 werden gegeven bij be vallingen en dat 148 leden op advies van huisarts of oogarts een bril ontvingen. De betaalde vergoedingen beloopen in in totaal f6640,10, voor een gemiddeld aantal leden van 3546. Op 31 December 1931 waren bij tand artsen ingeschreven 1861 leden (vorig jaar 1421). BORSSELE. De Raad kwam Woens dag bijeen. Men besluit jaarlijks 10 subsidie te verleenen aan de vrijwillige brandweer te 's Heerenhoek. Daarvoor zal deze gemeente onmiddellijk hulp bie den in geval van brand in die woningen, en zulke zijn er nog al enkele, die vlak bij de kom van 's-Heerenhoek en ver van die van Borssele liggen, hoewel in de gemeente Borssele. Voor kennisgeving wordt aangenomen het bekende verzoek van het nationaal comité tegen alco holisme, terwijl men besluit adhaesie te betuigen aan het adres van den Raad van Ooststellingwerf. In de verordening op de benoembaar heid van veldwachters wordt o.a. opge nomen de bepaling 25 toe te kennen voor bezit politiediploma. Z. h. st. werd aangenomen den aanne mer van de dijkverhooging voor een som van 2000 water te leveren tot een maximum van 1000 m3, terwijl voor lederen m3 daarboven 0.35 zal moe ten betaald worden, en dien aannemer een deel van het havenplateau te ver huren voor 60. Het kohier hondenbelasting stelt men vast op 233 voor 76 honden le en 5 in de 2e klasse. Op de vraag van den heer A. van Overbeeke, of een veror dening bestaat voor het begraven, ant woordt de voorzitter ontkennend, doch zegt toe, dat B. en W. een ontwerp verordening zullen samenstellen. NISSE. Dinsdagavond hield de Boe renleenbank alhier een algemeene ver gadering. Aan de rekening ontleen en wij: Ontvangen spaargelden 66.542, te rug betaalde voorschotten 10.220. Uitgaven: terug betaalde spaargelden 129.828, gegeven voorschotten 2.150, in loopende rekening 210.437, uitge geven rente 6.742. De balans 1931 wijst aan, aan uit staande voorschotten en hyp. 70.456, te goed in loopende rekening 110.940, Passief of schulden, aan spaargelden 101.776, schuld in loopende rekening 83.332. Het winstsaldo van dit jaar bedraagt 1.484. De bank telde 141 leden: Uitgegeven zijn 299 spaarboekjes. Als bestuurslid werd herkozen de heer J. L. Cense. Als plaatsvervangend bestuurslid de heer Johs. Jansen, en ge kozen als plaatsvervangend bestuurslid de heer G. Nieuwenhuijse Lz,, en H. Nieuwenhuize. THOLEN. THOLEN. Vorige week had te Tholen een bespreking plaats van alle in het eiland Tholen gevestigde muziekgezel schappen onder voorzitterschap van den heer G. Amsing. Besloten werd dat de muziekvereeni- ging te Poortvliet dezen zomer een mu ziekavond zal organiseeren, de muziek- vereeniging te Scherpenisse zal ter ge legenheid van haar 12 -jarig bestaan een Festival houden. Opgericht werd een „Vereeniging van muziekgezelschappen Eiland Tholen", waarvoor later een Bestuur zal worden gevormd. Het doel dezer vereeniging is om el kander op velerlei gebied bij te staan. Men meent o.m. nuttig werk te kun nen verrichten bij eventueele geschillen met autoriteiten de belangen van de betrokken vereeniging te kunnen beplei ten. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. SAS VAN GENT. De raad dezer ge meente besloot met 6 tegen 4 stemmen adhaesie te betuigen aan het adres van Ooststellingwerf om bij de regeering aan te dringen, om steun voor de tuinders. Voor kennisgeving werd aangenomen het adres der contactcommissie der R. K. de Hanze, inzake de wering der prik borden, gezien de wet de prikborden niet verbiedt. Afwijzend werd beschikt op het voorstel van B. en W. om het congres der binnenschippers, welks le den ook Sas van Gent zullen bezoeken, een verversching aan te bieden. Aangenomen werd het voorstel om ge durende 40 jaar een bijdrage van f 375 's jaars te verleenen aan de verbetering van den weg PhilippineDriekwart. De gevaarlijke bocht nabij het kanaal zal nu ook komen te verdwijnen. Na breed voerige discussies werd ingetrokken het voorstel der S.D.A.P.-fractie, om aan kinderen van vreemde nationaliteit, bui ten de gemeente woonachtig, twee maal 't schoolgeld te heffen. Men zal de be slissing van den minister afwachten op de weigering van den gemeenteraad voor de schoolmeubelen enz. voor het vierde lokaal der jongensschool (R.-K.) Bij herstemming werd aangenomen het voorstel P. Seijbel om aan R. Slock een gratificatie toe te kennen van 100 als volontair ter gemeente secretarie. Vastgesteld werd de wijziging op de verordening inzake de winkelsluitings wet. Des Zondags zullen nu de winkels des avonds om 8 uur moeten gesloten zijn, in de week om 10 uur n.m. Aangenomen werd eveneens fiet voorstel tot wijziging verordening tot heffing van slachtgelden in de gemeente en tevens de verordeningen regelende de heffing en invordering van vergunnings recht en verlofsrecht, alsmede die, re gelende de eischen van benoembaar heid en bezoldiging der gemeenteveld wachters. Voor kennisgeving werd aangenomen het verzoek van de nationale commis sie tegen alcoholisme om het maximum aantal verloven te verlagen. Met de gevraagde subsidie van het Wit Gele Kruis, groot 700 uit de gemeentekas kon de raad zich vereenigen. Enkele perceelen grond werden in vraag een zeer druk gebruik werd ge- erfpacht afgestaan, waarna van de rond maakt en vele dingen van minder be lang aan de orde kwamen. Zeeuwsche Ouderlingen-conferentie. Woensdag werd in de Geref. kerk te Goes de 13e Zeeuwsche Ouderlingen conferentie gehouden o, 1. van den heer P. D. G. Prins, ouderling der Geref. kerk te Vlissingen en voorzitter van het Mo- deramen. Eerst was het woord aan den heer W. A. van Wijck over: „Vermeerderde Jeugdgevaren en de Kerk." Als tweede spreker trad op ds. W. A. Wiersinga van Weesp, met een referaat over: ,,De plaats van den Bijbel in onze zielszorg". UMllim I in IIIIMWWOTamaWlflMiMMKgaPMaWCglg'HMinWMlWMI De Goethe-prijs, Het curatorium voor het verleenen van den Goetheprijs der stad Frankfurt am Main heeft naar vernomen wordt beslo ten den Goetheprijs 1932 te verleenen aan Gerhard Hauptmann. De prijs bedraagt zooals ieder jaar tienduizend rijksmark. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter heeft in de zitting van 20 April veroordeeld wegens: met een motorrijtuig plotseling vaart verminderen zonder van het voorne men daartoe te doen blijken: A. T. te Westkapelle 1 b. s, 1 d.h.; met een motorrijtuig in een bocht binnen de bebouwde kom eener ge meente niet de rechterzijde van den weg houden: D. V. te Veere 10 b. s. 10 d.h.; J. A. L. te Middelburg 15 b. s. 10 dh.; met een motorrijtuig buiten noodzaak de linkerzijde van den weg houden: W, V. te Middelburg 15 b. s. 1 5 d.h. met een motorrijtuig rijden zonder remmen: J. A. L. te Middelburg 5 b. s. 5 d.h.; met een motorrijtuig rijden zonder achterlicht en zonder behoorlijk zicht baar en verlicht nummer met leter: A. B. te Middelburg 10 b. s. 10 d.h.; met een motorrijtuig bij het tegen komen van een wielrijder een verblin dende verlichting voeren: J. L. te Mid delburg 5 b. s. 5 d.h.; met een rijwiel rijden zonder licht: W. J. B. te Arnemuiden 5 b. s. 5 d.h.; niet op de eerste verordening van 'n ambtenaar zijn nummerbewijs vertoo- nen: P, C. P. te Middelburg 1 b. s. 1 d.h.; met een motorrijtuig niet op de eerste vordering van ambtenaren het rijtuig stil doen houden en rijden zonder rijbe wijs: J. F. G. te Middelburg tweemaal 7.50 b. s. 5 d.h. voor iedere boete. met een motorrijtuig-rijwiel de veilig heid van het verkeer in gevaar bren gen: A. P. de G. te Kloetinge, H. de V. te St. Laurens ieder 15 b. s. 15 d.h.; op den openbaren weg een trekdier laten staan zonder de noodige voorzorgs maatregelen tegen het aanrichten van schade te hebben genomen: A. H. G. te Vrouwenpolder 5 b. s. 5 d.h.; openbare dronkenschap: C. J. v. d. B. te Middelburg 15 b. s. 15 d.h.; overtreding leerplichtwet: jH. C. H. te Middelburg 10 b. s. 10 d.h,; te Vlissingen venten zonder vergun ning: L. v. P., gedomicilieerd te Vlis singen 3 b. s. 3 d.h.; te N. en St. Joosland als diensplich- tige bij de brandweer niet op den voor een te houden oefening met de brand spuit bepaalden tijd bij die spuit tegen woordig zijn: L. S. te N. en St. Joosland 3 b. s. 3 d.h. Kantonrechter te Goes, Den kantonrechter te Goes heeft ver oordeeld wegensi overtreding: Hinderwet: J. D1. WemteMingc f25 of 10 d.; Arbeidswet: J. D. A. S., Assen f 10 of. 10 d.; Loterij zonder vergunning: F. J.. v. d V., Amsterdam, f 50 of 50 d'. beschermde vogels vervoeren en zich met kunstlicht in he# veld bevindjen A. J. T., Dubbeldam1 2 maal f 15 of 2 m. 15 d.; overt. Warenwet: P.. T. V., Schoref25 25 d.; overt. Vleeschkeuringswet: H. A. P. Kruiningen, vrijgesproken op rijwielpdad niet wijken voor te genkomende wielrijder: C. P. A. d. G., Middelburg, vrijgesproken; rijden zonder rijfewijs: J. D., Woï- phaartsdijk f3 of 3 d. fietsen zonder reflector: .1. v. d. V., Kattendijke ,f 3 of 3 d.; fietsen zonder licht: C. B., Kruiningen f 5 of 5 d., J. d. R., Henkenszand f 2, of 1 w. tsch., C. D. Goes terug aan ouders en dronkenschap 2e herhaling: L. K., Ovezande 14 d. h.; overt. Loterij: J. v. d. L., Wolfaarfcs- dijk, ontslag .van rechtsvervolging. Behalve- aan den luitenant-kok), nel van den generalen staf H. G. Ontrop, die benoemd is tot officier van het Le gioen Van Eer, zijn eveneens de ver sierselen Van dit Legioen uitgereikt aan generaal-majoor dr. J. G. Diehl, insp. van den gen. dienst der landmacht, be noemd tot commandeur, aan "den Kapi tein-adjudant der hoogere krijgsschool jhr. H. Laman Trip, aan den kapitein van den generalen staf A. Q. H. Dix- hoorn en aan den kapitein der infanterie J. W. Oosterveen, allen benoemd tot ridder in bovengenoemde orde. Bij Kon. besluit is benoemd tot cotamandant van het Konfojklijk' Ko loniaal Militair Invalidenhuis op Bron beek de gep. kolonel der infanterie C. A. Rijnders, oud-gew. militair commandant van Atjeh en onderhoorigjheden. De nieuw-benoemde commfandant is 53 jaar oud, ridder van de Militaire WIl- 'Jemlsorde, van (Üen Ned'erl'. Leeuw en begiftigd met den Eeresabel. Onder groote belangstelling is op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Am sterdam ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den sergeant-vlieger J. G. Ligthart, die Maandag j.l. bij een vliegongeluk om het leven is gekomen. Onder de aanwezigen waren een ver tegenwoordiger van den minister van oorlog en van den chef van den Gene ralen Staf benevens de commandant van het vliegkamp Soesterberg. Een vriend van den overledene dank te voor de belangstelling. Een escadrille vliegtuigen uit Soester berg vloog na afloop van de plechtig heid laag over de begraafplaats om den overleden collega een laatsten groet te brengen. Te Bilthoven, is overleden 66 jaar oud de heer L. F. Geill, oud-majoor der infanterie. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Mei benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, bij het wapen der in fanterie, tot reserve-majoor bij het 4de reg. inf, de gepensionneerde luitenant kolonel der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië, K. Brevet. De majoor L. J. Rieber van het 14e reg. infanterie wordt met ingang van 2 Mei a.s. benoemd en aangesteld tot lui tenant-kolonel, commandant van het 9e reg. infanterie te Assen. De majoor G. J. Huijlnegt.se indeo lingsdistrictscommandant te M i d d e -1 burg wordt met ingang van 2 Mei a.s benoemd en aangesteld tot luitenant kolonel en blijft in zijn tegenwoordige functie. De majoor K. A. RovekamP van het 3e reg. inf. wordt met ingang van 2 Mei a.s overgeplaatst naar liet 14e reg. voor de functie van hoofdinstructeur te Bergen op Zoom. Blijkens bij het departement van defensie ontvangen telegram is H.M. Van Galen Woensdag uit Sjanghai ver- trokke nnaar Tarakan, Tot onderwijzeres aan de Chr. school te Sluiskil is benoemd mej. E. A. de Feijter te Ooltgensplaat, Bij Kon. besluit is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de afd. der werk tuigbouwkunde en scheepsbouwkunde aan de Technische Hoogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de werktuig bouwkunde, ir. J. Muysken, technische directeur van „Werkspoor" te Amster dam. De Minister van O., K. en Wi. heeft goedgevonden dat de Ambachtsschool te Amersfoort zal worden uitgebreid. Hel uitbreidingsplan beloopt een bedrag van ongeveer f 100.000. De minister van O., K. en W. heeft aan de besturen van de van Rijkswege gesubsidieerde bijzondere handelsscho len en -cursussen bericht, dat het met het oog op den toestand van 's Lands financiën niet uitgesloten is, dat de re geering zich in den loop van dit jaar gedwongen 'ziet nieuwe bezuinigings maatregelen te treffen, waarom is be sloten de goedkeuring der begrooting voor 1932 o.a. voor de handelsscholen wat de materieele uitgave betreft, voor- loopig slechts te doen gelden tot 1 Juli van dit dienstjaar. Bevorderd aan de universiteit te Amsterdam tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift: „Orthogo- nale comitanten van een ternairen cu- bischen vorm" de heer G. Bouter te Zierikzee. Binnenkort zal in opdracht van den Senaat der Universiteit van Amsterdam ter gelegenheid van het 300-jarig be staan, een gedenkboek verschijnen, geti teld: „Gedenkboek van het Athenaeum en de Universiteit 16321932." Rotsplanten en het kweeken van zomerbloemen. Het grootste gedeelte van rots- en al penplantjes staat weer in bloei, en waar deze plantengroep een behoorlijke plaats in onzen tuin ontving, is de tuin nu wel haast het mooist. Verreweg de meeste dezer plantjes blijven zeer laag, en dat maakt juist het gebruik in kleine tuinen, vooral in stapelmuurtjes, rotspartijtjes en tegelpaden, mogelijk. Soorten als Aubrie- tia, Phlox subulata, Silene acautis, Pri mula Yuliae, P. Wanda, P. purperkissen, Veronica repens, Hutchinia alpina en dergelijke zijn zeer laag, en vormen nu mooie kleurige plekjes tusschen het ge steente. Ook voor smalle boordbedden zijn deze soorten in den voorrand goed te gebruiken, vooral in aansluiting met verschillende bolgewassen. Intusschen kweeken we onze zomerbloemen verder op totdat ook deze in den bloementuin zullen worden uitgeplant. De onder glas gezaaide zomerbloemen als Aster, Zin nia, Tagetes, Nemesia e.a. worden nu verspeend. Zoodra de verspeende plan tjes weer zijn aangegroeid luchten we flink, opdat de plantjes stevig zullen op groeien. De overwinterde Geraniums-Pelargo nium zonale, worden nu van versche aarde voorzien of hiermede bijgevuld en voorloopig nog in den bak of voor hef venster gehouden. Omstreeks eide Mei kunnen ze bui ten worden uitgeplant, nadat ze vooraf zijn afgehard. Ook andere onder glas overwinterde bloemplanten, als Penstemon, Fuchsia, vollegrondsch-soorten van Chrysanthe mum indicum, e.a. worden geleidelijk af gehard en dan buiten uitgeplant. Op de zelfde wijze handelen we met stekplan- ten van genoemde soorten en tal van vaste planten. Van deze laatste kwee ken we de jonge plantjes eerst op een af zonderlijk bed daar de meeste het eerste jaar toch niet of weinig bloeien. In Mei worden ook weer verschillende bloem soorten gezaaid. We zaaien dan Cam panula medium, Cheiranthus Cheiri of muurbloemen. Coreopsis grandiflora, Di gitalis of vingerhoedskruid, Agrostem- ma of prikneusje, Alyssum saxatille Hes- peris matronalis, e.a. We zaaien onder glas en schermen en sproeien vooral zorgvuldig. Ook kunnen we nu verschillende vaste planten door stek vermenigvuldi gen, De jonge scheutjes van Nepeta, Herfstasters, Teurium, enkele soorten van Phlox, Tijm en Veronica, en meer andere, kunnen we nu in zandige aarde onder glas stekken. We houden de bak gesloten en sproeien en schermen met zorg totdat de stekken zijn aangegroeid en kunnen worden afgehard. A. G. De Zeeuwsche Landbouw-Onderiinge. Woensdag j.l. werd in „de Prins van Oranje" te Goes, onder voorzitter schap van den heer H. A. Hanken te Wilhelminadorp de jaarlijksche alge meene ledenvergadering gehouden van de Zeeuwsche Landbouw-Onderiinge, Ai-

Middelburgsche Courant | 1932 | | pagina 6